Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

νομίζω πως έχουν ξαναμπεί τα λινκς αυτά αλλά πιστεύω πως αξίζει να τα βάλω και πάλι

http://www.gynaikologos.net/VBAC.html

http://www.naturalbirth.gr/

http://www.birthchoices.gr/category/resources/

 

στο τελευταίο έχει και πολλά λινκς σχετικά με τον φυσικό τοκετό.

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια μπραβο σας που το ψαχνετε και το παλευετε!!!irnadi πολυ καλα τα νεα σου!!!επισης παρε τηλ. να κανονισουμε για το τσαι κοριτσι μου!!προσπαθω να σας προλαβω...μεγαλωσε η παρεα και ειναι πολυ ενθαρρυντικο αυτο. ακομη για τα κοριτσια που ακομη το παλευουν με τις προηγηθεισες κ.τ. τους..και εγω πριν το συγκεκριμενο τοπικ ημουν καπως ετσι..μετα νομιζω το φιλοσοφησα αλλιως και ευχαριστω πλυ τα κοριτσια εδω!!!!!!!!!ουπς κλαιει παλι ο μπεμπης..θα επανελθω-αν δεν ξυπνησει η μικρη.............

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Παρακολουθώ εδώ και καιρό το θέμα. Αφορμή για να γράψω ήταν κάτι που μου είπε κάποια χθες και με πλήγωσε πολύ. Γέννησα κι εγώ με καισαρική στις 17/8. Είχα μια τραγική εγκυμοσύνη με πολλές αιμορραγίες και πολύ αγωνία. Στο τέλος στρώσανε κάπως τα πράγματα. Δεν είχα καμμιά ένδειξη για καισαρική. Το παιδί είχε πάρει θέση η κοιλιά είχε αρχίσει να κατεβαίνει. Κάποια στιγμή σταμάτησα να νοιώθω τη μπέμπα. ΌΛοι μου έλεγαν ότι είμαι υπερβολική λόγω αυτών που είχα περάσει. Εγώ όμως ένοιωθα ότι κάτι δεν πάει καλά. Πήγα στην κλινική, έκανα καρδιοτοκογράφο και υπερηχο και με τα αποτελέσματα αυτών ο γιατρός τον οποίο εμπιστεύομαι και δεν είναι υπέρ της καισαρικής χωρίς σοβαρό λόγο (αποδεδειγμάνα σε δικούς μου ανθρώπους) μου είπε ότι η καισαρική είναι μονόδρομος. Εκεινη τη στιγμή μάζεψα όλο μου το κουράγιο και την θετική μου ενέργεια για να κάνω το καλύτερο για το μωρό μου. Είχα και στο μυαλό μου ανάλογη περπιπτωση φίλης που γέννησε όμως νεκρό παιδάκι. Μπήκα στις 17 το πρωι στο χειρουργείο. Μέχρι να ακούσω την μπέμπα να κλαίει έχασα πολλά χρόνια από τη ζωή μου. Τελικά όλα πήγαν καλά. Ελα όμως που εμένα μετά με επιασε καταθλιψη. Αναρωτήθηκα πολλές φορές αν έκανα λάθος. Έχω καταλήξει (ίσως γιατί έτσι με βολεύει) ότι δνε έκανα. Διαβάζω τα μηνύματα σας εδώ γιατί ψάχνω μια ελπίδα ότι ίσως την επόμενη φορά αν υπάρξει να μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά αν και ηλικιακά δεν μπορώ να περιμένω πολλά χρόνια αν αποφασίσουμε για άλλο παιδί γιατί είμαι ήδη 35. Χθες λοιπόν κάποια μου είπε "Καισαρική έκανες; Δεν καταλαβες και τίποτα". Δεν είναι αλήθεια αυτό. Ενιωσα τον πόνο μιας μάνας που κινδυνεύει να χάσει το παιδί της. Μακαρι όλες να γεννούσαμε φυσιολογικά. Έχω ρίξει πολύ κλαμα γι'αυτό το θέμα. Όμως με αποζημιώνει η νεραϊδουλα που κοιμάται δίπλα μου. Συγνώμη για το μεγαλο μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

επισης παρε τηλ. να κανονισουμε για το τσαι κοριτσι μου!!προσπαθω να σας προλαβω...

 

Mπράβο βρε Σπυνάκι που μου θύμισες τα τσαγάκια, ήθελα να γράψω γι' αυτά πολύ καιρό τώρα και όλο ξεχνούσα (αχ πάλι άρχισε να κλαίει η μικρή...).

 

Λοιπόν μου έχει απομείνει αρκετό Pregnancy Tea και Red Raspberry Leaf Tea. Γνωρίζω ότι βοηθάνε και στο θηλασμό αλλά έχω προβλήματα υπερπαραγωγής οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να τα χρησιμοποιήσω.

Όποια κοπέλα τα θέλει να μου στείλει πμ και θα της τα στείλω ευχαρίστως!

 

Πάωωωωω!!!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

mamanena καλωσήρθες στην παρέα μας!

 

Χθες λοιπόν κάποια μου είπε "Καισαρική έκανες; Δεν καταλαβες και τίποτα".

 

:shock: έχω βαρεθεί να ακούω τέτοιου τύπου δηλώσεις ''έκανες κ.τ., δεν κατάλαβες'' ή '' κάνε κ.τ. να μην πονέσεις/ καταλάβεις ή να περάσεις καλά/ τελειώνεις γρήγορα'' κτλ κτλ κτλ. Δε θα σχολιάσω περισσότερο γιατί θα μιλήσω άσχημα και πολύ...

Λυπάμαι που αντιμετώπισες μια τέτοια συμπεριφορά.

 

Πήγα στην κλινική, έκανα καρδιοτοκογράφο και υπερηχο και με τα αποτελέσματα αυτών ο γιατρός τον οποίο εμπιστεύομαι και δεν είναι υπέρ της καισαρικής χωρίς σοβαρό λόγο (αποδεδειγμάνα σε δικούς μου ανθρώπους) μου είπε ότι η καισαρική είναι μονόδρομος.

 

Δεν κατάλαβα τελικά πως αιτιολόγησε ο γιατρός την κ.τ.; Είχαν πέσει οι παλμοί του μωρού π.χ.; Γιατί δεν την ένιωθες; Λογικό κι επόμενο πάντως όταν λες ότι με τέτοιες δυσκολίες στην εγκυμοσύνη θορυβήθηκες. Από τα λεγόμενά σου αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι τελικά έπραξες σωστά και τελικά έχεις στα χέρια σου ένα υγιές μωρό.

Στον 1, 5χρόνο από την κ.τ. μπορείς να μείνεις και πάλι έγκυος και να προσπαθήσεις για φ.τ.

Πιθανόν να έχεις διαβάσει ότι σε άλλες χώρες κάνουν και νωρίτερα (εδώ δεν ξέρω αν έχει τύχει τέτοια περίπτωση) χωρίς προβλήματα. Και αυτό γιατί παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο.

Νομίζω ότι αξίζει να το προσπαθήσεις και εύχομαι να σου πάνε όλα άψογα!

 

Η ηλικία σου δεν είναι πια τόοσο αποθαρρυντική όσο νομίζεις. Δεν είμαι 100% σίγουρη για vbac πάντως μπορείς και μετά τα 35 να γεννήσεις φυσιολογικά μια χαρά!

(η θεία μου με εξωσωματική γέννησε στα 42 της το 1ο της παιδί φυσιολογικά, 6μέρες πριν την ΠΗΤ. Η κόρη της είναι 6 ημέρες μικρότερη από τη δική μου! :-D)

Ας μας πει και η Μαριάλ τη γνώμη της!

 

Να χαίρεσαι το μωράκι σου, μη στενοχωριέσαι...(σε καταλαβαίνω, πίστεψέ με)!!!

 

Φιλικά

Ζαχαρένια

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ Ζαχαρένια μου. Η μπέμπα είχε σφηνώσει τα πόδια της και δεν κινιοταν καθόλου. Από το στρες άρχισαν να πέφτουν και οι παλμοί. Γνωρίζετε μήπως στην Θεσσαλονίκη κάποιον/κάποια γιατρό που να αναλαμβάνει τέτοιες περιπτώσεις;

Link to comment
Share on other sites

Στην ομιλία παρουσιάστηκαν και αναλύθηκαν επακριβώς οι λόγοι.

Επίσης αναφέρθηκαν και οι λόγοι 'μαϊμού' που συνήθως χρησιμοποιούν οι γιατροί για να πείσουν.

Πραγματικά αξίζει το κόπο και το χρόνο να το δείτε!

 

Μήπως μπορείς να μου πεις τι αναφέρθηκε για την ισχιακή προβολή; Είναι τελικά λόγος καισαρικής ή όχι; Εγώ πάντως είμαι σίγουρη πλέον ότι έπρεπε να μου δώσει κι άλλο χρόνο. Δεν ξέρω αν τελικά θα έπαιρνε η μικρή τη σωστή θέση αλλά ίσως να είχε ξεκινήσει η διαδικασία του τοκετού από μόνη της.

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου πεις τι αναφέρθηκε για την ισχιακή προβολή; Είναι τελικά λόγος καισαρικής ή όχι; Εγώ πάντως είμαι σίγουρη πλέον ότι έπρεπε να μου δώσει κι άλλο χρόνο. Δεν ξέρω αν τελικά θα έπαιρνε η μικρή τη σωστή θέση αλλά ίσως να είχε ξεκινήσει η διαδικασία του τοκετού από μόνη της.

 

 

Aυτό ακριβώς είπανε.

Πως πρέπει να γίνεται μια προσπάθει από τον γιατρό να αλλάξει θέση στο μωρό με διάφορες κινήσεις εξωτερικά αλλά και δείχνοντας διάφορες στάσεις σώματος στη γυναίκα

Αν και πάλι δεν γίνει κάτι πρέπει να περιμένουμε να αρχίσει ο τοκετός από μόνος του έτσι ώστε να είμαστε βέβαιοι πως το μωρό είναι έτοιμονα γεννήθει.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτό ακριβώς είπανε.

Πως πρέπει να γίνεται μια προσπάθει από τον γιατρό να αλλάξει θέση στο μωρό με διάφορες κινήσεις εξωτερικά αλλά και δείχνοντας διάφορες στάσεις σώματος στη γυναίκα

Αν και πάλι δεν γίνει κάτι πρέπει να περιμένουμε να αρχίσει ο τοκετός από μόνος του έτσι ώστε να είμαστε βέβαιοι πως το μωρό είναι έτοιμονα γεννήθει.

 

Σ'εμένα δεν έγινε καμία απολύτως προσπάθεια.. :evil:

Με έβαλε για καισαρική στην 38η εβδομάδα. Πολύ νωρίς δηλαδή. Μου έλεγε ότι δεν υπάρχει πιθανότητα να γυρίσει.

Όσο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ χαίρομαι που άλλαξα μαιευτήρα.

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Kαι ήθελα να σε ρωτήσω τί έχασα...

Μάλλον θα σε τηλ. γιατί είμαι ανυπόμονη!!!

Αν το βρεις το βιβλίο θα σε ευγνωμονώ!!!

 

iRNADI αν δε το βρεις στειλε μου διευθυνση να στο στειλω εγω .Το Φυσικος τοκετος με τραγουδι ειπαμε θελεις?

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αρα η ισχιακη προβολη ειναι λογως για καισαρικη λοιπον

σε εμενα οντως περιμεναμε να ξεκινησει η διαδικασια απο μονη της βεβαια εγινε και σχετικα

νωρις την 37η εβδομαδα αλλα ειχαμε πει οτι δε θα κλειναμε ραντεβου μεχρι την 40η

αυτες τις ασκησεις για τα ισχιακα μωρα τις εκανα εγω, μου τις ειχε δειξει η μαια και περπατουσα και κολυμπουσα και μουσικη εβαζα στο μωρο χαμηλα

τιποτα ομως η μικρουλα μου ηταν ανενδοτη :)

μη στεναχωριεσαι διαμαντακι θα τα καταφερουμε την επομενη φορα ;)

Link to comment
Share on other sites

Πενούλα είσαι πολύ τυχερή και μόνο που ξεκίνησε η διαδικασία από μόνη της.. Κι ας γέννησες με καισαρική! Εξάλλου είπαμε σημασία έχει να γεννιούνται υγιή μωράκια. Εγώ προσωπικά εκνευρίζομαι γιατί δεν μου έγινε καμία προσπάθεια από το γιατρό και γιατί κι εγώ τον άκουσα και δεν ψάχτηκα καθόλου.

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

mamanena υπάρχουν στη Θεσ/νίκη γιατροί που αναλαμβάνουν vbac. Νομίζω η irnadi βρήκε έναν καλο απ' ότι έλεγε.

Irnadi Θεσσαλονίκη δεν είσαι; Αν θέλεις επικοινώνησε με mamanena!!!

 

Πενούλα είσαι πολύ τυχερή και μόνο που ξεκίνησε η διαδικασία από μόνη της.. Κι ας γέννησες με καισαρική! Εξάλλου είπαμε σημασία έχει να γεννιούνται υγιή μωράκια. Εγώ προσωπικά εκνευρίζομαι γιατί δεν μου έγινε καμία προσπάθεια από το γιατρό και γιατί κι εγώ τον άκουσα και δεν ψάχτηκα καθόλου.

 

diamantaki συμφωνώ 100% σε όλα... και συγχρόνως για ακόμη μια φορά βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.....αχ αυτή η άγνοια!:roll:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

iRNADI αν δε το βρεις στειλε μου διευθυνση να στο στειλω εγω .Το Φυσικος τοκετος με τραγουδι ειπαμε θελεις?

 

Να σαι καλά για το ενδιαφέρον!

Ήταν το 'Για μια γέννηση χωρίς βία' το οποίο τελικά και βρήκα!!!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

mamanena υπάρχουν στη Θεσ/νίκη γιατροί που αναλαμβάνουν vbac. Νομίζω η irnadi βρήκε έναν καλο απ' ότι έλεγε.

Irnadi Θεσσαλονίκη δεν είσαι; Αν θέλεις επικοινώνησε με mamanena!!!

 

 

 

diamantaki συμφωνώ 100% σε όλα... και συγχρόνως για ακόμη μια φορά βαράω το κεφάλι μου στον τοίχο.....αχ αυτή η άγνοια!:roll:

 

Χα χα χα Zaxarenia η συντονίστρια!!!

Ναι Θεσ/νίκη είμαι ευτυχώς.

Είχα τούλάχιστον τη δυνατότητα να επιλέξω...

Δε θα θελα να είμαι στη θέση άλλης κοπέλας μακριά από αστικά κέντρα και να το παλεύω μόνη μου...

Ήδη πολλές φορές με κοιτάνε σαν ούφο αλλά ποσώς μ'ενδιαφέρει.

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεννησε η κουνιαδα μου!!!!η μπεμπουλα ειναι 3.070,υγιεστατη,και κανουν τωρ ατους πρωτους θηλασμους......(αχ ποσο θελω να το ξαναζησω αυτο!!!!)

γεννησε φυσιολογικα χωρις επισκληρηδιο,αλλα με τεχνητους πονους-και εδω μπαινει η ερωτηση μου:

ειχε διαστολη 3 την προηγουμενη εβδομαδα,και εφτασε στο 6 αυτες τις μερες.το καρδιοτοκογραφημα ηταν καλο,υπηρχε λογος να επισπευσουν τον τοκετο ή το εκαναν για να τελειωνουν μια ωρα αρχυτερα;ουτως η αλλως ολα εδειχναν οτι βαινουν καλως....εχετε καποια ιδεα;

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΑΓΑΠΗΤΟΙ ΓΟΝΕΙΣ.....ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ ΣΤΟΙΣ 9-9-2010....ΔΗΛΑΔΗ 40 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ Κ 1 ΗΜΕΡΑ..ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΚΑΘΟΛΟΥ..ΟΜΩΣ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΣΠΑΣΑΝ ΤΑ ΝΕΡΑ 5.30 ΤΟ ΠΡΩΙ..ΣΦΑΙΡΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ(ΜΕ 200)....ΠΟΝΟΥΣ 0...ΑΡΧΙΣΑΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΣΤΟΙΣ 11..Κ ΕΔΩ ΕΦΤΑΣΕ Η ΣΤΕΙΓΜΗ ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ...Κ 3.35ΒΓΗΚΕ Ο ΜΠΕΜΠΗΗΗΗΗΗΗΗΗΣΣΣΣΣΣ..2900..ΥΓΕΙΕΣΤΑΤΟΣ (ΜΕ ΒΕΝΤΟΥΖΑ)

Link to comment
Share on other sites

να σας ζησει Polina η μπεμπα,καθε ευτυχια....

Τασο-Αθηνα να σας ζησει ο μπεμπης...πολλες ευχες....

...

(χωρις να θελω να πω κατι αλλο απλα επειδη ειμαι παθουσα, οποια θελει επισκλειριδιο θα της προτεινα αν θελει να συννενοηθει με το γιατρο της οταν ερθει η ωρα των εξωθησεων να προσπαθησουν να εχει φυγει η επιδραση της επισκλειριδιου και να μπορει να σπρωξει...το γραφω με πολυ αγαπη αυτο)

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γέννησαν οι δύο αδερφές μου την προηγούμενη εβδομάδα το τρίτο τους παιδακι με φυσιολογικό τοκετό (μάλλον φυσικό!) σε νοσοκομεία της επαρχίας (η μία στην Ξανθη και η αλλη στην Σύρο).Ξεκίνησαν με διαστολή 2 ή 3 και ο τοκετός εξελίχθηκε φυσιολογικά χώρις ωκυτοκίνη και χωρίς επισκληρίδιο! Πόνεσαν πολύ μόνο για μία ώρα. Τις ζηλεύω!! Και είχαν και τα μωρά τους δίπλα από την πρώτη στιγμή με αποκλειστικό θηλασμό. ευχομαι σε όλες και στα δικά μας!!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια γέννησαν οι δύο αδερφές μου την προηγούμενη εβδομάδα το τρίτο τους παιδακι με φυσιολογικό τοκετό (μάλλον φυσικό!) σε νοσοκομεία της επαρχίας (η μία στην Ξανθη και η αλλη στην Σύρο).Ξεκίνησαν με διαστολή 2 ή 3 και ο τοκετός εξελίχθηκε φυσιολογικά χώρις ωκυτοκίνη και χωρίς επισκληρίδιο! Πόνεσαν πολύ μόνο για μία ώρα. Τις ζηλεύω!! Και είχαν και τα μωρά τους δίπλα από την πρώτη στιγμή με αποκλειστικό θηλασμό. ευχομαι σε όλες και στα δικά μας!!!

 

Χαχα!!Συνεννοημένες ήτανε!! Συγχαρητήρια,να σας ζήσουν!!:D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεννησε η κουνιαδα μου!!!!η μπεμπουλα ειναι 3.070,υγιεστατη,και κανουν τωρ ατους πρωτους θηλασμους......(αχ ποσο θελω να το ξαναζησω αυτο!!!!)

γεννησε φυσιολογικα χωρις επισκληρηδιο,αλλα με τεχνητους πονους-και εδω μπαινει η ερωτηση μου:

ειχε διαστολη 3 την προηγουμενη εβδομαδα,και εφτασε στο 6 αυτες τις μερες.το καρδιοτοκογραφημα ηταν καλο,υπηρχε λογος να επισπευσουν τον τοκετο ή το εκαναν για να τελειωνουν μια ωρα αρχυτερα;ουτως η αλλως ολα εδειχναν οτι βαινουν καλως....εχετε καποια ιδεα;

 

Συμφωνα με τα σεμιναρια της Ευτοκιας (η Ελευθερια εχει 35 χρονια εμπειρια στα μαιευτηρια της Αθήνας) μονο οσες πανε με το μωρο να βγαινει εκεινη την ωρα γλιτωνουν τεχνητους πονους. Χωνουν υποθετα χωρις να καταλαβει η επιτοκος τιποτα. Ελεγαν στις κοπελες που θα γενναγαν σε μαιευτηρια να κατσουν σπιτι τους οσο πιο πολυ μπορουν!!!

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ από μένα! Με τόσα που έχω διαβάσει στο φόρουμ για την καισαρική κ γενικά για την εκμετάλλευση γιατρών κ μαιευτηρίων έχει φοβηθεί το μάτι μου! Και αναρωτιέμαι...Πες ότι είμαι ενημερωμένη όσο περισσότερο μπορώ.

Αν εκείνη την ώρα ο γιατρός πει καισαρική(σίγουρα θα βρει κάποιο λόγο που θα μου πασάρει) Τι θα κάνω;;;;

Δηλαδή είναι μια πολύ δύσκολη στιγμή κ νιώθεις φαντάζομαι ποικίλα συναισθήματα...Επίσης δεν έχεις κ πολύ χρόνο στη διάθεσή σου να το σκεφτείς κ αυτό εκμεταλλεύονται..Θα σου βρει μια αιτιολογία ωραιότατη θα σε φοβίσει ότι κινδυνεύεις...Τι θα πεις; Περίμενε να κοιτάξω τον ιατρικό οδηγό να δω αν στέκει αυτό που λες;; Πιστεύω δηλ ότι αν πέσεις στην περίπτωση που θέλουν να στο κάνουν αυτό δύσκολα θα βγάλεις άκρη..Στο τέλος πιθανότατα θα ακούσεις τον γιατρό...Το λέω κ για τις κοπέλες που νιώθουν άσχημα που έκαναν καισαρική χωρίς να ήταν ανάγκη...να μη νιώθουν έτσι...δε φταίνε σε τίποτα!

Τι να πω; Το θεωρώ άθλιο αυτό που κάνουν...να εκμεταλλεύονται την αγάπη για το μωρό μ' αυτόν τον τρόπο..

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με τα σεμιναρια της Ευτοκιας (η Ελευθερια εχει 35 χρονια εμπειρια στα μαιευτηρια της Αθήνας) μονο οσες πανε με το μωρο να βγαινει εκεινη την ωρα γλιτωνουν τεχνητους πονους. Χωνουν υποθετα χωρις να καταλαβει η επιτοκος τιποτα. Ελεγαν στις κοπελες που θα γενναγαν σε μαιευτηρια να κατσουν σπιτι τους οσο πιο πολυ μπορουν!!!

 

και της λεγαμε με τον αντρα μου να κατσει σπιτι και να παει μολις της σπασουν τα νερα.......αλλα μαλλον δεν ειχε αλλη υπομονη κ αυτη,ολο της ελεγαν γεννας κ ολο στο περιμενε εμενε....αφου ολα πηγαν καλα και γεννησε φυσιλογικα,εχει καλως!απλως ρωτησα,σε περιπτωση που μου τυχει κατι τετοιο-που τετοια τυχη!,να ξερω τι θα κανω....

και ψηνομαι να παω στην ευτοκια να μιλησω με τις μαιες και τον μπιλαλη για vbac,αν και δεν ειμαι ακομα εγκυος....θελω να εχω μια σφαιρικη αποψη και να εχω καταληξει σε καποια πραγματα π.χ.γιατρο+μαιευτηριο,και μετα να ξεκινησω προσπαθειες...δεν μπορω παλι το αγχος της τελευταιας στιγμης,φοβαμαι οτι στην αναγκη ολο και καπου θα "υποκυψω"....

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα Zaxarenia η συντονίστρια!!!

 

:mrgreen: δεν πιστεύω να παρεξήγησες, έτσι;;;; :rolleyes::mrgreen:

 

Ναι Θεσ/νίκη είμαι ευτυχώς.

Είχα τούλάχιστον τη δυνατότητα να επιλέξω...

Δε θα θελα να είμαι στη θέση άλλης κοπέλας μακριά από αστικά κέντρα και να το παλεύω μόνη μου...

 

Πραγματικά, μεγάλη τύχη (σε τέτοιες περιπτώσεις) να μένεις σε μία απ' τις δύο μεγαλουπόλεις.

Η κοπέλα που λες...είμαι εγώ! (έγραψα και κάπου παραπάνω το παράπονό μου :-()

 

Ήδη πολλές φορές με κοιτάνε σαν ούφο αλλά ποσώς μ'ενδιαφέρει

 

Α κι απ' αυτό....μόνο ούφο; Το ούφο είναι κάτι το συνηθισμένο μπροστά μου(πλέον)!!! Πάντως καλά κάνεις και αδιαφορείς!

 

 

v.polina να χαίρεστε τη μπεμπούλα σας! Καλούς θηλασμούς τώρα!

 

ΤΑΣΟ να χαίρεστε κι εσείς το μπέμπη σας!

 

Χαχα!!Συνεννοημένες ήτανε!! Συγχαρητήρια,να σας ζήσουν!!:-D

 

Το ίδιο σκέφτηκα! χιχιχιχι!! Να τα χαίρεστε!

 

yogamama αυτό που λες για τα υπόθετα φαντάζομαι ότι γίνεται πάντα υπό εντολή του γιατρού έτσι; Δηλ. αν πάει κοπέλα για vbac δεν πιστεύω να χορηγούν και πάλι υπόθετα (εφόσον αυξάνει τον κίνδυνο για ρήξη μήτρας)

 

 

Melina22 θα συμφωνήσω μαζί σου. Εδώ είναι δύσκολο όταν σου λένε ότι δε θα τα καταφέρεις 1-2 βδομάδες πριν την ΠΗΤ και αγχώνεσαι και τρως τη μαχαιριά, πόσο μάλλον να είσαι σε φάση γέννας και να σου λένε ότι το μωρό δεν είναι καλά...αλλά γνωρίζοντας κάποια πράγματα παραπάνω, ίσως να νιώθεις περισσότερη σιγουριά και λιγότερο άγχος κι έτσι να αντιμετωπίσεις πιο ψύχραιμα την κατάσταση και να επιμείνεις περισσότερο στην επιλογή σου για ένα φυσιολογικό τοκετό.

 

Εδώ λοιπόν θέλω να προσθέσω την ιστορία που έμαθα για το γιατρό μου και με στενοχώρησε πολύ. Και εξηγώ...

 

Κοπέλα με καλή εγκυμοσύνη (νομίζω στο 1ο παιδί) πάει να γεννήσει, πονούσε ώωρες, ούρλιαζε κτλ κτλ κτλ. Μπαίνανε- βγαίνανε μαίες και της λέγανε ''μην τον αφήσεις να σου κάνει καισαρική, μην τον αφήσεις''. Της το είπανε τόοσες φορές που είχε τρομοκρατηθεί η κοπέλα!

Κάποια στιγμή εμφανίζεται ο γιατρός και της λέει'' κοπέλα μου πονάς τόσες ώρες, υποφέρεις, το μωρό δυσκολεύεται να κατέβει, έλα να σε βάλω για καισαρική'' και εκείνη (αφού την είχαν ''δασκαλέψει'') ήταν κατηγορηματική στο ''όχι'. Με τα πολλά, περάσανε πόσες ώρες ακόμα και της το τράβηξε με βεντούζα.

Δε γνωρίζω λεπτομέρειες , ίσως να λείπουν κάποια λόγια (θα μάθω όμως) αλλά προβληματίστηκα... το είπε γιατί φοβήθηκε για το μωρό και γιατί πραγματικά ταλαιπωριόταν η γυναίκα ή γιατί τον βόλευε; Και αυτό με τις μαίες;

 

 

Το σκέφτηκα από δω, το σκέφτηκα από κει και εκεί που καταλήγω είναι στο εξής: πριν ξεκινήσω προσπάθειες για το 2ο θα πάω να τον βρω και θα του μιλήσω ειλικρινα, ότι με ενδιαφέρει ο φ.τ. κτλ και θα ζητήσω και από τον ίδιο να είναι ειλικρινής. Ε, πιστεύω να φανεί τίμιος...σκέφτομαι λαθος;

 

 

θελω να εχω μια σφαιρικη αποψη και να εχω καταληξει σε καποια πραγματα π.χ.γιατρο+μαιευτηριο,και μετα να ξεκινησω προσπαθειες...δεν μπορω παλι το αγχος της τελευταιας στιγμης,φοβαμαι οτι στην αναγκη ολο και καπου θα "υποκυψω"....

 

Ακριβώς αυτό!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Χα χα χα Zaxarenia η συντονίστρια!!!

Ναι Θεσ/νίκη είμαι ευτυχώς.

Είχα τούλάχιστον τη δυνατότητα να επιλέξω...

Δε θα θελα να είμαι στη θέση άλλης κοπέλας μακριά από αστικά κέντρα και να το παλεύω μόνη μου...

Ήδη πολλές φορές με κοιτάνε σαν ούφο αλλά ποσώς μ'ενδιαφέρει.

Irnadi θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου στείλεις κάποια στιγμή ένα μήνυμα με κάποιον γιατρό στην Θεσσαλονίκη; Το ξέρω ότι είναι νωρίς αλλά δεν μπορώ να το ξεπεράσω...

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...