Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Είχα γράψει την απάντησή μου αλλά προφανώς κάτι δεν πάτησα γιατί δεν την βλέπω. Τέλος πάντων έλεγα το πρωί πως είχα τελεία διαστολή για πάνω από δύο ώρες και όταν έφυγε η επήρεια της νάρκωσης έκανα βόλτες, βαθιά καθίσματα και ό,τι μου έλεγαν πως μπορεί να βοηθήσει αλλά δεν κατέβαινε το μωρό μου. Ο γιατρός που με παρακολουθούσε ήταν ενάντια στη χρήση εμβρυουλκού και επέμεινε πως έπρεπε να προχωρήσουμε σε κ.τ. γιατί δεν το διακινδύνευε άλλο. Τελικά όταν στην επέμβαση επικράτησε αναστάτωση γιατί η μήτρα είχε οίδημα (δακτύλιος του bundle μου είπε αργότερα) το μόνο που ευχόμουν ήταν να βγούμε ζωντανοί από αυτή την ιστορία. Ο γιατρός ισχυρίστηκε πως με έσωσε με την κ.τ. Δεν ξέρω... τι να πω...

 

Γεια σου eiria , και ο δικός μου τοκετός με παρόμοιο τρόπο εξελισσόταν, είχα 2 ώρες τέλεια διαστολή αλλά το μωρό δεν είχε περάσει τη λεκάνη κ δεν κατεβαινε γιατί ήταν γυρισμένο το κεφάλι του προς την κοιλιά μου. Τελικά ο γιατρός χρησιμοποίησε εμβρυουλκό κ το γύρισε . Εντάξει ήταν λίγο επώδυνο γιατί δεν είχα κάνει επισκληρίδιο αλλά το ότι γλίτωσα την καισαρική το θεωρω μεγάλη υπόθεση κ μου κάνει εντύπωση, ο δικός σου γιατρός γιατί ηταν ενάντια στον εμβρυουλκό κ προτιμούσε καισαρική σου εξήγησε;

 

iTLNp3.pnguQzNp3.png

 

If my heart can become pure and simple, like that of a child, I think there probably can be no greater happiness than this. -- Kitaro Nishida

Link to comment
Share on other sites

Μόλις είδα τη λίστα της ΜΑΡΙΑΛ γιατί δεν σας γνωρίζω καλά ακόμα. Συγχαρητήρια που τα κατάφερες! Και στα δικά μας...!

Κι εγώ με διαστολή 7 την έκανα τη νάρκωση και το μετάνιωσα στη στιγμή γιατί εκεί που είχα τους έντονους πόνους (τώρα δεν τους θυμάμαι καθόλου) ξαφνικά νεκρώθηκα από τη μέση και κάτω και τους είπα πως αν το ήξερα πως ήταν έτσι δεν θα την έκανα. Εχθές είχα μια συζήτηση με μια έγκυο και μου είπε πως είναι δύο ειδών οι επισκληρίδιες ραχιαία και κάποια άλλη και ότι αν κάνεις ραχιαία δεν νιώθεις τίποτα από τη μέση και κάτω και σου αποκλείει τον φυσιολογικό τοκετό. Θα το ψάξω...

η ραχαια ειναι αλλη αναισθησια η επισκληριδιος αλλη.εγω στο τριτο γεννησα με ραχαια και κτ τα καταλαβαινα ολα αλλα δεν πονουσα κοπελες που ρωτησα μεσα στο νοσοκ.και ειχαν κανει κτ μ επισκληριδιο δεν καταλαβαιναν το κοψιμο.εγω λογο χαμηλης πιεσης και αριθμειας δεν μπορουσα να κανω επισκλ. γτ κατεβαζει την πιεση και η ολικη αναισθ. το ιδιο.επισης οταν κανεις ραχαια δεν μπορεις να σηκωσεις το κεφαλι σου πανω απο τον κορμο σου για καποιες ωρες γτ θα εχεις φοβερους πονοκεφαλους,ενω κατι τετοιο δεν ισχυει στην επισκλ.παντος αν το δεις λογικα το θεμα,την στιγμη που εσυ και το μωρο πρεπει να βαλετε ολη σας την δυναμη,και το ολο θεμα διαδραματιζετε στην περιοχη της λεκανης,τοτε κανετε μια αναισθησια ακριβως εκει που δεν πρεπει.οταν εξωθητε το μωρο εξω απο τον κολπο και ακριβως την στιγμη που βγαινει εχει τοση αδρεναλινη οση αν την ειχε ενας ενηλικας θα παθαινε εφραγμα,και ετσι πρεπει για να γινουν οι στιγμαιεες αλλα τοσο ουσιωδης αλλαγες μες στο σωμα του(κυψελες αερα στους πνευμονες,η βαλβιδα της καρδιας που κλεινει με μια μεμβρανη κτλπ) και ακριβως εκεινη την στιγμη κανεις μια επισκληριδιο και ναρκωνεις το μωρο σου,γτ?μια φιλη μου λεει εκανε ζαπινκγ στο διαβαλκανικο που γεννησε αα γεννησε τελεια με τα λεγομενα της.εγω δεν σχολιαζω παντος αυτα που σκεφτομαι!!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

ο φυσιολογικός τοκετός σε ποια εβδομάδα έγινε;φαντάζομαι ηρθε απο μόνο του γιατί η πρόκληση δεν γίνεται σε vbac(αν δεν κάνω λάθος)

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θα μπω και εγω στην παρεα σας καποια στιγμη για την ωρα σας παρακολουθω και θαυμαζω τις προσπαθειες σας

irnadi την καλυτερη επιτυχια

εκανα καισαρικη πριν απο 14 μηνες

αν και πηγα στο μαιευτηριο με σπασμενα νερα και διαστολη 2 η μικρη ηταν ισχιακη

marinab συγχαρητηρια :)

 

καλως ηλθες στην παρεα μας καθως επισης κ ολεσ οι καινούριες κοπελεσ.

να πω κατι για τα ισχιακά (οπως το κοριτσακι μου)

εχω μπερδευτει πια αν ενα ισχιακο μπορει να γεννηθει φυσιολογικα.

πριν κανα μηνα γνώρισα μια κοπελα γυρω στα 25 που ηταν ισχιακό μωρο.

ο γιατρος της μανας της την ξεγέννησε φυσιολογικα κ τισ εσπασε την μεση.

στο αναπηρικό καριτσακι ηταν.

σπάραξε η καρδια μου κ σκέφτηκα οτι καλύτερα που γεννησα το κοριτσακι μου με καισαρικη..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

πεταλουδιτσα για να ειμαι ειλικρινης δε μετανιωσα ποτε για την καισαρικη μου

αν γυριζα το χρονο πισω παλι καισαρικη θα εκανα απλα αυτη τη φορα γνωριζοντας ποσο σημαντικο ειναι για ενα vbac θα αφηνα το σωμα μου να προχωρησει σε διαστολη οσο το δυνατον περισσοτερο γινοταν

αλλωστε ο γιατρος μου το ειχε ξεκαθαρισει δεν αναλαμβανει ισχιακο τοκετο και το ειχα δεχτει όπως και αυτος δεχτηκε να περιμενουμε να ξεκινησει μονος του ο τοκετος οπως και εγινε

 

 

θεωρω οτι οπως και στην περιπτωση του vbac ετσι και σε εναν ισχιακό τοκετο ο γιατρος ή η μαια θα πρεπει να ειναι "εκπαιδευμενοι" και δυστηχως στην ελλαδα ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα τους ενος χεριου

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου ania, χαίρομαι που εξελίχθηκαν όλα καλά σε σένα και συγχαρητήρια που δεν χρησιμοποίησες επισκληρίδιο.

Να χαίρεσαι το μπουμπούκι σου! Από ότι βλέπω θηλάζεις καλή συνέχεια. Κι εγώ θήλασα τη μικρή μου για 2,5 χρόνια.

Ο γιατρός είπε πως δεν χρησιμοποιεί αυτή τη μέθοδο γιατί θεωρεί ότι μπορεί να προκαλέσει βλάβη στο μωρό. Βέβαια μου είπε σου βγάζω κορδέλες κλπ και πήγαινε στο νοσοκομείο να γεννήσεις (ήμουν σε κλινική) αλλά φοβήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας.Να ρωτήσω κάτι?Εγώ γέννησα το γιό μου ακριβώς στη 40 εβδομάδα με καισαρική προγραμματισμένη.Πήγαινα για φ.τ αλλά ο γιατρός με φόβισε(προφανώς αυτός φοβήθηκε μήπως τον γυρίσω απο κάποιο σημαντικό συνέδριο που είχε μια βδομάδα μετά) οτι ο μικρός είναι ψηλά κ οτι δεν θα κάνει εμπέδωση κ οτι δεν μπορεί να μου δώσει παράταση(13έμπενα στη 40 εβδομάδα 11 με έβαλε μέσα) οτι ο μικρός είναι τυλιγμένος με λώρο(τα περισότερρα παιδάκια είναι).

Και έτσι ούτε μου σπάσαν τα νερά ουτε διαστολές ουτε κάν με προσπαθήσαν για πρόκληση.

Κατ'ευθείαν μαχαίρι.Κι εγώ το ζώον το δέχτηκα.

Τελος πάντων.Τώρα αν μείνω έγκυος παρ'ολα αυτά έχω πιθανότητες,μπορώ να προσπαθήσω για φ.τ? γέννησα πριν ένα χρόνο.((ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι αλλαξα γιατρό όταν εκ των υστέρων μου είπανε κάποια πράγματα.οπότε θα ψάξω για κάποιον που αναλαμβάνει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koufetaki, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κι εγώ κατά τη διάρκεια της κ.τ. τα καταλάβαινα όλα αλλά δεν πόναγα. Οσο για τη νάρκωση, έχεις δίκιο, δεν έπρεπε να τη ζητήσω αν και δεν νομίζω πως η φιλοσοφία του forum είναι να κρίνουμε τις επιλογές των άλλων.

μια φιλη μου λεει εκανε ζαπινκγ στο διαβαλκανικο που γεννησε αα γεννησε τελεια με τα λεγομενα της.εγω δεν σχολιαζω παντος αυτα που σκεφτομαι!!!!

δεν το κατάλαβα. Αν έχεις την καλοσύνη μου το εξηγείς;

Link to comment
Share on other sites

Koufetaki, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Κι εγώ κατά τη διάρκεια της κ.τ. τα καταλάβαινα όλα αλλά δεν πόναγα. Οσο για τη νάρκωση, έχεις δίκιο, δεν έπρεπε να τη ζητήσω αν και δεν νομίζω πως η φιλοσοφία του forum είναι να κρίνουμε τις επιλογές των άλλων.

 

δεν το κατάλαβα. Αν έχεις την καλοσύνη μου το εξηγείς;

den σε εννοησα!μου την λες για καποιον που εκρινα?ο γραπτος λογος καμια φορα παρερμηνευετε...anyway!!!η φιλεναδα μου για να σου εξηγησω,εκανε επισκληριδιο και θεωρισε πρεπον την στιγμη της εξωθησης να την πατησει η μαια και η μονη μη προφανος συμετοχη της στον τοκετο να ειναι το ζαπινκγ κατι το οποιο μετα το ελεγε και σαν κατι μαγκια οτι και καλα εγω ειμαι πολυ κουλ και εκανα ζαπινκγ την ωρα που γεννουσα!!!καταλαβες?

μηπως το οτι δεν με βρισκει συμφωνη η αναισθησια σε φτ?εκει λες οτι κρινω?μα αν ειναι σε αυτο το σημειο επετρεψε μου να σου πω να διαβασεις τι εγραψα,δεν κρινω εναν ανθρωπο που θα προβει σε κατι τετοιο απεναντιας δεν με βρισκει συμφωνη και το αιτιολογο με τα δικα μου παντα κριτηρια.χωρις να θιξω καποιον,γτ δεν γινετε να συμφωνουμε ολοι εδω μεσα στο φορουμ αλλιως δεν θα καναμε διαλογο ετσι?

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πάντως έχω αρχίσει και απογοητεύομαι με το ζήτημα μαιευτήρας. Για το Χασιάκο δεν το συζητώ καν δεν ξαναπάω στο Αρεταίειο, για τον Πατσούρα διάβασα κι άλλα αρνητικά μας μένει μόνο ο Ροσόλυμος δηλαδή; (Για ιδιωτικό δεν τίθεται καν θέμα). Ώχουουου.

Άντζελα μπορείς να μου στείλεις με πμ με ποιον γέννησες και πού γιατί είναι τεράστιο το θέμα και μου είναι αδύνατο να το ψάξω πάλι....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

αν μείνω έγκυος παρ'ολα αυτά έχω πιθανότητες,μπορώ να προσπαθήσω για φ.τ? γέννησα πριν ένα χρόνο.((ΕΝΝΟΕΙΤΕ οτι αλλαξα γιατρό όταν εκ των υστέρων μου είπανε κάποια πράγματα.οπότε θα ψάξω για κάποιον που αναλαμβάνει)

 

joela γεια! Δεν είμαι ειδική αλλά από όσα γνωρίζω οι πιθανότητες υπάρχουν. Πρέπει να περιμένεις άλλους 6 μήνες τουλάχιστον πριν μείνεις έγκυος και φυσικά να σε παρακολουθεί γιατρός που υποστηρίζει vbac (αυτά είναι τα δύσκολα) ο οποίος στη διάρκεια της εγκυμοσύνης σου θα δει αν συντρέχουν και οι προϋποθέσεις για φυσιολογικό τοκετό. (Αν ανατρέξεις σε παλαιότερες δημοσιεύσεις έχουν αναφερθεί οι προϋποθέσεις αυτές). Ηδη κάποιες τα κατάφεραν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ απογοητευομαι με το θέμα μαιευτήρια! Ολα τα ιδιωτικά ακολουθούν την ίδια τακτική και τα ίδια τιμολόγια (πανάκριβα) και σε κανένα δεν μπορείς να έχεις το μωρό σου κοντά σου εκτός αν πληρώσεις μονοκλινο.( 3390 ευρώ χωρίς ΦΠΑ!!). Εκεί που χαλάρωσα λίγο με το θέμα μαιευτήρας γιατί μου είπε ότι εφόσον θα προσπαθήσω για φτ θα είναι δίπλα μου και δεν θα το κουνήσει ,δεν θα κάνει πρόκληση ούτε επισκληρίδιο μου τα χαλάει με την κλινική. εμπιστευεται μόνο το διαβαλκανικό και το Γενεσις κι εγώ δεν θέλω να πάω σε κανένα από τα δύο. είναι τελικά τόσο παράλογο να ζητάμε το φυσικό και το αυτονόητο και να μας ζητάνε να το πληρώσουμε χρυσό.( και υλικά και συναιοσθηματικά)! Ας μου πει καμμία κοπέλα άν έχει καμμία άλλη πρόταση! Δεν ξέρω σε τι να δώσω πρώτα προτεραιότητα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πάντως έχω αρχίσει και απογοητεύομαι με το ζήτημα μαιευτήρας. Για το Χασιάκο δεν το συζητώ καν δεν ξαναπάω στο Αρεταίειο, για τον Πατσούρα διάβασα κι άλλα αρνητικά μας μένει μόνο ο Ροσόλυμος δηλαδή;

παντως η κατπεντ έκανε vbac με το ροσόλυμο

Link to comment
Share on other sites

Το είδα, αλλά πέντε χρόνια μετά αν δεν κάνω λάθος. Όλα δικά μου τα θέλω το ξέρω....

 

Κοπελα μου οχι δε τα θες ολα δικα σου . Το αυτονοητο ζητας ρε γαμ...

Κοριτσια πατε μια βολτα ευτοκια ,καντε μια συζητηση να δειτε αν θα σας ταιριαξει. Μου ειπανε σημερα οτι απευθυνθηκε κοπελα για Vbac με υνομυωμα(σορρυ για ορθογραφια) στη μητρα και της ειπαν να συζητηθει με το Μπιλαλη να δουν τι μπορει να γινει. Τουλαχιστον εκει ξερεις οτι θα ειναι ολοι ηρεμοι , οι μαιες ευαισθητοποιημενες και εμπειρες σαν γιατροι, με το Μπιλαλη συνεργαζονται καιρο που ειναι πολυ θετικο.Και καισαρικη να γινει Θα κοπει ο λωρος αργα για να αναπνευσει ευκολα το παιδι και να παρει πολυτιμα αιμοπεταλια για ολη του τη ζωη , τα φωτα θα ειναι χαμηλωμενα , θα κοιμηθειτε αγκαλια , θα θηλασετε αμεσα. ΟΛΑ ΜΕΤΡΑΝΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ Η ΟΧΙ

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Ωραία μου έφτιαξες το κέφι τώρα....;):) :)

Λυπάμαι για τη γκρίνια ρε κορίτσια, αλλά αυτές τις μέρες μου την έχει δώσει. Ακού και διάφορα κουλά από φίλους και συγγενείς για τις δικές τους γέννες, βλέπω πόσο πολύ αφηνόμαστε να μας πάνε στραβά τα πράγματα και τα χω πάρει λίγο. Ξέρω ξέρω θα κάνω τις αναπνοές μου και θα ηρεμίσω.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

διαβασα σχεδον ολες τις σελιδες γιατι το θεμα μου προξενησε ενδιαφερον αν και εγω γεννησα φυσιολογικα και χωρις επισκληριδιο(πραγμα που ποτε δεν πιστευα οτι θα καταφερω!!)περα απο πολλα στα οποια συμφωνω και αλλα στα οποια διαφωνω μου εκανε εντυπωση και θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με οστεοποαθητικους γιατρους..διαβασα απο καποιο μελος στο θεμα αυτο...οτι κανουν αναταξη.Τι ακριβως εννοουμε με αυτο??

Συγγνωμη αν φαινεται ελαφρως ασχετη ερωτηση αλλα η μπεμπα μου εσπασε την κλειδα της κατα τον τοκετο και χρησιμοποιηθηκε κι ενας πολυ μικρος εμβρυουλκος.Η Αγλαια μου ειχε προτεινει να την παω σε οστεοπαθητικο να τη δει αλλα μιας και ειμαι επαρχια κι επρεπε να μετακινησω το μικρουλι Αθηνα το αμελησα.Μου ειπαν αλλωστε οτι θα γινει απο μονο του

Πιστευετε οτι αν την παω τωρα που ειναι 4.5 μηνων θα ωφεληθει σε κατι???

Τι λετε??

Link to comment
Share on other sites

Πιστευετε οτι αν την παω τωρα που ειναι 4.5 μηνων θα ωφεληθει σε κατι???

Τι λετε??

 

εννοειται να την πας ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.Εγω εχω γραψει για αυτο και στο μπλογκ yogamamagr.blogspot.com.εχω και λινκ στο σαιτ τους να διαβασεις τι ακριβως ειναι. Το μωρακι μου ταλαιπωρηθηκε παρα πολυ για να βγει και μετα δεν τραβαγε καλα στο στηθος. Μου πε μια φιλη για αυτον στο Κολωνακι και πηγαμε 2 φορες .Εντοπησε εντασεις στην αριστερη γναθο και του εκανε ελαφρυ μασαζακι(αναταξη) στο κεφαλι μεχρι αυχενα την ωρα που θηλαζα. Αμεσως χαλαρωσε το στοματακι του και βελτιωθηκε θεαματικα ο θηλασμος. Για μενα καθε παιδι που ταλαιπωρηθηκε στη γεννα επιβαλλεται να περνα απο οστεοπαθητικο. Ο τυπος κανει επισης στα μωρακια καισαρικης κατι σαν προσομειωση του φυσικου τοκετου . Επειδη το μωρο δεν περασε ποτε το σωματακι του απο τη γεννητικη οδο και ειναι πολυ σημαντικο για τη φυσιολογια του, κανει στα οστακια του ενα περασμα , δεν θυμαμαι καν πως το λεει σορρυ ρε κοριτσια εχω ξεχασει.Παιρνει κατω απο 50 ευρω την επισκεψη και ειναι πολυ σοβαρος ανθρωπος . Εγω του χρωσταω πολλα περισσοτερα για αυτο που εκανε για το μωρο μου. Τετοια προβληματα μενουν για παντα στη μνημη του κορμιου μας και θα μπορουσαν να ειχαν λυθει με μια επισκεψη οταν ειμασταν μωρα...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...