Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Ζαχαρένια θα είμαι τυχερή έχχοντας 2 κόρες στο σπίτι!!!

(2 κόρες για αρχή!!)

 

yogamama δυστυχώς είναι θέμα του εκδοτικού οίκου η έλλειψη.

Δεν υπάρχει πουθενά διαθέσιμο....

Κρίμα γιατί θα μαθαίναμε κάτι περισσότερο.

Η φίλη angela προσφέρθηκε να μου το στείλει οπότε αφήνομαι στα χέρια της!

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

irnadi μου εύχομαι να πάνε όλα τέλεια! Πότε είναι η ΠΗΤ σου;

 

Σπυνάκι μου γλυκό...πόσο χαίρομαι που όλα πάνε καλά! Ειλικρινά, σε σκέφτομαι κάθε μέρα, μπράβο σας και πάλι! :D

 

 

Κορίτσια, η λίστα βγάζει πολύ θετικά συμπεράσματα νομίζω, έτσι δεν είναι; Από τις 10 κοπέλες οι 6 έχουν επιτύχει φ.τ. μετά από κ.τ. Και έχουμε ακόμα μία στην προσπάθεια! Και αυτό εδώ μέσα μόνο...ίσως υπάρχουν, σίγουρα θα υπάρχουν δηλαδή και άλλε κοπέλες που τα έχουν καταφέρει (μιλάω για Ελλάδα).

Αλήθεια ποιες ενδιαφέρονται μελλοντικά; Να κάνουμε ακόμη μια λίστα ή είναι κάτι άκυρο; :rolleyes:

Για πάμε για μια θερμή υποστήριξη του φυσιολογικού τοκετού μετά από καισαρική!!!

 

 

ZIMAROULIS καλωσήρθες στην παρέα! Φαντάζομαι ενδιαφέρεσαι κι εσύ για vbac; Γι' αυτά που ρωτάς δε μπορώ να απαντήσω, μόνο υποθέσεις μπορώ να κάνω, αλλά δε νομίζω ότι είναι αυτό που χρειάζεσαι αυτή τη στιγμή. Ελπίζω να βρεις άκρη εδώ...

 

Φιλιά σε όλες!

και μην ξεχναμε τη Spyni που εφτασε ως εκει που εφτασε .Ποσο ΕΜΨΥΧΩΘΗΚΕ να αλλαξει γιατρο να κανει την προσπαθεια , να παρει την κατασταση στα χερια της να ΤΟΥΣ ΤΑΡΑΚΟΥΝΗΣΕΙ ΛΙΓΟ. Ακομα και την κτ την βιωσε πολυ πιο ανθρωπινα και η Σπυνι και το ΜΩΡΟ!Πηρε το μωρο στα χερια της , θηλασε πολυ συντομα. Κοριτσια μην ξεχναμε οτι αυτα ολα ειναι αθλος για τα δεδομενα της χωρας μας.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

οσο για τον Πατσουρα.... γενικα στο Αττικο δεν κανουν Vbac....na to ξerete...kai για toν συγκεκριμενο γιατρο εχω ακουσει ασχημα λογια για τον χαρακτηρα του... δεν εχω ιδιαν πειρα βεβαια απλα σας το μεταφερω.

 

Μου κοψες τα πόδια φιλενάδα......

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

eiria με πρόλαβες με το μην. σου! Εύχομαι οι προσπάθειές σας για το δεύτερο να καρποφορήσουν πολύ σύντομα και με το καλό να έχεις μια υπέροχη εγκυμοσύνη και έναν ακόμα πιο υπέροχο φ.τ.!!! Αν επιτρέπεται, για ποιο λόγο έκανες έκτακτη κ.τ.; Δε θυμάμαι αν έχεις γράψει ξανά...

 

Ευχαριστώ πολύ Zaxarenia εύχομαι και σε σένα να έρθουν όλα όπως τα επιθυμείς! Δεν έχω γράψει ξανά για την εμπειρία μου και ομολογώ και τώρα που τα ξαναθυμάμαι έχω ένα σφίξιμο... Αρχισαν οι συσπάσεις 23:00 Πέμπτη και στις 7:00 το πρωί της Παρασκευής μου είπε ο γιατρός μου πως δεν θα με αφήσει άλλο γιατί είχα πολύ ώρα διαστολή 10 και το μωρό δεν κατέβαινε.

Από τις 23:00 μέχρι τις 7:00 δεν θυμάμαι πολλά πράγματα αλλά τα περισσότερα ήταν ευχάριστα. από τις 7:00 μέχρι τις 7:15 που άκουσα το κλάμα της, μπορώ να σου διηγηθώ κάθε λεπτομέρεια της επέμβασης που για μένα ήταν μια τραυματική εμπειρία. Δόξα το Θεό φίλησα ένα υγιέστατο μωράκι και η φωνή της ήταν τόσο δυνατή, που έτσι που με είχαν δεμένη και εξουθενωμένη ήταν σαν να κραυγάζω κι εγώ μαζί της σαν να έβγαινε από μέσα μου η φωνή της. Πρωτόγνωρα συναισθήματα...

Τώρα για τους λόγους πολλά έχω ακούσει: μεγάλο μωρό, είχε περιτύλιξη και δεν την άφηνε να κατέβει,ανάποδη προβολή, δεν είχε εμπεδωθεί σωστά. Η δική μου άποψη είναι ότι έφταιξε η επιλογή μου για επισκληρίδια νάρκωση (δεν μπορώ να φανταστώ τι σκεφτόμουν) γιατί από τότε και μετά άρχισε να χαλάει η ομαλή ροή του τοκετού. Ουφ! αυτά! και τέλος καλό όλα καλά! Λοιπόν χαίρομαι που μαζευτήκαμε οι περήφανες μανούλες και χαίρομαι που μοιράστηκα την εμπειρία μου μαζί σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν καταλαβα, ειχες διαστολη 10 και εκανες καισαρικη;

μια φιλη μου λιποθυμησε τοτε και της το βγαλαν με εμβρυουλκο (αν το λενε ετσι...)

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

eiria και εμενα η επιλογη για επισκλειριδιο οταν η διαστολη ηταν 7 παραλιγο να με οδηγησει παλι σε καισαρικη,το μωρο ηθελε να βγει και εγω δε μπορουσα να σπρωξω γιατι η δοση που μου εκανε η αναισθησιολογος(ανευθυνη τελειως) ηταν παραπανω απο αυτη που επρεπε και ακομη δεν ειχα ανακτησει τις αισθησεις μου απο τη μεση και κατω ωστε να αρχισω τις εξωθησεις ...ευτυχως ο γιατρος ηταν αποφασισμενος και παρολο που εγω δε μπορουσα να σπρωξω οταν η διαστολη εφτασε 10 μου το πηρε με εμβρυουλκους....καλλιστα μπορουσε να με οδηγησει σε καισαρικη γιατι το μωρο ειχε αρχισει και ταλαιπωριοταν και στο μηχανημα δε πιαναμε τους παλμους του....
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με διαστολή δέκα ήμουν και προσπαθούσαμε για μιάμισυ ώρα. Ο μικρός ήταν με οπίσθια ινιακή προβολή και δεν κουνιόταν ρούπι. Πάντως παρά την επισκληρήδιο τις ένιωθα τις συσπάσεις (όχι οδυνηρές, σαν τις προπαρασκευαστικές που απλά νιώθεις το σφίξιμο) και ήξερα πότε να σπρώξω, αλλά τζίφος. Αφού για να πάω στο φορείο στηρίχθηκα στα πόδια μου. Είχε γκαζώσει κιόλας με τους παλμούς. Τέσπα... λάθος οι επιλογές μου. Βασίστηκα πολύ στην ψυχραιμία μου την οποία έχασα τελικά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγω εχασα τη ψυχραιμια μου και για αυτο ζητησα επισκλειριδιο,δεν με αφηναν να σηκωθω καθολου και δεν αντεξα αλλο ξαπλωμενη και χωρις μαια να με βοηθησει λιγο...μακαρι να μη τη ζηταγα...

παραλιγο να τα χαλασω ολα....

πολυ ωρα με τελεια διαστολη 1 1/2 ωρα ,ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ με διαστολή δέκα ήμουν και προσπαθούσαμε για μιάμισυ ώρα. Ο μικρός ήταν με οπίσθια ινιακή προβολή και δεν κουνιόταν ρούπι. Πάντως παρά την επισκληρήδιο τις ένιωθα τις συσπάσεις (όχι οδυνηρές, σαν τις προπαρασκευαστικές που απλά νιώθεις το σφίξιμο) και ήξερα πότε να σπρώξω, αλλά τζίφος. Αφού για να πάω στο φορείο στηρίχθηκα στα πόδια μου. Είχε γκαζώσει κιόλας με τους παλμούς. Τέσπα... λάθος οι επιλογές μου. Βασίστηκα πολύ στην ψυχραιμία μου την οποία έχασα τελικά.

 

Eτσι και εγω για 2 ωρες διαστολη 10 και τιποτα λογω λαθος θεσεως της μικρης και καταλαβαινα ποτε να σπρωξω γιατι ειχε περασει η επισκληριδιος στο τελος εμενα μουδωσαν την επιλογη ή καισαρικη ή εμρυουλκους και διαλεξα εγω κ.τ. (λογω επαγγελματος ειχα δει πολλα σε παιδακια πουχαν βγει με βεντουζα και δεν ηθελα ουτε να το ακουσω), αφου ηξερα πως το μωρο αλλα και το σωμα μου εχει περασει ολη τη διαδικασια του φ.τ. Miriki μου ελπιζω στο επομενο να τα καταφερουμε και να μη φαμε ολο το γαιδαρο και ξανακολλησουμε στην ουρα!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι. Αλλά να σου πω την αλήθεια μου δε με νοιάζει και πολύ η τελική έκβαση αρκεί όταν θα έρθει η ώρα να κάνει τα κουμάντα του το μωρό κι εγώ απλά να ακολουθήσω. Κι εμένα ο γιατρός μου είχε ετοιμαστεί για εμβρυουλκία. Δεν μου το είπε τότε γιατί δεν κατέβαινε το μωρό καθόλου, αλλά αν είχα την επιλογή κι εγώ κ.τ. θα διάλεγα έναντι της εμβρυουλκίας.

 

Να πω ότι στο ζήτημα των κακών επιλογών δεν εντάσσω το γιατρό, ο οποίος στ' αλήθεια το πάλεψε πολύ. Είναι ειλικρινής και έντιμος άνθρωπος και τον εκτιμώ πολύ.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μακάρι. Αλλά να σου πω την αλήθεια μου δε με νοιάζει και πολύ η τελική έκβαση αρκεί όταν θα έρθει η ώρα να κάνει τα κουμάντα του το μωρό κι εγώ απλά να ακολουθήσω. Κι εμένα ο γιατρός μου είχε ετοιμαστεί για εμβρυουλκία. Δεν μου το είπε τότε γιατί δεν κατέβαινε το μωρό καθόλου, αλλά αν είχα την επιλογή κι εγώ κ.τ. θα διάλεγα έναντι της εμβρυουλκίας.

 

Να πω ότι στο ζήτημα των κακών επιλογών δεν εντάσσω το γιατρό, ο οποίος στ' αλήθεια το πάλεψε πολύ. Είναι ειλικρινής και έντιμος άνθρωπος και τον εκτιμώ πολύ.

 

Σε ολα θα συμφωνησω μαζι σου!:D

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

γιατι οχι εμβρυουλκια ?εμενα χρησιμοποιησε τους πιο μικρους εμβρυουλκους (τον ακουσα που το ζηταγε) και κρατησε 20 δευτερολεπτα το πολυ ...το μωρο βεβαια φαινοταν ,μαλλον αυτο θα παιζει καποιο ρολο.....αρχικα ειχε καποια νευρικοτητα οταν επιανα τον αυχενα της μαλλον λογω της πιεσης αλλα μεσα σε λιγες μερες περασε ολο αυτο χωρις να αφησει καποιο προβλημα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατι οχι εμβρυουλκια ?εμενα χρησιμοποιησε τους πιο μικρους εμβρυουλκους (τον ακουσα που το ζηταγε) και κρατησε 20 δευτερολεπτα το πολυ ...το μωρο βεβαια φαινοταν ,μαλλον αυτο θα παιζει καποιο ρολο.....αρχικα ειχε καποια νευρικοτητα οταν επιανα τον αυχενα της μαλλον λογω της πιεσης αλλα μεσα σε λιγες μερες περασε ολο αυτο χωρις να αφησει καποιο προβλημα....

 

Απλα θελει πολυ προσοχη γιατι ενας μικρος λαθος χειρισμος μπορει να προαλεσει βλαβη στο νευρικο συστημα των μωρων και αυτα ειναι πολυ ευαισθητα. Εγω εκανα θεραπεια σε παιδια με εγκεφαλικη παραλυση και σε καποια απο αυτα εφταιγε αυτο, επισης επειδη και εγω βγηκα με βεντουζα (και πριν 28 χρονια δεν ηταν οπως σημερα!) θεωρω οτι το θεματακι που εχω με την απτικη αμυντικοτητα (δεν αντεχω με τιποτα να μου πιανουν τα ποδια δεν νιωθω απλο γαργαλημα αλλα δυσφορια εντονη εφιδρωση και ταση για εμετο καθως και η υφη ορισμενων τροφων στο στομα μου δημιουργει παρομοια συμπτωματα) ειναι απο τη χρηση βεντουζας προφανως καποια νευρα επηρρεαστηκαν. Βεβαια σημερα ολα γινονται με περισσοτερη προσοχη και υπευθυνοτητα αλλα εγω δε το ηθελα με τιποτα.

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς που λέτε ότι δεν κατέβαινε το μωρό παρά τη μεγάλη διαστολή ήσασταν ξαπλωτές ή όρθιες (πχ σε βαθύ κάθισμα);

Γιατί αν ήσασταν στο κρεβάτι δύσκολο να κατέβει το μωράκι, δεν το βοηθάει η βαρύτητα.

Το βαθύ κάθισμα ή οποιαδήποτε άλλη όρθια στάση (εγώ δεν μπορούσα να κάνω το βαθύ κάθισμα στη δεύτερη γέννα λόγω φλεβίτιδας αλλά καθόμουνα στην τουαλέτα μ' ένα μαξιλάρι από πίσω με εναλλαγές στα τέσσερά μου) συνήθως είναι καθοριστική για την κάθοδο του μωρού μια και ο νόμος της βαρύτητας το σπρώχνει αναγκαστικά προς τα κάτω.

 

Βέβαια φαντάζομαι ότι αν έχεις καρδιοτοκογράφο είναι λίγο δύσκολο να έχεις ελευθερία κινήσεων.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ξαπλωτή ανάσκελα μόνο δεξιά αριστερά μπορούσα να κινηθώ. Γιαυτό μιλάω για λάθος επιλογές. Γιατί "επέλεξα" να βρεθώ χωρίς μαία δική μου σε χώρο με απαρχαιωμένες πρακτικές (όπου τουλάχιστον δεν τις κάνουν τις καισαρικές για πλάκα). Και γιατί επέλεξα να κάνω επισκληρίδιο και συνεπώς ακόμη κι αν το επιδίωκα δε θα μπορούσα να σταθώ όρθια (τουλάχιστον άκουσα τη φωνή του και είδα τη μουρίτσα του όταν γεννήθηκε). Και γιατί επέλεξα να περπατάω μόλις μπήκα στο μήνα μου (φοβόμουν για προωρο με συσπάσεις και κολικούς που είχα κάνει και με ένα τράχηλο εξ αρχής βασανισμένο). Τρεις μέρες περπάτημα έκανα και ξεκίνησε ο τοκετός μόνος του.

 

Τουλάχιστον ο γιατρός μου όταν πήγα με πόνους άστατους σεβάστηκε την επιλογή μου και έφυγα (άσχετο αν ξαναγύρισα μετά από μια ώρα γιατί όντως γεννούσα). Και δε μου έβαλε οκυτοκίνη, είχα μόνο τους δικους μου πόνους. Τα νερά μου τα έσπασε με διαστολή τέσσερα. Επισκλ έκανα με διαστολή έξι. Από την άλλη εκεί που έχασα τη μπάλα ήταν όταν άρχιζαν και μου βαζαν παυσίπονα στον ορό μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα για την επισκληρίδιο που πια ένιωσα ότι δεν είχα κανέναν έλεγχο της κατάστασης και κώλωσα και δεν τους είπα σταματήστε γιατί μου τα δίνετε όλα αυτά. Ειλικρινά δεν ξέρω τι πήρα εκείνη την ημέρα. Αυτή η αίσθηση της απώλειας οποιουδήποτε ελέγχου με τσάκισε.

 

Πάντως από συζητήσεις που έκανα εκ των υστέρων μου είπαν ότι δε θα μπορούσε να βγει με οπίσθια ινιακή προβολή, είναι όντως ένδειξη καισαρικής. Ο μικρούλης είχε πάντως κόκκινα σημάδια πάνω στο ινιακό οστό για μήνες (εμ έφαγε καισαρική εμ είχε σημάδια γέννας τι να πω).

Επίσης όταν με άνοιξαν επικράτησε ένας ψιλοπανικός και τους άκουσα να μιλούν για ιστολογική του πλακούντα.

Μου είπαν ότι από τις πολύ ισχυρές ωδίνες είχε παίξει μια ψιλοαποκόλληση που δε φάνηκε γιατί δεν είχε προλάβει να κάνει αιμοραγία. Τώρα τι μου είπαν, τι κατάλαβα (γιατί γιατρός δεν είμαι οπότε μπορεί όπως τα λέω να φαίνεται ότι κατάλαβα άλλα αντ' άλλων), τι έγινε, άστα να πάνε.

ΜΑΡΙΑΛ που είσαι να ρίξεις λίγο φως;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια φαντάζομαι ότι αν έχεις καρδιοτοκογράφο είναι λίγο δύσκολο να έχεις ελευθερία κινήσεων.

αυτο με τσακισε εμενα και εκανα την επισκλειριδιο....ευτυχως η μικρη ομως συνεχισε να κατεβαινει και μετα την επισκλειριδιο (μαλιστα πιο γρηγορα απο οτι περιμεναμε)και αποφυγαμε τη καισαρικη....

Link to comment
Share on other sites

eiria και εμενα η επιλογη για επισκλειριδιο οταν η διαστολη ηταν 7 παραλιγο να με οδηγησει παλι σε καισαρικη,το μωρο ηθελε να βγει και εγω δε μπορουσα να σπρωξω γιατι η δοση που μου εκανε η αναισθησιολογος(ανευθυνη τελειως) ηταν παραπανω απο αυτη που επρεπε και ακομη δεν ειχα ανακτησει τις αισθησεις μου απο τη μεση και κατω ωστε να αρχισω τις εξωθησεις ...ευτυχως ο γιατρος ηταν αποφασισμενος και παρολο που εγω δε μπορουσα να σπρωξω οταν η διαστολη εφτασε 10 μου το πηρε με εμβρυουλκους....καλλιστα μπορουσε να με οδηγησει σε καισαρικη γιατι το μωρο ειχε αρχισει και ταλαιπωριοταν και στο μηχανημα δε πιαναμε τους παλμους του....

 

 

Μόλις είδα τη λίστα της ΜΑΡΙΑΛ γιατί δεν σας γνωρίζω καλά ακόμα. Συγχαρητήρια που τα κατάφερες! Και στα δικά μας...!

Κι εγώ με διαστολή 7 την έκανα τη νάρκωση και το μετάνιωσα στη στιγμή γιατί εκεί που είχα τους έντονους πόνους (τώρα δεν τους θυμάμαι καθόλου) ξαφνικά νεκρώθηκα από τη μέση και κάτω και τους είπα πως αν το ήξερα πως ήταν έτσι δεν θα την έκανα. Εχθές είχα μια συζήτηση με μια έγκυο και μου είπε πως είναι δύο ειδών οι επισκληρίδιες ραχιαία και κάποια άλλη και ότι αν κάνεις ραχιαία δεν νιώθεις τίποτα από τη μέση και κάτω και σου αποκλείει τον φυσιολογικό τοκετό. Θα το ψάξω...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ με διαστολή δέκα ήμουν και προσπαθούσαμε για μιάμισυ ώρα. Ο μικρός ήταν με οπίσθια ινιακή προβολή και δεν κουνιόταν ρούπι. Πάντως παρά την επισκληρήδιο τις ένιωθα τις συσπάσεις (όχι οδυνηρές, σαν τις προπαρασκευαστικές που απλά νιώθεις το σφίξιμο) και ήξερα πότε να σπρώξω, αλλά τζίφος. Αφού για να πάω στο φορείο στηρίχθηκα στα πόδια μου. Είχε γκαζώσει κιόλας με τους παλμούς. Τέσπα... λάθος οι επιλογές μου. Βασίστηκα πολύ στην ψυχραιμία μου την οποία έχασα τελικά.

 

Σε καταλαβαίνω,νιώθεις πολύ ευάλωτη εκείνη τη στιγμή και την ευθύνη για δύο ανθρώπους. Κάθε τι που περνάμε όμως μας κάνει πιο σοφές. κυρίως τα λάθη μας.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια να'μαι κι εγώ..στην προσπάθεια!δεν είμαι ακόμα έγκυος αλλά περιμένω να περάσουν οι μήνες για να ξαναμείνω..αν και το θέλω διακαώς ,η μικρή μου τώρα χρονίζει και μάλλον πρέπει να περιμένω..πόσο εύκολο είναι όμως βρε κορίτσια οταν εχεις μηδεν διαστολή,ουτε συσπάσεις,τη δεύτερη φορά να κυλίσουν όλα γρήγορα,να γίνει η διαστολή χωρίς να έχει καθόλου "μνήμη" το σώμα;σαν να είναι πρώτη γέννα δηλαδη

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εσείς που λέτε ότι δεν κατέβαινε το μωρό παρά τη μεγάλη διαστολή ήσασταν ξαπλωτές ή όρθιες (πχ σε βαθύ κάθισμα);

Γιατί αν ήσασταν στο κρεβάτι δύσκολο να κατέβει το μωράκι, δεν το βοηθάει η βαρύτητα.

Το βαθύ κάθισμα ή οποιαδήποτε άλλη όρθια στάση (εγώ δεν μπορούσα να κάνω το βαθύ κάθισμα στη δεύτερη γέννα λόγω φλεβίτιδας αλλά καθόμουνα στην τουαλέτα μ' ένα μαξιλάρι από πίσω με εναλλαγές στα τέσσερά μου) συνήθως είναι καθοριστική για την κάθοδο του μωρού μια και ο νόμος της βαρύτητας το σπρώχνει αναγκαστικά προς τα κάτω.

 

Βέβαια φαντάζομαι ότι αν έχεις καρδιοτοκογράφο είναι λίγο δύσκολο να έχεις ελευθερία κινήσεων.

 

Ημουν σε βαθυ καθισμα πανω στο κρεββατι και ειχα και αυτον τον χαζοκαρδιοτοκογραφο και φοβοταν και ο αντρας μου μη μπλεχτω και πεσω απο κατω!! Τι να σου πω,τι βαθυ καθισμα,τι στα τεσσερα,τι στα πλαγια αμετακινητη η δικια σου αφου χαρητολογωντας η μαια μου ειπε καλε τι πεισματαρικο μωρο ειναι αυτο?Ε και ποσο δικιο ειχε ακομα και σημερα το πεισμα της ειναι το πιο δυνατο σημειο του χαρακτηρα της!

2xgIp3.png1RTwp3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβα, ειχες διαστολη 10 και εκανες καισαρικη;

μια φιλη μου λιποθυμησε τοτε και της το βγαλαν με εμβρυουλκο (αν το λενε ετσι...)

Είχα γράψει την απάντησή μου αλλά προφανώς κάτι δεν πάτησα γιατί δεν την βλέπω. Τέλος πάντων έλεγα το πρωί πως είχα τελεία διαστολή για πάνω από δύο ώρες και όταν έφυγε η επήρεια της νάρκωσης έκανα βόλτες, βαθιά καθίσματα και ό,τι μου έλεγαν πως μπορεί να βοηθήσει αλλά δεν κατέβαινε το μωρό μου. Ο γιατρός που με παρακολουθούσε ήταν ενάντια στη χρήση εμβρυουλκού και επέμεινε πως έπρεπε να προχωρήσουμε σε κ.τ. γιατί δεν το διακινδύνευε άλλο. Τελικά όταν στην επέμβαση επικράτησε αναστάτωση γιατί η μήτρα είχε οίδημα (δακτύλιος του bundle μου είπε αργότερα) το μόνο που ευχόμουν ήταν να βγούμε ζωντανοί από αυτή την ιστορία. Ο γιατρός ισχυρίστηκε πως με έσωσε με την κ.τ. Δεν ξέρω... τι να πω...

Επεξεργάστηκαν by eiria
ήταν η απάντηση στην ngeo23
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...