Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ngeo23 μου καλησπέρα! Η Spyni είχε γράψει κάποια νέα (δες την προηγούμενη σελίδα) και τώρα απ' όσο είχε πει θα έχει νέα 1η Σεπτέμβρη που θα την ξαναδεί η γιατρός.

Αυτά ξέρω...

Εσείς πως είστε; Φουσκώνετε;:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

απλα της εστειλα και πμ και δεν απαντησε που παντα απαντα...

εμεις φουσκωνουμε!ασε, σε μια εβδομαδα φουσκωσα πολυ, ιδιως μετα το μεσημεριανο ασε, τουμπανο γινομαι αλλα γενικα φουσκωσα!την πεμπτη οπως ειπα παω ροσολυμο θα σας ενημερωσω!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

απλα της εστειλα και πμ και δεν απαντησε που παντα απαντα...

εμεις φουσκωνουμε!ασε, σε μια εβδομαδα φουσκωσα πολυ, ιδιως μετα το μεσημεριανο ασε, τουμπανο γινομαι αλλα γενικα φουσκωσα!την πεμπτη οπως ειπα παω ροσολυμο θα σας ενημερωσω!

 

Αν θυμάμαι καλά κάνει και μια μετακόμιση, οπότε ίσως να μην έχει πρόσβαση στο ίντερνετ τώρα άρα γι' αυτό να μην απαντάει! Πιστεύω να είναι όλα καλά!

Θα περιμένουμε και νέα σου λοιπόν από Πέμπτη. Πρώτη φορά επισκέπτεσαι το γιατρό αυτό;

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι πρωτη φορα, πηγαινα σε εναν εδω κοντα σε εμας και μπορει να πηγαινω και παλι εκει αν χρειαστει κατι, να μην τρεχω αθηνα αλλα θελω να κανω φτ...και επισης θελω να παω στο ελενα.αν μου πει οχι ο ροσολυμος τοτε θα παω σε εναν αλλο εκει που ξερω για κτ, απλα να ειναι μαζι μου το παιδι, να το θηλαζω, θαλω να τα καταφερω και εκει...μακαρι αλλα λεω οτι θα το πετυχω αυτη τη φορα, δεν θα αφησω κανεναν να μου το χαλασει, θα τρωω και καλα γιατι την 1η φορα απο τη νυστα δεν ετρωγα τιποτα ολη μερα...αστα, τεσπα

μακαρι, δικιο εχεις για τη spyni, λογικα αυτο θα ειναι!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσακια ενα γρηγορο μηνυμα καθοτι τρεχω...γεννησα ολα καλα, ο μπεμπακος μας 2800 καλος και ησυχος.

 

Θηλασα απο την ανανηψη, τον ειχα παρεα 2 ωρες πανω μου...

 

γενικως ευχαριστημενη απο μαιευτηριο κλπ, ομως ειχα φρικτη αναρρωση, πονους που δεν εχω ξανανιωσει στη ζωη μου και τωρα δυστυχως εχω υπερτασγ κανει και καταθλιψη λιγο και απο ολα μια πολυ δυσκολη λοχεια,,,'

 

Η κορη μου πολυ καλα το δεχτηκε το μωράκι, ο θηλασμος παει καλα, αυτα σε γενικες γραμμες...

 

Ευχομαι κοριτσια να το κηνηγησετε με καθε δυνατο τροπο να το ψαξετε, ιατρικα, ψυχοσωματικα απο καθε μερια... αυτο που περασα και περναω ειναι πραγματικα πολυ δυσκολο...βρωμοκαισαρικες ρε γμτ...

 

Μεσα απο την καρδια μου (σπυνακι μου ειδικα για σενα) ευχομαι να γεννηθουν οσο το σδυνατον περισσοτερα μωρακια φυσιολογικα.

 

Σας φιλω και σας ευχαριστω παρα πολυ για τις ευχες και το ενδιαφερον σας.

Να ειστε καλα!!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

ngeo23 αν κατάλαβα καλά, θέλεις οπωσδήποτε στο Έλενα; Δηλαδή αν δε σε δεχτεί ο Ροσόλυμος δεν υπάρχει εκεί άλλος γιατρός να κάνει φ.τ. μετά από κ.τ.; Οπότε το αφήνεις και πας για κ.τ. πάλι;:roll: Κρίμα... Στις υπόλοιπες κλινικές δηλαδή δεν αφήνουν το μωρό μαζί με τη μαμά; Όσον αφορά το θηλασμό με ή χωρίς φαί μια χαρά μπορείς να θηλάσεις! Ίσα-ίσα αν δε τρως και πολύ αδυνατίζεις και πιο εύκολα! Τουλάχιστον εγώ αυτό έχω δει! ;) Μην ακούς τις παλιές που λέγανε ''φάε για να κατεβάσεις γάλα'' (σαν την καλή μας αγελάδα! :mrgreen:) Εύχομαι να πάνε όλα καλά με τον Ροσόλυμο!:D

 

 

galat μου καλωσήρθες!!! Όλα καλά λοιπόν! Έκανες επισκληρίδιο; Γιατί ρε γμτ δύσκολη η ανάρρωση; Τώρα είσαι καλύτερα; Όσο για την κατάθλιψη...αχ, να μπαίνεις εδώ να μας τα λες, μην τα κρατάς μέσα σου (όπως έκανα εγώ). Θα περάσει και αυτό το κομμάτι!:wink: Άνοιξε κανά θεματάκι στην ψυχολογία του γονέα να τα λέμε εκεί (μην κάνουμε κατάχρηση του χώρου εδώ!):-D Ότι κάνεις ρίξε καμιά ειδοποίηση εδώ μην τυχόν και δε σε πάρουμε χαμπάρι....μη σε χάσουμε!!!!!!;)

Να χαίρεσαι τα μωράκια σου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

αυτο με το φαγητο το εχω δει σε πολλες, καλα εγω δεν ετρωγα σχεδον τιποτα σου λεω, μπορει να εφταιγαν και αλλα, αλλα αυτη τη φορα θα τα καταφερουμε ειναι σιγουρη.

σε ιδιωτικο το θεωρω πλεον κοροιδια εκτος αν ειχα εκει το γιατρο μου , μπορεις να το εχεις σε ορισμενα αλλα δεν ξερω σε τι τυπο δωματιου, αλλον περαν του ροσολυμου δυστυχως δεν ξερω, στο αλεξανδρα δεν θελω (ειμαι στριμενη;;;;) οποτε καταληγουμε εκει.

καλα δεν νομιζω να μου πει οχι ο γιατρος, τι να πω...θα σας πω αυριο

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Εχω καιρο να γραψω, αλλα με στενοχωρει το γεγονος οτι παρολο τις συζητησεις και προσπαθειες το vbac παραμενει στην Αθηνα ονειρο απατηλο.

Οσο περναει ο καιρος πηρα την αποφαση μου για δημοσιο εξωτερικου και συντομα θα εκδοσο και την ευρωπαικη καρτα που θα μπορει σε αυτη την παριπτωση να μου παρεχει δωρεαν περιθαλψη....και οτι γινει ας γινει αλλα τουλαχιστον θα ξερω οτι το προσπαθησα οπως εγω το θεωρω....

Link to comment
Share on other sites

ngeo23 μου και μόνο ο οικονομικός λόγος είναι υπεραρκετός για να επιλέξεις δημόσιο νοσοκομείο. Κι εγω αν ήμουν Αθήνα αυτό θα εκανα, ειδικά από τη στιγμή που υπάρχει γιατρός εκεί ο οποίος αναλαμβάνει vbac. Δυστυχώς είμαι στην Κρήτη και οι επιλογές μου είναι περιορισμένες κατά πολύ! Έχω έναν πολύ καλό γιατρό τον οποίο εμπιστεύομαι και είναι στο Μητέρα. Εκεί γεννήθηκε η κόρη μας. Στο δεύτερο θα πάω πάλι σε αυτόν, αν όμως δω ότι κάτι δε μου πάει καλά ίσως και να ανέβω Αθήνα (αν και είναι κάτι εξαιρετικά δύσκολο) και θα ψαχτώ κι εγώ στο Έλενα (μάλλον...:rolleyes: δε γνωρίζω και πολλά, αλλά ως τότε βλέπουμε). Όλα θα πάνε καλά με τον Ροσόλυμο, γιατί να μη σε δεχτεί; :roll:

 

rad_mid σε χάσαμε! Χαίρομαι που επέστρεψες στην παρέα μας! Τελικά είδες τον Rozenberg;

με στενοχωρει το γεγονος οτι παρολο τις συζητησεις και προσπαθειες το vbac παραμενει στην Αθηνα ονειρο απατηλο

 

γιατί το λες αυτό; Εντάξει, δε λέω ότι είναι κάτι εύκολο, αλλά βλέπεις τα έχουν καταφέρει κοπέλες και το αλεύουν και άλλες τώρα. (δηλ. έχουν βρει γιατρούς που αναλαμβάνουν vbac και περιμένουν...)

Αυτό με το εξωτερικό σίγουρα είναι μια πολύ καλή λύση, αλλά δυστυχώς λίγοι έχουν τη δυνατότητα να πράξουν ανάλογα...:?

Στην Αθήνα δηλαδή δεν βρήκες κάποιο γιατρό (απ' τους προτεινόμενους) που να σε ικανοποιεί;

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατί το λες αυτό; Εντάξει, δε λέω ότι είναι κάτι εύκολο, αλλά βλέπεις τα έχουν καταφέρει κοπέλες και το αλεύουν και άλλες τώρα. (δηλ. έχουν βρει γιατρούς που αναλαμβάνουν vbac και περιμένουν...)

 

γεια σου Ζαχαρενια,,,ναι εχουν υπαρξει κοπελες, αλλα το ποσοστο ειναι πολυ πολυ χαμηλο,,,μιλησα με δυο κοπελες που το καταφεραν- μια Αθηνα + μια για την οποια μου μιλησαν, η αλλη Θεσσαλονικη και μια Κυπρο,,,αυτο σε 2 χρονια που ειμαι στο forum,,,,

 

Βεβαια οι συζητησεις και το πνευμα ειναι πολυ ενθαρηντικο μαζι με την παρεα εδω,,,αρα συνεχιζω να ειμαι μελος και να μοιραζομαι μαζι με ολους τις αγωνιες μας :cool:

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ζαχαρενια,,,ναι εχουν υπαρξει κοπελες, αλλα το ποσοστο ειναι πολυ πολυ χαμηλο,,,μιλησα με δυο κοπελες που το καταφεραν- μια Αθηνα + μια για την οποια μου μιλησαν, η αλλη Θεσσαλονικη και μια Κυπρο,,,αυτο σε 2 χρονια που ειμαι στο forum,,,,

 

Βεβαια οι συζητησεις και το πνευμα ειναι πολυ ενθαρηντικο μαζι με την παρεα εδω,,,αρα συνεχιζω να ειμαι μελος και να μοιραζομαι μαζι με ολους τις αγωνιες μας :cool:

 

Έχεις δίκιο ότι το ποσοστό είναι χαμηλό, όμως (δυστυχώς) τώρα αρχίζουμε να μαθαίνουμε ότι έχουμε τη δυνατότητα μετά από κ.τ. να γεννάμε φυσιολογικά και άρα να το ψάχνουμε και να το επιδιώκουμε!

Όπως λέει και η παροιμία ''φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακκούλι!'' Λίγο-λίγο θα μαζευτούμε και η παρέα μας θα μεγαλώσει. Και επειτα όταν πάρουν χαμπάρι οι γιατροί ότι υπάρχει ζήτηση για vbac,θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρξει και η ανάλογη προσφορά. Αυτο φυσικά είναι κάτι που θέλει χρόοονια, αλλά σημασία έχει να μην το βάλουμε κάτω.

Να σε ξαναρωτήσω, έχεις επισκεφτεί στην Αθήνα κάποιο γιατρό απ' αυτούς που αναφέρονται για vbac;

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

μπαινω απο δανεικο pc και ακομη μετακομιζουμε, καλα το σκεφτηκατε....λοιπον ναι θα παω 1η του μηνα ξανα...βεβαια με αγχωσε καπως διοτι σε ενα θεμα που την χρειαστηκα και μιλησαμε χτες-δεν μπορουσα να βρω την αιματολογο μου, αλλη ιστορια αυτη-μου ειπε το εξης....κρατηθειτε...καλο ειναι να μην αλλαξεις αιματολογο τωρα διοτι ας σε δω εγω , σε τι θεση ειναι ο μπεμπης, πρωτα να δουμε τι ποσοστα σου δινω για φ.τ. και τι για κ.τ. και βλεπουμε....τι να πω αγχωθηκα παρα πολυ...και ολο αυτο με την αιματολογο που δεν την εβρισκα τωρα κοντα μια εβδομαδα, ενω οι εξετασεις μου δεν ηταν τοσο καλες με εριξε....μαλιστα μου ειπε οτι αν δεν εχει περασει το ασφαλες χρονικο διαστημα μετα την ηπαρινη ουτε και η ολικη αναισθησια ειναι κατι εφικτο....δηλ. οτι η προγραμματισμενη γεννα ειναι η πιο ασφαλης για εμενα και το μωρο...και τη ρωταω...πως να προγραμματισω φ. τ. ???

και μου απαντα....ο,τι ισχυει για κ.τ. ισχυει και για φ.τ..................ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ....

Link to comment
Share on other sites

αααα να πω και κατι αλλο...μια φιλη μου-του ιατρικου κλαδου-μου ειπε οτι στην Αγγλια λεει δεν γινεται κ.τ. μετα τις 38 εβδομαδες, οποτε πρεπει εφοσον το μωρο ειναι σε καλη θεση να υποβοηθηθει ο τοκετος πριν αυτο το διαστημα ειτε με κολπικο χαπι ειτε με το να σου σπασουν τα νερα με μια ραβδο....εχετε κατι υποψη σας???

Link to comment
Share on other sites

ngeo23 μου ζητω συγγνωμη για την καθυστερηση...μεσα στο σπιτι γινεται χαμος απο τις κουτες, εγω στα 4 τριβω πατωματα αλλα τα τσαγακια τσαγακια-σου στελνω π.μ. επ αυτου-η μικρη με κυνηγα να βαβασουμε βιβια και εγω τρεχω....λοιπον ψαχνω ευθυς και θα αναρτησω ολες τις πρακτικες συμβουλες της ΜΑριαλ...για οσες μπουνε η μπηκαμε στο μηνα μας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

* ξεκίνα από 36η εβδομάδα δύο μισάωρα περπάτημα την ημέρα (νωρίς το πρωί και αργά το απόγευμα για να μην ζεστένεσαι, και αν κουράζεσαι -σφύξεις πάνω από 120/λεπτό- να σταματάς)

* σεξ καθημερινό από 37η εβδομάδα (όχι εάν υπάρχει διαστολή, όχι βαθιές δυεισδήσεις)

* καναδυό κολπικές εξετάσεις από το γιατρό σου (συχνά λειτουργούν σαν μηχανική πρόκληση τοκετού)

* φάει κανα φρικασέ με άνιθο στην 37η εβδομάδα (η γιαγιά μου μου είχε πει ότι προκαλεί συσπάσεις και για αυτό οι γυναίκες δεν πρέπει να τρώνε άνιθο στην αρχή της εγκυμοσύνης παρα μόνο όταν θέλουν να γεννήσουν), βέβαια δεν το έχω δοκιμάσει αλλά κακό δεν νομίζω να κάνει

* νε ερεθίζεις κάθε βράδυ από 37η εβδομάδα τις θηλές σου

 

όσα σου είπα αποτελούν τις μη ιατρικές μεθόδους πρόκλησης τοκετού ελπίζω να δουλέψουν

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είμαι νέα στο "παιχνίδι" του forum αλλά παλιά στους τοκετούς και γέννες (τώρα τα παιδάκια μου είναι 6/αγόρι και 5/κορίτσι). Ελπίζω με την εμπειρία μου να βοηθήσω τόσο αυτές που θέλουν φυσιολογικό τοκετό όσες και αυτές που φοβούνται την καισαρική. Εγώ έκανα καισαρική γιατί σε 14 ώρες πόνου και ιδρώτα δεν έσπασαν τα νερά, δεν είχα καθόλου διαστολή και ο μικρός είχε σφιχτεί πολύ (τα υγρά ήταν πράσινα). Λυπήθηκα που πέρασα πόνους, την επισκληρίδιο και τελικά έφαγα και την καισαρική με επισκληρίδιο. ΑΛΛΑ η καισαρική μου δεν μου φάνηκε καθόλου μετά, αφού ανέβηκα στο δωμάτιο χωρίς καθετήρες και ορούς, έφαγα κανονικότατο γεύμα + γλυκό και σηκώθηκα το ίδιο απόγευμα, χωρίς πολλούς και ενοχλητικούς πόνους. Α! ξέχασα να πω ότι κράτησα τον μικρό μου την ίδια στιγμή στο χειρουργείο και όλα καλά. Έμεινα πολύ γρήγορα έγκυος στο δεύτερο (ήταν 3ων μηνών ο πρώτος) και έτσι δεν απέφυγα την καισαρική. Η εμπειρία ήταν η ίδια - αρκετά καλή ανάρωση. Λυπάμαι βέβαια και ζηλεύω αυτές που γέννησαν με φυσιολογικό. Ελπίζω όλες να βιώνουν το φυσιολογικό και όχι το βίαιο... ΑΛΛΑ όσες δεν αποφύγουν την καισαρική ΜΗΝ φοβούνται καταρχήν αλλά κυρίως η πρώτη επίσκεψη του μωρού στην αγκαλιά σε κάνει να τα ξεχνάς ΟΛΑ. Ευχαριστώ που με "ακούσατε"... Καλή τύχη σε όλες...

Link to comment
Share on other sites

Εχω καιρο να γραψω, αλλα με στενοχωρει το γεγονος οτι παρολο τις συζητησεις και προσπαθειες το vbac παραμενει στην Αθηνα ονειρο απατηλο.

Οσο περναει ο καιρος πηρα την αποφαση μου για δημοσιο εξωτερικου και συντομα θα εκδοσο και την ευρωπαικη καρτα που θα μπορει σε αυτη την παριπτωση να μου παρεχει δωρεαν περιθαλψη....και οτι γινει ας γινει αλλα τουλαχιστον θα ξερω οτι το προσπαθησα οπως εγω το θεωρω....

 

νομιζω οτι αυτη η σκεψη σου, ειναι εξαιρετικη!!!μακαρι να μπορουσαμε να το οργανβσουμε ολες μας ετσι...αν και με πιανει το παραπονο, παντα πρεπει να βρισκουλε τη λυση μακρια απο τον τοπο μας??τελοσπαντων...σου ευχομαι τα καλυτερα!!!

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι αυτη η σκεψη σου, ειναι εξαιρετικη!!!μακαρι να μπορουσαμε να το οργανβσουμε ολες μας ετσι...αν και με πιανει το παραπονο, παντα πρεπει να βρισκουλε τη λυση μακρια απο τον τοπο μας??τελοσπαντων...σου ευχομαι τα καλυτερα!!!

 

να προσθεσω και εγω τη σκεψη μου οτι και εμεις μπορουμε να κανουμε κατι αλλαζοντας η νοοτροπια μας και απαιτωντας πια αυτο που θελουμε και ξερουμε πως ειναι σωστο...ας αρχισουμε να ενημερωνομαστε και να παψουμε να δεχομαστε καθε ειδους αυθεντιες και ειμαι σιγουρη πως θα αλλαξει πολυ η νοοτροπια και των γυρω μας....

πριν λιγο καιρο δεν ξεραμε καν τι θα πει το vbac ,τωρα ομως το ξερουμε,καποιες το ζησαμε,το μεταφερουμε σε αλλες γυναικες,το ζηταμε απο τους γιατρους μας ....εμεις αλλαζουμε το τι γινεται γυρω μας...

πριν 3 χρονια οταν γεννησα στο Ιασω δεν υπηρχε περιπτωση rooming-in σε τρικλινο,τωρα ομως αφου το απαιτησαν τοσες γυναικες γινεται...αν ακουγανε vbac τρεμανε ,εμενα ομως δε μου μιλησανε καθολου αφου ειχα συννεονοηθει με το γιατρο μου...

με αυτα θελω να πω πως μπορουν να αλλαξουν τα πραγματα ,μη μας παιρνει απο κατω....

θα γινουμε πιο πολλες σιγα σιγα...το πιστευω....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου spyni! Ζόρικα τα πράγματα με τη μετκόμιση,ε; Λίγο υπομονή!!!:D

 

δηλ. οτι η προγραμματισμενη γεννα ειναι η πιο ασφαλης για εμενα και το μωρο...και τη ρωταω...πως να προγραμματισω φ. τ. ???

και μου απαντα....ο,τι ισχυει για κ.τ. ισχυει και για φ.τ..................ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ...

 

Δεν το' πιασα αυτό...δηλαδή σου λέει ότι είναι προτιμότερο να κάνεις πρόκληση τοκετού;;; Μα αυτό αυξάνει τον κίνδυνο, δεν καταλαβαίνω.

 

ου ειπε οτι στην Αγγλια λεει δεν γινεται κ.τ. μετα τις 38 εβδομαδες, οποτε πρεπει εφοσον το μωρο ειναι σε καλη θεση να υποβοηθηθει ο τοκετος πριν αυτο το διαστημα ειτε με κολπικο χαπι ειτε με το να σου σπασουν τα νερα με μια ραβδο...

 

Γιατί να μη γίνεται κ.τ. μετά τις 38 βδομάδες; Δηλαδή σε τόσες χώρες (φαντάζομαι δε συμβαίνει μόνο στην ΕΛλάδα) όταν μια κοπέλα πάει για φ.τ. και προκύπτει κάτι έκτακτο άρα χρειάζεται χειρουργείο πως μπορούν και κάνουν κ.τ.; Και προτιμούν δηλαδή να κάνουν πρόκληση τοκετού από την 38η (ώστε αν κάτι δεν πάει καλά να τις βάζουν για κ.τ.); Κουλά μου ακούγονται όλα αυτά....:roll: Μα το θέμα είναι, όχι μόνο να γεννάς φυσιολογικά, αλλά να ξεκινάει και η διαδικασία μόνη της (πέραν των γυναικών που φτάνουν π.χ. μετά τις 42 βδομάδες και ίσως να έχουν και προβληματάκια).

 

 

Σπυνάκ, τη λίστα θα την εκτυπώσω και θα την αναρτήσω στο ψυγείο από τώρα!:mrgreen:

 

stzirou καλωσήρθες στην παρέα!

ΑΛΛΑ η καισαρική μου δεν μου φάνηκε καθόλου μετά, αφού ανέβηκα στο δωμάτιο χωρίς καθετήρες και ορούς, έφαγα κανονικότατο γεύμα + γλυκό και σηκώθηκα το ίδιο απόγευμα, χωρίς πολλούς και ενοχλητικούς πόνους.

 

Συγνώμη κιόλας, αλλά πως το κατάφερες αυτό;;;;:rolleyes: Πως γίνεται να μείνεις χωρίς καθετήρα και ορό;;; Και κανονικά φαγητό;:roll:

 

Καλή τύχη σε όλες...

 

Ευχαριστούμε πολύ και εσύ να χαιρεσαι τα παιδάκια σου!

 

angela_kgr τι κάνεις; Τα παιδάκια σου;

Συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις και σου παραθέτω αυτά που είχα γράψει παραπάνω:

 

Όπως λέει και η παροιμία ''φασούλι το φασούλι γεμίζει το σακκούλι!'' Λίγο-λίγο θα μαζευτούμε και η παρέα μας θα μεγαλώσει. Και επειτα όταν πάρουν χαμπάρι οι γιατροί ότι υπάρχει ζήτηση για vbac,θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρξει και η ανάλογη προσφορά. Αυτο φυσικά είναι κάτι που θέλει χρόοονια, αλλά σημασία έχει να μην το βάλουμε κάτω.

 

:-D :-D :-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνο πολυ,,,σακουλι το σακουλι γεμιζει το σακουλι και μαλιστα ισως χρειαζεται μια οργανωμενη κινηση-διαμαρτηρια, πχ. ενα αρθρο σε εφημεριδα? μια ενημερωση σε περιοδικα?

 

Βεβαια εμενα η εμπειρια της κ.τ. ηταν παρα πολυ ασχημη γιαυτο δεν το ρισκαρω.

 

Ναι, θελω να ρωτησω τον ροσολυμο στο ελενα ( εαν και λενε βαζει οριο της 40 εβδομαδες - το 70% των γυναικων γενναν μετα) και τον πατσουρα στο αττικο. Σε αλλους που ελεγαν για vbac πηγα αλλα δεν ηταν υποστηριχτες οταν τους στριμωξα με ερωτησεις και ευτυχος εναν τον αφαιρεσαν απο την λιστα μας.

 

Βεβαια,,,οπως ειπα εχω παρει την αποφαση και πλεον ειμαι σιγουρη-εχω και την αδερφη μου Αγγλια εαν και μονη μου παλι θα πηγαινα! Ειναι πλεον θεμα αυτοσυντηρησης να μην μου ξανασυμβει αυτο που εγινε,,,,,

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!:D

 

Συμφωνο πολυ,,,σακουλι το σακουλι γεμιζει το σακουλι και μαλιστα ισως χρειαζεται μια οργανωμενη κινηση-διαμαρτηρια, πχ. ενα αρθρο σε εφημεριδα? μια ενημερωση σε περιοδικα?

 

:roll: καλή η ιδέα. Να ''μαζευτούμε''! Από που θα βρούμε όπως επαρκή στοιχεία; Εννοώ στατιστικές για τον τρόπο γέννας τη σήμερον ημέρα, πόσες κοπέλες μετά επιθυμούν vbac κτλ κτλ κτλ... Να γεμίζουμε το ''σακκούλι'' μας με ιδέες; :rolleyes:

 

Ναι, θελω να ρωτησω τον ροσολυμο στο ελενα ( εαν και λενε βαζει οριο της 40 εβδομαδες - το 70% των γυναικων γενναν μετα) και τον πατσουρα στο αττικο. Σε αλλους που ελεγαν για vbac πηγα αλλα δεν ηταν υποστηριχτες οταν τους στριμωξα με ερωτησεις και ευτυχος εναν τον αφαιρεσαν απο την λιστα μας.

 

Αυτό με τις 40 βδομάδες τελικά όλοι το έχουν; :mad: Στο Ροσόλυμο θα πήγαινε η Ngeo23. Πιστεύω να μας γράψει τα νέα της σύντομα!

Στους υπόλοιπους που πήγες τι ερωτήσεις έκανες και οπισθοχώρησαν; ΓΙατί είναι και αυτό ενα θέμα, πως να καταλάβουμε αν όντως είναι ή όχι υποστηριχτές της vbac;

 

Βεβαια,,,οπως ειπα εχω παρει την αποφαση και πλεον ειμαι σιγουρη-εχω και την αδερφη μου Αγγλια εαν και μονη μου παλι θα πηγαινα! Ειναι πλεον θεμα αυτοσυντηρησης να μην μου ξανασυμβει αυτο που εγινε,

 

Εφόσον έχεις τη δυνατότητα καλά κάνεις και πας, αλλά καλά κάνεις επίσης που το ψάχνεις κι εδώ! Εύχομαι να βρεις το καλύτερο για σένα!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και απο εμενα, χθες ημουν απιστευτα κομματια για να μπω καν, οχι να γραψω...

λοιπον, φτασαμε 2:30 το μεσημερι, ραντεβου ειχαμε 3 αλλα δεν ειχε καθολου κινηση!η γραμματεια ανοιξε 3 και τοτε πηγα πρωτη και πληρωσα το παραβολο. παω στο γραφειο του γιατρου που ηταν μονος του, βλεπει μια πρωτα η οποια εφερε μετα το παραβολο απλα ειχε "πιασει" θεση απο πριν, το προσπερναω, ηταν και αλλη μια με τον ιδιο τροπο, το προσπερναω, δινω το παραβολο μετα στο γιατρο, το αφηνει στην ακρη, ερχεται η κοπελα-γραμματεας του, παιρνει ενα αλλο απο κοπελα που ηρθε μετα και την εβαλε πριν απο μενα...την παιρνει για να κανει υπερηχο και τελευταια στιγμη θυμαται και μενα και παμε...

εκει ηταν μια αλλη που ηταν μετα απ ολες μας αλλα μπηκε πρωτη, δεν ξερω απο ποιο γιατρο ηταν, τεσπα. μολις την τελειωνει φευγει και δεν ξαναρχεται. περιμεναμε και γιναμε σε λιγο 6 ατομα να περιμενουμε. περνουσε καποιος μας εβλεπε αλλα δεν ελεγε τιποτα. μετα απο μιαμισι ωρα αρχισαμε να διαμαρτυρομαστε και ευτυχως που πηραν οι γιατροι γιατι μας περιμεναν και "παρακαλεσαν" αυτον που περνουσε και μας κοιτουσε να ερθει να μας δει...η κοπελα που εβαλε η γραμματεας πριν απο μενα μου ειπε πανε πρωτη εσυ γιατι ηρθες πρωτη και μετα εγω αλλωστε δεν θα παρει πολλη ωρα...

μπαινω μεσα, ο υπερηχολογος(καλη λεξη ε!) ουτε αλλαξε το χαρτι απο κατω, ηταν της προηγουμενης (που να σημειωσω επειδη ηταν απο μακρυα πηγε πριν απο ολες μας- λες και εγω ηρθα απο διπλα) εβριζε ολη την ωρα και μιλουσε στο τηλεφωνο και ουτε καν μυο εδειξε το μωρο, του ειπα να σηκωθω να το δω και γυρισε το μονιτορ, τον ρωτησα για το φυλο και με ειρωνευτηκε οτι δεν ειναι δυνατο να το δει κανεις πριν την 22η εδβομαδα, με πιεσε πολυ για να γυρισει το παιδι, δεν μετρησε σωμα, μονο κεφαλι, μετα με παρατησε με το χαρτι πανω στο ζελε να μη ξερω με ποιο χερι να το πιασω και με ποιο να σκουπιστω. και για να τελειωνω με τον υπερηχολογο και να παω στο επομενο σημειωνω οτι εφυγε και αφησε τις υπολοιπες 5 συξιλες!!!

συνεχιζω σε λιγο μην ειναι και πολλα

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

στο κυριως μερος τωρα, μιλησα με το γιατρο του ειπα τα δεδομενα της προηγουμενης γεννας, μου ειπε οτι στο τελος θα δουμε την τομη και θα αποφασισουμε αλλα παμε για φτ, καλο αυτο, μου ειπε να κανω β επιπεδου περιπου 10 οκρωβριου και οταν τον ρωτησα τοτε να τα πουμε ειπε οτι θελει να με δει και 10 μερες πριν παρολο που ξερει οτι μενω αρκετα μακρυα...

αυτο με χαλασε πολυ κοριτσια, δηλαδη τι για να παρουν τα λεφτα;του λεω, θελετε να κανετε καποια αλλη εξεταση;οχι λεει να σε δω.

μετα να μη σας τα πολυλογω τσακωθηκα με τον αντρα μου που αρνειται να παμε εκει, που μπορει να μην εχουν ατομα να μας βοηθησουν (καλη ωρα με τον καλο κυριο στον υπερηχο) που δεν εχουν υλικα, που δεν εμπιστευεται κανεναν ,τι να σας πω με επιασε το κεφαλι μου απο τη στεναχωρια...

εγω χαλαστηκα παρα πολυ με αυτον που εκανε τον υπερηχο, ουτε ειδε καλα καλα το παιδι, με ζορισε, δεν περιμενα να μου πει με γλυκολογα, αυτο το κεφαλακι, εδω το χερακι κτλ αλλα τουλαχιστον να μου πει, ξερετε, ειναι καλα, μεγεθος καλο, σπονδυλικη στηλη καλα, βλεπω στομαχι κτλ, απαραδεκτος

και το γεγονος οτι πρεπει σε 10 μερες να πληρωσω πανω απο 100? με τα μεταφορικα και το παρκινκ και για 6 ωρες τουλαχιστον και στεναχωριεμαι γιατι ειναι η καταντια του ελληνικου δημοσιου.

καλα δεν περιμενα χλιδες, το νοσοκομειο μια χαρα ηταν αλλα οι ανθρωποι...καλα μαλλον ημουν και ατυχη με το χθεσινο, δεν πρεπει να συμβαινει συχνα κατι τετοιο...

δεν ξερω παιδια, εβαλα τα κλαματα, δεν ξερω αν θα κρατησω αγκαλια το μωρο μου μολις γεννηεθι, αν θα το εχω διπλα μου, πραγματικα δεν ξερω, δεν μπορω να μαλλωνω αλλο με τον αντρα μου, ειναι πολυ ψυχοφθορο...αυτα τα ολιγα!

συγγνωμη για τα πολλα, δεν ξερω αν βγηκα εκτος θεματος αλλα οσοι θελουν πως να το το πετυχουν ετσι;;;πραγματικα φοβηθηκα μηπως χασει κατι αυτος στον υπερηχο που δεν πρεπει...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ngeo23 μου για όσα μας περιγράφεις καταρχήν να πω μπράβο για την υπομονή σου;;;:rolleyes:

Κακώς που τα ανέχτηκες όλα αυτά, σε τέτοιες περιπτώσεις καλό είναι (νομίζω) να μιλάμε και να ζητάμε τα αυτονόητα... σεβασμό. Για το ότι είσαι εγκυος, για τό ότι έκανες τόσο δρόμο, για τα λεφτά που πληρώνεις....

Για τον ''υπερηχολόγο''...γιατί δεν τον ''στόλισες'' κατάλληλα; Αν όχι εσύ, ο άντρας σου. Τι απαράδεκτη συμπεριφορά είναι αυτή....πληρώνω κύριε για να ξέρω αν το παιδί μου είναι καλά, έχει στομάχι; Η καρδιά λειτουργεί σωστά κτλ κτλ. Αν βαριέστε να κάνετε τη δουλειά σας (και κακώς γιατί πληρώνεστε γι' αυτή) ας το κάνει κάποιος άλλος...σωστά! Θα είχα κάνει χοντρή φασαρία!:mad:

Και για το γιατρό, ήταν θετικός, αλλά απ' ότι κατάλαβα πολύ γενικός στα λόγια; Θα μου πεις και τι ναμου πει τώρα... Αυτό για τη β' επιπέδου και την επίσκεψη...συγνώμη, δε μπορεί δηλαδή να σε δεχτεί την ημέρα της β' επιπέδου; Γιατί να ταλαιπωρείσαι;Και τι παραπάνω θα δει εκείνος 10 μέρες πριν;

Φαντάζομαι κλείνεις ραντεβού για να σε δει, πάρε λοιπόν τηλ. και κλείσε για την ίδια ημέρα που έχεις τη β' επιπέδου (μετά, ώστε να έχεις και τον υπέρηχο στα χέρια σου να το δει). Η έξτρα επίσκεψη που βοηθά;:roll:

Ίσως όπως λες να έτυχαν όλα αυτά, οπότε θα έλεγα να πας και πάλι και βλέπεις.

Ο άντρας σου τι θέλει να κάνετε δηλαδή; Να πάτε σε άλλη κλινική; Σε άλλο δημόσιο; ΔΕν το κατάλαβα. Γενικότερα σε στηρίζει στο όλο θέμα vbac;

Μη στενοχωριέσαι καλή μου, δεν είπαμε ότι πρέπει να είμαστε (ιδιαίτερα στη φάση που είμαστε εμείς οι ''χαραγμένες'') ήρεμες στην εγκυμοσύνη μας; Για ρίξε ένα χαμόγελο τώρα...:-D

Όλα θα πάνε καλά, αρκεί να μείνεις ψύχραιμη, να συζητήσεις και με τον αντρούλη σου (προέχει να είστε μαζί σε αυτό) και την επόμενη φορά να απαιτείς αυτό που σου αναλογεί...έτσι;;)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...