Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Λενε οτι εφοσον σε προηγουμενη γεννα, δεν εχει υπαρξει διαστολη, και συσπασεις γενικώς θεωρεισαι πρωτοτοκη. Δηλαδη θα επρεπε να εμπεδωθει(ευνοικα οχι οτι ειναι κανονας) λογικα αυτο το διαστημα...:roll::roll:

θεωρείσαι προτότοκη ως προς τον τοκετό και όχι κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης (η εμπέδωση θεωρείται κομάτι της εγκυμοσύνης)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευχαριστω για τη διευκρινιση, δεν το γνώριζα, καλα να περάσεις Μαριαλ μου!!!! Ευχαριστώ και πάλι... μια μέρα εμεινε κορίτσια ελπίζω να πανε ολα καλα και με τον θηλασμό και να τα καταφερω τοσο καλα οσο η κορη μου...2 χρονια θηλασαμε μπορει ο τοκετος να μην ηταν ο,τι ακριβως ηθελα αλλα τουλαχιστον ο θηλασμος πετυχε...

Πολλα φιλια

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σπυνάκι, να είσαι καλά...με συγκινησες...κι εγώ σε νιώθω, νιώθω τις αγωνίες σου και εχω και την κουβέντα σου συχνα με αλλες κοπελες...

 

Να μου φιλησεις κι εσυ την κοπελαρα σου απο αυτα τα γενεθλια και περα ξεκιναει μια φανταστικη ηλικια....

 

Να εισαι πραγματικα καλα και θα σε εχω στην σκεψη μου και ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα τελεια με το μωρουλι...

 

Ρε κοριτσια....με συγκινειτε, ολο λεω δεν προλαβαινω να ξαναπω αλλα τελικά ολο με τραβαει το τοπικ!

 

Οποτε εως και αυριο το απογευμα δεν σας χαιρετω οριστικως, θα ξαναμπω στα κλεφτα! ΠΟλλα πολλα φιλια σε ολες!

 

σε ευχαριστω για τις ευχες!!τα λεμε αυριο λοιπον ξανα...ο,τι θες να ξερεις υπαρχουμε για να σε ακουσουμε...λεω αν εχεις κατι να βγαλεις λιγο πριν τη μεγαλη στιγμη!!!!!

οσο για αυτο που λες με το θηλασμο, συμφωνω και επαυξανω, ειμαι σιγουρη θα τα πατε ΤΕΛΕΙΑ, και εμενα αυτη ηταν η μεγαλη μου παρηγορια!!!!φιλια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

"Μου είπε ότι όταν τα μωράκια κάθονται ψηλά στην κοιλίτσα της μανούλας τους είναι γιατί φοβόνται για κάποιο λόγο και θέλουνε να είναι ψηλά για να ακούνε τους κτύπους της καρδιάς της και να νιώθουνε ασφάλεια. Για παράδειγμα αυτό μπορεί να συνέβει γιατί έγινε κάτι και τρόμαξαν, ή απλά διαισθάνονται κάτι από τα αρνητικά συναισθήματα και το άγχος της μαμάς τους."

 

Σε μενα, αυτο συνεβαινε 100% Δεν απολαυσα αυτη την εγκυμοσυνη, ολο στρες...

 

:( Αυτό για τα μωράκια που κάθονται ψηλά το πιστεύω κι εγώ πολύ. Συγκινήθηκα τόσο τώρα...

 

 

Ρε κοριτσια....με συγκινειτε, ολο λεω δεν προλαβαινω να ξαναπω αλλα τελικά ολο με τραβαει το τοπικ!

 

Είμαστε όμορφες, πως να το κανουμε! Το έχουμε το τραβηχτικό...:mrgreen::rolleyes:

 

ΑΧ, γαλατ μου αυτά μάλλον θα τα δεις όταν γυρίσεις σπίτι( με το μπεμπάκι αγκαλιά)! Εύχομαι να πάνε όλα καλά, στέλνω όλη μου τη θετική ενέργεια! Με το καλό να διαβάσουμε και πάλι τα νέα σου!:-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

...

Είμαστε όμορφες, πως να το κανουμε! Το έχουμε το τραβηχτικό...:mrgreen::rolleyes:

σίγουρα είστε, οι τολμηρές γυναίκες είναι, η αυτοπεποίθηση κάνει το πρόσωπο (και όχι μόνο) να λάμπει :)

 

και εμένα με τραβάει αυτό το τοπικ παρόλο που δεν έχω κανένα πρακτικό λόγο να με ενδιαφέρει...

Ίσως επειδή θέλει ιδιαίτερο θάρρος, τόλμη και πίστη κάτι τέτοιο, ίσως επειδή δείχνει πείσμα έναντι στο κατεστημένο και τον ψυχολογικό πόλεμο του φόβου/τρομοκρατίας, ίσως ... ίσως δεν ξέρω, ακριβώς γιατί ...

είμαι και ... άντρας, μήπως πρέπει να πάω σε ψυχολόγο :lol::lol::lol:

πᾶν μέτρον ἄριστον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εγω παρακολουθω αυτο το τοπικ εδω και καιρο!αν και δεν ειναι θεμα που με αφορα μιας και γεννησα φυσιολογικα με συγκινει η προσπαθεια σας να γεννησετε φυσιολογικα μετα απο καισαρικη.και μαλιστα που?στην ελλαδα!

 

ευχομαι να τα καταφερετε ολες!

 

φιλικα,σοφια!

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

σίγουρα είστε, οι τολμηρές γυναίκες είναι, η αυτοπεποίθηση κάνει το πρόσωπο (και όχι μόνο) να λάμπει :-)

 

:oops: :oops: :oops::lol:

 

Ίσως επειδή θέλει ιδιαίτερο θάρρος, τόλμη και πίστη κάτι τέτοιο, ίσως επειδή δείχνει πείσμα έναντι στο κατεστημένο και τον ψυχολογικό πόλεμο του φόβου/τρομοκρατίας, ίσως ...

 

Θάρρος, πίστη και ψυχική ηρεμία! Ευτυχώς που υπάρχουν και σύμμαχοι!:mrgreen:

 

είμαι και ... άντρας, μήπως πρέπει να πάω σε ψυχολόγο :lol::lol::lol:

 

:shock: έχουμε άντρα στην παρέα;;; Καταπληκτικό! Δε νομίζω να θες ψυχολόγο, μάλλον συγχαρητήρια που προσπαθείς να παρακολουθείς και να κατανοείς εμάς ''τις τρελές''! :lol:

 

 

Σοφάκι σε ευχαριστούμε και εσενα πολύ για τη συμπαράσταση! Όπως τα λες...ειδικά στην Ελλάδα θέλει γαϊδουρινή υπομονή και πείσμα!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

το να ενημερωνομαστε ακομη και για πραγματα που δε μας αφορουν αμεσα ειναι πολυ σημαντικο για εμενα...ανοιγουν λιγο οι οριζοντες μας και σε ο,τι και να μας συμβαινει στη ζωη δε βλεπουμε μονοδρομους ...σε αυτο το τοπικ γραφουμε για μια προσπαθεια που κανουμε οχι μονο να γεννησουμε φυσιολογικα αλλα να μπορεσουμε πια να αρχισουμε στη ζωη μας να επιλεγουμε αυτο που στην ουσια θελουμε και οχι οτι μας σερβιρουν ή μας αναγκαζουν να κανουμε....ανεξαρτητα απο το αποτελεσμα(νεα καισαρικη ή vbac)ολες παλευουμε παρα πολυ για το δικαιωμα μας στην επιλογη και στο να μπρουμε να εκφραζουμε τα θελω μας και τις αποψεις μας....

ειλικρινα εγω θαυμαζω παρα πολυ ολες τις κοπελες που γραφουν σε αυτο τοπικ και τις ευχαριστω γιατι με βοηθησαν να ακουσω πιο προσεκτικα τον εαυτο μου και να καταφερω να βγω πιο δυνατη....

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να προσθεσω κατι ακόμα, μια προσεγγιση , οχι αυστηρα ιατρικη....

 

Το εγραψε η Ροζι καπου...το αντιγραφω αναφερεται στη κοπελα που εκανε γιογκα...

 

"Μου είπε ότι όταν τα μωράκια κάθονται ψηλά στην κοιλίτσα της μανούλας τους είναι γιατί φοβόνται για κάποιο λόγο και θέλουνε να είναι ψηλά για να ακούνε τους κτύπους της καρδιάς της και να νιώθουνε ασφάλεια. Για παράδειγμα αυτό μπορεί να συνέβει γιατί έγινε κάτι και τρόμαξαν, ή απλά διαισθάνονται κάτι από τα αρνητικά συναισθήματα και το άγχος της μαμάς τους."

 

Σε μενα, αυτο συνεβαινε 100% Δεν απολαυσα αυτη την εγκυμοσυνη, ολο στρες...

 

Το ιδιο μου ειχε πει και Ηα ριστη στο πρωτο μας ραντεβου αρχες Ιουλιου, οτι ειναι πολυ βασικο να χαλαρώσω....πολυ βασικο...

 

Καντε το λοιπον, οσο μπορειτε...αληθεια που εισαι βρε Σπυνη?????

 

Όσες από σας είχανε την τύχη να γνωρίσουνε καλά την Αρίστη θα διαπιστώσανε ότι δεν βλέπει ποτέ μόνο την ιατρική διάσταση κάποιου προβλήματος αλλά και την ψυχική/συναισθηματική του πλευρά.

 

Καλά και τα πρωτόκολλα αλλά σε κάτι τόσο λεπτό και σημαντικό η ψυχική υγεία της εγκύου είναι πολύ βασική.

Προσωπικά υποψιάζομαι ότι η Αρίστη ένιωσε το άγχος της Αθηνούλας το οποίο επιβεβαίωσε με την "ανετοιμότητα" του σώματός της για φ.τ..

Και σαν έντιμη γιατρός που είναι της είπε την ειλικρινή της γνώμη, έστω και αν αυτό σημαίνε ότι θα χάσει μια εύκολη και γρήγορη αμοιβή από την καισαρική που θα προγραμμάτιζε το πιο πιθανό γι' αυτήν.

 

Περιμένουμε νέα της Αθηνούλας σύντομα! :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγκινητικό! και τόσο φυσικό! αλήθεια, πόση ώρα μετά κόβουν το λωρό; κάπου είχα διαβάσει μια άποψη ότι καλό είναι να μην γίνεται αμέσως. Δεν θυμάμαι όμως λεπτομέρειες πλέον...

 

Αν έχεις όρεξη για διάβασμα δες αυτά τα δύο θέματα:

 

Εκπομπή βλαστοκύτταρα - Διαδικασία κοπής ομφάλιου λώρου

 

Oι επιστήμονες αμφισβητούν τις τράπεζες βλαστοκυττάρων

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

είμαι 16 εβδομάδων - ΠΗΤ 01/02/2011

τότε θα έχουν περάσει ακριβώς 3 χρόνια από την πρώτη γέννα (καισαρική)

χτες ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε ότι αν θέλω φυσικά και μπορώ να προσπαθήσω για φυσιολογικό τοκετό, αλλά

1. οι πιθανότητες είναι 60% γιατί στην 1η δεν είχα καθόλου διαστολή - μου εξήγησε ότι αν ο λόγος της καισαρικής την 1η φορά ήταν π.χ. λάθος θέση του παιδιού, οι πιθανότητες αυξάνονται στο 80%

2. δεν μπορείς να κάνεις πρόκληση, πρέπει να αφήσεις τη φύση 100% να φροντίσει για όλα

δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά ως τότε.. επειδή αυτή τη φορά υπάρχει η πιθανότητα να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, όπου δεν κάνουν προκλήσεις μάλλον θα ξανακάνω καισαρική.. πρώτα ο Θεός ως τότε έχουμε καιρό να το σκεφτούμε!

Link to comment
Share on other sites

spyni, ξέρω οτι γέννησε και είναι μαμά και μπέμπης μια χαρά!!

 

αχ χαιρομαι παρα πολυ!!!

Γαλατακι μου, σου ευχομαι να σου ζησει ο μπεμπουλης σου και να ειναι παντα καλοτυχος στη ζωη του!!Να χαιρεσαι την οικογενεια σου και να γεμιζετε το σπιτι σας γελια και χαρες!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είμαι 16 εβδομάδων - ΠΗΤ 01/02/2011

τότε θα έχουν περάσει ακριβώς 3 χρόνια από την πρώτη γέννα (καισαρική)

χτες ρώτησα τον γιατρό μου και μου είπε ότι αν θέλω φυσικά και μπορώ να προσπαθήσω για φυσιολογικό τοκετό, αλλά

1. οι πιθανότητες είναι 60% γιατί στην 1η δεν είχα καθόλου διαστολή - μου εξήγησε ότι αν ο λόγος της καισαρικής την 1η φορά ήταν π.χ. λάθος θέση του παιδιού, οι πιθανότητες αυξάνονται στο 80%

2. δεν μπορείς να κάνεις πρόκληση, πρέπει να αφήσεις τη φύση 100% να φροντίσει για όλα

δεν ξέρω τι θα κάνω τελικά ως τότε.. επειδή αυτή τη φορά υπάρχει η πιθανότητα να γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο, όπου δεν κάνουν προκλήσεις μάλλον θα ξανακάνω καισαρική.. πρώτα ο Θεός ως τότε έχουμε καιρό να το σκεφτούμε!

 

καλως ηρθες στην παρεα!!!

αναφορικα με την προκληση λ γιατρος σου εχει απολυτο δικιο-για εμενα αυτος ηταν και ο λογος που αλλαξα γιατρο στον 7ο μηνα-...επειδη οπως λες και εσυ ακομη εχεις αρκετο καιρο θα σου προτεινα, να το ψαξεις λιγο το θεμα, τα εχουν καταφερει κοπελιες απο τη Θεσ/νικη, δε θυμαμαι σε ιδιωτικο η δημοσιο, αλλα αν διαβασεις λιγο το τοπικ η ζητησεις απο αυτα τα κοριτσια λεπτομερειες νομιζω θα βοηθηθεις πααααρα πολυ!!!καλη εγκυμοσυνη σου ευχομαι!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και κοριτσακια μου, θα σας γραψω τωρα τι εγινε χτες με την Αριστη...λοιπον μου ειπε ολα καλα ως τωρα, ηταν γενικα ευχαριστημενη απο οσο μπορεσα να διακρινω, καθοτι δε μιλα πολυ, και μου ειπε να με δει ξανα την 1η Σεπτεμβρη οποτε και να κανουμε κολπικη εξεταση-αουτς!!!!!!-και να μου πει μια πιο βεβαιη γνωμη...το θεμα με την αιματολογο δεν το σχολιασε καν-να ανησυχησω???-και μου ειπε οτι ακομη ειναι νωρις για να πουμε οτιδηποτε!!!!

την πιεση μου βρηκε χαμηλη και απλα μου ειπε να προσθεσω αλατακι γενικα στη διατροφη μου!!!αυτα...

ειχα στο νου μου πολλα σεναρια, αλλα τελικα..ολα ηταν πιο ομαλα//ελπιζω για καλο!!

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια, επιστρεαψαμε απο διακοπες και διαβαζω ευχαριστα, μπραβο στη galat, να τους ζησει το μωρακι!

spyni ελπιζω να εισαι και εσυ καλα, θα τα πουμε και αργοτερα, τρεχω για δουλειες

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Spyni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πως είσαι;

το θεμα με την αιματολογο δεν το σχολιασε καν-να ανησυχησω???

 

Τι εννοείς δεν το σχολίασε; Μίλησε τελικά μαζί της; Μα πως είναι δυνατόν να μη δίνει μια ξεκάθαρη απάντηση σχετικά με αυτό το θέμα; :rolleyes:

 

ιχα στο νου μου πολλα σεναρια, αλλα τελικα..ολα ηταν πιο ομαλα//ελπιζω για καλο!

 

Εντάξει, χαλαρά λοιπόν και αρχές Σεπτέμβρη θα μας πεις και πάλι νέα! ¨Ολα καλά!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Spyni!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Πως είσαι;

 

 

Τι εννοείς δεν το σχολίασε; Μίλησε τελικά μαζί της; Μα πως είναι δυνατόν να μη δίνει μια ξεκάθαρη απάντηση σχετικά με αυτό το θέμα; :rolleyes:

 

 

 

Εντάξει, χαλαρά λοιπόν και αρχές Σεπτέμβρη θα μας πεις και πάλι νέα! ¨Ολα καλά!

 

Zaxarenia μου δεν ειπε τιποτα, ενω αρχικα μου ειχε πει οτι καλο ειναι οι ηπαρινες να διακοπουν αρχες ενατου μηνα..δεμ ξερω...για την αιματολογο δεν ειπε τιποτα απολυτως...τι να πω..μου ειπε μπανια και χαλαρωση-γνωριζει οτι ειμαστε στα μεσα μετακομισης και μου συνεστησε προσοχη μεχρι Δευτερα Τριτη οποτε μπαινω και στο μηνα μου....

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη να περιμενουμε;;;μπραβο!να προσεχεις και να ξεκουραζεσαι για να παρεις μερες απο το μηνα σου.

εγω εκλεισα ραντεβου την πεμπτη στον ροσολυμο, της ειπα αυτης στο τηλεφωνο απο που τον βρηκα και γιατι θελω να παω και μου ειπε να μιλησω μαζι του (προφανως) εκλεισα 3 το μεσημερι, τωρα αν θα προλαβω να φτασω, γιατι θα φυγουμε 1 και 15 που γυριζει ο αντρας απο δουλεια, ενας θεος ξερει αλλα λογικα θα τα καταφερουμε. μπορει να αφησω και το αμαξι και να παρω μετρο αλλιως πρεπει να κατεβω ολη την κιφησιας. μηπως μπορω να παω και μεσω του ποταμιου απο εθνικη;για ρηξτε καμια ιδεα, πως παμε για το ελενα;

η αγγελικη και η galat πως ειναι;ξερει κανεις;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Zaxarenia μου δεν ειπε τιποτα, ενω αρχικα μου ειχε πει οτι καλο ειναι οι ηπαρινες να διακοπουν αρχες ενατου μηνα..δεμ ξερω...για την αιματολογο δεν ειπε τιποτα απολυτως...τι να πω..μου ειπε μπανια και χαλαρωση-γνωριζει οτι ειμαστε στα μεσα μετακομισης και μου συνεστησε προσοχη μεχρι Δευτερα Τριτη οποτε μπαινω και στο μηνα μου....

 

:roll: οκ τότε, χαλάρωση; Χαλάρωση!!! :cool: Και καλή μετακόμιση!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...