Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου, σας ευχαριστω για τα καλά σας λόγια.

 

Τον αντρα μου τελικα, τον περεξηγησα, σημερα στην Αριστη εδειξε απιστευτη συμπνοια και ειχε ανοιχτες κεραιες...και το παλεψε οσο μπορουσε...

 

Αλλα δυστυχως το ονειρο μου δεν θα γινει πραγματικότητα, να σας πω πρωτα τα νεα μου...

 

Λοιπον ειμαι στην 38η εβδομαδα. Αρχικα καναμε εναν υπερηχο για να δουεμ αμνιακο, ντοπλερ και πλακουντα, αυτα ολα ηταν αριστα, μαλιστα ο πλακουντας βαθμο 0!

 

ΕΠισης αυτο για το ζαχαρο σπινάκι δεν την προβληματισε το 160 ειναι λιιιγο τσιμπημενο μου ειπε και δεν ειναι διαβητης, ουτε υπηρχε απο την αρχη...οποτε...

 

Για την μυωπια σας ειπα ο οφθαλιμιατρος μου εδωσε το οκ οποτε απο αυτα τα μικρο προβληματα ειμασταν ΟΚ.

 

ΟΜΩΣ ο κυριος μπεμπης μας ειναι παρα πολυ ψηλα δυστυχως δεν μας εχει κανει τη χαρη να εμπεδωθει, ουτε κατα διανοια... ειδα την γλυκιά μου Αρίστη που συννεφιασε το προσωπο της....

 

Του μιλουσε ρε παιδια ποσο συγκινητικο ειναι αυτο οταν μου εκανε την κολπικη εξεταση, και του ελεγε βρε συ μπερδεψες τα οστα! Προς τη λεκανη παμε, οχι προς τα πλευρα!

 

Να πω οτι το χερι της ειναι μαγικο δεν καταλαβα τιποτα παο πονο που λενε οτι ποναει ...

 

Επισης τα νεα απο την κολπικη εξεταση απογοητευτικά,

 

Ο τραχηλος τελειως σκληρος, τελειος ψηλος, τελείως πίσω. Δηλαδη καμια σχεση προς γεννα!!!! το πιο πιθανο ειναι να κατεληγα σε καισαρικη ουτως η αλλως ακομα και το πρωτο παιδι να ηταν.

 

Οποτε μου ειπε οτι δεν εχουμε πιθανοτητες με τετοια δεδομενα με τιποτα για φυσιολογικο...

 

Και εδω θελω να μοιραστω μαζι σας για το τι ΑΝΘΡΩΠΟ πανω απο ολα μιλαμε, και σας το λεω και ανατριχιαζω οτι αυτη η γυναικα ασκει λειτουργημα...πραγματικα

 

Μου λεει σαν να τα λεγαμε μεταξυ μας, Αθηνούλα μου το πραγμα παει για καισαρικη. Δεν θελω να σε κοροιδεψω και να σου πω οτι σε 2-2,5 εβδομαδες θα εμπεδωθει, και περπατα κλπ ...

 

Σου προτεινω να πας στο δημοσιο να την κανεις την καισαρικη, θα μπορουσα αν θες να στην κανω κι εγω, αλλα το κοστος εχει μεγαλη διαφορα.

 

Δεν υπαρχει λογος να σε ταλαιπωρησω αδικα.

 

Ακομα τα γραφω και δεν τα πιστευω, πειτε μου εσεις τωρα ποιος γιατρος θα εδιωχνε μια γεννα προγραμματισμενη, την αμοιβη, μια πελατισσα τελοσπαντων.

 

Με αγκαλιασε και μου ειπε πολυ παρηγορητικα λογια, αφου καταλαβε την απογοητευση μου...εφυγα εχωντας κανει ψυχαναλυση απο εκει στα αληθεια....

 

Πειτε μου ποιος γιατρος δεν θα μου ελεγε, αστο να δουμε μεχρι τελευταια στιγμη ποτε δεν ξερεις, ενω ειναι πασιφανες οτι δεν προκειται να αλλαξει κατι...

 

Να σας πω μοναχα περιπτωση γιατρου που απο μονος του προτεινε vbac, σαν οριο ειχε βαλει 38 εβδομαδες, στις 36 μ3 37 ειχε συσπασεις η κοπελα και της τις εκοψε με γιουτοπαρ!!!!!

Για να παρει κι αλλες μερες λεει το παιδι ηταν νωρις....και φυσικα κανονισε καισαρικουλα μετα...

 

 

Τα συναισθηματα μου ειναι αναμεικτα...

 

Απο την μια στεναχωρηθηκα που δεν τα καταφεραμε για φυσιολογικο, απο την αλλη για να το λεει η Αρίστη, ξερω οτι αυτη τη φορά τουλάχιστον δεν το τρωω το μαχαίρι χωρίς λόγο...

 

Την εμπιστευομαι 100% και φυσικα θα ειναι η γυναικολόγος μου απο εδώ και πέρα.

 

Δεν εχω ξαναδει σε αυτο το συναφι πιο ζεστο, ειλικρινή και ψαγμενο ανθρωπο. Νιωθω τυχερη που τη συναντησα.

 

 

Θελω να σας ευχαριστησω που με στηριξατε οταν πηγα να επηρεαστω ψυχολογικα τις 2 φορες μια με το ζαχαρο μια με τον αντρουλη

καθως και για τις πολυτιμες πληροφοριες σας και την παρέα σας...

 

Ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου να τα καταφερετε...

 

Νιωθω λυπημενη που βγαινω απο τη λίστα...

 

αλλα οπως ειπε και η Αρίστη, οταν τη ρωτησα μηπως την προγραμματισε ο γιατρος πολυ νωρις τη καισαρική και μου ειπε οχι, θα εχω ενα λιονταρακι αρχηγο στο σπιτι, οπως το ενα απο τα παιδια της...

Οποτε συγκεντρωνομαι εκει τωρα και προσπαθω να αφησω τη λυπη μου πισω.

 

Τουλαχιστον το προσπαθησα εκανα οτι μπορουσα...Να προσθεσω οτι πηγαινοντας σημερα εκει νομιζα οτι θα ειμαι ακομα πιο μπερδεμενη, τελικά χάρη στην εντιμότητα αυτης της φοβερης γυναίκας το τοπίο ξεκαθάρισε...

 

Να ειναι καλα παντα και να συνεχισει απο τους λιγους ρομαντικους σε αυτη την πολη...

 

Οποτε 16 με το καλο γενναμε στειλτε μας τη θετική σας ενεργεια...

 

Σορρυ για το σεντονι

 

Σας φιλώ και θα σας παρακολουθω, ευχομαι τα καλυτερα σε ολες μας...

 

 

 

καλημερα,δεν καταλαβαινω γιατι να βιαστει ομως.

και εγω ετσι οπως εσυ ημουνα,αλλα ποτε δεν μου ειπε για καισαρικη,απλα περιμεναμε μεχρι 41 εβδομαδων και καναμε τεχνιτους πονους,απο εκει που ρο μωρο ηταν ψηλα και ο τραχηλος κλειστος,σκληρος κ.τ.λ ολα ξεκινησαν με την οξυτοκινη και γεννησα φυσιολογικα.

ξερω πολλες που γεννησαν ετσι,εφοσον δεν σας βιαζει τιποτα,δεν καταλαβαινω γιατι να μπεις για καισαρικη τοσο νωρις....

με το καλο το μωρακι σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

aggeliki ίσως έχεις δίκιο ότι βιάζεται, αλλά μην ξεχνάς ότι δεν επιτρέπεται να γίνει πρόκληση τοκετού σε γυναίκες που έχουν προηγηθείσα κ.τ. γιατί αυξάνονται οι πιθανότητες ρήξης μήτρας.

Η αλήθεια βέβαια είναι ότι η θέση του μωρού, ο τράχηλος και όλα τα σχετικά μπορούν να αλλάξουν (και από μόνα τους, χωρίς χορήγηση ουσιών) από τη μια στιγμή στην άλλη...;)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

ενταξει αλλα γιατι βιαζεται να γινει καισαρικη,μπορει να σπασουν μονα τους τα νερα και να γεννησει φυσιολογικα,εγω αυτο δεν καταλαβαινω....

γνωρισα γιατρο προσφατα που ακομη και μετα απο καισαρικη κανει φυσιολογικους τοκετους,απλα περιμενει να περασουν οι εβδομαδες ,μεχρι και 42 εβδομαδων μπορεις κανονικα να περιμενεις αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα.δυστυχως σχεδον ολοι δεν περιμενουν ΠΟΤΕ.....

Link to comment
Share on other sites

Αγγελική, για τον φυσιολογικό τοκετό μετα απο καισαρική υπαρχουν συγκεκριμενα πρωτοκολλα.Η γιατρος εχει σαν οριο τις 40 εβδ.

 

Εφοσον ειδε σε τι κατασταση ειναι ο τραχηλος και το μωρο στην 38 εβδ,μου ειπε ξεκαθαρα οτι το βλεπει για καισαρικη... Οποτε να περιμενω 2 εβδομαδες δεν μπορουσα και να ρισκαρω μια δευτερη καισαρικη γιατι ειχα κι αλλον γιατρο "καβατζα" στο δημοσιο και δεν ηθελα να επιβαρυνθω οικονομικα για το ιδιο αποτελεσμα. Μου το ειπε κιολας οτι αδικα θα περιμενουμε δεν προκειται να αλλαξει κατι δραματικα, απρα μονο ισως την ωρα του τοκετου που κατι τετοιο δεν ειναι υπερ μας στη vbac.

 

Ουτε προκληση μποριε να γινει, αλλα ακομα και τα νερα να σπασουν δεν γινεται να επιχειρησει εναν δυσκολο ενδεχομενως τοκετο. Δηλ και τα νερα να εσπαγαν μπορει να εκανα 15 ωρες να κανω πληρη διαστολη με τετοιο τραχηλο και αυτο απαγορευεται στη VBac....

 

Επειδη το εχω ψαξει παρα πολυ το θεμα, ξερω οτι δυστυχως για να το πει αυτη αυτη θα ηταν η καταληξη και απλα ηταν ειλικρινης. Ουτως η αλλως δεν την κανει αυτη την καισαρικη...

Οποιοσδηποτε αλλος γιατρος να το ελεγε θα τον περνουσα κοσκινο...οπως ο δικος μου που με γεμισε στα ψεματα για τις ριξεις κλπ...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός που σου έκανε τη 2η κ.τ. πως σου δικαιολόγησε την κ.τ. από το να γεννήσεις με φ.τ.;;; Πως είναι δυνατόν να επιτρέπουν τέτοια πράγματα; Εϊναι το λιγότερο απαράδεκτο...

 

 

Το ρωτησα κλαιγοντας πως θα γινει?κ εκεινος μου απαντησε ''φυσικα με καισαρικη'' κ εγω τον ακουσα στον πονο μου...σιγουρα δεν θα εψαχνα κατι...αλλα δεν ηξερα οτι η καισαρικη στον 5ο μηνα δεν ειναι καισαρικη αλλα χειρουργειο κ τις περισσοτερες φορες αρχιζουν προβληματα γιατι η μητρα ειναι παχια...

Ενω φετος παλι κλαιγοντας ρωτησα την γιατρο μου κ μου ειπε με φυσιολογικο...κ εγω εκεινη την στιγμη αρχισα να λεω θα πεθανω απο ρηξη...κ μου ελεγε τιποτε δεν θα συμβει..ειμαι κ τυχερη που περισυ δεν επαθα ρηξη...να σας πω φετος ο γιατρος ειναι γυναικα...ισως γιαυτο με καταλαβαινε κ με προσπαθησε ετσι...να μου δωσει ευκαιρια να κανω ακομα ενα παιδακια...γιατι αν εκανα καισαρικη με τοσες τομες δεν θα ηλπιζα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γνωρισα γιατρο προσφατα που ακομη και μετα απο καισαρικη κανει φυσιολογικους τοκετους,απλα περιμενει να περασουν οι εβδομαδες ,μεχρι και 42 εβδομαδων μπορεις κανονικα να περιμενεις αν δεν υπαρχει αλλο προβλημα.

 

αυτό νομίζω είναι και το πιο σωστό.

 

δυστυχως σχεδον ολοι δεν περιμενουν ΠΟΤΕ.....

 

Δυστυχώς...:(

 

Εφοσον ειδε σε τι κατασταση ειναι ο τραχηλος και το μωρο στην 38 εβδ,μου ειπε ξεκαθαρα οτι το βλεπει για καισαρικη...

 

Γαλάτ μου, δε γνωρίζεις ότι τα πράγματα αλλάζουν από στιγμή σε στιγμή; Πόσες κοπέλες (κι εδώ μέσα θα βρεις πολλές) πήγαιναν στο γιατρό για εξέταση και τους έλεγαν σκληρός τράχηλος κτλ και τελικά την επομένη ή και την ίδια μέρα γεννούσαν!

 

Δηλ και τα νερα να εσπαγαν μπορει να εκανα 15 ωρες να κανω πληρη διαστολη με τετοιο τραχηλο και αυτο απαγορευεται στη VBac....

 

Έχεις δίκιο σε αυτό, αλλά μπορεί αντί για 15 να έκανες 5!

 

Νομίζω όμως ότι δεν έχει νόημα να το αναλύουμε άλλο. Έχεις πάρει την απόφασή σου και είναι σημαντικό που νιώθεις καλά με αυτό και σημασία έχει να έρθει το μωράκι με υγεία σε αυτό τον κόσμο και να είσαι και εσύ καλά (σωματικά και ψυχολογικά). Είναι σημαντικό σε τέτοιες περιπτώσεις να νιώθεις σιγουριά και ηρεμία.

Ίσως, ακόμα και αν σε ΄φηνε και άλλο καιρό, να αγχωνόσουν μόνο και τελικά το αποτέλεσμα να ήταν ίδιο, δηλαδή καισαρική. Κάνω λάθος;

Πάντως, ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται...μπορεί να γεννήσεις της Παναγίας!:-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Το ρωτησα κλαιγοντας πως θα γινει?κ εκεινος μου απαντησε ''φυσικα με καισαρικη'' κ εγω τον ακουσα στον πονο μου...σιγουρα δεν θα εψαχνα κατι...αλλα δεν ηξερα οτι η καισαρικη στον 5ο μηνα δεν ειναι καισαρικη αλλα χειρουργειο κ τις περισσοτερες φορες αρχιζουν προβληματα γιατι η μητρα ειναι παχια...

 

Τι να κάνεις...βέβαια εκείνη την ώρα είναι το λιγότερο που σε νοιάζει. Αλλά ο γιατρός....τι να πω πια! Κρίμα μόνο.

 

Ενω φετος παλι κλαιγοντας ρωτησα την γιατρο μου κ μου ειπε με φυσιολογικο...κ εγω εκεινη την στιγμη αρχισα να λεω θα πεθανω απο ρηξη...κ μου ελεγε τιποτε δεν θα συμβει..ειμαι κ τυχερη που περισυ δεν επαθα ρηξη...να σας πω φετος ο γιατρος ειναι γυναικα...ισως γιαυτο με καταλαβαινε κ με προσπαθησε ετσι...να μου δωσει ευκαιρια να κανω ακομα ενα παιδακια...γιατι αν εκανα καισαρικη με τοσες τομες δεν θα ηλπιζα...

 

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το ότι ήταν γυναίκα, απλά πιθανόν είναι πιο σωστή σα γιατρός απ' ότι ο άλλος που είχες πριν.

Εκείνη η γιατρός (υποθέτω έχεις αυτή ακόμα) τι σου είπε για επόμενη εγκυμοσύνη- γέννα;

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός που σου έκανε τη 2η κ.τ. πως σου δικαιολόγησε την κ.τ. από το να γεννήσεις με φ.τ.;;; Πως είναι δυνατόν να επιτρέπουν τέτοια πράγματα; Εϊναι το λιγότερο απαράδεκτο...

 

 

Το ρωτησα κλαιγοντας πως θα γινει?κ εκεινος μου απαντησε ''φυσικα με καισαρικη'' κ εγω τον ακουσα στον πονο μου...σιγουρα δεν θα εψαχνα κατι...αλλα δεν ηξερα οτι η καισαρικη στον 5ο μηνα δεν ειναι καισαρικη αλλα χειρουργειο κ τις περισσοτερες φορες αρχιζουν προβληματα γιατι η μητρα ειναι παχια...

Ενω φετος παλι κλαιγοντας ρωτησα την γιατρο μου κ μου ειπε με φυσιολογικο...κ εγω εκεινη την στιγμη αρχισα να λεω θα πεθανω απο ρηξη...κ μου ελεγε τιποτε δεν θα συμβει..ειμαι κ τυχερη που περισυ δεν επαθα ρηξη...να σας πω φετος ο γιατρος ειναι γυναικα...ισως γιαυτο με καταλαβαινε κ με προσπαθησε ετσι...να μου δωσει ευκαιρια να κανω ακομα ενα παιδακια...γιατι αν εκανα καισαρικη με τοσες τομες δεν θα ηλπιζα...

 

Rafael, εχω διαβασει και εγω τις εμπειριες σου και ειλικρινα δε βρισκω λογια για ολα αυτα που υπεστης...θα αρκεστω μονο να σου πω να μην το βαζεις κατω και ολα θα πανε σιγουρα καλα-νε χεις πιστη κοριτσακι μου!!!κατα δευτερον σε καλωσοριζω στην παρεα μας, να μεινεις κοντα μας γιατι εχεις να μαθεις παρα πολλα απο τα κοριτσια εδω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το ότι ήταν γυναίκα, απλά πιθανόν είναι πιο σωστή σα γιατρός απ' ότι ο άλλος που είχες πριν.

Εκείνη η γιατρός (υποθέτω έχεις αυτή ακόμα) τι σου είπε για επόμενη εγκυμοσύνη- γέννα;

 

Καλα το οτι ειναι σωστη ειναι 1000%100.κ την ευχαριστω που με γλυτωσε απο 3η καισαρικη κ μου δινει την δυνατοτητα για επομενη εγκυμοσυνη...εγω δεν την βλεπω σαν γιατρο αλλα την βλεπω σαν αδελφη μου...

δεν μιλησαμε για επομενη εγκυμοσυνη γιατι εκεινη την στιγμη ειχα τον φοβο οτι κατι θα γινει μετα απο ολα αυτα που περασε...βασικα πιστευα οτι θα πεθαινα αλλα ευτυχως κ ευχαριστω τον θεο που πηγαν ολα καλα..

σε επομενη θα δουμε..εχω κ το παλιοινομυωμα εγω....

Link to comment
Share on other sites

Ζαχαρενια την αποφαση μου την πηρα, μολις χθες που συζητησα με τη γιατρο, ημουν αποφασισμενη παρα τα οποια ψευτοδιλημματα προεκυπταν να παω φυσιολογια. Για αυτο εξαλλου βρηκα και τελευταιο τριμηνο αλλο γιατρο!

 

Αυτη η γιατρος εχει φοβερη εμπειρια σε vbac, για να το λεει αυτη, θα πει πως μαλλον δεν θα αλλαζει τιποτα στον τραχηλο, αφου και σε αλλες κοπελες το συνηθες ειναι να αλλαζει κατι οτνα μαπινουν με προκληση, που απαγορευεται ουτως η αλλως.

 

Το μονο που μπορουσε να γινει διαφορετικα ειναι να περιμενω κανα 2-3 εβδομαδες ακομα, συμφωνω, αλλα για να μου πει κι αυτη(που ξαναλεω δεν θα την κανει την καισαρικη θα παω σοτν αλλο γιατρο) οτι δεν παιζιε, χωρις κανενα οφελος δεν μπορω παρα να την εμπιστευτω...

 

Κατα τη γνωμη μου δεν ειχα αλλη επιλογη, αλλο περιθωριο να επιμεινω.

 

Ξερω οτι εχω παρει τη σωστη αποφαση, η πρωτη αδικη καισαρικη ειναι που θα με τρωει παντα...γιατι τοτε φουλ εμπεδωση ειχα , μαλακο τραχηλο και μικρο μωρο...

 

Απο εκει ξεκινανε ολα...

 

Δεν ηταν μάλλον καν θεμα αποφασης για μενα, δυστυχως δεν πετυχαινει σε ολες η Vbac, θεωρω οτι ειμαι μεσα στο 30% λοιπον κι εγω.

 

Τωρα τρεμω παλι στην ιδεα των πονων, της δυσκολης αναρρωσης κλπ...διολου ευχαριστο... τεσπα ελπιζω να ειναι οσο το δυνατον ηπιοτερη διαδικασια...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γαλατούλα με το καλό κι ας μην είναι όπως τα ήθελες.

Από την εμεπιρία μου η ανάρρωση από τη 2η καισαρική είναι πολύ πιο εύκολη. Επίσης, το γεγονός ότι το ξέρεις και το έχεις πάρει απόφαση ότι έτσι πρέπει να γίνει αυτή τη φορά σου αλλάζει τελείως την ψυχολογία και αυτό βοηθάει πολύ. Αν δεν κάνω λάθος η Αρίστη είναι ομοιοπαθητικός? Ρώτα την τι να πάρεις πριν και μετά. Η δικιά μου ομοιοπαθητικός μου είχε δώσει και θεωρώ ότι έκαναν σπουδαία δουλειά.

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

galat μου, όπως λέει και η Ελίζα και απ'όσο έχω ακούσει κι εγώ (προσωπική εμπειρία δεν έχω:rolleyes:) στη 2η κ.τ. αναρρώνεις πιο γρήγορα. Εύχομαι να ισχύσει και για σένα!

 

Ξερω οτι εχω παρει τη σωστη αποφαση, η πρωτη αδικη καισαρικη ειναι που θα με τρωει παντα...γιατι τοτε φουλ εμπεδωση ειχα , μαλακο τραχηλο και μικρο μωρο...

 

Απο εκει ξεκινανε ολα..

 

Σε καταλαβαίνω... παρόλα αυτά να σκέφτεσαι τα δύο θετικά σημεία: το 1ο παιδάκι και αυτό που έρχεται σε λίγες μέρες!!!:D:D:D Αυτά έχουν μόνο σημασία πια!!! Το ξέρεις άλλωστε...;)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα κοριτσάκι...

 

ΤΟ ξερω και σιγα σιγα επανηλθαν και τα κεφια μου...

 

Να είστε ολες καλα να χαιρεστε τα παιδακια σας!

 

Θα σας γραψω νεοτερα οταν μπορεσω, αν και θα ειμαι οφ τοπικ...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλα κοριτσάκι...

 

ΤΟ ξερω και σιγα σιγα επανηλθαν και τα κεφια μου...

 

Να είστε ολες καλα να χαιρεστε τα παιδακια σας!

 

Θα σας γραψω νεοτερα οταν μπορεσω, αν και θα ειμαι οφ τοπικ...

 

 

Να μας γράψεις! Τα νέα σου έτσι; Όχι εμάς...:rolleyes::lol:

Τι σημαίνει οφ τόπικ....μια παρέα είμαστε!

 

Σπυνάκι με εσένα τι έγινε; Τα υπόλοιπα κορίτσια που είστε;;; Μήπως κάνετε διακοπούλες;;;;:cool: Καλά να περνάτε όλες!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλα δυστυχως το ονειρο μου δεν θα γινει πραγματικότητα, να σας πω πρωτα τα νεα μου...

Λοιπον ειμαι στην 38η εβδομαδα.

ΟΜΩΣ ο κυριος μπεμπης μας ειναι παρα πολυ ψηλα δυστυχως δεν μας εχει κανει τη χαρη να εμπεδωθει, ουτε κατα διανοια... ειδα την γλυκιά μου Αρίστη που συννεφιασε το προσωπο της....

 

καταλαβαίνω ότι συμπαθεις πολύ την Αρίστη

 

αλλά γλυκιά μου είναι πολύ σπάνιο να έχει εμπεδωθεί ένα μωρό και μάλιστα δεύτερο (τα πρώτα εμπεδώνονται συνήθως γρηγορότερα) στην 38η εβδομάδα

αν η Αρίστη θεωρεί την εμπάδωση του μωρού στην 38η εβδομάδα απαραίτητη προηπόθεση για vbac (πράγμα που δεν υπάρχει σε κανένα προτόκολλο) προτείνω να την βγάλουμε απο τη λίστα .....:?

 

Ο τραχηλος τελειως σκληρος, τελειος ψηλος, τελείως πίσω. Δηλαδη καμια σχεση προς γεννα!!!! το πιο πιθανο ειναι να κατεληγα σε καισαρικη ουτως η αλλως ακομα και το πρωτο παιδι να ηταν.

 

μια γνωστή μου πήγε στην 41η εβδομάδα για κολπική

ο τράχηλος ήταν τόοοσο πίσω που η μαία δεν τον έβρισκε και φώναξε το γιατρό

γέννησε φυσιολογικά αρχές 43ης εβδομάδας..........

 

Οποτε μου ειπε οτι δεν εχουμε πιθανοτητες με τετοια δεδομενα με τιποτα για φυσιολογικο...

 

η Αρίστη δεν σε χειρίστηκε σωστά (εκτός και αν υπάρχει και άλλη αιτία που σου λέει για καισαρική)

 

να πω κάτι κάνε μια επίσκεψη στον Πυργιώτη από λητώ.....

στείλε μου αν θες πμ για κιν

μια επίσκεψη μόνο μόνο μία δεν έχεις να χάσεις κάτι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΜΑΡΙΑΛ μου μάλλον είναι πλέον αργά. Η galat μπαίνει τη Δευτέρα (δηλ.σε 2 μέρες) για κ.τ.:?

 

αλλά γλυκιά μου είναι πολύ σπάνιο να έχει εμπεδωθεί ένα μωρό και μάλιστα δεύτερο (τα πρώτα εμπεδώνονται συνήθως γρηγορότερα) στην 38η εβδομάδα

 

Γιατί συμβαίνει αυτο; Δεν ισχύει ότι το 2ο γεννιέται πιο εύκολα; Άρα δε θα εμπεδωθεί και πιο γρηγορα; :rolleyes:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

καταλαβαίνω ότι συμπαθεις πολύ την Αρίστη

 

αλλά γλυκιά μου είναι πολύ σπάνιο να έχει εμπεδωθεί ένα μωρό και μάλιστα δεύτερο (τα πρώτα εμπεδώνονται συνήθως γρηγορότερα) στην 38η εβδομάδα

αν η Αρίστη θεωρεί την εμπάδωση του μωρού στην 38η εβδομάδα απαραίτητη προηπόθεση για vbac (πράγμα που δεν υπάρχει σε κανένα προτόκολλο) προτείνω να την βγάλουμε απο τη λίστα .....:?

 

 

Λενε οτι εφοσον σε προηγουμενη γεννα, δεν εχει υπαρξει διαστολη, και συσπασεις γενικώς θεωρεισαι πρωτοτοκη. Δηλαδη θα επρεπε να εμπεδωθει(ευνοικα οχι οτι ειναι κανονας) λογικα αυτο το διαστημα...

 

Τωρα σχετικα με τα υπολοιπα δεν ειναι θεμα συμπαθειας, πας σ εναν γιατρο(δεν εχω την ευκαιρια να γυρισω απο ολους οσους αναλαμβανουν φ.τ μετα απο κ.τ) και ο καιε γιατρος εχει τη μεθοδο του και τους περιορισμους του...

 

Η αριστη βαζει οριο τις 40 εβδ πχ.

 

Ισως ειδε και κατι αλλο σταν υπερηχο για τη θεση του μωρου, ασχετα απο την εμπεδωση δεν ξερω.

 

Ισως και εντικτωδως να μην με ειδε αρκετα χαλαρη αν θες να το παμε και σε αλλο επιπεδο, τι να πω...

 

Αυτο που καταλαβα ειανι οτι δεν λεει οτι δεν γινεται, οτι ειανι αδυνατο να εμπεδωεθι κλπ, απλα λεει οτι παμε για δυσκολο τοκετο πραγμα που δεν ειναι υπερ μας σε Vbac.

 

Μακαρι να ηξερα τον γιατρο που λες νωριτερα, δυστυχως τωρα οντως ειναι αργα.

 

Παντως λογο για να κανει καισαρικη αλλον δεν ειχε...:rolleyes::roll::roll:

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

galat σου ευχομαι να πανε ολα καλα,με το καλο το μπεμπεκι σου!!

σε περιμενουμε πισω με τα νεα σου.

 

υγ.παντως εγω στη θεση σου θα πηγενα μια βολτα στο γιατρο που λεει η μαριαλ,

εστω κ αργα..

τωρα ισως κακώς στα λεμε αυτα..αλλα δεν μπορω να μην πω

οτι εχεις ακομα 2 εβδομαδες γιατι μπαίνεις μεθαύριο για κτ.?

καλα δεν παει το τικερακι σου?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

galat μου αν τελικά μπεις για καισαρική τη Δευτέρα σου εύχομαι ολοψυχα να πάνε όλα καλά και γρήγορα να κρατήσεις το μωράκι σου αγκαλίτσα... Και να μην ξεχνάς ότι όλες μανούλες είμαστε... είτε με κτ είτε με φτ... Θα σε σκέφτομαι...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ κοριτσια...να ειστε καλα...

 

Δεν μπορω να μπω σε τεοιοα διαδικασια τωρα, ειδικα οταν μεσολαβει σαββατοκυριακο και 15αγουστο...

 

2 εβδ νωριτερα μπαινω γιατι επελεξα γιατρο που ειναι σε δημοσιο(για αυτο μου ειπε και η Αριστη, πηγαινε εκει, ξερωντας οτι ειμαι ανεργη, δεν εχει νοημα μου λεει να τα δωσεις στο Μητέρα...)

 

και το προγραμματιζει τοτε στις 38 εβδ, χωρις διαπραγματευση...

 

Θα σας ενημερωσω με εντυπωσεις οσο γινεται πιο συντομα.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να προσθεσω κατι ακόμα, μια προσεγγιση , οχι αυστηρα ιατρικη....

 

Το εγραψε η Ροζι καπου...το αντιγραφω αναφερεται στη κοπελα που εκανε γιογκα...

 

"Μου είπε ότι όταν τα μωράκια κάθονται ψηλά στην κοιλίτσα της μανούλας τους είναι γιατί φοβόνται για κάποιο λόγο και θέλουνε να είναι ψηλά για να ακούνε τους κτύπους της καρδιάς της και να νιώθουνε ασφάλεια. Για παράδειγμα αυτό μπορεί να συνέβει γιατί έγινε κάτι και τρόμαξαν, ή απλά διαισθάνονται κάτι από τα αρνητικά συναισθήματα και το άγχος της μαμάς τους."

 

Σε μενα, αυτο συνεβαινε 100% Δεν απολαυσα αυτη την εγκυμοσυνη, ολο στρες...

 

Το ιδιο μου ειχε πει και Ηα ριστη στο πρωτο μας ραντεβου αρχες Ιουλιου, οτι ειναι πολυ βασικο να χαλαρώσω....πολυ βασικο...

 

Καντε το λοιπον, οσο μπορειτε...αληθεια που εισαι βρε Σπυνη?????

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να προσθεσω κατι ακόμα, μια προσεγγιση , οχι αυστηρα ιατρικη....

 

Το εγραψε η Ροζι καπου...το αντιγραφω αναφερεται στη κοπελα που εκανε γιογκα...

 

"Μου είπε ότι όταν τα μωράκια κάθονται ψηλά στην κοιλίτσα της μανούλας τους είναι γιατί φοβόνται για κάποιο λόγο και θέλουνε να είναι ψηλά για να ακούνε τους κτύπους της καρδιάς της και να νιώθουνε ασφάλεια. Για παράδειγμα αυτό μπορεί να συνέβει γιατί έγινε κάτι και τρόμαξαν, ή απλά διαισθάνονται κάτι από τα αρνητικά συναισθήματα και το άγχος της μαμάς τους."

 

Σε μενα, αυτο συνεβαινε 100% Δεν απολαυσα αυτη την εγκυμοσυνη, ολο στρες...

 

Το ιδιο μου ειχε πει και Ηα ριστη στο πρωτο μας ραντεβου αρχες Ιουλιου, οτι ειναι πολυ βασικο να χαλαρώσω....πολυ βασικο...

 

Καντε το λοιπον, οσο μπορειτε...αληθεια που εισαι βρε Σπυνη?????

 

Galat μου γλυκια και αγαπημενη,

ειμαι σε διακοπες στους γονεις μου και χτες ειχαμε και τη γιορτη γενεθλιων της κορουλας μας-εγινε δυο κιολας, με τις ετοιμασιες δεν εβρισκα καθολου χρονο!!!Πιστεψε με σε εχω διαρκως στο μυαλο μου και προσπαθω να σου στειλω ολη μου τη θετικη σκεψη για να πανε τα πραγματα καλα, για σενα και το μωρακι σου....τελικα αυριο ειναι η μεγαλη μερα, ε????σου ευχομαι να τη βιωσεις με πολλη αγαπη και ζεστασια!να κρατησεις στην αγκαλιτσα σου ενα καλοτυχο και υγιεστατο μωρο...την Αριστη και εγω την εμπιστευομαι, ηταν το πρωτο πραγμα που με ενεπνευσε σε αυτη τη γυναικα και για αυτο ειχα σταματησει τοτε την αναζητηση για αλλο γυναικολογο.Μολις τη γνωρισα ,ειπα αυτη θα με ξεγεννησει!!Βεβαια και εγω ανυπομονω να τη δω την Τριτη διοτι εχουμε ανοιχτο το θεμα-προβληματισμο με την αιματολογο...για να δουμε, τι θα πει και σε εμεμα...Δε νομιζω και εγω οτι αυτα που σου λεει ειναι αναληθη,. αλλωστε δεν εχει λογο και καποιο συμφερον να το κανει...απλα θεωρω οτι απο τη μακροχρονη εμπειρια της εχει αυτη την αποψη και σταση..τελοσπαντων δεν εχει νοημα να συζηταμε αναλυτικοτερα και σε θεωρητικο πλαισιο πια...νομιζω θα κανεις το καλυτερο για σενα και το μωρο...σου ευχομαι καλη και γρηγορη αναρρωση.Δωσε στον μπεμπακο σου και ενα φιλι απο εμας..μοιραστηκαμε κοριτσι μου τοσες εγνοιες και εμπειριες μαζι, ωστε νιωθω σα να γενναει ενας πολυ δικος μου ανθρωπος..σου στελνω τις πιο θερμες ευχες μου και την αγαπη μου..μολις μπορεσεις στειλε μας νεα...ανυπομονω....

Link to comment
Share on other sites

Σπυνάκι, να είσαι καλά...με συγκινησες...κι εγώ σε νιώθω, νιώθω τις αγωνίες σου και εχω και την κουβέντα σου συχνα με αλλες κοπελες...

 

Να μου φιλησεις κι εσυ την κοπελαρα σου απο αυτα τα γενεθλια και περα ξεκιναει μια φανταστικη ηλικια....

 

Να εισαι πραγματικα καλα και θα σε εχω στην σκεψη μου και ευχομαι απο καρδιας να πανε ολα τελεια με το μωρουλι...

 

Ρε κοριτσια....με συγκινειτε, ολο λεω δεν προλαβαινω να ξαναπω αλλα τελικά ολο με τραβαει το τοπικ!

 

Οποτε εως και αυριο το απογευμα δεν σας χαιρετω οριστικως, θα ξαναμπω στα κλεφτα! ΠΟλλα πολλα φιλια σε ολες!

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...