Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Γαλάτ μου μήπως να έβαζες τον άντρα σου να διαβάσει λίγο εδώ τι γράφουμε; Να δει και την άλλη πλευρά...λέω τώρα....

Να κάνεις αυτό που σου λέει η καρδιά σου...αν νιώθεις ανασφάλεια και πας έτσι για φ.τ. μόνη σου θα ζητήσεις κ.τ. (έτσι νομίζω, υποθέσεις κάνω)

Αλλά ναι, η γέννα είναι γυναικεία υπόθεση όπως και να το κάνουμε...ψυχραιμία!!!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τον εχω βαλει, αλλα φοβηθηκε πολυ μολις τωρα τελευταια...κιοτεψε χαχαχχχαα

 

Του ειπε κι ενας φιλος του οτι στο Αττικο επιχειρησαν vbac και στην κορη καθηγητη μαλιστα και εγινε ριξη...πληροφορια που επιβεβαιωσα κι εγω σημερα και απο οτοε εχουν δωσει γραμμη να μην κανουν vbac...

 

και απο τοτε....τουλαχιστον κανει και χιουμορ, η αποφαση ειναι "δικοπο μαχαιρι"

πως το "κοβεις" θα κανεις καισαρικη και τετοια...

 

Ελπίζω αυριο να ταρακουνηθει στην Αριστη και να παρουμε την καλυτερη αποφαση απο κοινου.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

κι εγω νομιζω οτι ειναι δικια σου η αποφαση,οσο και να καταλαβαινω οτι θελεις τον αντρα σου με το μερος σου....

δικο σου ειναι το σωμα,και το αν θα προσπαθησεις να φερεις στον κοσμο με φυσιολογικο τοκετο το παιδακι σου ειναι μεν μεγαλη αποφαση,αλλα εαν σε στηριζει ο γυναικολογος σου,μπορεις να το προσπαθησεις....αλλιως νομιζω οτι μετα θα αναρωτιεσαι μια ζωη "τι θα γινοταν αν...."

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

δικο σου ειναι το σωμα,και το αν α προσπαθησεις να φερεις στον κοσμο με φυσιολογικο τοκετο το παιδακι σου ειναι μεν μεγαλη αποφαση,αλλα εαν σε στηριζει ο γυαικολογος σου,μπορεις να το προσπαθησεις....αλλιως νομιζω οτι μετα θα αναρωτιεσαι μια ζωη "τι θα γινοταν αν...."

 

Αυτό ακριβώς!

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

τον εχω βαλει, αλλα φοβηθηκε πολυ μολις τωρα τελευταια...κιοτεψε χαχαχχχαα

 

Του ειπε κι ενας φιλος του οτι στο Αττικο επιχειρησαν vbac και στην κορη καθηγητη μαλιστα και εγινε ριξη...πληροφορια που επιβεβαιωσα κι εγω σημερα και απο οτοε εχουν δωσει γραμμη να μην κανουν vbac...

 

και απο τοτε....τουλαχιστον κανει και χιουμορ, η αποφαση ειναι "δικοπο μαχαιρι"

πως το "κοβεις" θα κανεις καισαρικη και τετοια...

 

Ελπίζω αυριο να ταρακουνηθει στην Αριστη και να παρουμε την καλυτερη αποφαση απο κοινου.

Επειδή κι εμένα ο γιατρος μου ειναι Αττικό, μονος του χωρις να κάνω εγώ νύξη μου είπε :' Αν ήσουν στην Αγγλια δεν θα ειχες κανένα πρόβλημα να γεννήσεις φυσιολογικά, εδώ ομως δεν αφήνουν, κρίμα!'' από οτι κατάλαβα γενικότερα και από άλλα πράγματα ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ περνάνε από έγκριση του ''Καθηγητή'', που σημαίνει οτι αυτος δεν τους επιτρέπει να αναλαμβάνουν vbαc!Προσωπική εκτίμηση!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνω αντα 100%..οπως και στο Ελενα που κανουν ολικη αναισθησια στην καισαρικη, απο τις ενολες της προισταμενης αναισθησιολογων...ελεος...

 

πολινα, εχεις δικιο, αλλα δεν ειναι μονο ο τροπος που θα φερεις στο κοσμο ενα παιδι, ειναι το παιδι 2 ανθρωπων και πρεπει να σεβαστεις και την ψυχολογια του αλλου...Ειναι ευθυνη να ερθει γερο και αν ο αλλος δεν συμφωνει...τελοςπαντων νομιζω οτι θα αλλαξει και παλι γνωμη ο καλός μου...θα δουμε...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

[Εμένα ο γιατρός μου μου είχε πει από την κ.τ. μέχρι να μπορώ να μείνω πάλι έγκυος να περάσουν 18 μήνες το λιγότερο, άρα η κ.τ. με τον φ.τ.]

 

εγω εμεινα εγκυος 15 μηνες μετα την καισαρικη και γεννησα με φτ με προτροπη του γιατρου

 

κοριτσια θα ηταν καλο να γινει μια λιστα με κοπελες που ηδη το εχουν κανει γιατι καλα στη θεωρια υποτιθεται οτο πολλοι αναλαμβανουν αλλα στην πραξη εκανε καμια vbac; ή παντα υπαρχει λογος για μια 2η καισαρικη;

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

εγω εμεινα εγκυος 15 μηνες μετα την καισαρικη και γεννησα με φτ με προτροπη του γιατρου

 

baila καταρχήν συγχαρητήρια! Καποια κοπέλα σε προηγούμενες σελίδες είχε αναφέρει ότι υπάρχουν γυναίκες που και με 1 χρόνο διαφορά κ.τ. με φ.τ. τα πήγαν μια χαρά! Οι 15 μήνες είναι λίγο πριν από το διάστημα που προτείνει ο γιατρός μου (για μεγαλύτερη ασφάλεια, νομίζω το ίδιο προτείνει και εκείνος ο διάσημος γιατρός στη Γαλλία, του οποίου το όνομα μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή!:rolleyes:). Παίζουν πολλά ρόλο άλλωστε, το έχουμε ξαναπεί!;)

 

κοριτσια θα ηταν καλο να γινει μια λιστα με κοπελες που ηδη το εχουν κανει γιατι καλα στη θεωρια υποτιθεται οτο πολλοι αναλαμβανουν αλλα στην πραξη εκανε καμια vbac;

 

Υπάρχει μια λίστα, στην παραθέτω, όπου μάλλον δεν έχουν γραφτεί κάποιες κοπέλες. Κάτι τετοιο εννοείς;

 

nena - επιτυχής

nancy_pan - επιτυχής

elliz - επιτυχής

katpend - επιτυχής

tinoula - επαναλυπτική καισαρική

evi mik - επιτυχής

Μανίνα - επαναληπτική καισαρική

spyni - στην προσπάθεια

galat - στην προσπάθεια

angela kgr - επιτυχής!

irnadi - στην προσπάθεια

ngeo23- στην προσπάθεια

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πολύ απλό!

 

nena - επιτυχής

nancy_pan - επιτυχής

elliz - επιτυχής

katpend - επιτυχής

tinoula - επαναλυπτική καισαρική

evi mik - επιτυχής

Μανίνα - επαναληπτική καισαρική

spyni - στην προσπάθεια

galat - στην προσπάθεια

angela kgr - επιτυχής!

irnadi - στην προσπάθεια

ngeo23- στην προσπάθεια

baila - επιτυχής

 

:-D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α, είσαι και στο τρίτο τώρα,ε;;;; Χμμμμμμμ, τι γράφουμε τώρα;;;

 

nena - επιτυχής

nancy_pan - επιτυχής

elliz - επιτυχής

katpend - επιτυχής

tinoula - επαναλυπτική καισαρική

evi mik - επιτυχής

Μανίνα - επαναληπτική καισαρική

spyni - στην προσπάθεια

galat - στην προσπάθεια

angela kgr - επιτυχής!

irnadi - στην προσπάθεια

ngeo23- στην προσπάθεια

baila - επιτυχής + στην 2η προσπάθεια

 

Καλό είναι έτσι;;;

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

 

Δεν εχω γραψει γιατι δεν εχω καποια ιδιατερα νεα ακομη...

 

Ο συμβατικος γιατρος δεν εδειξε να τον απασχολει το ζαχαρο, απλα μου ειπε τα γλυκα κομμενα και δεν εχει επηρεαστει σε τιποτα το εμβρυο ουτε το αμνιακο.

 

ΟΜΩΣ οταν του εθιξα το ενδεχομενο για vbac μου ειπα οχι, δεν γινετια και ειδικα αν εχεις και καποια ψιλοπροβληματακια ζαχαρακι, πιεσουλα τοτε δεν το συζητω...(εκει ξαφνικα το θυμηθηκε, λες και με μια τσιμπημενη τιμη εχω διαβητη κυησης, ή ειχα απο τηνα ρχη...πιεση επισης δεν εχω επειδη ειχα κανει στην κορη μου το αναφερει)

 

Περιττο αν σας πω οτι φοβησε τοσο πολυ τον αντρα μου , οτι μπορει να χασεις γυναικα και παιδι(για τετοιο ριαλιτι μιλαμε) ο οποιος τωρα ειανι το μεγαλυτερο θεμα μου δεν θελει αν επιχειρησω vbac...

 

Το ξερω οτι ο τοκετος ειναι καθαρ γυναικειο θεμα, αλλα παλι δεν μπορω να παρω τετοια αποφαση μονη μου...

 

 

Το τοπιο θα ξεκαθαρισει ελπιζω αυριο που εχω ραντεβου με την Αρίστη.

Εκει θα της πω και για το ζαχαρο, θα ερθει και ο αντραςμ ου μαζι να ακουσει και την αλλη πλευρα και βλεπουμε...

 

Οποτε αυριο βραδακι θα σας γραψω νεα...

 

Σημερα εκανα κι ενα καρδιοτοκογραφημα οκ ηταν...

 

Αν παντως δεν κανω vbac με εχει βαλει για 16 του μηνος...τετοιο σασπνες ρε κοριτσια να αποφασισω μολις 6 μερες πριν...

 

Επρεπε να το κυνηγησω πολυ νωριτερα...:roll:

 

Καλη μου Γαλατ,

 

ανυπομονω να μαθουμε νεα απο Αριστη-εχεις απογευμα μαλλον ραντεβου να μας πει νεα σου!!εΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!!!Αυτο με τις 16 με αγχωσε παρα πολυ και πιστευω οτι θα πρεπει να το ψαξετε λιγο αυτες τις ημερες που απομενουν με τον καλο σου...ειναι πολυ δυσκολο να προσπαθεις να μεταφερεις εναν αλφα ογκο πληροφοριων και εμπειριων που εχεις δεχθει εσυ προσωπικα και επεξεργαστει σε ενα αλφα χρονικο διαστημα και να τις περασεις σε καποιον στην προκειμενη ανιδεο(δε με παρεξηγεις εννοω στα συγκεκριμενα θεματα, οπως επισης ανιδεοι ημασταν ολοι πριν το φορουμ)...το εχω επιχειρησει αρκετες φορες με τα πολυ δικα μου προσωπα και εχω αποτυχει...εχω τη συμπαρασταση τους επειδη βλεπουν οτι το θελω πολυ και οχι επειδη τους εχουν πεισει αυτα που τους λεω...κανε μια προσπαθεια καλο μου κοριτσακι!!!!δες το και απο την πλευρα του, ανησυχει για τη συντροφο και το παιδι σας, αλλα απο την αλλη θα ηταν επιθυμητο να δει και την πλευρα σου.Μιλα του οπως θα μιλαγες και σε εμας.Με παθος και αποφασιστικοτητα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!φιλια πολλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εμένα ο γιατρος μου ειναι Αττικό, μονος του χωρις να κάνω εγώ νύξη μου είπε :' Αν ήσουν στην Αγγλια δεν θα ειχες κανένα πρόβλημα να γεννήσεις φυσιολογικά, εδώ ομως δεν αφήνουν, κρίμα!'' από οτι κατάλαβα γενικότερα και από άλλα πράγματα ΟΛΑ ΜΑ ΟΛΑ περνάνε από έγκριση του ''Καθηγητή'', που σημαίνει οτι αυτος δεν τους επιτρέπει να αναλαμβάνουν vbαc!Προσωπική εκτίμηση!

 

Δε μας αφηνουν ε???και τοσα κοριτσια πως τα καταφεραν????ελεος με αυτο το καθηγητηληκι

τους και την υπερτατη εξουσια τους...αχ βρε κοριτσια τι ειναι αυτα???

αληθεια αντα μου επειδη εχω και αμνησια κυησης, εισαι εγκυος κοριτσακι μου??

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια η μικρούλα μου είναι τώρα 10 μηνών,αν μείνω τώρα έγκυος θα γεννήσω στους 19 μήνες απο την προηγούμενη καισαρική..έχω ελπίδες για vbac;ή να το καθυστερήσω ακόμη;έχω μπερδευτεί λιγάκι με τους μήνες,18 μήνες για να ξεκινήσω τις προσπάθειες ή 18 μήνες μέχρι την επόμενη γέννα;αχ και πόσο ήθελα ένα ακόμη παιδάκι κοντά με το πρώτο,αλλά την έφαγα την καισαρική και χωρίς κανένα λόγο τελικά...

 

θα συμφωνησω με τη Ζαχαρενια μας, κανε λιγο υπομονη, ωστε να μην υπαρχει για εσενα η προφαση-απο τη μερια του γιατρου φυσικα- οτι ακομη ειναι πολυ νωρις...οποια παραμετρος περνα απο το χερι μας καλο ειναι να τη λαμβανουμε υποψη και να τη ρυθμιζουμε κατα το δικο μας συμφερον-καλο!!!

απολαυσε το μωρακι σου...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν διαβάσετε τις πρώτες σελίδες θα δείτε υπάρχουν και άλλες κοπέλες που τα κατάφεραν (και σε μικρό χρονικό διάστημα από την κ.τ.).

Τα διάβαζα τώρα όλα απ' την αρχή΄...:D

Μήπως στη λίστα να γράφαμε και τα διαστήματα κ.τ. με φ.τ.;;;

Ίσως είναι και αυτό βοηθητικό... τι λέτε;

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πολινα, εχεις δικιο, αλλα δεν ειναι μονο ο τροπος που θα φερεις στο κοσμο ενα παιδι, ειναι το παιδι 2 ανθρωπων και πρεπει να σεβαστεις και την ψυχολογια του αλλου...Ειναι ευθυνη να ερθει γερο και αν ο αλλος δεν συμφωνει...τελοςπαντων νομιζω οτι θα αλλαξει και παλι γνωμη ο καλός μου...θα δουμε...

 

συμφωνοι....ομως μην ξεχνας οτι και η καισαρικη ειναι μια επεμβαση,με ολους τους πιθανους κινδυνους που αυτο συνεπαγεται....συν ολα αυτα που εχουμε διαβασει κ στο φορουμ κ γενικοτερα για τις συνεπειες που εχει μια καισαρικη στην υγεια του νεογνου,απο ταχυκαρδιες μεχρι και αλλεργιες......

εγω περισσοτερο φοβαμαι να επαναλαβω καισαρικη,παρα να ρισκαρω για εναν φυσικο τοκετο!

βεβαια τα λεω τωρα αυτα που δεν περιμενω μωρο-ακομα-,αλλα ελπιζω και τοτε να μην σκεφτομαι δαφορετικα!

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, σας ευχαριστω για τα καλά σας λόγια.

 

Τον αντρα μου τελικα, τον περεξηγησα, σημερα στην Αριστη εδειξε απιστευτη συμπνοια και ειχε ανοιχτες κεραιες...και το παλεψε οσο μπορουσε...

 

Αλλα δυστυχως το ονειρο μου δεν θα γινει πραγματικότητα, να σας πω πρωτα τα νεα μου...

 

Λοιπον ειμαι στην 38η εβδομαδα. Αρχικα καναμε εναν υπερηχο για να δουεμ αμνιακο, ντοπλερ και πλακουντα, αυτα ολα ηταν αριστα, μαλιστα ο πλακουντας βαθμο 0!

 

ΕΠισης αυτο για το ζαχαρο σπινάκι δεν την προβληματισε το 160 ειναι λιιιγο τσιμπημενο μου ειπε και δεν ειναι διαβητης, ουτε υπηρχε απο την αρχη...οποτε...

 

Για την μυωπια σας ειπα ο οφθαλιμιατρος μου εδωσε το οκ οποτε απο αυτα τα μικρο προβληματα ειμασταν ΟΚ.

 

ΟΜΩΣ ο κυριος μπεμπης μας ειναι παρα πολυ ψηλα δυστυχως δεν μας εχει κανει τη χαρη να εμπεδωθει, ουτε κατα διανοια... ειδα την γλυκιά μου Αρίστη που συννεφιασε το προσωπο της....

 

Του μιλουσε ρε παιδια ποσο συγκινητικο ειναι αυτο οταν μου εκανε την κολπικη εξεταση, και του ελεγε βρε συ μπερδεψες τα οστα! Προς τη λεκανη παμε, οχι προς τα πλευρα!

 

Να πω οτι το χερι της ειναι μαγικο δεν καταλαβα τιποτα παο πονο που λενε οτι ποναει ...

 

Επισης τα νεα απο την κολπικη εξεταση απογοητευτικά,

 

Ο τραχηλος τελειως σκληρος, τελειος ψηλος, τελείως πίσω. Δηλαδη καμια σχεση προς γεννα!!!! το πιο πιθανο ειναι να κατεληγα σε καισαρικη ουτως η αλλως ακομα και το πρωτο παιδι να ηταν.

 

Οποτε μου ειπε οτι δεν εχουμε πιθανοτητες με τετοια δεδομενα με τιποτα για φυσιολογικο...

 

Και εδω θελω να μοιραστω μαζι σας για το τι ΑΝΘΡΩΠΟ πανω απο ολα μιλαμε, και σας το λεω και ανατριχιαζω οτι αυτη η γυναικα ασκει λειτουργημα...πραγματικα

 

Μου λεει σαν να τα λεγαμε μεταξυ μας, Αθηνούλα μου το πραγμα παει για καισαρικη. Δεν θελω να σε κοροιδεψω και να σου πω οτι σε 2-2,5 εβδομαδες θα εμπεδωθει, και περπατα κλπ ...

 

Σου προτεινω να πας στο δημοσιο να την κανεις την καισαρικη, θα μπορουσα αν θες να στην κανω κι εγω, αλλα το κοστος εχει μεγαλη διαφορα.

 

Δεν υπαρχει λογος να σε ταλαιπωρησω αδικα.

 

Ακομα τα γραφω και δεν τα πιστευω, πειτε μου εσεις τωρα ποιος γιατρος θα εδιωχνε μια γεννα προγραμματισμενη, την αμοιβη, μια πελατισσα τελοσπαντων.

 

Με αγκαλιασε και μου ειπε πολυ παρηγορητικα λογια, αφου καταλαβε την απογοητευση μου...εφυγα εχωντας κανει ψυχαναλυση απο εκει στα αληθεια....

 

Πειτε μου ποιος γιατρος δεν θα μου ελεγε, αστο να δουμε μεχρι τελευταια στιγμη ποτε δεν ξερεις, ενω ειναι πασιφανες οτι δεν προκειται να αλλαξει κατι...

 

Να σας πω μοναχα περιπτωση γιατρου που απο μονος του προτεινε vbac, σαν οριο ειχε βαλει 38 εβδομαδες, στις 36 μ3 37 ειχε συσπασεις η κοπελα και της τις εκοψε με γιουτοπαρ!!!!!

Για να παρει κι αλλες μερες λεει το παιδι ηταν νωρις....και φυσικα κανονισε καισαρικουλα μετα...

 

 

Τα συναισθηματα μου ειναι αναμεικτα...

 

Απο την μια στεναχωρηθηκα που δεν τα καταφεραμε για φυσιολογικο, απο την αλλη για να το λεει η Αρίστη, ξερω οτι αυτη τη φορά τουλάχιστον δεν το τρωω το μαχαίρι χωρίς λόγο...

 

Την εμπιστευομαι 100% και φυσικα θα ειναι η γυναικολόγος μου απο εδώ και πέρα.

 

Δεν εχω ξαναδει σε αυτο το συναφι πιο ζεστο, ειλικρινή και ψαγμενο ανθρωπο. Νιωθω τυχερη που τη συναντησα.

 

 

Θελω να σας ευχαριστησω που με στηριξατε οταν πηγα να επηρεαστω ψυχολογικα τις 2 φορες μια με το ζαχαρο μια με τον αντρουλη

καθως και για τις πολυτιμες πληροφοριες σας και την παρέα σας...

 

Ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου να τα καταφερετε...

 

Νιωθω λυπημενη που βγαινω απο τη λίστα...

 

αλλα οπως ειπε και η Αρίστη, οταν τη ρωτησα μηπως την προγραμματισε ο γιατρος πολυ νωρις τη καισαρική και μου ειπε οχι, θα εχω ενα λιονταρακι αρχηγο στο σπιτι, οπως το ενα απο τα παιδια της...

Οποτε συγκεντρωνομαι εκει τωρα και προσπαθω να αφησω τη λυπη μου πισω.

 

Τουλαχιστον το προσπαθησα εκανα οτι μπορουσα...Να προσθεσω οτι πηγαινοντας σημερα εκει νομιζα οτι θα ειμαι ακομα πιο μπερδεμενη, τελικά χάρη στην εντιμότητα αυτης της φοβερης γυναίκας το τοπίο ξεκαθάρισε...

 

Να ειναι καλα παντα και να συνεχισει απο τους λιγους ρομαντικους σε αυτη την πολη...

 

Οποτε 16 με το καλο γενναμε στειλτε μας τη θετική σας ενεργεια...

 

Σορρυ για το σεντονι

 

Σας φιλώ και θα σας παρακολουθω, ευχομαι τα καλυτερα σε ολες μας...

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου, σας ευχαριστω για τα καλά σας λόγια.

 

Τον αντρα μου τελικα, τον περεξηγησα, σημερα στην Αριστη εδειξε απιστευτη συμπνοια και ειχε ανοιχτες κεραιες...και το παλεψε οσο μπορουσε...

 

Αλλα δυστυχως το ονειρο μου δεν θα γινει πραγματικότητα, να σας πω πρωτα τα νεα μου...

 

Λοιπον ειμαι στην 38η εβδομαδα. Αρχικα καναμε εναν υπερηχο για να δουεμ αμνιακο, ντοπλερ και πλακουντα, αυτα ολα ηταν αριστα, μαλιστα ο πλακουντας βαθμο 0!

 

ΕΠισης αυτο για το ζαχαρο σπινάκι δεν την προβληματισε το 160 ειναι λιιιγο τσιμπημενο μου ειπε και δεν ειναι διαβητης, ουτε υπηρχε απο την αρχη...οποτε...

 

Για την μυωπια σας ειπα ο οφθαλιμιατρος μου εδωσε το οκ οποτε απο αυτα τα μικρο προβληματα ειμασταν ΟΚ.

 

ΟΜΩΣ ο κυριος μπεμπης μας ειναι παρα πολυ ψηλα δυστυχως δεν μας εχει κανει τη χαρη να εμπεδωθει, ουτε κατα διανοια... ειδα την γλυκιά μου Αρίστη που συννεφιασε το προσωπο της....

 

Του μιλουσε ρε παιδια ποσο συγκινητικο ειναι αυτο οταν μου εκανε την κολπικη εξεταση, και του ελεγε βρε συ μπερδεψες τα οστα! Προς τη λεκανη παμε, οχι προς τα πλευρα!

 

Να πω οτι το χερι της ειναι μαγικο δεν καταλαβα τιποτα παο πονο που λενε οτι ποναει ...

 

Επισης τα νεα απο την κολπικη εξεταση απογοητευτικά,

 

Ο τραχηλος τελειως σκληρος, τελειος ψηλος, τελείως πίσω. Δηλαδη καμια σχεση προς γεννα!!!! το πιο πιθανο ειναι να κατεληγα σε καισαρικη ουτως η αλλως ακομα και το πρωτο παιδι να ηταν.

 

Οποτε μου ειπε οτι δεν εχουμε πιθανοτητες με τετοια δεδομενα με τιποτα για φυσιολογικο...

 

Και εδω θελω να μοιραστω μαζι σας για το τι ΑΝΘΡΩΠΟ πανω απο ολα μιλαμε, και σας το λεω και ανατριχιαζω οτι αυτη η γυναικα ασκει λειτουργημα...πραγματικα

 

Μου λεει σαν να τα λεγαμε μεταξυ μας, Αθηνούλα μου το πραγμα παει για καισαρικη. Δεν θελω να σε κοροιδεψω και να σου πω οτι σε 2-2,5 εβδομαδες θα εμπεδωθει, και περπατα κλπ ...

 

Σου προτεινω να πας στο δημοσιο να την κανεις την καισαρικη, θα μπορουσα αν θες να στην κανω κι εγω, αλλα το κοστος εχει μεγαλη διαφορα.

 

Δεν υπαρχει λογος να σε ταλαιπωρησω αδικα.

 

Ακομα τα γραφω και δεν τα πιστευω, πειτε μου εσεις τωρα ποιος γιατρος θα εδιωχνε μια γεννα προγραμματισμενη, την αμοιβη, μια πελατισσα τελοσπαντων.

 

Με αγκαλιασε και μου ειπε πολυ παρηγορητικα λογια, αφου καταλαβε την απογοητευση μου...εφυγα εχωντας κανει ψυχαναλυση απο εκει στα αληθεια....

 

Πειτε μου ποιος γιατρος δεν θα μου ελεγε, αστο να δουμε μεχρι τελευταια στιγμη ποτε δεν ξερεις, ενω ειναι πασιφανες οτι δεν προκειται να αλλαξει κατι...

 

Να σας πω μοναχα περιπτωση γιατρου που απο μονος του προτεινε vbac, σαν οριο ειχε βαλει 38 εβδομαδες, στις 36 μ3 37 ειχε συσπασεις η κοπελα και της τις εκοψε με γιουτοπαρ!!!!!

Για να παρει κι αλλες μερες λεει το παιδι ηταν νωρις....και φυσικα κανονισε καισαρικουλα μετα...

 

 

Τα συναισθηματα μου ειναι αναμεικτα...

 

Απο την μια στεναχωρηθηκα που δεν τα καταφεραμε για φυσιολογικο, απο την αλλη για να το λεει η Αρίστη, ξερω οτι αυτη τη φορά τουλάχιστον δεν το τρωω το μαχαίρι χωρίς λόγο...

 

Την εμπιστευομαι 100% και φυσικα θα ειναι η γυναικολόγος μου απο εδώ και πέρα.

 

Δεν εχω ξαναδει σε αυτο το συναφι πιο ζεστο, ειλικρινή και ψαγμενο ανθρωπο. Νιωθω τυχερη που τη συναντησα.

 

 

Θελω να σας ευχαριστησω που με στηριξατε οταν πηγα να επηρεαστω ψυχολογικα τις 2 φορες μια με το ζαχαρο μια με τον αντρουλη

καθως και για τις πολυτιμες πληροφοριες σας και την παρέα σας...

 

Ευχομαι μεσα απο την καρδιά μου να τα καταφερετε...

 

Νιωθω λυπημενη που βγαινω απο τη λίστα...

 

αλλα οπως ειπε και η Αρίστη, οταν τη ρωτησα μηπως την προγραμματισε ο γιατρος πολυ νωρις τη καισαρική και μου ειπε οχι, θα εχω ενα λιονταρακι αρχηγο στο σπιτι, οπως το ενα απο τα παιδια της...

Οποτε συγκεντρωνομαι εκει τωρα και προσπαθω να αφησω τη λυπη μου πισω.

 

Τουλαχιστον το προσπαθησα εκανα οτι μπορουσα...Να προσθεσω οτι πηγαινοντας σημερα εκει νομιζα οτι θα ειμαι ακομα πιο μπερδεμενη, τελικά χάρη στην εντιμότητα αυτης της φοβερης γυναίκας το τοπίο ξεκαθάρισε...

 

Να ειναι καλα παντα και να συνεχισει απο τους λιγους ρομαντικους σε αυτη την πολη...

 

Οποτε 16 με το καλο γενναμε στειλτε μας τη θετική σας ενεργεια...

 

Σορρυ για το σεντονι

 

Σας φιλώ και θα σας παρακολουθω, ευχομαι τα καλυτερα σε ολες μας...

 

Γλυκια μου Γαλατ,

το μηνυμα σου με εκανε ειλικρινα και εβαλα τα κλαματα σα μωρο......σου ευχομαι καρδουλα μου να αποκτησεις ενα υπεροχο, γερο και καλοτυχο μωρο!!!!ολα αυτα που γραφεισ με βρηκαν στην καρδια, ισως να τα ακουσω και εγω απο τα χειλη της, ομως οπως λες εχει τεραααααστια σημασια, οτι θα ξερεις οτι δεν τρως το μαχαιρι αδικα....δεν ξερω τι αλλο να σου γραψω, μονο ισως σου ευχομαι να εχεις μια τελεια αναρρωση και να ξερεις οτι εισαι ηδη νικητρια.Επειδη δεν το αφησες ετσι, αλλα τουλαχιστον προσπαθησες για το καλυτερο!!!!Να εισαι υπερηφανη για τον εαυτο σου και να ξερεις οτι θα ειναι και ο γιος σου για την υπεροχη μανουλα του!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ακομη και η μαχαιρια της χωρις λογο καισαρικης ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΗ...φερνουμε στο κοσμο ενα μωρο ,μια ψυχη ....

ειναι δωρο να καταφερεις να γεννησεις οπως θες αλλα μια φιλη μου μου ειπε κατι πολυ ομορφο...

"να γινει αυτο που ειναι καλυτερο για εσενα και το μωρακι σου..." και το καλυτερο ειναι να ειμαστε καλα μαζι με τα μωρα μας,καποιες φορες γινεται με το τροπο που εμεις επιλεγουμε καποιες οχι .....

να το θυμαστε και δε μιλαω εκ του ασφαλους επειδη μπορεσα να κανω αυτο που ηθελα,το λεω μεσα απο τη καρδια μου...μεχρι τον 8ο βασανιζομουν πολυ για το αν θα γεννησω με vbac ή με καισαρικη ...μετα ομως ειπα να γεννηθει καλα το παιδι μου και τιποτα αλλο ....

εχεις ολη μου τη θετικη ενεργεια .....

Link to comment
Share on other sites

Δε μας αφηνουν ε???και τοσα κοριτσια πως τα καταφεραν????ελεος με αυτο το καθηγητηληκι

τους και την υπερτατη εξουσια τους...αχ βρε κοριτσια τι ειναι αυτα???

αληθεια αντα μου επειδη εχω και αμνησια κυησης, εισαι εγκυος κοριτσακι μου??

Aπλα τα πράγματα: οι Ελληνες σε όλα εί μαστε οτι μας βολευει!Οτι φάμε οτι πιουμε κι οτι..... !Τελος πάντων σημασια εχει το καλο αποτέλεσμα!Δηλαδή η υγεία όλων μας!Ναι ειμαι έγκυος και αυριο μπαινω αττικό για να γεννήσω Πέμπτη!Επειδή μαλλον θα κανω πολύ καιρό να ξαναμπώ στο φορουμ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!Μακάρι να καταφερετε να γεννήσετε φυσιολογικά,αλλά πανω απ ολα ΓΕΡΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΓΕΡΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ!!!!!!!!

φιλια!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου galat,σου ευχομαι μεσα απο την ψυχη μου να πανε ολα καλα και να κρατησεις το μωρακι σου γερο στην αγκαλια σου!!!!!!

εννοειται οτι πανω απο ολα αυτο ειναι που μετραει!!!!

με το καλο κι εσυ αντα,καλη αναρρωση και στις 2 σας!!!

ακομα και με καισαρικη...οταν ερχεται μια ψυχουλα στον κοσμο το θαυμα παραμενει θαυμα.....

fBaep3.png

 

uwK7p3.png

Link to comment
Share on other sites

Γλυκια μου Γαλατ,

το μηνυμα σου με εκανε ειλικρινα και εβαλα τα κλαματα σα μωρο......σου ευχομαι καρδουλα μου να αποκτησεις ενα υπεροχο, γερο και καλοτυχο μωρο!!!!ολα αυτα που γραφεισ με βρηκαν στην καρδια, ισως να τα ακουσω και εγω απο τα χειλη της, ομως οπως λες εχει τεραααααστια σημασια, οτι θα ξερεις οτι δεν τρως το μαχαιρι αδικα....δεν ξερω τι αλλο να σου γραψω, μονο ισως σου ευχομαι να εχεις μια τελεια αναρρωση και να ξερεις οτι εισαι ηδη νικητρια.Επειδη δεν το αφησες ετσι, αλλα τουλαχιστον προσπαθησες για το καλυτερο!!!!Να εισαι υπερηφανη για τον εαυτο σου και να ξερεις οτι θα ειναι και ο γιος σου για την υπεροχη μανουλα του!!!!!

 

Koritsaki se σενα ευχομαι να πανε ολα καλα... κι εγω ειμαι πολυ συγκινημενη οταν διαβαζω το ποστ μου...

 

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια με συγκινησες...

 

Πραγματικα ξερεις οτι αυτο που θα ακουσεις απο την Αριστη ειναι αληθεια, ειναι απο την καρδια της και οχι απο οποιοδηποτε συμφερον...

 

Οποτε ενταξει πλεον παω με αλλη ψυχολογια.

Aπλα τα πράγματα: οι Ελληνες σε όλα εί μαστε οτι μας βολευει!Οτι φάμε οτι πιουμε κι οτι..... !Τελος πάντων σημασια εχει το καλο αποτέλεσμα!Δηλαδή η υγεία όλων μας!Ναι ειμαι έγκυος και αυριο μπαινω αττικό για να γεννήσω Πέμπτη!Επειδή μαλλον θα κανω πολύ καιρό να ξαναμπώ στο φορουμ ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!Μακάρι να καταφερετε να γεννήσετε φυσιολογικά,αλλά πανω απ ολα ΓΕΡΑ ΜΩΡΑ ΚΑΙ ΓΕΡΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ!!!!!!!!

φιλια!!!!!!!

 

Με το καλο Αντα μου...

 

Αγγελικουλα σε ευχαριστω πολυ για τα καλα οσυ λόγια και σενα Πωλίνα μου...

 

Να το προσπαθησετε κοριτσια...και να ευχεστε να συνεργαστουν τα μπεμπακια σας...εμενα θελει να κατσει εκει φαινεται αιωνιως χιχιχι

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

βασικα σκεφτομαι απο το πρωι να γραψω....

 

εχω κανει πριν 2,5 χρονια καισαρικη 38 εβδομαδων επειδη ο γιατρος μου μου ειπε το ινωμυωμα που εχεις ειναι 10 εκατοστα κ δεν αφηνει το μωρο να βγει....σαν βοδι πηγα κ γεννησα δεν το εψαξα....ολα καλα το αγορακι μου 3200 κουκλος.να πω οτι εκανα ολικη γιατι μου ειπε ψεματα οτι θα εβγαζε το ινομυωμα...ψεματα δεν βγαζεις ινομυωμα στην γεννα γιατι υπαρχει πιθανοτητα ρηξης ....γιατι ηξερε οτι ημουν φοβιτσιαρα κ λεει απο το να την ακουω συνεχεια ας την κοιμησουμε να εχουμε το κεφαλι μας ησυχο.

 

περισυ τον ιουνιο διακοπη κυησης 22 εβδομαδων λογω σοβαρου προβληματος του μωρου...παλι με καισαρικη κ ολικη.

 

ξαναμενω εγκυος κ 6 εβδομαδων ενας γιατρος μου ειπε θα πεθανω επειδη το μωρο πιαστηκε πανω στην καισαρικη τομη....εγω αρχισα να ψαχνω σαν τρελη απο γιατρο σε γιατρο αν αληθευει αυτο...κανεις δεν εβλεπε προβλημα...ολα καλα κραταω το μωρο...αλλα δυστηχως 22 εβδομαδων σταματησε η καρδουλα του λογω τρισωμιας....γεννησα φυσιολογικα μεσα σε 4 ωρες μονο με ενα κολπικο που μου εβαλε ο γιατρος για να μαλακωσει τον τραχηλο...ξερω δεν θεωρειται γεννα VBAC ενοειται αλλα μετα απο 2 καισαρικες ειναι two much κ παρακινδυνευμενο...αλλα τα καταφερα να μην εχω μια καισαρικη ακομη.

 

Η καισαρικη οταν γινεται στον μηνα που πρεπει δεν εχει κινδυνους κ συνηθως γινονται πολλες η μια πανω στην αλλη. Όταν γινεται σε μικροτερη εβδομαδα π.χ. 22 υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ρηξη μητρας κ φυσικα υπαρχει ενδεχομενο να μην επουλωθει σωστα...διαφορετικη τομη αφου δεν βλεπουν που ηταν η προηγουμενη...εχω κανει διατριβει στις τομες...

εγω ημουν τυχερη περισυ δεν επαθα ουτε ρηξη κ δεν εχω κ συμφησεις...μαλλον ο θεος με βοηθησε.

ρωτησε τον γιατρο αν μπορω να γεννησω φυσιολογικα σε μελλοντικη εγκυμοσυνη αλλα μαλλον οχι γιατι ειμαι με 2 καισαρικες κ η δευτερη ειναι της διακοπης που ειναι επικινδυνη.

 

συγχωρεστε με για το λιγο off topic θεμα....

Link to comment
Share on other sites

galat μου, με την απόφαση που πήρατε εύχομαι να είσαι ήρεμη τώρα πια και με το καλό να υποδεχτείς το λιονταράκι σου! Όπως είπαν οι υπόλοιπες κοπέλες (και θα συνεχίζουμε να λέμε) σημασία έχει να είναι η μαμά και το μωρό καλά. Οπότε, αυτές τις μέρες απολαμβάνεις την κοιλίτσα σου, το 1ο παιδάκι σου (το οποίο θα είναι για λίγο ακόμα ''το μικρό'', μετά γίνεται ''το μεγάλο'') και ίσως και κανά μπανάκι;;;;)

Και όταν με το καλό γυρίσετε σπίτι, εδώ θα είμαστε να τα λέμε! Μη χαθείς!:D

 

 

ραφαελ μου, είχα διαβάσει την ιστορία σου στην ενότητα ''δύσκολες στιγμές''.

Δε βρίσκω λόγια να σου πω για να απαλύνω τον πόνο σου (έστω λίγο), μόνο να πω υπομονή και κουράγιο και πάνω απ' όλα θάρρος, πραγματικά μπράβο σου που το παλεύεις!

 

Η καισαρικη οταν γινεται στον μηνα που πρεπει δεν εχει κινδυνους κ συνηθως γινονται πολλες η μια πανω στην αλλη. Όταν γινεται σε μικροτερη εβδομαδα π.χ. 22 υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα ρηξη μητρας κ φυσικα υπαρχει ενδεχομενο να μην επουλωθει σωστα.

 

Ο γιατρός που σου έκανε τη 2η κ.τ. πως σου δικαιολόγησε την κ.τ. από το να γεννήσεις με φ.τ.;;; Πως είναι δυνατόν να επιτρέπουν τέτοια πράγματα; Εϊναι το λιγότερο απαράδεκτο...

 

γεννησα φυσιολογικα μεσα σε 4 ωρες μονο με ενα κολπικο που μου εβαλε ο γιατρος για να μαλακωσει τον τραχηλο...ξερω δεν θεωρειται γεννα VBAC ενοειται αλλα μετα απο 2 καισαρικες ειναι two much κ παρακινδυνευμενο...αλλα τα καταφερα να μην εχω μια καισαρικη ακομη.

 

Μπορεί το αποτέλεσμα να μην ήταν το επιθυμητό (δηλαδή να είναι καλά και το μωρό) αλλά παρόλα αυτα, νομίζω (ίσως κάνω λάθος), είχες μια γέννα vbac και μάλιστα vba2c, δηλ. φ.τ. μετά από 2 κ.τ.

Φυσικά δεν είμαι η κατάλληλη να σου πω αν μπορείς ή όχι σε μια μελλοντική εγκυμοσύνη να πας για φ.τ. αλλά πιστεύω ότι αξίζει να το ψάξεις. Έχουν αναφερθεί πολλοί γιατροί εδώ που αναλαμβάνουν vbac, δεν ξέρω που μένεις, αλλά αν σε ενδιαφέρει κοίταξε λίγο τις πιο παλιές σελίδες. Και από τα κορίτσια που είναι στη λίστα για vbac μπορείς να βρεις πληροφορίες.

Σου εύχομαι μια υπέροχη τελειόμηνη εγκυμοσύνη (και είμαι σίγουρη ότι θα την έχεις) και εφόσον το επιθυμείς μια vbac (για την ακρίβεια vba2c2)!!!:D

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...