Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

στο vbac αναφερομαι rosie οτι δε σε αφηνουν να σηκωθεις ευκολα για να μη πω καθολου απο τη στιγμη που θα πας στο μαιευτηριο και θα κανεις εισαγωγη....

στις αλλες περιπτωσεις ,στο Ιασω συγκεκριμενα που ρωτησα, σε εχουν υποχρεωτικα στο κρεββατι απο τη στιγμη που θα σπασουν τα νερα ...βεβαια παλι αν υπογραψει ο γιατρος μπορεις να σηκωθεις αλλα οπως μου ειπαν ειναι δυσκολο γιατι δεν υπογραφουν συνηθως οι γιατροι....

 

Ακόμη και στο VBAC αμφιβάλλω αν σε καθηλώνει η Αρίστη στο κρεβάτι γιατί αυτό σημαίνει ότι αυξάνονται οι πιθανότητες για μια άλλη κ.τ.

 

Πως μπόρεσες Μανίνα να γεννήσεις ξαπλωτή; Εμένα μου φαίνεται πολύ δύσκολο, δεν μπορούσα να ξαπλώσω ούτε για ένα λεπτάκι για να ακούσει το μωρό με το στηθοσκόπιο, πονούσα πάρα πολύ στη στάση αυτή.

Ακόμη και στο τέλος με κυνηγούσε ο άντρας μου η μαία και η Αρίστη για να ξαπλώσω να βγάλω το μωρό, φώναζα συνέχεια να μ' αφήσουν ήσυχη και να μην μ' αγγίζουν :oops:

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ακόμη και στο VBAC αμφιβάλλω αν σε καθηλώνει η Αρίστη στο κρεβάτι γιατί αυτό σημαίνει ότι αυξάνονται οι πιθανότητες για μια άλλη κ.τ.

 

Πως μπόρεσες Μανίνα να γεννήσεις ξαπλωτή; Εμένα μου φαίνεται πολύ δύσκολο, δεν μπορούσα να ξαπλώσω ούτε για ένα λεπτάκι για να ακούσει το μωρό με το στηθοσκόπιο, πονούσα πάρα πολύ στη στάση αυτή.

Ακόμη και στο τέλος με κυνηγούσε ο άντρας μου η μαία και η Αρίστη για να ξαπλώσω να βγάλω το μωρό, φώναζα συνέχεια να μ' αφήσουν ήσυχη και να μην μ' αγγίζουν :oops:

Μια χαρά γέννησα ξαπλωτή, δεν ήθελα να κουνιέμαι καθόλου...Αφού η μαία που είχα τότε με έβαζε κάθε τρεις και λίγο να σηκώνομαι και να πηγαίνω στην τουαλέτα για τσίσα, και να περνάω 2-3 συσπάσεις εκεί καθιστή στη λεκάνη και δεν ήθελα καθόλου, υπέφερα..Την παρακαλούσα να με αφήσει να ξαναξαπλώσω στο κρεβάτι..Βέβαια εμένα η κόρη μου είχε πάρει πολύ πολύ χαμηλά θέση από τον έβδομο, μάλιστα πολύ πριν ολοκληρωθεί η διαστολή εγώ παρακαλούσα με κλάματα τη γιατρό να με αφήσει να σπρώξω, για τέτοια τεράστια πίεση μιλάμε..Αντιθέτως με τον γιόκα μου που μετά από 20 ώρες δεν μας έκανε την τιμή να κατέβει (που να κατέβει με τέτοια ξάπλα βέβαια..)

Τελικά διαπιστώνω πως όπως κάθε γυναίκα είναι διαφορετική από την άλλη έτσι διαφορετικά αντιλαμβάνεται και βιώνει τον τοκετό της...Το θέμα είναι εκείνη τη στιγμή να υπάρχει ο κατάλληλος άνθρωπος δίπλα σου (μαία ή γιατρός) που να σέβεται και να υποστηρίζει τις επιλογές σου..και η Αρίστη φαίνεται από τα γραφόμενά σας κορίτσια να είναι τέτοιος άνθρωπος, κρίμα να μην την ήξερα κι εγώ νωρίτερα για την vbac μου...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σε σχεση με τον καρδιοτοκογραφο και τις προηγηθεισες η Αριστη μου ειπε οτι τις βαζει για να παρακολουθει τους παλμους, δεν ξερω βεβαια αν σε βαζει ανα τακτα διαστηματα η σε εχει διαρκως καλωδιωμενη, διοτι εμενα η εγνοια μου ηταν εκεινη τη στιγμη που τη ρωτησα αν μπορω να αποφυγω την ολικη...και για οσες ενδιαφερονται μου ειπε οτι απο την αρχη το βλεπεις το πραγμα, αποκλειεται να εχει φθασει σε τετοιο σημειο ο τοκετος και η εξελιξη του, ωστε το μωρακι να κατεβασει αποτομα τους παλμους...το περιθωριο για την επισκληριδιο το εχεις...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λοιπον σε σχεση με τον καρδιοτοκογραφο και τις προηγηθεισες η Αριστη μου ειπε οτι τις βαζει για να παρακολουθει τους παλμους,

Χμμμ, το υποψιαζόμουν αυτό ότι δεν αντιμετωπίζει τις επίτοκες με προηγηθείσες με τον ίδιο τρόπο..και λογικό βέβαια..αλλά δυστυχώς αυτόν τον καρδιοτοκογράφο ποτέ δεν τον χώνεψα για πολλούς λόγους..

Τώρα για την ολική αναισθησία εμένα ο δικός μου γιατρός είχε πει ότι όταν προκύψει πραγματικά μεγάλη ανάγκη για άμεση καισαρική δεν θα σε καλύψει η τοποθετημένη επισκληρίδιος έτσι κι αλλιώς οπότε πάλι για ολική πας...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι θα εχεις επισκληριδιο απο την αρχη??

εμενα ειναι καθετη σε αυτο κια μου ειπε οτι αν ειναι να πας για καισαρικη λογω παλμων τοτε μπορεις να το καταλαβεις απο πιο πριν και να προλαβεις την ολικη...αυτα καταλαβα τουλαχιστον...

Link to comment
Share on other sites

εννοεις οτι θα εχεις επισκληριδιο απο την αρχη??

εμενα ειναι καθετη σε αυτο κια μου ειπε οτι αν ειναι να πας για καισαρικη λογω παλμων τοτε μπορεις να το καταλαβεις απο πιο πριν και να προλαβεις την ολικη...αυτα καταλαβα τουλαχιστον...

Δεν μιλάω για μένα Σπύνι..εγώ δεν είμαι έγκυος βρε..Σου λέω τι μου είπε ο γιατρός μου όταν έκανα απόπειρα vbac..Οτι και να την βάλεις από την αρχή δεν σε καλύπτει πάντα σε περίπτωση πραγματικής ανάγκης για αμεσότατη καισαρική και σου βάζουν τότε ολική για να προλάβουν αφού η επισκληρίδιος που θα πρέπει να σου προσθέσουν κι άλλο φάρμακο στον καθετήρα, χρειάζεται κάμποση ώρα για να δράσει και να σε ναρκώσει τελείως από τη μέση και κάτω..

Εμένα μου άφησε εμένα την επιλογή αν θα κάνω επισκληρίδιο ή όχι..Για την ιστορία να σου πω ότι αποφάσισα να μην κάνω αν δεν δυναμώσουν πολύ οι πόνοι (αφού ούτε και στον πρώτο μου τοκετό-τον φυσιολογικό είχα κάνει και άντεξα μια χαρά), αλλά κάποια στιγμή που αδράνησε η μήτρα μου και σταμάτησαν οι συσπάσεις η μαία με το γιατρό αποφάσισαν να μου βάλουν το καθετηράκι στην πλάτη χωρίς αναισθητικό όμως μέσα, γιατί κι εγώ είχα αγχωθεί μην τυχόν και χρειαστεί ολική και φαινόταν ότι ο τοκετός δεν προχώραγε όπως θέλαμε..Οταν λοιπόν άρχισαν να πέφτουν αρκετά οι παλμοί (γύρω στους 50), χωρίς όμως να υπάρχει ακόμα άμεσα κίνδυνος για το μωρό, απόφάσισα εγώ να κάνω καισαρική γιατί φοβόμουν πια ότι τα πράγματα θα χειροτερέψουν. Ετσι μου ετοίμασαν χειρουργείο κι εκεί μου έβαλαν και το φάρμακο στον καθετήρα και μετά από λίγη ωρίτσα μ'έπιασε, αλλά το τονίζω- είχα βάλει ήδη από πριν τον καθετήρα στην σπονδυλική μου στήλη.

σε καταλαβαίνω γιατί κι εγώ αυτό το άγχος είχα συνεχώς, μέχρι που με έπιασε η επισκηρίδιος στο χειρουργείο, ότι θα πέρσουν ξαφνικά τελείως οι παλμοί του μωρού και θα μου χώσουν την ολική για να προλάβουν...

Μην τα σκέφτεσαι εσύ όμως αυτά, ξεκίνα χωρίς επισκληρίδιο και όπως σου είπε και η γιατρός θα δείτε την εξέλιξη στην πορεία...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Μανινακι, σε ευχαριστω πολυ!!συγγνωμη για την παρανοηση...και να φανταστεις ειδα οτι εχεις τρια αγγελουδια, ειπα απλα μηπως πηγαινες για το τεταρτο...σε ευχαριστω πολυ παντως και για ολα αυτα που γραφεις...η ιδεα της επισκληριδιου διχως αναισθητικο ειναι εξαιρετικη νομιζω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σπυνάκι για τους παλμούς θα σου πει η γιατρός σου αλλά σε γενικές γραμμές καλό είναι νομίζω να βρίσκονται μεταξύ 100 με 150-160, στον μπεμπούλη μου έφταναν και στους 50 ενώ αργούσαν να ξανανέβουν και είχα ανησυχήσει πολύ, το ίδιο και η μαία, και ο γιατρός αλλά προσπαθούσε να μην με αγχώσει κι άφησε την τελική απόφαση σε μένα. Να φανταστείς στην πρώτη κορούλα που εντέλει γέννησα φυσιολογικά, δύο μόνο φορές είχα πτώση παλμών μέχρι τους 90 όμως και μόλις με γύρισαν στο πλάι ξανανέβαιναν..Οπότε εκεί δεν ανησυχούσαμε. Στην δεύτερη κορούλα δεν πρόλαβα να παρακολουθήσω τον καρδιοτοκογράφο, ήταν λεέι επίγουσα κατάσταση λόγω ισχυακής προβολής και έντονων αλλοιώσεων των παλμών (ούτε και ξέρω που έφτασαν) και με έχωσαν επειγόντως στο χειρουργείο και με ολική (το χειρότερό μου), γι'αυτό και χάρηκα που με τον μπεμπούλη τουλάχιστον πρόλαβα την επισκληρίδιο και τον είδα να γεννιέται!!!

Να ξέρεις πως όταν οι παλμοί πέφτουν (αλλά όχι τόσο πολύ σαν του μπεμπούλη μου) σε φυσιολογικά πλαίσια, κατά τη διάρκεια της συστολής και μετά ξανανεβαίνουν είναι φυσιολογικό, το ίδιο και όταν το μωράκι "εμπεδώνει" δηλαδή κάνει κατάβαση προς τον τράχηλο, αυτά μου είχε πει η μαία και ο γιατρός μου.

Να λοιπόν γιατί με αγχώνει ο καρδιοτοκογράφος και δεν με αφήνει να ηρεμήσω κατά τη διάρκεια του τοκετού, μακάρι να ήξερα λιγότερα πράγματα, ουφ...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Μανινακι, σε ευχαριστω πολυ!!συγγνωμη για την παρανοηση...και να φανταστεις ειδα οτι εχεις τρια αγγελουδια, ειπα απλα μηπως πηγαινες για το τεταρτο...σε ευχαριστω πολυ παντως και για ολα αυτα που γραφεις...η ιδεα της επισκληριδιου διχως αναισθητικο ειναι εξαιρετικη νομιζω!!

Χαχα πολύ θα το'θελα αλλά δεν νομίζω να συμβεί στο άμεσο μέλλον και είμαι ήδη 39 ετών..

Νομίζω κι εγώ πως η επισκληρίδιος χωρίς αναισθητικό είναι μία μέση λύση, δεν συμφωνούν όμως όλοι οι γιατροί μ'αυτή την πρακτική..Ασε που ξέχασα να σου πω ότι για να σου την κάνουν πρέπει να έχεις κάνει κάποιες εξετάσεις αίματος από την αρχή, και αν δεν βγουν αυτές δεν μπορούν να στην κάνουν..Εμένα φρόντισε η μαία και τους έβαλε να μου κάνουν όλες τις εξετάσεις που ήθελα, και για την επισκληρίδιο και για την καισαρική με το που έκανα εισαγωγή, έτσι δεν χάσαμε πολύτιμο χρόνο μετά.

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

κοπέλες του φόρουμ που προσπάθησαν φυσιολογικό μετά από καισαρική:

nena - επιτυχής,

katpend - επιτυχής,

tinoula - επαναλυπτική καισαρική,

evi mik - επιτυχής,

spyni - στην προσπάθεια,

angela kgr - στην προσπάθεια,

irnadi - στην προσπάθεια

 

ελπίζω να μην έχω γράψει κάτι λάθος διορθώστε με

Link to comment
Share on other sites

στις επιτυχής να γράψουμε διπλα κ τους γιατρους?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

nena - επιτυχής,

katpend - επιτυχής,

tinoula - επαναλυπτική καισαρική,

evi mik - επιτυχής,

spyni - στην προσπάθεια,

angela kgr - στην προσπάθεια,

irnadi - στην προσπάθεια

Μανίνα - ανεπιτυχής

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια μου τι κανετε? Εγω λειπω συνεχεια κ εχω χαθει! Να σας πω ?Οσες θέλετε στείλτε μου τις ιστορίες σας να κάνω ένα αφιέρωμα στο vbac(επιτυχές και όχι). Θα είναι πολύ ενδιαφέρον για όλες τις Ελληνίδες που ψάχνουν κ δε βρίσκουν και αφου μιλάμε για 50% μιλάμε για τις μισές Ελληνίδες !!!

Spynaki δεν πας για κανα μπανιο να χαλαρώσεις τώρα που βρήκες γυναικολόγο?Σαν πολλά να βάζεις στο μυαλουδάκι σου τώρα που είναι περίοδος χαλάρωσης και επικέντρωσης...Καλά δε λέω ρε κορίτσια?

 

Φιλια σε όλες ματς μουτς!

 

http://yogamamagr.blogspot.com

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

nena - επιτυχής

nancy_pan - επιτυχής

katpend - επιτυχής

tinoula - επαναλυπτική καισαρική

evi mik - επιτυχής

spyni - στην προσπάθεια

angela kgr - στην προσπάθεια

irnadi - στην προσπάθεια

Μανίνα - ανεπιτυχής

Link to comment
Share on other sites

να αλλαξουμε τη λεξη ανεπιτυχης με μια θετικη λεξη??? εφοσον γεννηθηκε ενα υγιες μωρο και υπαρχει μια ευτυχισμενη μαμα να πουμε πχ επαναλυπτικη καισαρικη λογω _____________......ειμαι λιγο παραπανω ευαισθητη λογω εγκυμοσυνης ,μη με παρεξηγησετε....

Link to comment
Share on other sites

να αλλαξουμε τη λεξη ανεπιτυχης με μια θετικη λεξη??? εφοσον γεννηθηκε ενα υγιες μωρο και υπαρχει μια ευτυχισμενη μαμα να πουμε πχ επαναλυπτικη καισαρικη λογω _____________......ειμαι λιγο παραπανω ευαισθητη λογω εγκυμοσυνης ,μη με παρεξηγησετε....

Πράγματι ατυχές έχεις δίκιο..και υγιέστατος ήταν ο μπέμπης και η καισαρική μου κατά τ'άλλα μια χαρά εμπειρία..Απλά επειδή δεν ήταν μία προγραμματισμένη επαναληπτική καισαρική αλλά έγινε μεγάλη προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό γι'αυτό το έγραψα έτσι. Αλλάξτε το και γράψτε το όπως θέλετε, δεν έχω πρόβλημα κορίτσια!

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

nena - επιτυχής

nancy_pan - επιτυχής

katpend - επιτυχής

tinoula - επαναλυπτική καισαρική

evi mik - επιτυχής

spyni - στην προσπάθεια

angela kgr - στην προσπάθεια

irnadi - στην προσπάθεια

Μανίνα - επαναληπτική καισαρική

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

μπορουμε να το πουμε μη προγραμματισμενη επαναληπτικη καισαρικη ....μου ακουστηκε λιγο αδικο να λες ανεπιτυχης μια τοσο σκληρη προσπαθεια που ειχε στο κατω κατω και το πιο τρυφερο αποτελεσμα.....αστα οι ορμονες μου εχουν βαρεσει κοκκινο απο θεμα ευαισθησιας...σορρυ για το οφ τοπικ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω καιρό να σας γράψω αλλά παρακολουθώ ανελλειπώς τη συζήτηση.

 

Είμαι σε μια αναζήτηση κέντρου που κάνει γίογκα σε εγκυμονούσες. Μέχρι στιγμής βρήκα κάτι αλλά είναι κατακαλόκαιρο ,θα λείψω για μεγάλο διάστημα οπότε το αφήνω για τα τέλη Αυγούστου. Όποια έχει κάποια πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Γενικά νιώθω πάρα πολύ καλά. Περπατάω κάθε μέρα ένα μισάωρο πρωί ή απόγευμα, έχω πάρει κιλό και διανύω την 18η εβδομάδα.

Διάβασα και το φυσικό τοκετό του Λεμπουαγιέ. Ήθελα να κλάιω....

Απερίγραπτα συναισθήματα και συνάμα μεγάλος θυμός για το πόσο 'κορόιδο' πιάστηκα. Τα ξεχνάω και πάω παρακάτω όμως....

Aύριο θα ξεκινήσω 'τη γέννα στο δρόμο της φύσης'

 

Spyni χαίρομαι που βρήκες γιατρό που να σε καλύπτει!

Σου εξήγησε το λόγο της 'υποχρεωτικής' καισαρικής στις 40 εβδομάδες;

Και κάτι ακόμη. Δυστυχώς το RRL δεν το βρήκα πουθενά εδώ στη Θεσ/νίκη. Μάλλον θα σε χρειαστώ...

YBsep2.png

0VTqp2.png

Link to comment
Share on other sites

να και το προτόκολλο του vbac

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1160364&postcount=340

 

σύμφωνα με το πρωτόκολλο η ισχιακή προβολή ειναι λογος καισαρικης...:?::!:

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...