Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

Ο Πετρογιαννης είναι στη λίστα με τους γιατρούς που αναλαμβάνουν vbac (σελ. 18). Αν, υποθετικά μιλώντας, βρεθούν άλλες 4-5 κοπέλες που εκφράσουν παράπονα για τον καθένα από τους υπόλοιπους γιατρούς της λίστας τότε δεν απομένει κανείς να κάνει vbac στην Ελλάδα :?

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

spyni έχοντας διαβάσει όλους τους προβληματισμούς σου και καταλαβαίνοντας πολύ καλά το συναίσθημα και την επιθυμία σου για vbac παίρνω το θάρρος να γράψω για να εκφράσω τη γνώμη μου αλλά και να σε προβληματίσω κιόλας.

 

 

 

 

Η πρώτη σου επιτυχής εγκυμοσύνη έφερε στη ζωή σου ένα γλυκύτατο πλάσμα χάρη στη θέληση του Θεού, τη δική σου θέληση, υπομονή κι εργατικότητα, τη συμπαράσταση και βοήθεια του συντρόφου σου και της οικογένειάς σου (κατάκλιση εννέα μηνών δεν είναι και λίγο πράγμα) και φυσικά τις συμβουλές του γιατρού σου που σε παρακολουθούσε.

 

(Σε παρακαλώ να με διορθώσεις αν κάνω λάθος)

 

σε ευχαριστω για το μηνυμα σου!!!σε ολα εισαι πολυ σωστη....απλα μια αλλαγη τωρα ειναι η αληθεια με αγχωνει, αλλα εξισου με αγχωνει και ο γιατροε μου που ο τροπος του αντιβαινει ολα τα πρωτοκολλα vbac...dioti o συγκεκριμενος εχει κανει vbac...ηδη εχω κανει τηλεφωνα σε αλλους...ιδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Αναρωτιέμαι σε αυτή τη περίπτωση ποιον γιατρό μπορείς να εμπιστευτείς για vbac στην Ελλάδα.

Από την άλλη πλευρά, το πρωτεύον θα πρέπει να είναι η υγεία του παιδιού και της μαμάς (νομίζω πως δεν τίθεται καμία αμφισβήτηση επί του θέματος).

 

Προσωπικά μετά από συζήτηση που είχα με κάποιον γιατρό σχετικά με τη vbac και όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα καταλήγω στο εξής συμπέρασμα:

Η vbac γίνεται εφόσον πληρούνται κάποιες προϋποθέσεις τις οποίες έχει παραθέσει πιο πάνω η ΜΑΡΙΑΛ. Στο εξωτερικό το 60-70% των γυναικών που είχαν γεννήσει την πρώτη φορά με καισαρική είχαν επιτυχή vbac, στην Ελλάδα το ποσοστό σαφώς είναι πολύ μικρότερο λόγω (προσωπική μου άποψη) ελλειπούς ενημέρωσης, μικρού αριθμού ιατρών που αναλαμβάνουν vbac και κυρίως λόγω έλλειψης οργάνωσης (προσωπική μου άποψη).

 

Μην ξεχνάμε ότι σαν λαός δεν είμαστε ιδιαίτερα οργανωμένοι και δύσκολα (μάλλον απίθανο να συμβεί) αναλαμβάνουμε τις ευθύνες των πράξεων μας.

Χαρακτηριστικά, ο γιατρός τον οποίο συμβουλεύθηκα, μου είπε ότι αν είμασταν στην Αγγλία, δεν θα είχε κανένα πρόβλημα να αναλάβει vbac (αφήνοντας να εννοηθεί ότι το θεματάκι της ετοιμότητας δεν είναι και το δυνατό μας σημείο :?)

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω spyni είναι ότι πριν αλλάξεις γιατρό να το σκεφτείς πάρα πολύ καλά.

Ποιος μπορεί να σου εγγυηθεί προκαταβολικά ότι θα γεννήσεις φυσιολογικά; Κανείς. Κι όποιος το κάνει για μένα θα είναι ψεύτης.

Συγνώμη αν σε απογοητεύω, δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου. Απλά να σου πω ότι άλλαξα γιατρό στους 6 μήνες (λόγω του οικονομικού), πήγα συστημένη σε γιατρό του δημοσίου (όπου υποτίθεται δεν κάνουν εύκολα καισαρικές) , κι έφαγα το μαχαίρι χωρίς λόγο και αιτία :evil::evil: όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων (και χωρίς να συντρέχει κανένας μα κανένας λόγος υγείας)

Αν με ρωτήσεις τώρα θα σου πω ότι αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα το έκανα και θα έμενα στον ίδιο γιατρό ότι κόστος κι αν είχε αυτό.

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πιστεύω ότι πρέπει να του μιλήσεις πρώτα και να του ζητήσεις να σου ξεκαθαρίσει τους λόγους για τους οποίους θέλει να σου κάνει πρόκληση στις 38 βδομάδες.

 

Μετά βλέπεις και κάνεις ανάλογα με την απάντησή του...

 

 

 

Spyni, συμφωνώ απόλυτα με την Rosie. Το θέμα της πρόκλησης τοκετού ναι μεν δεν συνίσταται αλλά από τα λεγόμενα του ιατρού μου δεν είναι καθόλα απαγορευτικό. Αυξάνει, όμως, τον κίνδυνο ρήξης.

Το θέμα 38 εβδομάδες είναι λιγάκι βαρύ αν σκεφτεί κανείς ότι πολλοί τοκετοί λαμβάνουν χώρα πέραν των 40 εβδομάδων (για τα ποσοστά νομίζω γνωρίζει η ΜΑΡΙΑΛ).

Αναρωτιέμαι όμως μήπως έχει να κάνει με το θέμα της θρομβοφιλίας.

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ότι κι αν αποφασίσεις, όποιον γιατρό και να έχεις σου εύχομαι ολόψυχα να έχεις μια καλή εγκυμοσύνη, έναν γρήγορο, ανώδυνο (στο μέτρο του δυνατού) φυσιολογικό τοκετό και πάνω απ'όλα ένα υγιέστατο μωρό.:)

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

fabiana ξερω για τον δικο μου γιατρο στην θεσσαλονικη που αναλαμβανει τετοιες περιπτωσεις.βασικα την παρασκευη που εχω επισκεψη θα τον ρωτησω ξανα γιατι με αφορα το θεμα...περιμενω το 2ο μετα απο καισαρικη και ελπιζω σε φυσιολογικο τοκετο αυτη τη φορα!:P

 

 

 

 

μαμουλα με το καλό!!!εύχομαι να πάνε όλα καλά αυτή την φορά και να ζήσεις την εμπειρία του φυσιολογικού τοκετού.περιμένω να μου πείς νέα τι σου είπε ο γιατρός για την περίπτωση φυσιολογικού,αν το έχει ξανακάνει.,που ξεγεννάει...και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι καλοδεχούμενη.Δεν είμαι απο θεσσαλονίκη αλλά προκειμένου να γεννήσω φυσιολογικά όταν μείνω έγκυος(με ενδιαφέρει σύντομα) θα φτάσω μέχρι εκεί.Γέννησα με καισαρική γιατί μετα απο πολλές ώρες δεν είχα διαστολή και το μωρό ήταν λωροδεμένο:-(

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που θέλω να πω spyni είναι ότι πριν αλλάξεις γιατρό να το σκεφτείς πάρα πολύ καλά.

Ποιος μπορεί να σου εγγυηθεί προκαταβολικά ότι θα γεννήσεις φυσιολογικά; Κανείς. Κι όποιος το κάνει για μένα θα είναι ψεύτης.

Συγνώμη αν σε απογοητεύω, δεν είναι αυτή η πρόθεσή μου. Απλά να σου πω ότι άλλαξα γιατρό στους 6 μήνες (λόγω του οικονομικού), πήγα συστημένη σε γιατρό του δημοσίου (όπου υποτίθεται δεν κάνουν εύκολα καισαρικές) , κι έφαγα το μαχαίρι χωρίς λόγο και αιτία :evil::evil: όπως αποδείχθηκε εκ των υστέρων (και χωρίς να συντρέχει κανένας μα κανένας λόγος υγείας)

Αν με ρωτήσεις τώρα θα σου πω ότι αν μπορούσα να γυρίσω τον χρόνο πίσω θα το έκανα και θα έμενα στον ίδιο γιατρό ότι κόστος κι αν είχε αυτό.

 

Κατερινα μου, προβληματιζομαι και εγω με την αλλαγη γιατρου, διοτι οπως λες μπορει να το ξαναφαω το μαχαιρι. Ομως με λυπει απο την πλευρα του γιατρου μου να μη συμφωνουν τα πεπραγμενα του με τη θεωρια της επιστημης του η ακομη χειροτερα να μου δινει ως τελους την εντυπωση οτι θα γεννησω με τον τροπο που θελω και τελικα να μου την φερει χωρις καν να εχουμε προσπαθησει με συνεπεια στη σωστη θεωρια. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι βεβαιως μπορει να εχει ξεγεννησει vbac με προκληση ομως ολα τα πρωτοκολλα=θεωρια αναφερουν την επικινδυνοτητα της χορηγησης ωκυτοκινης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατερινα μου, προβληματιζομαι και εγω με την αλλαγη γιατρου, διοτι οπως λες μπορει να το ξαναφαω το μαχαιρι. Ομως με λυπει απο την πλευρα του γιατρου μου να μη συμφωνουν τα πεπραγμενα του με τη θεωρια της επιστημης του η ακομη χειροτερα να μου δινει ως τελους την εντυπωση οτι θα γεννησω με τον τροπο που θελω και τελικα να μου την φερει χωρις καν να εχουμε προσπαθησει με συνεπεια στη σωστη θεωρια. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι βεβαιως μπορει να εχει ξεγεννησει vbac με προκληση ομως ολα τα πρωτοκολλα=θεωρια αναφερουν την επικινδυνοτητα της χορηγησης ωκυτοκινης...

 

Κι εγώ ξέρω ότι δεν χορηγείται ωκυτοκίνη σε vbac, ωστόσο όταν το έψαχνα και χάζευα στο mothering, είχα διαβάσει ότι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ ξέρω ότι δεν χορηγείται ωκυτοκίνη σε vbac, ωστόσο όταν το έψαχνα και χάζευα στο mothering, είχα διαβάσει ότι υπάρχουν και τέτοιες περιπτώσεις.

 

Για χορήγηση ωκυτοκίνης για επίσπευση του τοκετού έχω διαβάσει κι εγώ στο MDC αλλά όχι για πρόκληση τοκετού.

 

Δεν ξέρω βρε Σπυνι μου, δύσκολο ν' αλλάξεις γιατρό το βλέπω σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη, ιδιαίτερα αν τον συμπαθείς τόσο πολύ. Γι' αυτό σου είπα να το συζητήσεις ξανά μαζί του το θέμα...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Για χορήγηση ωκυτοκίνης για επίσπευση του τοκετού έχω διαβάσει κι εγώ στο MDC αλλά όχι για πρόκληση τοκετού.

 

Δεν ξέρω βρε Σπυνι μου, δύσκολο ν' αλλάξεις γιατρό το βλέπω σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη, ιδιαίτερα αν τον συμπαθείς τόσο πολύ. Γι' αυτό σου είπα να το συζητήσεις ξανά μαζί του το θέμα...

 

Tώρα που το λες, μάλλον έχεις δίκιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για χορήγηση ωκυτοκίνης για επίσπευση του τοκετού έχω διαβάσει κι εγώ στο MDC αλλά όχι για πρόκληση τοκετού.

Έτσι ακριβώς..κι εγώ στην απόπειρα vbac πριν δύο χρόνια ζήτησα να μου βάλουν μία μικροδόση οξυτοκίνης γιατί ξαφνικά μου σταμάτησαν τελείως οι οδύνες...Κακώς βέβαια και το μετάνιωσα γιατί αυτό το γεγονός άρχισε να ρίχνει πολύ τους παλμούς του μπέμπη μου και ριγμένοι παλμοί σε vbac όπου έχει χορηγηθεί έστω και μικρή δόση οξυτοκίνης σημαίνει συναγερμός..Γι'αυτό και ζήτησα μόνη μου καισαρική. Είναι γεγονός όμως ότι εμένα είχε ξεκινήσει από μόνος του ο τοκετός, είχαν σπάσει και τα νερά από την προηγούμενη νύχτα στις 9 και οι συσπάσεις ξαφνικά σταμάτησαν κατά τις 7 το πρωί ενώ τελικά μου χορηγήθηκε μικροδόση οξυτοκίνης γύρω στις 12 με 1 το μεσημέρι αφού η μήτρα πια είχε σταματήσει να δουλεύει...Και όπως ήταν αναμενόμενο κατά τις 4 το απόγευμα άρχισαν αν πέφτουν οι παλμοί και αυτό συνέχισε ως τις 5.30 το απόγευμα οπότε και μπήκα στο χειρουργείο και γεννήθηκε ο γιόκας μου...

Οι 3 λατρείες μου:

12,5 χρονών

10 χρονών

3 χρονών

Link to comment
Share on other sites

Ροσσακι χαθηκες κ νομιζα οτι γεννησες!

Η Δημοπουλου μας ειχε πει οτι στα ελληνικα μαιευτηρια βαζουν ωκυτοκινη για επισπευση και μαλιστα αν αρνηθει η γυναικα ορο , τη βαζουν με υποθετο ενδοκολπικα κ δεν παιρνεις χαμπαρι...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Ροσσακι χαθηκες κ νομιζα οτι γεννησες!

 

Έσπασαν τα νερά σήμερα τα ξημερώματα, αλλά ακόμη είμαστε cool!

 

Μόλις επέστρεψα από το μαιευτήριο όπου με εξέτασε η γυναικολόγος, μου είπε να έρθω στο σπίτι μου χαλαρα, να παώ βολτίτσα και ρομαντικό δείπνο με τον άντρα μου και απόψε βλέπουμε...

 

Η αλήθεια είναι ότι άρχισαν να πυκνώνουν οι πόνοι αλλά ακόμη δεν έχω ρυθμικές συσπάσεις, για να δούμε πώς θα πάει! :D

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ροζάκιιιιιιιιιι!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πολύ συγκινούμαι τώρα....νόμιζα ότι είχες κανά μήνα ακόμα....:oops: τώρα παρατήρησα το τικεράκι σου!!!!!!!!!

ΑΧ τι καλά.............με το καλό ένα γερό μωράκι!

Αχ, κορίτσια πολύ συγκινούμαι όταν μαθαίνω για γέννες και τώρα τελευταία πολύ όταν βλέπω κοπέλες σε εγκυμοσύνη....τι στο καλό έχω πάθει...:roll::cry::oops:

Σπυνάκι σε καταλαβαίνω που δυσκολεύεσαι να αλλάξεις γιατρό...κι εγώ συμπαθώ τόσο το γιατρό μου που δε ξέρω αν θα άλλαζα...:roll: δύσκολη αποφαση, συζήτησέ το ξανά μαζί του και πες του ειλικρινά τι σκέφτεσαι και πως αισθάνεσαι. Αν μη τι άλλο εφόσον είναι πάνω απ' όλα άνθρωπος θα σου μιλήσει και αυτός ειλικρινά...έτσι το σκέφτομαι τουλάχιστον...μήπως είμαι πολύ ρομαντική-ευαίσθητη;;;;:roll:

Μα έχετε ξανακούσει μήπως για ευαισθησία (ευσυγκίνητη) όχι κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ούτε μετά τη γέννα, αλλά ένα χρόνο μετά;;;;:rolleyes:

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια!

 

Έσπασαν τα νερά γύρω στις 4.30 το πρωί αλλά γενικά το υγρό που έχω είναι πολύ λίγο, με σερβιεττάκι καθημερινό τη βγάζω...

 

Και οι πόνοι που πύκνωσαν πάλι αραιοί είναι, κάθε 10 λεπτά :roll:

 

Μου είπε η γυναικολόγος να κοιμηθώ αν μπορώ και αυτό λογαριάζω να κάνω γιατί είμαι πολύ κουρασμένη, ελπίζω να τα καταφέρω!

 

Πάντως μου είπε ότι αν κάνουμε πρόκληση έχω όλες τις προϋποθέσεις να γεννήσω γρήγορα, αλλά δεν τολμώ γιατί φοβάμαι ότι δεν θα τα καταφέρω χωρίς επισκληρίδιο (και εννοείται ότι ούτε και αυτή προτείνει την πρόκληση εκτός αν μια κοπέλα την επιθυμεί).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια παντως σημερα εκλεισα τα ραντεβου μου...και σκεφτομαι να παω και στο προγραμματισμενο με το γοατρο μου και αππφασιζω μετα τι θα κανω...παντως σας ευχαριστω πολυ κοριτσια μου ολες σας....

Link to comment
Share on other sites

Spyni, συμφωνώ απόλυτα με την Rosie. Το θέμα της πρόκλησης τοκετού ναι μεν δεν συνίσταται αλλά από τα λεγόμενα του ιατρού μου δεν είναι καθόλα απαγορευτικό. Αυξάνει, όμως, τον κίνδυνο ρήξης.

Το θέμα 38 εβδομάδες είναι λιγάκι βαρύ αν σκεφτεί κανείς ότι πολλοί τοκετοί λαμβάνουν χώρα πέραν των 40 εβδομάδων (για τα ποσοστά νομίζω γνωρίζει η ΜΑΡΙΑΛ).

Αναρωτιέμαι όμως μήπως έχει να κάνει με το θέμα της θρομβοφιλίας.

 

 

Ναι, διαβαζα το διεθνη οργανισμο υγειας και το 70% τον τοκετων ειναι περα της εβδομαδας 40!

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν οτι ο γιατρος μου δε θα με βοηθησει να κανω Vbac...αποφασισα να τον ζορισω και αν δε θελει

είναι λάθος τακτικη να τον ζορίσεις

 

ακόμη και αν σου πει ναι, εκείνη την ώρα θα κάνει αυτό που θέλει

 

αν τελικά κάνει αυτό που θέλεις, οι πιθανότητες να πάνε όλα στραβά είναι μεγάλες γιατί θα κάνει κάτι που δεν θέλει και δεν το πιστεύει, γιατί θα κάνει κάτι που φοβάται, γιατί θα κάνει κάτι που θα είναι κόντρα σε αυτό που επιλέγουν οι συνάδελφοί του...

Link to comment
Share on other sites

μου ειπε οτι θα περιμενουμε μεχρι 38η εβδομαδα και μετα μου ειπε προκληση τοκετου... οταν του ειπα το επιχειρημα για την αισθηση ρηξης τοιχωματων μου απαντησε οτι εφοσον ειμαι ραμμενη με αυτον τον τροπο δε θα υπαρχει προβλημα...

 

δεν ξερω, η ολη μας κουβεντα με τονωσε, διοτι μου εδωσε τη σιγουρια οτι θα τον εχω στο πλευρο μου θεωρητικα και πρακτικα, εστω και με προκληση...

 

spyni, δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα και πιθανώς να επαναλάβω κάτι που έχει ήδη γραφτεί.

 

Ο γιατρός σου είναι επικίνδυνος και άσχετος με τα πρωτόκολλα για VBAC ή σε δουλεύει.

 

Η πρόκληση στο VBAC ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!

 

 

Induction of labor has been shown to increase the risk of uterine rupture for women with a prior cesarean scar.6-9

 

6. Blanchette H, Blanchette M, McCabe J, Vincent S. Is vaginal birth after cesarean safe? Experience at a community hospital. Am J Obstet Gynecol 2001 Jun;184(7):1478-84; discussion 1484-7.

7. Baskett TF, Kieser KE. A 10-year population-based study of uterine rupture. Obstet Gynecol 2001 Apr;97(4 Suppl 1):S69.

8. Shimonovitz S, Botosneano A, Hochner-Celnikier D. Successful first vaginal birth after cesarean section: a predictor of reduced risk for uterine rupture in subsequent deliveries. Isr Med Assoc J 2000 Jul;2(7):526-8.

9. Ravasia DJ, Wood SL, Pollard JK. Uterine rupture during induced trial of labor among women with previous cesarean delivery. Am J Obstet Gynecol 2000 Nov;183(5):1176-9.

 

http://www.ican-online.org/pregnancy/induction-labor

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...