Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

yogamama μου, καλημερα!!! σε τσακωσα!!!οταν βρεις λιγακι χρονο πες σε παρακαλω για τις κοιλιακες αναπνοες που ευεργετουν το μωρο....εχω προσπαθησει την ωρα που κανω το περπατημα μου και μαλλον δεν τις κανω σωστα...σε ευχαριστω...ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΕ ΟΛΟΥς!!!!

 

Breathing exercises in labor

 

Η πρώτη είναι η κοιλιακή.

 

Θα πρότεινα σε σένα και σε όλες τις εγκυούλες να κάνετε εγγραφή για να λαμβάνετε (εντελώς δωρεάν) το Pregnancy Newsletter του Mothering. Είναι εβδομαδιαίο και ακολουθεί την εγκυμοσύνη σας βδομάδα παρά βδομάδα.

Εκεί θα βρείτε πολύ χρήσιμες πληροφορίες για την εγκυμοσύνη και τον τοκετό, μέχρι και inspiring birth stories!

 

http://www.mothering.com/newsletters/

 

(και αν κάνετε και έντυπη συνδρομή στο περιοδικό ακόμη καλύτερα, τη θεωρώ μια από τις καλύτερες επενδύσεις που έκανα ποτέ, έχω μάθει τόσα πολλά από το περιοδικό αυτό!).

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

yogamama μου, καλημερα!!! σε τσακωσα!!!οταν βρεις λιγακι χρονο πες σε παρακαλω για τις κοιλιακες αναπνοες που ευεργετουν το μωρο....εχω προσπαθησει την ωρα που κανω το περπατημα μου και μαλλον δεν τις κανω σωστα...σε ευχαριστω...ΜΙΑ ΟΜΟΡΦΗ ΚΥΡΙΑΚΗ ΣΕ ΟΛΟΥς!!!!

 

Μολις την τελειωσα. Ουφ!θα προσπαθησω να τραβηξω το βιντεο μεσα στη βδομαδα οποτε προς το παρον διαβασε την για λιγo.Αν μπερδευτεις απλα επικεντρωσου στη φυσικη διαδρομη απο την κοιλια μεχρι πανω απαλα και φυσικα.

Ειναι η πρωτη αναπνοη που χρησιμοποιει η teacher mou Uma Dismore Tulli (Birthlight association), διασημη γιογκινι εγκυμοσυνης στο Λονδινο. Με την αδεια της προσθεσα θαλασσινους οραματισμους για εμας τους Ελληνες που μας επιτρεπουν καλυτερη επικοινωνια με το μωρο που βρισκεται σαν σε βυθο της θαλασσας

 

1.Αναπνοή για δυο

 

Ξάπλωσε άνετα με την πλάτη στο πάτωμα και με τα γόνατα σηκωμένα η αν είσαι μετά την 30η εβδομάδα ξάπλωσε στο πλάι αριστερά .Κλείσε τα μάτια σου και συγκέντρωσε την προσοχή σου στην κοιλιά στο πιο χαμηλό σημείο. Άφησε την αναπνοή να κυλήσει κάτω χαμηλά μεταξύ του αφαλού και της πυελικής χώρας. Επέτρεψε έναν απαλό εύκολο ρυθμό αναπνοής να λαμβάνει χώρα στην κοιλιά σου. Νιώσε την αναπνοή να έρχεται και να φεύγει, μέσα έξω από τη μύτη έτσι απλά. Σαν ένα κύμα της θάλασσας που γλύφει την ακτή . Μπορείς να βάλεις τα χέρια χαμηλά στα κοιλιά με τα δάκτυλα στραμμένα προς την κοιλιά και νιώσε η αναπνοή να πηγαίνει εκεί χαμηλά να φροντίζει το μωρό. Νιώσε τη ζέστη των χεριών σου που προσφέρουν θεραπευτική ευεργετική ενέργεια στο μωρό σου. Νιώσε τα όργανα του μωρού να αιματώνονται, να οξυγονώνονται και να αναπτύσσονται με όλη τη σοφία της φύσης που από αιώνες τώρα κάνει τέλεια τη δουλειά της.

Φέρε την προσοχή σου στην κίνηση των κοιλιακών και έχε υπόψη σου ότι αργότερα στην εγκυμοσύνη αυτή η κίνηση θα περιοριστεί. Νιώσε την κοιλιά να κινείται ανάλογα με την αναπνοή. Όπως η αναπνοή εισέρχεται στην κοιλιά νιώσε την κοιλιά να απλώνεται και να φουσκώνει και όπως η αναπνοή βγαίνει νιώσε την κοιλιά να αδειάζει προς τη σπονδ.στηλη .Η αίσθηση της επέκτασης και συρρίκνωσης ...φούσκωμα τέντωμα. Μπορείς να το νιώσεις μέχρι το σημείο που το διάφραγμα περιορίζει την κίνηση λόγω του μωρού που παίρνει χώρο στη κοιλιά . Νιώσε την αναπνοή να κινείται όσο μπορείς σήμερα . Αν η εγκυμοσύνη είναι προχωρημένη νιώσε ότι στέλνεις την ενέργεια κάτω στην κοιλιά σαν να παίρνει η αναπνοή τη συνειδητότητα και την ενέργεια χαμηλά στο ύψος των χεριών η κάτω στο χαμηλότερο σημείο της κοιλιάς .Ακόμα και αν δεν υπάρχει φυσική κίνηση η συνείδητότητα της ενέργειας ταξιδεύει με την αναπνοή. Νιώσε με κάθε εισπνοή ότι κάθε αναπνοή είναι για δυο .Φέρνει ενέργεια για σένα και για το μωρό

Νιώσε τώρα την αναπνοή να ανεβαίνει στο επόμενο στάδιο της. Αφού βρεις το ρυθμό μέχρι την κοιλιά ανέβασε τώρα την αναπνοή στο θώρακα. Επέτρεψε το στήθος να επεκταθεί με κάθε αναπνοή από μπροστά προς τα πίσω καθώς μπαίνει και βγαίνει η αναπνοή . Άφησε το ρυθμό της αναπνοής να έρθει ελευθέρα και εύκολα .

Τώρα νιώσε την αναπνοή να απλώνεται στα πλάγια και με την επόμενη εισπνοή νιώσε κίνηση σε κάθε μασχάλη. Νιώσε κάθε κόκαλο των πλευρών να έρχεται πίσω για να δημιουργήσει αρκετό ελεύθερο χώρο στην αναπνοή. Επέτρεψε στην πάνω πλάτη να ανοίξει να απλωθεί για να ανοίξει χώρο ανάμεσα στις δυο ωμοπλάτες καθώς η αναπνοή ανεβαίνει προς τα πάνω. Στην εκπνοή επέτρεψε σε όλο το στήθος να ξεφουσκώσει καθώς τα κόκαλα επιστρέφουν στη θέση τους.

Τώρα νιώσε την αναπνοή να έρχεται από την κοιλιά στο θώρακα και σε κάθε εκπνοή νιώσε το θώρακα να ξεφουσκώνει και να επιστρέφει να βυθίζεται στη σπονδυλική στήλη , σαν ένα βότσαλο που βουλιάζει στην απομάκρυνση του κύματος.

Αν υπάρχει περιορισμένη κίνηση στην κοιλιά άσε το επίκεντρο στη θωρακικό επίπεδο . Άκουσε τον ήχο της θάλασσας και νιώσε την αναπνοή να γίνεται ένα με το ρυθμό του κύματος .Να ενεργοποιεί και να αναζωογονεί , νιώσε τη δύναμη να εισέρχεται στο σωμα, νιώσε ότι αναπνέεις για δύο. Αφού έχεις αφήσει ένα σταθερό ρυθμό ανέπνεε τώρα από την κοιλιά προς το θώρακα κ πάλι κάτω .

Σιγά σιγά μετακινήσου προς τα πάνω στα δυο κοκαλάκια του λαιμού στη βάση του λαιμού. Είναι και το τελευταίο στάδιο της αναπνοής για δύο. Νιώσε την εισπνοή από το λαιμό στα πιο ψηλά του σημείαμέχρι πάνω στη μύτη μετα στον πνευμονα , όλο το δρόμο . Στην εκπνοή νιώσε την ολοκληρωτική χαλάρωση όπως η αναπνοή φεύγει από το σώμα, νιωσε τη δροσια του πελαγους να φευγει απο τα ρουθουνια σου . Νιώσε ότι και τα 3 σημεία- στάδια από τη βάση κάτω στην κοιλιά μέχρι την κορυφή συμμετέχουν .Λαιμος , θωρακας κοιλια - κοιλια θωρακας λαιμος.Το ένα στέλνει την ενέργεια στο άλλο .Νιώσε την αναπνοή να κινείται εύκολα από τα ρουθούνια ..Άφησε την στο δικό της εύκολο ρυθμό . Νιώσε ότι είναι αναπνοή, ενέργεια για δυο , θεραπεία για δυο, ΖΩΗ για σένα και το μωράκι μέσα σου. Με την αναπνοή της ζωής...

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια υπάρχει κανένας γιατρός απο θεσσαλονίκη ή λάρισα που να έχει κάνει vbac;;;αν γνωρίζει κάποια κοπέλα ας μας πεί και μας απο επαρχία...

[img]http://lb4m.lilypie.com/9e1Dp2.png[/img]
[img]http://lb2m.lilypie.com/aMfRp2.png[/img]
Link to comment
Share on other sites

Breathing exercises in labor

 

Η πρώτη είναι η κοιλιακή.

 

Θα πρότεινα σε σένα και σε όλες τις εγκυούλες να κάνετε εγγραφή για να λαμβάνετε (εντελώς δωρεάν) το Pregnancy Newsletter του Mothering. Είναι εβδομαδιαίο και ακολουθεί την εγκυμοσύνη σας βδομάδα παρά βδομάδα.

Εκεί θα βρείτε πολύ χρήσιμες πληροφορίες για την εγκυμοσύνη και τον τοκετό, μέχρι και inspiring birth stories!

 

http://www.mothering.com/newsletters/

 

(και αν κάνετε και έντυπη συνδρομή στο περιοδικό ακόμη καλύτερα, τη θεωρώ μια από τις καλύτερες επενδύσεις που έκανα ποτέ, έχω μάθει τόσα πολλά από το περιοδικό αυτό!).

 

Rosie, σε ευχαριστω παρα πολυ!!Εκανα και την εγγραφη μου για το newsletter!!Να εισαι καλα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μολις την τελειωσα. Ουφ!θα προσπαθησω να τραβηξω το βιντεο μεσα στη βδομαδα οποτε προς το παρον διαβασε την για λιγo.Αν μπερδευτεις απλα επικεντρωσου στη φυσικη διαδρομη απο την κοιλια μεχρι πανω απαλα και φυσικα.

Ειναι η πρωτη αναπνοη που χρησιμοποιει η teacher mou Uma Dismore Tulli (Birthlight association), διασημη γιογκινι εγκυμοσυνης στο Λονδινο. Με την αδεια της προσθεσα θαλασσινους οραματισμους για εμας τους Ελληνες που μας επιτρεπουν καλυτερη επικοινωνια με το μωρο που βρισκεται σαν σε βυθο της θαλασσας

 

1.Αναπνοή για δυο

 

Ξάπλωσε άνετα με την πλάτη στο πάτωμα και με τα γόνατα σηκωμένα η αν είσαι μετά την 30η εβδομάδα ξάπλωσε στο πλάι αριστερά .Κλείσε τα μάτια σου και συγκέντρωσε την προσοχή σου στην κοιλιά στο πιο χαμηλό σημείο. Άφησε την αναπνοή να κυλήσει κάτω χαμηλά μεταξύ του αφαλού και της πυελικής χώρας. Επέτρεψε έναν απαλό εύκολο ρυθμό αναπνοής να λαμβάνει χώρα στην κοιλιά σου. Νιώσε την αναπνοή να έρχεται και να φεύγει, μέσα έξω από τη μύτη έτσι απλά. Σαν ένα κύμα της θάλασσας που γλύφει την ακτή . Μπορείς να βάλεις τα χέρια χαμηλά στα κοιλιά με τα δάκτυλα στραμμένα προς την κοιλιά και νιώσε η αναπνοή να πηγαίνει εκεί χαμηλά να φροντίζει το μωρό. Νιώσε τη ζέστη των χεριών σου που προσφέρουν θεραπευτική ευεργετική ενέργεια στο μωρό σου. Νιώσε τα όργανα του μωρού να αιματώνονται, να οξυγονώνονται και να αναπτύσσονται με όλη τη σοφία της φύσης που από αιώνες τώρα κάνει τέλεια τη δουλειά της.

Φέρε την προσοχή σου στην κίνηση των κοιλιακών και έχε υπόψη σου ότι αργότερα στην εγκυμοσύνη αυτή η κίνηση θα περιοριστεί. Νιώσε την κοιλιά να κινείται ανάλογα με την αναπνοή. Όπως η αναπνοή εισέρχεται στην κοιλιά νιώσε την κοιλιά να απλώνεται και να φουσκώνει και όπως η αναπνοή βγαίνει νιώσε την κοιλιά να αδειάζει προς τη σπονδ.στηλη .Η αίσθηση της επέκτασης και συρρίκνωσης ...φούσκωμα τέντωμα. Μπορείς να το νιώσεις μέχρι το σημείο που το διάφραγμα περιορίζει την κίνηση λόγω του μωρού που παίρνει χώρο στη κοιλιά . Νιώσε την αναπνοή να κινείται όσο μπορείς σήμερα . Αν η εγκυμοσύνη είναι προχωρημένη νιώσε ότι στέλνεις την ενέργεια κάτω στην κοιλιά σαν να παίρνει η αναπνοή τη συνειδητότητα και την ενέργεια χαμηλά στο ύψος των χεριών η κάτω στο χαμηλότερο σημείο της κοιλιάς .Ακόμα και αν δεν υπάρχει φυσική κίνηση η συνείδητότητα της ενέργειας ταξιδεύει με την αναπνοή. Νιώσε με κάθε εισπνοή ότι κάθε αναπνοή είναι για δυο .Φέρνει ενέργεια για σένα και για το μωρό

Νιώσε τώρα την αναπνοή να ανεβαίνει στο επόμενο στάδιο της. Αφού βρεις το ρυθμό μέχρι την κοιλιά ανέβασε τώρα την αναπνοή στο θώρακα. Επέτρεψε το στήθος να επεκταθεί με κάθε αναπνοή από μπροστά προς τα πίσω καθώς μπαίνει και βγαίνει η αναπνοή . Άφησε το ρυθμό της αναπνοής να έρθει ελευθέρα και εύκολα .

Τώρα νιώσε την αναπνοή να απλώνεται στα πλάγια και με την επόμενη εισπνοή νιώσε κίνηση σε κάθε μασχάλη. Νιώσε κάθε κόκαλο των πλευρών να έρχεται πίσω για να δημιουργήσει αρκετό ελεύθερο χώρο στην αναπνοή. Επέτρεψε στην πάνω πλάτη να ανοίξει να απλωθεί για να ανοίξει χώρο ανάμεσα στις δυο ωμοπλάτες καθώς η αναπνοή ανεβαίνει προς τα πάνω. Στην εκπνοή επέτρεψε σε όλο το στήθος να ξεφουσκώσει καθώς τα κόκαλα επιστρέφουν στη θέση τους.

Τώρα νιώσε την αναπνοή να έρχεται από την κοιλιά στο θώρακα και σε κάθε εκπνοή νιώσε το θώρακα να ξεφουσκώνει και να επιστρέφει να βυθίζεται στη σπονδυλική στήλη , σαν ένα βότσαλο που βουλιάζει στην απομάκρυνση του κύματος.

Αν υπάρχει περιορισμένη κίνηση στην κοιλιά άσε το επίκεντρο στη θωρακικό επίπεδο . Άκουσε τον ήχο της θάλασσας και νιώσε την αναπνοή να γίνεται ένα με το ρυθμό του κύματος .Να ενεργοποιεί και να αναζωογονεί , νιώσε τη δύναμη να εισέρχεται στο σωμα, νιώσε ότι αναπνέεις για δύο. Αφού έχεις αφήσει ένα σταθερό ρυθμό ανέπνεε τώρα από την κοιλιά προς το θώρακα κ πάλι κάτω .

Σιγά σιγά μετακινήσου προς τα πάνω στα δυο κοκαλάκια του λαιμού στη βάση του λαιμού. Είναι και το τελευταίο στάδιο της αναπνοής για δύο. Νιώσε την εισπνοή από το λαιμό στα πιο ψηλά του σημείαμέχρι πάνω στη μύτη μετα στον πνευμονα , όλο το δρόμο . Στην εκπνοή νιώσε την ολοκληρωτική χαλάρωση όπως η αναπνοή φεύγει από το σώμα, νιωσε τη δροσια του πελαγους να φευγει απο τα ρουθουνια σου . Νιώσε ότι και τα 3 σημεία- στάδια από τη βάση κάτω στην κοιλιά μέχρι την κορυφή συμμετέχουν .Λαιμος , θωρακας κοιλια - κοιλια θωρακας λαιμος.Το ένα στέλνει την ενέργεια στο άλλο .Νιώσε την αναπνοή να κινείται εύκολα από τα ρουθούνια ..Άφησε την στο δικό της εύκολο ρυθμό . Νιώσε ότι είναι αναπνοή, ενέργεια για δυο , θεραπεία για δυο, ΖΩΗ για σένα και το μωράκι μέσα σου. Με την αναπνοή της ζωής...

 

yagamama, σε ευχαριστω και εσενα παρα πολυ-για ολα!!θα τις μελετησω το βραδακι και θα ξεκινησω!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ιδανική υποψηφια vbac

βούληση της μητέρας μετά από ενημέρωση (για τους κινδύνους και τα οφέλη)

απόλυτα υγειής κύηση

1 προηγούμενη χαμηλή εγκέρσια τομή στη μήτρα

διάστημα ανάμεσα στους τοκετού (ή τις κυήσεις δεν έχω καταλάβει) ίσο η μεγαλύτερο των 18 μηνών

πάχος τομής ίσο ή μεγαλύτερο από 3 χιλιοστά

στην πρώτη καισαρική δεν είχε σημειωθεί λοίμωξη (πυρετός)

μονήρης κύηση

κεφαλική προβολή

έμβρυο όχι μεγαλύτερο από 4 κιλά

έμβρυο απόλυτα υγειές

 

το ιδανικό μαιευτήριο που θα στηρίξει το vbac

οργανωμένο μαιευτήριο

αιμοδοσία

αναισθησιολογικό τμήμα σε ετοιμότητα

καρδιοτοκογραφεία

δυνατότητα χειρουργείου σε λιγότερο από 30 λεπτά (ιδανικά 17 λεπτά)

συνεχής παρουσία μαιευτήρα ή μαίας

οργανωμένο παιδιατρικό

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΤΟΚΟΛΛΟ ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ vbac

 

  • καλή ενημέρωση της επιτόκου
  • προετοιμασία επιτόκου ως επί καισαρικής τομής
  • ενημέρωση χειρουργείου αναισθησιολογικού για το εγχείρημα
  • η επίτοκος από την έναρξαη των ωδινών στο μαιευτήριο
  • απαγορεύεται η πρόκληση τοκετού
  • συχνός καρδιοτοκογραφικός έλεγχος
  • λήψη πίεσης σφυγμών ανά 30 λεπτά
  • ενθάρηνση κινητικότητας επιτόκου
  • συνεχής παρακολούθηση μαίας μαιευτήρα
  • φυσιολογική εξέληξη τοκετού

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Μαριαλ. Αυτά ήταν πολύ σημαντικά. Αν θα μπορούσες να παραθέσεις κι ένα ρεζουμε για το προφίλ της επιτόκου (π.χ. ηλικία κ.λ.π.) ή αν θέλεις παράπεμψέ με σε βιβλιογραφία. (π.χ. ο τοκετός μου ξεκίνησε μόνος του με το που συμπλήρωσα την 38η εβδόμαδα και μπήκα στο χειρουργείο με τελεία διαστολή και αφού προσπαθήσαμε επί μιάμισυ ώρα γιατί το μωρό ήταν στο -3 με οπίσθια ινιακή προβολή , αλλά στην επόμενη εγκυμοσύνη θα είμαι τουλάχιστον 35).

Επίσης η απορία μου είναι (γιατί παρακολουθώ το θέμα από τη μέρα που γέννησα) εφόσον δεν κάνεις επισκληρίδιο αν τελικά χρειαστεί καισαρική τρως ολική ε;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπράβο Μαριαλ. Αυτά ήταν πολύ σημαντικά. Αν θα μπορούσες να παραθέσεις κι ένα ρεζουμε για το προφίλ της επιτόκου (π.χ. ηλικία κ.λ.π.) ή αν θέλεις παράπεμψέ με σε βιβλιογραφία. (π.χ. ο τοκετός μου ξεκίνησε μόνος του με το που συμπλήρωσα την 38η εβδόμαδα και μπήκα στο χειρουργείο με τελεία διαστολή και αφού προσπαθήσαμε επί μιάμισυ ώρα γιατί το μωρό ήταν στο -3 με οπίσθια ινιακή προβολή , αλλά στην επόμενη εγκυμοσύνη θα είμαι τουλάχιστον 35).

Επίσης η απορία μου είναι (γιατί παρακολουθώ το θέμα από τη μέρα που γέννησα) εφόσον δεν κάνεις επισκληρίδιο αν τελικά χρειαστεί καισαρική τρως ολική ε;

 

αυτο με την ολικη το εχω και εγω μεγαλο μαραζι...θα ηθελα να ειμαι ξυπνια οταν θα βγαινει το μωρακι μου...βεβαια εμενα προεκυψε και αλλο προβλημα..θα επανελθω...

Link to comment
Share on other sites

Η ιδανική υποψηφια vbac

βούληση της μητέρας μετά από ενημέρωση (για τους κινδύνους και τα οφέλη)ΟΚ

απόλυτα υγειής κύηση ΟΚ

1 προηγούμενη χαμηλή εγκέρσια τομή στη μήτρα

(μόνο ο γιατρός που έκανε την καισαρική γνωρίζει ακριβώς τη δουλειά που έχει γίνει, το είδος της τομής και κυρίως τον τρόπο συρραφής)

διάστημα ανάμεσα στους τοκετού (ή τις κυήσεις δεν έχω καταλάβει) ίσο η μεγαλύτερο των 18 μηνών -

Στους 18 μήνες μπορεί να γίνει τοκετός

πάχος τομής ίσο ή μεγαλύτερο από 3 χιλιοστά

Δυστυχώς δεν το αξιολογούν υπερηχογραφικά απ'οτι κατάλαβα αλλά βασίζονται στο καρδιοτοκογράφημα

στην πρώτη καισαρική δεν είχε σημειωθεί λοίμωξη (πυρετός) Δεν γνωρίζω

μονήρης κύηση ΟΚ

κεφαλική προβολή ΟΚ

έμβρυο όχι μεγαλύτερο από 4 κιλά ΟΚ

έμβρυο απόλυτα υγειές ΟΚ

 

το ιδανικό μαιευτήριο που θα στηρίξει το vbac

οργανωμένο μαιευτήριο ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

αιμοδοσία ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

αναισθησιολογικό τμήμα σε ετοιμότητα ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

καρδιοτοκογραφεία ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ

δυνατότητα χειρουργείου σε λιγότερο από 30 λεπτά (ιδανικά 17 λεπτά)

Ισως και λιγότερα (για 6 λεπτά μου μίλησε ο γιατρός που ρώτησα)

συνεχής παρουσία μαιευτήρα ή μαίας ΟΚ

οργανωμένο παιδιατρικό

ΟΚ

 

 

 

ΜΑΡΙΑΛ πολύ χρήσιμα όσα παρέθεσες και ζητάω συγνώμη για την παρέμβαση απλά συμβουλεύθηκα πρόσφατα γιατρό και τον ρώτησα για vbac και όλα όσα έχω γράψει με κόκκινο είναι όσα σχετικά μου είπε.

Θα με ενδιέφερε όμως να μπορώ να συμβουλευθώ τη βιβλιογραφία ή τις έρευνες όπου αναφέρονται όλα τα παραπάνω.

Ευχαριστώ

 

FGBKp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια, μιλησα χτες με την αιματολογο και το προβλημα της θρομβοφιλιας μου επιδεινωθηκε...παλι...σας ικετευω αν εχετε διαβασει η δει κατι σχετικο πειτε μου για να το ψαξω περαιτερω...μηπως ΜΑΡΙΑΛ κοριτσι μου εκει που βρηκες αυτα τα στοιχεια-που παρεπιμποντως σε ευχαριστιυμε πολυ - ελεγε κατι περι θρομβοφιλιας???αυριο παω στο γιατρο μου και θα τον ξετιναξω στις ερωτησεις...εχω φοβηθει αρκετα....

Link to comment
Share on other sites

το εν λόγω προυόκολλο είναι βασισμένο στο Αμερικανικό και Βρετανικό συμβούλειο γυναικολόγων, όπως έχω ξαναπεί δεν τα έχω βρει στο δύκτιο

σπινι λυπάμαι αλλά για την θρομβοφιλία δεν γνωρίζω αρκετά, παρ' όλα αυτά η μητέρα μου γέννησε δύο παιδιά φυσιολογικά πάσχοντας από θρομβοφιλία, τι εννοείς επιδεινώθηκε?

Link to comment
Share on other sites

εννοω οτι μου αυξησε τις μοναδες ηπαρινης που ενιω...να φανταστεις τη μικρουλα μας τη γεννησα με 5000 μοναδες Fragmin και τωρα που ειμαι στον εκτο κανω ηδη 10000...εχω προβληματιστει πολυ!!!σε παρακαλω πες λιγο για την περιπτωση της μαμας σου...εγω εχω θρομβοφιλια κυησης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

http://www.rcog.org.uk/files/rcog-corp/uploaded-files/GT45BirthAfterPreviousCeasarean.pdf

ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες...

ιδιαίτερα αναλυτικό και κατατοπιστικό

αν και συστήνει προσοχή στην vbac

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια υπάρχει κανένας γιατρός απο θεσσαλονίκη ή λάρισα που να έχει κάνει vbac;;;αν γνωρίζει κάποια κοπέλα ας μας πεί και μας απο επαρχία...

fabiana ξερω για τον δικο μου γιατρο στην θεσσαλονικη που αναλαμβανει τετοιες περιπτωσεις.βασικα την παρασκευη που εχω επισκεψη θα τον ρωτησω ξανα γιατι με αφορα το θεμα...περιμενω το 2ο μετα απο καισαρικη και ελπιζω σε φυσιολογικο τοκετο αυτη τη φορα!:P

Link to comment
Share on other sites

Η ιδανική υποψηφια vbac

βούληση της μητέρας μετά από ενημέρωση (για τους κινδύνους και τα οφέλη)

απόλυτα υγειής κύηση

1 προηγούμενη χαμηλή εγκέρσια τομή στη μήτρα

διάστημα ανάμεσα στους τοκετού (ή τις κυήσεις δεν έχω καταλάβει) ίσο η μεγαλύτερο των 18 μηνών

πάχος τομής ίσο ή μεγαλύτερο από 3 χιλιοστά

στην πρώτη καισαρική δεν είχε σημειωθεί λοίμωξη (πυρετός)

μονήρης κύηση

κεφαλική προβολή

έμβρυο όχι μεγαλύτερο από 4 κιλά

έμβρυο απόλυτα υγειές

 

το ιδανικό μαιευτήριο που θα στηρίξει το vbac

οργανωμένο μαιευτήριο

αιμοδοσία

αναισθησιολογικό τμήμα σε ετοιμότητα

καρδιοτοκογραφεία

δυνατότητα χειρουργείου σε λιγότερο από 30 λεπτά (ιδανικά 17 λεπτά)

συνεχής παρουσία μαιευτήρα ή μαίας

οργανωμένο παιδιατρικό

Εγω που μετα την καισαρικη εκανα 2 μερες πυρετο η γιατρος μου ειχε πει οτι δε νομιζει να ευθυνεται η τομη και απλα ειχα παρει αντυπυρετικα ναιβιωση επαιρνα ουτως η αλλως τοτε.Αλλα και αν ακομα ηταν απο την τομη δεν μπορω τωρα για φυσιολογικο τοκετο?

Link to comment
Share on other sites

Εγω που μετα την καισαρικη εκανα 2 μερες πυρετο η γιατρος μου ειχε πει οτι δε νομιζει να ευθυνεται η τομη και απλα ειχα παρει αντυπυρετικα ναιβιωση επαιρνα ουτως η αλλως τοτε.Αλλα και αν ακομα ηταν απο την τομη δεν μπορω τωρα για φυσιολογικο τοκετο?

 

αν ήταν από την τομή αυξανονται τα ποσοστά της ρήξης αρκετά αν και υπάρχει κάποιοα κοπέλα στο φόρουμ που ενώ στο πρώτο παιδί (καισαρική) είχε ανεβάσει πυρετό το δεύτερο γέννησε φυσιολογικά και όλα καλά :)

Link to comment
Share on other sites

σε παρακαλω πες λιγο για την περιπτωση της μαμας σου...εγω εχω θρομβοφιλια κυησης...

η μητέρα μου στις δύο τελευταίες εγκυμοσύνες (9 και 6 ετών τα αδέρφια μου σήμερα) είχε θρομβοφιλία (το ανακάλυψε αφού είχε δύο συνεχόμενες αποβολές), έπαιρνε καθημερινά ηππαρίνη, ο γιατρός δεν της είχε πει για καισαρική τίποτα, μόνο που της είπε πως δεν της υπόσχεται επισκληρίδιο (είχε παράλληλα και πολύ χαμηλά αιμοπετάλια)

όλα πήγαν μια χαρά...

Link to comment
Share on other sites

Μαριαλ μου, σε ευχαριστω για την απαντηση σου!σημερα πηγα και εγω στο γιατρο μας και συζητησαμε λιγο το θεμα...τον ειδα καθ¨ολα θετικο...αυτο που μου ειπε ειναι οτι η ραφη εχει γινει σε ενα στρωμα και οτι ειναι σπανιο με αυτη τη μεθοδο να μην αντεξει η μητρα.Γενικα δε με φοβισε καθολου, ανεφερε σχεδον ολες τις παραμετρους που αναφερεις, εκτος μιας...μου ειπε οτι θα περιμενουμε μεχρι 38η εβδομαδα και μετα μου ειπε προκληση τοκετου... οταν του ειπα το επιχειρημα για την αισθηση ρηξης τοιχωματων μου απαντησε οτι εφοσον ειμαι ραμμενη με αυτον τον τροπο δε θα υπαρχει προβλημα... δε θα υπηρχε μου ειπε προβλημα ακομη και αν το διαστημα αναμεσα στις γεννες ηταν παρα πολυ μικρο.Εφοσον πληρουνται ολες οι αλλες προυποθεσεις-αυτες που αναφερεις και εσυ- μπορεις να προχωρησεις σε οσες φυσικες η με καισαρικη γεννες θελεις...οσο για την τομη θα την εξεταζει υπερηχογραφικα...απλα μου τονισε οτι σε ολη τη διαρκεια του τοκετου θα ειμαι υπο παρακολουθηση...δεν ξερω, η ολη μας κουβεντα με τονωσε, διοτι μου εδωσε τη σιγουρια οτι θα τον εχω στο πλευρο μου θεωρητικα και πρακτικα, εστω και με προκληση...

ευχομαι και ελπιζω ο μπεμπουλης να ερθει λιγο πριν την προκληση...θα του μιλαω συνεχεια συνεχεια για αυτο και θα τα καταφερουμε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει εντύπωση που σου μίλησε για πρόκληση γιατί η γιατρός μου θυμάμαι μου είχε πει ότι δεν γίνεται πρόκληση σε καμία περίπτωση στις VBAC. Αντίθετα περιμένει για τουλάχιστον 40 βδομάδες και ίσως και περισσότερο, ανάλογα με την περίπτωση. Αν δεν αρχίσει τότε ο τοκετός φυσικά τότε κάνει κ.τ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...