Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

αγαπητη μου katpend θα μπορουσες να μας πεις αν στην εγκυμοσυνη σου αντιμετωπιζες καποιο προβλημα??η ηταν μια ομαλη κυηση και ειχε και ομαλο αποτελεσμα??-σου τα ξαναεκφραζω τα συγχαρητηρια μου!!-

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Πάντως καθώς έχω πολλούς συγγενείς γιατρούς (σε διάφορες ειδικότητες δυστυχώς όχι όμως γυναικολόγο) μου ανέφεραν πως στην Αθήνα στατιστικά 60 στις 100 γεννήσεις γίνονται με καισαρική ενώ θα έπρεπε αυτό το ποσοστό να είναι 10 στις 100. Αρα υπάρχει και μια γενική τάση εκ μέρους τόσο των γιατρών αλλά και των επίτοκων.

 

Στα δύο μεγάλα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας το ποσοστό των καισαρικών τομών έχει αγγίξει το 75%!

 

Και από τους φυσιολογικούς τοκετούς ελάχιστοι είναι οι τοκετοί που είναι πραγματικά φυσικοί, δηλ. χωρίς επισκληρίδιο, καρδιοτογραφό, οκυτοκίνη κτλ.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

όποιος έχει αρνητική εμπειρεία (σχετικά με την αξιοπιστία ως προς το vbac), για τους σιγγεκριμένους γιατρούς να το πει ώστε να έχουμε μια ασφαλή λίστα...

 

Χασιάκος ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ

Πετρογιαννηας ΙΑΣΩ

Ροσόλυμος ΕΛΕΝΑ

Πατσουρας ΛΗΤΩ, ΙΑΣΩ, ΑΤΤΙΚΟ

Μπιλλαλης ΕΥΤΟΚΙΑ

Τυμπανίδης ΜΗΤΕΡΑ

Πυργιώτης ΛΗΤΩ

Κοψιδάς ΛΗΤΩ

Μεταξάς ΓΑΙΑ

Προκοπίου ΜΗΤΕΡΑ

 

 

Μαριαλ μου, ο Μπιλαλης εχει σταματησει να κανει vbac.

Προσθεσε και τον Γουμαλάτσο- Αλεξανδρας. Η Theolvas που γραφει εδω στο φορουμ μου χει πει γιαυτον, για οποια ενδιαφερεται να την ρωτησει.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Στα δύο μεγάλα ιδιωτικά μαιευτήρια της Αθήνας το ποσοστό των καισαρικών τομών έχει αγγίξει το 75%!

 

Και από τους φυσιολογικούς τοκετούς ελάχιστοι είναι οι τοκετοί που είναι πραγματικά φυσικοί, δηλ. χωρίς επισκληρίδιο, καρδιοτογραφό, οκυτοκίνη κτλ.

 

Ειναι μονο οι τοκετοι που το παιδι εχει σχεδον βγει. Την οκυτοκινη την βαζουν κ με υποθετο, και δεν παιρνεις χαμπαρι απο οτι μου εχουν πει οι μαιες.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

αγαπητη μου katpend θα μπορουσες να μας πεις αν στην εγκυμοσυνη σου αντιμετωπιζες καποιο προβλημα??η ηταν μια ομαλη κυηση και ειχε και ομαλο αποτελεσμα??-σου τα ξαναεκφραζω τα συγχαρητηρια μου!!-

 

Η εγκυμοσύνη μου ήταν άψογη...προς το τέλος ο γιατρός μέτρησε και το πάχος της τομής και αφού ήταν ικανοποιητικό, περιμέναμε να έρθει το μωρό όποτε ήθελε αυτό... Και βέβαια, γεννήθηκε χωρίς φάρμακα κλπ... η μόνη παρέμβαση ήταν η βεντούζα που το τράβηξε ο γιατρός, γιατί μετά από μία ώρα εξωθήσεων, δεν έλεγε να βγει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια ΟΛΕΣ μπορειτε να τα καταφερετε αρκει να το πιστεψετε ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΔΟΥΛΙ!Δεν γεννανε οι γιατροι και οι μαιες ΕΜΕΙΣ ΓΕΝΝΑΜΕ.Κολληστε αυτοκολλητα σε ολο το σπιτι.Παρτε βιβλια του Λεμπουαγιε κ του Ονταντ και οποιου αλλου αγιου ανθρωπου εχει καταπιαστει με το θεμα. Οι μανες ειμαστε ευλογημενες. Δεν το νιωθετε ηδη πολλες φορες ?

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Μαριαλ μου, ο Μπιλαλης εχει σταματησει να κανει vbac.

Προσθεσε και τον Γουμαλάτσο- Αλεξανδρας. Η Theolvas που γραφει εδω στο φορουμ μου χει πει γιαυτον, για οποια ενδιαφερεται να την ρωτησει.

 

από ότι βλεπω το θέμα με τις λίστες δεν είναι τόσο απλό...

 

λοιπόν αναστέλω τη λίστα ως έχει και προτείνω μόνο τους εξείς που είμαι σίγουρη ότι έχουν κάνει...

 

Χασιάκος

Πυργιώτης

Τυμπανίδης

Ροσόλοιμος

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ΟΛΕΣ μπορειτε να τα καταφερετε αρκει να το πιστεψετε ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΔΟΥΛΙ!Δεν γεννανε οι γιατροι και οι μαιες ΕΜΕΙΣ ΓΕΝΝΑΜΕ.Κολληστε αυτοκολλητα σε ολο το σπιτι.Παρτε βιβλια του Λεμπουαγιε κ του Ονταντ και οποιου αλλου αγιου ανθρωπου εχει καταπιαστει με το θεμα. Οι μανες ειμαστε ευλογημενες. Δεν το νιωθετε ηδη πολλες φορες ?

 

yogamama μου, εχεις παρα μα παρα πολυ δικιο!!ειλικρινα μας ευχομαι καποιες τελικα να το πετυχουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αναφορικα στα βιβλια, σε παρακαλω κανε τον κοπο και γραψε κανεναν τιτλο...για αρχαριες ετσι??...σε ευχαριστω πολυ!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΘΑ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΤΕ.Και αν δεν το πετυχετε αρκει το παιδι να εχει νιωσει τις συστολες και ας ειναι καισαρική. Η μητροτητα ειναι ΘΕΙΟ ΔΩΡΟ πανω απ ολα

Και εγω ειχα ολες τις ενδειξεις για καισαρικη . Ειχα διαστολη 2 για 2 μερες. Γεννησα πολυ σπαρακτικα αλλα γεννησα ΕΓΩ.Μου δοθηκε η ευκαιρια του χρονου. Το δουλεψα πολυ μεσα μου και ειπα τωρα θα σε βγαλω . Κυριολεκτικα του ανοιξα τον τραχηλο και τον τραβηξα μεχρι κατω. Δεν εγινε τιποτα απο μονο του...

1.ΦΡΕΝΤΕΡΙΚ ΛΕΜΠΟΥΑΓΙΕ

Πως ερχεται ενα παιδι στον κοσμο.

Μακαρι να το ειχα διαβασει λιγο πριν γεννησω ,θα με βοηθουσε πολυ να ξερω βημα βημα τη διαδικασια. Δυστυχως το διαβαζω τωρα.

2.ΦΡΕΝΤΕΡΙΚ ΛΕΜΠΟΥΑΓΙΕ

ΦΥΣΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ

Εχει επιστολες απο μανες που γεννησαν φυσικα απο ολο τον κοσμο . Καποιες εκαναν vbac χωρις να το επιτρεπουν οι γιατροι στο σπιτι τους!!!Και το καταφεραν μονο με τη θεληση τους

3.Τοσωμαμου,ηεγκυμοσυνημουκιεγω-εκδοσειςθυμαρι

αποτησυλληψημεχριτηγεννηση-ημερολογιομμιαςμαιας

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ κοριτσι μου για τους τιτλους!!πιστευω να με βοηθησουν λιγακι...αν και δεν πασχω απο ψυχολογια αλλα απο βεβαρημενο ιστορικο!!

αυτα που περιγραφεις για τον τοκετο σου ειναι οντως συγκλονιστικα...μπραβο σου κοπελια μου και χιλιες φορες μπραβο σου για το σθενος της ψυχης και του σωματος σου!!και φυσικα μπραβο στο γιατροσ ου που ειχε την υπομονη και την επιμονη!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ΟΛΕΣ μπορειτε να τα καταφερετε αρκει να το πιστεψετε ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΜΕΔΟΥΛΙ!Δεν γεννανε οι γιατροι και οι μαιες ΕΜΕΙΣ ΓΕΝΝΑΜΕ.Κολληστε αυτοκολλητα σε ολο το σπιτι.Παρτε βιβλια του Λεμπουαγιε κ του Ονταντ και οποιου αλλου αγιου ανθρωπου εχει καταπιαστει με το θεμα. Οι μανες ειμαστε ευλογημενες. Δεν το νιωθετε ηδη πολλες φορες ?

 

Δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δε νομίζω οτι είναι ανάγκη να γίνουμε γιατροί ή ήρωες ή να διαβάζουμε όλη τη βιβλιογραφία που υπάρχει. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και να βρούμε του κατάλληλους γιατρούς που έχουν επαρκεί κατάρτιση και είναι σε θέση να κρίνουν σωστά τι είναι το καλύτερο για τη μητέρα και το παιδί. Δεν είναι καλό από το ένα άκρο (μετά από καισαρική οπωσδήποτε μόνο καισαρική), και να φτάνουμε στο άλλο άκρο (φ.τ. με οποιοδήποτε ρίσκο, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες).

Link to comment
Share on other sites

yogomama αχ!εμενα παντος με βοηθησε με ανεβασε πολυ αυτο που ειχες πει για το αν και που εκανα κτ επειδη εφτασα 7-8 διαστολη το παιδι ειναι σαν να γεννηθηκε με φτ ..δεν το ξεχνω φιλεναδα και βλεπω οτι το ξαναειπες ..το θυμηθικα γι αυτο το λεω τωρα!εχω παντος κουραγιο για να κανω φτ μετα απο κτ και το σκεφτομαι σοβαρα μακαρι να ερθει ενα μπεμπουλακι ακομη..θα δουμε!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δε νομίζω οτι είναι ανάγκη να γίνουμε γιατροί ή ήρωες ή να διαβάζουμε όλη τη βιβλιογραφία που υπάρχει. Το μόνο που χρειάζεται είναι να έχουμε τα μάτια μας ανοιχτά και να βρούμε του κατάλληλους γιατρούς που έχουν επαρκεί κατάρτιση και είναι σε θέση να κρίνουν σωστά τι είναι το καλύτερο για τη μητέρα και το παιδί. Δεν είναι καλό από το ένα άκρο (μετά από καισαρική οπωσδήποτε μόνο καισαρική), και να φτάνουμε στο άλλο άκρο (φ.τ. με οποιοδήποτε ρίσκο, κάτω από οποιεσδήποτε συνθήκες).

 

Το μονο που χρειαζεται ειναι να μας δοθει η ευκαιρια να επιλεξουμε ολα αυτα που λες.Και για να επιλεξουμε πρεπει να γνωριζουμε. και για να γνωριζουμε πρεπει να διαβασουμε.

Τωρα οσο για το τι ειναι καλο για τον καθενα ειναι τελειως διαφορετικο. Δεν προτεινω τροπο τοκετου σε καμια περιπτωση.Με παρεξηγησες.Τα βιβλια τα προτεινω για ενημερωση και για αληθινες ιστοριες ανυψωσης ηθικου.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας παραθετω μια παραγραφο απο το " Πως ερχεται ενα παιδι στον κοσμο" του Γαλλου μαιευτηρα Λεμπουαγιε.Με αφορμη τους παλμους της καρδιας

"...μπορει να εχουμε ενα τοκετο να εξελισσεται πολυ καλα, με Παλμους Της Καρδιας τελειους απο την αρχη ως το τελος και ...η γυναικα γενναει ενα παιδι νεκρο. Αυτο μπορει να το επιβεβαιωσει καθε τιμιος κ εμπειρος μαιευτηρας.

-Θα επρεπε να χαμε κανει καισαρικη...Ε λοιπον δεν ειναι αληθεια για ποιο λογο?Αφου οι παλμοι ειναι τελειοι? Αν με εναν τελειο τοκετο εχουμε ενα νεκρο παιδι ειναι ΑΝΑΓΚΗ να πουμε οτι αυτο ηταν το πεπρωμενο του παιδιου αυτου. Και αυτης της γυναικας.

Κι ομως η επιστημη δεν θελει πια να πιστεψει σαυτο το πεπρωμενο. Τοσο υπεροπτικοι εχουν γινει οι θετικοι επιστημονες.Ολα θα επρεπε να μπορουν να ελεγχονται. Αυτο ειναι το ΜΟΝΤΕΡΝΟ ΠΙΣΤΕΥΩ, που καθε ψυχιατρος δε θα μπορουσε παρα να το χαρακτηρισει παρανοια.

Αν η ιατρικη κοιΝοτητα ηταν εντιμη , θα δηλωνε καθαρα οτι δεν ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑ. Πραγμα που δεν μπορει να κηλιδωσει την γοητευτικη εικονα που αρεσκεται να δινει στον εαυτο της , σε ενα κοινο που δε ζηταει παρα ΝΑ ΑΦΗΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΞΑΠΑΤΟΥΝ"

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Spynaki ποτε γεννας?

 

 

yogomama αχ!εμενα παντος με βοηθησε με ανεβασε πολυ αυτο που ειχες πει για το αν και που εκανα κτ επειδη εφτασα 7-8 διαστολη το παιδι ειναι σαν να γεννηθηκε με φτ ..δεν το ξεχνω φιλεναδα και βλεπω οτι το ξαναειπες ..το θυμηθικα γι αυτο το λεω τωρα!εχω παντος κουραγιο για να κανω φτ μετα απο κτ και το σκεφτομαι σοβαρα μακαρι να ερθει ενα μπεμπουλακι ακομη..θα δουμε!!

 

Αχ γλυκο μου κουφετακι ειναι οντως τελειο να κανεις παιδια, να γινεσαι μανα...Οσο για τη διαστολη αναφερεται ο Λεμπουαγιε σε αυτο το δευτερο βιβλιο που παρεθεσα στη spyni.Να σου πω ? Το πηγες το παιδι σε οστεοπαθητικο να του κανει μια αναταξη?

Διαβασε αυτο που εχω και στο μπλογκ μου πιο λεπτομερως

 

" ...Η συμπίεση του παιδικού κεφαλιού κατά τον τοκετό μπορεί εξίσου να δρα ως ένας κυκλικός εκθλιπτήρας που ενισχύει την διάχυση του εγκεφαλονωτιαίου υγρού μέσα σε όλους τους εγκεφαλικούς ιστούς, κατά μήκος του σπονδυλικού σωλήνα και σε όλη την έκταση των υποσκληρίδιων χώρων. Αυτή η συμπιεστική κίνηση βοηθάει το φλεβικό αίμα να παροχετευτεί από τον κρανιακό θόλο, ούτως ώστε μόλις το κεφάλι εξέλθει από τον γεννητικό σωλήνα, φρέσκο αρτηριακό αίμα να μπορεί να εισέλθει στον θόλο κι επιπλέον να ενεργοποιήσει τα κυκλοφορικά συστήματα του εγκεφάλου. Επίσης προσφέρει την πρώτη μάλαξη του τριχωτού της κεφαλής..."

 

Φιλακια

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

yogomama αχ!εμενα παντος με βοηθησε με ανεβασε πολυ αυτο που ειχες πει για το αν και που εκανα κτ επειδη εφτασα 7-8 διαστολη το παιδι ειναι σαν να γεννηθηκε με φτ ..δεν το ξεχνω φιλεναδα και βλεπω οτι το ξαναειπες ..το θυμηθικα γι αυτο το λεω τωρα!εχω παντος κουραγιο για να κανω φτ μετα απο κτ και το σκεφτομαι σοβαρα μακαρι να ερθει ενα μπεμπουλακι ακομη..θα δουμε!!

 

Για να σε ενθαρρύνω, ο Michel Odent λέει ότι οι γυναίκες που άρχισαν με φ.τ. και μετά κατέληξαν σε καισαρική έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να γεννήσουν αργότερα φυσιολογικά παρά οι γυναίκες αυτές που κάνανε προγραμματισμένη καισαρική.

 

Δεν θυμάμαι που το διάβασα, αλλά το εξηγεί και ιατρικά.

 

Όπως ξαναέγραψα, ο Odent είναι κατά της προγραμματισμένης καισαρικής για διάφορους λόγους (ο βασικός είναι η προωρώτητα του μωρού άσχετα με τα όρια βδομάδων που βάζει η συμβατική ιατρική). Αν γνωρίζει κάποια κοπέλα ότι οπωσδήποτε θα χρειαστεί καισαρική, τότε είναι καλύτερα να περιμένει ν' αρχίσει ο τοκετός φυσιολογικά και μετά ο γιατρός να προχωρήσει τη διαδικασία (αντίθετα με την άποψη που ακούγεται πολύ εδώ στην Ελλάδα, "αν είναι να φας το μαχαίρι που θα το φας ας μην περάσεις και τους πόνους του τοκετού").

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

katpend να σε ρωτησω: στη καισαρικη που εκανες ειχες καθολου διαστολη; εγω παρολο που ειχαν ξεκινησει οι συσπασεις απο μονες τους 12 το πρωι μεχρι τις 11 το βραδι ειχα 3 διαστολη γιατι η μικρη κατεβαινε με τα μουτρα μαζι με τον ομφαλιο λωρο και με πηραν σηκωτη, δεν θυμαμαι τι γινοταν. αυτο με ανησυχει που την 1η φορα δεν ειχα διαστολη...εσυ;

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Spynaki ποτε γεννας?

 

 

 

 

κοριτσακι μου ,η πητ μου ειναι στις 20/09...εμενα βεβαια με απασχολει εντονα η θρομβοφιλια μου..δεν ξερω βρε κοριτσια μου, δεν εχω βρει ακομη κατι, οσο τουλαχιστον μπορω και διαβαζω!

Link to comment
Share on other sites

παντως ετσι οπως το ακουω,φυσικα και οσες κανατε διαστολη το σωμα σας θα εχει την ευχερεια αλλα και την αναμνηση να συμπεριφερθει διαφορετικα απο το δικο μου π.χ. που εφαγε το μαχαιρι 36 εβδομαδων...νομιζω οτι ειναι ενα καλο στοιχειο υπερ σας!!

Link to comment
Share on other sites

Spynaki ποτε γεννας?

 

 

 

 

Αχ γλυκο μου κουφετακι ειναι οντως τελειο να κανεις παιδια, να γινεσαι μανα...Οσο για τη διαστολη αναφερεται ο Λεμπουαγιε σε αυτο το δευτερο βιβλιο που παρεθεσα στη spyni.Να σου πω ? Το πηγες το παιδι σε οστεοπαθητικο να του κανει μια αναταξη?

Διαβασε αυτο που εχω και στο μπλογκ μου πιο λεπτομερως

 

" ...Η συμπίεση του παιδικού κεφαλιού κατά τον τοκετό μπορεί εξίσου να δρα ως ένας κυκλικός εκθλιπτήρας που ενισχύει την διάχυση του εγκεφαλονωτιαίου υγρού μέσα σε όλους τους εγκεφαλικούς ιστούς, κατά μήκος του σπονδυλικού σωλήνα και σε όλη την έκταση των υποσκληρίδιων χώρων. Αυτή η συμπιεστική κίνηση βοηθάει το φλεβικό αίμα να παροχετευτεί από τον κρανιακό θόλο, ούτως ώστε μόλις το κεφάλι εξέλθει από τον γεννητικό σωλήνα, φρέσκο αρτηριακό αίμα να μπορεί να εισέλθει στον θόλο κι επιπλέον να ενεργοποιήσει τα κυκλοφορικά συστήματα του εγκεφάλου. Επίσης προσφέρει την πρώτη μάλαξη του τριχωτού της κεφαλής..."

 

Φιλακια

oxi δεν το πηγα πουθενα το μωρο!!!!!:(

Για να σε ενθαρρύνω, ο Michel Odent λέει ότι οι γυναίκες που άρχισαν με φ.τ. και μετά κατέληξαν σε καισαρική έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να γεννήσουν αργότερα φυσιολογικά παρά οι γυναίκες αυτές που κάνανε προγραμματισμένη καισαρική.

 

Δεν θυμάμαι που το διάβασα, αλλά το εξηγεί και ιατρικά.

 

Όπως ξαναέγραψα, ο Odent είναι κατά της προγραμματισμένης καισαρικής για διάφορους λόγους (ο βασικός είναι η προωρώτητα του μωρού άσχετα με τα όρια βδομάδων που βάζει η συμβατική ιατρική). Αν γνωρίζει κάποια κοπέλα ότι οπωσδήποτε θα χρειαστεί καισαρική, τότε είναι καλύτερα να περιμένει ν' αρχίσει ο τοκετός φυσιολογικά και μετά ο γιατρός να προχωρήσει τη διαδικασία (αντίθετα με την άποψη που ακούγεται πολύ εδώ στην Ελλάδα, "αν είναι να φας το μαχαίρι που θα το φας ας μην περάσεις και τους πόνους του τοκετού").

ελα ντε γτ κλεινουν ραντεβου και βγαζουν τα μωρα ανωριμα?γτ να μην πιανουν οι πονοι και να πηγαινεις να την κανεις την ριμαδα την κτ?

παντως ετσι οπως το ακουω,φυσικα και οσες κανατε διαστολη το σωμα σας θα εχει την ευχερεια αλλα και την αναμνηση να συμπεριφερθει διαφορετικα απο το δικο μου π.χ. που εφαγε το μαχαιρι 36 εβδομαδων...νομιζω οτι ειναι ενα καλο στοιχειο υπερ σας!!

spyni εχω πριν την κτ δυο φτ χωρις παρεμβαση φαρμακων δεν νομιζω αν αφησεις το σωμα σου να γεννηση να μην την βρεις την ακρη!και το 1ο μου το κανα στα 20χρ. οταν σε καποια στιγμη ειπα τον γιατρο οτι θα ηθελα εναν μεγαλο καθρεφτη για να δω αυτο που ζω σταματησε και με κοιτουσε σαν χανος.μου ελεγε καθε κινηση του μετα απο αυτο και γτ την κανει,οταν γεννηθηκε το παλικαρι μου ηρθε και με αγκαλιαζε και με φιλουσε ενθουσιασμενος το παιδι μου γεννηθηκε 3870 και στην μητερα μου και στον αντρα μου ελεγε οτι τετοια γεννα δεν ειχε ξαναζηση!εγω ομως ημουν απλα πανετοιμη για να ζησω τον τοκετο ειχα διαβασει παραπολυ και τον τελευταιο καιρο θυμαμε ειχα γυρισει στον εαυτο μου!ηταν ενας φανταστικος τοκετος στην κορη μου η ψυχραιμια μου με βοηθησε λογο μιας επιπλοκης αλλα δεν τον απολαυσα οσο με το 1ο ηταν πολυ γρηγορα ολα!αχ!τι θυμηθικα παλι μεσσημεριατικα!!!

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Μια ερώτηση: Αν το σώμα μας δεν έχει να θυμάται κάτι από φυσιολογικό τοκετό (γιατί μπήκαμε προγραμματισμένα για κ.τ. ) έχουμε δηλαδή λιγότερες πιθανότητες για φ.τ. την επόμενη φορά;;;; Αν είναι έτσι την πάτησα............ :(

Και αν ισχύει ότι βγαίνουν τα δεύτερα μωρά μεγαλύτερα από τα πρώτα, πάλι την πάτησα............:(

Θα μειώνονται από παντού οι πιθανότητες για φ.τ.

Βέβαια, τι συζητάμε τώρα, ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.......:roll::-)

4BMSp3.pngzHf1p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Μια ερώτηση: Αν το σώμα μας δεν έχει να θυμάται κάτι από φυσιολογικό τοκετό (γιατί μπήκαμε προγραμματισμένα για κ.τ. ) έχουμε δηλαδή λιγότερες πιθανότητες για φ.τ. την επόμενη φορά;;;; Αν είναι έτσι την πάτησα............ :(

Και αν ισχύει ότι βγαίνουν τα δεύτερα μωρά μεγαλύτερα από τα πρώτα, πάλι την πάτησα............:(

Θα μειώνονται από παντού οι πιθανότητες για φ.τ.

Βέβαια, τι συζητάμε τώρα, ποτέ δεν ξέρεις τι σου ξημερώνει.......:roll::-)

 

Ζαχαρενια μου και Σπυνακι μου σταματηστε να ψαχνετε τι δεν εχετε και ποσο δεν θα τα καταφερετε και επικεντρωθειτε ΜΟΝΟ σαυτο που εχετε:ΘΕΛΗΣΗ!!!!!!!!!!!!!

Γιαυτο σας λεω παρτε κ κανενα βιβλιο κ διαβαζετε ιστοριες απιστευτων τοκετων τις τελευταιες εβδομαδες , κολληστε τες στο ψυγειο , στους καθρεπτες παντου. Αποφυγετε συζητησεις με ατομα που ξερετε οτι μπορει να σας ριξουν. Και το λεει καποια που της συνεβηκε. Νομιζω αν ειχα παραμεινει μονη μου κ δεν ελεγα οτι εχω συσπασεις δεν θα μπλοκαρα στο 2 για 2 μερες.Ηρθαν οι μαιες και ισως μπλοκαρα.Γενικα ειμαι ανθρωπος που μονη βγαζω παντα ακρη. Συγκεντρωθειτε στον εαυτο σας και βρειτε τι σας ταιριαζει και τι οχι για να γεννησετε. Και μην ξεχνατε την προσευχη σε οτι πιστευετε κ οτι αγαπατε. Δειξτε ευγνωμοσυνη για οτι σας εχει δοθει. Ταπεινοτητα επισης. Ολη η εμπειρια του τοκετου ειναι για να νιωσει η γυναικα ταπεινοφροσυνη. Να ταπεινωθει , να πονεσει να λυγησει ωστε μετα να γινει μανα.Σκεφτειτε ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΔΩΡΟ ΠΟΥ ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ ΝΑ ΤΟΥ ΧΑΡΙΣΕΤΕ. Και αν δεν πετυχει παλι δεν πειραζει. Δεν μπορουμε να ελεγξουμε το πεπρωμενο μας πια , πως να το κανουμε? Μπορουμε ομως να προσπαθησουμε.

JBePp2.png?qDX8aAa3
Link to comment
Share on other sites

Yogamama γιατί κάλεσες τις μαίες στα 2 εκ. διαστολή; Πονούσες; Πολλά βιβλία αναφέρουν ότι ο τοκετός δεν αρχίζει παρά μετά τα δύο εκατοστά.

 

Για παράδειγμα εγώ ένα βράδυ είχα πόνους άσχημους και πήγα με τη γιατρό μου στο Μητέρα να με εξετάσει. Μου είπε ότι είχα δυο εκατοστά διαστολή και περπατούσαμε για κανένα δύωρο μαζί της και μαζί με τον άντρα μου γύρω από το μαιευτήριο (στις 2.00-3.00 τα ξημερώματα!). Αλλά η διαστολή δεν προχωρούσε έτσι πήγα στο σπίτι μου. Πέρασα ένα άσχημο βράδυ με έντονους πόνους, οι οποίοι υποχώρησαν κάπως την επόμενη μέρα. Μετά υποχώρησαν σχεδόν τελείως! Μέσα στην ίδια βδομάδα πήγα δύο ακόμη φορές να μ' εξετάσει και μου είπε ότι εξακολουθούσα να έχω 2 εκ. διαστολή. Και παρά το γεγονός ότι μου έκανε τραχηλική εξέταση εντούτοις δεν προχωρούσα σε πραγματικό τοκετό. Έτσι πέρασαν 10 ολόκληρες μέρες ώσπου τελικά έσπασαν τα νερά και προχώρησε η διαστολή!

 

Αν ήτανε άλλος γιατρός πάντως σίγουρα θα μου έκανε πρόκληση τοκετού τη νύχτα εκείνη (ήτανε και Αύγουστος με αφόρητο καύσωνα)...

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...