Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

nancy_pan...ap'oso xero proklisi den sinistate (ektos an einai poli elafria dosi kai ipo steni parakolouthisi) dioti oi texniti ponoi einai poli pio dinati apo tous fisiologikous ponous kai auxanei tin pithanotita rixi mitras.

Και εγώ αυτά διαβάζω..Η αλήθεια είναι πως εγώ δεν έπρεπε να περιμένουμε να σπάσουν τα νερά γιατί είχε ανέβει πολύ το grade του πλακούντα καθώς και το σοβαρό πρόβλημα που είχα με το αίμα μου.Ευχαριστώ λοιπόν το θεό και το γιατρό μου που το πάλεψε πραγματικά για να γεννήσω φυσιολογικά και είχε τόση υπομονή και επιμονή!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Νιρα καλημερα!μπορεις να στειλεις προσωπικο μηνυμα!Αν πατησεις επανω στο ψευδονυμο μας θα σου βγαλει αποστολη προσωπικου μηνματος στον/στην!Ειναι τοσο ασφαλες οσο και το mail αν και νομιζω οτι και δημοσια μπορει να γινει...νομιζω...δεν ειμαι και σιγουρη..

Κάθε φορά που θες να πας μπροστά.......πήγαινε πίσω και πάρε ΦΟΡΑ!!

 

Link to comment
Share on other sites

nancy_pan...ap'oso xero proklisi den sinistate (ektos an einai poli elafria dosi kai ipo steni parakolouthisi) dioti oi texniti ponoi einai poli pio dinati apo tous fisiologikous ponous kai auxanei tin pithanotita rixi mitras.

ναι εμένα πήγε να μου βάλει μικρή δόση και πέσαν ξαφνικά οι παλμοί του παιδιού τελικά το έκλεισε τελείως τον ορό και περιμέναμε 12 ώρες να ρθουν όλα φυσιολογικά

Link to comment
Share on other sites

Nira σου έστειλα πμ να μου πεις για τον γιατρό σου.

Όταν με το καλό έρθει το 2ο θα ήθελα σαν τρελή να το γεννήσω φυσιολογικά.

Αν δεν μπορείς από πμ πες να σου στείλω email.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια και εγω τον γιο μου τον γεννησα με καισαρικη γιατι δεν ειχα καθολου διαστολη και η αληθεια ειναι οτι το μονο που με ενολησε ειναι οτι δεν με επιασε η επισκηριδιος και τελικα μου εκαναν ολικη ναρκωση, τωρα στο δευτερο αν και μου περναει απο το μυαλο ο φυσιολογικος τοκετος νομιζω οτι θα προτιμισω την καισαρικη και ας ελπισουμε οτι αυτη την φορα δεν θα υπαρξει προβλημα!Συμφωνω με την κοπελα που ειπε παραπανω οτι αφου εχουμε ραμματα απο την τομη γιατι να εχουμε και κάτω, ασε που ειναι και πιο επικινδυνο!!

Ucmop3.png

pGoWp3.png

Link to comment
Share on other sites

ngeo23 γέννησα στη γενική κλινική στη θεσσαλονίκη οσο για το γιατρό κάνει να το πω έτσι δημόσια??μη θεωρηθει οτι τον διαφημίζω

 

nira να χαιρεσε τα παιδακια σου καλο κουραγιο και δυναμη να τα μεγαλωσεις εαν σου ειναι ευκολο θα ηθελα να μου στειλεις ενα πμ. με το ονομα του γιατρου που εκανες το φτ. τοκετο εχω στο ιστορικο μου 2φτ. και 1κτ. ξεκιναμε για τεταρτο σιγα σιγα αλλα δεν θελω να ξανακανω κτ.ευχαριστω

my 3 little stars are my reason to be2946785n7mfu4of95.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Koritsia kalimera....xthes ematha pos ena gnostos giatros stin athina den exei kolimata me tetoia pragmata kai exei ksegenisi fisiologika meta apo 2 kaisarikes, kai exei xegenisi didima fisiologika meta apo kaisariki!! :-)))))))

Siga siga tha ginete olo kai pio eukolo na to zitame h kai na mas to proteinoun h giatroi :-)))

Link to comment
Share on other sites

Τινούλα καλημέρα!

Μήπως μπορείς να μας πεις στοιχεία του γιατρού αυτού;

Αν υπάρχει πρόβλημα να πεις δημόσια (αν και δε νομίζω για δυσφήμιση υπάρχει κίνδυνος), σε παρακαλώ στείλε μου π.μ.

Σε ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τινούλα καλημέρα!

Μήπως μπορείς να μας πεις στοιχεία του γιατρού αυτού;

Αν υπάρχει πρόβλημα να πεις δημόσια (αν και δε νομίζω για δυσφήμιση υπάρχει κίνδυνος), σε παρακαλώ στείλε μου π.μ.

Σε ευχαριστώ πολύ!

 

Kalimera :-) Tha po to onoma tou kai an iparxei provlima to vgazo an mou pei kapios kati. Einai o Xasiakos. Ap'oti xero exei iatreio stin L. Alexandras kai ksegenaei sto Aretaio kai sto Leto (isos kai sto Iaso alla den eimai sigouri)

An pate kai stin enoteita gia Euxaristiria kai Katagelies tha deite oti exei olokliro fanclub o giatros!!! Na'nai kala o anthropos....exo akousei pos polles fores koimate sto maieutirio mias kai ekei ximerovradiazi!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

ponemeni istoria i kaisariki- an pernaei ap'to xeri mou den to ksanakano.

mia kopela pou ksero ekane deytero moro 1 xrono akribos ap'to proto kai tis ekanan kai ayksisi me oxytokini kai gennise fysiologika- sto sudan. Mallon emeis eimaste i tritokosmiki xora- oi perissoteroi giatroi den to syzitane kan!

"What makes the desert beautiful", said the Little prince, "is that somewhere it hides a well."

 

04724e2229.png

Link to comment
Share on other sites

ponemeni istoria i kaisariki- an pernaei ap'to xeri mou den to ksanakano.

mia kopela pou ksero ekane deytero moro 1 xrono akribos ap'to proto kai tis ekanan kai ayksisi me oxytokini kai gennise fysiologika- sto sudan. Mallon emeis eimaste i tritokosmiki xora- oi perissoteroi giatroi den to syzitane kan!

 

Αγαπητή μου arous φυσικά και υπάρχει δυνατότητα να γεννήσεις φυσιολογικά μετά απο καισαρική αλλά σπάνια το αναλαμβάνει γιατρός γιατί φοβάται τις σοβαρές επιπλοκές πχ μπορεί να γίνει ρήξη μήτρας. Οπότε η ευθύνη είναι μεγάλη και σου λέει προκειμένου να πάει καλά η γυναίκα και να έχω κι εγω το κεφάλι μου ήσυχο ας κάνω άλλη μια καισαρική. Στη δική σου περίπτωση καλή μου δεν ξέρω γιατί έγινε καισαρική αν επιθυμούσες να γεννήσεις κολπικά. Πολλές φορές το ζητάνε οι ίδιες οι γυναίκες ενώ τις περισσότερες φορές γίνεται λόγω ασφάλειας εκτός από τις απόλυτες ενδείξεις. Εσύ για ποιο λόγο γέννησες με καισαρική?

Link to comment
Share on other sites

Gennisa me epeigousa kaisariki logo alloiosis palmon- epesan oi palmoi tou morou alla pisteuo oti auto ofeiletai sto oti i proklisi egine me lanthasmeno tropo- px poly megali dosi okitokinis.Ta nosokomeia stin Ellada einai apaisia. Alla kai oi idiotikoi giatroi den einai poli kaliteroi. Stin Agglia sta dimosia nosokomeia oi gynaikes entharrinontai na gennisoun fysiologika meta apo kaisariki. Kai peripou 80% ta katafernoun. To pososto kaisarikis se vbac einai peripou oso kai to pososto kaisarikon genikotera stin agglia peripou 20%. Stin Ellada to pososto kaisarikon einai peripou 60%. Eimai thimomeni me ton eayto mou pou den ekana tis kalyteres dynates epiloges. Akoma kai to sudan einai kalytero meros gia na genniseis se sxesi me tin ellada. Ikopela pou gennise fysiologika akrivos ena xrono meta aptin kaisariki- sto sudan- to proto moro den eixe kataferei na to thilasei, to deytero to thilazei apokleistika.

To epomeno moraki pantos leo na to genniso me to kalo stin agglia i sto sudan.

Stin Ellada oute pou to syzitane gia vbac- me koitousan san na eimai apo allo planiti.

"What makes the desert beautiful", said the Little prince, "is that somewhere it hides a well."

 

04724e2229.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Arous γιατί λες ότι στην Ελλάδα ούτε που το συζητούν; Εγώ πληροφορήθηκα από κοπέλες μεσα στο φόρουμ ότι υπάρχουν αρκετοί γιατροί που αναλαμμβάνουν φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.

Πάντως κ εγώ έχω θυμώσει με τον εαυτό μου για λάθος επιλογές!!!

Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω καταρχάς, θα είχα δική μου μαία στον τοκετό και δευτερον, θα περίμενα να φτάσω στην ΠΗΤ μου. Μπήκα με πρόκληση στις 38 βδομάδες γιατί το μωρό ήταν μεγάλο και ο γιατρός είχε δει μια βδομάδα πριν ότι ίσα ισα χωρούσε στη λεκάνη μου. Εκανα καισαρική γιατί δεν 'ανοιγε ο τράχηλος συν το ότι δεν κατέβαινε το μωρό γιατί δε χωρούσε να μπει στην λεκάνη. Πραγματικά, δεν ξέρω αν επρεπε ή οχι να γινει καισαρική τελικά! Και μάλλον δε θα το μάθω ποτε......

 

Πάντως, θέλω όσο τίποτα στο επόμενο να γεννήσω φυσιολογικά!!! Πολύ φοβάμαι ότι μου χει γίνει έμμονη ιδέα! Με επηρεασε πολύ η καισαρικη δυστυχως..

Link to comment
Share on other sites

Αχ πώς σας νοίωθω. Και μενα μου είχε γίνει έμμονη ιδέα να γεννήσω φυσιολογικά μέχρι που τα κατάφερα. Είχα έπισκεφτεί πριν λίγες μέρες μια γνωστή μου στην κλινική που γέννησε με καισαρική (όπως οι περισσότερες γνωστές μου ΄τελευταία) και μιλούσαμε με τη μαία η οποία μόλις έμαθε ότι γέννησα φυσιολογικά μετά από 17 μήνες άρχισε τα γνωστά "πήρες μεγάλο ρίσκο, θα μπορούσες να είχες πάθει ρήξη μήτρας". Δεν μπήκα στον κόπο να απαντήσω όπως δεν συζητώ με άλλους γι αυτό το θέμα μετά τη γέννα μου. Τί να της πω δηλαδή? για το σύστημα που βρωμάει? (μεγάλη κλινική της πρωτεύουσας και είχε μόνο ένα ΄νεογέννητο σας παρακαλώ, και ξέρετε γιατί? γιατί ήταν Κυριακή, και η γνωστή μας γέννησε πολύ πριν την ώρα της αλλιώς δεν θα την αφηναν έτσι) ή να της πω ότι αν τιμούσε το επάγγελμά της θα άνοιγε και κανένα βιβλίο, θα κοίταζε και καμιά τελευταία έρευνα για Vbac, θα μπορούσα να μιλήσω με στατιστικά στοιχεία για το πόσο μεγάλο είναι το ρίσκο που είχα πάρει (πόσο μικρό μάλλον), αλλά δεν με νοιάζει να αποδείξω κάτι στους άλλους, ούτε να αλλάξω το σύστημα. Το μόνο που ήθελα, η γυναίκα, ήταν να καταφέρω να γεννήσω φυσιολογικά, και έπρεπε να γίνω και δικηγόρος του εαυτού μου και ερευνήτρια για να τα καταφέρω.

Link to comment
Share on other sites

Arous γιατί λες ότι στην Ελλάδα ούτε που το συζητούν; Εγώ πληροφορήθηκα από κοπέλες μεσα στο φόρουμ ότι υπάρχουν αρκετοί γιατροί που αναλαμμβάνουν φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.

 

 

"Αρκετοι" δεν είναι η σωστή λέξη μάλλον... μετρημένοι στα δάχτυλα (του ενός χεριου!) είναι, ιδιως στα δημόσια νοσοκομεία!

 

Αχ πώς σας νοίωθω. Και μενα μου είχε γίνει έμμονη ιδέα να γεννήσω φυσιολογικά μέχρι που τα κατάφερα.

 

παρομοίως :-D

Link to comment
Share on other sites

Αχ κορίτσια πως σας νιώθω!!! Πιστέψτε με, και η δεύτερη καισαρική μετά από αποτυχημένο vbac είναι εξίσου χάλια. Κάποια στιγμή φτάνεις στο σημείο να αμφησβητείς τις δυνατότητες που έχει το σώμα μας σαν γυναίκα και να αφηνόμαστε στο έλεος των γιατρών που πιστεύουμε ότι ξέρουν κάτι παραπάνω απο μάς.....κι'όμως είναι πολύ που ή βαριούνται να ασχοληθούν γιατί δεν έχουν το χρόνο και με μια καισαρική ξεμπερδεύουν μια ώρα αρχήτερα ή απλά είναι "ignorant" δεν ξέρω πως΄μεταφράζεται στα ελληνικά. Ρίσκα υπάρχουν και στο vbac αλλά και πολή περισσότερο στην καισαρική, αλλά σιγά μην σου πούν τα ρίσκα της καισαρικής, σε περίπτωση που τους πείς όχι.

Αλήθεια....έχω σκεφτεί το εξής σενάριο....πες ότι πεις ψέματα στον γυναικολόγο σου για την τελευταία περίοδο, για να σου βγάλει έστο και 2 εβδομάδες αργότερα την ΠΗΤ, ή του πεις όχι στο μαιευτήριο για την καισαρική.....τι θα σου κάνει;;;;; Το άλλο που σκέφτηκα ήταν στο επόμενο θα περιμένω μέχρι να φτάσω στο αμήν για να παω στο μαιευτήριο, γιατί εκεί το μόνο που σου κάνουν είναι να σου επιβραδύνουν τον τοκετό με δίαφορους τρόπους όπως είναι η πρόωρη επισκληρίδιος και την καθήλωση σε ένα κρεβάτι!!!! κλπ κλπ κλπ.....αχ τα νεύρα μου μ'αυτό το σύστημα!!! Διλαδί για να καταλάβω....πες ότι κάνω 3ο παιδί, και πάνε όλα καλά, και μου πει ο γιατρός ΟΧΙ στο vba2c και με προγραμματήσει για επανελλημένη καισαρική στην 38η εβδομάδα (που συνηθήζετε στις καισαρικές) και το μωρό αποφασήσει στην 37η εβδομάδα να εμφανιστεί και φτάσω στο μαιευτήριο με 6, 7 ή και 8 ή 10cm!!! διαστολή.....τη θα κάνει;;;; θα με τρέξει στο χειρουργείο για να το προλάβει πριν βγει απο εκεί που πρέπει;;;; ακούγομαι λίγο ερεθιστική αλλά η ψυχολογική μου κατάσταση είναι αυτή τώρα και είμαι στην φάση του εκνευρισμού.....ξεπέρασa την φάση της στεναχόριας....και απλά εκνευρίζομαι τώρα :-) :-) άσε που ντρέπομαι που το λέω αλλά δυσκολεύομαι να χαρώ για της φίλες μου που γεννάνε φυσιολογικά (και που με είχαν ως σύμμαχω για το τη να ΜΗΝ κάνουν για να αποφύγουν την καισαρική!!!) χαίρομαι πραγματικά, αλλά ένα μικρό κομμάτι της καρδιάς μου ραγίζη όταν ακούω για τέλειο και εύκολο, και γρήγορο τοκετό :-( Πιστέψτε με, δεν είμαι κακός άνθρωπος, απλά μου βγαίνει άθελα η ζήλια, αλλά και μετά οι τύψεις, και μετά ηρεμό και πραγματικά χαίρομαι που το αποφύgανε!!! :-) είμαι τρελή και η μόνη στον κόσμο που το περνάει αυτό ή υπάρχουν άλλες σαν και μένα άραγε;;;

Link to comment
Share on other sites

den ise i moni. kai ego mia apo ta idia, na fantastis prin liges meres genise i xadelfi mou kai otan emata oti genise fisiologika( ipirxe periptosi na genisi me kesariki tis ipe o giatros) estantika ena spasimo stin kardia kai ebala ta klamata. bebea meta pou iremisa xarika alla mia pikria meni....

My girl is 3 years!!!!!!!:D

My boy is 10 months!!!!!!:D

Link to comment
Share on other sites

:-)είμαι τρελή και η μόνη στον κόσμο που το περνάει αυτό ή υπάρχουν άλλες σαν και μένα άραγε;;;

 

Υπήρχα, εγώ. Μόνο που τώρα μου φαίνονται τόσο μάταια όλα αυτά. Δεν θέλω να φοβίσω καμιά σας ούτε να σας φορτίσω συναισθηματικά. Είμαστε τυχερές όσες γεννάμε ζωντανά τα μωρά μας είτε φυσιολογικά, είτε με καισαρική. Τελικά μόνο αυτό μετράει, απλά το καταλαβαίνεις μόνο όταν έχεις περάσει τα χειρότερα...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Tinoula και εγω ακριβως αυτες τις σκεψεις έκανα. Να αργησω να παω στο μαιευτηριο, μεχρι και να γεννησω σπιτι μονη μου. Τελικα με τους πρωτους πόνους πήγα στο νοσοκομειο, λιγο ο πανικος, λιγο ο ενθουσιασμος, λιγο το οτι οι πονοι ερχονταν καθε 3-4 λεπτα και το νοσ. ήταν και μια ωρα μακρυα με 3 εκ διαστολή. Πάντως όταν πήγα με έβαλαν και υπογραψα χαρτι ότι συναινω σε καισαρική αν αυτό χρειαστεί. Και παρόλο που ήμουν κάθετη ότι δεν ήθελα καισαρική, εκείνη την ώρα που πονούσα και ήμουν ανασφαλής το υπέγραψα. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε γιατί ο τοκετός είχε γρήγορη και φυσιολογική εξέλιξη. Πρεπει δηλ. να εισαι και λιγο τυχερη για να κυλησουν ομαλα. Επισης θεωρω ότι είμαι τυχερή που δεν υπήρχε γιατρός εκεί (κοιμότανε πάνω, ήταν 3-4 το πρωί) γιατί όσο νάναι οι γιατροί ανακατώνουν και βιάζουν τα πράγματα, και ηρθε μονο για να με ξεγενήσει τα τελευταια 20 λεπτά. Επίσης υπήρχε μια καταπληκτική μαία, που απτην ώρα που ήρθα, ενω οι άλλες ήταν λίγο ανήσυχες γιατι ήμουν με προηγειθησα καισαρική, αυτή έλεγε με μια σιγουριά "μην ανησυχειτε, η κοπέλα θα γεννήσει φυσιολογικά" κι οταν της είπα οτι ο ταδε γιατρος μου ειπε οτι μπορει να εχω πολυ στενη λεκάνη για να τα καταφερω, με έλεγξε και μου ειπε, μια χαρα ειναι η λεκανη σου, θα γεννησεις φυσιολογικα.

Θεωρω δηλαδη πολυ σημαντικο να εχεις ανθρωπους γυρω σου εκεινη την ωρα που πιστευουν σε σενα και σου δινουν θαρρος, ειτε ειναι μια μαια, ειτε ο γιατρος, ή ακομη και ο αντρας σου. Και ο αντρας μου συνεχεια διπλα μου μου ελεγε μη φοβασααι, υπομονη, σε λιγο τελειωνουμε και τετοια.

Τινουλα, με το ζορι κανένας μα κανένας δεν σε βάζει καισαρική, δεν έχει το νομικό δικαίωμα, κι αν εκεινη την ωρα δεν διατρεχει κινδυνο το μωρο, οι παλμοι του ειναι μια χαρα, και εσυ μπορεις και αντεχεις την γεννα τοτε γιατι να πας για καισαρικη?

Link to comment
Share on other sites

Tinoula και εγω ακριβως αυτες τις σκεψεις έκανα. Να αργησω να παω στο μαιευτηριο, μεχρι και να γεννησω σπιτι μονη μου. Τελικα με τους πρωτους πόνους πήγα στο νοσοκομειο, λιγο ο πανικος, λιγο ο ενθουσιασμος, λιγο το οτι οι πονοι ερχονταν καθε 3-4 λεπτα και το νοσ. ήταν και μια ωρα μακρυα με 3 εκ διαστολή. Πάντως όταν πήγα με έβαλαν και υπογραψα χαρτι ότι συναινω σε καισαρική αν αυτό χρειαστεί. Και παρόλο που ήμουν κάθετη ότι δεν ήθελα καισαρική, εκείνη την ώρα που πονούσα και ήμουν ανασφαλής το υπέγραψα. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε γιατί ο τοκετός είχε γρήγορη και φυσιολογική εξέλιξη. Πρεπει δηλ. να εισαι και λιγο τυχερη για να κυλησουν ομαλα. Επισης θεωρω ότι είμαι τυχερή που δεν υπήρχε γιατρός εκεί (κοιμότανε πάνω, ήταν 3-4 το πρωί) γιατί όσο νάναι οι γιατροί ανακατώνουν και βιάζουν τα πράγματα, και ηρθε μονο για να με ξεγενήσει τα τελευταια 20 λεπτά. Επίσης υπήρχε μια καταπληκτική μαία, που απτην ώρα που ήρθα, ενω οι άλλες ήταν λίγο ανήσυχες γιατι ήμουν με προηγειθησα καισαρική, αυτή έλεγε με μια σιγουριά "μην ανησυχειτε, η κοπέλα θα γεννήσει φυσιολογικά" κι οταν της είπα οτι ο ταδε γιατρος μου ειπε οτι μπορει να εχω πολυ στενη λεκάνη για να τα καταφερω, με έλεγξε και μου ειπε, μια χαρα ειναι η λεκανη σου, θα γεννησεις φυσιολογικα.

Θεωρω δηλαδη πολυ σημαντικο να εχεις ανθρωπους γυρω σου εκεινη την ωρα που πιστευουν σε σενα και σου δινουν θαρρος, ειτε ειναι μια μαια, ειτε ο γιατρος, ή ακομη και ο αντρας σου. Και ο αντρας μου συνεχεια διπλα μου μου ελεγε μη φοβασααι, υπομονη, σε λιγο τελειωνουμε και τετοια.

Τινουλα, με το ζορι κανένας μα κανένας δεν σε βάζει καισαρική, δεν έχει το νομικό δικαίωμα, κι αν εκεινη την ωρα δεν διατρεχει κινδυνο το μωρο, οι παλμοι του ειναι μια χαρα, και εσυ μπορεις και αντεχεις την γεννα τοτε γιατι να πας για καισαρικη?

καταρχήν να σου ζήσει!!!!!:lol:

Γέννησες φυσιολογικά μετά από καισαρική η οποία ήταν πρίν πόσο καιρό?????????σε ποια πόλη?και σε ποιο νοσοκομείο?ιδιωτικό ή δημόσιο?επιπλέον δεν είχες κάποιο γιατρό να σε παρακολουθεί?σε ξεγέννησε ο γιατρός της βάρδιας?

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

Ada9 ναι γεννησα φυσ. μετά απο καισαρική, έγραψα την εμπειρία μου στην ενότητα τοκετος και μαιευτήριο με τίτλο "επιτέλους γέννησα (φυσιλογικά μετά απο καισαρική) οπότε μπορείς να δεις εκεί λεπτομέρειες. Γεννησα στην Λευκωσία στην Κύπρο σε δημόσιο νοσοκομείο, στην αρχή πήγαινα σε ιδιώτη αλλά τον είδα λίγο διστακτικό και πήγα σε δημόσιο που εκεί δεν έχεις δικό σου γιατρό, όποιος εφημερεύει σε εξετάζει και όποιος εφημερευει σε γεννάει. Βασικά οι μαίες σε γεννάνε και μόνο σε ειδικές περιπτώσεις (όπως την δική μου) έρχεται ο γιατρός, γεγονός που θεωρώ ιδανικό και έτσι γίνεται στις περισσότερες χώρες του εξωτερικού.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...