Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

φυσιολογικός τοκετος μετά από καισαρική? vaginal birth after cesarian


Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια σας ευχαριστώ όλες για τις πληροφορίες που μου δώσατε σχετικά με γιατρούς.Απ'ότι βλέπω όμως δεν νομίζω πως θα χρησιμοποιήσω κανέναν στο τέλος...ο μπέμπης μου κοντεύει να κλείσει τον έβδομο μήνα και παρ'όλο που απομακρυνόμαστε απ'την ημερομηνία του χειρουργείου και πιθανόν θα έπρεπε ν'αρχίσω λίγο να το ξεπερνάω το πράγμα,όχι μόνο αυτό δεν συμβαίνει,αλλά ανακαλύπτω κάθε μέρα που περνάει,ότι η συγκεκριμένη εμπειρία μ'έχει κάνει δυστυχισμένη να το πω? νευρική να το πω? θλιμμένη να το πω? ότι και να πω λίγο ή πολύ ισχύει...οπότε όοοοοοοοοοοοσο και να το έψαξα το θέμα του vbac (και πιστέψτε με το έχω ψάξει απίστευτα),δεν νομίζω ότι θέλω καν να μπω στην διαδικασία επόμενης εγκυμοσύνης.Ούτε τώρα,ούτε αργότερα,ούτε πολύ αργότερα:| Βέβαια η παροιμία του σοφού λαού μας λέει:"μεγάλη μπουκιά φάε,μεγάλη κουβέντα μην λες",αλλά τουλάχιστον εγώ προς το παρόν έτσι αισθάνομαι.Και αν δηλαδή μείνω πάλι έγκυος και μία στο εκατομμύριο,χρειαστεί να ξανακάνω καισαρική? ποιός με μαζεύει μετά εμένα? εεεεεεεε:?::?::?: γι'αυτό ας το αφήσουμε καλύτερα:?

glitterfy114605T710D30.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η ιστορία μου ίσως είναι γνωστή σε ορισμένες από εδώ μέσα.

 

Έχω 2 καισαρικές στο ενεργητικό μου,'ξύπνησα' μετά και την δεύτερη καισαρική(τραγικό λάθος μου)και άρχισα να ψάχνομαι. Έτρεφα μια τελευταία ελπίδα για την Ευτοκία, ότι θα μπορούσαν να με βοηθήσουν εκεί. Όντας στην αρχή της 3ης εγκυμοσύνης μου και θέλοντας να αποφασίσω από πού θα ξεκινήσω επικοινώνησα μαζί τους.Ήταν αρνητικοί.Ήταν ειλικρινείς, ωστόσο.

Στην παρούσα φάση προέχει η υγεία του παιδιού που μεγαλώνει μέσα μου, το ξέρω, όμως δεν παυει να μένει μια πίκρα στο στόμα....

Γι' αυτό όσες κοπέλες από εδώ έχετε κάνει ήδη την πρώτη σας καισαρική και πάτε για το δεύτερο, σκεφθείτε το καλά....Μετά και την δεύτερη καισαρική δεν υπάρχει όπως φαίνεται(τουλαχιστον στην χώρα μας) ελπίδα για vbac.

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΝΑ27 αν θέλεις να γεννήσεις φυσιολογικά και δεν συντρέχει φυσικά σοβαρός ιατρικός λόγος που καθιστά απαραίτητη την καισαρική μπορείς να το κάνεις! Η καισαρική δεν είναι μονόδρομος για μια υγιή εγκυμοσύνη.

Εμένα μου το είπαν καθαρα στην Ευτοκία: "Αν είχατε κάνει μία μόνο καισαρική και αυτή ήταν η δεύτερη γέννα σας θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε".

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν εννοείς για να κάνεις φυσιολογικο τοκετό, εννοείται ότι δεν γίνεται μετά από καισαρική.καλά και μετά από δευτερη καισαρική δεν το συζητάμε καθολου, αλλά ακόμη και με μόνο μία καισαρική, ξέρω, μου τοχουν πει δηλαδή γυναικολόγοι που συνεργάζομαι, είναι πάλι ρίσκο, κάτι να μην εξελιχτεί καλά κατα τη διαρκεια του τοκετού και ανοιξουν τα ραμματα της καισαρικής, υπάρχει πολύ μεγάλος κίνδυνος, όχι μόνο για το μωρό, αλλά και για την ίδια τη μάνα.οπότε, αφού δεν μπορεσαμε να κάνουμε την πρώτη μας γέννα φυσιολογικά και αναγκαστικά χειρουργηθήκαμε, απλά το πήραμε απόφαση ότι δυστυχώς μονο καισαρική τομή θα ακολουθηθεί και στις επόμενες εγκυμοσύνες. βέβαια πολλές πιστεύουν οτι τη δευτερη φορά θα μπορούσαν να κάνουν φυσιολογικό τοκετό, αλλά δεν ισχύει απόλυτα, γιατί ακόμα κι αν το κάνουν παίρνουν, σου λέω, μεγάλο ρίσκο, κάτι που δεν θα το έκανα ποτέ.

 

μετά από 2 καισαρικές δεν τίθεται πλέον θέμα ρίσκου, απλά απαγορεύεται..είναι σχεδόν σίγουρο ότι θα ανοιξουν τα παλιά ράμματα..

 

μη στενοχωριέσαι vasdelis, γερά να ναι τα παιδάκια μας, και τι να κάνουμε θα τα ξανατραβήξουμε τα της καισαρικής, για το καλό όλων μας!!!!

 

τα λέμε στις μανούλες μαρτίου 2010!!!!φιλάκια

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

διάβασα κι εγώ εδώ μαμά που τα κατάφερε και γέννησε φυσιολογικά μετά από καισαρική και πραγματικά χάρηκα λες και ήμουν εγώ, τόσο μου χει κοστίσει που δεν έζησα την εμπειρία του φτ.

έχω ακούσει για περιπτώσεις γιατρών που συναινούν σε αυτό αλλά και πάλι σου "παραχωρούν" ολη την ευθύνη.

 

τη λέξη ρίσκο φοβάμαι κι εγώ να παραθέσω αλλά αφού το έθιξε η φίλη ντινατζεν θα το αναφέρω κι εγώ, μπορούμε να μαστε σίγουροι; μπορούμε να πάρουμε το ρίσκο για μας και το έμβρυο; κι αφού είμαστε ήδη μαμάδες και για τα πρώτα παιδάκια μας;

 

απ την άλλη θα θελα να κάνω και τρίτο μωρό, θα μπορέσω με τις 3 καισαρικές;

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω που ρωτησα τον γιατρο μου να κανω το δευτερο με φυσιολογικο με ειπε οτι πρεπει μεσα σε 6 ωρες απο την ωρα που θα σπασουν τα νερα μου να γεννησω,γιατι υπαρχει περιπτωσει ρηξη μητρας(κατι που το κοβω πολυ δυσκολο) οποτε θα παω παλι για καισαρικη.Δεν ξερω αν ισχυει οτι με ειπε ο γιατρος λεω.

Ο υιός μου:20/03/08 H κόρη μου:17/12/09

Μωράκι μου σε περιμένουμε...25/09/2012

Link to comment
Share on other sites

Vasdeli, αν και δεν ξέρω την ιστορία σου, φαντάζομαι πώς νιώθεις. Εγώ έχω κάνει μία καισαρική και ενώ σκέφτομαι έντονα την προσπάθεια για vbac, δεν έχω καταλήξει ακόμα (κυρίως πρέπει να πείσω τον εαυτό μου ότι έχει τη θέληση).

 

Τεσπα, θα μπορούσες να μας γράψεις λίγες περισσότερες λεπτομέρειες για τους ενδοιασμούς της Ευτοκίας; Ανεβαίνει όντως τόσο πολύ το ρίσκο με 2η καισαρική;

Link to comment
Share on other sites

διάβασα κι εγώ εδώ μαμά που τα κατάφερε και γέννησε φυσιολογικά μετά από καισαρική και πραγματικά χάρηκα λες και ήμουν εγώ, τόσο μου χει κοστίσει που δεν έζησα την εμπειρία του φτ.

έχω ακούσει για περιπτώσεις γιατρών που συναινούν σε αυτό αλλά και πάλι σου "παραχωρούν" ολη την ευθύνη.

 

τη λέξη ρίσκο φοβάμαι κι εγώ να παραθέσω αλλά αφού το έθιξε η φίλη ντινατζεν θα το αναφέρω κι εγώ, μπορούμε να μαστε σίγουροι; μπορούμε να πάρουμε το ρίσκο για μας και το έμβρυο; κι αφού είμαστε ήδη μαμάδες και για τα πρώτα παιδάκια μας;

 

απ την άλλη θα θελα να κάνω και τρίτο μωρό, θα μπορέσω με τις 3 καισαρικές;

 

έλα αννα27 , μην ανησυχείς για την τρίτη καισαρική, κι εγώ τώρα εγκυος στο τρίτο είμαι.μεχρι 4 καισαρικές, είναι οκ,μετά σε ρωτάνε αν επιθυμείς περίδεση της μιας σάλπιγγας ωστε να μην μπορείς να μείνεις έγκυος.

 

κι εγώ διάβασα για την κοπέλα που είπες οτι γεννησε με Φ.Τ. μετά από Κ.Τ. και μπράβο της, κι εγώ χάρηκα, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ρίσκο πήρε ή όχι. εγώ δουλεύω με γιατρούς γυναικολογους- μαιευτήρες και ξέρω κάτι παραπάνω γιαυτό έγραψα αυτό για το ρίσκο.

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ρωτησα τον γιατρο μου να κανω το δευτερο με φυσιολογικο με ειπε οτι πρεπει μεσα σε 6 ωρες απο την ωρα που θα σπασουν τα νερα μου να γεννησω,γιατι υπαρχει περιπτωσει ρηξη μητρας(κατι που το κοβω πολυ δυσκολο) οποτε θα παω παλι για καισαρικη.Δεν ξερω αν ισχυει οτι με ειπε ο γιατρος λεω.

 

Μου μυρίζει προφάσεις γιατρών που κατεβάαζουν τόσο πολύ τον πύχη ακριβώς για να αποκλείσουν το ενδεχόμενο φυσιολογικού τοκετού. Γιατί δεν ρωτάς και ένα άλλο γιατρό που είναι vbac friendly να σου πει την γνώμη του; Από γιατρό friendly for vbac δεν θα άκουγες ποτέ κάτι τέτοιο(κατά την ταπεινή μου γνώμη). Εξάλλου πόσες πρωτότοκες(γιατί πρωτότοκη θεωρείσαι αν γεννήσεις φυσιολογικά μετά από καισαρική) ξέρετε που έχουν γεννήσει μέσα σε 6 ώρες;Εγώ πάντως ελάχιστες έως καμία....

 

ΑΝΝΑ 27 είναι σημαντικό να ξεπεράσεις τους φόβους σου για να πας για φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική.Και κάτι τέτοιο θα το καταφέρεις μόνο αν αποτανθείς σε υποστηρικτικό περιβάλλον και μιλήσεις με έγκυες που προσπαθούν το ίδιο.Αν ήμουν στη θέση σου δεν θα το συζητούσα καν....Θα προσπαθούσα στην Ευτοκία για φυσιολογικό.

 

peony εγώ πάλι αν είχα μόνο 1 καισαρική στο ενεργητικό μου δεν θα είχα ενδοιασμούς...Τώρα όμως με τις 2 καισαρικές είναι αργά...Γι'αυτό σας λέω κορίσια, εσείς που έχετε μόνο μία μην το βάλετε κάτω τόσο εύκολα....Μακάρι να τα είχα ψάξει όλα αυτά μετά την πρώτη μου καισαρική.

Όσο για το Ευτοκία μίλησα με την Ευαγγελία Χριστάκη, μαία του συλλόγου και μου είπε πως δεν αναλαβάνουν πλέον vbac2 όχι μόνο γιατί αυξάνεται ο βαθμός επικινδυνότητας για το βρέφος κυρίως όσο και γιατί 'έχουν να αντιμετωπίσουν όλο το σύστημα' όπως χαρακτηριστικά μου είπε...

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια καλησπερα, εχω κανει κι εγω μια καισαρικη επειδη ο μικρουλης μου ηταν πολυ ψηλα (η ετσι τουλαχιστον μου ειπαν), ρωτησα το γυναικολογο μου κ μου ειπε οτι ειναι λιγο δυσκολο να κανουμε το δευτερο φυσιολογικα κι η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι να το ρισκαρω. Απλα θα ηθελα να πω σε καποια κοπελα που ειπε παραπανω οτι στεναχωρεθηκε που δεν εζησε την εμπειρια του φ.τ θα την πω να μη στεναχωριεται καθολου γιατι μια γνωστη μου που γεννησε φυσιολογικα ειπε οτι δεν καταλαβε τιποτα απο την πολυ επισκληριδιο που της εκαναν. Βεβαια για να μιλαμε σωστα φυσικα και δε συγκρινεται η κ.τ. με το φ.τ. σε καμια περιπτωση.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια με βοηθάτε να βρω την μαρτυρία της;

 

 

γεια σου vasdeli!τι κάνεις; αν εννοείς για την κοπέλα που γεννησε με κτ και μετά με φτ , θα το ψάξεις με την αναζήτηση «φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική» και πιστεύω να το βρεις, γράφει ένα μεγάλο κατεβατό.

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Vasdeli, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Απλώς δεν είμαι σίγουρη αν μπορώ να τα βγάλω πέρα χωρίς επισκληρίδιο και τα σχετικά.

 

Elinaki, την ίδια συζήτηση είχαμε και χτες με τις φίλες μου και κοντέψαμε να πλακωθούμε. Ούτε αυτές καταλαβαίνουν γιατί τέτοιο κόλλημα (μόνο η μία έχει γεννήσει με κ.τ.). Προσωπικά, ήθελα πάντοτε να γεννήσω φυσιολογικά, αν όχι φυσικά, και είχα προετοιμαστεί. Δυστυχώς τα πράγματα δεν ήρθαν όπως περίμενα και βρέθηκα στο χειρουργείο. Ε, από τότε νιώθω σαν να μου στέρησαν κάτι και σαν να είμαι "ανεπαρκής". Μάλλον φταίει το ότι δεν έχω πειστεί ότι η περίπτωσή μου απαιτούσε κ.τ. Το έχω συζητήσει με το γιατρό μου - τον οποίο εκτιμώ και συμπαθώ πάρα πολύ - και μου το δικαιολόγησε αλλά από την άλλη έχω την άισθηση ότι είναι υπερβολικά συντηρητικός. Δεν έχω ρωτήσει αν αναλαμβάνει vbac, αλλά αμφιβάλλω.

 

Αυτά από εμένα.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο χαιρομαι που βρηκα αυτο το topic δε λεγεται. Σημερα γυρισα απο το μαιευτηριο στο σπιτι και ολες αυτες τις μερες το παραπανο μου ειναι που δεν εκαναν καν την προσπαθεια να με βαλουν για φυσιολογικα. Η ιστορια εχει οτι ενα απογευμα δεν το αισθανομουν να κινειται εντονα, παω για καρδιοτοκογραφημα βγαινει λιγο flat μεε βλεπει και στον υπερηχο, μου λεει εχει λιγοστεψει το αμνιακο υγρο μπαινεις σημερα κλινικη και αυριο γεννας με καισαρικη(ρωτηστε το please στους γιατρους σας και πειτε μου αν ισχυει). Στην κλινικη το καρδιοτοκογραφημα το ιδιο βραδυ βγηκε μια χαρα οποτε εγω υπεθεσα οτι ολα οκ μπορω να πιεσω το γιατρο να μου βαλει πονους και αν δουμε οτι δεν προχωραει γρηγορα το πραγμα να κανω καισαρικη. Εμ ελα που ο γιατρος ηταν καθετος για καισαρικη και μαλιστα με ολικη ναρκωση και εκει αρχιζω εγω να κλαιω και να χτυπιεμαι. Του λεω για επισκληριδιο και μου λεει οκ αμα θες αλλα να ξερεις θα βλεπεις πως σου πιεζουμε την κοιλια και αλλα τετοια με αποτελεσμα να με τρομαξει. Με κλαματα με βαζουν στο χειρουργειο και να μην μπορω να αποφασισω αν θα κανω επισκληριδιο η ολικη. Μεχρι και γκαλοπ εκανα στις κοπελες μεσα στο χειρουργιο για να παρω αποφαση. Τελικα κανω ολικη και λογω κακης ψυχολογιας ξυπναω πολυ χαλια. Ο γιατρος ειπε στον αντρα μου 15 χρονια κανω αυτη τη δουλεια τετοιο βρισιμο δεν εχω ακουσει (οταν ξυπνησα χωρις να καταλαβαινω τι λεω). Μου φεραν το μωρο λεει και ουτε χαμογελο δεν εσκασα αλλα και μετα που αρχισα να συνερχομαι ουτε μωρο ηθελα να δω ουτε κανεναν. Οταν πια πηγα πανω στο δωματιο και αρχισαν να το φερνουν, παλι εγω καμια αντριδραση γιατι δεν το αισθανομουν δικο μου. Την 3η μερα οταν πια το πηρα αγκαλια εβαλα τα κλαματα για ολα αυτα που εχασα ....

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνησω με την peony και να πω οτι και εγω νιωθω σα να μην εζησα την εμπειρια του μοναδικου πραγματος για το οποιο αξιζει να εισαι γυναικα...και επειδη ειχα ιστορια με τον μαστο και ακουγα διαφορες που λενε νιωθω λιγοτερο γυναικα με την ογκεκτομη κ.α. τετοια, αυτο το κενο που μου δημιουργησε η καισαρικη δεν το ενιωσα ποτε με χειρουργημενο μαστο....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο γιατρός μου όταν έμεινα έγκυος στο δεύτερο και τον ρώτησα για vbac ήταν κατηγορηματικά αρνητικός και μου είπε ότι δεν ρισκάρει γιατί φοβάται ενδεχόμενες επιπλοκές.

 

A γεια σου! Αυτό ακριβώς! Οι γιατροί είναι που φοβούνται, δεν θέλουν να αναλάβουν ευθύνη. Οι επιπλοκές σε μια δεύτερη καισαρική είναι ποσοστιαία μεγαλύτερες από ότι αυτές ενόσ vbac.

 

ntinagen ο φυσιολογικός τοκετός μετά από καισαρική αποτελεί ρουτίνα στο εξωτερικό, πλέον.Είναι εφαρμόσιμος και εδώ, οι γιατροί βέβαια τον αποφεύγουν για τους πιο πάνω λόγους. Ωστόσο, αν ψάξει κανείς θα βρει γιατρό...

 

peony, κοπέλα μου you spoke my mind! Η απάντησή σου στην Elinaki με εκφράζει απόλυτα....Λες και την έγραψα εγώ! Μην φοβάσαι! Αν απευθυνθείς στην Ευτοκία υπάρχει πολύ υποστηρικτικό υλικό να διαβάσεις για να τονωθεί το ηθικό σου και να ξεπεράσεις τους φόβους σου. Επίσης διάβασε το Η Καισαρική Τομή του Μ.Οντάν και θα καταλάβεις πολλά.

 

saza να σου ζήσει το μωράκι σου, εύχομαι γρήγορα να ξεπεράσεις την τραυματική γέννα που είχες... με συγχωρείς που στο λέω αλλά ο γιατρός σου είναι απαράδεκτος....Εκτός του ότι δεν είχε κανένα λόγο να σου κάνει την καισαρική(παρά μόνο επειδή ήθελε να τελειώνει μαζί σου) ήταν εγκληματική και η ολική νάρκωση....Μα που ζούμε επειτέλους; Στον μεσαίωνα; Με εξοργίζει πραγματικά όλη η ψυχολογική πίεση που ασκούν οι γιατροί στις έγκυες ειδικά πριν την γέννα...ΑΙΣΧΟΣ. :twisted:

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπέλες δεν φαντάζεστε πόσο εκνευρίζομαι όταν ακούω πράγματα όπως αυτά που γράφει πιο πανω η ntinagen τα οποία αναφέρουν και οι περισσότεροι γιατροί βέβαια. Οι γιατροί που θέλουν να τα κονομάνε, που δεν θέλουν να περιμένουν 10-20 ώρες μια γυναίκα να γεννήσει, δεν θέλουν να τους χαλάνε τα ραντεβού τους και ούτε να χάνουν τον ύπνο τους για μια γέννα, οπότε και μας βάζουν για καισαρική το συντομότερο ανευ λόγου και αιτιάς και μας πλασάρουν το "μια φορα καισαρική πάντα καισαρική" γιατί είναι μεγάλα τα ρισκα κλπ κλπ. Αυτοι οι γιατροι θα πρεπε να αλλάξουν επάγγελμα. Και εμεις πρεπει να ξυπνησουμε. Εγω πριν να γεννησω φυσιολογικα μετα την 1η καισαρικη μου έκανα πάρα πολύ έρευνα, είδα τι γίνεται στο εξωτερικό, διάβασα πάρα πολλές έρευνες και είδα ότι όσα λένε οι παραπάνω γυναικολόγοι δεν αληθεύουν. Ούτε σε πληροφορούν αυτοί οι γυναικολόγοι για τις επιπλοκές μιας καισαρικής και τα πιθανά κακά που μπορεί να σου συμβούν τα οποία αυξάνονται όσο περισσότερες καισαρικές κάνεις, ενώ αντίθετα όσους φ.τ. μετ'α απο καισαρική κάνεις τόσο πιο ασφαλές είναι τα πράγματα.

Vasdeli απο όσα έχω διαβάσει και ακούσει για την ευτοκία δεν μου φαίνεται να υποστηρίζουν όσο θα έπρεπε τον φ.τ. Ούτε εμένα με αναλάβανε και ήρθα Κύπρο να γεννήσω. Το 'εγραψα και στην ιστορία του τοκετού μου ότι οι καταπληκτικές μαίες που με γέννησαν όταν τους είπα ότι δεν με αναλαμβάναν γιατί ΄λέγανε ότι είναι επικύνδυνο μου απαντήσανε "μα ποιος τα λέει αυτά?" και ο σπουδαίος γιατρός που με γέννησε όταν του είχα πει ότι δεν με αφήναν να προσπαθήσω φυσιολογικά γιατί ήταν πολύ σύντομο το διάστημα των 17 μηνών απτην καισαρική, μου απάντησε ότι ξεγέννησε φυσιολογικά και γυναίκα που έμεινε έγκυος πριν σαραντίσει απτην καισαρική της. Και αυτές οι μαίες και ο γιατρός είναι με πολλα χρόνια εμπειρίας σε δημόσιο νοσοκομείο. Δεν είναι τυχαίοι. Απλά επειδή δεν τους συμφέρει περισσότερο να σε γεννήσουν με καισαρική (εδώ δεν έχουμε ούτε φακελάκια) προσπαθούν οι άνθρωποι να σε ταλαιπωρήσουν λιγότερο.

 

Πάντως οι έρευνες αναφέρουν ότι το ρίσκο με VBA2C αυξάνεται ελάχιστα. Αν δεν έχεις προβλήμα με την εγκυμοσύνη και το μωρό γιατί να μην το επιχειρήσεις? Το θέμα είναι ότι πολύ δύσκολα θα σε αναλάβει κάποιος γιατρός. Αλλά και κανένας δεν μπορεί να σε αναγκάσει να κάνεις καισαρική. Το σώμα είναι δικό σου και εσύ παίρνεις την τελική απόφαση.

Link to comment
Share on other sites

Και μπορώ να σας πω από πρώτο χέρι ότι αξίζει τον κόπο το να προσπαθήσεις. Και η εμπειρία του φ.τ. είναι συγκλονιστική και το μετά (ένιωθα πραγματικά ευτυχισμένη) και η ανάρρωση δεν συγκρίνεται με την καισαρική. Αλλά είχα και σχετικά γρήγορη γέννα, μέσα σε 6 ώρες γέννησα αλλά με πολύ δυνατούς πόνους τόσο που ζήτησα και επισκληρίδιο (το ζήτησα γιατί ήξερα ότι δεν θα μου δώσουν) αντέχεται πάντως και χωρίς επισκληρίδιο. (ο Θεος μας δίνει όσο πόνο μπορούμε να αντέξουμε).

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια! Έχω συνάδελφο που γέννησε το πρώτο παιδί με καισαρική και το δεύτερο με φυσιολογικό τοκετό με τον γιατρό Παπανικολάου στη Θεσσαλονίκη. Ο συγκεκριμένος γιατρός είναι πολύ υπέρ του φυσιολογικού τοκετού απ' όσο γνωρίζω και μου έχουν πει (γιατί δεν είναι δικός μου γιατρός).

Εγώ δυστυχως ενώ γέννησα το πρώτο με φυσιολογικό τοκετό, γέννησα το δεύτερο με καισαρική. Εννοείται ότι σαν εμπειρία δεν έχει καμμία σχέση ο φυσιολογικός με την καισαρική αλλά εφόσον κρίνεται απαραίτητη δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα ούτε φυσικά να αναλάβεις την ευθύνη του τοκετού! Πάντως αν στο μέλλον αποφασίσω και για τρίτο παιδάκι, εννοείται ότι θα το κυνηγήσω να γεννήσω και πάλι με φυσιολογικό τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πράγματι κρίμα, αφού η vbac δεν έχει κινδύνους, να μην υποστηρίζεται από τους γιατρούς. Εύχομαι να υπάρξουν ολοένα και περισσότεροι γιατροί που να την εφαρμοζουν.

 

Δεν έχω εμπειρία φυσιολογικού τοκετού, μόνο καισαρικής.στην πρώτη μου γέννα πήγαινα για φυσιολογικό αλλά ενώ τα νερά είχαν σπάσει από τις 7.30 το πρωί, είχε πάει 4 το απόγευμα και δεν είχα καθόλου πόνους, το μωρό ήταν ψηλά και δεν είχε πάρει θέση. Παρόλο αυτό όμως δεν αισθάνομαι ότι υστερώ σε κάτι από τις γυναίκες που γεννούν φυσιολογικά ή ότι έχασα τη διαδικασία, η οποία με τρόμαζει ακόμα πολύ... Με την επισκληρίδιο είχα αντίληψη του τι γινόταν, άκουσα το κλάμα των μωρών μου μόλις βγήκαν.

 

Απλά ήθελα να εκφράσω και τη δικήμου άποψη. Κάθε μανούλα πρεπει να έχει τη δυνατότητα να διαλέξει πως θα γεννήσει ακόμα και μετά από καισαρική!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Και η εμπειρία του φ.τ. είναι συγκλονιστική και το μετά (ένιωθα πραγματικά ευτυχισμένη) και η ανάρρωση δεν συγκρίνεται με την καισαρική.

 

Και γω ένοιωσα πραγματικά ο πιο ευτυχισμένος άνθρωπος του κόσμου, έστω και με καισαρική...

Στην πρώτη καισαρική πονούσα πολύ για 3 μέρες. Στη δεύτερη γέννησα στις 10.30 το πρωί και στις 6 το απόγευμα έκανα βόλτα στο διάδρομο

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Elinaki τη βόλτα στον διάδρομο μάλλον θα την έκανες σκυφτή αν θυμάσαι καλά, και δεν μπορούσες να βήξεις ή να γελάσεις γιατί πονούσες. Και γω είχα ευκολη ανάρρωση αλλά η καισαρική δεν παύει να είναι μια σοβαρή εγχείρηση που πονάει για αρκετές μέρες μετά όσο εύκολη ή δύσκολη ανάρρωση και να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

νένα πονούσα στη δεύτερη αλλά όχι όπως στην πρώτη που δεν μπορούσα ούτε να σηκωθώ από το κρεβάτι γιατί τραβούσαν τα ράμματα. Και περπάτησα στο διάδρομο μαζί με τον καθετήρα και τον ορό, αν θυμάμαι καλά. Απλώς περίμενα να ξαναπονάω πάρα πολύ και ξαφνιάστηκα που δεν ήταν τόσο έντονοι οι πόνοι!

Και φυσικά η καισαρική δεν παύει να είναι επέμβαση και να έχει το ρίσκο που έχει κάθε εγχείρηση. Η φυσιολογική γέννα είναι σαφώς ο επιθυμητός τρόπος για κάθε γυναίκα, αλλά δεν είναι πάντα εφικτή, δυστυχώς!

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοπέλες δεν φαντάζεστε πόσο εκνευρίζομαι όταν ακούω πράγματα όπως αυτά που γράφει πιο πανω η ntinagen τα οποία αναφέρουν και οι περισσότεροι γιατροί βέβαια...

 

κοίτα nena, δεν βρίσκω κάποιο λόγο να μου επιτίθεσαι έτσι τόσο προσωπικά. συζήτηση κάνουμε εδώ πέρα και ο καθένας λέει τη γνώμη του και παραθετει τις γνώσεις του. ποιος σου είπε εσένα ότι κι εγώ δεν συμφωνώ ότι οι περισσότεροι γιατροί κάνουν καισαρική πρώτον για να τα οικονομήσουν και δευτερον για να τελειώνουν μια ώρα αρχύτερα και να παν σπιτια τους ή βόλτα.το βλέπω σε καθημερινή βάση γιατί δουλεύω σε κλινική. τέλος αυτό το θέμα, τώρα για το ρίσκο, απλά παρέθεσα την απάντηση που μου έδωσαν κι εμένα γιατροί που εμπιστεύομαι και που δεν έχουν να κάνουν με δική μου περίθαλψη ας το πούμε.

τελοσπάντων καλό είναι να μην προτρέχουμε και να μην δικάζουμε τους άλλους γράφοντας μάλιστα ότι είναι και εκνευριστικοί, ας ακουμε τι λεν οι άλλοι και απλα ας διαφωνούμε, δεν χρειαζεται να λέμε περιττά άκομψα λόγια

λυπάμαι, αλλά στεναχωρέθηκα πολύ

as1cvb40g410010MDAwMDEwN2x8MDAwMTEwOGxkfEggcHJpZ2lwaXNzYSBNYXJpYSBtYXMgZWluYWkgLi4.gif an1cCu90g410010MTA4MjM3bHN8MDAwMDExMWRhfFRvIDJvIGFzdGVyaSBtYXMgaCBhZ2F0aGEgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...