Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Καλημέρα και να σου ζήσει το μωράκι.

Γιατρός δεν είμαι αλλά από την δικιά μου εμπειρία (αλλά και των φίλων μου με παιδιά) ΟΛΑ μόλις άρχισαν να τρώνε στερεές σταμάτησαν να παίρνουν βάρος, μερικά για 1μήνα - ο δικός μου για τους επόμενους 3!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Καλησπερα σε ολες τις μανουλες.χρειαζομαι τη συμβουλη σας!Θηλαζω αποκλειστικα το 4 1/2 μηνων αγορακι μου.Απο χθες ομως που γυρισαμε απο τη παιδιατρο εχουμε προβλημα,το μωρο δε πηρε βαρος.Ας παρω τα πραγματα απο την αρχη...Γεννηθικε την 37 εβδ. με φυσιολογικο τοκετο,νοσηλευτικε στη μοναδα νεογνων για 8 ημερες λογο αναπνευτικης δυσχερειας, ανεβασε ικτερο 15.Οι μετρησεις του ειναι=21/10 2880, 29/10 2660, 13/11 3240, 3/12 3720, 22/12 430, 14/1 4800, 25/1 5040,8/2 5295 ,5/3 5525.Η παιδιατρος μου ειπε οτι ηρθε η ωρα να προσθεσουμε θερμιδες.Μου ειπε μετα το θηλασμο ειτε να του δινω λιγο ξενο,ειτε να του δωσω ρυζαλευρο.Οσα εχω διαβασει στο forum ειναι εναντια και στα δυο.Οσο αφορα το θηλασμο εχω κανει τα παντα για να τα καταφερω μεχρι σημερα,νοικιασα θηλαστρο,πηρα μαγια,τριγωνελα,πηρα το μωρο μαζι μου στη δουλεια(απο μικρος στο μεροκαματο....).Μπορειτε να με βοηθισετε?Τι ειναι καλυτερο για τι μωρο μου?

 

Θεωρούμε ικανοποιητικό όταν το μωρό διπλασιάζει το βάρος γέννησης μέχρι τον έκτο μήνα. Το μωρό σου είναι ήδη κοντά σε αυτό το σημείο, οπότε δεν υπάρχει λόγος πανικού. Παίρνει κατά μέσο 158γρ την εβδομάδα, το οποίο είναι αποδεκτό. Έχει μια σταθερή πορεία πάνω σε μια καμπύλη, εκτός από τον τελευταίο μήνα, που συγκριτικά δεν πήρε πολύ βάρος αλλά και πάλι τα μωρά δεν είναι υποχρεωμένα να μένουν συνεχώς πάνω στην ίδια καμπύλη. Είναι μικρό για στερεές, ακόμη κι αν χρειαζόταν συμπλήρωμα, αυτό θα ήταν τροποποιημένο γάλα.

Μήπως τον τελευταίο μήνα πέρασε καμιά ίωση; Μήπως άρχισε να κοιμάται πιο πολύ το βράδυ;

Πόσο συχνά θηλάζετε; Πόσες πάνες βρέχει και λερώνει στο 24ωρο;

Απάντησε καισ τις υπόλοιπες ερωτήσεις που βρίσκονται εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=925934&postcount=1

και τα ξαναλέμε.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για τις απαντησεις.

τα στοιχεια μας ειναι...

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 37εβδ.

Β. Το φύλο του βρέφους αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) φτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. τιποτα

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. 15

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.αναπνευτικη δυσχερεια ,8 ημερες

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

Οι μετρησεις του ειναι=21/10 2880, 29/10 2660, 13/11 3240, 3/12 3720, 22/12 430, 14/1 4800, 25/1 5040,8/2 5295 ,5/3 5525.

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.οσα θελει ,τουλαχιστον 6-7

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει. σε ολα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) οχι

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. το νοσοκομειακο της medela στην αρχη και τωρα πολυ σπανια το swing

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο

αρκετες τουλαχιστον 5-6

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

καθε 5 ημερες

Θηλαζουμε οποτε το ζηταει και για αυτο το λογο εδω και 15 ημερες τον περνω μαζι μου στη δουλεια.Το βραδυ θηλαζει τουλαχιστον 2 φορες. Γενικα δεν εχει αλλαξει τιποτα στο προγραμμα μας,ιωση δεν εχουμε περασει...

Εχω πολυ ασχημη εμπειρια με το ξενο γαλα που εδωσα στο πρωτο μου παιδι ,και η αληθεια ειναι οτι η λυση του ρυζαλευρου μου φαινεται πιο καλη. Θα ηθελα τη γνωμη σας......

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ποιο ειναι τελικα το συμπερασμα χρειαζεται το ρυζαλευρο? η μηπως δεν εχεο οφελη?εμενα εινα 5,5 μηνων ξεκινησαμε κατα τις 11 με φρουτα δεν τα θελει κ πολυ κ εχει 2 μερες που τις δινω ρυζαλευρο ουτε ενα κουταλακι δεν τρωει να ανυσηχω;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ για ένα διάστημα έδωσα το βιολογικό της Holle που δεν περιέχει καθόλου ζάχαρη. Στην αρχή αντλούσα και το έφτιαχνα με δικό μου γάλα αλλά επειδή βαριόμουνα να αντλώ μετά από λίγο το έκανα με ζωμό από το μεσημεριανό του φαγητό. Τελικά το κατάργησα γιατί νομίζω ότι είναι μια εντελώς περιττή τροφή.

 

Το ότι δεν τρώει σ' αυτή τη φάση είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εμένα δοκίμαζε απ' όλα και σταμάταγε στις 3-4 κουταλίτσες (δικές του όχι δικές μας). Μετά τον 8ο γύρισε ο διακόπτης και άρχισε να καταβροχθίζει ότι του δίναμε! Τώρα ξανά άλλαξε! Δίνε της να δοκιμάζει και άστην να καθορίσει μόνη της πότε και πόσο θέλει να φάει. Όλα κάποια στιγμή τρώνε, απλά έχουν διαφορετικούς ρυθμούς γιατί είναι διαφορετικοί άνθρωποι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα μανούλες!Εδώ και μια εβδομάδα αρχίσαμε φρούτα.Ήθελα να σας ρωτήσω εσείς πως τα βάζετε στο μούλτι;Βάζετε νεράκι;Εγώ αν δε βάλω δεν λιώνουν ομοιόμορφα.Το κακό είναι ότι μαυρίζουν έτσι.Μπανάνα θα προσθέσω αύριο.Πάντως δε δείχνει να δυσανασχετεί με τη φρουτόκρεμα αλλά δεν ανοίγει κι από μόνη της το στοματάκι της!:DΠέφτει πολύ παιχνίδι!:D

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να σας ρωτήσω εσείς πως τα βάζετε στο μούλτι;Βάζετε νεράκι;Εγώ αν δε βάλω δεν λιώνουν ομοιόμορφα.
Στην αρχή που έτρωγε μόνο μήλο το έξυνα με το μαχαίρι όπως έκαναν οι γιαγιάδες μας!
Πάντως δε δείχνει να δυσανασχετεί με τη φρουτόκρεμα αλλά δεν ανοίγει κι από μόνη της το στοματάκι της!:DΠέφτει πολύ παιχνίδι!:D
Θα μάθει βρε!Ειναι κάτι πολύ καινούριο γι αυτήν.;)Το παιχνίδι πάντως θα συνεχιστεί....

url]

url]

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γεια σας!Η μπέμπα μου τις τελευταίες μέρες δεν θέλει να φάει τη φρουτόκρεμά της με το κουτάλι αλλά όταν δοκιμάζω με το δάχτυλο την τρώει όλη!:roll:Τι να κάνω;Να συνεχίσω να την ταίζω έτσι ή θα έχω πρόβλημα με το κουτάλι στο μέλλον;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Sofie μου δοκίμασες να της δώσεις με άλλο κουταλάκι;

 

Εμάς μας βόλεψαν κάτι στενά της playgro σιλικονάτα (http://www.amazon.co.uk/gp/product/B001CM8KXE/ref=pd_lpo_k2_dp_sr_1?pf_rd_p=103612307&pf_rd_s=lpo-top-stripe&pf_rd_t=201&pf_rd_i=B001CM915A&pf_rd_m=A3P5ROKL5A1OLE&pf_rd_r=0DYXG8HWBMVAC6BQ8QKY), ενώ της chicco το μεγάλο, ούτε να το δει (στην αρχή, τώρα του δίνω νερό με αυτό).

 

Δοκίμαζε διαφορετικά κουτάλια και έχε υπομονή. Είναι μέρος της διαδικασίας για να μάθει :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Φυσικα και θα μαθει το κουταλι το παιδι καποια στιγμη.

Ολοι το μαθαμε, μην αγχωνεσαι:D

 

Παντως θα ελεγα να μην χρησιμοποιειτε πλαστικα κουταλια και σκευη για το ταισμα των μωρων, αλλα τα κανονικα που χρησιμοποιουμε και οι μεγαλοι.

Ειναι τραγικα τα αποτελεσματα των ερευνων για τις επιπτωσεις του πλαστικου στην υγεια μας.

Εγω για το μικρο μου χρησιμοποιω κανονικο κουταλακι, αλλα το μικρο μεγεθος του εσπρεσο.

Οσο για το πιατο, οταν αρχισει να τρωει μονος του, θα παρω κατι αυθραστο αλλα και παλι οχι πλαστικο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ για ένα διάστημα έδωσα το βιολογικό της Holle που δεν περιέχει καθόλου ζάχαρη. Στην αρχή αντλούσα και το έφτιαχνα με δικό μου γάλα αλλά επειδή βαριόμουνα να αντλώ μετά από λίγο το έκανα με ζωμό από το μεσημεριανό του φαγητό. Τελικά το κατάργησα γιατί νομίζω ότι είναι μια εντελώς περιττή τροφή.

 

Το ότι δεν τρώει σ' αυτή τη φάση είναι απόλυτα φυσιολογικό. Εμένα δοκίμαζε απ' όλα και σταμάταγε στις 3-4 κουταλίτσες (δικές του όχι δικές μας). Μετά τον 8ο γύρισε ο διακόπτης και άρχισε να καταβροχθίζει ότι του δίναμε! Τώρα ξανά άλλαξε! Δίνε της να δοκιμάζει και άστην να καθορίσει μόνη της πότε και πόσο θέλει να φάει. Όλα κάποια στιγμή τρώνε, απλά έχουν διαφορετικούς ρυθμούς γιατί είναι διαφορετικοί άνθρωποι![/QUOT

ευχαριστω sonar για την απαντηση θα πρεπει να εχω υπομονη μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

 

Παντως θα ελεγα να μην χρησιμοποιειτε πλαστικα κουταλια και σκευη για το ταισμα των μωρων, αλλα τα κανονικα που χρησιμοποιουμε και οι μεγαλοι.

Ειναι τραγικα τα αποτελεσματα των ερευνων για τις επιπτωσεις του πλαστικου στην υγεια μας.

Εγω για το μικρο μου χρησιμοποιω κανονικο κουταλακι, αλλα το μικρο μεγεθος του εσπρεσο.

Οσο για το πιατο, οταν αρχισει να τρωει μονος του, θα παρω κατι αυθραστο αλλα και παλι οχι πλαστικο.

 

Και εγώ στο τρίτο μου ξεκίνησα με κανονικό κουτάλι του γλυκού (ανοξείδωτο και καλής μάρκας, από την προίκα μου :mrgreen:), δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσουμε μικρότερο. Μια χαρά μας βόλεψε και τώρα που έχει 4 δοντάκια μετά από κάθε κουταλιά το δαγκώνει καλά και μετά το αφήνει να βγει από το στόμα του.

 

Τα άλλα δύο τα μεγάλωσα με κουτάλια σιλικόνης και άλλες πλαστικούρες και το έχω μετανιώσει γιατί όπως λέει και η Κασσιανή τα πλαστικά είναι γεμάτα τοξικές ουσίες.

 

Και για πιάτα και στα τρία μου χρησιμοποιώ πλέον τις καλύτερες πορσελάνες μου (προίκα και αυτά) και δεν μου καίγεται καρφάκι αν σπάσει και κανένα. Θα έχω την πορσελάνη για να ταίζω την πεθερά και θα βάζω στα παιδιά μου φαγητό στην πλαστικούρα;:wink:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να ρωτήσω και κάτι άλλο!Τώρα με τις στερεές τροφές η μπέμπα έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ αερια!Γιατί λέτε να συμβαίνει αυτό;Επίσης όταν της δίνω λίγο νεράκι μετά από λίγο το βγάζει ξανά σαν ''εμετό''!:shock:Την ενοχλεί;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Και για πιάτα και στα τρία μου χρησιμοποιώ πλέον τις καλύτερες πορσελάνες μου (προίκα και αυτά) και δεν μου καίγεται καρφάκι αν σπάσει και κανένα. Θα έχω την πορσελάνη για να ταίζω την πεθερά και θα βάζω στα παιδιά μου φαγητό στην πλαστικούρα;:wink:

 

χαχαχα σωστό κι αυτό :lol::lol::lol:

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να ρωτήσω και κάτι άλλο!Τώρα με τις στερεές τροφές η μπέμπα έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ αερια!Γιατί λέτε να συμβαίνει αυτό;Επίσης όταν της δίνω λίγο νεράκι μετά από λίγο το βγάζει ξανά σαν ''εμετό''!:shock:Την ενοχλεί;:confused:

 

Χμ, πολλά αέρια είχε και έχει και ο δικός μου, αλλά το απέδωσα στο ότι το πεπτικό του πρέπει να προσαρμοστεί και δεν το ανέφερα καν στον παιδίατρο :| Με ενδιαφέρει τι θα απαντήσουν και οι άλλες κοπέλες...

 

Όσον αφορά στο νερό, πολλά μωρά δεν τον θέλουν στην αρχή...δεν καταλαβαίνουν τι είναι αυτό το άγευστο πράγμα και γιατί δεν πίνουν γαλατάκι μανούλας :)

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ στο τρίτο μου ξεκίνησα με κανονικό κουτάλι του γλυκού (ανοξείδωτο και καλής μάρκας, από την προίκα μου :mrgreen:), δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιήσουμε μικρότερο. Μια χαρά μας βόλεψε και τώρα που έχει 4 δοντάκια μετά από κάθε κουταλιά το δαγκώνει καλά και μετά το αφήνει να βγει από το στόμα του.

 

Τα άλλα δύο τα μεγάλωσα με κουτάλια σιλικόνης και άλλες πλαστικούρες και το έχω μετανιώσει γιατί όπως λέει και η Κασσιανή τα πλαστικά είναι γεμάτα τοξικές ουσίες.

 

Και για πιάτα και στα τρία μου χρησιμοποιώ πλέον τις καλύτερες πορσελάνες μου (προίκα και αυτά) και δεν μου καίγεται καρφάκι αν σπάσει και κανένα. Θα έχω την πορσελάνη για να ταίζω την πεθερά και θα βάζω στα παιδιά μου φαγητό στην πλαστικούρα;:wink:

 

Αστα τι ειχα παθει στη δεσποινα με ενα φιρματο και πολυ καλο κουταλι σιλικονης...

Ημουν και "περηφανη" που ειχα αγορασει το καλυτερο για το παιδι μου:rolleyes:

Αφου το ειχα χρησιμοποιησει για 6 μηνες αποσυρθηκε παγκοσμιως ως επικινδυνο γιατι εκλυετο η επικινδυνη bisphenol a κατα το ταισμα, αναμιγνυομενη με τις τροφες:confused:

Τι τραβηγμα στα μαλλια εκανα...

 

Και νερο τωρα με κανονικο ποτηρακι του δινω, τα πεταξα ολα τα πλαστικα απο παντου.

Μια ιδεα ειναι οτι δηθεν δεν μπορεις χωρις πλαστικο στην κουζινα. Εγω τα πεταξα και μια χαρα μπορω. Υπαρχουν απειρες επιλογες.

 

Μαλιστα αγορασα παιδικα κουταλακια με ωραια σχεδια που ειναι κανονικα ανοξειδωτα και τελικα η κορη μου δεν τα θελει καν, γιατι θελει να τρωει με των μεγαλων.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!! Ηρ8ε και μενα η σειρα να αρχησουμε τις στερεες τροφες και σιγα σιγα να αφησουμε το στη8ος. Αλλα μου μοιαζει ενα βουνο. Πως τον σταματαω απο το στηθος, με τι αρχιζουμε και τρωμε? Σε λιγο παμε στην παιδιατρο που 8α προτεινει ρυζαλευρο. Διαβαζοντας εδω εμαθα πως δεν ειναι και οτι καλυτερο. Αρα για μια ακομα φορα χρειαζομαι την πολυτιμη προσφορα της Αγλαιας (που ξερει την περιπτωση του μικρου, μιας και μας εχει βοη8ησει τοοοσες φορες!)μας και οποιας αλλης μαμας ξερει. Ακομα να προσ8εσω πως με στεναχωρει πολυ το γεγονος οτι 8α σταματησουμε τον θηλασμο αλλα αυτο ανηκει σε αλλο τοπικ!

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το θεμα των στερεων (με τι να αρχησουμε με φρουτα? λαχανικα?ρυζαλευρο?) Με το γαλα τι γινετε? Μετα το μητρικο τι ειναι το καλυτερο να παρει? Βρεσκο η βρεφικο? Κοριτσια εχω πελαγωσει και ακουω τις σειρηνες του πανικου!!!Αφηστε που θα με κοιταει σαν εξωγηινη η παιδιατρος οταν της πω πως εμα8α οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να αρχισει με ρυζαλευρο ..... 8α σας πω το βραδυ!

Link to comment
Share on other sites

Καλή αρχή με τις στερεές! Αφού έχεις διαβάσει εδώ θα τα πας μια χαρά, μην αγχώνεσαι!

Δεν ξέρω αν έχεις γράψει κάτι κάπου αλλού, αλλά αφού δεν νιώθεις έτοιμη να σταματήσεις τον θηλασμό γιατί να το κάνεις; Το γεγονός ότι μπαίνει στις στερεές δεν σημαίνει ότι ο θηλασμός πρέπει να σταματήσει, ίσα ίσα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή του μωρού με συμπληρωματικές τις στερεές για όλο τον πρώτο χρόνο του μωρού!

Αν πάλι υπάρχει άλλος λόγος και θέλεις να τον μοιραστείς μαζί μας θα ήταν καλή ιδέα, πολλές μαμάδες έχουν γράψει εδώ ότι πρέπει να σταματήσουν τον θηλασμό για τον Α ή Β λόγο ενώ δεν ήταν έτοιμες. Απλά πίστευαν ότι δεν γίνεται να συνδυαστεί ο θηλασμός πχ με τη δουλειά ή με μια σύλληψη δεύτερου μωρού και εγκυμοσύνη ή ότι δεν καλύπτει το μωρό στο δεύτερο εξάμηνο της ζωής του σε θρεπτικά συστατικά και γράφοντας εδώ ξεκαθάρισαν τι πραγματικά θέλουν και μπορούν να κάνουν, οπότε αποφάσισαν έχοντας όλα τα δεδομένα και ήταν σίγουρες πλέον για την όποια απόφαση πήραν.

Συγνώμη αν έχεις αναφέρει κάπου τους λόγους και δεν το έχω δει! Το καλύτερο είναι όταν η μαμά διακόπτει τον θηλασμό να είναι αυτό που πραγματικά θέλει να κάνει στη δεδομένη χρονική στιγμή και να ξέρει όλες τις επιλογές που έχει για να παίρνει συνειδητή απόφαση!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην παιδίατρο δεν είσαι υποχρεωμένη να δώσεις αναφορά τι στερεές δίνεις στο μωρό σου! Ακούς τις συμβουλές της και αποφασίζεις αν θα τις ακολουθήσεις ή όχι. Επίσης δεν είσαι υποχρεωμένη να συμφωνείς πάντα μαζί της! Αν στις περισσότερες περιπτώσεις σε καλύπτει σε ζητήματα περίθαλψης και ιώσεων κλπ, την κρατάς και για τη διατροφή μπορείς να ενημερώνεσαι και από άλλες πηγές (επίσημες, όπως ΠΟΥ, Αμερικανική Παιδιατρική Εταιρεία κλπ).

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Κορίτσια ξέρει καμιά πως φτιάχνουμε ρυζόγαλο για τα μπεμπάκια? Καμία ιδιαίτερη συνταγή? Έχω τόσο κατεψυγμένο γάλα που θα πάει για πέταμα μου φαίνεται και έλεγα να κάνω μια προσπάθεια με το ρυζόγαλο.

Τα φώτα σας πλιζ!!!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το θεμα των στερεων (με τι να αρχησουμε με φρουτα? λαχανικα?ρυζαλευρο?) Με το γαλα τι γινετε? Μετα το μητρικο τι ειναι το καλυτερο να παρει? Βρεσκο η βρεφικο? Κοριτσια εχω πελαγωσει και ακουω τις σειρηνες του πανικου!!!Αφηστε που θα με κοιταει σαν εξωγηινη η παιδιατρος οταν της πω πως εμα8α οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να αρχισει με ρυζαλευρο ..... 8α σας πω το βραδυ!

μη σε πιανει πανικός!κι εγώ είχα πανικοβληθεί λίγο πριν αρχίσουμε τις στερεες,αλλά τελικά κατέληξα ότι το καλύτερο είναι να αφήνεις το παιδι να σε ''οδηγεί'' και να μην μπαινεις στην διαδικασια των άσκοπων υποθεσεων.είναι πραγματικα ψυχοφθορο και δεν αξίζει!προσπάθησε να ενημερωθείς για θεματα διατροφής και πάντα να ακολουθείς το ένστικτό σου και τα θέλω του παιδιού!

κλείσε τα αυτιά σου στις σειρήνες!

n8l134tiu.png
Link to comment
Share on other sites

Εκτος απο το θεμα των στερεων (με τι να αρχησουμε με φρουτα? λαχανικα?ρυζαλευρο?) Με το γαλα τι γινετε? Μετα το μητρικο τι ειναι το καλυτερο να παρει? Βρεσκο η βρεφικο? Κοριτσια εχω πελαγωσει και ακουω τις σειρηνες του πανικου!!!Αφηστε που θα με κοιταει σαν εξωγηινη η παιδιατρος οταν της πω πως εμα8α οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να αρχισει με ρυζαλευρο ..... 8α σας πω το βραδυ!

 

Ετσι ήμουν και εγω πριν 1,5 μηνα που θα ξεκινουσαμε στερρεες.

μου ειχε δωσει προγραμμα πρωι-βραδυ θηλασμος, και ενδιαμεσα φρουτοκρεμα, χορτοσουπα και ρυζαλευρο βανιλια. και αφου αγχωθηκα, στεναχωρεθηκα και χτυπηθηκα, με εφερε στα συγκαλα μου ο αντρας μου.

τα μωρα δεν ειναι μηχανες, τσουπ, γυριζεις τον διακοπτη και αμεσως αρχιζουν να τρωνε.

θελει χρονο. και το μωρο, οπως σωστα ειπαν αλλες μητερες εμπειρες, θα σου δειξει ποτε..

ρυζαλευρο ετοιμο δεν ηθελα να δωσω. τι στο καλο, πριν 50 χρονια τι ετρωγαν? οποτε δεν τις εδωσα. ρυζαλευρο σκετο ηταν μια αποτυχια και εκανα την μικρη μου να υποφερει. Αδικως.

φρουτα δεν τα πολυηθελε. ειναι οξινα σε σχεση με το μητρικο.

και οπως σωστα ειπαν, συμβουλευτηκα ιστοσελιδες ξενες και οδηγιες και αρχισαμε με καροτακι. και μετα λιγη πατατουλα και κολοκυθακι.

ε, λοιπον, με 2-3 κουταλιες φρουτο πρωι-απογευμα, 50μλ χορτοσουπα και θηλασμο πηρε 430γρ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αποδειξη οτι ο καλυτερος συμβουλος και οδηγος ειναι το μωρο μας και το ενστικτο μας.

οι παιδιατροι ειναι για μια γνωμη. ουτως ή αλλως όπου γιατρος και γνωμη!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για το κουραγιο αλλα δεν σας κρυβω οτι ειμαι πολυ εως παρα πολυ αγχωμενη. Η παιδιατρος χτες μου "εβαλε χερι" γιατι δεν εδωσα το συμπληρωμα σιδηρου που μου προτεινε, με την προφαση οτι τα παιδια που θηλαζουν το χρειαζονται ακομα και αν δεν κανουν αιματολογικες για να το δουν. Το 8εμα ειναι οτι ο μικρος ειναι οντως αδυνατος. Αγορασα σημερα ρυζαλευρο βανιλια της Νεστλε, γραφει χωρις ζαχαρη και χωρις γλουτενη. Θα το αρχιζα σημερα αλλα δεν ειχα κουταλακι. Αλλο 8εμα και το κουταλακι!!! Ποιο ειναι το καλυτερο?

Τεσπα μου ειπε να αρχησω το απογευμα με την κρεμα και οσο φαει .... ποσο πρεπει να ειναι αυτο το οσο φαει δηλαδη? Και μετα θηλασμο. Μετα απο μια βδομαδα να βαλω την χορτοσουπα (ολα μαζι τα λαχανικα απλα να του τα δωσω να τα δοκιμασει ως γευση μονα τους κατα την διαρκεια της μερας) μετα μοσχαρι μετα απο λιγες μερες κοτοπουλο και γαλοπουλα. Και τελος εισαγωγη στα φρουτα ενα ενα.

Κοριτσια με τρομαξε πολυ και μου ειπε πως ευελπιστει να παρει βαρος το μωρο για να μην χρειαστει "να το ψαξουμε το 8εμα". Ειμαι σκασμενη και μου φαινονται βουνο ολα. Τον θηλασμο 8ελω να τον σταματησω γιατι σε λιγο κανα 2-3 μηνες γυριζω στην δουλεια, σε 2 μηνες εχω την βαπτιση του μικρου και τρεχω με τις ετοιμασιες, γιατι τον τελευταιο καιρο πετρωνω μερα παρα μερα, γιατι κουραστικα, γιατι χαθηκα με τον συζηγο και πιο συμαντικο απο ολα γιατι νομιζω πως ολο αυτο τον καιρο δεν ειχα αρκετο γαλα η τελως παντων γιατι το μωρο μου δεν περνει ικανοποιητικο βαρος οπως αλλα μωρα που θηλαζουν. Ουυυφ τα πα!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...