Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

πόσες ώρες θα λείπεις στη δουλειά?

σε δυο μήνες το μωρό σου πολύ πιθανό να μπορεί να αντικαταστήσει το δεκατιανό και μεσημεριανό θηλασμό με φαγητό (φρουτάκια-σουπίτσες), οπότε αν γυρίζεις μεσημέρι τον θηλάζεις και όλα καλά. δεν ξέρω το δικό σου πρόγραμμα, απλά μιλάω με βάση τι είδα σε μας... τον πρώτο καιρό στη δουλειά αντλούσα μια φορά τουλάχιστον ώστε να αφήνω γάλα για την επόμενη μερα, τελικά γύριζα σπίτι και είχε φάει μόνο φρούτα και σουπα, γάλα δεν ήθελε (τον θήλαζα πριν φύγω, κατά τις 7:30, κατά τις 10:30 έτρωγε φρούτα, κατά τις 1:30-2:00 έτρωγε σούπα και στις 3:30 που γύριζα τον θηλαζα και κοιμομασταν).

βεβαια όλα εξαρτώνται από το ωράριό σου...

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Στην φρουτόκρεμα δεν βάζω γάλα επειδή θηλάζει πριν και μετά. Προς το παρόν δεν τρώμε σουπίτσες εμείς. Στην βανίλια ή ρυζάλευρο επειδή είναι βιολογικά τις κάνω με δικό μου γάλα. Αυτό που λες να θηλάζω πρώτα και μετά να δίνω την κρέμα μου αρέσει σαν ιδέα αλλά τι θα γίνει μετά που θα γυρίσω στην δουλεια???

Επίσης ήταν να φάει στις 2:30 και στην 01:30 ζήτησε και θήλασε. Τι γίνεται με το πρόγραμμά του τώρα? Πότε θα φάει την απογευματινή κρέμα???Με μπερδεύει αυτό.

 

μετά μπορείς να βάλεις όλες τις στέρεες το πρωί που θα λείπεις και απόγευμα να θηλάζεις:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο κανω εγω.

Θηλαζω το πρωι πριν φυγω για δουλεια, κατα τις 11.30 τρωει λαχανικα χωρις γαλα μαζι, στις 3.30 που γυριζω θηλαζω και πινει πολυ γαλα, κατα τις 6,30 θηλαζει λιγο και του δινω και λιγο κρεμα και μετα τον αφηνω να ξαναθηλασει οποτε θελει, συνηθως κατα τις 9μμ και παλι αλλη μια φορα στη μεση της νυχτας.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

πόσες ώρες θα λείπεις στη δουλειά?

σε δυο μήνες το μωρό σου πολύ πιθανό να μπορεί να αντικαταστήσει το δεκατιανό και μεσημεριανό θηλασμό με φαγητό (φρουτάκια-σουπίτσες), οπότε αν γυρίζεις μεσημέρι τον θηλάζεις και όλα καλά. δεν ξέρω το δικό σου πρόγραμμα, απλά μιλάω με βάση τι είδα σε μας... τον πρώτο καιρό στη δουλειά αντλούσα μια φορά τουλάχιστον ώστε να αφήνω γάλα για την επόμενη μερα, τελικά γύριζα σπίτι και είχε φάει μόνο φρούτα και σουπα, γάλα δεν ήθελε (τον θήλαζα πριν φύγω, κατά τις 7:30, κατά τις 10:30 έτρωγε φρούτα, κατά τις 1:30-2:00 έτρωγε σούπα και στις 3:30 που γύριζα τον θηλαζα και κοιμομασταν).

βεβαια όλα εξαρτώνται από το ωράριό σου...

 

Θα δουλεύω 8ωρο, 9-5. Το πρωί θα τον θηλάζω σίγουρα, στο δεκατιανό θα τρώει τα φρούτα όπως και τώρα, το μεσημέρι την κρέμα του όπως και τώρα και το βράδυ θηλασμός. Αν όσο είμαι σπίτι ζητήσει να θηλάσει τότε θα θηλάζει όσο θέλει. Αυτό πώς φαίνεται σαν πρόγραμμα? Επίσης την νύχτα ξυπνάει μια φορά και τον γυρίσω πλευρό και κοιμάται. Μήπως να τον ταίζω πάντα?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που φοβάμαι είναι μην συνηθίσει τώρα σε κάποιο πρόγραμμα και μετά που θα πάω στην δουλειά δεν μπορεί να ξεσυνηθίσει και γυρεύει το στήθος. Το πρωί αφού τον θήλασα έφυγα. Έφαγε φρουτόκρεμα και την ώρα που ήρθα η μαμά μου του είχε ζεστάνει αντλημένο γάλα. Δεν ήθελε να πιει, δεν πεινούσε. Μόλις με είδε όμως και όταν τον σήκωσa γύρευε στήθος και του έδωσα. Κανονικά ήταν να ξαναφάει στις 2:30αλλά έαγε στις 1:30.Την απογευματική κρέμα πότε να του την δώσω?Στις 5:30 που θα έχει περάσει 4ωρο και συνήθως πεινάει ή όταν θα έπρεπε κανονικά να φάει την κρέμα αν θήλαζε στις 02:30, δηλαδή στις 6:30?

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ειναι πολύ μικρός για να μπει σε πρόγραμμα έτσι κι αλλιώς. Και η αλήθεια είναι -αυτό συνέβη και σε μας- ότι όταν αρχίσεις τη δουλειά, μπορεί να συνειδητοποιήσεις ότι τελικά θα θηλάζεις περισσότερο, γιατί μόλις ο μικρός σε βλέπει θα θέλει να θηλάζει. Ισως όχι γιατί πεινάει, περισσότερο για συναισθηματικούς λόγους, βλέπεις θα του λείπει η μανούλα και θα προσπαθεί να αναπληρώσει. Ίσως να αρχίσει να ξυπνα και τη νύχτα για να θηλάσει.

Οχι ότι είναι σιγουρο, αλλά πολύ πιθανό!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα ζουζουνέλ. Τελικά χθες του έδωσα την βανίλια στις 6 και όπως ήταν αναμενόμενο έφαγε μόνο μερικά κουταλάκια. Στις 8 ζήτησε να θηλάσει όπως και στις 10 για να κοιμηθεί.

Εφόσον από μόνος του δεν ζητάει στήθος δεν θα τον βάζω. Πρέπει να μειωθεί η παραγωγή αναγκαστικά γιατί θα έχω θέμα όταν επιστρέψω στην δουλειά.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ξεκινησαμε 10-2 με λιγο ρυζαλευρο με μητρικο γαλα διοτι δεν ηθελα να δωσω κρεμα αλλη.

εφαγε 40 μλ την μερα και το καναμε για 2 μερες.

δεν τα εκανε ομως ως συνηθως (2-3 φορες ημερησιως) και το εκοψα.

τις μερες που εδωσα ρυζαλευρο δεν κοιμηθηκε μεχρι τις 11,30.

η καημενουλα καθοταν και μας κοιταζε, χυμενη σαν λουκουμας στο ριλαξ της ή στην αγκαλια του μπαμπα της και ουτε τα χερια δεν σηκωνε απο την κουραση. (κοιμαται 9 κανονικα).

 

εχθες της εδωσα λιγο αχλαδι λογω ομως οτι ηταν αγουρο το εβαλα με λιγο νερακι και μαλακωσε. την πρωτη μερα εφαγε 50μλ!

σημερα ομως, ουτε το πρωι ηθελε, και το απογευμα με το ζορι εφαγε 25μλ.

τα εκανε, ομως, μετα απο 3 μερες και ηταν λογω του αχλαδιου (παλι καλα).

 

αυριο να της δωσω μηλο μηπως δεν της αρεσει το αχλαδι?

ή να το παλεψω κανα 2 μερες ακομη?

η παιδιατρος μου ειπε οτι μεσα σε αυτο το μηνα θα πρεπει να φτασουμε να αντικαταστησουμε 3 απο τα 5 γευματα με στερρες (θηλασμος πρωι-βραδυ).

Link to comment
Share on other sites

η παιδιατρος μου ειπε οτι μεσα σε αυτο το μηνα θα πρεπει να φτασουμε να αντικαταστησουμε 3 απο τα 5 γευματα με στερρες (θηλασμος πρωι-βραδυ).

 

elisabeth από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα είμαι σίγουρη ότι αυτό δεν είναι απαραίτητο για τα μωράκια που θηλάζουν. Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λέει καθαρά ότι τον πρώτο χρόνο ο θηλασμός είναι ανεμπόδιστος και οι στερεές τροφές απλά συμπληρωματικές:)

Link to comment
Share on other sites

αντιμετωπιζω και εγω προβλημα με την δυσκοιλιοτητα.

μεχρι τους 6 μηνες ο μπεμπης μου θηλαζε αποκλειστικα και ειχε κενωσεις 1 φορα στις 5 μερες. ολα οκ. στον εκτο μηνα ξεκινησα με αχλαδι.αρχικα ολα καλα. εβαλα και μηλο. μετα απο 3 μερες τα εκανε πολυ σκληρα. κοβω το μηλο και προσθεσα πορτοκαλι και ακτινιδιο. ολα καλα αν και πηγαινε παλι ανα 3μερες αλλα μαλακα.

μετα απο 2 βδομαδες προσθετω πατατα-κολοκυθι-καροτο. ο πανικος!! στις 2 μερες εκλαιγε και τα εκανε σκληρα. τα εκοψα μαχαιρι. του εκανα και και καποιο κλισματακι γιατι περασαν και αλλες 4 μερες απραξιας.

ετσι ξεκινησαν ολα. τωρα τρωει το πρωι φρουτοκρεμα (αχλαδι-πορτοκαλι-ακτινιδιο-δαμασκηνο σε συνδυασμους), το μεσημερι μπροκολο, κολοκυθι, αρακα, πατατα, χορτα, σπανακι και κρεας.

αν ειμαι σπιτι θηλαζει πριν απο καθε γευμα. μετα του νερο με το κουταλακι(του αρεσει πολυ)και μιση ωρα ζηταει να θηλασει παλι. θηλαζει γενικα ανα 2 ωρες. ομοια και το βραδυ. οταν λειπω τα πρωινα δεν ζηταει γαλα και η μαμα μου τον καταφερνει να πιει και λιγο χαμομηλι.

κενωσεις εχουμε μια φορα στις 3-4 μερες και φυσικα βγαινουν σκληρα και στην αρχη με λιγο αιματακι. ο γιατρος ειπε οτι μαλλον εχει ραγαδα.. μας εδωσε μια αλοιφη αλλα παλι παει ανα 3 μερες απλα δεν εχει αιμα. ειπε την αλλη βδομαδα θα αρχισει θεραπεια. απλα απορει και αυτος που με τοση πρασιναδα και θηλασμο δυσκολευεται ακομα..

ειχατε αντιμετωπισει παρομοια κατασταση? ο γιατρος ειπε θα το αντιμετωπισουμε αλλα εγω ανυσηχω πολυ..

και κατι ακομα. υπαρχει περιπτωση να τον ενοχλει κατι που τρωω εγω?

ζητω συγνωμη εκ των προτερων αν εχω γραψει πολυ ατσουμπαλα και ακαταστατα:rolleyes:

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βλεπω οτι το μικρακι σου ειναι 7 μηνων. να σου ζησει:D.

μηπως να δοκιμαζες εφοσον πια καθεται κ αν μη τι αλλο ξερεις πολυ καλα δυστυχως ποτε κανει κακα του , να τον κραταγες σε καθιστη θεση , με ενα στρογγυλο ταπερακι , ετσι ωστε να ερθει στη σωστη θεση για "απορριψη"?

εγω μονο ετσι καταφερα να τον βοηθησω μια κ ειχαμε φτασει στο σημειο να μου πει η γιατρος να του δωσω γαλα μαγνησιας για να μη ζοριζεται κ εχουμε αλλα....

το οποιο κ εχουμε κρατησει εδω κ 3 περιπου μηνες κ κανει 1 με 2 φορες τη μερα κακα του κ 8 με 9 φορες προλαβαινουμε κ τσισακια:D.

απο την αλλη για σκεψου. μπορουμε εμιες ξαπλωμενοι η σε ενα ρηλαξ να κανουμε κατι αντιστοιχο? αυτα τα δολια γιατι να μπορουνε?:(

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites

οταν το βλεπω να βογγαει (και καταλαβαινω πια) τον σηκωνω ορθιο και σφιγγεται ετσι. αλλα πριν τις 3 μερες το πολυ να βγαζει αερια..

του κανω και μασαζ στην κοιλια..τιποτα. ασε που ολη τη μερα ειναι ορθιος και κουνιεται..δεν λυγιζει τα ποδια του με τιποτα να ξεκουραστουμε και εμεις (αλλο θεμα αυτο)

λες δηλαδη να ανοιγω και την πανα για να καταλαβει? τοσο μικρο το δικο σου πως το καταλαβε?

ZnrKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε παλινδρομηση για καιρο, μετα το μωρο εστρωσε, εκοψα και μερικες τροφες που την πειραζαν, ολα ΟΚ....

Τωρα με την εισαγωγη στερεων, χαμος! Ουτε στην αρχη δεν ηταν ετσι :(

Εχει γουλιες και ωρες μετα! Και εφαγε μονο ρυζαλευρο-χωρις γαλα! Δηλ αν της δωσω οπως λεει η παιδιατρος σταδιακα και φρουτα, πατατες, καροτα, κρεμμυδια (!!) πως θα γινει?

Λεει σε 3 εβδομαδες πρεπει μονο για μεσημεριανο να τρωει 1 πατατα, 1 καροτο κ 1 κολοκυθι!!! Αδυνατον

 

Επισης επειδη αντικαταστησαμε το γευμα με το ρυζαλευρο κοιμηθηκε μετα και εχασε 1 γευμα φυσικα-το ενα στηθος μου εμεινε γεματο για 18 ωρες! Με ποναει σημερα αρκετα, δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ γιατι με ενοχλουσε. Που βρισκονται πληροφοριες για το πως θα προσασμοστει, δεν βρηκα συγκεκριμενα (διαβασα μονο οτι γινεται σιγα-σιγα). Μου φαινεται περιεργο αυτο που λεει η παιδιατρος, οτι θα θηλαζω μονο πρωι-βραδυ σε 3 εβδομαδες απο τωρα!

 

Οποια βρει το λινκ θα με βοηθησει. Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

οταν το βλεπω να βογγαει (και καταλαβαινω πια) τον σηκωνω ορθιο και σφιγγεται ετσι. αλλα πριν τις 3 μερες το πολυ να βγαζει αερια..

του κανω και μασαζ στην κοιλια..τιποτα. ασε που ολη τη μερα ειναι ορθιος και κουνιεται..δεν λυγιζει τα ποδια του με τιποτα να ξεκουραστουμε και εμεις (αλλο θεμα αυτο)

λες δηλαδη να ανοιγω και την πανα για να καταλαβει? τοσο μικρο το δικο σου πως το καταλαβε?

εννοια σου κ καταλαβαινουνε ;) ριξε μια ματια στο τοπικ "χωρις πανες απο την αρχη ". νομιζω πως θα σε βοηθησει πολυ!

κ ναι ! χωρις παμπερς!!!!

uDuOp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια. Όταν ξεκινάμε την εισαγωγή στέρεων τροφών κρατάμε τον κανόνα 'ένα στήθος ανά γεύμα'??? Ρωτώ γιατί μεσολαβούν πολλές ώρες μέχρι να έρθει η σειρά κάθε στήθους με αυτό το τρόπο και έχουμε θέμα με το πρήξιμο.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται περιεργο αυτο που λεει η παιδιατρος, οτι θα θηλαζω μονο πρωι-βραδυ σε 3 εβδομαδες απο τωρα!

Για την παλινδρόμηση δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω. Πάντως με αυτά που λέει η παιδίατρος μάλλον θα αποθηλάσεις. Εμείς που είμαστε πιο μεγάλοι από σας, τρώμε πλέον σχεδόν 3 γεύματα και θηλάζουμε περίπου 4 φορές την ημέρα και τουλάχιστον 2 την νύχτα. Ανάλογα με τα κέφια πάνε και οι θηλασμοί! Και απ' ότι έχω διαβάσει και στο φόρουμ, ακόμη και τα μεγαλύτερα μωρά κάνουν περισσότερους από 2 θηλασμούς την μέρα.

Για το στήθος σου που πρήζεται, μπορείς αν πονάς να αντλείς λίγο γάλα, τόσο ώστε να αιστανθείς ανακούφιση (βάλτο στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης :D). Μετά από μερικές μέρες θα προσαρμοστεί κι αυτό στις καινούργιες ανάγκες του μωρού σου.

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια. Όταν ξεκινάμε την εισαγωγή στέρεων τροφών κρατάμε τον κανόνα 'ένα στήθος ανά γεύμα'??? Ρωτώ γιατί μεσολαβούν πολλές ώρες μέχρι να έρθει η σειρά κάθε στήθους με αυτό το τρόπο και έχουμε θέμα με το πρήξιμο.

Εγώ τον κρατάω μέχρι και σήμερα. Μετά από λίγες μέρες η παραγωγή προσαρμόζεται και σταματάει το πρήξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για την παλινδρόμηση δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω. Πάντως με αυτά που λέει η παιδίατρος μάλλον θα αποθηλάσεις. Εμείς που είμαστε πιο μεγάλοι από σας, τρώμε πλέον σχεδόν 3 γεύματα και θηλάζουμε περίπου 4 φορές την ημέρα και τουλάχιστον 2 την νύχτα. Ανάλογα με τα κέφια πάνε και οι θηλασμοί! Και απ' ότι έχω διαβάσει και στο φόρουμ, ακόμη και τα μεγαλύτερα μωρά κάνουν περισσότερους από 2 θηλασμούς την μέρα.

Για το στήθος σου που πρήζεται, μπορείς αν πονάς να αντλείς λίγο γάλα, τόσο ώστε να αιστανθείς ανακούφιση (βάλτο στην κατάψυξη για ώρα ανάγκης :D). Μετά από μερικές μέρες θα προσαρμοστεί κι αυτό στις καινούργιες ανάγκες του μωρού σου.

 

Ευχαριστω, το ειχα φανταστει οτι το προγραμμα δεν ηταν και πολυ καταλληλο για τη δικη μας περιπτωση! Βασικα το βραδυνο της το εχω κοψει, ξυπναει πολλες φορες δυστυχως αλλα δεν πειναει, αγκαλια θελει για 2-5 λεπτα και κοιμαται. Αλλα μεσα στη μερα σιγουρα θα την βαζω περισσοτερες φορες στο στηθος!

 

Με το θηλαστρο δεν τα παω καλα, αλλα θα ακολουθησω τη συμβουλη σου δεν εχω κρατησει ποτε γαλα στην καταψυξη, καταναλωνοταν!!!!!:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν θες να χρησιμοποιήσεις το θήλαστρο καθόλου, μπορείς να κάνεις ένα ζεστό μπανάκι και να βγάλεις λίγο με το χέρι (όπως στις αγελάδες!). Το έχω κάνει και αυτό και με βοήθησε.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ sonar. Αυτό κάνω και εγώ απλά ήθελα να δω αν πράτττω σωστά.

 

Καλημέρα! Έχω μια βδομάδα που ξεκίνησα δουλειά και 2 βδομάδες που ο Νικόλας ξεκίνησε με τις στερεές. Θα σου γράψω το πρόγραμμά μας, για να μην αγχώνεσαι προκαταβολικά για όταν θα ξεκινήσεις με τη δουλειά :)

 

Ο μικρούλης ξεκίνησε 3 μέρες κρέμα βανίλια την οποία έφαγε με πολύ όρεξη από την πρώτη μέρα και συνεχίζει να καθαρίζει το πιάτο (120μλ). Αντικαταστήσαμε έτσι το πρωινό γεύμα θηλασμού. Έφαγε 3 ώρες μετά από τον τελευταίο θηλασμό και ζήτησε να ξαναφάει 3 ώρες μετά την κρέμα.

Μετά από 3 μέρες, στο πρωινό γεύμα έφαγε μισό μηλαράκι και το απόγευμα την κρέμα. Μετά 3 μέρες προσθέσαμε μισό αχλάδι και μετά 3 μέρες προσθέσαμε μισή μπανάνα (η ποσότητα είναι πλέον αρκετή).

 

Σήμερα το πρόγραμμά μας έχει διαμορφωθεί ως εξής:

7:00 θηλασμός από το ένα στήθος, άντληση από το άλλο (το αργότερο που θηλάζει το πρωί είναι στις 8 οπότε το πρόγραμμα μετακυλεί αντίστοιχα κατά 1 περίπου ώρα μέχρι και που θα γυρίσω)

10:00 φρουτόκρεμα (δεν την τρώει όλη)

13:00 αντλημένο γαλατάκι μανούλας (τρώει από 100 μέχρι 150 μλ)

16:00 κρέμα βανίλια (120μλ)

19:00 θηλασμός

και περίπου 22:00 θηλάζει και κοιμάται. Ξυπνάει στάνταρ 1-2 φορές τη νύχτα.

 

Από μεθαύριο θα εισάγουμε χορτοσουπίτσα για μεσημεριανό. Η παραγωγή μου προσαρμόστηκε μέσα σε 2 μέρες, το στήθος πρήζεται αλλά υποφερτά (από τις 7 το πρωί ξαναθηλάζω στις 7 το βράδυ (φεύγω 8 από το σπίτι και γυρνάω 6)).

 

Ο Νικόλας προσαρμόστηκε επίσης όμορφα στο να μην αποζητά στήθος ακόμα και όταν θα μπω σπίτι (τρελλαίνεται στη χαρά, χαμόγελα, φωνούλες αλλά περιμένει υπομονετικά να κάνω μπάνιο :)).

 

Ευτυχώς δεν έχουμε θέμα δυσκοιλιότητας (ευχόμουν για μια φορά τη μέρα γιατί από νεογέννητο τις 6-7 φορές τις είχαμε στάνταρ, αλλά και πάλι 3-4 φορές δεν μας ξεχνά :)). Ο μπεμπουλίξ είναι ήδη 8100 και μου έχει κάνει εντύπωση που δεν ζητά συχνότερα θηλασμό, καθώς μέχρι και την εισαγωγή στερεών έτρωγε κάθε 2 ώρες μαξιμουμ.

 

Μην αγχώνεσαι φιλενάδα, ο πριγκηπάκος θα προσαρμοστεί μια χαρά! Η αγκαλίτσα μας τους λείπει αλλά και με τις γιαγιάδες θα φάνε μια χαρά τα φαγάκια τους!

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites

Μαράκι ωραίο το προγραμματάκι σας αλλά ο Πρίγκηψ, είναι Πρίγκηψ. Ναι μεν τρώει φρουτόκρεμα και βανίλια και από βδομάδα και χορτοσουπίτσα αλλά θα θηλάσει στάνταρτ 4-5 μπορεί και 6 φορές την ημέρα και πλέον έχει καθιερώσει να ξυπνάει και 1 φορά την νύχτα. Όταν θα γυρίσω στην δουλειά φαντάζομαι θα προσαρμοστεί αλλά καθώς έχιε μάθει να κοιμάται με το στήθος το αποζητάει ακόμη και αν είναι χορτάτος. Πχ. προχθές έφαγε φρουτόκρεμα με μισό πορτοκάλι, μισό μήλο, μισή μπανάνα, μισό αχλάδι και 2 κουταλιές της σούπας ρυζάλευρο και αμέσως μετά ζητούσε απεγνωσμένα στήθος για να κοιμηθεί. Θήλασε άλλα 10λεπτά (τουτέστιν 150μλ τουλάχιστον και κοιμήθηκε). Και πλέον είμαστε 10 κιλά και 76 πόντους:)

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια. Όταν ξεκινάμε την εισαγωγή στέρεων τροφών κρατάμε τον κανόνα 'ένα στήθος ανά γεύμα'??? Ρωτώ γιατί μεσολαβούν πολλές ώρες μέχρι να έρθει η σειρά κάθε στήθους με αυτό το τρόπο και έχουμε θέμα με το πρήξιμο.

 

2-3 γεύματα (και μάλιστα με τις ποσότητες που περιγράφεις) είναι πολλά για αυτή την ηλικία, οπότε είναι λογικό να μην πίνει και τόσο γάλα και να πρήζεται το στήθος. Εκτός κι αν θέλεις να αποθηλάσεις, στο δεύτερο εξάμηνο εξακολουθείς να προσφέρεις συχνά το στήθος,όπως έκανες μέχρι τώρα, ώστε το γάλα να είναι η κύρια τροφή του μωρού.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ειχαμε παλινδρομηση για καιρο, μετα το μωρο εστρωσε, εκοψα και μερικες τροφες που την πειραζαν, ολα ΟΚ....

Τωρα με την εισαγωγη στερεων, χαμος! Ουτε στην αρχη δεν ηταν ετσι :(

Εχει γουλιες και ωρες μετα! Και εφαγε μονο ρυζαλευρο-χωρις γαλα! Δηλ αν της δωσω οπως λεει η παιδιατρος σταδιακα και φρουτα, πατατες, καροτα, κρεμμυδια (!!) πως θα γινει?

Λεει σε 3 εβδομαδες πρεπει μονο για μεσημεριανο να τρωει 1 πατατα, 1 καροτο κ 1 κολοκυθι!!! Αδυνατον

 

Επισης επειδη αντικαταστησαμε το γευμα με το ρυζαλευρο κοιμηθηκε μετα και εχασε 1 γευμα φυσικα-το ενα στηθος μου εμεινε γεματο για 18 ωρες! Με ποναει σημερα αρκετα, δεν κοιμηθηκα ολο το βραδυ γιατι με ενοχλουσε. Που βρισκονται πληροφοριες για το πως θα προσασμοστει, δεν βρηκα συγκεκριμενα (διαβασα μονο οτι γινεται σιγα-σιγα). Μου φαινεται περιεργο αυτο που λεει η παιδιατρος, οτι θα θηλαζω μονο πρωι-βραδυ σε 3 εβδομαδες απο τωρα!

 

Οποια βρει το λινκ θα με βοηθησει. Ευχαριστω.

 

Και βέβαια, είναι περίεργο (επιεικής χαρακτηρισμός) αυτό που λέει η παιδίατρος. Εκείνη μιλάει σύμφωνα με όσα ξέρει για την αντικατάσταση του ξένου γάλακτος, το οποίο επιβαρύνει τα νεφρά του παιδιού και γι'αυτό υπάρχει βιασύνη να μειωθεί. Με το μητρικό δεν ισχύει το ίδιο, το μητρικό είναι η κύρια τροφή του μωρού και στο δεύτερο εξάμηνο και δεν πρέπει να αντικαθίστανται θηλασμοί από γεύματα. Τα γεύματα είναι συμπληρωματικά του θηλασμού. Ο θηλασμός εξακολουθεί να είναι συχνός και ανεμπόδιστος και στις στερεές σεβόμαστε το ρυθμό του παιδιού: δεν το αφήνουμε να πεινάσει, για να φάει όλο το φαΐ του, το θηλάζουμε και μετά από κάποια ώρα προσφέρουμε τις στερεές και όσο θέλει τρώει.

 

Ειδικά για τη δική σας περίπτωση, ίσως χρειάζεται να περιμένετε λίγο, δεν ισχύει ότι πρέπει να μπουν σώνει και καλά οι τροφές αμέσως, επειδή είναι έξι μηνών και μιας μέρας. Θήλαζε και πρόσφερε μόνο μικρές ποσότητες τροφής και το μωρό θα σε οδηγήσει πότε να αυξήσεις την ποσότητα. Κατά τα άλλα,το ρυζάλευρο είναι άχρηστη τροφή, όπως έχουμε αναφέρει πολλάκις σε αυτό και σε άλλα τόπικ.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...