Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Κορίτσια και έμπειρες μανούλες βοήθεια!! μπορεί να σας φανεί αστείος ο προβληματισμός μου όμως πιστεύω οτι σίγουρα κάποια στιγμή βρεθήκατε και εσείς στη θέση μου..η μπέμπα μου κλείνει σε περίπου 10 μέρες τον 6ο μήνα..τη θηλάζω αποκλειστικά, ήρθε όμως η ώρα να αρχίσουμε να τρώμε.. η παιδίατρος μου έδωσε ένα πρότυπο διατροφής το οποίο περιλαμβάνει τα εξής με το που κλείσει το μωρό τον 6:

μεσημέρι λαχανικά για μια εβδομάδα, μετά απο 10 μέρες φρουτόκρεμα για πρωινό και μετά απο 15 μέρες απογευματινό κρέμα με κεχρί.. ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: δεν μπορούμε δηλαδή να φάμε πρώτα την απογευματινή κρεμούλα βανίλια για να μάθουμε σιγά σιγά και το κουταλάκι; είναι αρκετά νόστιμη απο όσο ξέρω και τα μωρά την αγαπούν..για να μάθει να τρώει δηλαδη γιατί μέχρι τώρα ούτε μπιμπερό δεν θέλει...θα μου πείτε γιατι δεν το συζητάς με την παιδίατρο; το συζήτησα και ειναι αρνητική στην κρέμα βανίλια αλλά και στην έναρξη τροφης με κρέμα..εσεις τι κάνατε; ακολουθούμε πιστά αυτά που λένε οι παιδίατροι στο συγκεκριμένο θέμα;; βοηθήστε μας να φάμε!!!!!!!

Παπί γεια σου!!

Και μένα η κόρη μου είναι περίπου στην ηλικία του παιδιού σου.

Να σου πω πως στον γιο μου που ήταν και πρωτότοκος εγώ ακολουθούσα τις συμβουλές του παιδιάτρου με το σταυρό στο χέρι! Και....έχασα......έχασα πολλά ίσως.

Στην κόρη μου τώρα σέβομαι την επιστημονική άποψη αλλά περισσότερο εμπιστεύομαι την κρίση μου!!!

Έτσι θηλάζουμε αποκλειστικά ενώ αν ακουγα τον παιδίατρο θα είχα αποθηλάσει σε περίπου 40 ημέρες!

Μας είπε για βανίλια και του είπα ευχαριστώ αλλά έχω επιλέξει η μικρή να μην φάει κρέμα.Με αφοπλιστικές απαντήσεις τουλάχιστον για θέματα όπως το τι θα φάει το παιδί μου, κατάφερα να μας δώσει ένα πρόγραμμα με φρουτόκρεμα από τον 6ο μήνα και χορτόσουπα αργότερα.

Όσο για την έντονη καταροή της μπέμπας και το βήχα δεν εξέφρασα άποψη.Την εξέτασε και βρήκε πως δεν έχει βροχικά και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας!

Το εντελώς ιατρικό κομμάτι οκ δικό του!

Αλλά στον τρόπο εισαγωγής των στερεών τροφών΄έχω άποψη!

Και εσύ δεν θες να κάνεις τίποτα ριζοσπαστικό. Και φυσικά να παρεκλίνεις από τις συμβουλές!

Εγώ ας πούμε από ότι έχω καταλάβει, θεωρώ εντελώς άχρηστη την εισαγωγή της κρέμας βανίλιας αντικαθιστώντας ένα υπερπολύτιμο γεύμα θηλασμού και ενδεχομένως να μειωθεί η παραγωγή μου!!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Κορίτσια καλημέρα για μια φορά ακόμα θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την διατροφή της ζαχαρένιας μου. Θα γράψω αναλυτικά το πρόγραμμά μας και το βάρος μας και τις ερωτήσεις στο τέλος.

Δευτέρα-Πέμπτη (δουλεύω και λείπω 10 ώρες)

6 30 θηλασμός

10 00 φρουτόκρεμα (μήλο, αχλάδι, μπανάνα, αβοκάντο και λίγο χυμό πορτοκάλι)

11 00 γάλα 120ml -150 ml

14 30 γάλα 200 ml

17 40-18 00 θηλασμός (5-10λεπτά το πολύ και με παιχνίδια)

18 30 κρέας με λαχανικά διάφορα

20 00 θηλασμός (5λεπτά το πολύ)

21 30 – 22 00 θηλασμός 1 ώρα γιατί στα μισά κοιμόμαστε

24 00 θηλασμός

3 00 θηλασμός (στον ύπνο μας)

5 00 θηλασμός (στον ύπνο μας)

κατά την διάρκεια της νύχτας ξυπνάει 2- 3 φορές περίπου τις ίδιες ώρες όπως τις γράφω δεν θηλάζει πολύ ώρα αλλά γάλα τραβάει σίγουρα γιατί το νιώθω

Παρασκευή έως Κυριακή το ίδιο πρόγραμμα απλά το γάλα στις 11 και 14 30 είναι θηλασμός και ίσως λίγο να παίζουμε με τις ώρες.

Βάρος

Γεννήθηκε 3260 τώρα είναι 7900. Το κρέας της το δίνω απόγευμα γιατί βλέπω ότι το μεσημέρι πίνει γάλα ευχαρίστως και μετά κοιμάται ενώ απόγευμα δεν πολύ θέλει προτιμάει το παιχνίδι.

Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να βάλουμε και τρίτο γεύμα το απόγευμα και το μεσημεριανό γάλα να το αντικαταστήσω με το κρεατάκι καθώς για το γάλα που τις αφήνω όταν λείπω πρέπει να κάνω τρεις αντλήσεις στη δουλειά ? Τις αντλήσεις δεν θα τις σταματήσω θα κάνω δύο μη τυχών και στερέψει η πηγή αφού έχω βάλει στόχο τουλάχιστον ένα χρόνο θηλασμό απλά οι τρεις με έχουν κουράσει λίγο. Τα σχόλια σας κορίτσια παρακαλώ μιας και το βάρος ε εντάξει είναι εντός ορίων.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησε να αφαιρέσεις ένα γεύμα στερεών και να προσθέσεις ένα γεύμα θηλασμού.

 

Τα δύο γεύματα στερεών (φρούτο και λαχανικά με κρέας) είναι υπέρ αρκετά. Το γιαούρτι δεν έχει να προσφέρει κάτι θετικό στο παιδί. Σε σχέση με το μητρικό γάλα το γιαούρτι είναι πολύ χειρότερη τροφή.

 

Είναι καλύτερα τα 2 γεύματα να τα δίνεις πρωί και απόγευμα και να κρατήσεις τους θηλασμούς πρωί, μεσημέρι και βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

είμαι στενοχωρημένη σήμερα διότι η μικρή την ώρα που έκανε τα κακά της είδα ότι είχε και αιματάκι...

Θηλάζουμε ανεμπόδιστα και τρώμε κουτσά στραβά 3-4 κουταλίτσες φρουτόκρεμα μπανάνα-αχλάδι και καμιά φορά μήλο γύρω στις 9:30 το πρωί, το μεσημέρι αναλόγως την ώρα τρώμε 2-3 κουταλίτσες χορτόσουπα (πατάτα-καρότο) και εδώ και 3 ημέρες της δίνω το απόγευμα κατσικίσιο γιαουρτάκι ΒΕΡΟ ΚΡΗΤΙΚΟ που της αρέσει πολύ!

Τι μπορεί να την έχει πειράξει???

Υπάρχει πιθανότητα να είναι λόγω σφιξίματος μιας και τα κακά της έχουν σκληρήνει???

Αααα επίσης έχω πάρει απο τα βιολογικά μπισκοτάκια καρότου και ρυζιού και της δίνω ίσα ίσα να το μασουλάει...

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα,

είμαι στενοχωρημένη σήμερα διότι η μικρή την ώρα που έκανε τα κακά της είδα ότι είχε και αιματάκι...

Θηλάζουμε ανεμπόδιστα και τρώμε κουτσά στραβά 3-4 κουταλίτσες φρουτόκρεμα μπανάνα-αχλάδι και καμιά φορά μήλο γύρω στις 9:30 το πρωί, το μεσημέρι αναλόγως την ώρα τρώμε 2-3 κουταλίτσες χορτόσουπα (πατάτα-καρότο) και εδώ και 3 ημέρες της δίνω το απόγευμα κατσικίσιο γιαουρτάκι ΒΕΡΟ ΚΡΗΤΙΚΟ που της αρέσει πολύ!

Τι μπορεί να την έχει πειράξει???

Υπάρχει πιθανότητα να είναι λόγω σφιξίματος μιας και τα κακά της έχουν σκληρήνει???

Αααα επίσης έχω πάρει απο τα βιολογικά μπισκοτάκια καρότου και ρυζιού και της δίνω ίσα ίσα να το μασουλάει...

 

Βρήκα στο google κάποια άρθρα για το θέμα. Αν θέλεις ρίξε μια ματιά εδώ. Αν έχεις πρόβλημα με την αγγλική ορολογία, πες μου.;) Περαστικά σε κάθε περίπτωση!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

είμαι στενοχωρημένη σήμερα διότι η μικρή την ώρα που έκανε τα κακά της είδα ότι είχε και αιματάκι...

Θηλάζουμε ανεμπόδιστα και τρώμε κουτσά στραβά 3-4 κουταλίτσες φρουτόκρεμα μπανάνα-αχλάδι και καμιά φορά μήλο γύρω στις 9:30 το πρωί, το μεσημέρι αναλόγως την ώρα τρώμε 2-3 κουταλίτσες χορτόσουπα (πατάτα-καρότο) και εδώ και 3 ημέρες της δίνω το απόγευμα κατσικίσιο γιαουρτάκι ΒΕΡΟ ΚΡΗΤΙΚΟ που της αρέσει πολύ!

Τι μπορεί να την έχει πειράξει???

Υπάρχει πιθανότητα να είναι λόγω σφιξίματος μιας και τα κακά της έχουν σκληρήνει???

Αααα επίσης έχω πάρει απο τα βιολογικά μπισκοτάκια καρότου και ρυζιού και της δίνω ίσα ίσα να το μασουλάει...

 

Τα φρουτα τα βαλατε ενα ενα ? Το ιδιο και το μεσημεριανό ? Πρεπει να αρχισουμε να αποκλειουμε τροφες .

Το γιαουρτάκι τι το θέλεις ? Στη θέση σου θα αργουσα πολυ να το ξαναδώσω ...

 

Αν ειναι ραγάδα μπορεις μολις κανει κακάκια να βαλεις μπατονέτα να δεις ... Δεν νομιζω ομως γιατι σκληρά κακακια λεμε αυτα που μοιαζουν με τα κατσικισια ! Πφφ

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ας καταγράψω και τη δική μου εμπειρία στο θέμα της εισαγωγής στερεών τροφών&θηλασμού.

 

Ο παιδίατρος σε γενικές γραμμές υποστήριζε το θηλασμό όμως οι ελάχιστες προφορικές οδηγίες που μου έδωσε για εισαγωγή στις στερέες τροφές ήταν εγγύηση....αποθηλασμού, πράγμα που δε δίστασα να του πω.

 

Συγκεκριμένα, όταν η μικρούλα μου έφτασε τους 6 μήνες μου προτεινε να δίνω φρουτόκρεμα, ρυζάλευρο, φαρίν λακτέ ή μπισκοτόκρεμα και χορτόσουπα και να θηλάζω μόνο μία φορά το πρωί και μία το βράδυ. Μάλιστα ήταν κατηγορηματικά εναντίον του νυχτερινού θηλασμού και δεν έδωσε καθολου γραπτό πρόγραμμα ομαλής εισαγωγής στις τροφές! Μεταξύ σοβαρού και αστείου μου πρότεινε να της δίνω τα πάντα, ακόμα και όσπρια από τώρα, βουτώντας λίγο ψωμάκι μέσα....

 

Επειδή όμως έχω διαβάσει εδώ μέσα τις εμπειρίες των θηλάζουσων μαμάδων και τις συμβουλές της Αγλαϊας, είχα το "θάρρος" να φέρω συγκεκριμένες αντιρρήσεις. 1. Δε δέχτηκα να δώσω ρυζάλευρο γιατί δε προσφέρει τίποτα ιδιαιτέρως θρεπτικό στο παιδί, ενδέχεται μάλιστα να είναι βλαπτικό και δεν θεωρώ πως ενδείκνυται σε ένα μάλλον υπέρβαρο μωρό σαν το δικο μου. 2. Δε συμφώνησα ως προς τον νυχτερινό αποθηλασμό 3. Δε δέχτηκα να δώσω κρέμες σε σκόνη και 4. Δε δέχτηκα να δώσω φρούτο+λαχανικά+κρέας από την πρώτη φορά/

 

Το αποτέλεσμα ήταν ότι ούτε λίγο ούτε πολύ ψιλοσυγκρουστήκαμε, απέφυγε να μου δώσει οποιοδήποτε πρόγραμμα στερεών τροφών και έχω μείνει με πολλές απορίες και κάνω τα δικά μου. (Εννοείται ότι δεν ξαναπάω στο συγκεκριμένο παιδίατρο μετά από αυτό).

 

Το "πρόγραμμα" που εφαρμόζω βασιζόμενη στις γνώσεις όλων εσάς και στις ανάγκες του μωρού είναι στο περίπου:

 

6:30πμ Θηλασμός

Ύπνος

10:00 Θηλασμός

Ύπνος

12:30 Φρουτόκρεμα

4:00 Χορτόσουπα ή κρεατοχορτόσουπα

Ύπνος

19:30 Θηλασμός

22:00 Θηλασμός

Ύπνος

3:00 Νυχτερινός θηλασμός

(Δηλ. 5 θηλασμούς και 2 γεύματα στερεών τροφών. Η μικρή ως καλόφαγη που είναι απολαμβάνει σχεδόν το ίδιο θηλασμό και στερεές τροφές).

 

Το πρόβλημά μου όμως είναι πως το μωράκι μου έχει περισσότερο βάρος από το κανονικό, μια που ήδη πλησιάζει τα 10 κιλά. Ανησυχώ μήπως το γάλα μου παραείναι λιπαρό. Επειδή δεν έχω διαβάσει τίποτε για το αν η σύσταση του μητρικού γάλακτος διαφέρει από μητέρα σε μητέρα, θα ήθελα τα φώτα σας. Είναι καθόλου πιθανό να φταίω εγώ για το ότι το μωρό μου έχει περισσότερο βάρος του κανονικού; Αν ναι, τι πρέπει να κάνω;

 

Έχω και κάποιες πιο γενικές απορίες.

 

Πότε δίνουμε γιαουρτάκι (πρόβειο ή κατσικίσιο) ;

Πότε δίνουμε αυγό;

Πόσες φορές την εβδομάδα δίνουμε κοτόπουλο και πόσες μοσχαράκι;

Πότε δίνουμε ζυμαρικά (αστράκι);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και εύχομαι ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε όλους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα φρουτα τα βαλατε ενα ενα ? Το ιδιο και το μεσημεριανό ? Πρεπει να αρχισουμε να αποκλειουμε τροφες .

Το γιαουρτάκι τι το θέλεις ? Στη θέση σου θα αργουσα πολυ να το ξαναδώσω ...

 

Αν ειναι ραγάδα μπορεις μολις κανει κακάκια να βαλεις μπατονέτα να δεις ... Δεν νομιζω ομως γιατι σκληρά κακακια λεμε αυτα που μοιαζουν με τα κατσικισια ! Πφφ

 

Γεια σου Λαμπρινάκι και Χρόνια Πολλά!

Τα φρούτα και τα λαχανικά τα έβαλα ένα ένα και δεν παρατήρησα κάτι ανησυχητικό.

Εξάλλου μια τα τρώει μια δεν τα τρώει...

Το γιαουρτάκι της το έδωσα μιας και διάβασα ότι επιτρέπεται και μάλιστα της αρέσει πολύ!

Γιάτί να μην το δώσω?

Μπερδεύτηκα τώρα πάλι..

Τα κακάκια της είναι σαν πουρές και μυρίζουν....

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!!!!!!!!Εχω εναν μπεμπακο 6 μηνων και μιας βδομαδας και τον θηλαζω με πολλη κοπο αποκλειστικα , το λεω αυτο γιατι 15-21 ηωρα λειπω και αντλω για να αφηνω δικο μου γευμα . Με εχει βοηθησει πολυ και η Αγλαια για να τα καταφερω γιατι απο οταν ηταν 26 ημερων επρεπε να γυρισω στη δουλεια μου . Ο μικρουλης μου ενω εκανε πολλα γευματα , εδω και 3 μηνες τρωει 5 φορες τη μερα , το τελευταιο γευμα ειναι στις 21:30 και το πρωτο στις 7-7:30 με αποτελεσμα καθε μερα να εχω διαρροες πραγμα που με κουραζει πολυ . Ειναι ψυχολογικο , με ενοχλει που ξυπναω βρεγμενη . Εδω και μια βδομαδα ξεκινησα με στερεες τροφες , στην αρχη δεν ηθελε τιποτα . Δοκιμασα πρωτα φρουτα , μετα χορτοσουπα και αναγκαστηκα να δωσω κρεμα βανιλια(δεν ηθελα να δωσω κατι τυποποιημενο) , την οποια τρελενεται να τρωει , το εκανα για να μαθει λιγο το κουταλι . Βανιλια του εχω δωσει μονο 2 φορες , του δινω φρουτοκρεμα με μια μεζουρα βανιλια και ευτυχως την τρωει με πολλη χαρα , τον ξεγελαω . Χορτοσουπα εξακολουθει να μη θελει και δεν τον πιεζω . Τωρα πινει 4 φορες γαλα και τρωει 1 φορα φρουτοκρεμα . Η παιδιατρος μου ειπε για να τον αναγκασω να τρωει χορτοσουπα να τον ταιζω πολυ πεινασμενο και αν παλι δεν θελει να τον αφηνω νηστικο . Πραγμα που δεν κανω !!!!! Εχω μπερδευτει πολυ . Εκοψα ενα θηλασμο στη θεση της φρουτοκρεμας , καλα εκανα ; Αν αρχισει να τρωει και χορτοσουπα θα κοψω και αλλο θηλασμο ; Θα ηθελα πανω στο χρονο του μπεμπη μου να αποθηλασω , πως μπορω να το κανω φυσικα ; Ακομη και γι'αυτο ειμαι μπερδεμενη , δεν θελω να παθει ο μικρος εξαρτηση , οπως βλεπω παιδια φιλων μας που δυσκολευουν τις μαμαδες , τις σηκωνουν την μπλουζα για να θηλασουν μονο και μονο επειδη μπορει να εχουν νευρα . Σημερα ο μικρος παρουσιασε αιμα στα κακα του και εχω ψυχοπλακωθει . Ειναι η 2 φορα που κανει κακα μετα τις στερεες τροφες , η παιδιατρος μου ειπε οτι το αιμα ειναι επειδη σκλυρηναν τα κακα και δυσκολευτηκε καπως . Τι καλα που ημασταν μονο με τους θηλασμους !!!!!καπου διαβασα πως ποτε δεν αντικαθιστουμε θηλασμους , αλλα θηλαζουμε και μετα ταιζουμε , αν αληθευει αυτο , ως ποτε γινεται αυτο ; Το μηνυμα μου ειναι καπως μπερδεμενο και ελπιζω να το δημοσιευσω με το σωστο τροπο . Οποια μπορει να με βοηθησει την ευχαριστω εκ των προτερων .

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα για μια φορά ακόμα θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την διατροφή της ζαχαρένιας μου. Θα γράψω αναλυτικά το πρόγραμμά μας και το βάρος μας και τις ερωτήσεις στο τέλος.

Δευτέρα-Πέμπτη (δουλεύω και λείπω 10 ώρες)

6 30 θηλασμός

10 00 φρουτόκρεμα (μήλο, αχλάδι, μπανάνα, αβοκάντο και λίγο χυμό πορτοκάλι)

11 00 γάλα 120ml -150 ml

14 30 γάλα 200 ml

17 40-18 00 θηλασμός (5-10λεπτά το πολύ και με παιχνίδια)

18 30 κρέας με λαχανικά διάφορα

20 00 θηλασμός (5λεπτά το πολύ)

21 30 – 22 00 θηλασμός 1 ώρα γιατί στα μισά κοιμόμαστε

24 00 θηλασμός

3 00 θηλασμός (στον ύπνο μας)

5 00 θηλασμός (στον ύπνο μας)

κατά την διάρκεια της νύχτας ξυπνάει 2- 3 φορές περίπου τις ίδιες ώρες όπως τις γράφω δεν θηλάζει πολύ ώρα αλλά γάλα τραβάει σίγουρα γιατί το νιώθω

Παρασκευή έως Κυριακή το ίδιο πρόγραμμα απλά το γάλα στις 11 και 14 30 είναι θηλασμός και ίσως λίγο να παίζουμε με τις ώρες.

Βάρος

Γεννήθηκε 3260 τώρα είναι 7900. Το κρέας της το δίνω απόγευμα γιατί βλέπω ότι το μεσημέρι πίνει γάλα ευχαρίστως και μετά κοιμάται ενώ απόγευμα δεν πολύ θέλει προτιμάει το παιχνίδι.

Αναρωτιέμαι μήπως πρέπει να βάλουμε και τρίτο γεύμα το απόγευμα και το μεσημεριανό γάλα να το αντικαταστήσω με το κρεατάκι καθώς για το γάλα που τις αφήνω όταν λείπω πρέπει να κάνω τρεις αντλήσεις στη δουλειά ? Τις αντλήσεις δεν θα τις σταματήσω θα κάνω δύο μη τυχών και στερέψει η πηγή αφού έχω βάλει στόχο τουλάχιστον ένα χρόνο θηλασμό απλά οι τρεις με έχουν κουράσει λίγο.

 

Το μωρό σου είναι αρκετά μεγάλο για να ανησυχείς για τις αντλήσεις. Νομίζω ότι το κρέας είναι καλό να το δίνεις στις 2 που έχεις γεύμα γάλακτος.

 

Είναι καιρός να προσανατολιστείς στο να κάνεις μόνο μία άντληση στη δουλειά, σε αυτή την ηλικία και οι δύο πολλές είναι. Καιρός να ξεκουραστείς!:)

 

Αν θέλεις να προσθέσεις 3ο γεύμα, τότε καλύτερα να το προσθέσεις τις ώρες που λείπεις για να μην χρειάζεται να αφήνεις καθόλου γάλα.

 

Αν κάτι από αυτά δεν σας ταιριάζει το ξανασυζητάμε.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαϊα σ' ευχαριστώ πολύ πολύ έκανα ένα πρόχειρο υπολογισμό μέχρι σήμερα έχω αντλήσει 52000ml με το pump in style (δεν μετράω το προηγούμενο θήλαστρο) όντως χρειάζομαι λίγη ξεκούραση. Θα ξεκινήσω από σήμερα αλλαγές και βλέπουμε. Θα δούμε αν θηλάζει καλύτερα το απόγευμα τώρα που το στήθος θα είναι πιο γεμάτο αλλιώς έλεγα 3ο γεύμα απόγευμα συμπληρωματικά του θηλασμού π.χ μπανάνα , καρότο βρασμένο ,αχλάδι ,της δίνω και τώρα λίγο για να μαθαίνει να τρώει μόνη της με το χέρι. Η κακομοίρα έχει πολύ γέλιο, έχει βγάλει μόνο ένα δοντάκι προσπαθεί να κεντράρει πάνω του να δαγκώσει και μπορώ να πω αν και φαφούτα μια χαρά μασουλάει.

 

Ευχαριστώ ξανά ............

 

Υ.Γ. Με την διατροφή που έκανα (ωμοφαγία, όχι ζάχαρι όχι αλεύρι) τέλος η ιγμορίτιδα ξεμπούκωσα χωρίς αντιβίωση και ο ΩΡΛ τρελάθηκε δεν το πίστευε - και για μπόνους έχασα και δύο κιλά. χι χι χι άντε άλλα δύο και βγαίνω παραλία ...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!!!!!!!!!Εχω εναν μπεμπακο 6 μηνων και μιας βδομαδας και τον θηλαζω με πολλη κοπο αποκλειστικα , το λεω αυτο γιατι 15-21 ηωρα λειπω και αντλω για να αφηνω δικο μου γευμα . Με εχει βοηθησει πολυ και η Αγλαια για να τα καταφερω γιατι απο οταν ηταν 26 ημερων επρεπε να γυρισω στη δουλεια μου . Ο μικρουλης μου ενω εκανε πολλα γευματα , εδω και 3 μηνες τρωει 5 φορες τη μερα , το τελευταιο γευμα ειναι στις 21:30 και το πρωτο στις 7-7:30 με αποτελεσμα καθε μερα να εχω διαρροες πραγμα που με κουραζει πολυ . Ειναι ψυχολογικο , με ενοχλει που ξυπναω βρεγμενη . Εδω και μια βδομαδα ξεκινησα με στερεες τροφες , στην αρχη δεν ηθελε τιποτα . Δοκιμασα πρωτα φρουτα , μετα χορτοσουπα και αναγκαστηκα να δωσω κρεμα βανιλια(δεν ηθελα να δωσω κατι τυποποιημενο) , την οποια τρελενεται να τρωει , το εκανα για να μαθει λιγο το κουταλι . Βανιλια του εχω δωσει μονο 2 φορες , του δινω φρουτοκρεμα με μια μεζουρα βανιλια και ευτυχως την τρωει με πολλη χαρα , τον ξεγελαω . Χορτοσουπα εξακολουθει να μη θελει και δεν τον πιεζω . Τωρα πινει 4 φορες γαλα και τρωει 1 φορα φρουτοκρεμα . Η παιδιατρος μου ειπε για να τον αναγκασω να τρωει χορτοσουπα να τον ταιζω πολυ πεινασμενο και αν παλι δεν θελει να τον αφηνω νηστικο . Πραγμα που δεν κανω !!!!! Εχω μπερδευτει πολυ . Εκοψα ενα θηλασμο στη θεση της φρουτοκρεμας , καλα εκανα ; Αν αρχισει να τρωει και χορτοσουπα θα κοψω και αλλο θηλασμο ; Θα ηθελα πανω στο χρονο του μπεμπη μου να αποθηλασω , πως μπορω να το κανω φυσικα ; Ακομη και γι'αυτο ειμαι μπερδεμενη , δεν θελω να παθει ο μικρος εξαρτηση , οπως βλεπω παιδια φιλων μας που δυσκολευουν τις μαμαδες , τις σηκωνουν την μπλουζα για να θηλασουν μονο και μονο επειδη μπορει να εχουν νευρα . Σημερα ο μικρος παρουσιασε αιμα στα κακα του και εχω ψυχοπλακωθει . Ειναι η 2 φορα που κανει κακα μετα τις στερεες τροφες , η παιδιατρος μου ειπε οτι το αιμα ειναι επειδη σκλυρηναν τα κακα και δυσκολευτηκε καπως . Τι καλα που ημασταν μονο με τους θηλασμους !!!!!καπου διαβασα πως ποτε δεν αντικαθιστουμε θηλασμους , αλλα θηλαζουμε και μετα ταιζουμε , αν αληθευει αυτο , ως ποτε γινεται αυτο ; Το μηνυμα μου ειναι καπως μπερδεμενο και ελπιζω να το δημοσιευσω με το σωστο τροπο . Οποια μπορει να με βοηθησει την ευχαριστω εκ των προτερων .

Αρχοντούλα εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι τα λες μπερδεμένα αλλά εγώ κατάλαβα ότι έχεις τις ίδιες απορίες που έχω κι εγώ!!!!!!

Ελπίζω μια πιο έμπειρη να μας απαντήσει γρήγορα!!!

Η μπέμπα μου είναι λίγο μικρότερη από το δικό σου μωρό αλλά στην πρώτη μας απόπειρα σήμερα για φρουτόκρεμα αποτύχαμε επιδεικτικά!!!Και όχι τίποτα άλλο στεναχωρήθηκα γιατί στο πρώτο μου παιδί άλλα ήξερα.Ο γιος μου ήταν πολυφαγάς.Από την πρώτη φορά κάθε αρχής,οποιαδήποτε στερεάς τροφής, έτρωγε πολύ όμορφα και χωρίς ούτε καν σαλιάρα!!!!

Τώρα η μπέμπα ούτε καν καταλάβενε τι πάει να πει κουτάλι, ξύνιζε τα μούτρα της και αργότερα στο θηλασμό με έλουσε με έναν ωραιότατο εμετό!

Αυτό με τη βανίλια μέσα στη φρουτόκρεμα μου άρεσε σαν ιδέα, αλλά κι εγώ έχω την απορία αν είναι καλό ή όχι!

Καλά εντάξει ξέρω ότι είναι γρήγορα να βγάζω συμπεράσματα άλλά η περίπτωση σου Αρχοντούλα με καλύπτει ως προς τις απορίες απόλυτα!!!!

Κωνσταντίνος 30-03-2004

Χριστίνα-Λαμπρινή 7-11-2008

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χαίρετε!!! Σημερα συμπληρώνουμε αισίως 6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού και ετσι σε λίγη ώρα θα φάμε για πρώτη φορά εκτός απο το γάλα της μαμάς λαχανικά! άντε να δούμε...αγωνιώ................

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντουλα, δεν ξέρω να σου πω πολλά μιας και εμείς σημερα θα φάμε πρώτη φορά, αυτο που ξερω να σου πω ειναι αυτο που μου ειπε η παιδιατρος...οι στερεες τροφες ειναι τον 1ο χρονο συμπληρωματικές στο θηλασμό..πρωτα θηλάζουμε και μετά δινουμε φαγάκι και ας φάει και 1 κουταλάκι..αυτο τουλάχιστον με συμβούλεψε η δικιά μου...ΚΑΛΗ ΤΥΧΗ!!

Link to comment
Share on other sites

 

Το πρόβλημά μου όμως είναι πως το μωράκι μου έχει περισσότερο βάρος από το κανονικό, μια που ήδη πλησιάζει τα 10 κιλά. Ανησυχώ μήπως το γάλα μου παραείναι λιπαρό. Επειδή δεν έχω διαβάσει τίποτε για το αν η σύσταση του μητρικού γάλακτος διαφέρει από μητέρα σε μητέρα, θα ήθελα τα φώτα σας. Είναι καθόλου πιθανό να φταίω εγώ για το ότι το μωρό μου έχει περισσότερο βάρος του κανονικού; Αν ναι, τι πρέπει να κάνω;

 

Έχω και κάποιες πιο γενικές απορίες.

 

Πότε δίνουμε γιαουρτάκι (πρόβειο ή κατσικίσιο) ;

Πότε δίνουμε αυγό;

Πόσες φορές την εβδομάδα δίνουμε κοτόπουλο και πόσες μοσχαράκι;

Πότε δίνουμε ζυμαρικά (αστράκι);

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας και εύχομαι ΚΑΛΟ ΠΑΣΧΑ σε όλους!

 

 

Καποια στιγμη το παιδι θα σταματησει να βαζει βαρος οποτε θα ερθει στα ισα του...μην ανησυχεις......

 

Eβδομαδιαίο Μενού :

Κρεατόσουπα- 3 φορές τη βδομάδα

Κοτόσουπα - 2 φορές τη βδομάδα

Χορτόσουπα - 2 φορές τη βδομάδα

 

 

Υπαρχει μια θεωρια να δινουμε κροκο αυγου απο νωρις στο παιδι (βοηθα στην αναπτυξη του εγκεφαλου) δες κι εδω http://www.westonaprice.org/children/nourish-baby.html

 

Αλλοι λενε αυγο μετα το 10-12 μηνα

Για γιαουρτι λενε μετα τον 8ο, εγω γενικως τα εισηγαγα οσο πιο αργα γινοταν.......

 

Ζυμαρικα παλι, μπορεις να βαζεις 1-2 φορες την εβδομαδα νομιζω......δεν εχω πληροφοριες ειδικες πανω σε αυτο...

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Παπι πολυ σωστα.......το παιδι δοκιμαζει τροφες τον πρωτο χρονο.....δεν το πιεζουμε και δεν αγχωνομαστε για την ποσοτητα!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αρχοντούλα εσύ μπορεί να πιστεύεις ότι τα λες μπερδεμένα αλλά εγώ κατάλαβα ότι έχεις τις ίδιες απορίες που έχω κι εγώ!!!!!!

Ελπίζω μια πιο έμπειρη να μας απαντήσει γρήγορα!!!

Η μπέμπα μου είναι λίγο μικρότερη από το δικό σου μωρό αλλά στην πρώτη μας απόπειρα σήμερα για φρουτόκρεμα αποτύχαμε επιδεικτικά!!!Και όχι τίποτα άλλο στεναχωρήθηκα γιατί στο πρώτο μου παιδί άλλα ήξερα.Ο γιος μου ήταν πολυφαγάς.Από την πρώτη φορά κάθε αρχής,οποιαδήποτε στερεάς τροφής, έτρωγε πολύ όμορφα και χωρίς ούτε καν σαλιάρα!!!!

Τώρα η μπέμπα ούτε καν καταλάβενε τι πάει να πει κουτάλι, ξύνιζε τα μούτρα της και αργότερα στο θηλασμό με έλουσε με έναν ωραιότατο εμετό!

Αυτό με τη βανίλια μέσα στη φρουτόκρεμα μου άρεσε σαν ιδέα, αλλά κι εγώ έχω την απορία αν είναι καλό ή όχι!

Καλά εντάξει ξέρω ότι είναι γρήγορα να βγάζω συμπεράσματα άλλά η περίπτωση σου Αρχοντούλα με καλύπτει ως προς τις απορίες απόλυτα!!!!

 

Καλησπερα Λενανεκ μου και σε ολα τα υπολοιπα κοριτσια!!!Αχ δεν ειμαι μονο εγω με αυτες τις αγωνιες!!!! Εγω αυτες τις μερες δινω αρκετη φρουτοκρεμα (μπανανα , μηλο και αχλαδι) παντα μαζι με μια δοση βανιλια , αυτο που καταλαβα ειναι οτι την διαφορα την κανει το αρωμα και οχι η γευση , γιατι την δοκιμαζω πριν και μετα και παρατηρω οτι η γευση ειναι η ιδια . Απλα αλλαζει το αρωμα , χτες εδωσα για πρωτη φορα χορτοσουπα με κοτοπουλο , οχι απλα δεν την ηθελε αλλα αηδιαζε και τα εφτυνε ολα . Αφου προσπαθησα λιγο και ειδα οτι δε γινεται τιποτα , τον αφησα , δεν θελω να τον ταιζω με το ζορι . Σημερα ξανα εκανα προσπαθεια και δεν ανοιγε το στομα με τιποτα και δοκιμασα το κολπο με τη βανιλια , προσθεσα μονο μια δοση με αυτο το κουταλακι και ο πονηρος μετα ανοιγε το στομα και φωναζε απο τη μια κουταλια στην αλλη ,οπως κανει με τη φρουτοκρεμα . Τι εξυπνα που ειναι τα ατιμα!!!!Το λεω αυτο γιατι η γευση παλι δεν αλλαξε αλλα το αρωμα του φαγητου .Αυτο με τη βανιλια το σκεφτηκα μονη μου και οταν το ειπα στην παιδιατρο μου ειπε , πως μπορουμε να προσθεσουμε ο,τιδηποτε τους αρεσει ακομη και μητρικο γαλα .Προσπαθησε το κι εσυ.......σιγα , σιγα μην αγχωνεσαι . Μια φιλη μου εχει ενα μπεμπη 10 μηνων που πριν ενα μηνα αρχισε να τρωει στερεες τροφες . Καθε παιδακι δεν ειναι ετοιμο την ιδια στιγμη με ολα τα υπολοιπα να τρωει . Εγω επειδη εχω κουραστει με τις αντλησεις (επρεπε να αντλω στο φροντιστηριο μου , στο σπιτι πριν κοιμηθω , το πρωι καποια στιγμη......δεν ηθελα να πιει σταγονα ξενο γαλα) θα με βολεψει να τρωει στερεες γιατι θα σταματησω να αντλω . Θα θηλαζω πρωι, μεσημερι και βραδυ . Στις 11 θα δινω φρουτα και στις 5-6 φαγητο . Εσυ αν δεν πρεπει να λειπεις , θηλαζε ανεμποδιστα και ανα χρονικα διαστηματα θα δοκιμαζεις , χωρις να πιεζεις την μπεμπουλα σου . Μην το παρουν το φαγητο με φοβο .Αυτο που λεει η παπι και η vera ειναι απολυτα σωστο . Καλο κουραγιο!!!!

να χαιρομαστε τα παιδακια μας!!!!!!!Ο θηλασμος ειναι απο τα πιο υπεροχα πραγματα που εχω κανει ποτε!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Βανιλια του εχω δωσει μονο 2 φορες , του δινω φρουτοκρεμα με μια μεζουρα βανιλια και ευτυχως την τρωει με πολλη χαρα , τον ξεγελαω . Χορτοσουπα εξακολουθει να μη θελει και δεν τον πιεζω . ................

 

....... Σημερα ο μικρος παρουσιασε αιμα στα κακα του και εχω ψυχοπλακωθει . Ειναι η 2 φορα που κανει κακα μετα τις στερεες τροφες , η παιδιατρος μου ειπε οτι το αιμα ειναι επειδη σκλυρηναν τα κακα και δυσκολευτηκε καπως . Τι καλα που ημασταν μονο με τους θηλασμους !!!!!

 

Αρχοντούλα, τι γίνεται με τα κακά του μωρού; Έχει σταματήσει το αίμα;

Να ξέρεις ότι η βανίλια έχει αγελαδινό γάλα και μπορεί να ευθύνεται για αλλεργίες. Αν συνεχιστεί το αίμα πρέπει να το ψάξεις περισσότερο το θέμα, να βρεις τι ευθύνεται. Γενικά, τα φρούτα και όλες τις τροφές θα τις εισάγεις μία μία και μετά από 3-4 μέρες θα προσθέτεις και άλλη, ώστε αν κάτι προκαλεί αλλεργία στο παιδί να το εντοπίσεις και να μην το ξαναδώσεις.

Γνώμη μου, αλλά και συμβουλή αλλεργιολόγων είναι να μην προσπαθούμε να ξεγελάσουμε τα μωρά που αρνούνται μία τροφή καμουφλάροντάς την μαζί με μια άλλη γεύση ή άρωμα. Τα μωρά συνήθως δεν τρώνε κάτι αν δεν είναι έτοιμα γι' αυτό.

Καταλαβαίνω ότι σε έχουν κουράσει οι αντλήσεις και στην περίπτωσή σου περιμένεις πώς και πώς την ώρα που ένα γεύμα θηλασμού θα αντικατασταθεί με στερεές. Όμως αν βιαστείς να δώσεις στο παιδί μια τροφή για την οποία δεν είναι έτοιμο ακόμα, θα μπεις σε μια περιπέτεια όπου θα ταλαιπωρηθεί περισσότερο και τελικά θα αργήσει να πάρει αυτή την τροφή ακόμα πιο πολύ από όσο θα έκανε αν το άφηνες να διαλέξει εκείνο. Ελπίζω να μην σε μπερδεύω όπως τα λέω, έχουνε ξανασυζητηθεί εδώ αυτά τα θέματα.

Ίσως θα ήτανε καλύτερα να δοκιμάσεις κάποιο διαφορετικό φρούτο ή διαφορετική αναλογία φρούτων, ώστε να αλλάξει η γεύση της φρουτόκρεμας, δεν είναι απαραίτητο να τρώει απ' όλα τα φρούτα σε κάθε γεύμα. Μπορεί να βρεις ένα συνδυασμό ή ακόμα και ένα μόνο φρούτο που να του αρέσει καλύτερα.

Όταν η παιδίατρος μου έδωσε το οκ. να δώσω στην κόρη μου γιαούρτι, μετά το χρόνο, αυτή δεν ήθελε ούτε να το δει. Δεν επέμεινα τότε. Τώρα, δύο μήνες μετά της αρέσει πάρα πολύ και το τρώει ευχαρίστως, όχι το παιδικό, απλό πρόβειο ή και αγελαδινό. Το ίδιο και με τον τραχανά. Στην αρχή έδειχνε μεγάλη αποστροφή, τώρα τρελαίνεται. Τα φρούτα πάλι, το αντίθετο, ενώ αρχικά της άρεσαν πάρα πολύ, πέρασε μια φάση περίπου 2 μήνες που δεν τα δεχόταν με τίποτα. Τώρα άρχισε εδώ και κάτι μέρες πάλι να τα τρώει! Γενικά είναι καλό να ακούμε το μωρό μας στο ποιες τροφές θέλει να φάει. Εμείς αρκεί να φροντίζουμε να προσφέρουμε υγιεινές επιλογές.

Συνέχισε να προσφέρεις τα φρούτα και τη σούπα κάνε διάφορες παραλλαγές και κάποια στιγμή θα φάει!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Sofuka μου καλησπερα !!!!Σ'ευχαριστω πολυ που ενδιαφερθηκες και για τις συμβουλες σου !Εγω σε γνωριζω γιατι παρακολουθω το φορουμ γυρω απο το θηλασμο απο τοτε που ημουν εγκυος και εχω διαβασει πολλες δημοσιευσεις σου , ασε απο τοτε που σας ανακαλυψα εχω καταργησει την τηλεοραση και περνω ολο τον ελευθερο χρονο διαβαζοντας για το θηλασμο , για τον οποιο πιστευα ολες αυτες τις μπαρουφες που λενε ολοι!!!!Αφου και ο αντρας μου που τον εχω ζαλισει με το γαλατακι του σπορακου μας εχει γινει υπερμαχος οπαδος του θηλασμου και οσων συνεπαγονται αυτου . Ειναι λιγο ασχετο με το θεμα μας , αλλα θα επρεπε στη χωρα μας να υπαρχει μεγαλυτερη ενημερωση γυρω απο το μητρικο γαλα και ποσο σπουδαιο ειναι . Δεν θΑ επρεπε το υπουργειο υγειας να κανει καμπανιες χρησιμοποιωντας τα ΜΜΕ ; Στην Ελλαδα δεν θηλαζουν το πιστευω επειδη υπαρχει αγνοια !!!! Αν δεν υπηρχατε εσεις ολες εδω μεσα , εγω δεν θα θηλαζα , ειχα πεισμωσει τοσο πολυ μ'αυτο το θεμα που παρολο που μου ετυχαν πολλα εμποδια το παλεψα και ακομη θηλαζω . Μπραβο που βοηθατε τις μανουλες !!!!! Στη Γερμανια οπου και εχω μεγαλωσει μου εχουν πει οτι υπαρχει 24ωρη ανοιχτη γραμμη βοηθειας για το θηλασμο . Στο θεμα μας τωρα , ο μπεμπης εχει κανει πολλες φορες κακακια απο τοτε που εμφανισε αιμα και ευτυχως ηταν μια χαρα , το ειχα υποψη μου το θεμα αλλεργια και ετρεμα μη συμβαινει κατι τετοιο . Με τη βανιλια κι εγω δε χαιρομαι που μαλλον τον ξεγελαω και τρωει , που σκοπευω να δοκιμασω να δω αν θα φαει και χωρις αυτην . Για να ειμαι ειλικρινης χτες το εκανα με τα φρουτα και ενω στην αρχη δεν του αρεσε μετα αρχισε να θελει . Ειπα στη παιδιατρο οτι δεν θελω να δινω καθολου βανιλια κρεμα ως κανονικο γευμα και μου ειπε πως η βανιλια θα καλυψει τις παρα πανω θερμιδες που εχει αναγκη , δε συμφωνω μαζι της , αλλα δεν θελησα να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι της , γιατι πολυ απλα δεν θα κανω αυτο που μου ειπε . Αχ αν δεν επρεπε να λειπω δε θα το εκανα καθολου αυτο με τη βανιλια να τον ξεγελαω θα του εδινα μονο το γαλατακι μου , οπως εκανα 6 μηνες τωρα.

Δυο βδομαδες τωρα ημουν μερα νυχτα μαζι του και αυριο θα την αποχωριστω και δε θελω με τιποτα . Απλα με εχουν κουρασει οι αντλησεις , επειδη για να μην πλημμυρισω, πρεπει να βγαζω γαλα κατα τις μια τη νυχτα και πολλες φορες νυσταζω απο τις 11μιση . Σημερα ειδα οτι το στηθος μου πρηζεται πολυ οταν εχω θηλασει στις 14 και μετα παλι στις 21 , που σκεφτηκα τελικα να βγαζω λιγο γαλα στο φροντιστηριο και να του το δινουν το απογευμα μετα το φαγητο , και του αρεσει τοσο πολυ το γαλα , που ειναι κριμα να μην του το προσφερω , ενω το εχω τοσο αφθονο . Αυτααααα!!!!!Θα τα ξανα πουμε!!!Καληνυχτα σε ολες τις μανουλες!!!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπημένες μου μανούλες καλησπέρα.

Είναι η πρώτη φορά που επικοινωνώ μαζί σας, μια που η σχέση μου με τον υπολογιστή δεν είναι και η καλύτερη και ο χρόνος μου περιορισμένος. Δικαιολογήστε με λοιπόν για το ακατάλληλο της ώρας.

Θηλάζω την κόρη μου αποκλειστικά για 6 μήνες και λίγες μέρες. Χθες, μετά από τις οδηγίες της παιδιάτρου, ξεκίνησα το ριζάλευρο, έχοντας όμως ενστικτωδώς κάποιες ενστάσεις για οτιδήποτε βιομηχανοποιημένο δίνω στο παιδάκι μου. Δυστυχώς είναι η πρώτη φορά που μπήκα στο forum και δεν πρόλαβα να διαβάσω πολλά από τα όσα μοιράζεστε ως έμπειρες μανούλες. Θέλω να ρωτήσω πολλά εσάς και την Αγλαϊα:

Γιατί οι παιδίατροι προτείνουν το ριζάλευρο σαν πρώτη στερεά τροφή;Μήπως προσφέρει κάτι που δεν το γνωρίζω;Τώρα που το ξεκίνησα και κατάφερα τη μπέμπα μου με το ζόρι να φάει δύο κουταλιές μπορώ να το σταματήσω;

Ισχύει αυτό που ισχυρίζεται η παιδίατρός μου, ότι ο θηλασμός από κάποιο σημείο και μετά δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω στο παιδί, ορίζοντας το σημείο αυτό στον 10-12 μήνα;

Και αν δεν αντικαταστήσω ένα θηλασμό με γεύμα, αλλά δίνω το γεύμα μετά το θηλασμό, ρισκάροντας να φάει το παιδί μικρή ποσότητα, μήπως στερώ από το παιδί ουσίες που περιέχονται στις στερεές τροφές;

Τέλος, αν δεν αντικαταστήσω θηλασμό με γεύμα και μέχρι να γίνει η μπουμπού μου 1 έτους τη θηλάζω τόσο συχνά, πώς θα μπορέσω ομαλά και σταδιακά να σταματήσω το θηλασμό και να μην φτάσω να θηλάζω μέχρι τα 2 χρόνια, φοβούμενη ότι το παιδί θα μου ζητά να τη θηλάσω ακόμα και μπροστά σε κόσμο;

 

Ξέρω πως το τελευταίο σχόλιο μπορεί να σας φαίνεται αστείο, όμως με ενοχλεί η σκέψη μιας παθολογικής σχέσης μαμάς-παιδιού κολλημένου στο βρακί της μαμάς(συγχωρέστε με για τη φράση μου).

 

Καληνύχτα και ευχαριστώ προκαταβολικά που με ακούσατε(εννοώ που με διαβάσατε!!!!!!!!)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα !!!! Οι παιδιατροι συνηθως συστηνουν ο,τι ειναι γι' αυτους πρακτικο και ο,τι γνωριζουν . Γυρω απο το θεμα θηλασμος ξερουν ελαχιστα , εχω παρει τη γνωμη 4 παιδιατρων και ο καθενας λεει τα δικα του . Το ενστικτο της μαμας ειναι το καλυτερο σε συνδιασμο με τη σωστη πληροφορηση , που στην Ελλαδα πρεπει να προσπαθησεις πολυ για να την βρεις . Το ρυζαλευρο σε σχεση με το μητρικο γαλα δεν εχει καμια σχεση , το προτεινουν επειδη ειναι γλυκο και επειδη ειναι η ευκολη λυση για να μαθει το παιδι το κουταλι . Τωρα απο την αλλη αν το παιδακι σου δεν εχει αλλεργια στο αγελαδινο γαλα , δε νομιζω οτι του κανει κακο , ας με διορθωσουν οι πιο εμπειρες του φορουμ . Απλα τον πρωτο χρονο το μητρικο γαλα πρεπει να ειναι η κυρια τροφη τους και οι στερεες να τον συμπληρωνουν , δεν θα παθει τιποτα αν αρχισει να τρωει οποτε ειναι αυτο ετοιμο και ας μην ειναι στους 6 μηνες και ας ειναι πιο μετα . Αυτο που ειπε η παιδιατρος σου για το γαλα , οτι δεν προσφερει τιποτα μετα τον 10-12 μηνα ειναι μεγαλη........να μην το πω , αμαν αυτοι οι γιατροι , ας περιοριστουν στα ιατρικα τους θεματα και ας αφησουν το μητρικο γαλα στην ησυχια τους . Ειναι δυνατον να του προσφερει περισσοτερα η σκονη , το "πεθαμενο" γαλα οπως λεω εγω ; Εννοειται οτι το δικο σου γαλατακι ειναι καλυτερο . Οσο αυτο με το κολλημα ουτε εγω το θελω , απλα ειναι θεμα εκπειδευσης , καλο ειναι να προσφερουμε στηθος οταν πειναει και οχι οταν ποναει ή θελει παρεα . Ο μπουμπουκος μου ειναι 6 μηνων και του δινω στηθος μονο για μαμ , τις υπολοιπες ωρες ειναι ολο γελια και χαρες , 3 λαλουν και 2 χορευουν . Εμεις φταιμε για την παθολογικη σχεση και οχι ο θηλασμος . Καποια στιγμη θα φαει και αυτη και σταδιακα θα θηλαζει λιγοτερο και θα αποθηλασεις με φυσικο τροπο . Εγω πρωτα δινω στερεες και μετα αν δω οτι ψαχνει για γαλατακι τον συμπληρωνω με δικο μου φυσικα . Αν δεις οτι δεν θελει να αρχισει ακομη με στερεες μην την πιεσεις , θηλαζε κανονικα και μετα απο μερες ξανα προσπαθεις .΅Ελπιζω να σε βοηθησα λιγακι .

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει αυτό που ισχυρίζεται η παιδίατρός μου, ότι ο θηλασμός από κάποιο σημείο και μετά δεν προσφέρει τίποτα παραπάνω στο παιδί, ορίζοντας το σημείο αυτό στον 10-12 μήνα;

Και αν δεν αντικαταστήσω ένα θηλασμό με γεύμα, αλλά δίνω το γεύμα μετά το θηλασμό, ρισκάροντας να φάει το παιδί μικρή ποσότητα, μήπως στερώ από το παιδί ουσίες που περιέχονται στις στερεές τροφές;

Τέλος, αν δεν αντικαταστήσω θηλασμό με γεύμα και μέχρι να γίνει η μπουμπού μου 1 έτους τη θηλάζω τόσο συχνά, πώς θα μπορέσω ομαλά και σταδιακά να σταματήσω το θηλασμό και να μην φτάσω να θηλάζω μέχρι τα 2 χρόνια, φοβούμενη ότι το παιδί θα μου ζητά να τη θηλάσω ακόμα και μπροστά σε κόσμο;

 

Ξέρω πως το τελευταίο σχόλιο μπορεί να σας φαίνεται αστείο, όμως με ενοχλεί η σκέψη μιας παθολογικής σχέσης μαμάς-παιδιού κολλημένου στο βρακί της μαμάς(συγχωρέστε με για τη φράση μου).

 

Καληνύχτα και ευχαριστώ προκαταβολικά που με ακούσατε(εννοώ που με διαβάσατε!!!!!!!!)

 

Stella, δες λίγο εδώ σχετικά με την περιεκτικότητα του γάλακτος μετά τον πρώτο χρόνο http://www.kellymom.com/bf/bfextended/ebf-benefits.html

 

Είναι καθαρά δική σου απόφαση για πόσο καιρό θα θηλάζεις. Να ξέρεις πάντως πως σ' αυτή την ηλικία είναι φυσιολογικό να είναι κολλημένο το μωρό στη μαμά, η ανεξαρτητοποίηση θα έρθει αργότερα και μάλιστα όσο καλύτερα καλύψουμε τις συναισθηματικές του ανάγκες σ' αυτή την ηλικία τόσο πιο ομαλά θα ανεξαρτητοποιηθεί, αφού θα νιώθει ασφάλεια και σιγουριά. Όσο για το πρακτικό μέρος του ζητήματος, τα μεγαλύτερα μωρά, ειδικά όταν βρίσκονται εκτός σπιτιού, απασχολούνται εύκολα με όλα τα καινούρια πράγματα που βλέπουν, οπότε μη φοβάσαι πως θα σε φέρνει σε δύσκολη θέση. Όταν είμαστε στο σπίτι, η κόρη μου θηλάζει πάρα πολύ συχνά (σχεδόν όποτε με βλέπει να κάθομαι :lol: και οπωσδήποτε τουλάχιστον μία φορά ανάμεσα στα γεύματα στερεών), όταν όμως είμαστε έξω, μπορεί να περάσει και 3 και 4 ώρες χωρίς να ζητήσει θηλασμό, για περισσότερο δεν ξέρω, γιατί δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά φαντάζομαι ότι αν φάει κάτι άλλο μπορεί να καθίσει κι άλλο. Η μόνη περίπτωση που της είναι απαραίτητο είναι αν είμαστε έξω την ώρα που συνήθως κοιμάται για βράδυ και φυσικά δεν έχω πρόβλημα να την θηλάσω, όπου και να είμαστε. Όσο μεγαλώνουν τα μωρά μπορείς να τους εξηγήσεις και μπορούν να περιμένουν να θηλάσουν αργότερα.

 

Η ρυζόκρεμα έχει συντηρητικά, αγελαδινό γάλα και άδειες θερμίδες. Μπορείς να αρχίσεις με τα φρουτάκια.

 

Αρχοντούλα, μια χαρά θα τα πάει το μωρό, μην ανησυχείς! Μπορεί μ' εσένα να μην τρώει ποσότητα, αλλά αν λείπεις ίσως να φάει περισσότερο!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...