Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

πάλι πήγαμε στην παιδίατρο και πάλι στενοχωρήθηκα...η μικρή (10 μηνών) πήρε μόνο 100 γρ - πάλι..(είναι τώρα μόλις 8 κιλά). Δεν καταλαβαίνω γιατί. Τρώει με πάρα πολλή όρεξη ό,τι και να της δώσεις και θηλάζουμε πρωί, βράδυ και πιο βράδυ (στις 12). Η γιατρός δεν ανησύχησε τρελά, αλλά μας είπε παρ'ολ'αυτά να κάνουμε καλλιέργεια ούρων για να αποκλείσουμε τυχόν ουρολοίμωξη. Μου είπε ότι αν έπινε ξένο θα φούσκωνε κι ότι με τα μωρά που θηλάζουν είμαστε πιο χαλαροί όσον αφορά την πρόσληψη βάρους.

 

Όμως εγώ ανησυχώ. Είναι ένα ολόκληρο κιλό κάτω στην καμπύλη (έπρεπε να είναι 9 κιλά). Αν δεν έτρωγε, οκ, θα ήξερα πού να το αποδώσω...αλλά αυτή τρώει τον άμπακο. Ναι, είναι και κινητικό παιδάκι και ύψος πήρε και η περίμετρος του κεφαλιού της μεγάλωσε - ευτυχώς!

 

Διαβάζω για άλλα μωρα που θηλάζουν και παίρνουν συνέχεια βάρος κι αναρωτιέμαι: μήπως δεν τρώει αρκετά; Αλλά δεν δείχνει να πινάει...

 

Σκέφτηκα και το άλλο: πριν από 4-5 μήνες είχε παρουσιάσει αλλεργία στα αγελαδινά. Τα έκοψα και συνήλθε...ή μήπως όχι; Έλεγα να πήγαινα να κάνω και μια μάγιερ κοπράνων να είμαι 100% σίγουρη ότι δεν φταίει η αλλεργία.

 

Πολύ έχω προβληματιστεί. Καμιά γνώμη;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Peony ένα σου λέω μόνο: Δεν είσαι η μόνη! Αυτά που γράφεις θα μπορούσα να τα είχα γράψει εγώ! Βέβαια αυτό το μήνα που μου ξεκίνησε κόλπα και δεν έτρωγε, δεν πήγαμε να δούμε τι κάναμε από βάρος αλλά όταν έκλεισε τον 8ο ήταν 8.200 περίπου. Τότε ακριβώς επειδή έτρωγε αρκετά δεν είχα ανησυχήσει που πήρε μόνο 200γρ. γιατί είναι κι εμένα αεικίνητο ζωή να 'χει! Κι εμείς είχαμε εμφανίσει αλλεργία στο αγελαδινό κι από ό,τι μου έχει πει η παιδίατρος τα παιδάκια με αλλεργίες παίρνουν όντως πιο δύσκολα βάρος. ΄Κι εγώ κάποιες φορές αναρωτιέμαι μήπως έχει ακόμα αίμα στα κακά και δεν το καταλαβαίνω, αλλά όταν ρώτησα την παιδίατρο μου είπε ότι ακόμα κι αν συμβαίνει αυτό θα είναι ελάχιστο και αν τα κακά δεν έχουν βλένες και δεν δω κάτι περισσότερο να μην κάνω κάτι. Απλά υπομονή και τι να κάνουμε τα δικά μας παιδάκια θέλουν να είναι μοντελάκια!

Link to comment
Share on other sites

λεπτομερειες για το πώς θα διαχειριστεις το θεμα της αλλεργιας δεν ξερω αλλα γνωμη μου να μην αγχωνεσαι για το βαρος.

οι καμπυλες που εχουν τα βιβλια απο -3 εως +97 ειναι οι φυσιολογικες τιμες.η σκουρα γραμμη το μεσο ορο των παιδιων.

απο την στιγμη που το παιδι ειναι μεσα στην γκρι περιοχη κ δεν υπαρχουν αλλοι λογοι για την μικρη προσληψη βαρους να εισαι ο.κ.

Link to comment
Share on other sites

Koριτσάκια, σας ευχαριστώ για την ενθάρρυνση! Και εγώ θέλω να πιστεύω ότι έτσι είναι "το σκαρί της" κι ο μεταβολισμός της, ιδιαίτερα αφού παίρνει ύψος - είναι τώρα 75 εκατοστά.

Αλλά δύο πράγματα δεν μπορώ να χωνέψω:

(α) ότι πρέπει να υποστεί την ταλαιπωρία της καλλιέργειας ούρων (γιατί χρειάζεται να της βάλουν καθετήρα κτλ) και

(β) ότι θα αρχίσουν να λένε ότι δεν χορταίνει με το γάλα μου, δεν έχω αρκετό κτλ κτλ. Ήδη η νταντά της το είπε (καλά αυτή το λέει εδώ και 6 μήνες), αλλά είμαι σίγουρη ότι θα το πουν κι άλλοι συγγενείς και φίλοι. Το χειρότερο είναι ότι εγώ η ίδια αρχίζω να σκέφτομαι ότι δεν της φτάνει το γάλα και έλεγα να δοκιμάσω και λίγο συμπλήρωμα μετά το κάθε γεύμα. Δεν βοηθάει που πλέον όταν θηλάζουμε, χαζεύει, σηκώνεται, και έτσι τρώει λιγότερο απ'ό,τι παλιότερα. Αλλά ούτε διαμαρτύρεται ότι πεινάει.

 

Τεσπα, δίκιο έχετε, μάλλον ανησυχώ χωρίς λόγο, αλλά ... (αυτό το αλλά θα με φάει!).

Link to comment
Share on other sites

peony δεν προλαβα να διαβασω αναλυτικα και δυστυχως βιαζομαι αλλα οσον αφορα το

α) για την συλλογη ουρων,πουλανε στα φαρμακεια νεογνικους ουροσυλλεκτες (κολανε με αυτοκολλητο το αφηνεις,μεχρι να ουρησει το μωρο σου και το ξεκολας πχ 2 ωρες αργοτερα και ειναι εντελως ανωδυνο) αγοραζεις βεβαια και κανονικο ουροσυλεκτη για μεγαλους για να βαλεις τα ουρα εκει.Δεν ξερω αν τους εχεις υποψην σου αλλα αν ρωτησεις σε φαρμακειο θα εχουν σιγουρα,εγω εχω 2-3 αχρειαστοι να ναι.

Μακαρι ολα καλα με το μωρακι σου που θα ειναι δηλ ,να μην στεναχωριεσαι.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

peony,

μην ανησυχεις, τα περασαμε κι εμεις αυτα...

καναμε καλλιεργια ουρων οταν ο μπεμπης μου ηταν 5 μηνων :cry:

δεν ειναι καμια ταλαιπωρια, δεν καταλαβαινει τποτα, τον δικο μου τον ειχε παρει ο υπνος οσο περιμεναμε να κανει τσισα :lol:

σιγουρα δεν θα εχει τιποτα!!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

peony μην αγχωνεσαι με το βαρος. στο εχω ξαναπει τα παιδακια μας ειναι πανω κατω τα ιδια σε βαρος....

 

εμενα 10 μηνων 8 κιλα και υψος 72 εκατ.

 

 

 

ειπαμε ειναι μοντελα...

 

και οποιος σου πει οτι δε φτανει το γαλα, να τον γειωσεις!!!

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

Peony, η Αρχοντία έχει δίκιο.

 

Ό,τι και να κάνουμε εμείς, το κάθε παιδί παιδί έχει τη δική του καμπύλη ανάπτυξης. Άλλα αναπτύσσονται πολύ στην αρχή κι ύστερα με βραδύτερο ρυθμό, άλλα αργά στην αρχή και μετά ταχύτερα.

 

Σε άλλα η καμπύλη ανάπτυξης είναι ψηλά, σε άλλα χαμηλά.

 

Το DNA του κάθε ανθρώπου έχει διαφορετικές προδιαγραφές. Έτσι λοιπόν χαλάρωσε, χαμογέλασε και δέξου πως το δικό σου παιδί είναι γεννημένο για να έχει το μεταβολισμό, την ανάπτυξη και τα κιλά που έχει!!!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην χαθεί το ποστ λόγω αναβάθμισης...Σας ευχαριστώ και πάλι!

ΜαρίαΧ, πολύ χρήσιμη αυτή η πληροφορία, θα τους αναζητήσω οπωσδήποτε αυτούς τους ουροσυλλέκτες.

Μia, η εμπειρία σας με καθησύχασε αρκετά.

Αρχοντία, πραγματικά τα δικά μας πάνε μαζί

Dimitrali, αυτό προσπαθώ να κάνω, αλλά δεν ξέρω, αυτή η μανία με τις καμπύλες δεν βοηθάει. Δηλαδή παλιά που δεν ζυγίζανε τα μωρά τακτικά τι γινόταν;

Τεσπα, ευτυχώς η κόρη μου δεν πήρε από μένα (είμαι ακριβώς το αντίθετο, κοντή και παχουλή, ο δε μεταβολισμός...τα ζώα μου αργά

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και έμπειρες μανούλες βοήθεια!! μπορεί να σας φανεί αστείος ο προβληματισμός μου όμως πιστεύω οτι σίγουρα κάποια στιγμή βρεθήκατε και εσείς στη θέση μου..η μπέμπα μου κλείνει σε περίπου 10 μέρες τον 6ο μήνα..τη θηλάζω αποκλειστικά, ήρθε όμως η ώρα να αρχίσουμε να τρώμε.. η παιδίατρος μου έδωσε ένα πρότυπο διατροφής το οποίο περιλαμβάνει τα εξής με το που κλείσει το μωρό τον 6:

μεσημέρι λαχανικά για μια εβδομάδα, μετά απο 10 μέρες φρουτόκρεμα για πρωινό και μετά απο 15 μέρες απογευματινό κρέμα με κεχρί.. ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: δεν μπορούμε δηλαδή να φάμε πρώτα την απογευματινή κρεμούλα βανίλια για να μάθουμε σιγά σιγά και το κουταλάκι; είναι αρκετά νόστιμη απο όσο ξέρω και τα μωρά την αγαπούν..για να μάθει να τρώει δηλαδη γιατί μέχρι τώρα ούτε μπιμπερό δεν θέλει...θα μου πείτε γιατι δεν το συζητάς με την παιδίατρο; το συζήτησα και ειναι αρνητική στην κρέμα βανίλια αλλά και στην έναρξη τροφης με κρέμα..εσεις τι κάνατε; ακολουθούμε πιστά αυτά που λένε οι παιδίατροι στο συγκεκριμένο θέμα;; βοηθήστε μας να φάμε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον, να ποιο ειναι το προβλημα. Η μπεμπα μου, 8μιση μηνων, εχει το εξης προγραμμα

8.00 θηλασμος

12.00 φρουτοκρεμα

4.00 κρεατο-χορτοσουπα

8.00 γιαουρτι

12.00 θηλασμος

Οπως βλεπετε τα διαστηματα αναμεσα στα γευματα της ειναι τετραωρα και παλι την ταιζω με το ζορι, αλλα το κυριοτερο ειναι οτι δεν μπορω να τη θηλασω ενδιαμεσα, γιατι αν τη θηλασω λιγο πριν το γευμα δε θα φαει, θα πρεπει να περασουν αλλες 4 ωρες και θα βγουμε τελειως εκτος προγραμματος, ενω μετα το γευμα δε δεχεται καθολου το στηθος. Προβληματιζομαι γιατι φοβαμαι οτι δεν πινει αρκετο γαλα, θηλαζοντας μονο πρωι βραδυ, και δεν ξερω τι να κανω. Ειναι οπως ειπα 8μιση μηνων, και ειναι λιγο χαμηλα στα κιλα της, 7.800, ενω γεννηθηκε 3.540. Ολες οι προτασεις σας θα μου ηταν πολυτιμες!

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει bebos!

 

Μπράβο για την επιλογή σου να θηλάσεις.

 

Για να μπορέσουμε να βοηθήσουμε, δώσε μας αυτές τις πληροφορίες: http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

 

Θα τα πούμε και πάλι.

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

εμείς όταν κλείσαμε τον 6ο μήνα ξεκινήσαμε τα φρούτα όχι όλα μαζί για να δούμε για τυχόν αλλεργίες, δηλ τις 3 πρώτες μέρες μόνο μήλο, μετά άλλες 3 μέρες μόνο αχλάδι και τέλος την μπανάνα και μετά όλα μαζί. Απ'ότι έχω καταλάβει ο κάθε παιδίατρος δίνει τις δικές οδηγίες. Εγω προσωπικά τον ακολουθά πιστά σε ότι μου λέει βέβαια κάνω και τις δικές μου παρεμβάσεις όπου χρειαστεί.

Link to comment
Share on other sites

Βebos, δεν ξέρω να σου απαντήσω, αλλά θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον το θέμα σου γιατί αντιμετωπίζω πάρόμοια κατάσταση, η δικιά μου είναι 10 μηνών και 8 κιλά. Κι εγώ έχω αντικαταστήσει γεύματα γιατί δουλεύω.

 

Το πρόγραμμά μας είναι σχεδόν ίδιο, με τις εξής διαφορές: δίνω γιαουρτάκι ή τραχανά στις 19.30, και μετά στις 21.00 θηλάζω, και ξαναθηλάζω (με τη μικρή κοιμισμένη) στις 00.00 (αλλιώς θα ξυπνήσει κατά τις 3.00 από την πείνα - μερικές φορές το κάνει έτσι κι αλλιώς). Γενικά το παιδί αυτό είναι φαταούλας αλλά βάρος δεν παίρνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα στοιχεια μας ειναι τα εξης.

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40η

Β. Το φύλο του βρέφους Κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Οχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

31/7 βαρος γεννησης 3540

4/8 βαρος εξοδου 3420

6/8 3530

27/8 4245

21/9 4950

17/10 5460

22/11 6220

22/12 6660

27/1 7150

27/2 7550

26/3 7770

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

5

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Στα 2. Στα υπολοιπα τρωει φρουτοκρεμα, κρεατοχορτοσουπα και γιαουρτι

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Δεν παιρνει

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Medela swing

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

το χρησιμοποιω μονο περιστασιακα

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

__Δεν τρωει παρα μονο αν περασουν τουλαχιστον τεσσερις ωρες απο το προηγουμενο γευμα της________________

Link to comment
Share on other sites

Αφού αυτό το πρόγραμμα το έχει βάλει το μωρό κι όχι εσύ, τότε έτσι ήθελε να το κάνει. Μπορεί αυτά τα 2 γεύματα θηλασμού να της αρκούν και να τραβάει αρκετό γάλα ώστε να διατηρεί την παραγωγή σου. Αν θέλεις μπορείς να την θηλάζεις και στη διάρκεια της νύχτας, όπως είναι κοιμησμένη. Οι νυχτερινοί θηλασμοί ευνοούν την παραγωγή.

Το βάρος σας είναι καλό.

 

Αν ήσουν λίγο πιο προκλητική μήπως ερχόταν από μόνη της να θηλάσει χωρίς να την πιέζεις εσύ; Δηλαδή, να κάθεσαι με το στήθος έξω ή να προσφέρεις σε κουφές στιγμές, πχ την ώρα που παίζετε.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, εχω δοκιμασει σε ολες τις ασχετες στιγμες που μπορειτε να φανταστειτε, και τη μερα και τη νυχτα, αλλα αυτο το παιδι πραγματικα οταν δε θελει δεν μπορω να το καταφερω με τιποτα. Σπρωχνει το στηθος και κλαιει αν επιμεινω. Και πρωι βραδυ θηλαζει για μερικα λεπτα, αντε ενα τεεταρτο στην καλυτερη περιπτωση. Γι' αυτο αγχωνομαι, ποσο γαλα προλαβαινει να πιει σε τοσο λιγη ωρα? Δεν αγχωνομουνα οταν ηταν πιο μικρη και τη θηλαζα αποκλειστικα και αγχωνομαι τωρα και ψαχνω εναν τροπο να μπορουσα να μετρησω ποσα ml πινει!

Link to comment
Share on other sites

Αχ, εχω δοκιμασει σε ολες τις ασχετες στιγμες που μπορειτε να φανταστειτε, και τη μερα και τη νυχτα, αλλα αυτο το παιδι πραγματικα οταν δε θελει δεν μπορω να το καταφερω με τιποτα. Σπρωχνει το στηθος και κλαιει αν επιμεινω. Και πρωι βραδυ θηλαζει για μερικα λεπτα, αντε ενα τεεταρτο στην καλυτερη περιπτωση. Γι' αυτο αγχωνομαι, ποσο γαλα προλαβαινει να πιει σε τοσο λιγη ωρα? Δεν αγχωνομουνα οταν ηταν πιο μικρη και τη θηλαζα αποκλειστικα και αγχωνομαι τωρα και ψαχνω εναν τροπο να μπορουσα να μετρησω ποσα ml πινει!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και έμπειρες μανούλες βοήθεια!! μπορεί να σας φανεί αστείος ο προβληματισμός μου όμως πιστεύω οτι σίγουρα κάποια στιγμή βρεθήκατε και εσείς στη θέση μου..η μπέμπα μου κλείνει σε περίπου 10 μέρες τον 6ο μήνα..τη θηλάζω αποκλειστικά, ήρθε όμως η ώρα να αρχίσουμε να τρώμε.. η παιδίατρος μου έδωσε ένα πρότυπο διατροφής το οποίο περιλαμβάνει τα εξής με το που κλείσει το μωρό τον 6:

μεσημέρι λαχανικά για μια εβδομάδα, μετά απο 10 μέρες φρουτόκρεμα για πρωινό και μετά απο 15 μέρες απογευματινό κρέμα με κεχρί.. ο προβληματισμός μου είναι ο εξής: δεν μπορούμε δηλαδή να φάμε πρώτα την απογευματινή κρεμούλα βανίλια για να μάθουμε σιγά σιγά και το κουταλάκι; είναι αρκετά νόστιμη απο όσο ξέρω και τα μωρά την αγαπούν..για να μάθει να τρώει δηλαδη γιατί μέχρι τώρα ούτε μπιμπερό δεν θέλει...θα μου πείτε γιατι δεν το συζητάς με την παιδίατρο; το συζήτησα και ειναι αρνητική στην κρέμα βανίλια αλλά και στην έναρξη τροφης με κρέμα..εσεις τι κάνατε; ακολουθούμε πιστά αυτά που λένε οι παιδίατροι στο συγκεκριμένο θέμα;; βοηθήστε μας να φάμε!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το καλύτερο είναι να ξεκινήσεις με φρουτάκια...Πρώτη μέρα λίγο αχλάδι, μετά από 2-3 μέρες δίνεις και μήλο, μετά μπανάνα...Μετά από 2 βδομάδες περίπου μπορείς αρχίζεις λαχανικά για μεσημεριανό... Είναι πολύ νωρίς για 3 γεύματα... Θα πρέπει να προσέξεις,γιατί θα μειωθεί πολύ η παραγωγή σου. Πρώτα θηλάζεις και μετά δίνεις λίγη στερεά τροφή...Οσο περνάν οι μέρες δίνεις περισσότερη στερεά... Οι κρέμες δεν είναι τόσο απαραίτητες στα μωρά. Δεν τους πρσφέρουν τίποτα. Και έχουν συνήθως μέσα αγελαδινό γάλα, που ίσως προκαλέσει αλλεργεία...Ελπίζω να βοήθησα...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...