Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Bimba εγώ τη χορτόσουπα, ή τα λαχανικά τα έδινα κατά τις 5-6.

Κρέας όμως δεν θα της έδινα βράδυ, γιατί νομίζω η προτείνη είναι λίγο βαριά. Αυτό όμως είναι η δική μου γνώμη. :)

 

Thanks Χλόη :!:

Απλά σκέφτομαι ότι και το γάλα περιέχει πολές πρωτείνες. Επομένως ίσως δεν υπάρχει πρόβλημα να γίνει η κρεατοχορτόσουπα απογευματινό γεύμα?!?

Υπάρχει κάποιος άλλος που τη δίνει το απόγευμα?????????

 

Μήπως είναι νωρίς να αρχίσουμε τον χορτοπουρέ-σούπα???

 

Πω πω μπέρδεμα :shock::)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Καλημέρα και από εμένα και καλή Χρονιά κορίτσια!!!Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας,να είναι πάντα γερά και χαρούμενα!!!! Σίγουρα έχει ξαναγίνει αυτή η ερώτηση,αλλά ελλείψει χρόνου,δεν μπορώ να τα διαβάσω όλα και συγγνώμη....Μέχρι πόσο μηνών μπορεί να τρέφεται το μωρό αποκλειστικά με μητρικό γάλα???η παιδίατρος χτες που ρώτησα μου είπε ότι μπορώ μέχρι 6 μηνών να θηλάζω αποκλειστικά, μετά ΠΡΕΠΕΙ να μπουν στερεές τροφές ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ!!Εγώ γιατί νομίζω ότι κάπου έχω διαβάσει ότι μπορεί και μέχρι 1 και 2 ετών ακόμα μπορεί να τρώει μόνο από τη μανούλα???ισχύει κάτι τέτοιο???δε θέλω να βιαστώ να του δώσω στερεά....

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Από τον Αποκλειστικό Μητρικό Θηλασμό στην Οικογενειακή Διατροφή:

Πότε πρέπει να ξεκινήσει;

Ο αποκλειστικός μητρικός θηλασμός είναι περισσότερο από επαρκής για να καλύψει τις διατροφικές ανάγκες των περισσοτέρων μωρών μέχρι να φθάσουν τους 6 μήνες (26 εβδομάδων). Κατά την ίδια περίοδο, αρκετά ορόσημα στην ανάπτυξη του παιδιού συμπράττουν δημιουργώντας την ετοιμότητα να τραφεί με μαλακές και ημι-μαλακές τροφές. Μπορούν να κάθονται, να ελέγχουν το κεφάλι τους και να μετακινούν τροφή προς το στόμα τους. Το χωνευτικό και ανοσοποιητικό τους σύστημα είναι επίσης πιο ώριμο.

Τι τροφές πρέπει να δώσουμε;

Μεταξύ των 6 και των 24 μηνών τα παιδιά μεγαλώνουν γρήγορα και οι ανάγκες τους σε ενέργεια, βιταμίνες και μέταλλα αυξάνουν, όμως τα στομάχια τους είναι σχετικά μικρά (30ml/kg σωματικού βάρους περίπου το μέγεθος μιας κούπας. Σε όλη αυτή την περίοδο τα παιδιά χρειάζονται υψηλά θρεπτικές τροφές που παρέχουν πολλά θρεπτικά στοιχεία σε μικρή ποσότητα τροφής.

 

Πηγη: http://www.unicef.gr/bf05.php

 

Διάβασε τι λέει αυτό το λινκ έχει πολύ ενδιαφέροντα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή χρονιά σε όλες τις θηλάζουσες μανούλες!

Έθεσα το ερώτημα στο τόπικ Εισαγωγή στερεών τροφών, αλλά επειδή κανείς δεν μου απάντησε, επανέρχομαι και ερωτώ: θηλάζουμε πρώτα κι έπειτα δίνουμε τη φρουτόκρεμα ή το αντίστροφο και για ποιο λόγο? Τι είναι προτιμότερο? Ο παιδίατρος μου είπε πρώτα φρούτο και μετά αμέσως γάλα...Περιμένω τις απαντήσεις από τις πιο έμπειρες μανούλες!!

.png
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η παιδίατρος μου είχε πει να την ταίζω μετά το θηλασμό, στα πρώτα ταΐσματα τουλάχιστον. Τώρα πια, κι επειδή το μωρό μου είναι φαγανούτσικο, δεν την ζορίζω. Αν θέλει κι επιμένει να θηλάσει πρώτα, της δίνω αργότερα τη στερεά τροφή (σε όλα τα γεύματα το κάνω αυτό). Απλά δοκιμάζω πρώτα την τροφή, μήπως τη φάει, αν την αρνηθεί και θέλει να θηλάσει, την αφήνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα και από εμένα και καλή Χρονιά κορίτσια!!!Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας,να είναι πάντα γερά και χαρούμενα!!!! Σίγουρα έχει ξαναγίνει αυτή η ερώτηση,αλλά ελλείψει χρόνου,δεν μπορώ να τα διαβάσω όλα και συγγνώμη....Μέχρι πόσο μηνών μπορεί να τρέφεται το μωρό αποκλειστικά με μητρικό γάλα???η παιδίατρος χτες που ρώτησα μου είπε ότι μπορώ μέχρι 6 μηνών να θηλάζω αποκλειστικά, μετά ΠΡΕΠΕΙ να μπουν στερεές τροφές ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ!!Εγώ γιατί νομίζω ότι κάπου έχω διαβάσει ότι μπορεί και μέχρι 1 και 2 ετών ακόμα μπορεί να τρώει μόνο από τη μανούλα???ισχύει κάτι τέτοιο???δε θέλω να βιαστώ να του δώσω στερεά....

 

Δεν ισχύει οχι . Να μην βιαστεις να δωσεις στερεες τροφες , τουλάχιστον 6 μηνες αποκλειστικό θηλασμό .Το μητρικό γαλα ειναι η ΚΥΡΙΑ τροφή του μωρου για το πρωτο έτος .

 

Εμένα κοντευει 8 μηνων η μωρουλινιτσα και ενα ολοκληρο αχλάδι δεν εχει φαει ακομα . Η δική μου παιδίατρος λεει "Οποτε ειναι ετοιμη θα φαει". Αυτο λεω και γω ...και οπως την βλέπω μαλλον θα φαει κατευθειαν με μαχαιροπηρουνο μια και σιχαινετε τα λιωμένα

 

:lol:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εμείς τώρα μία μέρα τρώμε, άλλη δεν τρώμε...

 

γενικά οι γεύσεις της αρέσουν. ό,τι και να της έχω δώσει δεν ξυνίζει τα μούτρα, το δέχεται. όμως πάνω από 10 κουταλιές, άντε 15 δεν τρώει.

ενώ τρώει στην αρχή με όρεξη, μετά ξαφνικά κλέινει ερμητικά το στόμα και αν τυχόν προσπαθησεις να της δώσεις και αλλο κλαιει. οποτε σταματαμε. μετα απο κανα μισαωρο θελει γαλατακι της μαμας.

 

η παιδιατρος μας ειπε αυτο τον μηνα τραχανα χωρις αβγο, κριθαρακι και αστρακι, ολα τα φρουτα πλεον και λαχανικα εποχης και ολα τα τυρια. επισης προς το τελος του μηνα οσπρια και γιαουρτι.

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

προτείνη

 

κι εγώ λέω ποιο προτείνει????

 

πρωτεΐνη

 

για να βάλεις ΅ θέλει shift + w πριν γράψεις το γράμμα!

 

:lol::lol::lol: Το ξέρω! Απλά μερικές φορές ξεχνιέμαι. :oops: Μην ξεχνάτε, είμαι και καναδεζάκι! :lol:

 

Πάντως αν μου το προτεΐνεις, θα πατάω το shift και w από δω και πέρα! :wink::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα και καλή Χρονιά κορίτσια!!!Να χαιρόμαστε τα παιδάκια μας,να είναι πάντα γερά και χαρούμενα!!!! Σίγουρα έχει ξαναγίνει αυτή η ερώτηση,αλλά ελλείψει χρόνου,δεν μπορώ να τα διαβάσω όλα και συγγνώμη....Μέχρι πόσο μηνών μπορεί να τρέφεται το μωρό αποκλειστικά με μητρικό γάλα???η παιδίατρος χτες που ρώτησα μου είπε ότι μπορώ μέχρι 6 μηνών να θηλάζω αποκλειστικά, μετά ΠΡΕΠΕΙ να μπουν στερεές τροφές ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ!!Εγώ γιατί νομίζω ότι κάπου έχω διαβάσει ότι μπορεί και μέχρι 1 και 2 ετών ακόμα μπορεί να τρώει μόνο από τη μανούλα???ισχύει κάτι τέτοιο???δε θέλω να βιαστώ να του δώσω στερεά....

 

Μπορεί να τρέφεται αποκλειστικά με μητρικό γάλα και για ένα χρόνο, και ίσως και παραπάνω! Τον πρώτο χρόνο οι στέρεες τροφές είναι μόνο για εξάσκηση. Δεν είναι απαραίτητες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μέχρι πόσο μηνών μπορεί να τρέφεται το μωρό αποκλειστικά με μητρικό γάλα???

6 μήνες συνήθως, μερικές φορές 8, σπάνια περισσότερο

 

η παιδίατρος χτες που ρώτησα μου είπε ότι μπορώ μέχρι 6 μηνών να θηλάζω αποκλειστικά, μετά ΠΡΕΠΕΙ να μπουν στερεές τροφές ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ!!

Με το ζόρι δεν γίνεται αλλά πρέπει να δούμε αν το μωρό είναι έτοιμο

 

Εγώ γιατί νομίζω ότι κάπου έχω διαβάσει ότι μπορεί και μέχρι 1 και 2 ετών ακόμα μπορεί να τρώει μόνο από τη μανούλα???ισχύει κάτι τέτοιο???δε θέλω να βιαστώ να του δώσω στερεά....

Να πάρεις τα βιβλία της Άννας Πατσούρου, Θηλασμός, μια υπέροχη σχέση, εκδ. σύγχρονοι ορίζοντες και να ενημερωθείς.

Η άγνοια μπορεί να βάλει σε κίνδυνο την υγεία του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol: Το ξέρω! Απλά μερικές φορές ξεχνιέμαι. :oops: Μην ξεχνάτε, είμαι και καναδεζάκι! :lol:

αχ, το έχω πει, αυτό το εξωτερικό....

 

Πάντως αν μου το προτεΐνεις, θα πατάω το shift και w από δω και πέρα! :wink::lol::lol:
:lol:
Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να τρέφεται αποκλειστικά με μητρικό γάλα και για ένα χρόνο, και ίσως και παραπάνω!

ισχύει αλλά για λίγα μωρά. Τα περισσότερα έχουν ανάγκη τις στερεές τροφές νωρίτερα.

 

Το γάλα παραμένει η κύρια τροφή του μωρού και το δεύτερο εξάμηνο αλλά θα πρέπει να μπορούμε να εκτιμήσουμε τις ανάγκες του κάθε παιδιού ξεχωριστά. Δεν πρέπει να ζορίζουμε τα μωρά δίνοντας πιο νωρίς ή περισσότερες στερεές τροφές αλλά δεν πρέπει και να τα κρατάμε μακριά από αυτές ενώ τις έχουν ανάγκη.

 

Σεβασμός στις ανάγκες του κάθε μωρού. Αυτό νομίζω είναι το κλειδί.

 

Το μόνο που πρέπει να θυμόμαστε είναι ότι κανένα μωρό, μα κανένα, δεν χρειάζεται τροφές από κουτί, δεν χρειάζεται κανένα αγελαδινό ή άλλο γάλα και... δεν συνεχίζω, τα υπόλοιπα στην υγιεινή δια(σ)τροφή.

 

Να μην ανησυχούμε ποτέ αν το μωρό δεν θέλει δημητριακά, γαλακτοκομικά, αυγά, βραστά λαχανικά...

Link to comment
Share on other sites

ποσο ευκολα προσαρμοζεται το στηθος στα νεα δεδομενα? με εναν θηλασμο λιγοτερο ειμαι πιο πρησμενη απο ποτε.

καποιο κολπο?

Θα προσαρμοστει σιγα σιγα,αν σε ενοχλει βγαζε λιγο ισα για να ανακουφιστεις! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ερώτηση απευθύνεται σε μαμάδες που έδωσαν μπανάνα για πρώτη τροφή ή όσες ξέρουν κάτι γι' αυτό.

 

Έδωσα στο μπεμπουλίνο μου χθες και σήμερα μπανάνα. Μέχρι τώρα είχαμε μόνο θηλασμό.

Χθες δεν είδαμε διαφορά στα κακάκια μας. Στη σημερινή μισή μπανάνα που φάγαμε τα αμέσως επόμενα κακάκια μας ήταν μεν μουσταρδί αλλά είχαν μέσα πολλά ίνες σκούρου καφέ χρώματος. Δεν παρατήρησα βλέννες. Έτσι είναι το φυσιολογικό λόγω της εισαγωγής μπανάνας ή να θεωρήσω ότι ήταν αίμα και ότι έχουμε αλλεργία; Τονίζω ότι δεν ήταν ζωηρό κόκκινο όπως είναι στην περίπτωση εντερίτιδας αλλά σκούρο καφέ και μοιάζαν με ίνες. Θα μπορούσαν να ήταν οι αχώνευτες ίνες της μπανάνας; Αλλά γιατί σκούρο καφέ όταν όλο το υπόλοιπο ήταν μουσταρδί;

Link to comment
Share on other sites

Σε μας η μπανανα προκαλεσε τρομερη δυσκοιλιοτητα..........εκλαιγε σπαραχτικα για να κανει κακα.......εβγαιναν εντελως ξερα λες κι ηταν αχυρο........δοκιμασα μερικες φορες και τελικα την εκοψα.......εχετο υποψη αν δεις οτι γινεται δυσκοιλιο το μωρο......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

H μικρη απο τους 4 μηνες αρνειτε το μπιμπερο.Θηλαζω κανονικα αλλα για 3 ωρες πρεπει να λειπω κ εβγαζα γαλα.

Μηπως ξερετε αν μπορω να εισαγω ρυζάλευρο με δικο μου γαλα ωστε να την "ξεγελαμε" μεχρι να επιστρεψω ; Αν κ μου λενε οτι ενδεχετε να μην το φαει κ αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

H μικρη απο τους 4 μηνες αρνειτε το μπιμπερο.Θηλαζω κανονικα αλλα για 3 ωρες πρεπει να λειπω κ εβγαζα γαλα.

Μηπως ξερετε αν μπορω να εισαγω ρυζάλευρο με δικο μου γαλα ωστε να την "ξεγελαμε" μεχρι να επιστρεψω ; Αν κ μου λενε οτι ενδεχετε να μην το φαει κ αυτο ...

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να είμαι ειδική, γιατί ρυζάλευρο...καλύτερα φρούτο ή πατατούλα ίσως...είναι όμως πολύ μωρούλι ακόμα... Δεν κρατιέται με τίποτα? Πιο πριν έπινε από μπιμπερό ή ποτέ δεν έπινε? Γιατί και γω όταν πήγα δουλειά και ήταν 4 μηνών δεν έπινε από μπουκάλι και σιγά σιγά το συνηθισε...πήρε περίπου μια βδομάδα για να πιει κανονικά...

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε μας η μπανανα προκαλεσε τρομερη δυσκοιλιοτητα..........εκλαιγε σπαραχτικα για να κανει κακα.......εβγαιναν εντελως ξερα λες κι ηταν αχυρο........δοκιμασα μερικες φορες και τελικα την εκοψα.......εχετο υποψη αν δεις οτι γινεται δυσκοιλιο το μωρο......

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Η παιδίατρος μας μας είπε να δώσουμε πρώτα μήλο και αχλάδι και μετά από 15 - 20 ημέρες μπανάνα. Μάλλον έχει σχέση αυτή η σύσταση με το πόσο εύπεπτα είναι. Μπορείς να δοκιμάσεις κι εσύ με αυτή τη σειρά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...