Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Δοκίμασε να του δώσεις με τη χούφτα, την ώρα που του πλένεις το μουτράκι στη βρύση. Πολλά μωρά πίνουν έτσι (και στη μπανιέρα) αλλά δεν το θέλουν από ποτήρι ή μπιμπερό στην αρχή.

 

Ετσι ακριβως αρχισε να πινει η δικια μου νερο!Με την χουφτα!Μετα περασαμε στο εκπ.ποτηρακι και τωρα πινουμε με καλαμακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

τελικά τα καταφέραμε χθες τοο βράδυ και ήταν πολύυυυυυυ βρωμερά :lol:

Τέλος οι αγνές μέρες του γάλακτος....

Του έδωσα και το εκπαιδευτικό ποτηράκι και κάνει το ίδιο, το δαγκώνει....

Μέχρι και με κουτάλι προσπάθησα και μάλλον ήταν το πιο αποτελεσματικό!

Κάποια στιγμη θα το καταλάβει, ότι το ποτηράκι του διαφέρει από τα παιχνίδια για μάσημα!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

αποστειρωση δεν χρειαζεται πια. Εμενα μου ειπε ο γιατρος να το βραζω στο μπρικακι μέχρι να ανέβουν οι μικρες φισαλίδες στην επιφάνεια, όχι μέχρι να κοχλάσει....

Δυσκολο πράγμα το νερό πάντως.... Εσενα μέχρι τώρα τρωει στερεες τροφές χωρίς να πίνει νερό?

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

mia μου καλημερα. πραγματι, μεχρι τωρα δεν πινει νερο παρα μονο θηλασμο, αντι για νερο .ετσι μου ειπε και ο γιατρος. αλλα περατηρω σκληρα κακακια(εδωσα και ρυζαλευρο βανιλια για να ειμαι ειλικρινης) και το σταματησα τωρα για να δω πως θα παει. λεω να της δωσω νερακι(αν το πιει, βεβαια).

εσεις πως τα πατε με τις τροφες?

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για τις μανούλες που δίνουν τραχανά...

 

Δεν μου λέτε κοριτσούδες: πως τον φτιάχνετε; Τον αλέθετε αφού τον έχετε μαγειρέψει; Σκέφτομαι να τον βράζω μαζί με κρέας/κοτόπουλο (δεν τρώει καθόλου κρεατοχορτόσουπα, τη σιχαίνεται...).

Γάλα δικό μου με μπιμπερό, ποτήρι, κουταλάκι, καλαμάκι... ούτε να το δει. Περιμένει να θηλάσει!!

 

Η μπεμπούλα εχθές που έλειψα για 12 ώρες δουλειάς, πείνασε τόσο πολύ που έφαγε μέσα στην ημέρα 2 κεσεδάκια κατσικίσιο γιαούρτι (των 200 γραμ. έκαστο!) - εκτός από μια dragon size φρουτόκρεμα το πρωί.

 

Τι άλλο να της δίνω για απόγευμα; Η δόλια η μάνα μου όλο και μου το γυροφέρνει: "Βρε κοριτσάκι μου, μήπως να της δίνουμε λίγη κρέμα βανίλια;"

 

"Όχι μαμά, έχει ζάχαρη, συντηρητικά, διαβολόσκονη και βιομηχανικά απόβλητα"

 

"Καλά βρε παιδί μου, το λυπάμαι που ξελιγώνεται από την πείνα. Οι κοπέλες του υπολογιστή, τι λένε; ". :D:D:D

 

Βοηθάτε βρε υπολογιστοκοπέλες!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

ηρω, δινε παλι φρουτα.. ακομα και οι γιατροι το λενε (για παχυσαρκα παιδια βεβαια αλλά δεν εχει σημασια, τους ξεφευγουνε και αυτά!!! :lol: )

 

οσο για τον τραχανα δε χρειαζεται να τον αλεσεις.. αφου οταν μαγειρευτει γινεται χυλος, μια χαρα λυση ειναι και αυτη..

 

οπως επισης και λίγο απο το μεσημεριανο ξανά.. ή αν εχεις βαλει παραπάνω πατατουλες λιγο πουρε κλπ...

μια χαρα λυσεις υπαρχουν.. η κρεμα ειναι η πιο ανοητη!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

οπως επισης και λίγο απο το μεσημεριανο ξανά.. ή αν εχεις βαλει παραπάνω πατατουλες λιγο πουρε κλπ...

μια χαρα λυσεις υπαρχουν.. η κρεμα ειναι η πιο ανοητη!

 

Μαρία μου, όπως είπα, δεν τρώει τίποτα από λαχανικά. Ειδικά στον πουρέ, αηδιάζει! Σ' ευχαριστώ για την απάντησή σου.

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.

 

να ρωτησω κατι?

 

η φρουτοκρεμα ή η χορτοκρεατοσουπα μπορουν να μεταφερθουν και να ταισω την μπεμπα εξω? ή δεν κανει? παθαινουν κατι?

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

mia μου καλημερα. πραγματι, μεχρι τωρα δεν πινει νερο παρα μονο θηλασμο, αντι για νερο .ετσι μου ειπε και ο γιατρος. αλλα περατηρω σκληρα κακακια(εδωσα και ρυζαλευρο βανιλια για να ειμαι ειλικρινης) και το σταματησα τωρα για να δω πως θα παει. λεω να της δωσω νερακι(αν το πιει, βεβαια).

εσεις πως τα πατε με τις τροφες?

 

εμείς αρχίσαμε πριν 10 μέρες περίπου. Του δίνω μονο φρουτα κατά τις 11 το πρωι. Γενικά τρώει και δέχεται το κουτάλι, του φαίνεται σα παιχνίδι όλο αυτό. Καμια φορά χρειάζεται να κάνω διάφορα καραγκιοζιλίκια βέβαια...

Τώρα τρώει περίπου 50 μλ. Ο γιατρός μου είπε ότι στόχος είναι τα 150, αλλά σιγα σιγά δε βιάζομαι και δεν τον πιέζω πολύ. Αν εξαιρέσεις το προβληματάκι με τα κακά, όλα οκ!

Εσείς πως πάτε? τρώτε και λαχανικά? Εγω το ρυζάλευρο το απέφυγα τελείως, με όλα αυτά που έχω διαβάσει εδώ! Το είπα και σε μια φίλη μου για να την ενημερώσω και αυτή μου είπε "εγώ κάνω ότί λέει η γιατρός"...

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια.

 

να ρωτησω κατι?

 

η φρουτοκρεμα ή η χορτοκρεατοσουπα μπορουν να μεταφερθουν και να ταισω την μπεμπα εξω? ή δεν κανει? παθαινουν κατι?

 

Αρχοντία καλησπέρα! Για τη χορτόσουπα δεν έχω ιδέα, αλλά τα φρούτα μαυρίζουν μετά απο κάποια ώρα, δηλ αν δεν την καταναλωσεί μέσα σε μια ώρα το πολύ από την ώρα που την έφτιαξες, μετά δεν είναι και ό,τι καλύτερο, νομίζω!

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια.

 

να ρωτησω κατι?

 

η φρουτοκρεμα ή η χορτοκρεατοσουπα μπορουν να μεταφερθουν και να ταισω την μπεμπα εξω? ή δεν κανει? παθαινουν κατι?

 

Εχω μεταφέρει και τα δύο σε μικρό θερμός μιας μερίδας που αγόρασα. η φρουτόκρεμα όντως μαύρισε δεν χάλασε απλά δεν ξέρω αν είχε τα συστατικά της. Οσο για κρεατοχορτόσουπα, κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Η φρουτόκρεμα μεταφέρεται μια χαρά, την διατηρείς σε θερμοκρασία δωματίου (απλά θα μαυρίσει).

Η χορτόσουπα που καλό είναι να είναι λίγο ζεστή, την ετοιμάζεις κανονικά, την αλέθεις και ή τη μεταφέρεις σε ισοθερμικό σκεύος για να διατηρηθεί ζεστή, ή παίρνεις μαζί ζεστό νερό σε θερμός και τη ζεστένεις εκεί που θα τη φάτε σε μπεν μαρί (δηλαδή σε ένα ποτηράκι βάζεις ζεστό νερό και μέσα το δοχείο που μεταφέρεις τη χορτόσουπα).

Προσωπικά λειτουργώ πολύ συχνά έτσι, μάλιστα τώρα με τα γιαουρτάκια έχει τύχει να φάμε και τα τρία αυτά γεύματα έξω και να θηλάσουμε κι όλας και περάσαμε φανταστικά και χωρίς άγχος να επιστρέψουμε για να φάνε.

Καλή βόλτα!!!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

mia μου καλησπερα και παλι!!

εμενα τα φρουτακια τα τρωει με μεγαλη ορεξηστις 10 το πρωι.

ο γιατρος μας ειπε ενα κομματι αχλαδι, ενα κομματι μηλο και χυμο πορτοκαλι, το οποιο δεν το δινω ακομα γιατι διαβαζω εδω οτι ειναι πιο αλλεργιογονο απο τα αλλα.

δεν μου ειπε κατι για γραμμαρια και ποσο να δινω. αλλες φορες την κανω περοσσοτερη, αλλες λιγοτερη.παντως , την τρωει ολη!! για απογευμα δεν εχω λυση. λεω να αρχισω λαχανικα σιγα σιγα, προκειμενου να αποφυγω την βανιλια. με τι ξεκινησες εσυ τα λαχανικα?

φιλια

LfwCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εδώ είμαι και πάλι!

λαχανικά δεν έχω αρχίσει ακόμα. Μετά τα χριστούγεννα.

Στα φρούτα δοκιμάζω διάφορους συνδυασμούς μέχρι να βρώ τι του αρέσει περισσότερο. Γενικά όμως βλέπω ότι αν δεν έχει μπανάνα στο μεγαλύτερο μέρος ξινίζει τη μουρίτσα του (θέλει γλυκά φρουτάκια ο μπέμπης! ποιος ξέρει τι γεύση έχει το γάλα μου με τόσες σοκολάτες που τρώω :lol::lol: )

Πάντως αφού τρώει τα φρούτα το μπεμπάκι σου, άνετα του δίνεις και για απόγευμα! Το καλύτερο!!! Δοκιμάζεις πριν του δώσεις?

Για το πορτοκάλι μου είπε κι εμένα ο γιατρός ότι είναι καλύτερα να το αποφύγουμε προς το παρόν.

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ηρω κι μενα την σιχαινεται και οπως το κοβω θα την σιχαινεται ες αει...

Ωρες ωρες απογοητευομαι τοσο πολυ...

 

Ο τραχανας ειναι μια χαρα,μπορεις να τον δωσεις ετσι,μπορεις και αλεσμενο αν δεν τον θελει ετσι.Υπαρχει και τραχανας λαχανικων και ο κλασσικος!Δοκιμαζεις και βλεπεις...

Μπορεις να τον κανεις και σκετο ή με οτιδηποτε αλλο θελεις!

Link to comment
Share on other sites

 

Τι άλλο να της δίνω για απόγευμα; Η δόλια η μάνα μου όλο και μου το γυροφέρνει: "Βρε κοριτσάκι μου, μήπως να της δίνουμε λίγη κρέμα βανίλια;"

 

"Όχι μαμά, έχει ζάχαρη, συντηρητικά, διαβολόσκονη και βιομηχανικά απόβλητα"

 

"Καλά βρε παιδί μου, το λυπάμαι που ξελιγώνεται από την πείνα. Οι κοπέλες του υπολογιστή, τι λένε; ". :D:D:D

 

Βοηθάτε βρε υπολογιστοκοπέλες!

:lol::lol::lol:

 

Ό,τι θέλεις μπορείς να της δίνεις το απόγευμα. Λαχανικά στον ατμό, καστανό ρυζάκι, κουάκερ... Εξαρτάται τι φαγητά της δίνεις, και τι τρώει την υπόλοιπη μέρα. Μπορείς να της δίνεις το πρωί κουάκερ, και το απόγευμα φρουτάκια.

Link to comment
Share on other sites

 

"Καλά βρε παιδί μου, το λυπάμαι που ξελιγώνεται από την πείνα. Οι κοπέλες του υπολογιστή, τι λένε; ". :D:D:D

 

Βοηθάτε βρε υπολογιστοκοπέλες!

 

Να βοηθήσουμε καλέ!

 

Ακόμη μία dragon size φρουτόκρεμα;

 

Για ποικιλία βάλε άλλαξε λίγο τα φρούτα σε αναλογία ή είδος.

 

(ο γιος μου ενίοτε ζητάει μια πιατέλα φρούτα! θέλει φρουτοσαλάτα...)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις και τη βοηθεια σας.

 

θα επιχειρησω να μεταφερω φρουτοκρεμα ή το μεσημεριανο να το φαμε εξω..

μεχρι τωρα παμε καθε μερα βολτα, αλλα με το θηλασμο να πω την αληθεια εχω ενα ψιλοκολλημα εξω και οταν πειναει γυρναμε σπιτι. το καλοκαιρι τη θηλαζα στην παραλια και στις διακοπες οπου ημασταν. εδω κολλαω λιγο...

 

στη χορτοκρεατοσουπα εχουμε κανει μια προοδο... τρωει τωρα 15-20 κουταλιες...

οσο για τη φρουτοκρεμα... μια μερα την τρωει ολη (γυρω στα 120 ml), αλλη μερα δεν τρωει καθολου, με το που τη βλεπει ξυνιζει τη μουρη και σφραγιζει το στομα και αλλη μερα τρωει 2-3 κουταλιες ετσι για το καλο...

ARCHONDIA

 

OL8A.jpg.png

Link to comment
Share on other sites

αρχοντια... κατα την γνωμη μου η φρουτοκρεμα πρεπει να τρωγεται εκεινη την ωρα για να μην χανει ολα τα συστατικα της...οποτε βγαινουμε εμεις συνηθως παιρνω μαζι μας την κρεατοχορτοσουπα...

σκεψου ομως και ποιο γευμα τρωει πιο ευχαριστα ουτως ωστε να μην ζοριζεσε πολυ οταν εισαι εξω!

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα μπεμπονομαμάδες…

Στις 18 του μηνός (την Πέμπτη που μας πέρασε δηλαδή) ξεκινήσαμε και εμείς φρουτόκρέμα αλλά δεν ξέρω αν τα κάνω καλά το πράγματά. Θα ήθελα την γνώμη σας.

Την θηλάζω κατά της 10:30 (γιατί φοβάμαι μην μου ελαττωθεί το γάλα και δεν θέλω) και μετά από κανένα μισάωρο της δίνω την φρουτόκρέμα ή οποία περιέχει μύλο, αχλάδι, μπανάνα και την πρώτη φορά είχα βάλει και χυμό από πορτοκάλι αλλά μετά σαν να είδα δυο σποράκια με αίμα και βλέννα στα κακά της και της το έκοψα. Σήμερα ξαναέβαλα χυμό από πορτοκάλι αλλά μόνο δύο κουταλάκια του γλυκού μέσα στην φρουτόκρεμα και περιμένω με αγωνία να δω τα επόμενα κακά της. Το πορτοκάλι είναι πολύ αλεργιογόνο? και γιατί μερικοί παιδίατροι λένε από την πρώτη φρουτόκρεμα πορτοκάλι και άλλοι όχι ?????

Όσο αναφορά την ποσότητα στην αρχή ξεκινήσαμε με μία κουταλιά, μετά 2, χθες 4 και σήμερα 8, αύριο 16 κ.τ.λ. μέχρι να φτάσει να την τρώει όλη την ποσότητα. Δεν την βλέπω όμως να ενθουσιάζεται και πολύ τι άλλα φρούτα μπορώ να προσθέσω για να δοκιμάσει και άλλες γεύσεις?

Αχ σας ζάλισα μου φαίνεται !!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Υ.Σ : Τώρα έχω δύο πράγματα να περιμένω με αγωνία τα κακά της μπουρμπολίθρας και τις απαντήσεις σας!!!!!!!!!!!!

:lol::lol::lol:

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

Άννικο, μην βάζεις ακόμα πορτοκάλι, βάλε μετά από λίγες μέρες λίγη μπανάνα, είναι γλυκιά και συνήθως αρέσει στα μωρά, κάνει και την κρέμα πιο πηχτή.

 

Αρχοντία, δοκίμασε στο σπίτι σκέτη μπανάνα λιωμένη με το πηρούνι και αν την τρώει, μπορείς να την παίρνεις μαζί σου ολόκληρη, και να τη λιώνεις εκεί που θα είσαι σ' ένα ταπεράκι με το πηρούνι.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δηλ. βρε παιδιά... κι η δική μου η μικρούλα που έχουμε ξεκινήσει εδώ και λίγο καιρό με φρουτόκρεμα.... αλλά μου κρατάει το στοματάκι της ερμειτικά κλειστό.... θα το ξεπεράσει λέτε και θα αρχίσει να τρώει κάποτε;;;; Ο γιατρός μου είπε εγώ να το προσπαθώ κάθε πρωί, κι όσο φάει, χωρίς να την πιέζω... κι αυτή το πολύ 3 κουταλιες.... και με το ζόρι τελικά.... έτσι για να πω ότι κάτι έκανα.... Μετά με βλέπει να τρώω εγώ το υπόλοιπο κι είναι η καλύτερη της, χαμογελάει ευχαριστημένα....!!!! Βρε μήπως να μην την τρώω μπροστά της;;; Ξέρω κι εγώ;

 

Xρόνια Πολλά!!!

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...