Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Το καλό με το σύγκαμμα από αλλεργία είναι ότι φεύγει αλλά φοβάσαι τα κρυφά συμπτώματα: μήπως δεν απορροφά καλά τις τροφές, μήπως κάνει καμιά κρυφή αιμορραγία από το έντερο, μήπως μείνει η αλλεργία και δεν ξεπεραστεί, μήπως αλληλεπιδρά με άλλες τροφές ...

Νομίζω το έχω ξαναγράψει, σε μας κάθε απαγορευμένη τροφή προκαλεί διαφορετική μορφή συγκάμματος.

 

Άλλα συμπτώματα είναι μαύροι κύκλοι κάτω από τα μάτια (που συνδέεται και με την αναιμία αλλά στην περίπτωση της αλλεργίας βλέπεις τον κύκλο το πρωί και την άλλη μέρα έχει φύγει), σφύριγμα στην αναπνοή, ροχαλητό κ.ά.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Να ρωτησω κατι ασχετο ...

 

Η μικρουλα μου εκτος απο μοσχαρι + ολα τα λαχανικα που εχω στο σπιτι δεν τρωει τιποτα αλλο.

 

Δοκιμασα κοτοπουλο, φρουτα, γιαουρτι προβειο και τυπου νουλακ και ετοιμες κρεμες τυπου φαριν λακτε. Τιποτα δεν μας αρεσει

 

Τι αλλο μπορω να της δωσω για να αλλαξει λιγο γευση ?

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι ασχετο ...

 

Η μικρουλα μου εκτος απο μοσχαρι + ολα τα λαχανικα που εχω στο σπιτι δεν τρωει τιποτα αλλο.

 

Δοκιμασα κοτοπουλο, φρουτα, γιαουρτι προβειο και τυπου νουλακ και ετοιμες κρεμες τυπου φαριν λακτε. Τιποτα δεν μας αρεσει

 

Τι αλλο μπορω να της δωσω για να αλλαξει λιγο γευση ?

 

τραχανά γλυκό? γιαούρτι κατσικίσιο? ανθοτυράκι με ψωμάκι?

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

:D:D:D

Το ξέρω Αγλαία μου κ νομίζω ότι είμαι απόδειξη αυτού (αν κρίνω και από τα μπουτάκια της μπιμπίτσας μου που είναι ζουμερούλικα και τα μαγουλάκια της τα ροδαλά) (κοκορεύομαι η μάνα!) !!!

 

Ευχαριστώ :!:

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτησω κατι ασχετο ...

 

Η μικρουλα μου εκτος απο μοσχαρι + ολα τα λαχανικα που εχω στο σπιτι δεν τρωει τιποτα αλλο.

 

Δοκιμασα κοτοπουλο, φρουτα, γιαουρτι προβειο και τυπου νουλακ και ετοιμες κρεμες τυπου φαριν λακτε. Τιποτα δεν μας αρεσει

 

Τι αλλο μπορω να της δωσω για να αλλαξει λιγο γευση ?

 

Εφόσον της αρέσουν τα λαχανικά, μπορείς να έχεις μια αρκετά μεγάλη ποικιλία για να αλλάζει γεύση. Αλλά πιστεύω ότι τα μωρά δεν βαριούνται τόσο εύκολα ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Της βαζω τα παντα στην κρεατοχορτοσουπα. Λες να δοκιμασω μερικες ημερες να της δινω μονο λαχανικα ?

 

Προτιμουσα να εχει και μοσχαρι μεσα για τον σιδηρο και τις πρωτεινες.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Της βαζω τα παντα στην κρεατοχορτοσουπα. Λες να δοκιμασω μερικες ημερες να της δινω μονο λαχανικα ?

 

Προτιμουσα να εχει και μοσχαρι μεσα για τον σιδηρο και τις πρωτεινες.

 

 

Εννοούσα μαζί με το κρεας :)

Μπορείς να δοκιμάσεις κι άλλα κρεάτα, όπως γαλοπούλα, κουνέλι, αρνάκι, κατσίκι, ακόμη και χοιρινό.

Αλλά, αν της αρέσει μόνο το μοσχάρι και το τρώει, δεν βλέπω πρόβλημα. Στην κόρη μου άρεσε πολύ και ψητό, έπαιρνα μεγάλο κομμάτι πχ νουά και το έψηνα και το έκοβα σε λεπτές φέτες και το έτρωγε με το χέρι. Στην αρχή τη φέτα την χώριζα περαιτέρω, μετά άρχισε να μου την αρπάζει από το χέρι πριν προλάβω να την χωρίσω. Τώρα εχουμε κόψει το μοσχάρι λόγω αλλεργιών αλλά κάνουμε το ίδιο με άλλα κρέατα. Την κότα πάντως την αποφεύγει, θα τη φάει με όρεξη μια φορά το μήνα και τις υπόλοιπες θα βγάλει τα κομμάτια από το πιάτο της.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τον τραχανα φανταζομαι τον βραζεις μονο με νερο ?

(για μενα θα εβαζα γαλα ή λιγο βουτυρο)

 

ναι bizoudaki μόνο με νερό σε χαμηλή φωτιά μέχρι να χυλώσει και να κάνει χλαπ! χλαπ! γάλα έχει μέσα!!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Κουκλες ευχαριστω !!!!

 

Θα τα δοκιμασω ολα οσα γραφετε.

 

Σημερα της δινω πρωτη φορα και ψαρακι. Θα κανω mini ψαροσουπα με γλωσσα (δεν βρηκα μπακαλιαρο που προτεινε ο παιδιατρος)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ δεν αντέχω αλλο δέκα μηνών και δεν τρώει τίποτα!!! Τι να κάνω;;;;;;;; Τα νεύρα μου έχουν γίνει κρόσια...

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις υπομονή άλλους 2 μήνες, και όταν σας πει ο γιατρός ότι τα τρώτε όλα, θα αρχίσεις να τον μπουκώνεις με διάφορα:)

 

επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και κουραμπιέ:P

Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις υπομονή άλλους 2 μήνες, και όταν σας πει ο γιατρός ότι τα τρώτε όλα, θα αρχίσεις να τον μπουκώνεις με διάφορα:)

 

επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και κουραμπιέ:P

Τον κουραμπιέ τον τρώω εγώ σαν δώρο στον εαυτό μου... κάτω τα χέρια απ'τον κουραμπιέ μου!!!

Εντάξει μου πέρασε η κρίση, με λίγες αναπνοούλες. Εντέλει τα μαθηματα ανώδυνου δεν χρειάζονται για την ώρα της γέννας αλλά για μετά :wink:

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις υπομονή άλλους 2 μήνες, και όταν σας πει ο γιατρός ότι τα τρώτε όλα, θα αρχίσεις να τον μπουκώνεις με διάφορα:)

 

επίσης μπορείς να δοκιμάσεις και κουραμπιέ:P

Τον κουραμπιέ τον τρώω εγώ σαν δώρο στον εαυτό μου... κάτω τα χέρια απ'τον κουραμπιέ μου!!!

Εντάξει μου πέρασε η κρίση, με λίγες αναπνοούλες. Εντέλει τα μαθηματα ανώδυνου δεν χρειάζονται για την ώρα της γέννας αλλά για μετά :wink:

 

:P:P:P:P:P

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

ααααααααχχχχχχ, Να'χαμε ένα κουραμπιέ!!!

 

Ερώτηση...πότε ξεκινάμε κρέας? Εμείς ξεκινήσαμε λαχανικά πριν 6 μέρες. Μας είπε 10 μέρες μετα τα λαχανικά να βάζω σιγά σιγά κρέας...σωστό?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με το κρέας, ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Στον Καναδά συνιστούν μετά τους 8-9 μήνες, και προσωπικά νομίζω οτι είναι καλύτερο.

Για να μην πω απ'το χρόνο και μετά.

Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις υπομονή άλλους 2 μήνες, και όταν σας πει ο γιατρός ότι τα τρώτε όλα, θα αρχίσεις να τον μπουκώνεις με διάφορα:)

 

Υπενθυμίζω ότι για τις καινούργιες τροφές κραταμε το 4ημερο και για να δούμε αντιδράσεις, όποια ηλικία κι αν έχει το μωρό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με το κρέας, ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του. Στον Καναδά συνιστούν μετά τους 8-9 μήνες, και προσωπικά νομίζω οτι είναι καλύτερο.

Για να μην πω απ'το χρόνο και μετά.

 

Μήπως το λένε ειδικά σε σένα λόγω ονόματος; :lol:

 

Προσωπικά το έδωσα στους 11,5 και είναι πολύ carnivore ο γιος μου!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , ειμαι και εγω μια μανουλα ου θηλαζει 8 μηνες και συνεχιζει.............

εχουμε ξεκινησει σιγα σιγα να τρωμε χορτοσουπα αλλα εδω και εδω και 3 μερες αρνειται αν φαει με το κουταλι!

βυζακι τρωει κανονικα! μηπως καποια μανουλα γνωριζει το γιατι?

τα ματια σου η ζωη μας ολη

 

 

Link to comment
Share on other sites

αρχίσαμε κι εμεις τις στερεες σήμερα με δυο κουταλιές μπανανα - αχλάδι, τις οποίες έφαγε χωρίς πρόβλημα ο μπέμπης!!

Ο γιατρός δεν επέμεινε καθόλου για τα ρυζάλευρα (ευτυχώς) και μάλιστα μου είπε και ότι τα βρεφικά γιαούρτια όχι μόνο είναι τίγκα στη ζάχαρη, αλλά έχουν και κρέμα γάλακτος :shock:

Πάντως, μου είπε για κανονικό αγελαδινό γιαούρτι στον χρόνο και όταν του είπα για πρόβειο ή κατσικίσιο μου είπε ότι μπορεί να του πέσει βαρύ.

Εσείς πότε το δίνετε το γιαούρτι ρε κορίτσια?

 

Ερώτηση...πότε ξεκινάμε κρέας? Εμείς ξεκινήσαμε λαχανικά πριν 6 μέρες. Μας είπε 10 μέρες μετα τα λαχανικά να βάζω σιγά σιγά κρέας...σωστό?

για το κρέας μου είπε κι εμένα το ίδιο. Εμείς λαχανικά θα ξεκινήσουμε σε 15 μέρες από τώρα, οπότε λίγο πριν γίνει 7 μηνών. Κι εμένα νωρίς μου φαίνεται και γενικώς πολύ γρήγορα τα βάζουμε όλα. Σήμερα τρώει δυο κουταλιές φρούτα και σε ένα μήνα από τώρα θα τρώει μια φρουτόκρεμα το πρωί και λαχανικά με κρέας το μεσημέρι :?

lN4Kp3.png6tK9p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από εμένα!

Σε λίγες μέρες θα αρχίσουμε κι εμείς το φαγάκι σιγά-σιγά. Θηλάζουμε αποκλειστικά και αντλώ και ένα γεύμα στη δουλειά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν θα μπορούσα να αντικαταστήσω το γεύμα γάλακτος από μπιμπερό όταν λείπω στη δουλειά, με τη φρουτόκρεμα. Δε θα μειωθεί η παραγωγή μου ή απλά θα προσαρμοστεί? Πότε μπορεί να γίνει η αντικατάσταση του γάλακτος από τη φρουτόκρεμα- δηλ. πόσο πρέπει να τρώει περίπου για να μην είναι απαραίτητο να πίνει και γάλα στο ίδιο γεύμα?

Θα ήθελα να σταματήσω να αντλώ αλλά περισσότερο να σταματήσω το πλύσιμο-αποστείρωση. Ακόμα ξυπνάμε για να θηλάσουμε 2-3 φορές τη νύχτα και νοιώθω πολύ κουρασμένη. Δε θέλω να γκρινιάζω, αλλά αν μπορώ να αποφύγω την άντληση,πολύ θα μου άρεσε :!::!:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κι από εμένα!

Σε λίγες μέρες θα αρχίσουμε κι εμείς το φαγάκι σιγά-σιγά. Θηλάζουμε αποκλειστικά και αντλώ και ένα γεύμα στη δουλειά. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εάν θα μπορούσα να αντικαταστήσω το γεύμα γάλακτος από μπιμπερό όταν λείπω στη δουλειά, με τη φρουτόκρεμα. Δε θα μειωθεί η παραγωγή μου ή απλά θα προσαρμοστεί? Πότε μπορεί να γίνει η αντικατάσταση του γάλακτος από τη φρουτόκρεμα- δηλ. πόσο πρέπει να τρώει περίπου για να μην είναι απαραίτητο να πίνει και γάλα στο ίδιο γεύμα?

Θα ήθελα να σταματήσω να αντλώ αλλά περισσότερο να σταματήσω το πλύσιμο-αποστείρωση. Ακόμα ξυπνάμε για να θηλάσουμε 2-3 φορές τη νύχτα και νοιώθω πολύ κουρασμένη. Δε θέλω να γκρινιάζω, αλλά αν μπορώ να αποφύγω την άντληση,πολύ θα μου άρεσε :!::!:

 

 

Μάλλον θα σε οδηγήσει το μωρό στο πόσο χρειάζεται αυτό το γάλα. Οι τροφές εισάγονται σε μικρή ποσότητα και αυξάνουν σταδιακά. Αν το μωρό είναι ευχαριστημένο, όταν φτάσει στο πλήρες γεύμα, θα μπορέσεις να κόψεις την άντληση χωρίς πρόβλημα. Αλλά πόσες ώρες λείπεις και πόσο γάλα πίνει σε αυτές τις ώρες; Αν δουλεύεις 8ωρο, αντέχει μόνο με ένα γεύμα γάλακτος;

Η παραγωγή σου θα προσασρμοστεί αναλόγως και, αν το μωρό χρειάζεται παραπάνω, θα πυκνώσει τους θηλασμούς τις ώρες που είσαι κι εσύ στο σπίτι.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα , ειμαι και εγω μια μανουλα ου θηλαζει 8 μηνες και συνεχιζει.............

εχουμε ξεκινησει σιγα σιγα να τρωμε χορτοσουπα αλλα εδω και εδω και 3 μερες αρνειται αν φαει με το κουταλι!

βυζακι τρωει κανονικα! μηπως καποια μανουλα γνωριζει το γιατι?

 

Μήπως στο μωρό σου δεν αρέσουν πια τα λιωμένα και οι σούπες; Δοκίμασε να δώσεις να φάει μόνο του, μαλακές τροφές κομμένες σε σπιρτόξυλα ή σε πολύ λεπτές φέτες. Στην αρχή μπορεί να παίζει αλλά μετά μπορεί να του αρέσει.

 

Επίσης, μπορεί να ετοιμάζεται για καμιά ίωση και παίρνει το γαλατάκι, για να αυξήσει τα αντισώματά του ή να το ενοχλεί ο λαιμός του ή κάτι παρόμοιο. Η κόρη μου πάντοτε σε φάσεις αρρώστειας κόβει σχεδόν εντελώς το φαγητό (χαλάει τη "νηστεία" της μόνο για λιχουδιές).

 

Και μπορεί να περνάει άλμα ανάπτυξης και να χρειάζεται το γαλατάκι που είναι πιο θρεπτικό από την χορτόσουπα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαστε σε φάση ανάρρωσης απο την πρώτη μας ωτίτιδα.... Λοιπόν ενώ τρώει κανονικά το μεσημεριανό και το γιαούρτι του το απόγευμα δεν τρώει με ΤΙΠΟΤΑ τα φρούτα το πρωί! Αυτός τα λεηλατούσε τα φρουτάκια...γιατί τέτοια αλλαγή? Είπα θα είναι απο τη αρρώστια αλλά αφου τα υπόλοιπα τα τρώει..........

Εχετε καμιά ιδέα??

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαστε σε φάση ανάρρωσης απο την πρώτη μας ωτίτιδα.... Λοιπόν ενώ τρώει κανονικά το μεσημεριανό και το γιαούρτι του το απόγευμα δεν τρώει με ΤΙΠΟΤΑ τα φρούτα το πρωί! Αυτός τα λεηλατούσε τα φρουτάκια...γιατί τέτοια αλλαγή? Είπα θα είναι απο τη αρρώστια αλλά αφου τα υπόλοιπα τα τρώει..........

Εχετε καμιά ιδέα??

 

Μην αγχώνεσαι Σωτηρία, μάλλον από την ωτίτιδα θα είναι. Παίρνει αντιβίωση ή άλλα φάρμακα; Μπορεί να τον ενοχλούν τα φάρμακα στο στομαχάκι και να μην μπορεί να ανεχτεί τα φρούτα. Θα επανέλθει σίγουρα μόλις αναρρώσει πλήρως, τα ίδια κάνει κι η δικιά μου, κόβει τα πάντα, ακόμη και τα φρούτα που είναι το πιο αγαπημένο της. Μόνο το θηλασμό κρατάει. Ξέρουν αυτά!

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...