Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Ευχαριστω Αγλαια! :D Δεν το λέω για να τη δικαιολογήσω τον παιδίατρο της μπουμπούς μου αλλά μεχρι τώρα με παρότρυνε στο να θηλάσω αποκλειστηκά χωρίς καθόλου συμπλήρωμα. Απο οτι ξέρω το ίδιο κανει και με άλλες μαμάδες. Κατάλαβα όμως οτι είναι στην κατηγορία νε μεν υποστιρίζω το θηλασμο και απο την άλλη δεν ξερω την τύφλα μου! :shock: Αυτό το πράγμα δεν μπορώ να το καταλάβω... επιστήμονες ανθρωποι καί δεν ψάχνοντε λίγο??? :evil:

line_flow_rose_beg_39_time_1210910400_text_ef20e1e3e3e5ebeff220eceff520e5e9ede1e9.gifglitterfy-flpbk1413103811423734.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

καθε απογευμα τρωμε ενα προβιο γιαουρτακι χωρις κανενα προβλημα μεχρι σημερα..

Ειπα, να δοκιμασω να του δωσω αποψε την κρεμα ρυζαλευρο της milupa, που περιεχει μονο φυτικα ελεα και τα μωρακια τη λετρευουν και οταν εμεις νυσταζουμε αυτα ακομα εχουν διαθεση να παιξουν επειδη τους αρεσε τοσο η κρεμα τους και λενε "μαμ"-"μαμ" οταν τρωνε και ειναι πολυ γελαστα οταν τρωνε την κρεμα milupa ...και ...αχ ειχα ακουσει τοοοσες πολλες φορες αυτη τη διαφμιση στο ραδιοφωνο στο δρομο για το γραφειο...που την πηρα.

 

Απο εκεινη την ωρα (7μμ) εχει κανει κακα 2 φορες με τρελη γρινια, εκανε εναν αιωνα να κοιμηθει και τωρα στριφογυρναει συνεχως στην κουνια το καημενο...!!

 

το εχω μετανιωσει οικτρα, ελπιζω να τουλαχιστον να ανακυκλωνεται η συσκευασια διοτι παει για πεταμα .... :cry:

Link to comment
Share on other sites

ωχ λυπαμαι...

 

απιστευτη τετοια αντιδραση στους δεκα μηνες...η δικη μου οταν της δινω φαριν λακτε ("εδεσμα"λογω ζαχαρης καθως δεν ειναι συχνο) εκτος του οτι την καταβροχθιζει σε τρια λεπτα χειροκροταει και χαιρεται :cool: βεβαια,χειροκροταει και με το γιαουρτι και με το αυγο οποτε....τυχερη ειμαι :)

Link to comment
Share on other sites

 

Αναφέρει: αλεύρι ρυζιού ολικής DEMETER, βιταμίνη Β1 - χωρίς γλουτένη, χωρίς γάλα, χωρίς ζάχαρη.

 

Μας ακούγεται κάτι ύποπτο;

 

Δεν υπάρχει κάτι ύποπτο αλλά δεν υπάρχει και τίποτα χρήσιμο. Υποτίθεται ότι τα παιδιά σε αυτή την ηλικία χρειάζονται τροφές πλουσιες σε σιδηρο, το αναποφλοίωτο ρύζι δεν έχει τίποτα.

 

Το θεωρό κατάλληλο μόνο για ευκαιριακή χρήση...

 

Είναι πολύ επεξεργασμένο για να είναι χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα, να δοκιμασω να του δωσω αποψε την κρεμα ρυζαλευρο της milupa, που περιεχει μονο φυτικα ελεα και τα μωρακια τη λετρευουν και οταν εμεις νυσταζουμε αυτα ακομα εχουν διαθεση να παιξουν επειδη τους αρεσε τοσο η κρεμα τους και λενε "μαμ"-"μαμ" οταν τρωνε και ειναι πολυ γελαστα οταν τρωνε την κρεμα milupa ...και ...αχ ειχα ακουσει τοοοσες πολλες φορες αυτη τη διαφμιση στο ραδιοφωνο στο δρομο για το γραφειο...που την πηρα.

 

Σκέψου ότι εσύ ψάχνεσαι και έπεσες θύμα της διαφήμισης... Οι περισσότερες μαμάδες το ίδιο παθαίνουν.

 

Απο εκεινη την ωρα (7μμ) εχει κανει κακα 2 φορες με τρελη γρινια, εκανε εναν αιωνα να κοιμηθει και τωρα στριφογυρναει συνεχως στην κουνια το καημενο...!!

έχεις δει κανένα μωρό δυστυχισμένο σε διαφημιση;

Μήπως είδες καμία μαμά ξάγρυπνη, αχντένιστη, άπλυτη, με μάτι θολό;

Μήπως είδες κανένα σπίτι βομβαρδισμένο, γεμάτο σκόνες, με στίβες ασιδέρωτα;

Καλή η ζωή στη διαφίμηση αλλά απέχει από την πραγματικότητα...

 

το εχω μετανιωσει οικτρα, ελπιζω να τουλαχιστον να ανακυκλωνεται η συσκευασια διοτι παει για πεταμα .... :cry:

Χαίρομαι που το μωρό έδωσε ένα καλό μήνυμα! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς η παιδίατρος μας ξεκίνησε την Τρίτη ρυζάλευρο. Μου ειπε για μια βδομάδα να της δίνω κάθε απόγευμα και μετά την επόμενη εβδομάδα να της δίνω για δεκατιανό φρούτο και στη συνεχεια να μπούμε στο φαγητο. Δηλαδή :

ΠΡΩΙ- ΘΗΛΑΣΜΟΣ

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ- ΦΡΟΥΤΟ

ΜΕΣΗΜΕΡΙ- ΣΟΥΠΑ

ΑΠΟΓΕΥΜΑ- ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ

ΒΡΑΔΥ- ΘΗΛΑΣΜΟΣ

Αυτό το πρόγραμμα να κάνουμε. Κορίτσια πως το βλέπετε?

 

Πέρα από αυτά που είπε η Αγλαΐα για το ρυζάλευρο, το παραπάνω πρόγραμμα είναι συνταγή για γρήγορο αποθηλασμό. Δεν αναρωτιέται η γιατρός πώς στο καλό ένα μωρό, που θηλάζει απεριόριστα μέρα και νύχτα, θα περάσει στους δυο θηλασμούς την ημέρα τόσο σύντομα;; Από τη στιγμή που το μητρικό γάλα είναι η κύρια τροφή του για το δεύτερο εξάμηνο, δεν επιτρέπεται να την εκτοπίζει τόσο αβασάνιστα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες. Δεν ξερω αν εχει ξανααναφερθει,αλλα χρειαζομαι τις γνωμες σας.

Εμας η παιδιατρος μας εχει πει το δεκατιανο να του δινω αβγο και φρουτα, το μεσημερι να τρωει λαχανικα,κρεας,κοτοπουλο και σε λιγο καιρο θα βαλουμε στη διατροφη και το ψαρι, το απογευμα μπισκοτοκρεμες,βανιλιες,φαριν λακτε η γιαουρτακια(αυτα τα βρεφικα τυπου Noulak). Εννοειται οτι πρωι-βραδυ να θηλαζει. Το θεμα ειναι οτι ο μικρος που σε λιγες μερες θα γινει 11 μηνων,δεν τρωει τιποτα απο ολα αυτα, σε πολυ μικρες ποσοτητες μονο και θελει να θηλαζει συνεχεια,ολη μερα. Εγω του δινω στηθος οποτε μου ζητησει.

Ανησυχω αφου δεν παιρνει τις βιταμινες και ολα αυτα που πρεπει να παρει απο τις τροφες γιατι δεν τρωει καλα.

Αρκει το μητρικο γαλα να του τα προσφερει σε αυτη την ηλικια;;;

Αγλαια πες μου κι εσυ τη γνωμη σου.

as1cAcP00360010NDE5NzgxfDIwMTAwMnx0byB6eW1hcmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

 

0nxv8u4s9yffj271.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα μανουλες. Δεν ξερω αν εχει ξανααναφερθει,αλλα χρειαζομαι τις γνωμες σας.

Εμας η παιδιατρος μας εχει πει το δεκατιανο να του δινω αβγο και φρουτα, το μεσημερι να τρωει λαχανικα,κρεας,κοτοπουλο και σε λιγο καιρο θα βαλουμε στη διατροφη και το ψαρι, το απογευμα μπισκοτοκρεμες,βανιλιες,φαριν λακτε η γιαουρτακια(αυτα τα βρεφικα τυπου Noulak). Εννοειται οτι πρωι-βραδυ να θηλαζει. Το θεμα ειναι οτι ο μικρος που σε λιγες μερες θα γινει 11 μηνων,δεν τρωει τιποτα απο ολα αυτα, σε πολυ μικρες ποσοτητες μονο και θελει να θηλαζει συνεχεια,ολη μερα. Εγω του δινω στηθος οποτε μου ζητησει.

Ανησυχω αφου δεν παιρνει τις βιταμινες και ολα αυτα που πρεπει να παρει απο τις τροφες γιατι δεν τρωει καλα.

Αρκει το μητρικο γαλα να του τα προσφερει σε αυτη την ηλικια;;;

Αγλαια πες μου κι εσυ τη γνωμη σου.

 

Ζυμαράκι αν δε θήλαζες να ανησυχούσες.. :)

 

Το μητρικό γάλα είναι πολύ υψηλής ποιότητας τροφή.. Καμία από όλες τις υπόλοιπες που τρώνε τα παιδιά μας δεν μπορεί να την αντικαταστήσει..

 

Με λίγα λόγια συμβαίνει το αντίθετο από αυτό που νομίζεις!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα απογευματινά.. Τελείως άχρηστα. Μόνο φουσκώνουν το παιδί, σα να το έχεις για σφάξιμο!!! Γιατί δε δίνεις κανονικό γιαουρτάκι, πρόβειο ή κατσικίσιο, ξανά λίγο από το μεσημεριανό, γλυκό τραχανά.. Το παιδάκι σου είναι αρκετά μεγάλο για να τρώει αυτές τις ... μπόμπες έως και ντόπες! :lol::lol::lol:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Το θεμα ειναι οτι ο μικρος που σε λιγες μερες θα γινει 11 μηνων,δεν τρωει τιποτα απο ολα αυτα, σε πολυ μικρες ποσοτητες μονο και θελει να θηλαζει συνεχεια,ολη μερα. Εγω του δινω στηθος οποτε μου ζητησει.

Ο μικρός σας είναι πολύ έξυπνος! :wink:

 

Ανησυχω αφου δεν παιρνει τις βιταμινες και ολα αυτα που πρεπει να παρει απο τις τροφες γιατι δεν τρωει καλα.

Αρκει το μητρικο γαλα να του τα προσφερει σε αυτη την ηλικια;;;

Αγλαια πες μου κι εσυ τη γνωμη σου.

 

Τι περιμένεις να σου πώ;

 

Εμας η παιδιατρος μας εχει πει το δεκατιανο να του δινω αβγο και φρουτα,

το αυγό καθυστερεί πολυ την πέψη των φρούτων και χάνονται πολλές βιταμίνες.

 

το μεσημερι να τρωει λαχανικα,κρεας,κοτοπουλο και σε λιγο καιρο θα βαλουμε στη διατροφη και το ψαρι,

τα μαγειρεμένα και γενικώς επεξεργασμένα προσφέρουν πολύ λιγότερες βιταμίνες από το γαλα...

είναι πολύ νωρίς για να ανησυχείς, μόνο ο σίδηρος είναι θέμα σε αυτή την ηλικία, όλα τα άλλα είναι εντάξει.

 

το απογευμα μπισκοτοκρεμες,βανιλιες,φαριν λακτε η γιαουρτακια(αυτα τα βρεφικα τυπου Noulak).

αυτά είναι εντελώς απαράδεκτα τρόφιμα από πάρα πολλές απόψεις. Σίγουρα είναι καλύτερα από τα πατατάκια αλλά μέχρι εκεί.

 

Εννοειται οτι πρωι-βραδυ να θηλαζει.

Χάρη σας έκανε! :shock:

 

Χαίρομαι που η παιδίατρος έχει το πρόγραμμά της και ο μικρός σου το δικό του. Ο καθένας κάνει το καλύτερο για τον εαυτό του!

 

Αντί να ανησυχείς για τις βιταμίνες του μωρού θα έπρεπε να ανησυχείς για τις γνώσεις της παιδιάτρου που δεν ξέρει ούτε τα βασικά για το θηλασμό και για τη διατροφή των βρεφών.

 

Τα παιδιά που αντιστέκονται στην εισαγωγή στερεών τροφών πορουσιάζουν συνήθως ισχυρή προδιάθεση για τροφικές αλλεργίες και αυτό που κάνουν είναι να προστατεύουν όσο μπορούν τον εαυτό τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Το θεμα ειναι πως να εμπιστευτεις τον καθε παιδιατρο που σου λεει τετοιες βλακειες...και ποια ξερει να μου πει εναν παιδιατρο που να ξερει περι θηλασμου και να υποστηριζει τις μαμαδες που θηλαζουν(να εχει γνωσεις για το θεμα)

as1cAcP00360010NDE5NzgxfDIwMTAwMnx0byB6eW1hcmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

 

0nxv8u4s9yffj271.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Το θεμα ειναι πως να εμπιστευτεις τον καθε παιδιατρο που σου λεει τετοιες βλακειες...και ποια ξερει να μου πει εναν παιδιατρο που να ξερει περι θηλασμου και να υποστηριζει τις μαμαδες που θηλαζουν(να εχει γνωσεις για το θεμα)

 

Πατσούρου Άννα, πάρε τα βιβλία της: Θηλασμός μια υπέροχη σχέση, εκδ σύγχρονοι ορίζοντες.

Link to comment
Share on other sites

μόνο ο σίδηρος είναι θέμα σε αυτή την ηλικία, όλα τα άλλα είναι εντάξει.

 

Η μητερα μου συνατησε προχτες στον δρομο εναν καταπληκτικο παιδιατρο στον οποιο πηγαινα κι εγω κι η αδερφη μου και φυσικα και παρα πολυς κοσμος(τωρα ειναι συνταξιουχος) και του ελεγε η μητερα μου οτι το μωρο δεν τρωει κτλ και οτι πινει μητρικο και ειπε αυτο ακριβως.Οτι το μητρικο εχει απο ολα,το μονο θεματακι για την ηλικια του μωρου μου ειναι ο σιδηρος.

 

Με στεναχωρει λιγακι γιατι απο μοσχαρι τρωει μονο 2 βουκιες την ημερα και αυτο οχι καθε μερα.Της το χω δωσει και κομματακια και αλεσμενο αλλά μπααα....τρωει 2-3 βουκιες και μετα παιζει.

Λετε να χουμε προβληα;

Link to comment
Share on other sites

Με στεναχωρει λιγακι γιατι απο μοσχαρι τρωει μονο 2 βουκιες την ημερα και αυτο οχι καθε μερα.Της το χω δωσει και κομματακια και αλεσμενο αλλά μπααα....τρωει 2-3 βουκιες και μετα παιζει.

Λετε να χουμε προβληα;

 

frene ακομα δεν τρωει ε :?:

 

δοκιμασες να νοστιμεψεις λιγο το φαγητακι της? λιγο μπροκολο ας πουμε δινει ωραια γευση, εγω του φτιαχνω πλεον μεγαλη ποικιλια, μεχρι και μαρουλι, μπροκολο, κρεμυδι τα βαζω στον ατμο μαζι με τα κλασσικα πατατα, καροτο κλπ. και σε ενα κατσαρολακι χωριστα βραζω λιγο αστρακι, ρυζακι και λιγο τραχανα ολα μαζι και στο τελος βαζω στο μπλεντερ λιγο απ ολα. Αρκετο λεμονι και λαδακι. Γινεται καπως πηκτο, διοτι τα κανω στον ατμο και δεν εχουν ζουμι, αλλα νομιζω αρκετα νοστιμο. Φαντασου οτι ο,τι μενει το τρωω εγω και μου αρεσει κιολας πολύ!

 

εχεις δοκιμασει απ ολα τα λαχανικα μαζι με το κρεατακι :?:

Link to comment
Share on other sites

Όσο για τα απογευματινά.. Τελείως άχρηστα. Μόνο φουσκώνουν το παιδί, σα να το έχεις για σφάξιμο!!! Γιατί δε δίνεις κανονικό γιαουρτάκι, πρόβειο ή κατσικίσιο, ξανά λίγο από το μεσημεριανό, γλυκό τραχανά.. Το παιδάκι σου είναι αρκετά μεγάλο για να τρώει αυτές τις ... μπόμπες έως και ντόπες! :lol::lol::lol:

 

ετσι απλα! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την ντοματα την ειχα δοκιμασει τοτε...τωρα εχω καιρο να βαλω,δεν εχουμε άλλες στο κηπο μας κι ουτε μου περασε απο το μυαλο να σου πω.Αλλα θα αγορασω αν ειναι να δοκιμασω.

Δυστυχως δεντρωει παρα μονο δοκιμαζει.

Εχω βαλει τραχανα ζυμαρικα κτλ.Εφαγε προχτες λιγα μακαρονια με φετα ομως.ΚΑνονικα δεν επρεπε να δωσω νομιζω αλλά ειπα να δοκιμασω λιγακι.

Κανω πατατα καροτο και μοσχαρι με σεληνο και κρεμμυδι και λαδι και λιιιιγο αλατι.μπροκολο θα δοκιμασω τωρα.

Eve ανακατευεις ολα αυτα μαζι;Και τραχανα και αστρακι και ρυζι;

Link to comment
Share on other sites

Λες Χλόη; Γενικά φτάχνω πολύ απλά φαγητά, ελαφριά και σχεδόν χωρίς αλάτι. Αφού όταν έχουμε κόσμο βγάζω και το επιτραπέζιο αλάτι από πριν. Εμάς μας αρέσει πολύ πάντως έτσι το φαγητό, αισθάνομαι ότι καταλαβαίνω τα υλικά του καλύτερα. Δεν έχει κανένα πρόβλημα το παιδί;

Με φόβισε και ο γιατρός προχθές γιατι όταν του είπα ότι το παιδί θέλει τα φρούτα φέτες μου ειπε "όχι είναι νωρίς, γιατί μπορεί ειδικά τώρα το χειμώνα μπορεί αν βήξει και να πάρει κανένα κομμάτι μέσα." Το μεσημεριανό δε άρχισε τώρα να μην το πολυθέλει λιωμένο. Έχεις καμία πρόταση;

 

Εξαρτάται απ'το τι φαγητά της δίνεις. Αν ας πούμε τρώει κολοκυθάκια και πατάτες, και φτιάξεις μπριαμ, μπορείς να της δώσεις. Γενικά ο,τι φαγητά της δίνεις, μπορείς να τα κάνεις μαγειρευτά ωστε να τρως και σύ. (Κρεατόσουπα, κοτόσουπα, βραστά λαχανικά με πατάτες, με ρύζι, φακές, ρεβύθια...) Αν καμιά φορά φτιάξεις κάτι καινούργιο που δεν έχει ξαναφάει, να της δώσεις λίγο για δοκιμή, όχι μεγάλη ποσότητα.

Δεν είναι μικρή για να φάει κομματάκια. Αρκεί να την προσέχεις, να είσαι κοντά, και να της δείχνεις πως μασάμε. Δεν την αφήνεις να μπουκώνεται, τη μαθαίνεις να μασάει και να καταπίνει με το να της δείχνεις πως το κάνεις εσύ.

9 μηνών, δεν είναι μικρη. Μπορεί κάλλιστα να φάει κομματάκια.

Link to comment
Share on other sites

μόνο ο σίδηρος είναι θέμα σε αυτή την ηλικία, όλα τα άλλα είναι εντάξει.

 

Η μητερα μου συνατησε προχτες στον δρομο εναν καταπληκτικο παιδιατρο στον οποιο πηγαινα κι εγω κι η αδερφη μου και φυσικα και παρα πολυς κοσμος(τωρα ειναι συνταξιουχος) και του ελεγε η μητερα μου οτι το μωρο δεν τρωει κτλ και οτι πινει μητρικο και ειπε αυτο ακριβως.Οτι το μητρικο εχει απο ολα,το μονο θεματακι για την ηλικια του μωρου μου ειναι ο σιδηρος.

 

Με στεναχωρει λιγακι γιατι απο μοσχαρι τρωει μονο 2 βουκιες την ημερα και αυτο οχι καθε μερα.Της το χω δωσει και κομματακια και αλεσμενο αλλά μπααα....τρωει 2-3 βουκιες και μετα παιζει.

Λετε να χουμε προβληα;

 

Φρύνη μου η δική μου θήλαζε σχεδόν αποκλειστικά μέχρι το χρόνο. Έτρωγε πολύ λίγο φαί. Μοσχάρι δεν έχει φάει ποτέ. Πρόβλημα δεν έχει μέχρι στιγμής, (να χτυπήσω ξύλο). :wink:

 

Υπάρχουν παιδιά που κάνουν διατροφή βέγκαν (όχι κρέας και γαλακτοκομικά), απ'την αρχή, ακόμα και στην κοιλιά της μαμάς τους, και είναι μια χαρά.

 

Το μητρικό δεν έχει καμμία έλειψη. Ούτε σιδήρου! Και η Ελιζούλα δεν είναι χαζή. Όταν θα το έχει ανάγκη θα φάει. Εσύ να κοιτάς τη ζυγαριά, και το κοριτσάκι σου που μεγαλώνει υγιέστατο, και χαμογελαστό!

Link to comment
Share on other sites

μπροκολο θα δοκιμασω τωρα.

Eve ανακατευεις ολα αυτα μαζι;Και τραχανα και αστρακι και ρυζι;

 

 

το μπροκολο νοστιμιζει πολυ κατα τη γνωμη μου.

το σελινο το εχω καταργησει, οταν το εβαζα δεν το ετρωγε.

βαζω λιγο μαιντανο αλλα δεν εχει και τοσο εντονη γευση νομιζω.

 

ναι τα βαζω ολα μαζι σε ενα κατσαρολακι, λιγο αστρακι, λιγο ριζακι και λιγο τραχανα. σημερα εχω βαλει λιγο κοφτο μακαρονακι αντι για αστρακι.

δεν τα συρωνω, τα αφηνω μεχρι να "πιουν" το νερο. επισης εκει που βραζουν ριχνω λιγο ελαιολαδο μεσα στην κατσαρολα. γινεται νοστιμο.

 

σημερα σε ενα αλλο κατσαρολακι εβαλα και λιγα μαυροματικα φασολια.

 

ο γιατρος ειπε αυτο το μηνα και οσπριο, τον ερχομενο (11) ψαρι.

 

αβγο ειπε οχι μεχρι το χρονο, τυρι οχι (μονο αναλατο ανθοτυρο μας αφησε.)

 

εσας ειπε και φετα??

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται απ'το τι φαγητά της δίνεις. Αν ας πούμε τρώει κολοκυθάκια και πατάτες, και φτιάξεις μπριαμ, μπορείς να της δώσεις. Γενικά ο,τι φαγητά της δίνεις, μπορείς να τα κάνεις μαγειρευτά ωστε να τρως και σύ. (Κρεατόσουπα, κοτόσουπα, βραστά λαχανικά με πατάτες, με ρύζι, φακές, ρεβύθια...) Αν καμιά φορά φτιάξεις κάτι καινούργιο που δεν έχει ξαναφάει, να της δώσεις λίγο για δοκιμή, όχι μεγάλη ποσότητα.

Δεν είναι μικρή για να φάει κομματάκια. Αρκεί να την προσέχεις, να είσαι κοντά, και να της δείχνεις πως μασάμε. Δεν την αφήνεις να μπουκώνεται, τη μαθαίνεις να μασάει και να καταπίνει με το να της δείχνεις πως το κάνεις εσύ.

9 μηνών, δεν είναι μικρη. Μπορεί κάλλιστα να φάει κομματάκια.

 

Ευχαριστώ πολύ Χλόη μου!!! :D

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Φρυνη απλα σκεφτομουν να δοκιμασεις μοσχαρακι με κριθαρακι ελαιολαδο και ντοματουλα....η δικη μου τρωει οτι εχει ντοματα,για δες... :roll:

 

Κι η δική μου. Έχει φάει πιο πολλή ντομάτα απ'οτι εγώ σ'όλη μου τη ζωή!!

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια να ρωτησω κατι;;;;

τη ντοματα ποτε σας την ξεκινησε εσας;;;;

εμενα μου λεει μετα το χρονο γιατι μπορει να του κανει αλλεργιες. ουτε οσπρια κανει να φαμε ακομα. το ψαρι θα το ξεκινησουμε σε λιγες μερες που θα γινει 11 μηνων. να σημειωσω οτι δεν εχει κανενα προβλημα μεχρι στιγμης με αλλεργιες.

as1cAcP00360010NDE5NzgxfDIwMTAwMnx0byB6eW1hcmFraSBtb3UgZWluYWk.gif

 

0nxv8u4s9yffj271.png

Link to comment
Share on other sites

[Για πείτε όμως καμιά ιδέα για το εξής: στο multi που αλέθω το αχλάδι (μισό) είναι τόσο λίγη η ποσότητα που δεν αλέθει καλά - αφήνει μικρά μικρά κομματάκια.

Προτιμώ για αρχή να έχει την υφή τελείως πολτού, όπως δεν θέλω να το βράζω το αχλάδι. Έσείς πώς το δίνετε το φρούτο; Απλώς το αλέθετε, και αν ναι τί γίνεται με τα μικρά κομματάκια που δεν αλέθονται στο multi;

 

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ μιξεράκι σε stick που αλέθει καλά 1 φρούτο άνετα.

Ρίχνω πριν αλέσω και ελάχιστο βραστό νερό και έτσι γίνεται πιο

κρεμώδης ο πολτός.

 

Τα δικά μου νέα από την μπέμπα, είναι σήμερα έφαγε φρουτόκρεμα

χωρίς αντίρρηση, μάλλον επειδή έβαλα και ελάχιστη μπανάνα.

Τις προηγούμενες μέρες έκλεινε και το στόμα σε μερικές κουταλιές.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...