Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Έχω σταματήσει να του λιώνω το φαϊ γιατί ειδικά λιωμένο δεν υπάρχει περίπτωση να φάει ποτέ. Το κρέας ή το κοτόπουλο του βάζω μόνο στο μπλέντερ, τα λαχανικα να κόβω μικρά κομματάκια...

Καλά και εγώ χωριάτικο κοτόπουλο φτιάχνω. Πραγματικά πιστεύω ότι αφού δεν τρώνε τα βλαστάρια μας το χωριάτικο που βγάζει και ζουμάκι και δίνει γεύση στα λαχανικά, δεν υπάρχει περίπτωση να φάνε τα άλλα. Αφού τα άσπρα κοτόπουλα δεν έχουν καθόλου γεύση χάλια είναι.

Που θα πάει θα φάνε... απλά θα μας λιώσουν το κορμάκι μέχρι τότε.

Θα αρχίσω και γω να δοκιμάζω με το καλαμάκι... ουπς ξυπνήσαμε!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Ααααααααα

Και εγω νομιζα πωε δεν σταζει :roll::roll::roll::roll:

Στον αντρα μου πρεπει να τα πειτε αυτα που εβγαλε ολα τα ποτηρια χαλασμενα :lol::lol::lol::lol::lol:

 

 

Λοιπον ξαναρωτω ειστε σιγουρες πως αυτο το πραγμα βγαζει νερο?

Τουμπες το καναμε τιποτα! ισα ισα που το βρηκε για καινουριο παιχνιδακι , το κανει βαρελακι κ γελαει. Να δω να πιει απο αυτο το πραγμα νερο και τιποτα αλλο. Μαλλον με βλεπω να ζηταω απο την Dooo να μου κανει μαθηματα να τον μαθω να πινει με καλαμακι σαν την Πικυ!

 

(μου αρεσε που οταν το αγοραζαμε ο συζυξ ελεγε πως θα πινει ανετα νερο απο αυτο γιατι μοιαζει λεει με την θηλη ....)

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον ξαναρωτω ειστε σιγουρες πως αυτο το πραγμα βγαζει νερο?

Τουμπες το καναμε τιποτα! ισα ισα που το βρηκε για καινουριο παιχνιδακι , το κανει βαρελακι κ γελαει. Να δω να πιει απο αυτο το πραγμα νερο και τιποτα αλλο.

 

Εγώ έβγαλα κάτι σαν μεμβράνη που είναι στην κάτω πλευρά του καπακιού,

δηλαδή κάτω ακριβώς από το στόμιο.

 

Μπορεί να μην έκανα καλά, αλλά τουλάχιστον τώρα βγαίνει νερό.

Link to comment
Share on other sites

Για το ποτηράκι με καλαμάκι:

Ας εξασκηθεί πρώτα με το κανονικό καλαμάκι, που ρουφάει εύκολα και μετά ας πάει και στο άλλο που δεν τρέχει, που είναι λίγο πιο σκληρό και θέλει περισσότερη προσπάθεια. Δοκίμασε να πιεις εσύ, για να δεις αν έχει κάποιο πρόβλημα!

 

Γάλα ή νερό:

Η δικιά μου μικρή έτρωγε λίγες στερεές και έπινε γάλα. Δεν το πολυήθελε το νερό και δεν το πρόσφερα. Άρχισα να της δίνω νερό συστηματικά, όταν είδα σημάδια αφυδάτωσης. (9,5 μηνών)

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση; Το αβγό πως το δίνουμε; Τον κρόκο δηλαδή για την αρχή.. Μέχρι στιγμής (4 φορές έχει φάει) της το δίνω καλά βρασμένο σφιχτό με ελάχιστο λαδάκι για να μυρίσει λίγο ωραία. Ο γιατρός μου είχε πει όμως να βράσει 3 λεπτά και να της το δώσω σκέτο.. Αλλά επειδή είναι της παλιάς σχολής μάλλον δεν τον πολυακούω σε αυτά..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Εμενα χτες μου ειπε τον αλλο μηνα που θα κλεισουμε τον 9ο να αρχισουμε αυγο. Τον κροκο μονο. Να το βραζω 6-7 λεπτα κ να λειωνω τον κροκο με λιγο λαδακι η αν θελει το παιδι κ λεμονακι κ να το δινω πριν την φρουτοκρεμα το πρωι. Στην αρχη μου ειπε να το δινω καθε μερα μεχρι να φτασει να τρωει ολο τον κροκο κ μετα αφου θα το φαει να του το δινω καθε 2η μερα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ τζτζενάκι.. Μάλλον το ένστικτό μου λοιπον λειτούργησε καλύτερα. :D Το μόνο θέμα μου είναι πως της δίνω κάθε μέρα. Ο γιατρός μου είπε ότι τα φρούτα δεν είναι πλήρες γεύμα για αυτό. Λες να είναι υπερβολή. Καλά όσο για το λίγο λίγο δεν το συζητώ :lol::lol::lol: Αυτή παιδί μου έκλαιγε από την πρώτη μέρα που τελείωσε τόσο γρήγορα!! Τι θα την κάνω Θεέ μου...

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιατρός μου είπε ότι τα φρούτα δεν είναι πλήρες γεύμα για αυτό. Λες να είναι υπερβολή.

 

Τα φρούτα δεν πρέπει να ανακατεύονται με άλλες τροφές και ειδικά με πρωτεΐνες όπως ο κρόκος του αυγού.

Link to comment
Share on other sites

 

Τα φρούτα δεν πρέπει να ανακατεύονται με άλλες τροφές και ειδικά με πρωτεΐνες όπως ο κρόκος του αυγού.

 

για ποιο λόγο??

έχει δώσει η μητέρα μου τον κρόκο μαζί με φρούτα στη μικρή μου, και της είπα όχι ενστικτωδώς, αλλά θέλω να ξέρω το γιατί :)

 

και ένα αστείο: πάντως, το κρέας με δαμάσκηνα, η πάπια πορτοκάλι είναι νοστιμότατα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός μου είπε ότι τα φρούτα δεν είναι πλήρες γεύμα για αυτό. Λες να είναι υπερβολή.

 

Τα φρούτα δεν πρέπει να ανακατεύονται με άλλες τροφές και ειδικά με πρωτεΐνες όπως ο κρόκος του αυγού.

 

ΩΧ! Αυτό δεν το περιμενα :? ..

 

Και εγώ είμαι περίεργη Αγλαΐα για ποιο λόγο;; Οπότε πότε είναι σωστό να το δίνουμε;

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εσεις που ρωτησατε για το νερο,εγραψα και 2-3 σελιδες πριν,οτι εφοσον τρωνε στερεες χρειαζεται για να κανουν και κακακια αλλιως μπορει να εχουν θεμα με την δυσκοιλιοτητα.

Βρασμενο για κανα μηνα το πολυ δινουμε,μετα απο την βρυση!

 

 

Οσο για τον κροκο εγω τον βραζω πολυμεχρι να σφιξει εντελως και μετα της το δινω σε κομματακια στο καρεκλακι της και οσο φαει!Κουταλι δνε πολυδεχεται...

 

Μαρια να ξερες ποσο σε ζηλευω :) που το μωρο σου δεχεται τις στερεες με τοση χαρα.!!!Μεγαλο ζορι τραβαμε εμεις(τζενη,δημητρα,εγω κτλ) :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρια να ξερες ποσο σε ζηλευω που το μωρο σου δεχεται τις στερεες με τοση χαρα.!!!Μεγαλο ζορι τραβαμε εμεις(τζενη,δημητρα,εγω κτλ)

 

Οντως Μαρια εισαι παρα πολυ τυχερη! Εγω μολις πεταξα παλι την μοσχαροσουπα :cry: 1 κουταλακι εφαγε σημερα :cry::cry:

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα της έβαλα ρεβίθια με το μοσχάρι.. Ελπίζω να είναι ΟΚ το όσπριο για αυτήν την ηλικία. Πάντως κορίτσια ήταν πεντανόστιμος συνδυασμός..

 

Φρύνη πίσω έχει η αχλάδα την ουρά.. :lol:

Στο είχα ξαναπεί, αλλά το πιστεύω ότι ο νεότερος θα είναι περίεργος. Έχω ένα προαίσθημα γιατί στην προηγούμενη εγκυμοσύνη είχα απίστευτη όρεξη για λαχανικά και φρούτα.. Όλο τέτοια λιγουρευόμουν.. Τώρα.. Σοκολάτες, σουβλάκια, βρώμικα, καφέδες.. Το μόνο που έχω γλιτώσει είναι τα γαριδάκια γιατί δεν πάω εγώ πλέον σουπερ μαρκετ και δεν τα βλέπω μπροστά μου. Οπότε σε 1 χρόνο περίπου τα ξαναλέμε.. :wink:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω πιστευω ειναι στο παιδι! Δεν εχει να κανει αγορι η κοριτσι κ με το τι τρωει η μαμα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Αλλα καποια στιγμη ολα θα φανε , τουλαχιστον αν οχι ολα τα φαγητα καποια θα τους αρεσουν .

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω πιστευω ειναι στο παιδι! Δεν εχει να κανει αγορι η κοριτσι κ με το τι τρωει η μαμα κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης. Αλλα καποια στιγμη ολα θα φανε , τουλαχιστον αν οχι ολα τα φαγητα καποια θα τους αρεσουν .

 

Δε λένε όμως τζτζένη ότι το έμβρυο μαθαίνει από τη γεύση του αμνιακού τις γεύσεις που συνηθίζει η μαμά του. Λες να είναι και αυτό για το "τι άλλο θα ακούσω..";

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω βρε Μαρακι , εγω ετρωγα πολλα φρουτα κ γιαουρτια καθημερινα τα οποια τρωει με ορεξη κ χαρα ο μπεμπης! Ετρωγα ομως κ πολυ συχνα κοτοπουλο κ μοσχαρι (οπως κ ψαρι το οποιο ομως δεν το εχει δοκιμασει ακομα) με λαχανικα τα οποια απεχθανεται ! Αρα δεν μπορω να βγαλω συμπερασμα!

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

εγώ το δίνω κατα τις 9 και φρουτα κατα τις 10- 10.30.

 

Εμένα που ξυπνάει 9 γαλατούλα τι να κάνω; πότε μετά θα φάει φρούτο και πότε μεσημεριανό;

 

Ξυπνάει 9, θα θηλάσει...μετά της το δίνεις(μην νομίζεις οτι ειναι κατι χορταστικό 3-4 κουταλίτσες είναι ο κρόκος)

 

και μπορεί να φάει φρουτα 11-11.30, μεσημεριανό 14.00....στο ενδιάμεσο εγώ θηλάζω κιόλας....αλλά δεν τρώει βλέπεις και ιδιαίτερα....frene θα σε μαλώσω ξεχνάς τη φιλενάδα σου στο κλαμπ....(δημητρα Λεγκω ggeny κλπκλπ) αν και φτου φτου κάτι πάει να γίνει....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εσεις που ρωτησατε για το νερο,εγραψα και 2-3 σελιδες πριν,οτι εφοσον τρωνε στερεες χρειαζεται για να κανουν και κακακια αλλιως μπορει να εχουν θεμα με την δυσκοιλιοτητα.

Βρασμενο για κανα μηνα το πολυ δινουμε,μετα απο την βρυση!

 

 

 

Ευχαριστω frene! αντε ν'αρχιζουμε σιγα σιγα να δουμε κι εμεις πως θα τα παμε..ανυπομονω.Η παιδιατρος μου ειπε να την αρχισω και οτι δεν εχει μεγαλη διαφορα ενας μηνας..αλλα ξερω γω..το καθυστερω.Την Τεταρτη εχουμε γιατρο...λες να μας μαλωσει? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χριστινούλα ένας μήνας είναι πολύ σημαντικός για την ωρίομανση του πεπτικού..

Δες και εδώ γιατί :

 

http://kellymom.com/nutrition/solids/delay-solids.html

 

Και επίσης μη βιάζεσαι και τόσο :D

Θα νοσταλγήσεις τη φάση του αποκλειστικού θηλασμού. Όλη μέρα κατσαρόλες, κουτάλια, πιάτα, φαγητά παντού (τοίχοι, τραπέζι, καρέκλες, πάτωμα, φάτσες, ρούχα).. Άσε σου λέω.. Ανυπομονώ να αρχίσει να τρώει τα δικά μας γιατί ήδη βαρέθηκα :lol::lol:

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...