Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

ο γιος μου είναι 5 1/2 μηνών και σε λίγο θα αρχίσουμε στερεες τροφές .θελω να ρωτήσω αν συχίσω να θηλάζω πως γίνονται τα γεύματα.θα δίνω γάλα μόνο πρωϊ και βραδυ ; αν γίνει έτδι το γάλα θα φτάνει ή θα μειωθει η παραγωγή γάλακτος επειδή θα μειωθούν και τα γεύματα;Επίσης μπορείτε να μου πείτε πως γίνεται η μετάβαση απο αποκλειστικο θηλασμό σε θηλασμό και στερεες τροφές.

Ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν τα ίδια ακριβώς ρώτησα κι εγώ πριν λίγο καιρό και ευτυχώς με κατατόπησαν οι κοπέλες.

Δεν αντικαθιστούμε γεύματα θηλασμού με γεύματα στερεών τροφών. Θηλάζουμε κανονικά και δίνουμε ενδιάμεσα τροφές και όσο φάει.

 

Εγώ μετά απο συμβουλές, συνηθίζω να θηλάζω 1,5 ώρα πριν ή μετά το γεύμα, ανάλογα πώς θα μας βγει και με τον ύπνο του. Παρόλα αυτά η μέρα δε μας φτάνει για 5 θηλασμούς όπως πριν, κάνουμε 4 αλλά ΟΚ. Κάπως έτσι το κάνουμε:

07.30 θηλασμός

10.00 φρουτόκρεμα

12.00 θηλασμός

14.00 με 14.30 φαγητό (λαχανικά με κοτόπουλο ή μοσχάρι)

17.30 θηλασμός

19.00 γιαούρτι

22.00 θηλασμός

 

Ελπίζω να βοήθησα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ Βασω αυτο το μυστικο ποτε θα το μαθουμε κι εμεις....

Λοιπον κοριτσια τωρα που εχω λιγο χρονο θα σας γραψω τα νεα μας!

Τις τελευταιες μερες τα πραγματα πανε λιιιγο καλυτερα.Τρωμε φρουτα αλεσμενα,τα μισα στο καρεκλακι και τα αλλα μισα αλωνιζοντας το σπιτι.Κρατει ο αντρας μου το μπωλ και αυτη ερχεται και ανοιγει το στομα :shock: πρωτοφανες...το βλεπω και δεν το πιστευω :shock:

 

Οσο για την κρεατοχορτοσουπα,αλεσμενη δεν την θελει,τρωει 2-3-4 το πολυ κουταλιες και σταματαει.

Γι αυτο κανω αυτο που λεει η Χλοη.Της βαζω πανω στον δισκο κομματακια τα φαγητα.Της αρεσει πολυ το βλεπει σαν παιχνιδι.Ταιζει κι μενα και χαιρεται.Τρωει βεβαια ελαχιστα ετσι αλλά δε πειραζει...Ας μαθει να τρωει μονη της,μια και καλη!Κατι ειναι και αυτο,γνωριζει γευσεις....Βεβαια αν της βαλω ψωμι σε ψιχουλα,αμεσως το ενοπιζει και για ποτε το πιανει και το τρωει να δειτε...αν ειναι πατατα ή καροτο ολο της φευγουν απο τα χερια,τα τρωει και μετα τα φτυνει αλλά τεσπα.Για μενα αυτο ειναι προοδος,μεγαλη κιολας!

Της εδωσα και κροκο αυγου σε κομματακια,εφαγε και απο αυτον λιγακι,μονη της παντα!

Link to comment
Share on other sites

σωτηρια τρωει αυτα που γραφεις ευκολα?

πες μας το μυστικο :D

 

Ναι τα τρώει εύκολα :shock:

Απο την αρχή φάνηκε οτι θα ήταν εύκολος στο φαγητό...γι`αυτό ρωτούσα και

ξαναρωτούσα για τον θηλασμό....φοβήθηκα οτι θα τον έκοβε, οτι δε θα τον χρειαζόταν πια!

Link to comment
Share on other sites

Ροζι ξερεις για του παιδιατρους,το κοντο του και το μακρυ του.

Εμενα μου πε τον κροκο μονο τωρα...ουτως ή αλλως μου πε να δωσω και ζυμαρικα που εχουν αυγο μεσα.

Και ψαρι μου πε να δωσω αυτο το μηνα αλλά εδω δεν τρωει τα αλλα σιγα μην φαει το ψαρι...

Link to comment
Share on other sites

Αχχχ εμενα να δουμε ποτε θα φαει! Καθε μερα μαγειρευω κ το πεταω, του εχω δωσει φαγητο σε ολες τις εκδοχες αλλα τοποτα....

Καλα το τι λενε οι παιδιατροι ειναι απιστευτο!Οτι θελει λεει ο καθενας!

Μην το λες Φρυνη για το ψαρι μπορει να το συμπαθησει! μακαρι δηλαδη να ησυχασεις κ εσυ λιγο!

Βασουλα εσεις πως πατε με το φαγητο ? Ειχαμε καμια προοδο?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τζενη στο χα ξαναπει,εμενα τωρα αρχισε να δειχνει πραγματικα καποια ενδιαφερον και παλι σου λεω,τρωει τα κομματακια.Θελει να τα τρωει μονη της.

 

Για να μην σπασουν και τα δικα σου τα νευρα,σταματα να μαγειρευεις λιγες μερες φαγητο και μετα απο λιγο καιρο δοκιμσαε να του δωσεις κομματακια.Καντο του σαν παιχνιδι,βαλτον να κατσει κατω στα παιχνιδια του...κανε εναλλαγες,κι ας μην φαει ας το δει μονο σαν παιχνιδι!

Link to comment
Share on other sites

εσεις που δεν αλεθετε το φαγητο πλεον πως δινετε το φρουτο?

το κοβετε κομματακια σε φετουλες ή το πατατε με πιρουνι οπως το μεσημεριανο? την μπανανα την τρωει ανετα...αλλα με τα αλλα φρουτα(αχλαδι μηλο πορτοκαλι) που ειναι πιο σκληρα τι κανω?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

εσεις που δεν αλεθετε το φαγητο πλεον πως δινετε το φρουτο?

το κοβετε κομματακια σε φετουλες ή το πατατε με πιρουνι οπως το μεσημεριανο? την μπανανα την τρωει ανετα...αλλα με τα αλλα φρουτα(αχλαδι μηλο πορτοκαλι) που ειναι πιο σκληρα τι κανω?

 

Tα κόβεις λεπτές φετούλες! Μήλο και αχλάδι δηλαδή. Το πορτοκάλι μόνο χυμό το πίνει ο μεγάλος μου ούτως ή άλλως. Κομματάκι δεν θέλει με τίποτα! Ούτε και ήθελε ποτέ!

 

Το αποφασισά! Θα αρχίσω φρούτα στο μικρό! Δε χορταίνει με τίποτα ρε γμτ! Τη μάνα μου την πρίζει το πρωί και με το ζόρι βγάζω και γω γάλα με το θήλαστρο...!Έχουμε μείνει με 4 μπουκάλια 50άρια μόνο στην κατάψυξη! Ελπίζω το weekend να τα πληθυνουμε λίγο! Λοιπόν, πως αρχίζω? Αχλάδι πρώτη μέρα 1-2 κουταλιές , μετά και μήλο τη δεύτερη μέρα, μετά κι μπανάνα και τέλος και πορτοκάλι? Σωστά τα λέω?

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ροζι πορτοκαλι μου πε κοντα στο χρονο ο δικος μου,νομιζω ετσι λενε οι περισσοτεροι γιατροι γιατι ειναι αλλεργιογονο πολυ.Αστο καλυτερα για αργοτερα....

Ανα 3-4 μερες βαζε καινουριο φρουτο.

 

Την πρηζει την μανα σου γιατι πειναει;Θελει κι αλλο γαλα και δεν του δινει;

Μηπως να δοκιμαζες να παρεις μαγια;Δε ξερω αν ειναι λαθος.... :roll:

 

 

Εμενα παντως ειτε φαει φρουτα ειτε δεν φαει ενα και το αυτο!Εχω παθει πλακα...τρωει τα φρουτα και μετα απο 15-20 λεπτα αρχισει να γκρινιαζει για γαλα...κι αν δεν της δωσω δυναμωνει την γκρινια :shock: Τι να πω,αυτο το μωρο νομιζει οτι οι στερεες ειναι παιχνιδι.Και μιλαμε μετα το φρουτα πινει πολυ γαλα 250γρ περιπου! :roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενα που μονο φρουτο τρωει απο στερεες , μετα απο λιγη ωρα θηλαζει κανονικα.

Ροσαλιτα μιλα κ με Αγλαια μηπως αυξησεις το γαλα σου καλυτερα....

Τα φρουτα ενα ενα κ με 3-4 μερες διαφορα το καθενα. Το πορτοκαλι οχι ακομα ειναι νωρις αφου κ εγω που ειναι 8 μηνων ο μπεμπης ακομα δεν του βαζω. Πρωτα μηλο μετα αχλαδι μετα μπανανα. Αλλοι γιατροι λενε πρωτα αχλαδι . Τωρα δεν τους βρισκεις τα εχουμε πει ...

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Δίνω λίγο φρουτάκι (μισό περίπου) και το τρώει με ευχαρίστηση ! Λέω να ξεκινήσω μόλις κλείσει τον 6ο και με λαχανικά καρότο, κολοκύθι και πατάτα.

 

Κρέμα λέω να της δώσω μόλις κλείσει τον 7ο αν εντωμεταξύ είναι εντάξει στο βάρος της. Μπορώ να μην της δώσω καθόλου ρυζάλευρο και να πάω κατευθείαν στα δημητριακά; Το έχει κάνει κάποια με το μωράκι της; Με ποιά δημητριακά θα ήτανε καλύτερο να ξεκινήσω; Βρώμη; π.χ. κουάκερ; ή χρειάζονται και άλλα;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μίλησα με την Αγλαία και μου το πρότεινε και αυτή να ξεκινήσω φρούτα. Το πρόβλημά μου δεν είναι η παραγωγή μου αλλά ότι με τον καιρό δεν ανταποκρίνεται το θήλαστρο στις ανάγκες μας! Και όπως σας είπα η τράπεζα μου πάει για πτώχευση...!!! (η πρώτη στην Ελλάδα, αλλά δεν βλέπω στον ορίζοντα κρατική ενίσχυση!!! :lol::lol::lol: )

Από ένα φρούτο κάθε φορά μου είπε. Εγώ είχα σκοπό να προσθέτω στα υπόλοιπα και ένα καινούρια κάθε μέρα. Έτσι μου είχαν πει...

 

Η μάνα μου του δίνει γάλα,αλλά πεινάει πολύ γρήγορα πάλι και τις έχω ένα γεύμα κάθε φορά (λείπω 4ωρο) και όλο θέλει παραπανω... γενικά κάτι δεν πάει καλά!!! Μεγαλώσαμε και δεν μας αρκεί το γάλα μας! Αφού και στο σπίτι τρώει συνέχεια και από τα 2 στήθη! Έχει να χορτάσει με το ένα στήθος από πολύ καιρό τώρα!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δίνω λίγο φρουτάκι (μισό περίπου) και το τρώει με ευχαρίστηση ! Λέω να ξεκινήσω μόλις κλείσει τον 6ο και με λαχανικά καρότο, κολοκύθι και πατάτα.

 

Κρέμα λέω να της δώσω μόλις κλείσει τον 7ο αν εντωμεταξύ είναι εντάξει στο βάρος της. Μπορώ να μην της δώσω καθόλου ρυζάλευρο και να πάω κατευθείαν στα δημητριακά; Το έχει κάνει κάποια με το μωράκι της; Με ποιά δημητριακά θα ήτανε καλύτερο να ξεκινήσω; Βρώμη; π.χ. κουάκερ; ή χρειάζονται και άλλα;

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απελπιστεί το μόνο που τρώει εύκολα είναι ο τραχανάς με το γιαούρτι... και κάποιες φορές η μπανάνα. Το μεσημεριανό το έκοψε εντελώς, για κάποιο διάστημα έτρωγε 5-6 κουταλιές, τώρα ούτε μισή! Απελπισία με πιάνει ώρες ώρες... Μα πέστε μου δεν νοιώθετε ώρες ώρες την ανάγκη να του φέρετε καπέλο το φαγητό; :lol: Νοιώθω έναν πόνο (και δύο κάποιες φορές) κάθε φορά που πετάω το μεσημεριανό που με τόσο κόπο έφτιαξα!!!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απελπιστεί το μόνο που τρώει εύκολα είναι ο τραχανάς με το γιαούρτι... και κάποιες φορές η μπανάνα. Το μεσημεριανό το έκοψε εντελώς, για κάποιο διάστημα έτρωγε 5-6 κουταλιές, τώρα ούτε μισή! Απελπισία με πιάνει ώρες ώρες... Μα πέστε μου δεν νοιώθετε ώρες ώρες την ανάγκη να του φέρετε καπέλο το φαγητό; :lol: Νοιώθω έναν πόνο (και δύο κάποιες φορές) κάθε φορά που πετάω το μεσημεριανό που με τόσο κόπο έφτιαξα!!!

 

Να μην το πετάς, να το τρως εσύ! :P:P:P

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απελπιστεί το μόνο που τρώει εύκολα είναι ο τραχανάς με το γιαούρτι... και κάποιες φορές η μπανάνα. Το μεσημεριανό το έκοψε εντελώς, για κάποιο διάστημα έτρωγε 5-6 κουταλιές, τώρα ούτε μισή! Απελπισία με πιάνει ώρες ώρες... Μα πέστε μου δεν νοιώθετε ώρες ώρες την ανάγκη να του φέρετε καπέλο το φαγητό; :lol: Νοιώθω έναν πόνο (και δύο κάποιες φορές) κάθε φορά που πετάω το μεσημεριανό που με τόσο κόπο έφτιαξα!!!

 

Να μην το πετάς, να το τρως εσύ! :P:P:P

Την φρουτόκρεμα την τρώω αλλα το μεσημεριανό... Ρε αμαρεττάκι πιέζομαι πιέζομαι αλλά δεν τρώγεται αυτό το πράμα :?:D

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Ροζαλίτα δώσε καλύτερα πρώτα αχλαδάκι γιατί και πιο γλυκό είναι, αλλά και γιατί σε εμάς έκανε δυσκοιλιότητα στη μικρή. Είναι λίγο στουμπωτικό το μήλο. Επίσης κάντο λίγο στον τρίφτη, γιατί μπλέντερ μισό αχλαδάκι..δε νομίζω να πιάνει.. Άντε καλή αρχή!!!

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απελπιστεί το μόνο που τρώει εύκολα είναι ο τραχανάς με το γιαούρτι... και κάποιες φορές η μπανάνα. Το μεσημεριανό το έκοψε εντελώς, για κάποιο διάστημα έτρωγε 5-6 κουταλιές, τώρα ούτε μισή! Απελπισία με πιάνει ώρες ώρες... Μα πέστε μου δεν νοιώθετε ώρες ώρες την ανάγκη να του φέρετε καπέλο το φαγητό; :lol: Νοιώθω έναν πόνο (και δύο κάποιες φορές) κάθε φορά που πετάω το μεσημεριανό που με τόσο κόπο έφτιαξα!!!

 

Να μην το πετάς, να το τρως εσύ! :P:P:P

Την φρουτόκρεμα την τρώω αλλα το μεσημεριανό... Ρε αμαρεττάκι πιέζομαι πιέζομαι αλλά δεν τρώγεται αυτό το πράμα :?:D

Και τότε πώς στο καλό θες να το φάει το μωρό; :lol::lol::lol:

 

Ό,τι αφήνει η μικρή το τρώμε εμείς σαν γαρνιτούρα στο δικό μας φαΐ. Λυπάμαι και τον κόπο και τα χρήματα και είναι και αντι-οικολογικό και σκέφτομαι και τα παιδάκια στην Αφρική :lol: κάνωτην καρδιά μου πέτρα ... αλλά εντάξει με λίγο αλάτι και λάδι παραπάνω, όλα τρώγονται. Και έχουν και βιταμίνες και είναι και υγιεινά ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απελπιστεί το μόνο που τρώει εύκολα είναι ο τραχανάς με το γιαούρτι... και κάποιες φορές η μπανάνα. Το μεσημεριανό το έκοψε εντελώς, για κάποιο διάστημα έτρωγε 5-6 κουταλιές, τώρα ούτε μισή! Απελπισία με πιάνει ώρες ώρες... Μα πέστε μου δεν νοιώθετε ώρες ώρες την ανάγκη να του φέρετε καπέλο το φαγητό; :lol: Νοιώθω έναν πόνο (και δύο κάποιες φορές) κάθε φορά που πετάω το μεσημεριανό που με τόσο κόπο έφτιαξα!!!

 

Να μην το πετάς, να το τρως εσύ! :P:P:P

Την φρουτόκρεμα την τρώω αλλα το μεσημεριανό... Ρε αμαρεττάκι πιέζομαι πιέζομαι αλλά δεν τρώγεται αυτό το πράμα :?:D

 

Μια απο τα ιδια Λεγκω !!! καθε μερα παει το φαγητο στον καλαθο των αχρηστων! Εδω δεν μπορουμε να το φαμε εμεις πως να το φαει αυτο?

Εμενα οπως εχω πει χιλιες φορες τρωει μονο φρουτα κ λιγο γιαουρτι τιποτα αλλο,Τωρα γυρισαμε απο γιατρο κ μου ειπε να ξεκινισω τραχανα κ αν θελω κ ρυζι μεσα στο μεσημεριανο για να νοστιμεψει η καποιο ζυμαρικο χωρις αυγο κ να προσθετω ντοματα ! Για να δουμε , οχι οτι εχω ελπιδες..

Επισης μου ειπε να τον αφηνω πολλες ωρες νηστικο για να φαει!Του ειπα οτι αηδιαζει κ ολη μερα να μεινει νηστικο το μωρο δεν προκειται να φαει κ μου ειπε πως μαλλον δεν ειναι ετοιμος ακομα! Τι να πω...

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...