Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Κοριτσια SOS

Σημερα ο μικρος ειναι 4 μηνων και μου ειπε η παιδιατρος για κρεμα βανιλια

Δεν ειναι πολυ νωρις ακομα??

 

Πινει μονο γαλατακι της μαμας του(με τη δικια σας βοηθεια :wink: )

4

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Τι απορίες έχεις ακριβώς, πες να σου απαντήσουμε ξανά. :wink:

 

Έχεις δίκιο, είναι πολύ νωρίς ακόμα για κρέμα. Καλά είναι να περιμένετε μέχρι τους 6 μήνες. Και κρέμα βανίλια δε χρειάζεται, είναι τίγκα στη ζάχαρη και το αγελαδινό γάλα. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια SOS

Σημερα ο μικρος ειναι 4 μηνων και μου ειπε η παιδιατρος για κρεμα βανιλια

Δεν ειναι πολυ νωρις ακομα??

 

Πινει μονο γαλατακι της μαμας του(με τη δικια σας βοηθεια :wink: )

 

Για κρεμα βανίλια θα ειναι πάντα μια λαθος στιγμή :lol:

Η παιδίατρος παιζει την κασέτα που λενε και τα κοριτσια εδω , αλλο τα μωρα που πινουν ξένο και αλλο τα μωρά που θηλάζουν .

 

Θα ξεκινήσεις με φρούτο και μετά λαχανικά . Ενα ενα τα φρούτα για τυχον αλλεργιες μηλο αχλάδι τα πρώτα και μπανάνα .

Δες και το μωρό πως αντιδρά , ζηλευει οταν τρώτε δειχνει ενδιαφέρον ? Δοντια έχει ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγώ δεν το καθαρίζω, παρά μόνο αν έχει ξεραμένες περιοχές. Το πλένω πολύ καλά όμως.

 

βασικά, αν καθαρίσεις το εξωτερικό, το μέσα θα είναι τόσο μαλακό, που θα διαλυθεί στο τέλος.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια SOS

Σημερα ο μικρος ειναι 4 μηνων και μου ειπε η παιδιατρος για κρεμα βανιλια

Δεν ειναι πολυ νωρις ακομα??

 

Πινει μονο γαλατακι της μαμας του(με τη δικια σας βοηθεια :wink: )

 

Της έχει πει κανείς για το τί λέει ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας και η Αμερικανικη Παιδιατρική Εταιρία;

 

Γλυκιά μου, ανεπιφύλακτα το λέω, αν το μωρό σου αναπτύσσεται σωστά, μη δώσεις κρέμα βανίλια, αλλά και τίποτα άλλο, εφόσον θηλάζεις αποκλειστικά ! Ξέρεις πως είναι ό,τι καλύτερο για το μωρό σου !

 

Μέχρι και το ξένο γάλα αν δεις στη συσκευασία το γράφει !! (Μάλλον τους έχουν υποχρεώσει)

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για κρεμα βανίλια θα ειναι πάντα μια λαθος στιγμή :lol:

Η παιδίατρος παιζει την κασέτα που λενε και τα κοριτσια εδω , αλλο τα μωρα που πινουν ξένο και αλλο τα μωρά που θηλάζουν .

 

Συμφωνώ απόλυτα!

 

Και η δική μου παιδίατρος, αν και υποστηρίζει το θηλασμό ή τουλάχιστον δεν τον σαμποτάρει :D , μου είπε να ξεκινήσουμε με κρέμα βανίλια.

 

Σκέφτομαι να ξεκινήσω σιιιγάαα σιιιγάαα με αυτή την κρέμα της Holle και μητρικό γάλα αλλά ψάχνω να βρω και μια της babynat με ρυζάλευρο, κινόα και βανίλια αλλά χωρίς ζάχαρη και γάλα και να προσθέτω μητρικό.

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει και μια της babybio με ρυζαλευρο, κινοα μπανανα αχλαδι πορτοκάλι(ελαχιστο μην φανταστείτε 6 τοις εκατο κατι τετοιο) χωρις ζαχαρη.

 

Ειναι αρκετα καλή, με μητρικό θα είναι ακόμα πιο νόστιμη....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Doirrean εγω εκανα βλακεια και εδωσα λιγο φρουτο να γλυψει :oops: Το μετανιωσα τελικα γιατι οπως μου παν και τα κοριτσια δεν κανει καλο η γρηγορη εισαγωγή ..

 

Μηπως να περιμενες λιγο ακομα ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω τί να κάνω... Βλέπω ότι τα παιδάκια μας είναι σχεδόν στην ίδια ηλικία... Εσείς έχετε ξεκινήσει ή όχι ακόμα?

 

Και εγώ του έδωσα να γλύψει λίγο μήλο :oops: ..αλλά δεν έπαθε τίποτα. Ίσα ίσα ήθελε και άλλο.

 

Δε με νοιάζει τι προτίνει η παιδίατρος, απλά ξεκινάω δουλειά σε ένα μήνα και έλεγα να τρώει τίποτα όσο θα λείπω... Αλλά και πάλι δε ξέρω...

 

Παρεπιπτόντως, είναι μια κούκλα η μικρή. :D Να τη χαίρεσαι!!

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

Doirrean

μηπως να περιμενεις κανα δυο βδομαδες να μπει το μωρακι σου στον 6ο μηνα και να εισαγει σιγα σιγα φρουτοκρεμα?πρωτα μηλο-αχλαδι που δεν κανουν ή κανουν σπανια αλλεργια να δεις πως θα παει και μετα να εισαγεις και μπανανα και πορτοκαλι ενα ενα?

tqj2p3.png vvtJp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

Doirrean

μηπως να περιμενεις κανα δυο βδομαδες να μπει το μωρακι σου στον 6ο μηνα και να εισαγει σιγα σιγα φρουτοκρεμα?πρωτα μηλο-αχλαδι που δεν κανουν ή κανουν σπανια αλλεργια να δεις πως θα παει και μετα να εισαγεις και μπανανα και πορτοκαλι ενα ενα?

Συμφωνω, 2 βδομαδες μεινανε αξιζει τον κοπο να περιμενεις.

Και εγω μολις εκλεισε τον 6ο ξεκινησα.Πρωτα μηλο, μετα αχλαδι και μετα μπανανα. Μετα στον 7ο τα λαχανικα πατατα-κολοκυθι-καροτο και μεσα 7ου προσθεσα κοτοπουλο και μοσχαρι.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Έχει δίκιο η Τζετζένη. Να περιμένεις αν μπορείς. Εγώ που του έδωσα από τον 5ο είδα διαφορά στο θηλασμό. Από τότε άρχισε η μειώσή του. Άλλωστε 1 μήνας είναι, περνάει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει δίκιο η Τζετζένη. Να περιμένεις αν μπορείς. Εγώ που του έδωσα από τον 5ο είδα διαφορά στο θηλασμό. Από τότε άρχισε η μειώσή του. Άλλωστε 1 μήνας είναι, περνάει αμέσως.

επισης τωρα που εγραψε η Agapi6 για τον θηλασμο, οι περισσοτεροι παιδιατροι λενε αντικατασταση γευματος γαλακτος με στερεα τροφη. Αν το κανεις αυτο το γαλα σιγα σιγα θα κοπει. Δεν θα αντικαθιστας γευματα αλλα θα συμπληρωνεις με στερεες. Εγω πχ βαζω τις στερεες αναμεσα σε θηλασμους.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

επισης τωρα που εγραψε η Agapi6 για τον θηλασμο, οι περισσοτεροι παιδιατροι λενε αντικατασταση γευματος γαλακτος με στερεα τροφη. Αν το κανεις αυτο το γαλα σιγα σιγα θα κοπει. Δεν θα αντικαθιστας γευματα αλλα θα συμπληρωνεις με στερεες. Εγω πχ βαζω τις στερεες αναμεσα σε θηλασμους.

 

Τελικά κορίτσια μετά απο το διάβασμα αυτού εδώ του τοπικ έτσι κάνω κι εγώ.

Μάλιστα όταν είμαστε απογεύματα σπίτι δε δίνω καθόλου κρέμα, μόνο θηλάζουμε.

 

Πόσα γεύματα και πόσους θηλασμούς έχετε φτάσει την ημέρα??

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τώρα τελευταία που ξυπνάνε το βράδυ για φαί τα έχουμε ψιλοκάνει κουλουβάχατα...

Σε γενικές γραμμές το πρόγραμμά μας έχει ως εξής: (στις ώρες δίνω μεγάλο περιθώριο γιατί κάνουν ότι θέλουν... :lol: )

7-7:30 Θηλασμός

8:30-9:30 θηλασμός για ύπνο

10:30 φρουτόκρεμα

12-12:30 θηλασμός για ύπνο

14:00 Χορτόσουπα

15:30-16:00 θηλασμός για ύπνο

από εδώ και μετά γίνεται το ψιλοχάος...

18:30-19:00 θηλασμός (τον άλλο μήνα θα τρώμε γιαούρτι)

20:30-21:00 αρχίζει ο τελευταίος θηλασμός που συνήθως τελειώνει όταν τις παίρνει ο ύπνος κατά τις 22:00.

Το βράδυ ξυπνάνε όσες φορές θέλουν για γάλα, αλλά επειδή κοιμόμαστε μαζί, δεν έχω ιδέα πόσες :lol: Ξυπνάνε, τους δίνω το βυζί, πίνουν, εγώ ξανακοιμάμαι...

Α, και τα διαστήματα μπορεί να φαίνονται συχνά, αλλά πίνουν λίγο γάλα και τρώνε λίγο φαγητό. Προσέχουν τη σιλουέτα τους μάλλον. Και είναι περίπου 7300 η κάθε μια από βάρος (7μηνών και 1 εβδομάδας).

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισαμε απο τον παιδιατρο και του ειπα οτι δεν της δινω ρυζαλευρο ουτε φαρινα γιατι δεν προσφερουν τιποτα και μου λεει μα πως και τα δημητριακα ειναι απαραιτητα και κακως δεν της δινω,

 

επισης μου εδωσε βιταμινες ακουαζολ για τα δοντια εχετε ακουσει τιποτα γιαυτες?

 

με προβληματησε για την κρεμα

κοριτσια τι λετε εσεις που το εχετε ψαξει περισσοτερο?

μηπως στερω κατι απο το μωρο μου

εντωμεταξυ δεν παιρνει βαρος θα ανοιξω νεο θεμα γιαυτο να μου πει τη γνωμη της κ η αγλαια ο γιατρος λεει δεν πειραζει

Link to comment
Share on other sites

μολις γυρισαμε απο τον παιδιατρο και του ειπα οτι δεν της δινω ρυζαλευρο ουτε φαρινα γιατι δεν προσφερουν τιποτα και μου λεει μα πως και τα δημητριακα ειναι απαραιτητα και κακως δεν της δινω,

 

με προβληματησε για την κρεμα

κοριτσια τι λετε εσεις που το εχετε ψαξει περισσοτερο?

μηπως στερω κατι απο το μωρο μου

 

 

Εμείς δίνουμε δημητριακά αλλά όχι επεξεργασμένα στο βαθμό της κρέμας και όχι με ζάχαρες και άγνωστης προέλευσης φυτικά λιπαρά. Τι παραπάνω έχουν οι εμπορικές κρέμες δηλαδή; Μπορεί σε ένα παιδί που δεν θηλάζει να προσφέρουν κάτι πέρα από θερμίδες (που δεν το πιστεύω) αλλά ένα παιδί που θηλάζει αναπτύσσεται κυρίως από το γάλα της μαμάς του.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βασω και εγω δεν δινω καθολου κρεμες! Δεν νομιζω οτι προσφερουν κατι περα απο αδειες θερμιδες.Κατι ειχαν πει τα κοριτσια για κατι ρυζογκοφρετες κ κατι αλλο αλλα δεν θυμαμαι τι. Θα μας πει το Αμαρετακι! Παντος για το βαρος δεν πρεπει να ανησυχεις!Εχει παρει αρκετο ολο αυτο τον καιρο κ λογικο ειναι να βαλει φρενο! Μια χαρα ειναι η Στεφανια μην στεναχωριεσαι !

οσο για τις βιταμινες για τα δοντια πρωτη φορα το ακουω απο σενα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, δεν προλαβαίνω σήμερα, κάπου τα είχε γράψει η Χλόη νομίζω πολύ αναλυτικά ... ψάξτε κάπου που να λέει, αν θυμάμαι καλά, για κεχρί.

 

Φιλιά!

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι πλέον φανατική του τραχανά με πρόβειο γιαουρτάκι. Ούτε φαριλάκτε ούτε τίποτα. Το απόγευμα δίνω στον μικρό τον τραχανά με το γιαούρτι και είμαστε μια χαρά. Εντομεταξύ είναι το μοναδικό εκτός απ'το γάλα που τρώει χωρίς να με γκανιάζει... του αρέσει πάρα πολύ... και είναι και δυναμωτικό!

 

Το τρίτο κοντό μου ανθρωπάκι τσουυυυυπ βγήκε στις 8/12/2011!!!

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά δεν ξέρω τί να κάνω... Βλέπω ότι τα παιδάκια μας είναι σχεδόν στην ίδια ηλικία... Εσείς έχετε ξεκινήσει ή όχι ακόμα?

 

Και εγώ του έδωσα να γλύψει λίγο μήλο :oops: ..αλλά δεν έπαθε τίποτα. Ίσα ίσα ήθελε και άλλο.

 

Δε με νοιάζει τι προτίνει η παιδίατρος, απλά ξεκινάω δουλειά σε ένα μήνα και έλεγα να τρώει τίποτα όσο θα λείπω... Αλλά και πάλι δε ξέρω...

 

Παρεπιπτόντως, είναι μια κούκλα η μικρή. :D Να τη χαίρεσαι!!

 

Οχι δεν ξεκινησαμε ακομα , στις 10/11 θα δουμε την παιδιατρο να δουμε τι θα πει και αυτη και 6+ θα αρχισουμε .

Εδωσα αχλαδι και ...μπανανα !!! Δεν ηξερα οτι η μπανανα ειναι αλεργιογόνο φρουτο :oops:

Παντως εμενα οταν μας βλεπει να τρωμε ξερογλυφεται και κουναει το στομα της οπως μασαμε εμεις :lol:

 

Σ΄ευχαριστώ για τα καλα σου λογια και ο δικος σου πισω δεν παει ! Ματάρες ομορφες :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...