Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Μαρια,

τα μωρακια που θηλαζουν ξεκινουν πιο αργα τις στερεες τροφες δηλαδη μετα τον 6ο μηνα,γι'αυτο και κανανε αλλο τοπικ τα κοριτσια.

επισης,απ'οτι εχω διαβασει απο τα κοριτσια απογευγουμε να δινουμε κρεμες του εμποριου και να αποφευγουμε τα αγελαδινα....

κοριτσια διορθωστε με αν κανω λαθος :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Να το πω πολυ γενικα πως μπορει να συνυπαρξει ο θηλασμος με τις στερεες τροφες ουτος ωστε και το παιδι να τρεφεται σωστα και να συνεχισει να θηλαζει. Το θεμα δηλαδη ειναι να συνεχιστει ο θηλασμος ταυτοχρονα με την εισαγωγη φαγητων και οχι πχ το αλεσμα καποιας τροφης.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

η φιλοσοφία όμως, κατά τα ψέματα, ΔΕΝ είναι ίδια.

Τα παιδιά που πίνουν ξένο γάλα, πρέπει να αντικαταστήσουν μερικά γεύματα με φρούτα, λαχανικά, κρέμες. Αυτό γιατί το ξένο γάλα περιέχει περισσότερες πρωτεϊνες (δεν είμαι σίγουρη), οι οποίες επιβαρύνουν το στομάχι (?? πάλι δεν είμαι σίγουρη, κάτι τέτοιο παίζει πάντως).

Τα παιδιά που θηλάζουν, ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΝ με τροφές. Ένα υγιεστάτο μωρό που θηλάζει, μπορεί να φάει ελάχιστες τροφές μέχρι το πρώτο χρόνο και να μην επηρεαστεί καθόλου η υγεία του.

Link to comment
Share on other sites

Μαρια,

τα μωρακια που θηλαζουν ξεκινουν πιο αργα τις στερεες τροφες δηλαδη μετα τον 6ο μηνα,γι'αυτο και κανανε αλλο τοπικ τα κοριτσια.

επισης,απ'οτι εχω διαβασει απο τα κοριτσια απογευγουμε να δινουμε κρεμες του εμποριου και να αποφευγουμε τα αγελαδινα....

κοριτσια διορθωστε με αν κανω λαθος :)

 

Πολύ σωστά! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρήκα αυτό το απόσπασμα από το βιβλίο του Newman σχετικά με το θηλασμό.

Νομίζω πως εξηγεί πολύ καλά τη φιλοσοφία εισαγωγής στερεών για μωράκια που θηλάζουν.

http://www.breastfeedingmums.com/dr_jack_newman_starting_solid_foods.htm

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

όμως το ποιά τρόφιμα και με ποιά σειρά,

είναι ίδιο και στις μητέρες που θηλάζουν και στις μητέρες που δεν θηλάζουν.

 

έτσι δεν είναι?

 

Μαρία, δεν είναι απαραίτητο αυτό. Για παράδειγμα το 95% των παιδιάτρων σήμερα συστήνουν σαν πρώτη τροφή την κρέμα βανίλια ρυζάλευρο του εμπορίου. Το πιθανότερο είναι μια μαμά που θηλάζει να μην την δώσει ποτέ αυτήν την κρεμα όπως και όλες τις ανάλογες, είμαστε και λίγο αναρχικές και πιστεύω ότι με λίγο ψάξιμο βρίσκεις καλύτερες εναλλακτικές σαν πρώτη τροφή.. Συνήθως επίσης είμαστε συνηθισμένες να μην ακολουθούμε τις "γνωστές οδηγίες" και για τον θηλασμό, πιο εύκολα "παραστρατούμε"...Επίσης το πιθανότερο είναι η μαμά που θηλάζει να δώσει φρούτα ή λαχανικά σαν πρώτη τροφή...

 

Αντίθετα μια μαμά που ΔΕΝ θηλάζει συνήθως ακολουθεί πιστά τις οδηγίες του εκάστοτε παιδίατρου ... οι οποίες δυστηχώς είναι το λιγότερο αναχρονισμένες...

 

Υπάρχουν βέβαια γενικές αρχές αλλά οι "παλιές" συζητήσεις, ακόμα και ενός χρόνου πρίν συνήθως είναι και αναχρονισμένες...

Για finger food, και την τακτική να αφήνουμε τα παιδιά να λαμβάνουν μόνα τους την τροφή σε όση ποσότητα θέλουν (κάτι που ενδύκνειται στα παιδιά που θηλάζουν αλλά όχι στα παιδιά που δεν θηλάζουν τα οποία πρέπει να αντικαταστήσουν υποχρεωτικά κάποια γεύματα) τώρα μόνο έχει αρχίσει να συζητιέται εδώ ενώ σε άλλα φόρα στην αλλοδαπή που παρακολουθώ έχει συζητηθεί εκτενώς...

Σορυ για την πολυλογία...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

["felinidoc"][

.

 

 

Χωρίς καμία διάθεση για παρεξήγηση αισθάνομαι ότι θίγομαι έχω πει

και παλιότερα ότι σέβομαι αφάνταστα τις μητέρες που θηλάζουν άσχετα

αν εγώ δεν μπόρεσα να θηλάσω για πολλούς λόγους και ένας από αυτούς ήταν η απίστευτη παραπληρόφορηση όπως κατάλαβα εκ των υστέρων,

 

Το παιδί μου άσχετα με όλα αυτά έτρωγε μόνο βιολογικά προιόντα κι όχι

τις γνωστές κρέμες του εμπορίου πχ κρέμα ρυζάλευρο δεν έφαγε ποτέ

δεν μπορώ να δεχθώ ότι μόνο οι μητέρες που θηλάζουν προσπαθούν να ταίσουν

υγιεινά τα παιδιά τους ενώ οι άλλες είναι αδιάφορες και ακολουθούν κατά γράμμα τις συμβουλές των παιδιάτρων.....

παρεπιπτόντως και η δική μας πρώτη τροφή ήταν τα φρούτα

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς καμία διάθεση για παρεξήγηση αισθάνομαι ότι θίγομαι έχω πει

και παλιότερα ότι σέβομαι αφάνταστα τις μητέρες που θηλάζουν άσχετα

αν εγώ δεν μπόρεσα να θηλάσω για πολλούς λόγους και ένας από αυτούς ήταν η απίστευτη παραπληρόφορηση όπως κατάλαβα εκ των υστέρων,

 

Το παιδί μου άσχετα με όλα αυτά έτρωγε μόνο βιολογικά προιόντα κι όχι

τις γνωστές κρέμες του εμπορίου πχ κρέμα ρυζάλευρο δεν έφαγε ποτέ

δεν μπορώ να δεχθώ ότι μόνο οι μητέρες που θηλάζουν προσπαθούν να ταίσουν

υγιεινά τα παιδιά τους ενώ οι άλλες είναι αδιάφορες και ακολουθούν κατά γράμμα τις συμβουλές των παιδιάτρων.....

παρεπιπτόντως και η δική μας πρώτη τροφή ήταν τα φρούτα

 

Σαμ, συγγνώμη αν πιστεύεις ότι σε έθιξα, σίγουρα δεν είχα καμία τέτοια πρόθεση... Δεν εννοώ ότι τα παιδιά που δεν θηλάζουν τρώνε junk food και φυσικά δεν έχω καμία πρόθεση τώρα, όπως άλλωστε το ξέρεις και από πρίν να προσβάλλω καμία μανούλα που δεν θήλασε...

 

Έγραψα "συνήθως", ακριβώς για να προλάβω κάτι τέτοιο. Προσπάθησα να εξηγήσω ότι μπορεί και να υπάρχουν διαφορετικές διατροφικές συνήθειες μεταξύ αυτών που θηλάζουν και αυτών που δεν θηλάζουν...

Αυτά και συγγνώμη και πάλι αν με τα λόγια μου σε έθιξα, δεν είχα τέτοιο σκοπό :roll:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος συγνώμης και εγώ για να προλάβω καταστάσεις έγραψα

ή ίσως να έχω την μύγα και να μυγιάζομαι επειδή δεν θήλασα....

<<ακούστηκε>>κάπως η άποψη περί υγιεινής διατροφής.

Θέλω να πιστεύω ότι είτε θηλάζεις είτε όχι η καθεμία μάνα θέλει το

καλύτερο για το παιδί της!!!!!

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα παιδιά που θηλάζουν, ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΝ με τροφές. Ένα υγιεστάτο μωρό που θηλάζει, μπορεί να φάει ελάχιστες τροφές μέχρι το πρώτο χρόνο και να μην επηρεαστεί καθόλου η υγεία του.

 

οκ ! κατάλαβα!

 

οπότε χρειάζεται οι μαμάδες που συνέχισαν τον θηλασμό κανονικά,

 

να γραψουν την δική τους "συνταγή" οσον αφορά την αναλογία των ποσοτήτων και το ωράριο,

 

αλλα απλώς πιο συγκεκριμένα.

και να αναφέρουν κιόλας όμως, πόσο περίπου θηλάζουν,

δηλαδή

 

πρόγραμμα ημέρας

7.00 10 λεπτά θηλασμός κ 200 γρ τάδε φαγητό

10.00 20 λεπτά θηλασμός

12.00 5 λεπτά θηλασμός και 200 γρ τάδε φαγητό

14.00 10 λεπτά θηλασμός και 150 γρ τάδε φαγητό

16.

18.

20.

και τα λοιπά.

 

επόμενες εβδομάδες η εξέλιξη ήταν η εξής

αντικατάσταση συμπληρωματικού φαγητού τάδε στις 14.00 με .... άλλο φαγητό τάδε.

 

 

και

 

με την Α "συνταγή", τι θα πετύχει η μαμά ( πχ το ήμισυ περίπου των θρεπτικων συστατικών να ειναι απο τον θηλασμό)

και

 

με την Β "συνταγη" τι θα πετύχει η μαμά. (πχ το έν τρίτο περίπου των θρεπτικών συστατικών να είναι απο τον θηλασμό)

 

μάλλον χρειάζονται διάφορες βερζιόν όχι μόνο μια. δηλαδή να υπάρξει μια βαση δεδομένων με διάφορα προγράμματος.

(όπως και πια συνταγή, οδηγεί στον αποθηλασμό, έτσι ώστε να ξέρουν οι μητέρες ακριβώς τι να αποφύγουν?)

 

 

κόριτσια θα βοηθούσε πολύ, εάν βλέπατε θέματα , που είναι αναχρονισμένα ή παραθέτουν λάθος πληροφορίες σύμφωνα με τα δεδομένα που γνωρίζετε ότι ισχύουν διεθνώς, να τα στέλνατε στους συντονιστες, έτσι ώστε, εφ όσον για παράδειγμα ειναι λαθος πληροφόρηση ή να απομακρύνονται ή έστω να μην προτείνονται...!

 

help please! :)

 

τώρα διαβασα το σχόλιο τη ΣΑΜ, συμφωνώ και εγώ ότι είναι κρίμα να υπάρχει γενίκευση,

το θέμα δεν είναι ουτως ή άλλως αυτό

 

αλλά απλώς το να δοθεί μια πιο συγκεκριμένη λύση στο ερώτημα πιο πάνω.

(εάν δηλαδή πολλές μητέρες τοποθετήσουν το πρόγραμμά τους εδώ)

 

στην ενότητα νεογνά και μωρά νομίζω υπάρχει ενα υπομνημα μεγάλο αφιερωμένο στα προγράμματα, οπότε μαλλον κάτι σαν αυτό είναι το ζητούμενο, απλώς με γνώμονα το θηλασμό και να μην διακοπεί.

 

άργησα να το καταλάβω αλλα το κατάλαβα. :)

 

θα έιναι και ενδιαφέρον σαν "μελέτη" η σύγκριση των δυο "ομάδων" και πόση διαφορά υπάρχει κ στην πράξη .

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

αλλά απο αυτά που έχω καταλάβει, είναι ότι

ο τρόπος που γίνεται η εισαγωγή στις στερεές τροφές,

δεν διαφέρει απο ότι στα άλλα παιδιά,

 

Ζητώ συγνώμη αν έχουν γραφτεί ήδη κάποια από αυτά που γράφω αλλά δεν έχω το χρόνο να το παρακολουθήσω ολόκληρο με τα λινκς.

 

Διαφέρει ριζικά!

1. Το αγελαδινό γάλα έχει πολλα μεταλλικά στοιχεία και πολύ ασβέστειο και πρέπει να μειωθεί, το παραπανίσιο ασβέστειο εμποδίζει την αφομοίωση του σιδήρου που έχουν οι τροφές και γι αυτό τα παιδιά που δεν θηλάζουν εμφανίζουν πιο συχνά αναιμία. Δηλαδή το 2ο εξάμηνο της ζωής του μωρού που δεν θηλάζει γίνεται προσπάθεια ώστε οι στερεές τροφές να γίνουν σταδιακά η κύρια πηγή τροφής του μωρούν

 

Αντίθετα στα μωρά που θηλάζουν η κύρια πηγή τροφής παραμένει ο θηλασμός. Δεν γίνεται καμία προσπάθεια να μειωθούν τα γεύματα θηλασμού και οι στερεές τροφές εισάγονται αργά σύμφωνα με το ρυθμό του μωρού. Μερικά μωρά τα πάνε καλά και με 8 μήνες αποκλειστικού θηλασμού και δεν υπάρχει καμία βιασύνη να αλλάξουν κάτι.

 

Για τα μωρά που θηλάζουν οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού (complementary foods) και όχι προς αντικατάσταση αυτού.

 

Επίσης πολλά μωρά κάνουν λιγότερα γεύματα στερεών τροφών, πχ 2 αντί για 3 κάτι που δεν είναι καλό για τα μωρά που δεν θηλάζουν και είναι ανάγκη να περιορίσουν το άγελαδινο γάλα.

 

Η πρόωρη εισαγωγή πολλών γευμάτων οδηγεί συχνά στον αποθηλασμό γιατί η παραγωγή του 24ωρου είναι δύσκολο να διατηρηθεί με λίγους θηλασμούς. Δηλαδή αρκετές μητέρες δεν μπορούν να διατηρήσουν τη γαλουχία με 2 γεύματα. Χρειάζονται περισσότερα.

 

2. Τα μωρά που τρέφονται ήδη με αγελαδινό γάλα αν φάνε και κρέμα με αγελαδινό γάλα δεν αλλάζει κάτι για την υγεία τους. Τα μωρά που θηλάζουν είναι πολύ κρίμα να εκτίθενται στις πρωτεΐνες του αγελαδινού γαλακτος χωρίς λόγο. Καλύτερα λοιπόν τα μωρά που θηλάζουν να αποφεύγουν αυτές τις τροφές.

 

3. Στα μωρά που θηλάζουν δεν μπορεί να μπει πρόγραμμα με την έννοια ποια ώρα και πόση ώρα να θηλάσουν. Ο θηλασμός είναι ελεύθερος και απεριόριστος όλο το 24ωρο, το μωρό μπορεί να θηλάσει πριν ή/και μετά το γεύμα των στερεών αλλά και όλες τις υπόλοιπες ώρες.

 

4. Για να διευκολυνθεί η μητέρα που θηλάζει και να μη χρειάζεται να αντλεί πια, τα γεύματα των στερεών τροφών είναι καλύτερα να γίνονται τις ώρες που λείπει (μπορεί να είναι πρωινές ή απογευματινές, δεν έχει σημασία). Δηλαδή τα γεύματα αυτά προσαρμόζονται στο πρόγραμμα που διευκολύνει καλύτερα τη μητέρα. Τα μωρά που δεν θηλάζουν δεν έχουν τέτοιο θέμα..

Link to comment
Share on other sites

Να μπω και εγώ στην συζήτηση να θέσω την ερωτησή μου μιας και έχω την απορία αν τα κάνω καλά;

Δίνω φρούτα (μήλο, μπανάνα, αχλάδι + μια κουταλιά του γλυκού ρυζάλευρο). Το μεσημέρι χορτοσουπα και σε καμμιά εβδομάδα μου είπε να προσθέσω και μοσχάρι. Όλα τα υπόλοιπα γεύματα είναι θηλασμός.

Διακινδυνεύω με αυτό τον τρόπο την μείωση του γάλακτος μου;

Επίσης, δεν της δίνω απογευματινή κρέμα αν και με έχουνε όλοι φάει με το "ακόμη θηλάζεις;;;;" , " ακόμη κοιμόσαστε με το μωρό (co-sleep).... "

:shock:

Link to comment
Share on other sites

Δίνω φρούτα (μήλο, μπανάνα, αχλάδι + μια κουταλιά του γλυκού ρυζάλευρο). Το μεσημέρι χορτοσουπα και σε καμμιά εβδομάδα μου είπε να προσθέσω και μοσχάρι. Όλα τα υπόλοιπα γεύματα είναι θηλασμός.

Διακινδυνεύω με αυτό τον τρόπο την μείωση του γάλακτος μου;

 

όπως ειπα παραπανω,στην ηλικια σας εδινα 1 μονο γευμα την ημερα,και ακόμα και σήμερα δεν δίνω "απογευματινη κρεμα". Μου φαινεται πολυ τα τρια γευματα στους 6,5 μηνες,αλλα πάλι,δεν ξερωμτο οτι δεν το εκανα εγω δε σημαινει τιποτα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

elenia, με 2 γεύματα είμαι κι εγώ από 7 μηνών. Δε σκοπεύω να το αλλάξω γιατί με βολεύει πολύ με τη δουλειά. Περιστασιακά, και αφού έχει θηλάσει το απόγευμα, μπορεί να της δώσω λίγες κουταλιές γιαούρτι (αν τρώω κι εγώ, θέλει κι εκείνη να δοκιμάσει).

Εφόσον θηλάζετε όλες τις υπόλοιπες ώρες της ημέρας και προπάντων το βράδυ, δε νομίζω ότι θα επηρεαστεί η παραγωγή σου. Να παρατηρείς το μωρό σου και τις ανάγκες του και όλα θα πάνε καλά :)

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται κι από την όρεξη του μωρόύ. Αν εξακολουθεί να θηλάζει αρκετά, και παρολ’αυτά έχει και όρεξη για 2 γεύματα, δεν υπάρχει πρόβλημα. Εξαρτάται επίσης, από το πόσο μεγάλα είναι τα γεύματα.Το σημαντικό είναι να κάνει αρκετά γεύματα θηλασμού, και μετά ας φάει όσο θέλει.

 

Η δική μου ας πούμε, που είναι λιγόφαγη, έκανε κι αυτή 2 γεύματα σ’αυτή την ηλικία. Αλλά πολύ πολύ μικρά. Λίγες κουταλίτσες το καθένα, και πολύ πολύ γάλα!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι; Αυτές τις μέρες ψάχνω να διαβάσω ότι μπορώ για την εισαγωγή στερεών τροφών μιας και στο τέλος του μήνα ξεκινάμε φρουτόκρεμα. Μέχρι τώρα τα μωρά μου τα θηλάζω αποκλειστικά. Αν και είχα εγκαταλείψει τις βραδυνές αντλήσεις (μεγάλη μου βλακεία αλλά ήμουνα κομμάτια και δεν άντεχα...) και έχει ρυθμιστεί η παραγωγή μου στα νέα δεδομένα, σκέφτομαι να κάνω ένα κουράγιο και να ξαναρχίσω, και για να μεγαλώσει η αποθήκη στην κατάψυξή μας και για να μπορέσω να διατηρήσω την παραγωγή γάλακτος, στην περίπτωση που τα μωρά, αποφασίσουν ότι το φρουτάκι είναι πιο νόστιμο από το γάλα της μαμάς και κόψουν τελείως το γάλα των 10πμ.

Η ερώτησή μου έχει ως εξής (και συγνώμη αν το γράφετε ήδη κάπου και δεν έχω προλάβει να το δω): Η πρώτη μας φρουτόκρεμα θα είναι σύμφωνα με τις οδηγίες του παιδιάτρου, 1/4 μήλο ανακατεμένο με γάλα, και κάθε μέρα θα αυξάνεται η ποσότητα μήλου και θα μειώνεται το γάλα (νομίζει :lol: ). Αυτό το γάλα που θα βάλω στη φρουτόκρεμα θα είναι στο ψυγείο αφού θα το έχω αντλήσει το βράδυ (ίσως και σε κάποιες περιπτώσεις να είναι γάλα που θα έχω βγάλει από την κατάψυξη).

Θα πρέπει να το ζεστάνω για να το ανακατέψω με το φρούτο;

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

NickyL, θα σου πρότεινα να αρχίσεις με αχλαδάκι σκέτο, που είναι πιο μαλακό, χωρίς να χρησιμοποιήσεις γάλα δικό σου από την κατάψυξη. Αν οι διδυμούλες σου είναι έτοιμες για τροφή, θα γλείφουν και τα δάχτυλά τους...

αν όχι, τότε προσπάθησε το μήλο-γάλα, αλλά για τόσο λίγο μήλο, θα "χαλάσεις" τζάμπα αποθηκευμένο γάλα (εκτός κι αν έχεις αποθηκεύσει καμιά 10αριά ml μόνο σε ένα σακουλάκι).

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου έχει ως εξής (και συγνώμη αν το γράφετε ήδη κάπου και δεν έχω προλάβει να το δω): Η πρώτη μας φρουτόκρεμα θα είναι σύμφωνα με τις οδηγίες του παιδιάτρου, 1/4 μήλο ανακατεμένο με γάλα, και κάθε μέρα θα αυξάνεται η ποσότητα μήλου και θα μειώνεται το γάλα (νομίζει :lol: ). Αυτό το γάλα που θα βάλω στη φρουτόκρεμα θα είναι στο ψυγείο αφού θα το έχω αντλήσει το βράδυ (ίσως και σε κάποιες περιπτώσεις να είναι γάλα που θα έχω βγάλει από την κατάψυξη).

Θα πρέπει να το ζεστάνω για να το ανακατέψω με το φρούτο;

 

Είναι κρίμα να σπαταλάς το γάλα σου για το φρούτο!

Γιατί να βάλεις γάλα; Να τους το δώσεις σκέτο! Μπορείς να το τρίψεις (στον ψιλό τρίφτη), ή να το βράσεις πριν, ή και να το αλέσεις αλλά το γάλα δεν το έχουμε για σπατάλες, το έχουμε για να το δίνουμε στα μωρά όταν λείπουν οι μαμάδες. Μόνο όταν περισσεύει το γάλα και θα το πετούσαμε το βάζουμε σε κρέμες, φρούτα κλπ

Τουλάχιστον αυτό υποστηρίζει η Αγλαΐα...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ καλώς ή κακώς, δεν εργάζομαι, δεν έχω ανθρωπο να μου κρατάει τα παιδιά και έτσι για να λείψω (στους πέντε μήνες έχει χρειαστεί 2 φορές) χρειάζεται ολόκληρο σχέδιο δράσης που περιλαμβάνει απόψυξη...

Φαντάζομαι ότι το γάλα το προτείνει ο παιδίατρος και για να αραιώσει η υφή της φρουτόκρεμας και για να ειναι γνωριμη η γευση.

Έτσι κι αλλιώς το γάλα αυτού του γεύματος δεν θα το χάσουν, αφού τουλάχιστον για αρχή δεν θα τους στερήσω το θηλασμό για να τους δώσω φρουτόκρεμα. Για όσο το δέχονται θα τρώνε και τα δύο.

Παραμένει όμως η απορία μου. Το γάλα ή έστω το νεράκι που θα χρησιμοποιήσω για την αραίωση του φρούτου, θα πρέπει να είναι ζεστό, ή μπορώ να το χρησιμοποιήσω το μεν σε θερμοκρασία ψυγείου, το δε σε θερμοκρασία δωματίου;

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοίτα, από κάτι αποτυχημένες προσπάθειες που έκανα εγώ στην αρχή (:lol: ), κατάλαβα ότι το γάλα που θα αποψύξεις πρέπει να είναι ζεστό, όπως θα το ζέσταινες σε μπιμπερό, για να ομογενοποιηθούν οι δύο διαφορετικές φάσεις.

Η ποσότητα δε, πρέπει να είναι ελάχιστη, γιατί αλλιώς "νερουλιάζει" πολύ το μίγμα (πόσο μάλλον για μισό μήλο).

Link to comment
Share on other sites

HELP!!!

Εμείς πήγαμε σήμερα για check-up και μας έδωσε πρώτη τροφή το ρυζάλευρο,

Να μην του το δώσω δηλαδή? Για ποιό λόγο βρε κορίτσια???

 

Και να μην αναφέρω εδώ την αρνητική του στάση στο θηλασμό πέραν του εξαμήνου και

χαλάσω το τοπικ...θα το γραψω αλλού!

Link to comment
Share on other sites

Θα πρότεινα, να μη βάλεις γάλα μέσα στο φρούτο. Δεν υπάρχει λόγος να το ανακατέψεις. Και όπως είπε και η dooo, θα νερουλιάσει πολύ. Συμφωνώ οτι το αχλάδι είναι καλύτερο σαν πρώτη τροφή. Είναι πιο εύπεπτο. Το γάλα μπορέις να το βάζεις στο ρυζάλευρο, ή το κουάκερ. και γίνεται πεντανόστιμο. :D

Link to comment
Share on other sites

Πάντως η πρώτη δοκιμή θα πρέπει να βιντεοσκοπηθεί... Θα πέσει πολύ γέλιο!

Είδα στην κατάψυξή μου και όντως έχω κάτι σακουλάκια με λίγα ml. Οπότε για την πρώτη μέρα, ή θα χρησιμοποιήσω λίγο από το βραδυνό γάλα ή ένα από αυτά τα σακουλάκια και ανάλογα με το πως θα το δεχθούν τα μωρά θα πράξω.

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...