Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Χλόη σε παρακαλώ, άνοιξε ένα καινούργιο τόπικ, βάλε τη συνταγή και εξήγησε αναλυτικά για τη χρήση της αλοιφής και μετά θα ζητήσω από το διαχείριση να το κάνει υπόμνημα για να το βρίσκουν πιο εύκολα οι μαμάδες όταν χρειάζεται

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

Αγλαία, το έφτιαξα το ποστ. Ελπίζω να μην έχω παραλείψει κάτι. Δες το και συ. :)

 

τη συνταγη την εβαλες??? :D

 

Και βέβαια την έβαλα! :mad: Αυτό έλειπε να την ξεχάσω!!! Τι με πέρασες????

 

EEε μόλις τώρα ξαναμπήκα και... την πρόσθεσα. :oops::oops::oops:

Κι έλεγα τι ξέχασα, τι ξέχασα... :roll::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με αφορμη το θεμα

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=9630

και επειδη πιστυω πως ολες τα βρισκουμε λιγο σκουρα με την εισαγωγη στερεων τροφων , πιστευω πως θα ηταν καλο να φτιαχτει ενα υπομνημα οπου θα γραφαμε ολες μας ειδικα οι πιο εμπειρες θηλαζουσες μανουλες και η Αγλαια πως πρεπει να γινει η διαδικασια εναρξης των στερεων τροφων ουτος ωστε να μην πεσουμε στην παγιδα να αποθηλασουμε οπως συμβουλευουν οι παιδιατροι. Ξερω οτι εχουν ανοιχτει κατα καιρους διαφορα θεματα αλλα πιστευω θα ηταν καλο να ειναι καπου μαζεμενα γιατι καμια μανουλα δεν εχει χρονο να ψαχνει .Δηλαδη ποτε πρεπει να δινετε μια τροφη , να ακολουθει η να προηγειτε ο θηλασμος, με το νερο τι ; ποτε και αν αντικατασταται γευμα θηλασμου με τροφη.Πως ειναι σωστο να γινεται η εισαγωγη των στερεων τροφων , ολες μαζι οπως λενε οι παιδιατροι η κατι αλλο; Με τι αρχιζουμε και πως;Ελπιζω να καταλαβατε τον τροπο σκεψης μου ! Εγω προσωπικα εχω πελαγωσει , δεν θελω οι στερεες να γινουν αιτια αποθηλασμου και επισης θελω να ξερω τι ειναι σωστο για το παιδι μου να τρωει καθε φορα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ μαζί σας κορίτσια.

 

Έχω αρχίσει και εγώ να ψάχνομαι για την εισαγωγή των στερεών και ανησυχώ για το τι επίπτωση θα έχει στην γαλουχία με δεδομένο ότι επιστρέφω στη δουλειά μου την ίδια περίοδο.

bV9Yp3.png

Mr42p3.png

Link to comment
Share on other sites

... και επαυξάνω.

 

Μακάρι να δημιουργηθεί ένα τέτοιο υπόμνημα, θα είναι πραγματικά πολύ χρήσιμο. Θα μας βοηθήσει πολύ και σε ψυχολογικό επίπεδο :)

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νια το χρειαζόμαστε!!!

Μόλις διάβασα για κάποια κοπέλα που αποθήλασε λόγω κακών συμβουλών του γιατρού...

 

Επειδή έχουμε ψιλο-πελαγώσει ας μας βοηθήσουν οι έμπειρες μανούλες και η Αγλαία.... please!!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια υπάρχουν όλα κάπου,αλλά διασκορπισμένα,συμφωνώ...

 

τί να πώ/απο που να αρχίσω??

 

εμεις απλα δωσαμε πρωτη στερεα τροφη το μηλο,για τρεις μερες παντα δοκιμαζα καθε τι καινουργιο,μετα προσθεσαμε αχλαδι,επειτα μπανανα...θηλαζα πάντα πριν μια ωρα περίπου,και μετα εδινα τη φρουτοκρεμα κι ας ετρωγε οσο ηθελε. Μετά στα λαχανικά,πρώτα πατατα-καροτο-κολοκυθάκι,σιγα σιγα,κι αφου τα ετρωγε ολα,προσθεσαμε και το κρεας (μοσχαρι-κοτόπουλο σταδιακα φυσικα),μαζι με ελαιολαδο και λεμονι. Αυτη την κρεατοχορτόσουπα την έδινα ως μεσημεριανό,αλλά αργα,γιατι μετα τη φρουτοκρεμα όποτε πεινουσε το επόμενο γευμα ηταν ο θηλασμος. Ετσι το...μεσημεριανό φτάναμε να το δίνω αργά το μεσημέρι-νωρίς το απόγευμα,πάλι χονδρικά καμια ωρα μετα τον θηλασμο.

 

δυο γευματα την ημερα δινουμε ως επι το πλειστον,το τριτο γευμα το δινω οταν δεν εχει φαει καλα κατι απο τα προηγουμενα,γιαουρτακι δινω κατσικισιο η προβειο,επίσης τρωμε αυγο,το λατρευει. Ξεχασα να πω πως με τον καιρο βεβαια δοκιμασα ολα σχεδον τα φρουτα (αυτα που επιτρεπονται) και πολλα λαχανικα,φασολακια,ντοματες,επισης ζυμαρικα,ρυζι/κριθαρακι κλπ

 

το θεμα μου ηταν και ειναι οτι προσφερω παντα στηθος πρωτα,αλλες φορες τρωει αλλες ουτε που το αγγιζει,και μετα φαγητο κι ας φαει οσο θελει. Μια χαρα δειχνουν να πηγαινουν τα πραγματα. Κρεμες εμποριου δεν δινω κατα βαση,αλα εχουμε δοκιμασει τελευταια και τρωει φυσικα (χαζη θα ηταν με την ζαχαρη? :lol: ),απλα προτιμω να εχω ενα κουτι στο ντουλαπι για την περιπτωση που ενω θα λειπω η γιαγια να μην μπορει να την κανει να φαει κλπ οποτε για μια στις τοσες δεν με πειραζει...

 

θηλαζει λοιπον οσο θελει αν και μειωμενα μεσα στη μερα τον τελευταιο καιρο...αυτα. Μπερδεμενα τα ειπα? τι ξεχασα? :wink:

Link to comment
Share on other sites

νερό άρχισα να της δινω απο οταν αρχισαν οι στερεες τροφες,τον πρωτο καιρο δεν πολυηθελε,σιγα σιγα αρχισε να πινει, τωρα ξερει που ειναι το ποτηρι της,και να μην της προσφερω εγω το παιρνει μονη της :lol: μπουσουλαμε βλεπετε.

 

 

στην ουσια δεν αντικαθιστας εσυ γευμα,αλλα το μωρο,οταν και αν ειναι ετοιμο.

 

στον γιο μου δυστυχως οπως εχω ξαναπει σταματησαμε τον θηλασμο στους 8.5 μηνες λογω λαθος "συμβουλων" παιδιατρου για αντικατασταση γευματων. τωρα ευτυχως ξερω τι να κανω....(φορουμ ευχαριστωωωωωωωωωωωωω)

Link to comment
Share on other sites

Manina κατι αλλο, ποσος καιρος μεσολαβησε για να περασετε απο τα φρουτα στη χορτοσουπα και επειτα απο την χορτοσουπα στην κρεατοχορτοσουπα; Εμενα μου εωσε οδηγιες αποθηλασμου, αντικατασταση 3 γευματων γαλακτος με στερεα τροφη, δεκατιανο φρουτο, μεσημερι λαχανικα και επειτα και κρεας και απογευμα βανιλια και ολα αυτα με διαφορα μιας εβδομαδας.

Δεν εχω κανει τιποτα απο αυτα. Αφησα και μπηκαμε στον 6 και οχι 5ο οπως μου ειπε. Δοκιμασα σκετο ρυζαλευρο αλλα δεν του αρεσε και τωρα λεω να αρχισω φρουτα. σιγα σιγα με μηλο μετα αχλαδι και επειτα μπανανα.

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμένα δεν φαίνεται να του αρέσουν τα ρυζάλευρα-κρέμες (μάλλον ευτυχώς :D ).

Έχω ακούσει ότι εναλλακτικά θα μπορούσαν να δοθούν κουάκερ ή γιαουρτάκια.

Στα λαχανικά μπορεί να περάσει κανείς κατευθείαν, δηλαδή να είναι τα λαχανικά η πρώτη τροφή :?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

αν θυμαμαι καλά,ένα μηνα μου ειχε πει φρουτα και ρυζαλευρο,εγώ έδωσα μόνο φρούτα,μετα δυο εβδομαδες λαχανικά σκετα και μετα άρχισα σιγα σιγα να προσθετω το κρεας...

Link to comment
Share on other sites

ναι μπορουν τα λαχανικα να ειναι η πρωτη τροφη αντι για τα φρουτα,πολλες μαμαδες αρχιζουν με καροτα,ειδικα στο εξωτερικο που εχω φιλες (Αμερική),καροτα και γλυκοπατατες και αβοκαντο.

 

απλα εγω θεωρησα πιο καλο να αρχισω με φρουτα...

Link to comment
Share on other sites

γειά σας!

δεν ειμαι μαμά, όπως ξέρετε, αλλά απο αυτά που έχω καταλάβει, είναι ότι

ο τρόπος που γίνεται η εισαγωγή στις στερεές τροφές,

δεν διαφέρει απο ότι στα άλλα παιδιά,

 

αυτό που διαφέρει,

και ίσως αυτό που θα ήταν ενδιαφέρον είναι να φανεί,

για παράδειγμα

 

ποια γεύματα διατηρούν οι μητέρες που θηλάζουν,

για θηλασμό,

και σε ποιά γεύματα και σε ποιά αναλογία, εισαγουν τα στερεά τρόφιμα.

 

όμως το ποιά τρόφιμα και με ποιά σειρά,

είναι ίδιο και στις μητέρες που θηλάζουν και στις μητέρες που δεν θηλάζουν.

 

έτσι δεν είναι?

 

απλώς θέλω να προλάβω να γίνουν ξανά όλες οι συζητήσεις που υπαρχουν σε μεγάλη αφθονία εδώ

 

 

ΆΛΕΣΜΑ τροφών και πέρασμα στα ΣΤΕΡΕΑ ΤΡΟΦΙΜΑ

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7582

 

και εδω

 

 

ΤΡΟΦΕΣ - διάφορα είδη τροφών - πότε και πως

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7581

 

 

που εξηγούν πότε σε ποιά χρονικά διαστήματα έχουν εισάγει άλλες μαμάδες στερεά τρόφιμα, κτλ.

 

αυτό δεν είναι κοινό είτε θηλάζεις είτε όχι?

 

αν ειμαι λαθος στο αν κατάλαβα το ερώτημα του τόπικ διορθώστε με! :)

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...