Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Αν δουλεύετε, τότε αναγκαστικά, υπάρχει αντικατάσταση γευμάτων.

 

Εκτός αν η μητέρα επιθυμεί να αντλεί και να επιμείνει στο να μάθει το μωρό το μπιμπερό/ποτηράκι. Προσωπικά, πιστεύω ότι στα ολιγόφαγα μωρά τουλάχιστον μέχρι 12 μηνών θα έπρεπε να γίνεται μια προσπάθεια να πιουν το γάλα της μαμάς, ενώ εκείνη είναι στη δουλειά, ώστε να διασφαλίζεται η επαρκής σίτιση τους. (Αν το μωρό δεν καταναλώνει αρκετές στερεές και δεν πίνει και γάλα και τύχει να μη θηλάζει και τα βράδυα αρκετά, πιστεύω ότι όλο και κάτι θα του λείψει).

 

Όσο κι αν φαίνεται ακραίο, υπάρχουν κάποιοι που πιστεύουν ότι 8 ώρες χωρίς μητρικό γάλα είναι πολλές! Όταν έθεσα θέμα σε ξένο φόρουμ και ρωτούσα αν πιστεύουν ότι χρειάζεται να αντλώ για την τότε 15μηνών κόρη μου και να αφήνω για τις ώρες που λείπω στη δουλειά, μου είπαν ότι το παιδί είναι αρκετά μικρό και καλά θα ήταν να αφήνω γάλα, παρά τα στερεά γεύματα. Ομολογώ όχι με ιδιαίτερη όρεξη, άντλησα 2-3 φορές, η μικρή επεισοδιακά αρνήθηκε να πιεί το αντλημένο (από μέτρα μακρυά και χωρίς να της έχει τίποτε η γιαγιά για το περιεχόμενο του ποτηριού, σφράγιζε τα χείλη της και γυρνούσε την πλάτη), :shock: οπότε το θέμα λύθηκε από μόνο του. Μέσα στο φαγητό της δεν ήθελα να βάζω γάλα, καταρχάς γιατί ήταν ελάχιστη ποσότητα, οπότε μάλλον δεν άξιζε τον κόπο, αφετέρου, δεν ήθελα η αφομοίωση για τα θρεπτικά συστατικά του γάλακτος να επηρεαστεί από τις τροφές. Αλλά, επισημαίνω, ήταν ήδη 15 μηνών.

 

Πάντως, όταν το παιδάκι είναι έτοιμο για στερεές, το δείχνει ξεκάθαρα, έστω και αν η μαμά επιμένει με ιδιαίτερο ζήλο στο θηλασμό. Ας παρατηρούμε στενά τα μωρά μας και θα δούμε πολλές τέτοιες "εκπλήξεις", όπου το νινί μας θα λέει με τον τρόπο του "είμαι έτοιμο" ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

 

Εκτός αν η μητέρα επιθυμεί να αντλεί και να επιμείνει στο να μάθει το μωρό το μπιμπερό/ποτηράκι. Προσωπικά, πιστεύω ότι στα ολιγόφαγα μωρά τουλάχιστον μέχρι 12 μηνών θα έπρεπε να γίνεται μια προσπάθεια να πιουν το γάλα της μαμάς, ενώ εκείνη είναι στη δουλειά, ώστε να διασφαλίζεται η επαρκής σίτιση τους. (Αν το μωρό δεν καταναλώνει αρκετές στερεές και δεν πίνει και γάλα και τύχει να μη θηλάζει και τα βράδυα αρκετά, πιστεύω ότι όλο και κάτι θα του λείψει).

 

δε διαφωνώ καθόλου.. άλλωστε το είπα, ότι το δικό μου είναι παμφάγο:lol:

 

προσωπικά, θα επένδυα περισσότερο στο φαγητό, θα δοκίμαζα και finger food, γιατί οι αντλήσεις δεν ήταν και η καλύτερή μου (άσχετα αν ανταποκρίθηκε το στήθος μου αμέσως στο θήλαστρο). Η μισή ώρα παραπάνω στον ύπνο το πρωί μου ήταν απαραίτητη.

(άλλο ένα tip: frene, έχουν προσπαθήσει να την ταίσουν άλλοι κι εσύ να λείπεις εκείνη την ώρα?)

Σαν έσχατη (για μένα) λύση θα αντλούσα και θα έκανα υπομονή μερικούς μήνες ακόμα, γιατί πού θα πάει? κάποτε θα φάει:)

Link to comment
Share on other sites

dooo να χαιρεσαι το draculaki, 9 μηνων !!! :):):)

 

frene τα δικα μου νευρα να δεις πως γινανε καποια στιγμη :?

 

Λοιπον

Πρωτο θεμα: βρηκα στο jumbo κατι ολοσωμες σαλιαρες που τις φορας σαν μπλουζακι-ζακετακι και σωθηκα απο το καθημερινο πλυσιμο ρουχων. Δυστυχως το καροτσι μας ακομα γινεται χαλια σε καθε "γευμα". Η μικρουλα μου βλεπεις θελει πρωτα να την πασπατευει την τροφη, μετα να την αλοιφει στο καροτσι και στα μαλλια και μετα μαμ :P

 

Δευτερο θεμα: τρωει αρχικα με το κουταλακι και μετα την τριτη κουταλια που αρχιζει να εκνευριζεται τρωει με το δαχτυλο μου λιγο ακομα.

 

Τριτο θεμα: Μεχρι προσφατα καναμε 6-7 θηλασμους την μερα. Μαλλον βγαζει δοντια τον τελευταιο καιρο και εχει γκρινια και κλαματα στα καλα καθουμενα οποτε θηλαζουμε-πιπιλιζουμε μια φορα για να μας περασει ο πονος και μετα αλλη μια για να κοιμηθουμε. Δηλαδη μπορει να την θηλασω και 10-12 φορες σε μια μερα ... ... ...

 

Το σουπερ νεο: σημερα εφαγε μισο μπολακι μοσχαρι+πατατα+καροτο και γλυφοταν μαλιστα. Μαλλον το εφαγε γιατι το μαγειρεψα σαν το δικο μας φαγητο δηλ με λαδι και αλατι κανονικα (χωρις πιπερι και μπαχαρικα ομως). Της αρεσουν πιο πικαντικα φαινεται :)

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

και το γαλα, για να το πιει(μητρικο παντα)κραταω παιχνιδια και της τα δειχνω...Και το τρωει μονο ξαπλωμενη,στην αγκαλια με τιποτα,δεν παει να πειναει σαν τρελη,στην αγκαλια δεν τρωει,μονο εκνευριζεται και κλαει...

 

Ωστε δεν είμαι η μοναδική που καταφεύγω σε τέτοιες μεθόδους :lol::lol:

 

Ηλπιζα οτι με τις στερεες θα ηταν πιο ευκολα,θα επαιρνα τα φρουτα και το μουλτι και θα πηγαινε αλλα μπααααα....

Sorry κοριτσια σας επρηξα αλλά ειπα τον πονο μου.... :(

 

Και εγώ μια τέτοια ελπίδα είχα, σκούρα τα πράγματα αν όντως μοιάζουν τα πιτσιρίκια... :lol:

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9:00 Το πρωί όταν ξυπνούσε, θηλασμός, και μετά κουάκερ με μητρικό γάλα μέσα.

 

αυτο πως το κανεις????μ'ενδιαφερει αμεσα!!! :D

 

Της έπαιρνα παιδική κρέμα από βρώμη,(της holle) από κατάστημα με υγιεινές τροφές. Σαν ρυζάλευρο, αλλά από βρώμη (βρωμάλευρο :lol: ).

Ζεσταίνεις το γάλα σε ζεστό νερό, (όπως ζεσταίνουμε πάντα το μητρικό) και ρίχνω τη βρώμη μέσα. Αμέσως λιώνει, και είναι μιαμ μιαμ!! Αργότερα, όταν μεγάλωσε λίγο, και αρχίσαμε, της έτριβα μέσα και μήλο, και έβαζα και λίγη κανέλα. :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

frene τα δικα μου νευρα να δεις πως γινανε καποια στιγμη :?

 

Ασε.....

Λοιπον

Πρωτο θεμα: βρηκα στο jumbo κατι ολοσωμες σαλιαρες που τις φορας σαν μπλουζακι-ζακετακι και σωθηκα απο το καθημερινο πλυσιμο ρουχων. Δυστυχως το καροτσι μας ακομα γινεται χαλια σε καθε "γευμα". Η μικρουλα μου βλεπεις θελει πρωτα να την πασπατευει την τροφη, μετα να την αλοιφει στο καροτσι και στα μαλλια και μετα μαμ :P

 

:lol: Εχω τετοιες σαλιαρες κι εγω,μου της πηρε η αδερφη μου απο IKEA και γλιτωνουμε λιγο πλυσιμο,αν και παλι καταφερνει και λερωνει τα παντα... :lol:

 

Δευτερο θεμα: τρωει αρχικα με το κουταλακι και μετα την τριτη κουταλια που αρχιζει να εκνευριζεται τρωει με το δαχτυλο μου λιγο ακομα.

Ακριβως τα ιδια! :shock:

 

 

Τριτο θεμα: Μεχρι προσφατα καναμε 6-7 θηλασμους την μερα. Μαλλον βγαζει δοντια τον τελευταιο καιρο και εχει γκρινια και κλαματα στα καλα καθουμενα οποτε θηλαζουμε-πιπιλιζουμε μια φορα για να μας περασει ο πονος και μετα αλλη μια για να κοιμηθουμε. Δηλαδη μπορει να την θηλασω και 10-12 φορες σε μια μερα ... ... ...

Κι εμεις εχουμε κατι γκρινιες τελευταια και πολυυυ φουσκωμενα τα κατω ουλα....για να δουμε...προς το παρον ειμαστε φαφουτες!

 

Το σουπερ νεο: σημερα εφαγε μισο μπολακι μοσχαρι+πατατα+καροτο και γλυφοταν μαλιστα. Μαλλον το εφαγε γιατι το μαγειρεψα σαν το δικο μας φαγητο δηλ με λαδι και αλατι κανονικα (χωρις πιπερι και μπαχαρικα ομως). Της αρεσουν πιο πικαντικα φαινεται :)

Μαλλον γι αυτο θα το εφαγε...εχουν και προτιμησεις τα τερατα!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

και το γαλα, για να το πιει(μητρικο παντα)κραταω παιχνιδια και της τα δειχνω...Και το τρωει μονο ξαπλωμενη,στην αγκαλια με τιποτα,δεν παει να πειναει σαν τρελη,στην αγκαλια δεν τρωει,μονο εκνευριζεται και κλαει...

 

Ωστε δεν είμαι η μοναδική που καταφεύγω σε τέτοιες μεθόδους :lol::lol:

 

Οχι δεν εισαι!!!!

 

Ηλπιζα οτι με τις στερεες θα ηταν πιο ευκολα,θα επαιρνα τα φρουτα και το μουλτι και θα πηγαινε αλλα μπααααα....

Sorry κοριτσια σας επρηξα αλλά ειπα τον πονο μου.... :(

 

Και εγώ μια τέτοια ελπίδα είχα, σκούρα τα πράγματα αν όντως μοιάζουν τα πιτσιρίκια... :lol:

 

Ποτε δεν ξερεις,μπορει το κουκλι να τρωει...ποτε ξεκινατε;

Παρεπιπτοντως τελεια η φωτο!!!! :D

Link to comment
Share on other sites

9:00 Το πρωί όταν ξυπνούσε, θηλασμός, και μετά κουάκερ με μητρικό γάλα μέσα.

 

αυτο πως το κανεις????μ'ενδιαφερει αμεσα!!! :D

 

Της έπαιρνα παιδική κρέμα από βρώμη,(της holle) από κατάστημα με υγιεινές τροφές. Σαν ρυζάλευρο, αλλά από βρώμη (βρωμάλευρο :lol: ).

Ζεσταίνεις το γάλα σε ζεστό νερό, (όπως ζεσταίνουμε πάντα το μητρικό) και ρίχνω τη βρώμη μέσα. Αμέσως λιώνει, και είναι μιαμ μιαμ!! Αργότερα, όταν μεγάλωσε λίγο, και αρχίσαμε, της έτριβα μέσα και μήλο, και έβαζα και λίγη κανέλα. :wink:

 

σ'ευχαριστω πολυ Χλοη μου!!!παρεπιπτοντως,μηπως μπορεις να μου πεις; πως λεγοταν αυτο για την καντιντιαση????grapefruit.....

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Grapefruit seed extract Citricidal, ths Higher Nature. 7 ταμπλέτες την ημέρα. Και grapefruit seed extract liquid concentrate (σταγόνες).

Πάντως να ξέρεις η διατροφή, στην καντιντίαση, είναι πολύ σημαντική. Όχι ζάχαρη, όχι ψωμί, όχι ξυδι, (ούτε ξύδια :lol: ) και όχι πολλά τυριά.

 

Περαστικά Κατερινάκι :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Grapefruit seed extract Citricidal, ths Higher Nature. 7 ταμπλέτες την ημέρα. Και grapefruit seed extract liquid concentrate (σταγόνες).

Πάντως να ξέρεις η διατροφή, στην καντιντίαση, είναι πολύ σημαντική. Όχι ζάχαρη, όχι ψωμί, όχι ξυδι, (ούτε ξύδια :lol: ) και όχι πολλά τυριά.

 

Περαστικά Κατερινάκι :wink:

 

σ'ευχαριστω πολυ πολυ!!!

κανω διαιτα και προσεχω πολυ τι τρωω.

πανε τωρα 3 μηνες και δε μπορω αλλο!!! :cry:

ποσες σταγονες τη μερα????δυαλυμενες σε νερο???

 

δεν τα παω καλα με τα χαπια,ταμπλετες και τετοια

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Οι σταγόνες είναι για τις θηλές. Διαλύεις στην αρχη 10 σταγόνες, σε 30 μλ νερό, και βάζεις στις θηλές μετά από κάθε θηλασμό ή άντληση. Αν σε λίγες μέρες δε δεις βελτίωση, αυξησε τις σταγόνες, 15, μέχρι και 20 σε 30 μλ νερό. Αν δεις οτι ξηραίνεται το δέρμα, βάζε μόλις στεγνώσουν λίγο ελαιόλαδο. Μπορείς μετά το GSE βαζεις και το All purpose nipple ointment. Αν δεν κάνω λάθος, πρέπει να έχει τα ίδια συστατικά με τη dactarin, αλλά είναι μάλλον καλύτερο, γιατί δεν έχει τη ζαχαρίνει, και τα συνθετικά αρώματα. Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω τη συνταγη.

Link to comment
Share on other sites

Grapefruit seed extract Citricidal, ths Higher Nature. 7 ταμπλέτες την ημέρα. Και grapefruit seed extract liquid concentrate (σταγόνες).

Πάντως να ξέρεις η διατροφή, στην καντιντίαση, είναι πολύ σημαντική. Όχι ζάχαρη, όχι ψωμί, όχι ξυδι, (ούτε ξύδια :lol: ) και όχι πολλά τυριά.

 

Περαστικά Κατερινάκι :wink:

 

Ούτε ολικής αλέσεως;

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Grapefruit seed extract Citricidal, ths Higher Nature. 7 ταμπλέτες την ημέρα. Και grapefruit seed extract liquid concentrate (σταγόνες).

Πάντως να ξέρεις η διατροφή, στην καντιντίαση, είναι πολύ σημαντική. Όχι ζάχαρη, όχι ψωμί, όχι ξυδι, (ούτε ξύδια :lol: ) και όχι πολλά τυριά.

 

Περαστικά Κατερινάκι :wink:

 

Ούτε ολικής αλέσεως;

 

Ολικής αλέσεως ας είναι, αλλά χωρίς μαγιά.

 

Κατερίνα, θα σου στείλω τη συνταγή το απόγευμα. Να προλάβω να κλείσω λίγο μάτι πριν ξυπνήσει η ζουζούνα μου. :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Ούτε ολικής αλέσεως;

 

Στην αγορά όλα τα ψωμιά έχουν ζαχαρη εκτός από τα pema και μερικά παρόμοια που όμως δεν θυμίζουν αυτό που εμείς εννοούμε ψωμί.

 

Τη ζάχαρη τη βάζουν γιατί το ζυμάρι φουσκώνει πολύ πιο γρήγρα. Οι μύκητες έχουν να φάνε ζάχαρη και πολλαπλασιάζονται γρηγορότερα, η διάσπαση του αμύλου είναι χρονοβόρα διαδικασία.

 

Αν το κάνεις μόνη σου το ψωμί είναι εντάξει.

 

Επίσης τα ψωμιά με προζύμι του εμπορίου έχουν κανονικά μαγιά και προζύμι για άρωμα, δηλαδή δεν φουσκώνουν μόνο με το προζύμι άρα και αυτά είναι στην ίδια κατηγορία...

Link to comment
Share on other sites

αρα ουτε οι φρυγανις,ουτε τα παξιμαδια..... :cry::cry:

 

Κάνε ψωμάκι μόνη σου και κάνε το και φρυγανιές και παξιμάδια.

 

Τα κριθαρένια παξιμάδια του Τσατσαρωνάκη δεν περιέχουν ζάχαρη (έλεγξα την ετικέτα). Πιθανόν να βρεις και άλλα παρόμοια, δες του Τσατσάκη τα μικρά κριθαρένια, όχι τα μεγάλα, δεν τα έχω να τα ελέγξω αλλά νομίζω ότι δεν έχουν ζάχαρη. Νομίζω ότι ο Τσατσάκης είναι στο Ηράκλειο και δεν θα είναι τόσο δύσκολο να τα βρεις.

 

Άντε καιρός να το ρίξεις στο διάβασμα με τις ετικέτες και.... να γίνεις πιο συνειδητός καταναλωτής!

Link to comment
Share on other sites

Άντε καιρός να το ρίξεις στο διάβασμα με τις ετικέτες και.... να γίνεις πιο συνειδητός καταναλωτής!

θα κοιταξω τα παξιμαδακια που μου λες!!!

η αληθεια ειναι οτι οταν πηγαινα στο σουπερ, ηταν πολλες γυναικες που κοιταζαν τις ετικετες και ελεγα "μα καλα τι κοιτανε???" :oops::oops:

εκεινο το ποστ τελικα με τα τροφιμο-ετικετες πρεπει να το κανεις!!! :D

 

ποτε δεν μπηκα στον κοπο να κοιταξω το παραμικρο,εκτος απο την ημ/νια ληξης :oops:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξω τα παξιμαδακια που μου λες!!!

η αληθεια ειναι οτι οταν πηγαινα στο σουπερ, ηταν πολλες γυναικες που κοιταζαν τις ετικετες και ελεγα "μα καλα τι κοιτανε???" :oops::oops:

εκεινο το ποστ τελικα με τα τροφιμο-ετικετες πρεπει να το κανεις!!! :D

 

ποτε δεν μπηκα στον κοπο να κοιταξω το παραμικρο,εκτος απο την ημ/νια ληξης :oops:

 

το ποστ θα το ξεκινήσετε εσείς, η κάθε μια θα αναλαμβάνει μια κατηγορία, πχ πατατάκια, ποια δεν έχουν βελτιωτικά γεύσης

 

άλλη κατηγορία αλλαντικά, ποια δεν έχουν βελτιωτικά γεύσης και δεν έχουν συντηριτικά

 

κλπ

 

μετά πιάνουμε τα τυριά: μαθαίνουμε να ξεχωρίζουμε τα κανονικά από τα ανακατεργασμένα

 

λάδια: ποια παίρνουμε και γιατί

Link to comment
Share on other sites

 

Ποτε δεν ξερεις,μπορει το κουκλι να τρωει...ποτε ξεκινατε;

 

Ξεκινάμε άμεσα, μόλις αποφασίσω τι να κάνω με το ρυζάλευρο,

απ' ό,τι διαβάζω ίσως και να μην έχει πολύ νόημα να το δώσω, δεν ξέρω...

Δεν ξέρω και τι θα μπορούσα να δώσω εναλλακτικά, γιατί φρούτα ακόμη δεν μπορώ λόγω παλινδρόμησης...

 

Παρεπιπτοντως τελεια η φωτο!!!! :D

 

Σας ευχαριστούμε πολύ :lol:

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Της έπαιρνα παιδική κρέμα από βρώμη,(της holle) από κατάστημα με υγιεινές τροφές. Σαν ρυζάλευρο, αλλά από βρώμη (βρωμάλευρο :lol: ).

Ζεσταίνεις το γάλα σε ζεστό νερό, (όπως ζεσταίνουμε πάντα το μητρικό) και ρίχνω τη βρώμη μέσα. Αμέσως λιώνει, και είναι μιαμ μιαμ!!

 

Το βρωμάλευρο :lol: θα μπορούσε κανείς να το χρησιμοποιήσει αντί για ρυζάλευρο? Μπορώ δηλαδή να ξεκινήσω με αυτό?

 

Πού τα βρίσκετε βρε κορίτσια τα προϊόντα Holle?

Έψαξα σε τρία μαγαζιά με βιολογικά στην περιοχή που μένω και τίποτα...

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Της έπαιρνα παιδική κρέμα από βρώμη,(της holle) από κατάστημα με υγιεινές τροφές. Σαν ρυζάλευρο, αλλά από βρώμη (βρωμάλευρο :lol: ).

Ζεσταίνεις το γάλα σε ζεστό νερό, (όπως ζεσταίνουμε πάντα το μητρικό) και ρίχνω τη βρώμη μέσα. Αμέσως λιώνει, και είναι μιαμ μιαμ!!

 

Το βρωμάλευρο :lol: θα μπορούσε κανείς να το χρησιμοποιήσει αντί για ρυζάλευρο? Μπορώ δηλαδή να ξεκινήσω με αυτό?

 

Πού τα βρίσκετε βρε κορίτσια τα προϊόντα Holle?

Έψαξα σε τρία μαγαζιά με βιολογικά στην περιοχή που μένω και τίποτα...

 

Στο Βασιλόπουλο στο Ελληνικό, έχει ένα μαγαζάκι με βιολογικά (ΛΕΩΝ). Εγώ έπαιρνα ρυζάλευρο καστανό από κει, και κεχράλευρο :? και βρωμάλευρο :lol: παράγγελνα και μου έφερναν. Έχω ακόμα πολλά κουτιά στο σπίτι. Η κόρη μου δεν τα τρώει πια :(

Link to comment
Share on other sites

All Purpose Nipple Ointment

 

Combine the following:

 

1. mupirocin 2% ointment: 15g

2.betamethazone 0.1% ointment: 15g

3.add miconazole powder so that the final concentration is 2% miconazole

 

mitte 30g combined

 

Apply sparingly after each feeding

 

DO NOT WASH OR WIPE OFF

 

NO SUBSTITUTIONS

 

Kατερίνα προσπάθησα να το στείλω και το μεσημέρι, για να μπορέσεις να το πάρεις το απόγευμα, και μου κόλησε ο υπολογιστής. :evil:

 

Τα έγραψα μόνη μου όπως τα λέει η συνταγή, γιατί δεν ήξερα πως να στείλω το file :?

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...