Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση Αγλαϊα. Είμαστε ήδη πολύ πίσω σε σχέση με τοπρόγραμμα που μας έδωσε ο γιατρός και γι αυτό άρχισαν τα σχόλια ,κανονικά σύμφωνα με αυτό θα έπρεπε να τρώγαμε κανονικά,εμείς τώρα αρχίσαμε να τρώμε φρουτόκρεμα και σιγά σιγά λαχανικά (ίσα που δοκίμασε).Αφού δεν έχει πρόβλημα βάρους και υγείας θα συνεχίσουμε έτσι με τους δικούς μας ρυθμούς και βλέποντας και κάνοντας.Πάντως ο δικός μου ως τώρα επιμένει στο θηλασμό οπότε και θα συνεχίσουμε έτσι,ευχαριστώ και πάλι με καθησύχασεςπολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

ΑΓΑΠΗΤΗ ΡΕΑ ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ Η ΑΓΛΑΙΑ ΕΧΕΙ ΑΠΟΛΕΙΤΟ ΔΙΚΙΟ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΤΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΙΣΩ ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ (29/01/08) ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ ΜΟΝΟ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΨΣ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ. :lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Όταν λέω είμαστε πίσω εννοώ ότι από 1 Αυγούστου που μας έδωσε το πρόγραμμα αυτό εμείς δεν κάναμε τίποτα από αυτά που λέει ή έστω ελάχιστα (πχ. 1-2 κουταλιές φρούτα ή πατάτα με λίγο κολοκύθι κι αυτά όχι κάθε μέρα γιατί δεν θέλει και εγώ δεν προσπαθώ ιδιαίτερα ακόμη να τον πείσω να τα φάει, χαρακτηριστικά αναφέρω ότι φρούτα σε κανονική ποσότητα τρώει μόνο όταν είναι με την μαμά μου και μόνο αν εγώ λείπω από το σπίτι αλλιώς....γαλατάκι) γι' αυτό και μου λένε ότι κάνω του κεφαλιού μου ενώ ο γιατρός είπε άλλα και το κλασσικό εμείς δεν μεγαλώσαμε παιδιά; εσάς πως σας μεγαλώσαμε; τώρα εσείς τα ξέρετε όλα κλπ. Γενικά προσπαθώ να μην ακούω μερικές φορές όμως...με παίρνει από κάτω και ... ψιλοαμφιβάλω ...

Link to comment
Share on other sites

τετοιες φασεις ολοι περναμε αμφιβαλουμε αν εφαγε αν του αρκει αυτο που τρωει τις περισσοτερες φορες ομως το ενστικο της μανας και αυτο που θελει το παιδι ειναι το καλυτερο γι αυτο μην ανησυχεις ολα καλα θα πανε ( ευτυχως που υπαρχει και το φορουμ και μενα με εβγαλε απο πολλες δυσκολες στιγμες).

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας θελω να σας ρωτησω και εγω κατι σχετικα με τις στερεες τροφες. σε πεντε μερες θα γινουμε επτα μηνων και η παιδιατρος μου συνεστησε εκτος απο τα φρουτα και την χορτοσουπα επειδη δεν δινω κρεμες (το βαρος του μωρου ειναι παρα πολυ καλο ) να δωσω γιαουρτι. εσεις τι λετε πανω σε αυτο θα ηταν καλο και αν ναι για τι γιαουρτι μιλαμε γι αυτα τα παιδικα advanc κτλ η τα συνηθησμενα φρεσκα προβεια αγελαδινα κτλ οι αποψεις σας θα μου ηταν σημαντικες ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ επισης θελω να συμπληρωσω οτι κατα την διαρκεια της ημερας αλλα και της νυκτας θηλαζει αρκετες φορες :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γεια σας θελω να σας ρωτησω και εγω κατι σχετικα με τις στερεες τροφες. σε πεντε μερες θα γινουμε επτα μηνων και η παιδιατρος μου συνεστησε εκτος απο τα φρουτα και την χορτοσουπα επειδη δεν δινω κρεμες (το βαρος του μωρου ειναι παρα πολυ καλο ) να δωσω γιαουρτι. εσεις τι λετε πανω σε αυτο θα ηταν καλο και αν ναι για τι γιαουρτι μιλαμε γι αυτα τα παιδικα advanc κτλ η τα συνηθησμενα φρεσκα προβεια αγελαδινα κτλ οι αποψεις σας θα μου ηταν σημαντικες ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ επισης θελω να συμπληρωσω οτι κατα την διαρκεια της ημερας αλλα και της νυκτας θηλαζει αρκετες φορες :lol::lol:

Δες εδω, εχει απειρα παρομοια θεματα:

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=7581

:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια,

 

αύριο κλείνουμε τους 6 μήνες και η παιδίατρος μας έδωσε πρόγραμμα εισαγωγής στερεών.

 

Ξεκινάμε την πρώτη εβδομάδα με ρυζάλευρο (ελπίζω να βρω βιολογικό),

τη δεύτερη με λαχανικά και την τρίτη με κρέας (καθυστερούμε λίγο το φρούτα λόγω παλινδρόμησης).

 

Η ποσότητα υποτίθεται πως αυξάνεται σταδιακά, στην αρχή πολύ λίγο ρυζάλευρο, 2-3 κουταλιές και μετά θηλασμός.

Στη συνέχεια είναι το κρίσιμο σημείο:

μας είπε ότι όταν φτάσουμε την ποσότητα την κανονική του ρυζάλευρου (ένα μικρό μπολάκι), δεν χρειάζεται να θηλάσω μετά...

Θα καταλήξουμε, λέει, να θηλάζει πρωί και βράδυ οπωσδήποτε, αλλά είπε ότι θα αντικαθιστούμε τα υπόλοιπα γεύματα.

 

Ξέρω πως υποστηρίζει το μητρικό θηλασμό, γιατί αυτό έκανε έντονα μέχρι τώρα, αλλά με τις οδηγίες αυτές δε θα αποθηλάσω?? :?:

 

Τη ρώτησα αν πειράζει να θηλάζω λίγο ενδιάμεσα και μου είπε ότι μπορώ, δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά τελικά έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω :?

 

Πόσο συχνά και πότε σε σχέση με τα γεύματα θα πρέπει να θηλάζω για να μην υπάρξει πρόβλημα? Δηλαδή, για να μην αποθηλάσω, αλλά και να μη σκάει το παιδί από το γάλα και δεν μπορεί να φάει τις υπόλοιπες τροφές.

 

Σας ευχαριστώ πολύ!

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ακόμα είναι πολύ μικρή για να αντικαταστήσει το γάλα με γεύμα. Το μητρικό της είναι απαραίτητο, και πολύ πιο θρεπτικο από το ρυζάλευρο, τα λαχανικά και το κρέας. Γι’ αυτό, προσφέρουμε πρώτα γάλα, και μετά το γεύμα. Δεν πειράζει αν δεν τρώει πολύ. Θα φάει όταν είναι έτοιμη. Μέχρι και το πρώτο έτος, το μητρικό, είναι αρκετό για τις ανάγκες της. Οι στέρεες είναι απλά για εξάσκηση.

Με το να προσφέρεις πρώτα στήθος, και θηλάζωντας όποτε θέλει χωρίς πρόγραμμα, δεν θα υπάρξει θέμα αποθηλασμού.

 

Όσο για το ρυζάλευρο, σε μαγαζιά με υγιεινές τροφές, θα βρεις πλήρες ρυζάλευρο από καστανό ρύζι. Αν δε θέλεις να δώσεις ακόμα γάλα, μπορείς να το φτιάξεις με μητρικό. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω; εκει μπερδευτηκα και εγω και τελικα δεν εφαγε τον πρωτο χρονο στερεες τροφες...θελει ενα προγραμμα σιγα σιγα,ειναι νωρις βεβαια ακομη για το μικρο σου.Να υπολογιζεις στο χρονο και μετα να εχει αντικαταστησει εναν θηλασμο με γευμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και εμενα το ιδιο προγραμμα μου εδωσε μολις κλεισαμε τον 5ο μηνα αλλα εγω το καθυστερησα να κλεισει τον 6ο.

Βασικα και εγω εχω μπερδευτει με το ποτε θα πρεπει να τρωει την στερεα τροφη πριν η μετα τον θηλασμο?

πχ αν εφαγε στις 4 το μεσημερι και λογικα θα ξαναπεινασει σε κανα 3ωρο , τι θα φαει πρωτα γαλα και μετα κρεμα η το αντιθετο?

Επισης ας πουμε οτι θηλαζει πρωτα μετα θα φαει την κρεμα αμεσως η πρεπει να υπαρξει καποιος χρονος ενδιαμεσα?

eNortjK1UrIwNrMwVrIGXDAS2gKo16.png[/

Link to comment
Share on other sites

Ολες τις ιδιες αποριες εχουμε :)

 

Εγω στην αρχη την θηλαζα ανα 2,5-3 ωρες οπως συνηθιζε και στο ενδιαμεσο προσπαθουσα να εισαγω και τις στερεες τροφες.

 

Δεν ηθελα με κανενα τροπο να αποθηλασω και ετσι εδινα πρωτα το μητρικο.

 

Δεν ετρωγε σχεδον καθολου οποτε υπεθεσα οτι ειναι ψιλοχορτατη και γιαυτο δεν τρωει.

 

Στην συνεχεια προσπαθησα οταν ερχεται η ωρα για το επομενο γευμα πρωτα να της δινω την κρεμα και μετα θηλασμο.

 

Τελικα η μικρουλα μου μετα απο 2 μηνες προσπαθεια για στερεες τροφες προτιμαει το γαλατακι της μανουλας :P:P

 

Πιστευω αυτο που λενε τα κοριτσια, οτι δηλαδη αργουν να αντικαταστησουν καποιο γευμα γαλακτος με κρεμα.

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Ολες τις ιδιες αποριες εχουμε :)

 

Εγω στην αρχη την θηλαζα ανα 2,5-3 ωρες οπως συνηθιζε και στο ενδιαμεσο προσπαθουσα να εισαγω και τις στερεες τροφες.

 

Δεν ηθελα με κανενα τροπο να αποθηλασω και ετσι εδινα πρωτα το μητρικο.

 

Δεν ετρωγε σχεδον καθολου οποτε υπεθεσα οτι ειναι ψιλοχορτατη και γιαυτο δεν τρωει.

 

Στην συνεχεια προσπαθησα οταν ερχεται η ωρα για το επομενο γευμα πρωτα να της δινω την κρεμα και μετα θηλασμο.

 

Τελικα η μικρουλα μου μετα απο 2 μηνες προσπαθεια για στερεες τροφες προτιμαει το γαλατακι της μανουλας :P:P

 

Πιστευω αυτο που λενε τα κοριτσια, οτι δηλαδη αργουν να αντικαταστησουν καποιο γευμα γαλακτος με κρεμα.

 

bizoudaki δεν τρωτε στερεες ε ;

Εμεις λιγα φρουτα μονο,τιποτα αλλο.Χορτοσουπα και κρεατοχορτοσουπα ουτε να τα δει...Μονο γαλα,αλλοτε λιγοτερο κι αλλοτε περισσοτερο...

Δοκιμαζεις με το κουταλι καθε μερα ή αφηνεις να περνανε διαστηματα μπας και ξεχαστει και φαει;

Link to comment
Share on other sites

Koritsia emena troei apo thn arxi thn xortosoupa,ta frouta kai thn kremoula.Kathe fora pou etroge kati kainourgio mas eperne guro stis 3 meres mexri na to sinithisei. I alitheia einai oti thilazo proi kai bradu ala niotho oti den xortainei pleon me to gala mou. Endiamesa den thn thilazo opote kai to gala mou exei meiothei.Einai pantos periergi fasi...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Koritsia emena troei apo thn arxi thn xortosoupa,ta frouta kai thn kremoula.Kathe fora pou etroge kati kainourgio mas eperne guro stis 3 meres mexri na to sinithisei. I alitheia einai oti thilazo proi kai bradu ala niotho oti den xortainei pleon me to gala mou. Endiamesa den thn thilazo opote kai to gala mou exei meiothei.Einai pantos periergi fasi...

Εισαι πολυ τυχερη που τρωει.....Εμενα τα νευρα εχουν παθει...Και ποιος ξερει τι εχω να τραβηξω...Αλλά γιατι δεν την θηλαζεις και ενδιαμεσα για να αυξησεις την παραγωγη;

Link to comment
Share on other sites

Και εμενα το ιδιο προγραμμα μου εδωσε μολις κλεισαμε τον 5ο μηνα αλλα εγω το καθυστερησα να κλεισει τον 6ο.

Βασικα και εγω εχω μπερδευτει με το ποτε θα πρεπει να τρωει την στερεα τροφη πριν η μετα τον θηλασμο?

πχ αν εφαγε στις 4 το μεσημερι και λογικα θα ξαναπεινασει σε κανα 3ωρο , τι θα φαει πρωτα γαλα και μετα κρεμα η το αντιθετο?

Επισης ας πουμε οτι θηλαζει πρωτα μετα θα φαει την κρεμα αμεσως η πρεπει να υπαρξει καποιος χρονος ενδιαμεσα?

 

Δε χρειάζεται να βάλεις κάποιο αυστηρό προγραμμα. Απλά έχεις σαν κανόνα οτι δεν πρέπει να χάσει γεύμα θηλασμού, και οτι με τις στέρεες απλά συμπληρώνεις.

 

Η δική μου όταν ξεκίνησε στέρεες, έτρωγε ώς εξης:

 

9:00 Το πρωί όταν ξυπνούσε, θηλασμός, και μετά κουάκερ με μητρικό γάλα μέσα.

 

11:00 θηλασμός.

 

12:00Το μεσημέρι φρούτα, αμέσως μετά θηλασμός, και ύπνος.

 

2:00(Μετά τον ύπνο) θηλασμός

 

4:00 θηλασμός

 

5:00 λαχανικά,

 

6:00 θηλασμός

 

8¨00 θηλασμός

 

9¨00 θηλασμός

10¨00 θηλασμός, και ύπνος.

 

Το βράδυ ξυπνούσε κάθε 2-4 ώρες.

 

Αυτό ήταν απλά το δικό μας πρόγραμα, το δίνω σαν παράδειγμα, όχι για να το ακολουθήσετε. Η δική μου θήλαζε, και θηλάζει ακόμα πολύ συχνά. Απλά τη θήλαζα όσο ήθελε, και δεν αντικατέστησα γάλα με στέρεες. Σιγά σιγά άρχισε από μόνη της να τρώει περισσότερες στέρεες, χωρίς να μειώσει τους θηλασμούς. Απλά άσε το μωρό να θηλάζει όσο θέλει, και να συμπληρώνει με στέρεες, όσο θέλει. Αυτό ξέρει καλά τι έχει ανάγκη. Θα σου δείξει. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Koritsia emena troei apo thn arxi thn xortosoupa,ta frouta kai thn kremoula.Kathe fora pou etroge kati kainourgio mas eperne guro stis 3 meres mexri na to sinithisei. I alitheia einai oti thilazo proi kai bradu ala niotho oti den xortainei pleon me to gala mou. Endiamesa den thn thilazo opote kai to gala mou exei meiothei.Einai pantos periergi fasi...

Εισαι πολυ τυχερη που τρωει.....Εμενα τα νευρα εχουν παθει...Και ποιος ξερει τι εχω να τραβηξω...Αλλά γιατι δεν την θηλαζεις και ενδιαμεσα για να αυξησεις την παραγωγη;

 

frene mou giati douleuo ...omos kai to moro pleon den deixnei polu endiaferon gia ton thilasmo. 2-3 lepta kai meta to afinei.

Pantos min epimeneis me tis trofes...esy na ths prosfereis kathe mera kai oso thelei as troei.

Link to comment
Share on other sites

Και στην δικη μας περιπτωση ετσι έγινε. Ο παιδιατρος που ειχε πει να αντικαθιστω στο γάλα σταδιακα με στερεές τροφές. Απο 6 μεχρι 8 μηνων ειχα προβλημα, δεν έτρωγε τιποτα, οποτε θηλαζα οποτε ημουν σπιτι (ΣΚ) και αντλουσα γαλα για να αφηνω τις καθημερινες διοτι δουλευω. Δεν ακουσα τον παιδιατρο που μου ειχε πει να το κοβω σιγά-σιγά.

 

Ξαφνικα απο 8 μηνων αρχισε να τρωει καλα (δεν ξερω πως έγινε..), οποτε εχει περιορισει το γάλα μεσα στην ημερα (χορταινει πολύ απο τα αλλα). Τον θηλάζω μονο οταν γυρισω απο το γραφειο και φυσικα πρωι-βράδυ.

 

Ομως απο τοτε που μειωσα τους θηλασμους της ημερας, αρχισε να τρωει πολύ μεσα στη νυχτα. Τρωει κυριολεκτικα ολο το βραδυ. Δεν πιστευώ οτι δεν χορταινει και το κανει γι αυτό, νομιζω πως του λειπει η πραξη του θηλασμου και αναπληρώνει. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αν δουλεύετε, τότε αναγκαστικά, υπάρχει αντικατάσταση γευμάτων. Στις 6 ώρες που λείπω από το σπίτι, η Πίκυ τρώει τα φρούτα της, τον κρόκο του αυγού (όχι κάθε μέρα) και τα κρεατολαχανικά της. Είναι φαγανό παιδάκι, εξαρχής μου το έδειξε αυτό.

Τα σαββατοκύριακα, που είμαι σπίτι, έχω το εξής πρόγραμμα:

 

7-7.30 ξύπνημα, θηλασμός

 

9 θηλασμός

 

10 φρούτα

 

10.30 ύπνος με θηλασμό

 

12 θηλασμός ή κρόκος αυγού ή και τα δύο

 

13 κρεατολαχανικά (ή σουπίτσα με αστράκι και ντοματούλα, που θα αρχίσουμε οσονούπω)

 

14 θηλασμός και ύπνος

 

16 θηλασμός

 

19 θηλασμός

 

21 θηλασμός και ύπνος με ξύπνημα 2-3 φορές (τελευταίο επίτευγμα αυτό, γιέααααα:D)

 

αν έχω όρεξη, της φτιάχνω κουάκερ με μπανανίτσα και έχω το οκ και για γιαουρτάκι (πρόβειο ή κατσικίσιο).

 

Στην ερώτηση "πότε προσφέρουμε στερεές τροφές", εγώ απαντώ "ανάλογα με τις συνθήκες και το παιδί". Αν το παιδί είναι φαγανό, σαν το δικό μου, δε παίζει και πολύ ρόλο. Αν όχι, εγώ θα άφηνα ένα μισάωρο ή ώρα ανάμεσα στους θηλασμούς, και θα πρόσφερα τότε. Αν η μητέρα δουλεύει, τότε καλόν είναι να προσφέρονται τις ώρες απουσίας, ούτως ώστε στον γυρισμό από τη δουλειά, να θηλάζετε όποτε και για όσο θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Eve θυμαμαι που εγραφες καπου οτι δεν ετρωγε.Τωρα δηλαδη τρωει κανονικα ολη την μεριδα;Και φρουτα και λαχανικα και κρεας και απογευματινο(τι δινεις; )

Πρόσφερες καθε μερα ή άφηνες κενα;;

Ωρες ωρες πιστευω οτι η δικια μου δεν θα φαει ποτε :lol::lol:

Βασικα ειναι και η διαδικασια που δεν της αρεσει νομιζω,της εδωσα 2 φορες ψωμι στο χερι και δεν το αφηνε με τιποτα, αλλά, δεν ξερω,κοβει μεγαλα κομματια και φοβαμαι μην πνιγει...και μεσα στο πιατο οταν βουταει τα χερια της τα γλειφει μετα,αν της δωσεις το φαγητο με το κουταλι σου σπρωχνει το χερι με ενα πολυ υποτιμητικο υφος :lol:

Δεν ξερω,κανω υπομονη...Ειναι παντως ιδιοτροπη,και το γαλα, για να το πιει(μητρικο παντα)κραταω παιχνιδια και της τα δειχνω...Και το τρωει μονο ξαπλωμενη,στην αγκαλια με τιποτα,δεν παει να πειναει σαν τρελη,στην αγκαλια δεν τρωει,μονο εκνευριζεται και κλαει...δεν ξερω αν εχω κανει κατι λαθος, παντως ,με μητρικο γαλα που ειναι ιδιαιτερο στην μεταφορα και με την Ελιζα που τρωει μονο ξαπλωμενη και με παιχνιδια,δενμπορουμενα παμε σχεδον ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!Ηλπιζα οτι με τις στερεες θα ηταν πιο ευκολα,θα επαιρνα τα φρουτα και το μουλτι και θα πηγαινε αλλα μπααααα....

Sorry κοριτσια σας επρηξα αλλά ειπα τον πονο μου.... :(

Link to comment
Share on other sites

Eve θυμαμαι που εγραφες καπου οτι δεν ετρωγε.Τωρα δηλαδη τρωει κανονικα ολη την μεριδα;Και φρουτα και λαχανικα και κρεας και απογευματινο(τι δινεις; )

Πρόσφερες καθε μερα ή άφηνες κενα;;

(

 

Δεν έτρωγε σχεδον ΤΙΠΟΤΑ για περιπου 2 μηνες. Ημουν κι εγώ σιγουρη πως δεν θα τα καταφερνα ποτε.! Σφραγιζε το στομα, δεν ανοιγε με τιποτα και αν επεμενα, εκλαιγε και εκανε σαν να αναγουλιαζει οποτε σταματουσα.

Επεμενα καθε μέρα και ξαφνικα, εδώ και 2 εβδομάδες περίπου τρώει ολο το φαγητο και μονο προς το τελος λιγο γκρινιαζει. δεν ξερω πως έγινε. αλλαξα κουταλακια, πιατακια, του πηρα ενα καινουριο καρεκλακι για τη κουζινα...αλλα ακομα τον κοιταω και φοβαμαι μην ξανα-αλλάξει και εχουμε τα ιδια βασανα παλι!

δινουμε

γαλα το πρωι (στηθος)

φρουτο - μπανανα, ροδακινο, αχλαδι (μονο αυτος ο συνδυασμος πιανει)

μεσημερι -κρεας η κοτοπουλο, λαχανικα (καροτι, κολοκυθακι, σελινο) και αστρακι (χωρις αστρακι δεν το τρωει..)

απογευμα - προβιο γιαουρτι (το τσακιζει απο την πρωτη φορα που το δοκιμασε) / η γιαουρτι noulac οταν δεν εχω προβιο.

βραδυ γαλα και κανενας θηλασμος σφηνα οταν ειμαι στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

Βασικα ειναι και η διαδικασια που δεν της αρεσει νομιζω,της εδωσα 2 φορες ψωμι στο χερι και δεν το αφηνε με τιποτα, αλλά, δεν ξερω,κοβει μεγαλα κομματια και φοβαμαι μην πνιγει...και μεσα στο πιατο οταν βουταει τα χερια της τα γλειφει μετα,αν της δωσεις το φαγητο με το κουταλι σου σπρωχνει το χερι με ενα πολυ υποτιμητικο υφος :lol:

Μήπως να της έδινες το κουταλάκι? Κι ας κάνει ό,τι καταλαβαίνει...

Υπάρχουν παιδιά που δεν τους αρέσει το τάισμα :wink: (όχι σαν τον δικό μου τον τεμπέλη)

Προετοιμάσου για μεγάλο χαμό, όμως :lol::lol::lol:

Τώρα που είναι ακόμα καλοκαίρι καλύτερα να την έχεις γυμνή, ώστε να πλένεις λίιιγο λιγότερο. :wink::D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eve θυμαμαι που εγραφες καπου οτι δεν ετρωγε.Τωρα δηλαδη τρωει κανονικα ολη την μεριδα;Και φρουτα και λαχανικα και κρεας και απογευματινο(τι δινεις; )

Πρόσφερες καθε μερα ή άφηνες κενα;;

Ωρες ωρες πιστευω οτι η δικια μου δεν θα φαει ποτε :lol::lol:

Βασικα ειναι και η διαδικασια που δεν της αρεσει νομιζω,της εδωσα 2 φορες ψωμι στο χερι και δεν το αφηνε με τιποτα, αλλά, δεν ξερω,κοβει μεγαλα κομματια και φοβαμαι μην πνιγει...και μεσα στο πιατο οταν βουταει τα χερια της τα γλειφει μετα,αν της δωσεις το φαγητο με το κουταλι σου σπρωχνει το χερι με ενα πολυ υποτιμητικο υφος :lol:

Δεν ξερω,κανω υπομονη...Ειναι παντως ιδιοτροπη,και το γαλα, για να το πιει(μητρικο παντα)κραταω παιχνιδια και της τα δειχνω...Και το τρωει μονο ξαπλωμενη,στην αγκαλια με τιποτα,δεν παει να πειναει σαν τρελη,στην αγκαλια δεν τρωει,μονο εκνευριζεται και κλαει...δεν ξερω αν εχω κανει κατι λαθος, παντως ,με μητρικο γαλα που ειναι ιδιαιτερο στην μεταφορα και με την Ελιζα που τρωει μονο ξαπλωμενη και με παιχνιδια,δενμπορουμενα παμε σχεδον ΠΟΥΘΕΝΑ!!!!Ηλπιζα οτι με τις στερεες θα ηταν πιο ευκολα,θα επαιρνα τα φρουτα και το μουλτι και θα πηγαινε αλλα μπααααα....

Sorry κοριτσια σας επρηξα αλλά ειπα τον πονο μου.... :(

 

frene, δοκίμασες να της δώσεις το φαγητό σε κοματάκια;

Στα περισσότερα μωράκια, δεν αρέσουν οι λιωμένες τροφές. Μπορείς να της δώσεις στο χεράκι κομάτια αβοκάντο, ελαφρά βρασμένα φρούτα, μπανάνα, μπιζέλια... Ή αν τρώς κάτι που μπορεί να φάει, παρ’την αγκαλίτσα, κι ασ’την να τρωέι απ’το πιάτο σου. Άσ’την να φάει και μόνη της. Με επίβλεψη πάντα βέβαια. Αλλά έτσι ίσως ενδιαφερθεί περισσότερο.

Εμένα η δική μου τις κρέμες δεν της ήθελε ποτέ. Μόνο ολόκληρα. Και τώρα είναι 21 μηνών, και τρώει μόνη της, ακόμα και με πιρούνι ή κουτάλι. :wink:

 

Πάντως μη σε ανησυχεί. Είναι μικρούλα ακόμα. Μπορώ να πω οτι η μικρή μου τώρα άρχισε να τρώει, και όχι και πολύ. Μια σταλιά στομαχάκι έχουν. Τι να χωρέσει μέσα; :D

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...