Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΕΡΕΩΝ ΤΡΟΦΩΝ


Recommended Posts

Τα γεύματα των στερεων τροφων θα αντικαταστησουν καποια γευματα θηλασμου η όχι?

τα γεύματα στερεών δεν αντικαθιστούν θηλασμούς, αλλά συμπληρώνουν.

Αν μπορειτε να μου προτείνετε κάποιο προγραμμα διατροφης?

Ιδανικά, πρώτα θηλάζουμε και μετά από λίγο συμπληρώνουμε με στερεές τροφές. Αν κάποιο μωρό από μόνο του αντικαταστήσει θηλασμό, συνήθως κι αφού εξεταστούν οι συνθήκες, είναι οκ.

Στη πράξη? τα φρουτάκια σαν δεκατιανό, η κοτο/κρεατοχορτόσουπα σαν μεσημεριανό..

Για μένα που εργάζομαι, έχω βάλει τα γεύματα στερεών όταν λείπω από το σπίτι, για να μην αντλώ (πράγματι, εδώ και 1 μήνα έχω σταματήσει τις αντλήσεις. Βοήθησε βέβαια που έχω ένα αρκετά φαγανό παιδάκι με κλίση στην κρεατοχορτόσουπα:D )

Τι ποσοτητες περιπου πρεπει να τρωει?Νερό δίνουμε?Αν ναι,μετά το φαγητό η κατα την διάρκεια?

ένα νορμάλ γεύμα είναι γύρω στα 200 ml. Σιγά σιγά αυξάνεις την ποσότητα που φτιάχνεις, βλέποντας και το μωρό πως ανταποκρίνεται.

Θεωρητικά, το νερό που χρειάζεται το μωρό, το παίρνει από το μητρικό γάλα. Μέχρι 2 oz ημερησίως νερό, δεν εμποδίζεται ο θηλασμός. Το νεράκι βοηθά πολύ στα κακά του....

Στο σημείο αυτό θα ήθελα να σας προϊδεάσω για τα κακά των μωρών σας.

ΜΟΥΣΤΑΡΔΑ ΤΕΛΟΣ:P

Οι φυτικές ίνες των φρούτων, και το κρέας με τη πατάτα και το καρότο, σφίγγουν τα κακά. Γι'αυτο και χρειάζεται το νεράκι και το λαδάκι (να αποφύγετε την δυσκοιλιότητα και το ζόρισμα που κάνουν τα μωρά για να αφοδεύσουν).

Το νεράκι εγώ το δίνω 5-6 λεπτά αφού έχει τελιώσει το γεύμα της...καμιά φορά όμως, όταν τρώει πηχτή κρεατοχορτόσουπα, της δίνω καμιά γουλιά ενδιάμεσα, για να καθαρίσει το στόμα της.

Χρησιμοποιώ εκπαιδευτικό ποτηράκι (spill !!!!) ή και κανονικό ποτήρι, καμιά φορά. Της το κρατάω εγώ. Η Πίκυ μου δεν ήθελε νερό από το μπιμπερό.

Τώρα με τις ζέστες, μετά από έντονο παιχνίδι, της δίνω καμιά γουλιά (μόνο και μόνο για τα κακά της, γιατί κάνει πια σχηματισμένα κεφτεδάκια η δικιά μου).

Η γιατρός με ρώτησε αν θα συνεχιζα να θηλαζω κ επειδη της ειπα ναι μου ειπε να μην δωσουμε ριζαλευρο.Αλλα οταν της ειπα αν γινεται να το φτιαχνω με δικο μου γαλα μου ειπε οκ.Μου ειπε να δινω αργα το πρωι φρουτοκρεμα κ το απογευμα ριζαλευρο.Αλλα εγω του δινω ενα γευμα την ημερα.Του εδωσα στην αρχη ρυζαλευρο με δικο μου γαλα κ ξετρελαθηκε.Μετα του εδωσα φρουτο το οποιο τον ξινιζει αλλα καταφερνει να φαει λιγο.Του έβαλα κ λιγο γαλατακι μεσα για να γλυκαθει.Πρόβλημα με το κουτάλι δεν έχουμε.Απο την αρχή ξέραμε τι να κάνουμε με το περιέχομενο! :lol::lol::lol:

 

Ακομα μια απορία.Για πιο λόγο δινουμε ριζάλευρο?Είναι υποχρεωτικό ?

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά! :)

Το ρυζάλευρο δεν είναι υποχρεωτικό..χρησιμοποιείται για να εισάγεις τις στερεές, επειδή είναι σαν κρέμα, έχει γεύση πολύ κοντινή στο γάλα (ή αν το μωρό έχει παλινδρόμηση, το εισάγουν και νωρίτερα, για να στέκεται το φαγητό στο στομάχι).

Εγώ δεν έδωσα καθόλου γιατί το ρυζάλευρο προκαλεί δυσκοιλιότητα..κατευθείαν φρουτάκια και μετά από 2 βδόμαδες και χορτόσουπα.

Αυτά... τα ολίγα :D για ο,τιδήποτε άλλο, εδώ είμαστε!!

 

tip: το kellymom έχει ωραιότατα κείμενα για την εισαγωγή στερεών τροφών με το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,5k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • ggeny

    ggeny 132 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 127 δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 119 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 106 δημοσιεύσεις

α ναι dooo ευχαριστώ :wink: γύρω στα 200 μλ,κι εγώ επίσης απο την αρχή είχα το εκπαιδευτικό ποτηράκι,δεν έδωσα νερό με το μπιμπερό,έχω μια τρελή ελπίδα μπας και το γλυτώσω το μπιμπερο γενικά αυτή τη φορά... :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

και εχω την εξης,ασχετη με τη συζητηση πιο πανω απορια...

οκ ξεκινησαμε με φρουτακια...κατα τις 7-8 θηλαζουμε κ κατα τις 11 τρωμε τα φρουτα μας κ ξαναπειναει σε κανενα 3ωρο παλι....(6-7ωρες χωρις θηλασμο) το Σαββατο θα ξεκινησουμε κ την κρεατοχορτοσουπα για μεσημεριανο...αν την φαει κατα τις 2 θα ξαναπειναει μετα τις 5 κ αυτο μας κανει 9-10 ωρες χωρις θηλασμο...ευτυχως ριζαλευρο κλπες κρεμμες δε τρωμε αρα απογευμα κ βραδυ θηλαζουμε κανονικα..σκεφτομαι κατα τη διαρκεια του δεκαωρου να κανω καποια αντληση ωστε να μη μειωθει κατα παρα πολυ το γαλα μου...επισης ειναι κακο να τη θηλαζω αναμεσα σε δεκατιανο κ μεσημεριανο?δλδ να κανω το δεκατιανο στις 11 θηλασμος στις 2 κ μεσημεριανο στις 4? παραπαει? :oops:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

eleni αυτό κάνω εγώ!!! δηλαδή,τί 4,μπορεί και 5 να φάμε μεσημεριανό ή 5.30 :wink:

 

βασικά όταν έχω θηλασμούς ενδιάμεσα απο κάθε γεύμα εννοείται οτι το μωρό δεν πεινάει για να φάει αμέσως μετά,έτσι "ανοιγουν" τα διαστήματα...

 

απλά φαίνεται περίεργο σε κάποιους αλλα οκ-έτσι κι αλλιώς σχεδόν σε όλους γύρω μου φαίνεται περίεργο το οτι θηλάζω ακόμα,άρα δεν με νοιάζει τί λένε γενικά. :cool:

Link to comment
Share on other sites

ελενη καλημερα.μην ανησυχεις φια το γαλα.το σωμα μας "διαβαζει" τις αλλαγες και παραγει λιγοτερο.εγω θηλαζω 13 μηνες και δε χρειαστηκε να βγαλω γαλα.στην αρχη, μεχρι να συνηθισει και να τρωει ολοκληρο γευμα του εδινα γαλα μετα το μεσημεριανο, πριν κοιμηθει.νομιζω οως στις 4 ειναι αργα για μεσημεριανο.ακομα και τωρα παιρνει τη τζουριτσα του πριν κοιμηθει.δοκιμασε το και πριν ή μετα τη φρουτοκρεμα για να μειωνεται σταδιακα το γαλα.δεν ξερω αν σε βοηθησα.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ολγα γιατι στις 4 ειναι αργα για μεσημεριανο?? Δηλαδή άλλες μαμάδες που δίνουν απογευματινό ίδιο με το μεσημεριανό και το δίνουν ασφαλώς πολύ αργότερα,τί πρόβλημα έχουν?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν υπαρχει προβλημα, το προγραμμα εμεις το φτιαχνουμε, αλλα αν φαει αργα, θα κοιμηθει αργα και το βραδυ θα αργησει να κοιμηθει και κυριως το χειμωνα που νυχτωνει και νωρις.και εγω εκανα καιρο να βαλω μια σειρα γιατι ηθελα να εχει προγραμμα και να κοιμαται νωρις γιατι τωρα αρχισα δουλεια και πρεπει να τον ξυπναω στις 6.δεν υπασχει σωστο και λαθος, ετσι νομιζω τουλαχιστον

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

εμενα με νοιαζει μη μου μειωθει κατα πολυ το γαλα..οποτε ενδιαμεσα στα γευματα θα θηλαζω κ αν δε βαριεμαι θα ριχνω κ μια αντληση ετσι για να εχω τραπεζα γαλα :wink: ε?

Link to comment
Share on other sites

οκ κατάλαβα τί εννοείς,αλλά δεν βλέπω σχέση ανάμεσα στο πώς θα ονομάσω αυτό που θα φάει στις 5 πχ με τον βραδυνο υπνο :) αφού μετά θηλάζει μόνο,έτσι κι αλλιώς. Εμένα έχει περίπου 6 μήνες που κοιμάται γύρω στις δέκα το βράδυ με δέκα και μιση,άσχετα με το τί προγράμματα διατροφής έχουμε αλλάξει (σποκλειστικός θηλασμός-σταδιακή εισαγωγή στερεων τροφων)

 

 

να σου ζήσει ο Κωνσταντίνος σου!

Link to comment
Share on other sites

καλα θα κανεις. και ο δικος μου δεν ετρωγε κρεμες και τετοια οποτε απο τις 5 και μετα θηλαζε συνεχεια απλως δεν καταφερα ποτε να βγαλω γαλα με θηλαστρο.αν μπορουσα θα το εκανα

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

 

να σου ζήσει ο Κωνσταντίνος σου!

ευχαριστω πολυ.εχεις δικιο οτι δεν εχει σημασια πως θα ονομαστει το φαι.τωρα πια του δινω 2 κρεμες το απογευμα (ειχαμε προβλημα με το βαρος λογω αλλεργιας) εκ των οποιων τη δευτερη τη δινω ως βραδυνο.

hGbPp3.png
Link to comment
Share on other sites

Eλένη, τη θηλάζεις και αμέσως μετά το γεύμα αν θέλει να συμπληρώσει το γεύμα και ενδιάμεσα στα γεύματα. Αν δεν θέλει ενδιάμεσα τότε κανονίζεις τις ώρες των γευμάτων έτσι ώστε να υπάρχει γεύμα θηλασμού ανάμεσα στα γεύματα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια θα ήθελα την άποψή σας για κάτι. Ο μπέμπης μου θηλάζει και ποτέ δεν πήρε ξένο γάλα (πλην του μαιευτηρίου νομίζω :? ) Όταν ήταν 4 μηνών ο γιατρός συνέστησε να αρχίσουμε φρουτόκρεμα και ρυζάλευρο-βανίλια. Ο μικρός μου δεν έδειχνε ενδιαφέρον όμως και έτσι συνεχίσαμε μόνο με γάλα. Ένα μήνα μετά άρχισε να δείχνει ενδιαφέρον για τα φρούτα οπότε αρχίσαμε φρουτόκρεμα συμπληρωματικά με το θηλασμό. Στις αρχές Αυγούστου πήγαμε πάλι στο γιατρό ο οποίος μας έδωσε το πρόγραμμα διατροφής που έχει ως εξής πρωί:γάλα, δεκατιανό:φρουτόκρεμα, μεσημεριανό:ρύζι, λαχανικά, κρέας (συνδυασμός πχ. γιουβαρλάκια χωρίς αυγολέμονο), απόγευμα:κρέμα (φαρίν λακτέ μπισκοτόκρεμα κλπ), βράδυ:γάλα. Ρωτάω λοιπόν δεν είναι νωρίς για να θηλάζουμε μόνο πρωί και βράδυ; Εμείς ως τώρα τα φρούτα και τα λαχανικά τα είχαμε συμπληρωματικά με το θηλασμό, πρέπει τώρα να αντικαταστήσω όλα τα γεύματα γάλακτος πλην του πρωινού και του βραδυνού; Ο μικρός ακόμα ζητάει να θηλάζει ανάμεσα, μπορεί δηλ να δώσω φρούτα και να μην τα φάει όλα να ζητήσει γάλα και μετά ανάμεσα στο δεκατιανό και το μεσημεριανό πάλι ζητάει γάλα και έτσι φυσικά δεν τρώει πολύ φαγητό το μεσημέρι. Η ανάπτυξή του ως τώρα είναι πολύ καλή, γεννήθηκε 29/2/08 με ΚΤ και επισκληρίδιο 3280 γρ. , δεν είχε ίκτερο, δεν νοσηλεύτηκε, θήλαζε και θηλάζει χωρίς συμπλήρωμα, τρώει και το βράδυ και 1/8/08 ήταν 8450 γρ. Η ερώτηση μου είναι πρέπει να αραιώσω το θηλασμό; Ο μικρός δε δείχνει να θέλει να αντικαταστήσει γεύματα. Θα έχει πρόβλημα με το σίδερο κλπ αν δεν τρώει όλα αυτά που μας είπε ο γιατρός; Δεν θα έχω πρόβλημα αν κόψω απότομα τους θηλασμούς; Μήπως με θηλασμό μόνο πρωί και βράδυ οδηγηθούμε στον αποθηλασμό; Δεν θέλω κάτι τέτοιο. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ αλλά μου την ¨είπανε¨πάλι (ότι γίνομαι εγωίστρια επιμένοντας τόσο με το θηλασμό εις βάρος της υγείας του μωρού μου) και δεδομένου ότι από ψυχολογία δεν τα πάω καλά αυτήν την περίοδο άρχισα να αμφιβάλω.

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσει! :)

 

Έχεις δίκιο για τις αμφιβολίες σου. Ο γιατρός δεν έλαβε καθόλου υπόψην του ότι το παιδί σου θηλάζει και σου έδωσε πρόγραμμα για μωρά που δεν θηλάζουν.

 

Η εισαγωγή των στερεών τροφών προτάθηκε πολύ πρόωρα, κανονικά μετά το τέλος του 6ου μήνα γίνεται...

 

Επίσης σου συνέστησε να του δίνεις τροφές που περιέχουν αγελαδινό γάλα (κρέμα βανίλια, ρυζάλευρο...).

 

Γενικά ο γιατρός σου ακολουθεί τις τακτικές της δεκαετίας του 1970 που θεωρούνται πλέον ακατάλληλες γιατί προδιαθέτουν τα παιδιά για αλλεργίες.

Ευτυχώς που ο μικρός σου αντιστάθηκε!

 

Την απογευματινή κρέμα που σου προτείνει δεν έχεις κανένα λόγο να τη δώσεις περίεχει πολύ ζάχαρη και αγελαδινό γάλα... Τα φρούτα και το μεσημεριανό είναι μια χαρά. Θα φροντίζεις ανάμεσα να υπάρχει ένα γεύμα θηλασμού.

 

Μετά τα φρούτα και μετά το γεύμα θα προσφέρεις στο μωρό τη δυνατότητα να θηλάσει, αν δεν θέλει δεν πειράζει αλλά αν χρειάζεται να συμπληρώσει το γεύμα του είναι καλό να μπορεί να το κάνει.

 

Το μωρό σου κάνει πολύ καλά που ζητάει γάλα ενδιάμεσα! Ξέρει τι να κάνει κι εσύ επίσης! :)

 

Όσο για τους καλοθελητές που προσπαθούν να σε "βοηθήσουν" ξεκινάς ήπια με το ότι το μωρό το έχει ανάγκη και αν σε πιέζουν πολύ θα συζήτησουμε πιο αποστομωτικές απαντήσεις. Προσπάθησε να μην τους δίνεις σημασία! :)

 

Καλή συνέχεια και τα ξαναλέμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

μπορείτε να συμβουλευτείτε και τις ακόλουθες δημοσιευσεις:

 

 

Οδηγίες παιδιάτρων προς αποφυγή

κρέμες από μητρικό γάλα

θηλασμός και κουτάλι

αντικατάσταση γευμάτων

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...