Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Καλησπέρα, είναι η πρώτη φορά που γράφω και θέλω να σας παραθέσω και την δική μου τραυματική εμπειρία. Πριν τρεις μήνες για πρώτη φορά έμαθα ότι είμαι έγκυος. Η χαρά μου ήταν απερίγραπτη. Κοιμόμουν ξυπνούσα και ονειρεύομουν. Μετά από αρκετές επισκέψεις και αφού βίωσα και μια μικρή αποκόλληση πλακούντα, ο γιατρός με πληροφόρησε ότι το μωρό δεν μεγαλώνει το οποίο απέδειξε και η χοριακή. Τελικά έκανα απόξυση. Να όμως που αμέσως μετά απο δυο μήνες ξαναμένω έγκυος και σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι. Πρέπει όμως να σας πω ότι ήταν ακριβώς η ίδια περίπτωση και μόλις χθες μου πήραν το μικρό μου φασολάκι. Είμαι απογοηετευμένη τόσο. Πικραμένη και νίωθω ζωντανή νεκρή. Και να φανταστείτε παντρεύομαι σε 15 μέρες.

 

Κοριτσακι μου γλυκο..περασες πολλα.αφησετα ολα πισω σου και κοιτα μπροστα...

Να χαρεις το γαμο σου...καθε γυναικα περναει και κατι αναλογο...

Μετα το γαμο σου κανε τις απαραιτητες εξετασεις πριν ξαναπροσπαθησεις για συλληψη..τιποτα δεν ειναι τυχαιο....

Δωσε χρονο στον οργανοσμο σου να αναρρωσει (σωματικα κ ψυχικα) στο λεω εγω..που βιαστηκα να μεινω μετα απο αποβολη και το ξαναεχασα το μπεμπακι μου..συμφωνα με τα λεγομενα του γιατρου μου..κατα πασα πιθανοτητα το δευτερο το εχασα επειδη δεν επανηλθε η μητρα στα φυσιολογικα της...αφησα ενα 6μηνο και τωρα ξαναπροσπαθω...

Μη το βαζεις κατω..

Υπομονη επιμονη και πιστη//τρεις λεξεις κι ομως τοσο σημαντικες..Βαλτες καλα στο μυαλουδακι σου και θα ρθει το μωρακι σας Σε φιλω

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαι εμενα ο γιατρος μου μου ειχε πει μετα απο 4 κυκλους να ξαναπροσπαθησω μετα την παλινδρομη οχι μονο για τη μητρα γιατι αυτη με τους δυο πρωτους κυκλους επανερχεται (οπως μου ειπε) αλλα για ολο το ορμονικο συστημα του οργανισμου που πρεπει να επαναρρυθμιστει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, είναι η πρώτη φορά που γράφω και θέλω να σας παραθέσω και την δική μου τραυματική εμπειρία. Πριν τρεις μήνες για πρώτη φορά έμαθα ότι είμαι έγκυος. Η χαρά μου ήταν απερίγραπτη. Κοιμόμουν ξυπνούσα και ονειρεύομουν. Μετά από αρκετές επισκέψεις και αφού βίωσα και μια μικρή αποκόλληση πλακούντα, ο γιατρός με πληροφόρησε ότι το μωρό δεν μεγαλώνει το οποίο απέδειξε και η χοριακή. Τελικά έκανα απόξυση. Να όμως που αμέσως μετά απο δυο μήνες ξαναμένω έγκυος και σκέφτομαι πόσο τυχερή είμαι. Πρέπει όμως να σας πω ότι ήταν ακριβώς η ίδια περίπτωση και μόλις χθες μου πήραν το μικρό μου φασολάκι. Είμαι απογοηετευμένη τόσο. Πικραμένη και νίωθω ζωντανή νεκρή. Και να φανταστείτε παντρεύομαι σε 15 μέρες.

 

Σου εύχομαι μέσα από την καρδιά μου να ξεπεράσεις πολύ σύντομα όλη αυτήν την περιπέτεια..... να ξέρεις πως σε καταλαβαίνω απόλυτα (είμαι και εγώ 3 μήνες μετά από παλίνδρομη) και συνήλθα πραγματικά πολύ δύσκολα. Τώρα έχουμε ξεκινήσει ξανά προσπάθειες και ότι θέλει ας γίνει........

Ψάξτε το όμως με εξετάσεις γιατί θα συμφωνήσω με τη Ι.Δώρα πως τίποτα δεν είναι τυχαίο. Εμείς κάναμε εξετάσεις στο έμβρυο και διαπιστώθηκε πως έπασχε από σύνδρομο Down..... ίσως τελικά να ήμουν και τυχερή μέσα στην ατυχία μου. Αμέσως μετά κάναμε εξετάσεις καρυότυπου και εγώ αλλά και ο σύζυγος, ευτυχώς όμως δεν έχουμε κανένα πρόβλημα. Οπότε από ότι μας είπε η γεννετίστρια ήταν απλώς ένα λάθος της φύσης που πρόλαβε και το διόρθωσε......

Η γνώμη μου είναι να προσπαθήσεις να μην το σκέφτεσαι και να επικεντρωθείς στις ετοιμασίες του γάμου σου. Το ξέρω πως είναι δύσκολο αλλά πίστεψέ με δεν μπορείς να κάνεις τίποτα άλλο στην παρούσα φάση.

Πολύ φιλικά :P.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χθες, 9w2d, πήγαμε στο γιατρό πανευτυχείς να ακούσουμε την καρδούλα του, γιατί μια βδομάδα πριν ήταν πολύ μικρούλι! Μετά από 9 μήνες προσπαθειών και πολλών απογοητεύσεων, νομίζαμε ότι θα ζούσαμε κι εμείς το μικρό αυτό θαύμα! Ε, "όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός γελάει"...

Δυστυχώς, ο σάκος μεγαλώνει αλλά το σποράκι μας άφαντο... Μετά από μια ολονυχτία, αφού στερέψανε πια τα δάκρυα, κάνουμε το σταυρό μας που η φύση φρόντισε για να μη μας βρουν τα χειρότερα...

Φοβάμαι για το μετά! Ο γιατρός μας είπε να περιμένουμε 3 μέρες ακόμα, να κάνω δυο χοριακές, να το σιγουρέψουμε και μετά βλέπουμε... Τι θα δούμε; Πάμε για απόξεση; Πρέπει να κάνουμε εξετάσεις να βρούμε τι φταίει;

Συγγνώμη αν σας κούρασα, απλά ήταν η πρώτη μας εγκυμοσύνη και τόσο μεγάλη η χαρά που νομίζω ότι αυτή η προσγείωση πόνεσε πραγματικά πολύ...

Link to comment
Share on other sites

Χθες, 9w2d, πήγαμε στο γιατρό πανευτυχείς να ακούσουμε την καρδούλα του, γιατί μια βδομάδα πριν ήταν πολύ μικρούλι! Μετά από 9 μήνες προσπαθειών και πολλών απογοητεύσεων, νομίζαμε ότι θα ζούσαμε κι εμείς το μικρό αυτό θαύμα! Ε, "όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια ο Θεός γελάει"...

Δυστυχώς, ο σάκος μεγαλώνει αλλά το σποράκι μας άφαντο... Μετά από μια ολονυχτία, αφού στερέψανε πια τα δάκρυα, κάνουμε το σταυρό μας που η φύση φρόντισε για να μη μας βρουν τα χειρότερα...

Φοβάμαι για το μετά! Ο γιατρός μας είπε να περιμένουμε 3 μέρες ακόμα, να κάνω δυο χοριακές, να το σιγουρέψουμε και μετά βλέπουμε... Τι θα δούμε; Πάμε για απόξεση; Πρέπει να κάνουμε εξετάσεις να βρούμε τι φταίει;

Συγγνώμη αν σας κούρασα, απλά ήταν η πρώτη μας εγκυμοσύνη και τόσο μεγάλη η χαρά που νομίζω ότι αυτή η προσγείωση πόνεσε πραγματικά πολύ...

λυπάμαι πολύ.... εννοείς ότι στην 8η βδομάδα δεν είχατε ακούσει καρδούλα? τί σας είχε πει ο γιατρός σας? η χοριακή σου ανέβαινε κανονικά από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

λυπάμαι πολύ.... εννοείς ότι στην 8η βδομάδα δεν είχατε ακούσει καρδούλα? τί σας είχε πει ο γιατρός σας? η χοριακή σου ανέβαινε κανονικά από την αρχή?

 

Η πρώτη χοριακή που έκανα ήταν 85 πριν την καθυστέρηση, ο πρώτος υπέρηχος έδειξε ενδομήτρια κύση και φύγαμε για διακοπές νομίζοντας ότι όλα πάνε καλά! Στο γιατρό ξαναπήγαμε μόλις επιστρέψαμε, 7w4d, αλλά ο υπέρηχος το έβγαζε μια βδομάδα μικρότερο! Προφανώς ο γιατρός μας την είχε ήδη ψυλλιαστεί από την προηγούμενη φορά γιατί μου έλεγε κάτι ασυναρτησίες, ότι δήθεν είναι πολύ μικρό και δε θα ακούγεται... Τελικά καλά μου έκανε, γιατί τώρα δεν έχω καμία ελπίδα να πάει καλά και κοιτάω μόνο τι θα κάνουμε από δω και πέρα... Αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο από ότι νόμιζα...

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη χοριακή που έκανα ήταν 85 πριν την καθυστέρηση, ο πρώτος υπέρηχος έδειξε ενδομήτρια κύση και φύγαμε για διακοπές νομίζοντας ότι όλα πάνε καλά! Στο γιατρό ξαναπήγαμε μόλις επιστρέψαμε, 7w4d, αλλά ο υπέρηχος το έβγαζε μια βδομάδα μικρότερο! Προφανώς ο γιατρός μας την είχε ήδη ψυλλιαστεί από την προηγούμενη φορά γιατί μου έλεγε κάτι ασυναρτησίες, ότι δήθεν είναι πολύ μικρό και δε θα ακούγεται... Τελικά καλά μου έκανε, γιατί τώρα δεν έχω καμία ελπίδα να πάει καλά και κοιτάω μόνο τι θα κάνουμε από δω και πέρα... Αλλά είναι πολύ πιο δύσκολο από ότι νόμιζα...

θα κάνεις μετρήσεις χοριακής για να δεις ότι η τιμή πέφτει. μετά μάλλον θα χρειαστείς απόξεση γιατί είσαι σε μεγάλη εβδομάδα. από κει και πέρα θα σου συνιστούσα να κάνεις οπωσδήποτε χρωμοσωμικό έλεγχο στο έμβρυο (όχι μόνο απλή ιστολογική) κι από το αποτέλεσμα θα δεις τί θα γίνει παραπέρα. αν υπάρχει χρωμοσωμική ανωμαλία, θεωρείται τυχαίο γεγονός και ξεμπερδεύεις (σχετικά εύκολα). αλλιώς πρέπει να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλία, ανοσολογικές, σάκχαρο, θυρεοειδή, μικρόβια κλπ που ευθύνονται για παλλίνδρομες. για να διασφαλίσεις όσο γίνεται ότι δεν θα το ξαναπεράσεις (το έχω πάθει 2 φορές λόγω βλακείας του 1ου γιατρού μου)

Link to comment
Share on other sites

θα κάνεις μετρήσεις χοριακής για να δεις ότι η τιμή πέφτει. μετά μάλλον θα χρειαστείς απόξεση γιατί είσαι σε μεγάλη εβδομάδα. από κει και πέρα θα σου συνιστούσα να κάνεις οπωσδήποτε χρωμοσωμικό έλεγχο στο έμβρυο (όχι μόνο απλή ιστολογική) κι από το αποτέλεσμα θα δεις τί θα γίνει παραπέρα. αν υπάρχει χρωμοσωμική ανωμαλία, θεωρείται τυχαίο γεγονός και ξεμπερδεύεις (σχετικά εύκολα). αλλιώς πρέπει να κάνεις εξετάσεις για θρομβοφιλία, ανοσολογικές, σάκχαρο, θυρεοειδή, μικρόβια κλπ που ευθύνονται για παλλίνδρομες. για να διασφαλίσεις όσο γίνεται ότι δεν θα το ξαναπεράσεις (το έχω πάθει 2 φορές λόγω βλακείας του 1ου γιατρού μου)

 

Εννοείται ότι είμαι έτοιμη να κάνω ΟΛΕΣ τις εξετάσεις τώρα, χωρίς να έχω και δεύτερη εμπειρία! Άλλωστε, 3 μήνες μέχρι να ξεκινήσουμε ξανά προσπάθειες (νομίζω τόσο χρειάζεται) τι θα κάνω; Φουλ εξετάσεις!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται ότι είμαι έτοιμη να κάνω ΟΛΕΣ τις εξετάσεις τώρα, χωρίς να έχω και δεύτερη εμπειρία! Άλλωστε, 3 μήνες μέχρι να ξεκινήσουμε ξανά προσπάθειες (νομίζω τόσο χρειάζεται) τι θα κάνω; Φουλ εξετάσεις!!

 

3 μήνες οπωσδήποτε. πρέπει να επανέλθει η μήτρα. άσε που και οι εξετάσεις θέλουν χρόνο. όλα καλά να πάνε από δω και πέρα!! απλά ζήτα από το γιατρό σου έλεγχο χρωμοσωμικό. μην αρκεστείς σε κάποια φράση "τυχαίο γεγονός".

Link to comment
Share on other sites

3 μήνες οπωσδήποτε. πρέπει να επανέλθει η μήτρα. άσε που και οι εξετάσεις θέλουν χρόνο. όλα καλά να πάνε από δω και πέρα!! απλά ζήτα από το γιατρό σου έλεγχο χρωμοσωμικό. μην αρκεστείς σε κάποια φράση "τυχαίο γεγονός".

 

Συμφωνώ και εγώ με αυτό!!!!!!

Στη δική μου περίπτωση κάναμε καρυότυπο στο έμβρυο και έδειξε σύνδρομο Down!!!!! Μετά προχωρήσαμε και κάναμε καρυότυπο και εμείς σαν γονείς και ευτυχώς δεν έχουμε πρόβλημα, οπότε για εμάς σημαίνει πως κάτι έγινε λάθος με τα χρωμοσώματα και προέκυψε αυτή η ανωμαλία.Και δεν σημαίνει πως θα ξανασυμβεί.

Κάποια στιγμή μου είχε πει μια γνωστή μου που είχε περάσει από τη διαδικασία της παλίνδρομης, πως στην παλίνδρομη πάντοτε κάτι τρέχει. Η φίλη μου είχε κολλήσει τοξόπλασμα και αφού έκανε θεραπεία γέννησε μετά 2 υγιέστατα παιδάκια!!!!!!!!

Γι΄αυτό καλύτερα να το ψάξεις. Ο καρυότυπος του εμβρύου θα σου δείξει σχεδόν τα πάντα!!!!

Εύχομαι καλή δύναμη!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

μετα απο 2 ολοκληρα χρονια και κατι μηνεσ και μετα απο ενδομητριωση και χαμηλη κινητικοτητα του ανδρα μου καταφεραμε να πιασουμε παιδακι η χαρα μασ κρατησε μονο 1.5 μηνασ 0πηγαμε ν ακουσουμε την καρδουλα κ αυτο ειχε γινει αγγελουδι στον ουρανο .την παρασκευη εκανα αποξεση κ απο τοτε ειμαστε ζωντανοι νεκροι.εχασα τον κοσμο μου ολοκληρο εχασα το φωσ μου κ την ζωη μου.ο ανδρασ μου χειροτερα απο μενα εγω τουλαχιστον μηλαω γ αυτο κλαιω χτυπιεμαι,εκεινον τιποτα πλα κλεινεται στο δωματιο.το θελαμε πολυ το λαχταρουσαμε ηταν το θειο δωρο μασ.δεν θελαμε να μαθουμε γιατι πεθανε τι νοημα ειχε.φαινοταν απ την αρχη δεν αναπτυσωταν καλα μασ ειπε η γιατροσ αλλα οσο χτυπουσε η καρδουλα ηλπιζε.και απ τη μια καλυτερα που ηταν ηδη νεκρο γιατι ακομα κ ρωστο δεν νομιζω να το ριχνα.αυτο το παιδι εφυγε κ μαζι του πηρε και τισ ψυχεσ μασ.ξερω νεοι ειμαστε θα κανουμε αλλο αλλα αχ αυτη τη στιγμη δεν υπερισχιει η λογικη δυστυχωσ.τ αγγελουδΑΚι μου βρισκεται ψηλα μ αλλα αγγελουδακια.ποσα ν αντεξει η ψυχη μασ τελικα?μακαρι να ναι το τελευταιο που μασ πληγωνει.......αντιο μωρακι μου η μαμα κ ο μπαμπασ παντα θα σε θυμουνται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(:(:(:(:(:(:(

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 2 ολοκληρα χρονια και κατι μηνεσ και μετα απο ενδομητριωση και χαμηλη κινητικοτητα του ανδρα μου καταφεραμε να πιασουμε παιδακι η χαρα μασ κρατησε μονο 1.5 μηνασ 0πηγαμε ν ακουσουμε την καρδουλα κ αυτο ειχε γινει αγγελουδι στον ουρανο .την παρασκευη εκανα αποξεση κ απο τοτε ειμαστε ζωντανοι νεκροι.εχασα τον κοσμο μου ολοκληρο εχασα το φωσ μου κ την ζωη μου.ο ανδρασ μου χειροτερα απο μενα εγω τουλαχιστον μηλαω γ αυτο κλαιω χτυπιεμαι,εκεινον τιποτα πλα κλεινεται στο δωματιο.το θελαμε πολυ το λαχταρουσαμε ηταν το θειο δωρο μασ.δεν θελαμε να μαθουμε γιατι πεθανε τι νοημα ειχε.φαινοταν απ την αρχη δεν αναπτυσωταν καλα μασ ειπε η γιατροσ αλλα οσο χτυπουσε η καρδουλα ηλπιζε.και απ τη μια καλυτερα που ηταν ηδη νεκρο γιατι ακομα κ ρωστο δεν νομιζω να το ριχνα.αυτο το παιδι εφυγε κ μαζι του πηρε και τισ ψυχεσ μασ.ξερω νεοι ειμαστε θα κανουμε αλλο αλλα αχ αυτη τη στιγμη δεν υπερισχιει η λογικη δυστυχωσ.τ αγγελουδΑΚι μου βρισκεται ψηλα μ αλλα αγγελουδακια.ποσα ν αντεξει η ψυχη μασ τελικα?μακαρι να ναι το τελευταιο που μασ πληγωνει.......αντιο μωρακι μου η μαμα κ ο μπαμπασ παντα θα σε θυμουνται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(:(:(:(:(:(:(

 

Ειλικρινά κοριτσάκι μου πολύ λυπάμαι γι αυτό που περνάς. Δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς, το ξέρω. Πέρασα παρόμοια κατάσταση τον Ιούνιο και μπορώ κάπως να σε καταλάβω. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως με τον καιρό θα μαλακώσει, θα δεις. Αν χρειαστείς βοήθεια να το κάνεις. Και μην ακούς κανένα τι σου λέει. Θες να το ζήσεις λυπημένη, να το ζήσεις! Και μεις εδώ θα είμαστε, ό,τι θέλεις εδώ είμαστε καλή μου.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά κοριτσάκι μου πολύ λυπάμαι γι αυτό που περνάς. Δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς, το ξέρω. Πέρασα παρόμοια κατάσταση τον Ιούνιο και μπορώ κάπως να σε καταλάβω. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως με τον καιρό θα μαλακώσει, θα δεις. Αν χρειαστείς βοήθεια να το κάνεις. Και μην ακούς κανένα τι σου λέει. Θες να το ζήσεις λυπημένη, να το ζήσεις! Και μεις εδώ θα είμαστε, ό,τι θέλεις εδώ είμαστε καλή μου.[/quote=

 

διαβαζοντασ τα λογια σου δακρυζω γιατι νιωθω για πρωτη φορα καποιοσ που με καταλαβαινει ευχαριστω πολυ μακαρι ολα να μασ πανε καλα και να μην ξαναζησουμε καμια ασχημα κατασταση.ειλικρινα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

διαβαζοντασ τα λογια σου δακρυζω γιατι νιωθω για πρωτη φορα καποιοσ που με καταλαβαινει ευχαριστω πολυ μακαρι ολα να μασ πανε καλα και να μην ξαναζησουμε καμια ασχημα κατασταση.ειλικρινα ευχαριστω

 

Να μην ευχαριστείς για τίποτε. Όλα θα πάνε καλά θα δεις. Το ξέρω πως δε με πιστεύεις τώρα, αλλά όλα θα πάνε καλά! Κουράγιο κοριτσάκι μου. Προσπάθησε να κάνεις πράγματα, ναι; Καλό είναι να ξεχνιέσαι και λιγάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά κοριτσάκι μου πολύ λυπάμαι γι αυτό που περνάς. Δεν υπάρχουν λόγια παρηγοριάς, το ξέρω. Πέρασα παρόμοια κατάσταση τον Ιούνιο και μπορώ κάπως να σε καταλάβω. Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι πως με τον καιρό θα μαλακώσει, θα δεις. Αν χρειαστείς βοήθεια να το κάνεις. Και μην ακούς κανένα τι σου λέει. Θες να το ζήσεις λυπημένη, να το ζήσεις! Και μεις εδώ θα είμαστε, ό,τι θέλεις εδώ είμαστε καλή μου.[/quote=

 

διαβαζοντασ τα λογια σου δακρυζω γιατι νιωθω για πρωτη φορα καποιοσ που με καταλαβαινει ευχαριστω πολυ μακαρι ολα να μασ πανε καλα και να μην ξαναζησουμε καμια ασχημα κατασταση.ειλικρινα ευχαριστω

 

 

Γλυκιά μου, να ξερες πόσο σε καταλαβαίνουμε όλες εμείς που δυστυχώς η μοίρα επέλεξε να μας πάρει τα μωράκια μας. Λυπάμαι πολύ που ακόμα μια κοπέλα έπρεπε να περάσει την απαίσια εμπειρία μιας παλλίνδρομης κύησης.

Θέλω όμως να είμαι αισιόδοξη οτι μας το χρωστάει η ζωή να μας δώσει αυτό που τόσο πολύ όλες μας παλεύουμε να πετύχουμε: ένα υγιές μωράκι.

Τον Γενάρη δυστυχώς μου πήρανε και το δικό μου στη 10η εβδ. Δεν θα σου πω ψέμματα, η ψυχολογία σου δεν θα είναι και η καλύτερη. Η αλήθεια είναι οτι με τον καιρό όμως καλυτερεύει. Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να πω οτι 8 μήνες μετά είμαι και στην καλύτερη μου φάση, γιατί δυστυχώς διάφορες περιπτώσεις μικροβίων-μυκητών αντιβιώσεις με κρατάνε μακριά απο τον στόχο μου που είναι να κάνω προσπάθειες για μια εγκυμοσύνη. Ελπίζω να τα ξεπεράσουμε όλα και να φουσκώσουν σύντομα οι κοιλίτσες μας...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μετα απο 2 ολοκληρα χρονια και κατι μηνεσ και μετα απο ενδομητριωση και χαμηλη κινητικοτητα του ανδρα μου καταφεραμε να πιασουμε παιδακι η χαρα μασ κρατησε μονο 1.5 μηνασ 0πηγαμε ν ακουσουμε την καρδουλα κ αυτο ειχε γινει αγγελουδι στον ουρανο .την παρασκευη εκανα αποξεση κ απο τοτε ειμαστε ζωντανοι νεκροι.εχασα τον κοσμο μου ολοκληρο εχασα το φωσ μου κ την ζωη μου.ο ανδρασ μου χειροτερα απο μενα εγω τουλαχιστον μηλαω γ αυτο κλαιω χτυπιεμαι,εκεινον τιποτα πλα κλεινεται στο δωματιο.το θελαμε πολυ το λαχταρουσαμε ηταν το θειο δωρο μασ.δεν θελαμε να μαθουμε γιατι πεθανε τι νοημα ειχε.φαινοταν απ την αρχη δεν αναπτυσωταν καλα μασ ειπε η γιατροσ αλλα οσο χτυπουσε η καρδουλα ηλπιζε.και απ τη μια καλυτερα που ηταν ηδη νεκρο γιατι ακομα κ ρωστο δεν νομιζω να το ριχνα.αυτο το παιδι εφυγε κ μαζι του πηρε και τισ ψυχεσ μασ.ξερω νεοι ειμαστε θα κανουμε αλλο αλλα αχ αυτη τη στιγμη δεν υπερισχιει η λογικη δυστυχωσ.τ αγγελουδΑΚι μου βρισκεται ψηλα μ αλλα αγγελουδακια.ποσα ν αντεξει η ψυχη μασ τελικα?μακαρι να ναι το τελευταιο που μασ πληγωνει.......αντιο μωρακι μου η μαμα κ ο μπαμπασ παντα θα σε θυμουνται!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:(:(:(:(:(:(:(

 

Eρίνα μου λυπάμαι πραγματικα παρα πολύ. περασα κι εγω αυτη την ασχημη εμπειρια της παλλινδρομης στην 9η εβδομαδα. δυστηχως το συναισθημα και η απογοητευση δεν περιγραφονται....ειναι σοκαριστικο. εκτος απο υπομονη και κουραγιο δεν νομιζω οτι μπορεις να κανεις κατι αλλο. και εκανες πολυ καλα που μπηκες εδω να μοιραστεις τον πονο σου. εδω θα βρεις πραγματικα κοπελες που θα σε καταλαβαουν. και ειναι καλο να μιλας γιατι το βγαζεις απο μεσα σου.

αν θες ομως μια συμβουλη ψαξτο. βρες αν υπηρχε καποια αιτια της παλλινδρομης. μην το αφησεις ετσι κουκλα μου. οι περισσοτεροι γιατροι λενε οτι ειναι τυχαιο γεγονος.....όμως αξιζει να αφησεις στην τυχη την επομενη εγκυμοσυνη σου?

εγω μετα την αποξεση εμαθα οτι ειχα 2 διαφραγματα στη μητρα. δεν αφηναν το μωρακι μου να αιματωθει σωστα. εκανα υστεροσκοπηση τον Ιουλιο και πριν απο την επεμβαση εκανα εξεταση θρομβοφιλιας οπου βγηκα θρομβοφιλικη και οταν ξανα μεινω εγκυος θα πρεπει να κανω ενεσεις. αν δεν το εψαχνα δεν θα το ηξερα και ετσι θα ξανα αντιμετωπιζα προβλημα. δεν σημαινει βεβαια πως επειδη εχω ενα προβλημα εγω αναγκαστικα θα εχεις κι εσυ....μπορει οντως να οφειλεται σε τυχαιο γεγονος.....αλλα ΨΑΞΤΟ.

θα δεις πως οσο περναει ο καιρος ο πονος σου θα μαλακωνει. δεν θα το ξεχασεις βεβαια ποτε αλλα τουλαχιστον θα εισαι καλυτερα.

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως προστεθηκα και γω στην παρεα.

εκανα αποξεση πριν μια εβδομαδα μετα από αποβολη με φριχτους πονους και αιμα σαν απο ταινια θρίλερ:-(. το έχασα 9w απο αιμάτωμα κι ας το πάλεψα με ultrogestan, ενέσεις και ξάπλα.

το ειχαμε δει στον υπέρηχο την προηγούμενη μερα και είχαμε ακουσει την καρδούλα του αλλα...

την επομενη με επιασαν πονοι απιστευτοι και το κουφο ηταν πως δεν πήγε το μυαλό μου γιατί ήταν σαν κολικός εντέρου, μεχρι που μετα απο μισή ώρα άρχισε το αιμα. ο σάκος ειχε μείνει στον τράχηλο όπως μου είπε ο γιατρός και δεν γλίτωσα και την αποξεση.

προσπαθουσαμε 3 χρόνια λόγω πολυκυστικών και τώρα τρομάζω με την σκέψη του πότε θα τα ξανακαταφέρουμε:(

για τον ψυχικο πόνο δεν θα μιλήσω... ξέρετε... μονο σε σας εχω καταφέρει να μιλήσω...

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως προστεθηκα και γω στην παρεα.

εκανα αποξεση πριν μια εβδομαδα μετα από αποβολη με φριχτους πονους και αιμα σαν απο ταινια θρίλερ:-(. το έχασα 9w απο αιμάτωμα κι ας το πάλεψα με ultrogestan, ενέσεις και ξάπλα.

το ειχαμε δει στον υπέρηχο την προηγούμενη μερα και είχαμε ακουσει την καρδούλα του αλλα...

την επομενη με επιασαν πονοι απιστευτοι και το κουφο ηταν πως δεν πήγε το μυαλό μου γιατί ήταν σαν κολικός εντέρου, μεχρι που μετα απο μισή ώρα άρχισε το αιμα. ο σάκος ειχε μείνει στον τράχηλο όπως μου είπε ο γιατρός και δεν γλίτωσα και την αποξεση.

προσπαθουσαμε 3 χρόνια λόγω πολυκυστικών και τώρα τρομάζω με την σκέψη του πότε θα τα ξανακαταφέρουμε:(

για τον ψυχικο πόνο δεν θα μιλήσω... ξέρετε... μονο σε σας εχω καταφέρει να μιλήσω...

ax maraki moy na kseres poso se katalaveno......ego eixa palidromei kiisi ton ioynio kai ekana apoksesi kai ego...o psixikos ponos einai to xeirotero..alla mhn apogoitevesai ola tha ginoyne na exeis pisth mesa soy...ego nomiza pos ola ta xronia exo polikistikes kai shmera sygkekrimena anatrapikan ola...gia ayto soy leo...alla to pio shmantiko einai kai o giatros mas...einai to a kai to ω sthn psixologia mas...ksero oti tora se troei ena megalo giati alla dystixos den tha apantithei pote ayto to erotima...syntoma tha gineis manoyla tha to deis.....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως προστεθηκα και γω στην παρεα.

εκανα αποξεση πριν μια εβδομαδα μετα από αποβολη με φριχτους πονους και αιμα σαν απο ταινια θρίλερ:-(. το έχασα 9w απο αιμάτωμα κι ας το πάλεψα με ultrogestan, ενέσεις και ξάπλα.

το ειχαμε δει στον υπέρηχο την προηγούμενη μερα και είχαμε ακουσει την καρδούλα του αλλα...

την επομενη με επιασαν πονοι απιστευτοι και το κουφο ηταν πως δεν πήγε το μυαλό μου γιατί ήταν σαν κολικός εντέρου, μεχρι που μετα απο μισή ώρα άρχισε το αιμα. ο σάκος ειχε μείνει στον τράχηλο όπως μου είπε ο γιατρός και δεν γλίτωσα και την αποξεση.

προσπαθουσαμε 3 χρόνια λόγω πολυκυστικών και τώρα τρομάζω με την σκέψη του πότε θα τα ξανακαταφέρουμε:(

για τον ψυχικο πόνο δεν θα μιλήσω... ξέρετε... μονο σε σας εχω καταφέρει να μιλήσω...

:cry: ίσως δεν βοηθήσω και πολύ, αλλά λένε πως όταν καταφέρεις να μείνεις έγγυος είναι πολύ σημαντικό, κι ας μη προχώρησε...μετά θα ξαναμείνεις και σε λίγο καιρό θα έχεις το μωρό σου αγγαλιά καλή μου!

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

αχ ρε κοριτσια, σας ευχαριστω πολυ για την στηριξη.

ο γιατρος μου μου ειπε να αρχισουμε αμεσως τις προσπαθειες και στην αρχη ανησυχουσα γιατι καποιες κοπελες γραφαν πως αν μεινεις αμεσως ειναι πιθανον να πεσει ευκολα. ομως τωρα σκεφτομαι ποσο δυσκολα εχω ωορηξια και μου φαίνεται ειρωνική η ανησυχία μου.

ευχομαι σε όλες τις κοπέλες που γραφουν σε αυτο το θεμα με ολη μου την καρδια να ερθει γρήγορα ένα υγιές μωράκι να μας απαλύνει τον πόνο. γιατί να ξέχάσουμε δεν παίζει...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!test θετικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αχ φοβαμαι παρα πολυ.....δεν θα αντεξω να μην τα καταφερω αυτη τη φορα....ημουν τοσο στεναχωρημενη αυτες τις μερες γιατι θα γεννουσα το κοριτσακι μου αλλα το σπορακι μπηκε τις μερες που θα γεννουσα!!!!!!

Μικρη Barbie

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσιααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!test θετικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!αχ φοβαμαι παρα πολυ.....δεν θα αντεξω να μην τα καταφερω αυτη τη φορα....ημουν τοσο στεναχωρημενη αυτες τις μερες γιατι θα γεννουσα το κοριτσακι μου αλλα το σπορακι μπηκε τις μερες που θα γεννουσα!!!!!!

 

Συγχαρητηρια,

μην φοβασαι ολα θα πανε τελεια αυτη τη φορα, θα το δεις. να προσεχεις τον εαυτο σου και να μην κουραζεσαι.

να εχεις μια ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ εγκυμοσυνη κοπελα μου.

 

(κι εγω ΠΗΤ 28/10 θα ειχα. αυτο το μηνα ξεκινησαμε παλι επαφες.....αυτο σκεφτομουν κι εγω, μηπως το αγγελακι μου μου στειλει αδελφακι κοντα στην πητ. )

gdTrp2.png

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητηρια,

μην φοβασαι ολα θα πανε τελεια αυτη τη φορα, θα το δεις. να προσεχεις τον εαυτο σου και να μην κουραζεσαι.

να εχεις μια ΤΕΛΕΙΟΜΗΝΗ εγκυμοσυνη κοπελα μου.

 

(κι εγω ΠΗΤ 28/10 θα ειχα. αυτο το μηνα ξεκινησαμε παλι επαφες.....αυτο σκεφτομουν κι εγω, μηπως το αγγελακι μου μου στειλει αδελφακι κοντα στην πητ. )

Σε ευχαριστω πολυ!!!που ξερεις μπορει να συμβει ετσι και σε εσενα!!!μεσα απο την καρδια μου στο ευχομαι!!!!

Μικρη Barbie

Link to comment
Share on other sites

bebe barbie ποσο χαιρομαι για σενα!!!!!! Θυμαμαι που συζητουσαμε γιατι την ιδια εποχη περασαμε τις δυσκολιες. Περασμενα ξεχασμενα!!! Να δεις που ολα θα πανε καλα και θα εισαι γουρλου και για τις υπολοιπες . Σου ευχομαι ενα υγιες και τελειομηνο μωρο με πολλη αγαπη!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...