Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Δεν ξέρεις πόσο σε νοιώθω.... εγώ δεν εχω ακόμα καταφέρει να το ξεπεράσω, ειναι στο μυαλό μου, αλλά προσπαθώ τώρα πια να το διώχνω όταν κάνω σκέψεις του τύπου "τώρα θα ειχα κ εγω κοιλίτσα"....

Κ εγω αρχές Ιανουαρίου απέβαλλα, ήταν ανεμβρυική κύηση, δεν ακούσαμε καρδούλα :cry:

Κ εμένα μου είπε ότι ήταν τυχαίο γεγονός αλλά δεν ησύχασα, άλλαξα γιατρό, έκανα εξετάσεις κ ίσως να έχουμε βρει το πρόβλημα (θρομβοφιλία).

Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες μας κ να τα καταφέρουμε!

 

 

Μόνο κάποιος που το έχει ζήσει μπορεί να σε καταλάβει.

Δυστυχώς οι γύρω μπορούν να καταλάβουν μέχρι ενός σημείου.

Κάποιοι ίσως και να απορούν γιατί άραγε μας παίρνει τόσο καιρό να συνέλθουμε ψυχολογικά απο μια τέτοια κατάσταση και να μην καταλαβαίνουν την ανάγκη μας να κλάψουμε για αυτό που τόσο μας πονάει. Απαιτούν καμιά φορά να χαίρεσαι και όταν βλέπεις ή ακούς για καινούργιες εγκυμοσύνες. Βαρέθηκα να κάνω τον καραγκιόζη, αλλά σε αντίθετη περίπτωση είσαι άκαρδη και μικρόψυχη... το λιγότερο!

Τέλος πάντων, όπως και να χει, πρέπει μόνες μας να ξαναβρούμε τις δυνάμεις μας και να ορθοποδίσουμε για να έχουμε το τόσο επιθυμητό μας αποτέλεσμα! Και θα το έχουμε - το πιστεύω!

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Kαλησπέρα κορίτσια...τον περασμένο Σεπτέμβρη είχα την πρώτη μου παλλίνδρομο στις 9 εβδομάδες και σήμερα ανακάλυψα ότι για δεύτερη φορά το μωράκι μου παλλινδρόμισε πάλι στις 9 εβδομάδες...:(δεν μπορώ να σας περιγράψω πως νιώθω...δεν υπάρχουν λέξεις...μόνο ένα γιατί τεράστιο...Από την πρώτη φορά είχαμε κάνει όλες τις εξετάσεις εκτός από καρυότυπο και ήταν όλα καλά!!Την Παρασκευή θα κάνω την απόξεση...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!!!! κ εγω σημερα πηγα και εκανα αποξεση...πολυ δυσκολο και ψυχοφορο πραγμα..αλλα ειναι για το καλο μας...χθες πηγα στον γιατρο κ μ ειπε πως ειχε σταματησει δυστυχως η αναπτυξη του εμβρυου μου....μου εδωσε αντιβιωση να πιω για 4 μερες κ μετα θα με δει μετα την πρωτη μου περιοδος.!!!! δεν θα το βαλω κατω ομως θα ξανα προσπαθησω γιατι το θελω παρα πολυ αυτο το παιδι....κουραγιο σε ολες...

Link to comment
Share on other sites

Οτι και να σας πω κορίτσια μου αυτή τη στιγμή είναι πολύ λίγο μπροστά στον πόνο που νιώθετε! Πάρτε το χρόνο σας, κλάψτε, βγείτε απο το σπίτι, συζητήστε το με τον άντρα σας - οτιδήποτε θα βοηθήσει να ξεθυμάνει ο πόνος και ο θυμός αυτή τη στιγμή.

Όμως ποτέ μα ποτέ μην τολμήσετε να κατηγορήσετε τον εαυτό σας γι'αυτό.

Δυστυχώς είναι πάνω απο τις δυνάμεις μας.

Λυπάμαι πολύ που πρέπει να τα περνάμε αυτά...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρεις πόσο σε νοιώθω.... εγώ δεν εχω ακόμα καταφέρει να το ξεπεράσω, ειναι στο μυαλό μου, αλλά προσπαθώ τώρα πια να το διώχνω όταν κάνω σκέψεις του τύπου "τώρα θα ειχα κ εγω κοιλίτσα"....

Κ εγω αρχές Ιανουαρίου απέβαλλα, ήταν ανεμβρυική κύηση, δεν ακούσαμε καρδούλα :cry:

Κ εμένα μου είπε ότι ήταν τυχαίο γεγονός αλλά δεν ησύχασα, άλλαξα γιατρό, έκανα εξετάσεις κ ίσως να έχουμε βρει το πρόβλημα (θρομβοφιλία).

Εύχομαι να πάνε όλα καλά σε όλες μας κ να τα καταφέρουμε!

 

ειχα κι εγω μια ανεμβρυικη κυηση και μια παλλινδρομη πριν αρκετα χρονια. Εκανα εξεταση για θρομβοφιλια επειδη επεμενα εγω (δεν εχω τελικα), ο γιατρος ομως ελεγε οτι η θρομβοφιλια ευθυνεται για παλλινδρομες κυησεις μετα την 9η εβδομαδα. Επομενως δε νομιζω η ανεμβρυικη σου κυηση να οφειλεται εκει. Δες το πραγματικα σαν τυχαιο γεγονος :)

ExxSp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια λες και ειναι επιδημια αυτο το πραγμα με τις παλλινδρομες.

Ειχα και εγω παλλινδρομη τον φεβρουαριο στις 9 εβδομαδες,ειχα και αλλη εγκυμοσυνη πριν την παλλινδρομη που δεν ειχε αισιο τελος και εκανα διακοπη την 23 εβδομαδα.

Ειναι πολλες φορες που με παιρνει απο κατω,και αλλες που παταω και παλι στα ποδια μου.Καποια στιγμη θα τα καταφερουμε και εμεις κοριτσια.

Μια μεγαλη αγκαλια σε ολες,σας ευχομαι τα καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω αν σας παρηγορει αλλα ειχα κι εγω παλλιδρομη κυηση ειδαμε σακο αλλα δεν ακουσαμε καρδουλα...ημουνα χαλια για μερες αλλα ο γιατρος μου πε τυχαιο γεγονος και δεν το ψαξα μιας κι ειχα ηδη κι αλλο παιδακι και δεν με επαιρνε να με παρει απο κατω και να με βλεπει να κλαιω...περιμενα να μου ρθει μια περιοδος οπως μου πε ο γιατρος και μετα κατευθειαν ξεκινησαμε προσπαθειες και επιασα αμεσως δηλαδη πριπου 2,5 μηνες μετα...γι'αυτο μη σας παιρνει απο κατω γιατι πραγματικα επειδη το χω ψαξει το θεμα παλιοτερα που δυσκολευτηκα να πιασω το πρωτο παιδι τελικα κατεληξα οτι η ψυχολογια ειναι το παν....μολις σου φυγει το αγχος αμεσως ολα πανε καλυτερα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκανα σημερα αποξεση και μου ειπε ο γιατρος μου οτι θα εχω αιμα για λιγες μερες...γυρισα σπιτι, ειχα αρκετο και τωρα που πηγα στο μπανιο εχω παρα πολυ λιγο....ειναι λογικο??????ανησυχωωωωωω..........

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εκανα σημερα αποξεση και μου ειπε ο γιατρος μου οτι θα εχω αιμα για λιγες μερες...γυρισα σπιτι, ειχα αρκετο και τωρα που πηγα στο μπανιο εχω παρα πολυ λιγο....ειναι λογικο??????ανησυχωωωωωω..........

 

Glukia mou afou sou eipe kai o giatros oti tha exeis aima, giati na min einai fusiologiko? antibiosi sou edwse kai xapaki gia tin aimoragia?

einai polu duskolo kai kserw pws niwtheis, upomoni kai ola tha pane kala..

ennoeitai na min agxwnesai alla na psaxnesai..koritsia oles na psaxneste alla oxi me agxos..

euxomai na pane ola kala!!

Link to comment
Share on other sites

Glukia mou afou sou eipe kai o giatros oti tha exeis aima, giati na min einai fusiologiko? antibiosi sou edwse kai xapaki gia tin aimoragia?

einai polu duskolo kai kserw pws niwtheis, upomoni kai ola tha pane kala..

ennoeitai na min agxwnesai alla na psaxnesai..koritsia oles na psaxneste alla oxi me agxos..

euxomai na pane ola kala!!

 

ναι μου εδωσε αντιβιοση για 4 μερες....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι μου εδωσε αντιβιοση για 4 μερες....

 

Ola kala kserei o giatros ki egw gia 5 imeres pira antibiosi kai gia 7 meres xapakia gia to aima, den ponousa omws kai i epomeni periodo eixe aima alla oxi kai toso polu pou lene, oso gia pono den eixa polu, tha elega diladi oti den katalaba kai ton pono dioti o ponos o psuxikos einai megaluteros.

Pantws min stenaxwriesai, ola exoun enan skopo pou ginontai.

Egw stin arxi fobithika gia mena, alla oso pernousan oi meres suneiditopoisa oti me pligwse oli i katastasi.

Ton Maio ekana ton katharismo, diladi einai prosfato.

Twra perimenw tis diakopoules kai tin ksekourasi, prospatheies tha ksekinisw meta ton augousto giati thelw na perasoun 2-3 mines gia na iremisw..

Ygeia kai swmatiki kai psuxiki fusika kai ola tha pane kala.

Ksaplwse na ksekourasteis twra kai se liges meres, afou sou erthei i epomeni periodos tha eisai kalutera kai san psuxologia.

Filakia polla!!

Link to comment
Share on other sites

Γεία σας!Το μώρο μου είναι 18 μηνών και πριν 2 μήνες έμαθα οτι θα κάνω ξανά μωρό.Οταν πήγα στο ιατρό να ακούσουμε την καρδούλα του δεν υπήρχε μωρό παρά ένας 'αδειος σάκος.Εκλαψα.γιατί έλεγα συνέχεια αλλα τιποτα.ο ΙΑΤΡΟς είπε παλινδρομη κυηση και ξανα προσπάθειες σε 3 μηνες.Μέτα την απόξεση ένιωσα χάλια,μίση,κενή.Γιατί να χάνουμε έτσι τα μωρά μας?χωρίς να φταίμε?Φοβάμαι μην μου τύχει ξανά.Θέλω πολύ 2 παιδάκια.:(

Link to comment
Share on other sites

kalimera koritsia..

Dystyxos k ego sto club gia parigoria mera apo palindromi kyisi..

Ekana ton Maio exosomatiki gia proti fora i opoia k petyxe !!!!

Omos to moraki mou palindromise..

H proti xoriaki itan arketa xamili opote stin defteri diapistosame oti to noumero den proxorise katholou..

 

Einai poly dyskolo k akoma den exo synelthei idiaitera giati ayto egine prin 4 meres !!!

Apo ti mia na petyxainei k apo tin alli na to xaneis .. an eixa idi ena paidi tha to epairna pio xalara ---nomizo--- alla tora ......... anameikta synaisthimata !!!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο κάποιος που το έχει ζήσει μπορεί να σε καταλάβει.

Δυστυχώς οι γύρω μπορούν να καταλάβουν μέχρι ενός σημείου.

Κάποιοι ίσως και να απορούν γιατί άραγε μας παίρνει τόσο καιρό να συνέλθουμε ψυχολογικά απο μια τέτοια κατάσταση και να μην καταλαβαίνουν την ανάγκη μας να κλάψουμε για αυτό που τόσο μας πονάει. Απαιτούν καμιά φορά να χαίρεσαι και όταν βλέπεις ή ακούς για καινούργιες εγκυμοσύνες. Βαρέθηκα να κάνω τον καραγκιόζη, αλλά σε αντίθετη περίπτωση είσαι άκαρδη και μικρόψυχη... το λιγότερο!

Τέλος πάντων, όπως και να χει, πρέπει μόνες μας να ξαναβρούμε τις δυνάμεις μας και να ορθοποδίσουμε για να έχουμε το τόσο επιθυμητό μας αποτέλεσμα! Και θα το έχουμε - το πιστεύω!

Έχεις δίκιο, έτσι ειναι τα πράγματα. Ακόμα κ φίλη μου με παιδί γύρισε κ είπε (τις πρώτες μέρες μετά την απόξεση) ότι αντιδρώ υπερβολικά!Κ εκεί κατάλαβα ότι είμαι/είμαστε μόνες μας κ πρέπει μόνες να το αντιμετωπίσουμε.....

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites

ειχα κι εγω μια ανεμβρυικη κυηση και μια παλλινδρομη πριν αρκετα χρονια. Εκανα εξεταση για θρομβοφιλια επειδη επεμενα εγω (δεν εχω τελικα), ο γιατρος ομως ελεγε οτι η θρομβοφιλια ευθυνεται για παλλινδρομες κυησεις μετα την 9η εβδομαδα. Επομενως δε νομιζω η ανεμβρυικη σου κυηση να οφειλεται εκει. Δες το πραγματικα σαν τυχαιο γεγονος :)

Μακάρι να ήταν τυχαίο γεγονός... αλλά βλέπω τώρα κ πρόβλημα με το σπερμοδιάγραμμα του άνδρα μου.... τι να πω

fA47p3.png?5wdXDgnUjYnWp3.png?T9zisx6U
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

kalimera koritsia..

Dystyxos k ego sto club gia parigoria mera apo palindromi kyisi..

Ekana ton Maio exosomatiki gia proti fora i opoia k petyxe !!!!

Omos to moraki mou palindromise..

H proti xoriaki itan arketa xamili opote stin defteri diapistosame oti to noumero den proxorise katholou..

 

Einai poly dyskolo k akoma den exo synelthei idiaitera giati ayto egine prin 4 meres !!!

Apo ti mia na petyxainei k apo tin alli na to xaneis .. an eixa idi ena paidi tha to epairna pio xalara ---nomizo--- alla tora ......... anameikta synaisthimata !!!

 

Πόσο σε καταλαβαίνω... ειδικά αυτό το "απο τη μια να το πετυχαίνεις και απο την άλλη να το χάνεις" κρύβει μεγάλη πίκρα που την έχω & εγώ...

Μετά απο 1,5 χρόνο προσπαθειών, το πετύχαμε & εμείς και εκεί που λες, οκ τώρα θα πάνε ολα καλά, και το πιστεύεις, γιατί το θες οσο τίποτα στον κόσμο, ξαφνικά έρχεται ένα ωραίο πρωι και σου το παίρνουν πίσω.

Sorry, λάθος. Next time... έτσι απλά!

Δεν υπάρχει όμως πολλές φορές απάντηση στο "γιατί" μας.

Αν ψαχτείς και βρεις κάτι, λες "αυτό ήταν! τώρα θα το φτιάξουμε και την επόμενη φορά θα το πετύχουμε!". Δεν είναι όμως πάντα έτσι δυστυχώς.

Ομολογώ πάντως οτι το φαινόμενο είναι ανησυχητικά συχνό...

veMDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο μενα ειμαι καινουρια στο φορουμ...Ηθελα να πω πως καποια πραγματα γινονται για καποιον λογο και ελπιζω να γινονται για τον σωστο λογο!!Ξερω ποσο πολυ ποναει η απωλεια ενος μωρου,του δικου μας μωρου,τα γιατι ειναι αυτα που μας βασανιζουν.Εχω χασει κι εγω 2 αγγελακια στην 7η και 10η εβδομαδα.Τον ξερω αυτον τον πονο δυστηχως..Πρεπει να βρουμε τη δυναμη να ξεπερναμε τα εμποδια και να συνεχιζουμε πιο δυνατες.Ευχομαι σε ολες ενα μωρακι να γεμισει την αγκαλια που τοσο λαχταρα να γεμισει.Κουραγιο λοιπον και δυναμη!!

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

Σε όλες τις κοπέλες που αγωνίζονται να γίνουν μανούλες εύχομαι να έρθει γρήγορα το πολυπόθητο. Κορίτσια μην το βάζετε κάτω, κι εγώ τα πέρασα και ξέρω πόσο δύσκολο είναι. Μετά από 3 παλίνδρομες και μια διακοπή λόγω προβλήματος στο έμβρυο, στα 42 μου απέκτησα ένα υγιέστατο αγοράκι. Δεν έχω ξεχάσει τον πόνο από τα μωρά που έχασα αλλά ίσως αυτές οι δυσάρεστες εμπειρίες μας δυναμώνουν και μας κάνουν να εκτιμάμε περισότερο το δώρο της μητρότητας, γιατί είναι δώρο κι όχι κάτι δεδομένο για πολλές από μας. Να είστε όλες καλά!

καλοριζικο να ειναι το μωρακι σου!!!να σου ζησει ,να το χαιρεσαι και εχεις απολυτο δικιο!!μην το βαζετε κατω κοριτσια,τα εχω περασει και εγω αλλα θα δειτε οτι σιγα σιγα περναει ο πονος ,δεν προκειται να ξεχασετε αλλα να προσπαθειτε χωρις αγχος και χωρις να σκεφτεστε συνεχεια οτι μπορει να το ξαναπαθετε.καθε εγκυμοσυνη ειναι διαφορετικη και θα δειτε οτι με ηρεμια θα τα καταφερετε.σας το ευχομαι με ολη μου την καρδια!!!!

φιλακια πολλα

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σε καταλαβαίνω... ειδικά αυτό το "απο τη μια να το πετυχαίνεις και απο την άλλη να το χάνεις" κρύβει μεγάλη πίκρα που την έχω & εγώ...

Μετά απο 1,5 χρόνο προσπαθειών, το πετύχαμε & εμείς και εκεί που λες, οκ τώρα θα πάνε ολα καλά, και το πιστεύεις, γιατί το θες οσο τίποτα στον κόσμο, ξαφνικά έρχεται ένα ωραίο πρωι και σου το παίρνουν πίσω.

Sorry, λάθος. Next time... έτσι απλά!

Δεν υπάρχει όμως πολλές φορές απάντηση στο "γιατί" μας.

Αν ψαχτείς και βρεις κάτι, λες "αυτό ήταν! τώρα θα το φτιάξουμε και την επόμενη φορά θα το πετύχουμε!". Δεν είναι όμως πάντα έτσι δυστυχώς.

Ομολογώ πάντως οτι το φαινόμενο είναι ανησυχητικά συχνό...

 

Kai ego etsi niotho..oups!! kai tora ti??????

tora omos ektos apo tin agonia mou prostethike k o fovos..

pali exosomatiki , pali farmaka k erotimatika typou: k an den petyxei tora i exosomatiki ? k an petyxei pali k to xaso ? kai an ?? kai an ?? kai ti ftaiei? kai ego ti ftaio ? kai tooooooosa polla !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δυστυχώς έκανα χθες απόξεση λόγω παλίνδρομης..... ήταν η πρώτη φορά που βίωσα κάτι ανάλογο. Το μωράκι μου το έχασα την 8η εβδομάδα..... Τα συναισθήματα..... τι να πω..... κάτι περισσότερο από χάλια!!!!!!!!! Είμαι σε κατάσταση απόλυτης θλίψης και ένα μεγάλο ΓΙΑΤΙ γυρνάει γύρω από το μυαλό μου. Είχα ακούσει την καρδούλα του και ήταν μια χαρά..... Τι μπορεί να έφταιξε τελικά;

Σε 1 μήνα περίπου θα πάρουμε τα αποτελέσματα από τον καρυότυπο του μωρού μας, ελπίζω να μου δώσουν μια λογική απάντηση για το τι μπορεί να πήγε στραβά και βιώνω αυτές τις πολύ δυσάρεστες στιγμές. Ελπίζω να μην μου πουν..... τυχαίο γεγονός...... ειλικρινά δεν αντέχω να το περάσω ξανά!!!!!

Το μόνο που με παρηγορεί είναι η 2.5 ετών κορούλα μου..... αισθάνομαι πολύ τυχερή που υπάρχει στη ζωή μου!!!!!!

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ax natasoyla μου ποσο σε καταλαβαινω τα ιδια λεω κι εγω στον εαυτο μου.Ευτυχως εχω το αγορακι μου (3,5 ετων) διπλα μου και μου δινει κουραγιο.Σου ευχομαι να το ξεπερασεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα και να ξεκινησεις με νεες δυναμεις.Κανε ολες τις απαραιτητες εξετασεις και μην αρκεστεις στο "τυχαιο γεγονος".Σε φιλω γλυκα και ας μη σε ξερω,γνωριζω πολυ καλα αυτον τον πονο...Μη σταματησεις στιγμη να ελπιζεις..

cu35p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ax natasoyla μου ποσο σε καταλαβαινω τα ιδια λεω κι εγω στον εαυτο μου.Ευτυχως εχω το αγορακι μου (3,5 ετων) διπλα μου και μου δινει κουραγιο.Σου ευχομαι να το ξεπερασεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα και να ξεκινησεις με νεες δυναμεις.Κανε ολες τις απαραιτητες εξετασεις και μην αρκεστεις στο "τυχαιο γεγονος".Σε φιλω γλυκα και ας μη σε ξερω,γνωριζω πολυ καλα αυτον τον πονο...Μη σταματησεις στιγμη να ελπιζεις..

 

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ Δώρα για την υποστήριξη!!!!! Είναι πολύ σημαντικό να ξέρω πως υπάρχουν κοπέλες που μπορούν πολύ απλά να καταλάβουν πως αισθάνομαι!!!!!!

Δεν έχω μάθει να το βάζω εύκολα κάτω στη ζωή μου, αλλά αυτή τη φορά γονάτισα στην κυριολεξία...... Ξέρω πως θα ''σηκωθώ'' και ξέρω πως θα το κάνω σύντομα, αλλά ως τότε θα είμαι ένα ράκος!!!!!

Και βεβαίως δεν θα αρκεστώ στο τυχαίο γεγονός που πιθανόν να μου ''πασάρει'' ο καθένας, πιστεύω πως τίποτα δεν είναι τυχαίο στη ζωή μας. Όπου υπάρχουν προβλήματα, υπάρχουν και λύσεις.

Φιλιά.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι κι εγώ...

Έχασα το πρώτο μου σποράκι πριν λίγες μέρες, κι από τότε ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το θέμα από την αρχή, αλλά κάπου στην 26η σελίδα... λαχάνιασα!

Το σποράκι μου έφυγε στην 5η εβδομάδα κύησης, πάνω που το είχα πει σε όλους και είχα ήδη κανονίσει τί θα κάνω για κούνια και καρότσι. Και πάνω εκεί με πιάνουν τρομεροί πόνοι και αίμα. Νόμιζα οτι θα σβήσω από τους πόνους, χάιδευα την κοιλιά μου και του έλεγα "μη φύγεις, σε παρακαλώ, μη φύγεις"... αλλά αυτό είχε ήδη φύγει.

Την ίδια μέρα έκανα χοριακή και ήταν η μισή από τη μισή από την χοριακή που έκανα όταν έμαθα πως ήμουν έγκυος. Όταν είδα το νούμερο έμεινα στήλη άλατος.

Ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση και κάνουμε χοριακές για να βεβαιωθούμε οτι κατεβαίνει η τιμή. Μετά από την πρώτη περίοδο που θα μου έρθει, και κάποιες εξετάσεις που θα κάνουμε, μου είπε πως μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε.

Έναν χρόνο το παλεύαμε αυτό το σποράκι. Σχεδόν είχα αρχίσει να μην ελπίζω πια. Και μόλις ήρθε κόντεψαμε να σκάσουμε από ευτυχία. Πρόσεχα τα πάντα, δεν ήθελα να κάνω το παραμικρό λάθος που θα το έβλαπε.

Φαίνεται όμως οτι δεν αρκούσαν αυτά. Το κλάμα που κάναμε και οι δυο εκείνο το βράδυ... Χρόνια είχα να δω τον άντρα μου να κλαίει.

Ανυπομονώ να αρχίσουμε να προσπαθούμε ξανά. Φοβάμαι όμως μήπως αργήσει να ξανάρθει ή μήπως δεν ξανάρθει και ποτέ... ή μήπως ξαναέρθει και ξαναφύγει έτσι ξαφνικά.

Το σίγουρο είναι πως τόσο ξένοιαστη εγκυμοσύνη δεν πρόκειται να ξαναζήσω, δεν θα μπορέσω να χαρώ ξανά το ίδιο αυθόρμητα, αφού θα φοβάμαι μήπως ξανασυμβεί...

 

Το τικεράκι μου δεν θέλω να το βγάλω ακόμη...

Θέλω να το έχω έτοιμο για όταν θα έρθει το νέο μας σποράκι...

Μέχρι τότε απλά δεν θέλω να αφήσω αυτό από το μυαλό μου...

JX77p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ είμαι κι εγώ...

Έχασα το πρώτο μου σποράκι πριν λίγες μέρες, κι από τότε ξεκίνησα να διαβάζω αυτό το θέμα από την αρχή, αλλά κάπου στην 26η σελίδα... λαχάνιασα!

Το σποράκι μου έφυγε στην 5η εβδομάδα κύησης, πάνω που το είχα πει σε όλους και είχα ήδη κανονίσει τί θα κάνω για κούνια και καρότσι. Και πάνω εκεί με πιάνουν τρομεροί πόνοι και αίμα. Νόμιζα οτι θα σβήσω από τους πόνους, χάιδευα την κοιλιά μου και του έλεγα "μη φύγεις, σε παρακαλώ, μη φύγεις"... αλλά αυτό είχε ήδη φύγει.

Την ίδια μέρα έκανα χοριακή και ήταν η μισή από τη μισή από την χοριακή που έκανα όταν έμαθα πως ήμουν έγκυος. Όταν είδα το νούμερο έμεινα στήλη άλατος.

Ο γιατρός μου έδωσε αντιβίωση και κάνουμε χοριακές για να βεβαιωθούμε οτι κατεβαίνει η τιμή. Μετά από την πρώτη περίοδο που θα μου έρθει, και κάποιες εξετάσεις που θα κάνουμε, μου είπε πως μπορούμε να ξαναπροσπαθήσουμε.

Έναν χρόνο το παλεύαμε αυτό το σποράκι. Σχεδόν είχα αρχίσει να μην ελπίζω πια. Και μόλις ήρθε κόντεψαμε να σκάσουμε από ευτυχία. Πρόσεχα τα πάντα, δεν ήθελα να κάνω το παραμικρό λάθος που θα το έβλαπε.

Φαίνεται όμως οτι δεν αρκούσαν αυτά. Το κλάμα που κάναμε και οι δυο εκείνο το βράδυ... Χρόνια είχα να δω τον άντρα μου να κλαίει.

Ανυπομονώ να αρχίσουμε να προσπαθούμε ξανά. Φοβάμαι όμως μήπως αργήσει να ξανάρθει ή μήπως δεν ξανάρθει και ποτέ... ή μήπως ξαναέρθει και ξαναφύγει έτσι ξαφνικά.

Το σίγουρο είναι πως τόσο ξένοιαστη εγκυμοσύνη δεν πρόκειται να ξαναζήσω, δεν θα μπορέσω να χαρώ ξανά το ίδιο αυθόρμητα, αφού θα φοβάμαι μήπως ξανασυμβεί...

 

Το τικεράκι μου δεν θέλω να το βγάλω ακόμη...

Θέλω να το έχω έτοιμο για όταν θα έρθει το νέο μας σποράκι...

Μέχρι τότε απλά δεν θέλω να αφήσω αυτό από το μυαλό μου...

 

κουκλα μου και εγω στην ιδια κατασταση ειμαι. χτες το εμαθα στην 7 εβδομαδα εφυγε το σπορακι μου. το κακο με εμενα ειναι οτι ακομα δεν εχω συπτωματα και πρεπει να περιμενω να το αποβαλλει μονος του ο οργανισμος μου. αλλιως θα παμε την πεμπτη για αποξεση. τι να πω ειμαι και εγω και ο αντρας μου ενα με την γη.κλαιω συνεχεια και δεν θελω να πιστεψω οτι μου συνεβει κατι τετοιο. φοβαμαι πολυ για την επομενη φορα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια, σας καταλαβαίνω απόλυτα γιατί το ίδιο πέρασα και εγώ τον Απρίλιο, έχασα το μωράκι μου στην 13η εβδομάδα κύησης, μια εβδομάδα μετά την αυχενίκη που έδειξε οτι όλα ήταν καλά "παραπάνω από άριστες οι εξετάσεις" μου είπε ο γιατρός αλλά τελικα...δεν ξέρω τι μπορεί να έφταιξε.Κουράγιο λοιπόν και πίστη για μια καλύτερη επόμενη εγκυμοσύνη σίγουρα όμως αυτό δεν θα ξεχαστεί ποτέ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...