Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Και να μαι πάλι εδώ....Μετά απο όλα αύτα που έπαθα πριν 2 χρόνια περίπου ήρθε και έδεσε...Μια παλινδρομη στην 7η εβδομάδα, έτσι απλά για να υπάρχει και άλλη μια αποτυχημένη προσπάθεια...Τι να πώ?Δεν έχω λόγια δεν έχω τι να πώ..Απλά έτυχε...βαρέθηκα να το ακούω αυτό, έτυχε αι στο καλό πια δεν μπορώ ...Δεν είναι κάτι φοβερό δεν έχεις κάτι, με διαβεβαιώσε ο γιατρός θα κάνεις κάποιε εξετάσεις και σε κανα 2 μήνες θα είσαι ελεύθερη να κάνεις ό,τι θέλεις... Γιατί ρε παιδιά πια όλο αυτό?Έχω φταίξει σε κάτι...Θέλω να κάνω ένα παιδάκι δεν θεωρούσα ότι είναι εύκολο αλλά όχι και να περάσω όλο αυτό...Πάλι καλά που δεν το είχα ανακοινώσει σε κανέναν παρα μόνο στο ν άντρα μου και στους γονείς μου και μετα απο 4 μέρες να η αιμοραγία να οι πόνοι, στο νοσοκομείο απευθείας...αναρρόφηση..και τέλος...Έτσι απλά... Έτυχε.... απλά δεν πέτυχε...

 

αχ λυπαμαι πολυ για οτι εγινε.....μη σε παιρνει απο κατω βρε σοφη μου να σκεφτεσαι οτι τουλαχιστον μπορεις να συλλαβεις ειναι πολυ σημαντικο αυτο.....εμενα η γιατρος μου αυτο μου ειχε πει...ενταξει δε γινεται να μη στεναχωριεσαι αλλα πρεπει να προσπαθησεις.τι εξετασεις σου ειπε ο γιατρος σου να κανεις?γιατι εμενα εκτος απο τις εξετασεις για ουρεοπλασμα μυκοπλασμα μου ειπε οτι δε χρειαζεται καμια αλλη...επισης μου ειπε οταν ξαναμεινω εγκυος θα παρω utragestan και ασπιρινη λογικα θα βοηθανε.....μη στεναχωριεσαι και ο Θεος θα μας στειλει ενα γερο μωρακι που θα παει......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

αχ λυπαμαι πολυ για οτι εγινε.....μη σε παιρνει απο κατω βρε σοφη μου να σκεφτεσαι οτι τουλαχιστον μπορεις να συλλαβεις ειναι πολυ σημαντικο αυτο.....εμενα η γιατρος μου αυτο μου ειχε πει...ενταξει δε γινεται να μη στεναχωριεσαι αλλα πρεπει να προσπαθησεις.τι εξετασεις σου ειπε ο γιατρος σου να κανεις?γιατι εμενα εκτος απο τις εξετασεις για ουρεοπλασμα μυκοπλασμα μου ειπε οτι δε χρειαζεται καμια αλλη...επισης μου ειπε οταν ξαναμεινω εγκυος θα παρω utragestan και ασπιρινη λογικα θα βοηθανε.....μη στεναχωριεσαι και ο Θεος θα μας στειλει ενα γερο μωρακι που θα παει......

 

Μου είπε για ουρεόπλασμα και μυκόπλασμα αλλά και για εξετάσεις θρομβοφιλίας...

Link to comment
Share on other sites

τελικα βγηκε ο καρυοτυπος της δικης μου εξετασης

ειχε τρισωμια το χρωμοσωμα 8

θα δουμε και τι θα μου πει ο γιατρος αλλα μαλλον σε εμενα βρεθηκε η αιτια

ολη την ημερα κλαιω απο τη στιγμη που πηρα στα χερια μου την εξεταση

Link to comment
Share on other sites

Δημητρούλα μου!

Τι ευχάριστα είναι αυτά που βλέπω ρε κοριτσάκι μου;

Με το καλό γλυκιά μου!

Αχ, πολύ χάρηκα τώρα!!!!!:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p

 

Σ΄ευχαριστώ πολύ! Να χαίρεσαι τα ζουζούνια σου! Ελπίζω πως αυτή τη φορά θα πάνε όλα καλά!

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites

τελικα βγηκε ο καρυοτυπος της δικης μου εξετασης

ειχε τρισωμια το χρωμοσωμα 8

θα δουμε και τι θα μου πει ο γιατρος αλλα μαλλον σε εμενα βρεθηκε η αιτια

ολη την ημερα κλαιω απο τη στιγμη που πηρα στα χερια μου την εξεταση

 

Λυπάμαι πολύ... Ξέρω πως αυτή τη στιγμή δεν θα σε παρηγορήσει αυτό που θα πω, αλλά να ξέρεις πως οι τρισωμίες στατιστικά δεν επαναλαμβάνονται σε επόμενες κυήσεις. Κάντε κ ένα καρυότυπο ζεύγους να είστε σίγουροι, κ μετά προσπαθήστε ξανά κ όλα θα πάνε καλά! Είναι χειρότερο να μην ξέρεις την αιτία, πίστεψέ με (αν κ τελικά για όλα υπάρχει αιτία απλά λίγοι γιατροί μπορούν να την βρουν...). Σου εύχομαι τα καλύτερα από δω κ πέρα!

jmX2p3.png

 

4PrNp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λυπάμαι πολύ... Ξέρω πως αυτή τη στιγμή δεν θα σε παρηγορήσει αυτό που θα πω, αλλά να ξέρεις πως οι τρισωμίες στατιστικά δεν επαναλαμβάνονται σε επόμενες κυήσεις. Κάντε κ ένα καρυότυπο ζεύγους να είστε σίγουροι, κ μετά προσπαθήστε ξανά κ όλα θα πάνε καλά! Είναι χειρότερο να μην ξέρεις την αιτία, πίστεψέ με (αν κ τελικά για όλα υπάρχει αιτία απλά λίγοι γιατροί μπορούν να την βρουν...). Σου εύχομαι τα καλύτερα από δω κ πέρα!

 

Σε ευχαριστω mavia για τα ενθαρρυντικα σου λογια. Ναι ξερω οτι οι τρισωμιες συνηθως δεν επαναλαμβανονται και η δικη μου ειναι και απο τις λιγοτερο συχνες στατιστικα. Αλλωστε γνωριζω οτι και λογω ηλικιας εχω περισσοτερες πιθανοτητες για κυημα με χρωμοσωμικες ανωμαλιες αφου αυτες αυξανονται ως ποσοστο με την ηλικια. Και εγω θα επιμεινω στο γιατρο μου για καρυοτυπο ζευγους οταν θα παω να με δει για καλο και για κακο. τουλαχιστον με το οτι ηταν χρωμοσωμικη ανωμαλια πλησιαζεις πιο πολυ στο οτι ηταν ενα τυχαιο γεγονος.

Ευχομαι και σε εσενα να εχεις παντα δυναμη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! Πριν από λίγες βδομάδες, έζησα κι εγώ τη διαδικασία της αποβολής..Δύσκολη κατάσταση από όλες τις απόψεις...Αφού ξαναμάζεψα τα κομμάτια μου, μπήκα πάλι αυτό το μήνα στην προσπάθεια για σύλληψη..Βέβαια, έχω την κακή εντύπωση, ότι έχασα τις γόνιμες μέρες (αναγκαστικά, λόγω δουλειάς, δεν είμαι κάθε μέρα με τον σύζυγο).Θα δείξει σε λίγες μέρες... Ελπίζω να πάνε όλα καλά σε όλες και όσο το δυνατόν συντομότερα να μείνουμε ξανά έγκυες για τα καλά!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ...ΕΤΥΧΕ ΛΕΕΙ...ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΟΣΟ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ,ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΑΧΤΩ ΓΤ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑ ΣΥΜΒΕΙ!ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ - ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ??ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ Η ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ??

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ...ΕΤΥΧΕ ΛΕΕΙ...ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΟΣΟ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ,ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΑΧΤΩ ΓΤ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑ ΣΥΜΒΕΙ!ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ - ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ??ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ Η ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ??

 

Αυτά ειδικά πρέπει να γίνονται πριν μείνεις έγκυος, έτσι ώστε αν έχεις κάποιο μικρόβιο, να πάρεις αγωγή και να φύγει. Το πακέτο της θρομβοφιλίας κι εγώ μετά από παλίνδρομη το είχα κάνει. Μαζί με την καμπύλη ζαχάρου να κάνεις και αντίσταση στην ινσουλίνη.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά ειδικά πρέπει να γίνονται πριν μείνεις έγκυος, έτσι ώστε αν έχεις κάποιο μικρόβιο, να πάρεις αγωγή και να φύγει. Το πακέτο της θρομβοφιλίας κι εγώ μετά από παλίνδρομη το είχα κάνει. Μαζί με την καμπύλη ζαχάρου να κάνεις και αντίσταση στην ινσουλίνη.[/QU

 

ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ 3 ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΛΙΓΟ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ Η PROT C ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ...ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΓΤ ΤΕΛΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ ...ΕΣΥ ΕΙΧΕΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ¨?ΕΚΑΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΠΑΙΔΑΚΙ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΛΙΓΟ ΘΑΡΡΟΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΤΕΣΤ ΠΑΠ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΙΝ ΜΕΙΝΩ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ,ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ 3 ΑΠΟ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΒΓΕΙ ΛΙΓΟ ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΗ Η PROT C ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ...ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΛΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΓΤ ΤΕΛΙΚΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΗΛΙΘΙΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ ...ΕΣΥ ΕΙΧΕΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ¨?ΕΚΑΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΠΑΙΔΑΚΙ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΛΙΓΟ ΘΑΡΡΟΣ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ..

 

Δεν αρκεί το παπ τεστ, πρέπει να κάνεις κολπική καλλιέργεια. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εγώ δεν είχα θρομβοφιλία, αλλά βρέθηκα με ανοσολογικό πρόβλημα, έκανα θεραπεία και είμαι στον 9ο μήνα( το τικεράκι μου δεν φαίνεται; )

 

τελικα στη μια παλλινδρομη κανουμε εξετασεις ή οχι?

 

Οι περισσότεροι γιατροί σου λένε ότι μια παλινδρομη μπορεί να είναι ένα τυχαίο γεγονός, αλλά αντέχεις ψυχικά να έχεις άλλη μία ή δύο πριν ψαχτείς; Επίσης παίζει ρόλο και η ηλικία. Αν είσαι άνω των 35 για παράδειγμα, οι πιθανότητες για εγκυμοσύνη όλο και μειώνονται, άρα δεν έχεις το χρόνο σύμμαχό σου. Εγώ δεν υπήρχε περίπτωση να ΜΗΝ ψαχτώ.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ,ΠΡΟΕΡΧΟΜΑΙ ΑΠΟ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ...ΕΤΥΧΕ ΛΕΕΙ...ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΚΕΤΟ ΤΗΣ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑΣ ΟΣΟ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ,ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΨΑΧΤΩ ΓΤ ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΕΞΩ ΝΑ ΜΟΥ ΞΑΝΑ ΣΥΜΒΕΙ!ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΑΝ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΟΥΡΕΟΠΛΑΣΜΑ - ΜΥΚΟΠΛΑΣΜΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΚΑΜΠΥΛΗ ΖΑΧΑΡΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΑΝ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΠΗΡΕΑΖΟΝΤΑΙ ΑΦΟΥ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ??ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ Η ΕΧΕΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ??

 

καλησπερα στελα και εγω ειχα πριν 3 μηνεσ παλλινδρομη και η γιατροσ μου ειπε το ιδιο οτι ειναι τυχαιο γεγονος και να μη κανουμε ολο το πακετο εξετασεων.....μου εκανε ομως για ουρεοπλασμα-μυκοπλασμα και ειχα θετικο το ουρεοπλασμα οποτε μου ειπε οτι αυτο εφταιγε.....για την καμπυλη ζαχαρου που λες ειχα ακουσει απο αλλη κοπελα οτι την εκανε με το που ξαναεμεινε εγκυος.........αααα παραλιγο να ξεχασω μου ειπε ακομη οτι την επομενη φορα που θα μεινω εγκυος θα παιρνω χαπια utrogestan και ασπιρινη.αυτα ελπιζω να βοηθησα!!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι οσες κοπελες ξερουνε,χθες πηγα σε αιματολογο να δει καποιες εξετασεις ποθ ειχα κανει μεσα στην εγκυμοσυνη και να με καθοδηγησει για καποιες απο εδω και επειτα,μου ειπε να κανω...Νκ , fg20210Α,ΑΝΑ,RF,APCR,και ομοκυστεϊνη.τις εχετε κανει και εσεις???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια.Θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ τον πόνο μου μαζί σας μήπως και απαλύνει.Εδώ και ένα χρόνο με τον άντρα μου κάναμε άπειρες εξετάσεις "προληπτικές" εγκυμοσύνης.Ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα,ΝΚ, DNA χλαμυδίων,θυροειδή,θρομβοφιλία,αντίσταση στην ινσουλίνη κλπ. κλπ. κλπ.Ολα τέλεια εκτός από τη θρομβοφιλία και την αντίσταση στην ινσουλίνη που ρυθμίστηκαν με αγωγή. ΤΗΡ 19/3/12 και οι τιμές της χοριακής να διπλασιάζονται μαζί με το στηθος και την κοιλιά μου. Ο γιατρός μου έδωσε Utrogestan και η αιματολόγος ενέσεις ηπαρίνης. Την 6η εβδομάδα είδαμε ένα μικρό αμνιακό σάκο και την 8η ενώ περιμέναμε να ακούσουμε καρδούλα είδαμε ένα μεγαλωμένο αμνιακό σάκο μέσα έναν λεκιθικό με ελάχιστα όμως εμβρυικά στιχεία σε μια γωνίτσα.Ο γιατρός μίλησε για παλίνδρομη κύηση και να ξαναπάω σε 5 ημέρες μήπως πρόκειται για καθυστερημένη κύηση(πόσο πια?) αλλιώς πάμε για απόξεση. Με συγχωρείτε για το μεγάλο γράμμα αλλά έχω λιώσει στο κλάμα για την αδικία και το γ......ο με τόσες εξετάσεις. Τι να ελπίζω???

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια.Θα ήθελα να μοιραστώ κι εγώ τον πόνο μου μαζί σας μήπως και απαλύνει.Εδώ και ένα χρόνο με τον άντρα μου κάναμε άπειρες εξετάσεις "προληπτικές" εγκυμοσύνης.Ουρεόπλασμα, μυκόπλασμα,ΝΚ, DNA χλαμυδίων,θυροειδή,θρομβοφιλία,αντίσταση στην ινσουλίνη κλπ. κλπ. κλπ.Ολα τέλεια εκτός από τη θρομβοφιλία και την αντίσταση στην ινσουλίνη που ρυθμίστηκαν με αγωγή. ΤΗΡ 19/3/12 και οι τιμές της χοριακής να διπλασιάζονται μαζί με το στηθος και την κοιλιά μου. Ο γιατρός μου έδωσε Utrogestan και η αιματολόγος ενέσεις ηπαρίνης. Την 6η εβδομάδα είδαμε ένα μικρό αμνιακό σάκο και την 8η ενώ περιμέναμε να ακούσουμε καρδούλα είδαμε ένα μεγαλωμένο αμνιακό σάκο μέσα έναν λεκιθικό με ελάχιστα όμως εμβρυικά στιχεία σε μια γωνίτσα.Ο γιατρός μίλησε για παλίνδρομη κύηση και να ξαναπάω σε 5 ημέρες μήπως πρόκειται για καθυστερημένη κύηση(πόσο πια?) αλλιώς πάμε για απόξεση. Με συγχωρείτε για το μεγάλο γράμμα αλλά έχω λιώσει στο κλάμα για την αδικία και το γ......ο με τόσες εξετάσεις. Τι να ελπίζω???

 

Εφόσον δεν είναι ακόμα τίποτα σίγουρο μην μαραζώνεις κοπελιά μου.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ, αλλά δε θέλω να ελπίζω μάταια γιατί μετά θα μου είναι πιο δύσκολο.Κι αυτή η απόξεση.....εδώ στο forum διάβασα κάποια πράγματα.Μήπως κάποια κοπελιά θα μπορούσε να μου πει δυο λόγια για τη διαδικασία? Θα την κάνω στο Λητώ

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ, αλλά δε θέλω να ελπίζω μάταια γιατί μετά θα μου είναι πιο δύσκολο.Κι αυτή η απόξεση.....εδώ στο forum διάβασα κάποια πράγματα.Μήπως κάποια κοπελιά θα μπορούσε να μου πει δυο λόγια για τη διαδικασία? Θα την κάνω στο Λητώ

κι εγώ έχω περάσει από 2παλλίνδρομες. κι εννοείται ότι από την 1η φορά είχα κάνει όλες τις εξετάσεις (έτσι με διαβεβαίωνε ο γιατρός μου, τρομάρα του). τελικά, μετά τη 2η παλλίνδρομη πήγα στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ στο τμήμα καθ'έξιν αποβολών κι εκεί μου έδωσαν να κάνω κι άλλε εξετάσεις και βρήκαν το πραγματικό πρόβλημα. πρέπει να πας σε ειδικό γιατρό. οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν ξέρουν τί εξετάσεις απαιτούνται.

έχω κάνει τη μία απόξεση στο ΛΗΤΩ. πηγαίνεις στη υπόγειο, δίνεις τα στοιχεία σου και όταν σε φωνάξουν πηγαίνεις και σε βλέπει καρδιολόγος και σου κάνει και καρδιογράφημα. μετά βγαίνεις έξω και περιμένεις πάλι. σε ξαναφωνάζουν, βάζεις τη ρόμπα του χειρουργείου και έρχεται ο αναισθησιολόγος, σου κάνει μέθη και σε 10 λεπτά έχουν τελείωσει όλα. περιμένεις και κάνα μισάωρο στην ανάνηψη και μετά φεύγεις. το σωματικό δεν είναι τίποτα, μόνο το ψυχολογικό...

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έχω περάσει από 2παλλίνδρομες. κι εννοείται ότι από την 1η φορά είχα κάνει όλες τις εξετάσεις (έτσι με διαβεβαίωνε ο γιατρός μου, τρομάρα του). τελικά, μετά τη 2η παλλίνδρομη πήγα στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ στο τμήμα καθ'έξιν αποβολών κι εκεί μου έδωσαν να κάνω κι άλλε εξετάσεις και βρήκαν το πραγματικό πρόβλημα. πρέπει να πας σε ειδικό γιατρό. οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν ξέρουν τί εξετάσεις απαιτούνται.

έχω κάνει τη μία απόξεση στο ΛΗΤΩ. πηγαίνεις στη υπόγειο, δίνεις τα στοιχεία σου και όταν σε φωνάξουν πηγαίνεις και σε βλέπει καρδιολόγος και σου κάνει και καρδιογράφημα. μετά βγαίνεις έξω και περιμένεις πάλι. σε ξαναφωνάζουν, βάζεις τη ρόμπα του χειρουργείου και έρχεται ο αναισθησιολόγος, σου κάνει μέθη και σε 10 λεπτά έχουν τελείωσει όλα. περιμένεις και κάνα μισάωρο στην ανάνηψη και μετά φεύγεις. το σωματικό δεν είναι τίποτα, μόνο το ψυχολογικό...

 

 

Πονάς κατά τη διάρκεια ή και μετά? Είπες μέθη.Νομίζω ότι ο γιατρός μου είπε για αναισθησία ολική Πόσο διάστημα μετά έχεις αίμα? Θα πρέπει να με ξυρίσουν? Θυμάσαι πόσο κόστισε? Σόρι για το βομβαρδισμό ερωτήσεων αλλά νιώθω τόση απελπισία:(:(:( Μόνο εδώ βρήκα λίγη συντροφιά, γιατι λείπει και ο άντρας μου στη δουλειά.

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ έχω περάσει από 2παλλίνδρομες. κι εννοείται ότι από την 1η φορά είχα κάνει όλες τις εξετάσεις (έτσι με διαβεβαίωνε ο γιατρός μου, τρομάρα του). τελικά, μετά τη 2η παλλίνδρομη πήγα στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ στο τμήμα καθ'έξιν αποβολών κι εκεί μου έδωσαν να κάνω κι άλλε εξετάσεις και βρήκαν το πραγματικό πρόβλημα. πρέπει να πας σε ειδικό γιατρό. οι περισσότεροι γυναικολόγοι δεν ξέρουν τί εξετάσεις απαιτούνται.

έχω κάνει τη μία απόξεση στο ΛΗΤΩ. πηγαίνεις στη υπόγειο, δίνεις τα στοιχεία σου και όταν σε φωνάξουν πηγαίνεις και σε βλέπει καρδιολόγος και σου κάνει και καρδιογράφημα. μετά βγαίνεις έξω και περιμένεις πάλι. σε ξαναφωνάζουν, βάζεις τη ρόμπα του χειρουργείου και έρχεται ο αναισθησιολόγος, σου κάνει μέθη και σε 10 λεπτά έχουν τελείωσει όλα. περιμένεις και κάνα μισάωρο στην ανάνηψη και μετά φεύγεις. το σωματικό δεν είναι τίποτα, μόνο το ψυχολογικό...

 

Όταν λες ειδικό γιατρό;ποια είναι η ειδικότητά του;ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι πραγματικά παίζει με τις παλλίνδρομες κυήσεις.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πονάς κατά τη διάρκεια ή και μετά? Είπες μέθη.Νομίζω ότι ο γιατρός μου είπε για αναισθησία ολική Πόσο διάστημα μετά έχεις αίμα? Θα πρέπει να με ξυρίσουν? Θυμάσαι πόσο κόστισε? Σόρι για το βομβαρδισμό ερωτήσεων αλλά νιώθω τόση απελπισία:(:(:( Μόνο εδώ βρήκα λίγη συντροφιά, γιατι λείπει και ο άντρας μου στη δουλειά.

η μέθη είναι μορφή αναισθησίας. θα κοιμηθείς και θα ξυπνήσεις από βαθύ ύπνο, θα βλέπεις και όνειρα και μπορεί και να μιλάς στον ύπνο. το αίμα μετά είναι σαν της περιόδου, λίγες μέρες (εξαρτάται κι από τη βδομάσα της παλλίνδρομης). ξύρισμα ίσως να χρειάζεται. κοστίζει περίπου 600-700 ευρώ, εξαρτάται από το γιατρό. δεν πονάς καθόλου, μην ανησυχείς.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες ειδικό γιατρό;ποια είναι η ειδικότητά του;ρωτάω γιατί δεν ξέρω τι πραγματικά παίζει με τις παλλίνδρομες κυήσεις.

Χανιωτάκι, η ειδικότητα είναι γυναικολόγος αλλά με ειδικότητα στις καθ'έξιν αποβολές. όπως άλλοι γυναικολόγοι είναι ειδικοί στην υπογονιμότητα ή στις εξωσωματικές.

Link to comment
Share on other sites

Χανιωτάκι, η ειδικότητα είναι γυναικολόγος αλλά με ειδικότητα στις καθ'έξιν αποβολές. όπως άλλοι γυναικολόγοι είναι ειδικοί στην υπογονιμότητα ή στις εξωσωματικές.

 

Ήσουν σαφέστατη. Το πιασα. Δεν ΄ήξερα ότι υπάρχει τέτοια ειδίκευση. Όσο ζει κανείς μαθαίνει.Θα το έχω στα υπ'όψιν.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

η μέθη είναι μορφή αναισθησίας. θα κοιμηθείς και θα ξυπνήσεις από βαθύ ύπνο, θα βλέπεις και όνειρα και μπορεί και να μιλάς στον ύπνο. το αίμα μετά είναι σαν της περιόδου, λίγες μέρες (εξαρτάται κι από τη βδομάσα της παλλίνδρομης). ξύρισμα ίσως να χρειάζεται. κοστίζει περίπου 600-700 ευρώ, εξαρτάται από το γιατρό. δεν πονάς καθόλου, μην ανησυχείς.

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύγια τις απαντήσεις σου.Βλέπω ότι έχεις δύο παιδάκια?Να σου ζήσουνε:-P Πόσο καιρό μετά έμεινες έγκυος?

[sIGPIC]

[/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...