Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω εκανα αποξεση πριν απο 16 ημερες για τον ιδιο λογο και εχω ακομη λιγο σκουρο αιμα ο γιατρος ειπε περιπου 15 αν εχεις πολυ αιμα και πολλες μερες να ενημερωσεις τον γιατρο σου δεν ειναι ολοι οι οργανισμοι ιδιοι.Οσο αφορα τις ιστολογικες μας το προτεινε ο γιατρος και ηταν και εμενα η πρωτη εγκυμοσυνη...και ετσι μαθαμε γιατι το χασαμε ...

Μικρη Barbie

Link to comment
Share on other sites

και εμενα η πρωτη και εκανα και καρυοτυπο και ιστολογικη. ΝΟμιζω ο καθε γιατρος εχει τους λογους του. Ισως επειδη εγω ειμαι μεγαλη και δεν εχω πολλα περιθωρια για απωλειες να μην πρεπει να το θεωρω τυχαιο γεγονος

Link to comment
Share on other sites

της ειχα πει να το στειλουμε αλλα μου ειπε οτι δν ειναι απαραιτητο και οτι ηταν τυχαιο γεγονος και οτι θα κανω εγω αιματολογικες εξετασεισ......μου ειπε επισησ να παω να με δει οταν μου τελειωσει η περιοδοσ....αλλα ακομα εχω αιμορραγια οχι πολλη αλλα εχω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ την ημέρα της απόξεσης είχα αίμα κανονικά σαν περιόδου και πόνους περιόδου. Τις επόμενες ελάχιστο και σε 5 μέρες καθάρισα. Νομίζω ότι η διάρκεια του αίματος έχει να κάνει και με τις εβδομάδες της εγκυμοσύνης. Αν και όταν πήγα δέκα μέρες μετά την απόξεση μου είπε ότι υπάρχει πλήρης αποκατάσταση της μήτρας γι'αυτό και δεν είχα πρόβλημα. Αλλά και το μωρό ήταν 5 βδομάδων. Πολύ μικρό ίσως γι'αυτό.

Link to comment
Share on other sites

η διάρκεια της αιμοραγίας εξαρτάται από την εβδομάδα της κύησης. επίσης σε πολύ μικρή εβδομάδα κύησης δε χρειάζεται να γίνει απόξεση, ειδικά αν έχει ήδη αρχίσει η αιμορραγία (στην περίπτωση αυτή δε μιλάμε για παλλίνδρομη αλλά για αποβολή). απλά μετράς τη χοριακή μέχρι να μηδενίσει και μετά κάνεις έναν γυναικολογικό έλεγχο για να είσαι σίγουρη ότι δεν έχουν μείνει υπολείμματα. όσον αφορά στην ιστολογική εξέταση, είναι σωστό να γίνεται γιατί έτσι διαπιστώνεται αν ήταν χρωμοσωμικό το πρόβλημα και επομένως θεωρείται τυχαίο γεγονός. δυστυχώς όμως πολλοί γιατροί δεν κάνουν, θεωρούν το γεγονός τυχαίο και τις περισσότερες φορές το θέμα επαναλαμβάνεται. έχουν μια τάση να το ψάχνουν μετά την 3η φορά. υπάρχουν κι άλλοι που κάνουν απλά μια εξέταση αίματος και θεωρούν ότι φταίει η θρομβοφιλία (θολό τοπίο κι εκεί) που είναι συνηθισμένη σε τέτοιες περιπτώσεις. δυστυχώς (μιλώντας από προσωπική πείρα) πρέπει να πέσεις σε γιατρό που έχει εμπειρία κι από την αρχή θα δείξει ευαισθησία και θα χειριστεί το θέμα σωστά.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι εννοειτε οτι καθαριζεις αναλογα με την εβδομαδα κυησης;;;

εκανα αποξεση πριν 20 μερες στην 7εβδομαδα και ακομα εχω ακαθαρσιες ...

και επομενη περιοδος; μετα απο ποσο καιρο περιπου;

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια τι εννοειτε οτι καθαριζεις αναλογα με την εβδομαδα κυησης;;;

εκανα αποξεση πριν 20 μερες στην 7εβδομαδα και ακομα εχω ακαθαρσιες ...

και επομενη περιοδος; μετα απο ποσο καιρο περιπου;

όσο πιο μικρή η εβδομάδα κύησης όπου γίνεται η απόξεση τόσο πιο γρήγορα σταματάει κι η αιμορραγία. συνήθως σου λένε ότι κρατάει 2-3 βδομάδες. φαντάζομαι ότι δεν έχεις κόκκινο αίμα αλλά καφέ και λίγο. η επόμενη περίοδος σε κάνα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

γεια σου kel εσενα σου εδειξαν οι ιστολογικες κατι???

 

δεν της εχω παρει ακομη. Δεν ξερω αν θα μου τις στειλουν εμενα ή θα τις στειλουν στο γιατρο μου

 

Το μονο που θυμαμαι ειναι που μου ειχε πει οτι οι ιστολογικες θελουν καμια δεκαριαμερες ενω ο καρυοτυπος πανω απο ενα μηνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια τι εννοειτε οτι καθαριζεις αναλογα με την εβδομαδα κυησης;;;

εκανα αποξεση πριν 20 μερες στην 7εβδομαδα και ακομα εχω ακαθαρσιες ...

και επομενη περιοδος; μετα απο ποσο καιρο περιπου;

 

Όταν τελείωσε η απόξεση ο γιατρός μου είπε ότι κανονικά θα έχω αίμα για 5-7 μέρες. Μου είπε ότι αν μου κρατήσει πάνω από 10 να τον ενημερώσω για να πάω να με δει αλλιώς στις 10 μέρες πάνω να πάω για έλεγχο όπως κ έγινε.Τώρα μου είπε μετά την περίοδο να ξαναπάω. Μια γνωστή μου που είχε παρόμοιο περιστατικό είχε για κανά 2 βδομάδες αίμα κ ο γιατρός της είπε ότι δεν ξεκουράστηκε όσο έπρεπε κ άργησε να κλείσει η πληγή.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν σας εδωσε φαρμακα κυκλου και αποκαταστασης ενδομητριου?

εμενα εκτος απο αντιβιωση μου εδωσε cyclacur. Eχει 21 χαπακια (ειμαι στο 17) παιρνεις ενα την ημερα. Μετα περιμενεις μια εβδομαδα με 10 μερες να ερθει περιοδος . Οταν καθαρισω θα παω να με δει οτι εχουν αποκατασταθει ολα.

Link to comment
Share on other sites

το αιμα και εμενα ηταν 5-6 ημερες μετα την αποξεση. τωρα απλως λερωνεται το σερβιετακι με μπεζ καφε υγρα οχι αιμα.

η μαια του γιατρου μου με ειχε προειδοποιησει και μου ειχε πει οτι αυτο ειναι το φυσιολογικο. Δεν ειναι αιμοραγια. Αποκαθισταται το ενδομητριο

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν εχω αιμα ... εχω καφε ποτε λιγα και προς το βραδυ περισσοτερα οποτε καταλαβαινω οτι ειναι αναλογικα με την κουραση...

κατα τη διαρκεια του θηλασμου επισης αυξανονται...

απλα κουραστηκα με αυτο το θεμα..κοντευω τους δυο μηνες μες στη σερβιετα...ασε το ψυχολογικο...και καπακι περιοδος;;;; παει πολυ!!!!

¨ το αντράκι μας 07/01/2008 ο μπόμπιρας 29/9/10

..τα αστεράκια μου είναι εκεί ψηλα...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια δεν σας εδωσε φαρμακα κυκλου και αποκαταστασης ενδομητριου?

εμενα εκτος απο αντιβιωση μου εδωσε cyclacur. Eχει 21 χαπακια (ειμαι στο 17) παιρνεις ενα την ημερα. Μετα περιμενεις μια εβδομαδα με 10 μερες να ερθει περιοδος . Οταν καθαρισω θα παω να με δει οτι εχουν αποκατασταθει ολα.

 

Μόνο claricid μου έδωσε από αντιβίωση που κράτησε 6 μέρες. Δεν μου έδωσε κάτι για τον κύκλο. Πήγες 10 μέρες μετά την απόξεση για έλεγχο? Ίσως δεν μου έδωσε κάτι για το ενδομήτριο γιατί είχα πλήρη αποκατάσταση. Τώρα μου είπε να ξαναπάω 5 μέρες μετά που θα μου τελειώσει η περίοδος για επανέλεγχο και μου ζήτησε να κρατήσω ημέρα που μου ήρθε ημέρα που τελείωσε πόσες μέρες είχα αίμα και πόσες καφέ υγρά.Τα cyclacur είναι αντισυλληπτικά? Είχες πρόβλημα κύκλου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tα cyclacur δεν είναι αντισυλληπτικα. Φτιαχνουν το κυκλο που εχει διαταραχτει απο επεμβαση και βοηθουν στην αποκατασταση του ενδομητριου.

Η αδερφη μου μου ειπε οτι και σε εκεινη που είχε βγαλει πολυποδες απο τη μητρα της ειχε δωσει cyclacur.

O καθε γιατρος μαλλον εχειτη δικη του πρακτικη. Εμενα μου ειπε οτι μετα την αγωγη και μια περιοδο θα με ελεγξει.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αν χτυπησει στο forum αναζητηση cyclacur μετα απο αποξεση θα βρεις πολλα.

Γενικα κανει αποκατασταση και αποφευγεις τις συμφυσεις.

 

Αντιβιωση παιρνεις μετα απο καθε επεμβαση ακομη και αν καθαρισεις ενα σπυρακι. Εγω πηρα vibramycin για 8 μερες. Ολες το ιδιο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν πήρα καθόλου φάρμακα μετά την απόξεση.Μου είπε ότι μου βάλαν αντιβίωση την ώρα την απόξεσης και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.12 μέρες κράτησε το αίμα και μετά 40 μέρες μου ήρθε περίοδος λίγο πιο έντονη από ότι συνήθως.Από αυτόν τον μήνα ξεκινάω και πάλι προσπάθειες και βλέπουμε.΄Φεύγει άραγε ποτέ ο φόβος ότι θα ξανασυμβεί;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν πήρα καθόλου φάρμακα μετά την απόξεση.Μου είπε ότι μου βάλαν αντιβίωση την ώρα την απόξεσης και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.12 μέρες κράτησε το αίμα και μετά 40 μέρες μου ήρθε περίοδος λίγο πιο έντονη από ότι συνήθως.Από αυτόν τον μήνα ξεκινάω και πάλι προσπάθειες και βλέπουμε.΄Φεύγει άραγε ποτέ ο φόβος ότι θα ξανασυμβεί;

 

Νομίζω πως ούτε ο φόβος φεύγει ούτε και ο πόνος.Σε 3 μήνες θα ξανακάνω προσπάθεια αλλά σκέφτομαι πως αν πάλι κάτι πάει στραβά δε θα την παλέψω. Αλλά και με αρνητικές σκέψεις πάλι κάτι δε γίνεται.Προσπαθείς και ελπίζεις για το καλύτερο. Όπως λέει κι ο γιατρός μου, η φύση προνοεί. Ας ελπίσουμε ότι την επόμενη φορά θα προνοήσει θετικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι δεν πήρα καθόλου φάρμακα μετά την απόξεση.Μου είπε ότι μου βάλαν αντιβίωση την ώρα την απόξεσης και δεν χρειάζεται κάτι άλλο.12 μέρες κράτησε το αίμα και μετά 40 μέρες μου ήρθε περίοδος λίγο πιο έντονη από ότι συνήθως.Από αυτόν τον μήνα ξεκινάω και πάλι προσπάθειες και βλέπουμε.΄Φεύγει άραγε ποτέ ο φόβος ότι θα ξανασυμβεί;

και πού να δεις μετά τη 2η φορά....

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σημερα μιλησα με τη γιατρο μου...μου ειπε οτι ειναι λογικο που ειχα καφετια γιατι επρεπε να καθαρισω καλα.....σημερα μου ηρθε και η περιοδος χαλια........ μου ειπε μολισ τελειωσει η περιοδοσ να παω να με ξαναδει....οσο για τα φαρμακα που λετε εμενα μου εδωσε αντισυλληπτικα και αντιβιωση......μετα απο ποσο καιρο σας ειπε ο γιατροσ σας να ξανακανετε προσπαθεια???

Link to comment
Share on other sites

και πού να δεις μετά τη 2η φορά....

Ελπίζω να μην δω ούτε καμιά άλλη βέβαια.Αν ποτέ ξανασυμβεί δεν θέλω να το πω πουθενά.Να το δούμε,να το ακούσουμε,να περάσουν 2-3 μήνες και μετά.Ούτε σε γονείς θέλω να το πω.Για ποιον λόγο να τους στεναχωρέσεις όλους αν κάτι δεν πάει καλά και γιατί να σε λυπούνται;Μόνο κάποια που τα πέρασε δεν θα με θεωρεί τρελή με αυτά που γράφω:P.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην δω ούτε καμιά άλλη βέβαια.Αν ποτέ ξανασυμβεί δεν θέλω να το πω πουθενά.Να το δούμε,να το ακούσουμε,να περάσουν 2-3 μήνες και μετά.Ούτε σε γονείς θέλω να το πω.Για ποιον λόγο να τους στεναχωρέσεις όλους αν κάτι δεν πάει καλά και γιατί να σε λυπούνται;Μόνο κάποια που τα πέρασε δεν θα με θεωρεί τρελή με αυτά που γράφω:P.

εγώ το είπα ακόμη και στους γονείς μου όταν μπήκα στον 5ο μήνα, ακριβώς για το λόγο που είπες αλλά και για να μη με αγχώνουν με τις ερωτήσεις τους. σου εύχομαι τα καλύτερα!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σημερα μιλησα με τη γιατρο μου...μου ειπε οτι ειναι λογικο που ειχα καφετια γιατι επρεπε να καθαρισω καλα.....σημερα μου ηρθε και η περιοδος χαλια........ μου ειπε μολισ τελειωσει η περιοδοσ να παω να με ξαναδει....οσο για τα φαρμακα που λετε εμενα μου εδωσε αντισυλληπτικα και αντιβιωση......μετα απο ποσο καιρο σας ειπε ο γιατροσ σας να ξανακανετε προσπαθεια???

Εμένα μου είπε μετά από 3 μήνες.Ο πρώτος θεωρείται ο μήνας της απόξεσης.Βέβαια πήγα και με είδε μετά την πρώτη περίοδο για να δει αν έχω καθαριστεί καλά

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...