Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

καλημερα

ειναι η πρωτη φορα που γραφω...εχω ηδη ενα κοριτσακι 3 χρονων, πριν απο 2 μηνες ομως εμεινα εγκυος και απεβαλα. κανω ενα σωρο εξετασεις (καλες μεχρι στιγμης-δεν τις εχω παρει ολες). αυτο που με τρομαζει λιγο ειναι οτι η IGM ηταν λιγο υψηλη και η IGG φυσιολογικη. ξερει καμια σας τι μπορει να συμβαινει? παιζει αραγε ρολο οταν πηγα για τις εξετασεις ημουν λιγο συναχωμενη..υπαρχει περιπτωση να ανεβασε τις τιμες της IGM?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλημερα

ειναι η πρωτη φορα που γραφω...εχω ηδη ενα κοριτσακι 3 χρονων, πριν απο 2 μηνες ομως εμεινα εγκυος και απεβαλα. κανω ενα σωρο εξετασεις (καλες μεχρι στιγμης-δεν τις εχω παρει ολες). αυτο που με τρομαζει λιγο ειναι οτι η IGM ηταν λιγο υψηλη και η IGG φυσιολογικη. ξερει καμια σας τι μπορει να συμβαινει? παιζει αραγε ρολο οταν πηγα για τις εξετασεις ημουν λιγο συναχωμενη..υπαρχει περιπτωση να ανεβασε τις τιμες της IGM?

ευχαριστω

 

Καλημέρα!

H IgG και IgM ποιου; Τοξόπλασμα, Ερυθρά, Ερπετοϊοί, CMV; Μήπως καρδιολιπίνες; Στα αποτελέσματα, που πήρες, γράφει και μια άλλη λέξη πριν ή μετά από το εκάστοτε IgG και IgM. Ή είναι απότελέσματα από ηλεκτροφόρηση λευκωμάτων;

Τα Ιg είναι τα αντισώματα, που παράγει ο οργανισμός, όταν αντιδρά σε κάτι (ιό, βακτήριο, αλλεργία κ.λ.π.). Όταν το IgM είναι αυξημένο και το IgG αρνητικό, σημαίνει ότι αυτή τη στιγμή αντιδράς σε κάτι (περνάς κάτι), που ο οργανισμός σου δεν γνώριζε (που δεν έχει ξαναπεράσει ή έχει περάσει πριν πάρα πάρα πολύ καιρό και δεν το θυμάται πλέον). Κοινώς τα IgM είναι τα "άμεσα" αντισώματα, ενώ τα IgG τα αντισώματα "της μνήμης".

Δεν ξέρω, αν το περιέγραψα καλά.. :?:-?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΕΝΙΩΣΑ. ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ.ΕΚΕΙ ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΟΥ ΟΛΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΗΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΞΕΣΗ ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΛΑΒΑ ΚΑΙ ΑΠΕΒΑΛΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΕΝΙΩΣΑ. ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ.ΕΚΕΙ ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΟΥ ΟΛΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΗΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΞΕΣΗ ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΛΑΒΑ ΚΑΙ ΑΠΕΒΑΛΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?

αυτο το γιατι ακομα με βασανιζει...1 1/2 χρονο μετα την αποβολη...:(

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΓΡΑΦΩ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ ΠΟΥ ΕΝΙΩΣΑ. ΕΙΜΑΙ 29 ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ 4 ΜΗΝΕΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΧΑΡΑ ΠΩΣ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ 5 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΑΡΑ ΜΟΥ ΟΛΑ ΠΗΓΑΙΝΑΝ ΚΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΕ ΠΟΝΟΥΣ ΚΑΙ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ.ΕΚΕΙ ΓΚΡΕΜΙΣΤΗΚΕ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΜΟΥ ΟΛΟΣ ΑΜΕΣΩΣ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΙΔΕΑ ΤΙ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ.ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΒΑΣΑΝΙΖΕΙ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΗΤΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΟΤΙ ΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΑΤΥΧΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΟΞΕΣΗ ΔΙΟΤΙ ΠΡΟΛΑΒΑ ΚΑΙ ΑΠΕΒΑΛΑ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?

Το εχω ζησει και εγω αυτο ακριβως που γραφεις τον Μαιο! Απεβαλα στην 5η εβδομαδα και επεσα απο τα συννεφα! Για το μονο που ειχα χαρει ειναι οτι δεν εκανα αποξεση! Ενιωθα πολυ απογοητευμενη για πολλους μηνες και ειναι κατι που δεν ξεπερνιεται και παντα θα σε παιρνει απο κατω μεχρι να παρεις στην αγκαλια σου το δικο σου μωρο! Εγω προσπαθουσα να μην κλαιω και μπροστα στον ανδρα μου και τον αγχωνω! Μετα την αποβολη εκανα εμβολιο για την ερυθρα και μετα απο 3 μηνες βαλαμε μπροστα για αλλο μωρο! Η ψυχολογια μου ηταν πολυ πεσμενη ολο αυτο το διαστημα και κανεις δεν μπορουσε να με βοηθησει! Ηξερα ομως πως οταν ξαναμεινω, οτι αυτο το μωρακι θα ερθει και θα μεινει! Εμεινα τελικα εγκυος τον Δεκεμβριο και ολα πανε μια χαρα αν και μου ετυχαν πολλα ασχημα γεγονοτα με το που εμαθα πως ειμαι εγκυος! Ευχομαι και σε εσενα οτι καλυτερο,πρωτα να ηρεμησει και να γαληνεψει η ψυχη σου και μετα ολα τα υπολοιπα με το καλο! Και να ξερεις...μια φορα εγκυος, παντα εγκυος!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το εχω ζησει και εγω αυτο ακριβως που γραφεις τον Μαιο! Απεβαλα στην 5η εβδομαδα και επεσα απο τα συννεφα! Για το μονο που ειχα χαρει ειναι οτι δεν εκανα αποξεση! Ενιωθα πολυ απογοητευμενη για πολλους μηνες και ειναι κατι που δεν ξεπερνιεται και παντα θα σε παιρνει απο κατω μεχρι να παρεις στην αγκαλια σου το δικο σου μωρο! Εγω προσπαθουσα να μην κλαιω και μπροστα στον ανδρα μου και τον αγχωνω! Μετα την αποβολη εκανα εμβολιο για την ερυθρα και μετα απο 3 μηνες βαλαμε μπροστα για αλλο μωρο! Η ψυχολογια μου ηταν πολυ πεσμενη ολο αυτο το διαστημα και κανεις δεν μπορουσε να με βοηθησει! Ηξερα ομως πως οταν ξαναμεινω, οτι αυτο το μωρακι θα ερθει και θα μεινει! Εμεινα τελικα εγκυος τον Δεκεμβριο και ολα πανε μια χαρα αν και μου ετυχαν πολλα ασχημα γεγονοτα με το που εμαθα πως ειμαι εγκυος! Ευχομαι και σε εσενα οτι καλυτερο,πρωτα να ηρεμησει και να γαληνεψει η ψυχη σου και μετα ολα τα υπολοιπα με το καλο! Και να ξερεις...μια φορα εγκυος, παντα εγκυος!

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΑΠΛΑ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΠΙΑ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΦΙΛΙΣΙΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΠΕΡΝΩ ΦΙΛΙΣΙΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΓΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ.

Link to comment
Share on other sites

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ!!! ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙΣ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ!!! ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΠΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΑΠΛΑ ΒΛΕΠΩ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΩΣ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΙ ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΙΣΩΣ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΣΟΥ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΟΥ ΚΑΠΟΙΑ ΧΑΠΙΑ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΦΙΛΙΣΙΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΟΣ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ? ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ ΠΕΡΝΩ ΦΙΛΙΣΙΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΓΙΑ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΣΥΛΛΗΨΗ.

Ναι, επαιρνα φιλισιν λογω και αναιμιας που εχω πριν μεινω εγκυος! Δεν εκανα ειδικες εξετασεις μετα την αποβολη, μονο τεστ παπ και εξετασεις θυρεοειδη οπου και τελικα ειχα ειχα προβλημα! Χρησιμοποιησα και τεστακια ωορρηξιας clear blue τον τελευταιο μηνα για να βρω τις γονιμες οπου και εμεινα ξανα εγκυος!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, επαιρνα φιλισιν λογω και αναιμιας που εχω πριν μεινω εγκυος! Δεν εκανα ειδικες εξετασεις μετα την αποβολη, μονο τεστ παπ και εξετασεις θυρεοειδη οπου και τελικα ειχα ειχα προβλημα! Χρησιμοποιησα και τεστακια ωορρηξιας clear blue τον τελευταιο μηνα για να βρω τις γονιμες οπου και εμεινα ξανα εγκυος!

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ? ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΥΠΟΨΙΕΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΥΡΟΕΙΔΗ.ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΤΕ ΧΤΕΝΙΖΟΜΑΙ ΕΙΤΕ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΗ ΤΡΙΧΩΠΤΩΣΗ ΤΟΥΦΕΣ ΟΧΙ ΑΣΤΕΙΑ. ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΚΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ?

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΒΟΛΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ 1 1/2 ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ?

ναι προσπαθω 1 1/2 χρονο κ δεν εχει ερθει ακομα...βεβαια ειχαμε σταματησει καποια διαστηματα την προσπαθεια για διαφορουσ λογουσ...εχω κανει πολλεσ εξετασεισ κ περα απο μια προλακτινη που τη ρυθμιζω με χαπι ειμαι οκ!χτεσ πηγα σε ενα γιατρο κ μου πε οτι ολα οκ τα βλεπει...ωορρηξια κανω...δε ξερω που σκαλωνει το πραγμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΣ? ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΥΠΟΨΙΕΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΘΥΡΟΕΙΔΗ.ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΙΤΕ ΧΤΕΝΙΖΟΜΑΙ ΕΙΤΕ ΚΑΝΩ ΜΠΑΝΙΟ ΕΧΩ ΤΡΟΜΕΡΗ ΤΡΙΧΩΠΤΩΣΗ ΤΟΥΦΕΣ ΟΧΙ ΑΣΤΕΙΑ. ΤΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΕΚΑΝΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΟΕΙΔΗ?

Κοιτα ο θυρεοειδης οφειλεται συνηθως για αποβολες (δεν νομιζω να παιζει ρολο στη συλληψη)! Οσο για την τριχοπτωση που εχεις, παλι νομιζω οτι δεν οφειλεται στον θυρεοειδη! Καλο θα ηταν παντως οπως και να εχει να τον ελεγξεις μιας και ειναι ο πιο σημαντικος αδενας! Εκανα ορμονολογικες εξετασεις FT3, FT4, TSH, anti-tpo, anti-tg και με παρακολουθει καθε μηνα ενας καλος ενδοκρινολογος που εχω!

Link to comment
Share on other sites

Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΘΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΩ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΘΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΝΑ ΔΩ ΕΑΝ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΗΝΕΣ ΟΛΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΝΕΛΘΕΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΑ.ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΕΙΜΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΗ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΟΠΟΤΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ...!!! ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤSH ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΘΑ ΚΡΙΝΕΙ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΙ ΚΑΤΙ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ.Σ'ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ!!! ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ!!!

Link to comment
Share on other sites

ναι προσπαθω 1 1/2 χρονο κ δεν εχει ερθει ακομα...βεβαια ειχαμε σταματησει καποια διαστηματα την προσπαθεια για διαφορουσ λογουσ...εχω κανει πολλεσ εξετασεισ κ περα απο μια προλακτινη που τη ρυθμιζω με χαπι ειμαι οκ!χτεσ πηγα σε ενα γιατρο κ μου πε οτι ολα οκ τα βλεπει...ωορρηξια κανω...δε ξερω που σκαλωνει το πραγμα

ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΩΣ ΝΙΩΘΕΙΣ ΔΙΟΤΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΕΡΝΑΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΤΑΔΙΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΩ.....:eek: ΟΛΑ ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΕΑΝ ΚΑΙ ΕΦΟΣΟΝ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΣΑΙ ΥΓΙΗΣ ΟΠΩΣ ΛΕΣ.ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΘΑ ΡΘΕΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ!! ΠΑΝΤΑ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ??? ΑΥΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ.ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΑΡΓΑ Η ΓΡΗΓΟΡΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΑΝΟΥΛΑ! ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ!!! ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ:D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και όπως καταλαβαίνετε παθούσα. 22 Ιανουαρίου έμαθα ότι είμαι έγκυος και 22 Φεβρουαρίου έκανα απόξεση γιατί σταμάτησε η καρδούλα του μωρού την 5η εβδομάδα.Χάλια ψυχολογία και το μόνο που μου δίνει κουράγιο είναι η επόμενη προσπάθεια. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι κάποιες κοπέλες μίλησαν για εξετάσεις που τις έκαναν μετά την αποβολή. Τοξόπλασμα, ερυθρά, λιστέρια τεστ παπ κτλ. τα έκανα μόλις έμεινα έγκυος. Επειδή σε 3 βδομάδες θέλει να με δει θα ξανακάνω αυτές τις εξετάσεις ή απλά υπάρχουν γιατροί που βασικές εξετάσεις δεν τις κάνουν από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας! Είμαι καινούρια στο φόρουμ και όπως καταλαβαίνετε παθούσα. 22 Ιανουαρίου έμαθα ότι είμαι έγκυος και 22 Φεβρουαρίου έκανα απόξεση γιατί σταμάτησε η καρδούλα του μωρού την 5η εβδομάδα.Χάλια ψυχολογία και το μόνο που μου δίνει κουράγιο είναι η επόμενη προσπάθεια. Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι κάποιες κοπέλες μίλησαν για εξετάσεις που τις έκαναν μετά την αποβολή. Τοξόπλασμα, ερυθρά, λιστέρια τεστ παπ κτλ. τα έκανα μόλις έμεινα έγκυος. Επειδή σε 3 βδομάδες θέλει να με δει θα ξανακάνω αυτές τις εξετάσεις ή απλά υπάρχουν γιατροί που βασικές εξετάσεις δεν τις κάνουν από την αρχή?

κατ'αρχας λυπάμαι πολύ για ότι σου συνέβει σε καταλαβαίνω απόλυτα διοτι και γω παθούσα είμαι πριν ακριβως απο 4 μηνες βεβαια καρδια δεν προλαβα καν να ακουσω αλλά το αποτέλεσμα είναι ίδιο και συμπάσχω μαζί σου.Κουράγιο και υπομονή δυστυχώς συμβαίνει στο 70% του γυναικειου πληθυσμού.Όσο αναφορά τωρα τις εξετάσεις που λες οι απόψεις διύστανται...διότι άλλοι λένε να τις κάνεις πριν ακόμα μείνεις έγκυος ο λεγόμενος προγεννητικός έλεγχος και άλλοι λένε δεν είναι απαραίτητο μπορεις να τις κάνεις με το που μείνεις.Βέβαια αυτές που αναφέρεις τοξοπλασμα ερυθρα κλπ καλο θα ήτανε να τις κανεις πριν ακομα μεινεις οπως επισης και εξεταση για ΤSH.Απο κει και πέρα τις υπολοιπες αιμα ουρα κλπ τις κανεις και ενω μεινεις εγκυος.Ανεξάρτητα απο ολα αυτα ευχομαι την επομενη φορα ολα να πανε καλυτερα και συντομα να αποκτησεις και εσυ το δικο σου μωράκι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια...ειμαι ολοκαινουργια στη παρεα σας...πριν δυο εβδομαδες ημουν πολυ ευτυχισμενη πετουσα στα συννεφα και εγω και ο αντρας μου βρισκομουν στη 13η εβδομαδα της 1ης εκγυμοσυνης μου!Ξαφνικα ηρθαν τα πανω κατω...Πηγαμε να κανουμε την αυχαινικη διαφανια του μωρου μας...Ανυπομονουσαμε να ξανακουσουμε τη καρδουλα του μετρουσα τις μερες να ερθει αυτη η στιγμη!Τα λογια του γιατρου ηταν' δεν βρισκω παλμους η καρδια του σταματησε......εκεινη τη στιγμη ηθελα να σταματησει και η δικη μου καρδια ενα απεραντο κενο ενιωθα.Μας ειπε οτι η μικρη αυτη καρδουλα ειχε σταματησει πριν απο 10 ημερες...δεν ειχα κανενα σωματικο συμπτωμα αυτες τις 10 μερες ομως ημουν σε μια υπερενταση μου εφταιγαν ολα σαν να ενιωθα το κακο προσπαθουσα να σκεφτομαι θετικα ολοι μου ελεγαν οτι ειναι η πιο ομορφη περιοδο μιας γυναικας εγω ομως δεν ενιωθα καλα με βασανιζε ο φοβος μηπως συμβει κατι κακο στο μωρο και τελικα ολοι οι φοβοι μου βγηκαν....Παλινδρομη κυηση ειπε ο γιατρος.Περιμενουμε τις εξετασεις του εμβρυου...Δεν εχω ξανανιωσει τοσο πονο στη καρδια μου κοριτσια μπορω απολυτα να σας νιωσω...Δεν ηθελα για μερες να βλεπω κανενα παρα μονο τον αντρα μου σταματησα τη δουλεια εκλεισα το κινητο το μονο που εκανα ηταν να διαβαζω τις δικες σας εμπειριες και μπορω να πω οτι με βοηθησε αρκετα

Μικρη Barbie

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια...ειμαι ολοκαινουργια στη παρεα σας...πριν δυο εβδομαδες ημουν πολυ ευτυχισμενη πετουσα στα συννεφα και εγω και ο αντρας μου βρισκομουν στη 13η εβδομαδα της 1ης εκγυμοσυνης μου!Ξαφνικα ηρθαν τα πανω κατω...Πηγαμε να κανουμε την αυχαινικη διαφανια του μωρου μας...Ανυπομονουσαμε να ξανακουσουμε τη καρδουλα του μετρουσα τις μερες να ερθει αυτη η στιγμη!Τα λογια του γιατρου ηταν' δεν βρισκω παλμους η καρδια του σταματησε......εκεινη τη στιγμη ηθελα να σταματησει και η δικη μου καρδια ενα απεραντο κενο ενιωθα.Μας ειπε οτι η μικρη αυτη καρδουλα ειχε σταματησει πριν απο 10 ημερες...δεν ειχα κανενα σωματικο συμπτωμα αυτες τις 10 μερες ομως ημουν σε μια υπερενταση μου εφταιγαν ολα σαν να ενιωθα το κακο προσπαθουσα να σκεφτομαι θετικα ολοι μου ελεγαν οτι ειναι η πιο ομορφη περιοδο μιας γυναικας εγω ομως δεν ενιωθα καλα με βασανιζε ο φοβος μηπως συμβει κατι κακο στο μωρο και τελικα ολοι οι φοβοι μου βγηκαν....Παλινδρομη κυηση ειπε ο γιατρος.Περιμενουμε τις εξετασεις του εμβρυου...Δεν εχω ξανανιωσει τοσο πονο στη καρδια μου κοριτσια μπορω απολυτα να σας νιωσω...Δεν ηθελα για μερες να βλεπω κανενα παρα μονο τον αντρα μου σταματησα τη δουλεια εκλεισα το κινητο το μονο που εκανα ηταν να διαβαζω τις δικες σας εμπειριες και μπορω να πω οτι με βοηθησε αρκετα

 

 

Καλημερα .Τα εχω περασει κ'εγω μαλιστα δυο φορες .Στην αρχι ειναι δυσκολο μετα θα ηρεμησεις .Ζητα απο τον γιατρο σου να κανεις εξετασεις και ιδικα για την θρομβοφιλια.Κ'εγω εκανα μου βρεικαν κατι αλλα η αιματολογος μου ειπε οτι δεν ευθυνεται αυτο .Ομος με το που εμεινα εγκυος ο γυναικολογος μου ειπε να ξεκινησω αντιπικτικες .Και τωρα ειμαι στον 5 μηνα.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Ksanthi!σημερα θα παρω απαντησεις απο τις ιστολοκικες εξετασεις του εμβρυου αλλα με το θολο ακομη μυαλο μου δεν εχω καταλαβει εμεις θελουμε να βγουν θετικες για χρωμοσωματικες ανωμαλιες η οχι?

Μικρη Barbie

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω Ksanthi!σημερα θα παρω απαντησεις απο τις ιστολοκικες εξετασεις του εμβρυου αλλα με το θολο ακομη μυαλο μου δεν εχω καταλαβει εμεις θελουμε να βγουν θετικες για χρωμοσωματικες ανωμαλιες η οχι?

να παρακαλάς να υπήρχε πρόβλημα χρωμοσωμικό γιατί τότε θα λήξει εκεί το θέμα και θα θεωρηθεί τυχαίο γεγονός. αλλιώς θα μπλέξεις σε κικεώνα εξετάσεων. με το καλό σου εύχομαι 1 γερό μωρό!!

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα τις απαντησεις απο τις ιστολογικες εξετασεις του μωρου μου....σαν να βρισκομαι παλι στη πρωτη μερα του πονου οταν εμαθα οτι το μωρο μου δεν ζουσε...τι ειρωνια σημερα που υποτιθετε γιορταζουν ολες οι γυναικες εγω εμαθα οτι το μωρο μου δεν τα καταφερε επειδη ηταν ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ του ελειπε ενα χρωμοσωμα και αν γεννιοταν θα ειχε το συνδρομο Turner το οποιο το εχουν μονο τα κοριτσια....

Μικρη Barbie

Link to comment
Share on other sites

Το εχω ζησει και εγω αυτο ακριβως που γραφεις τον Μαιο! Απεβαλα στην 5η εβδομαδα και επεσα απο τα συννεφα! Για το μονο που ειχα χαρει ειναι οτι δεν εκανα αποξεση! Ενιωθα πολυ απογοητευμενη για πολλους μηνες και ειναι κατι που δεν ξεπερνιεται και παντα θα σε παιρνει απο κατω μεχρι να παρεις στην αγκαλια σου το δικο σου μωρο! Εγω προσπαθουσα να μην κλαιω και μπροστα στον ανδρα μου και τον αγχωνω! Μετα την αποβολη εκανα εμβολιο για την ερυθρα και μετα απο 3 μηνες βαλαμε μπροστα για αλλο μωρο! Η ψυχολογια μου ηταν πολυ πεσμενη ολο αυτο το διαστημα και κανεις δεν μπορουσε να με βοηθησει! Ηξερα ομως πως οταν ξαναμεινω, οτι αυτο το μωρακι θα ερθει και θα μεινει! Εμεινα τελικα εγκυος τον Δεκεμβριο και ολα πανε μια χαρα αν και μου ετυχαν πολλα ασχημα γεγονοτα με το που εμαθα πως ειμαι εγκυος! Ευχομαι και σε εσενα οτι καλυτερο,πρωτα να ηρεμησει και να γαληνεψει η ψυχη σου και μετα ολα τα υπολοιπα με το καλο! Και να ξερεις...μια φορα εγκυος, παντα εγκυος!

 

 

θελω να ρωτησω κι εγω κατι,γιατι ειμαστε στην ακριβως ιδια περιπτωση.Ημουν στην 5η εβδομαδα και χθες απεβαλλα,μετα απο αιμα.Ο γιατρος με ειδε και ειπε οτι μαλλον δεν θα χρειαστω αποξεση,αφου το εμβρυο "επεσε" με το αιμα που ειχα,αλλα για να ειμαστε 100% σιγουροι,να εκανα σημερα μια χοριακη και μια την αλλη εβδομαδα για να δουμε οτι οι τιμες πεφτουν.Η σημερινη μου ειναι 990,4 .Εσας πως διαπιστωσε ο γιατρος ακριβως οτι δεν χρειαζεται αποξεση;με χοριακη,κι αν ναι,σε τί τιμες;η μικροβιολογος μου ειπε πως δειχνει εγκυμοσυνη,ανησυχω!ελπίζω να μην παιζει κατι με εξωμητριο..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια ειμαι και εγω καινουργια στο φορουμ και οπως καταλαβαινεται παθουσα....πριν απο ενα μηνα ακριβωσ πηγαμε για αυχενικη και αντι γιαυτο μας ειπε οτι δεν ακουει καρδιακη λειτουργια και οτι πρεπει να κανω αποξεση.....επεσα απο τα συννεφα ημασταν και οι δυο τοσο ευτυχισμενοι που δεν μπορουσαμε να το πιστεψουμε....ολο αυτο τον καιρο διαβαζω τα μηνυματα σας εδω και συνειδητοποιω οτι ειμαστε παρα πολλες κοριτσια.....να σας ρωτησω κατι μετα την αποξεση για ποσο καιρο ειχατε αιμορραγια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...