Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Ρε κοριτσια τι σκ...τα ειναι αυτο το πραγμα με τις παλινδρομες? Πολυ συχνο φαινομενο δυστυχως.... Απο τι προκαλειται? Δηλαδη αυτη η δημιουργια ''προβληματικων'' εμβρυων που ως εκ τουτου τα αποβαλλει ο οργανισμος απο τι προερχεται? Κ δεν ειναι οτι μονο αποβαλλεις............ Δηλαδη σε επομενη εγκυμοσυνη θα εισαι μια χαρα? Η θα τρεμεις απο φοβο μην σου ξανατυχει?:(:(:(:(

Eχουν αλλάξει οι καιροί...Πάρε παραδείγματα από τις προηγούμενες γενιές.Η γιαγιά μου έχει 11 παιδιά και η αλλη 6.Σίγουρα τότε δεν υπήρχε το προφυλακτικό αλλά σκεψου σε τι ρυθμούς ζει μια γυναίκα σημερα και τι αγχη έχει.Σκεψου τι τρωμε...που πας να πάρεις λαχανικά και είναι γεμάτα φυτοφάρμακα και κρέας που έχει δεχτεί ενέσεις μεταβολισμού.Αυτό στο λεω με σιγουριά γιατί δουλεύω στον τομέα τροφίμων.Δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός και αν βαλεις κότες , μια κατσίκα και λαχανικά στο μπαλκονι σου .Δεν γίνεται αυτο οπότε καταλαβαίνεις οτι ο ανθρωπινος οργανισμος εξασθενεί γιατί βάλαμε το χερι μας παντού.Και το η ευχή όλων μας είναι 'μακάρι να συλλάβω, θεε μου βοηθησε το να μείνει'.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eχουν αλλάξει οι καιροί...Πάρε παραδείγματα από τις προηγούμενες γενιές.Η γιαγιά μου έχει 11 παιδιά και η αλλη 6.Σίγουρα τότε δεν υπήρχε το προφυλακτικό αλλά σκεψου σε τι ρυθμούς ζει μια γυναίκα σημερα και τι αγχη έχει.Σκεψου τι τρωμε...που πας να πάρεις λαχανικά και είναι γεμάτα φυτοφάρμακα και κρέας που έχει δεχτεί ενέσεις μεταβολισμού.Αυτό στο λεω με σιγουριά γιατί δουλεύω στον τομέα τροφίμων.Δεν μπορείς να κάνεις κάτι εκτός και αν βαλεις κότες , μια κατσίκα και λαχανικά στο μπαλκονι σου .Δεν γίνεται αυτο οπότε καταλαβαίνεις οτι ο ανθρωπινος οργανισμος εξασθενεί γιατί βάλαμε το χερι μας παντού.Και το η ευχή όλων μας είναι 'μακάρι να συλλάβω, θεε μου βοηθησε το να μείνει'.

 

Και δεν είναι μόνο αυτό. Οι περισσότερες από μας συλλαμβάνουμε πλέον σε μεγαλύτερη ηλικία που τα ωάρια μας δεν είναι και στα καλύτερά τους. Οι παλίνδρομες οφείλονται κυρίως σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι μόνο αυτό. Οι περισσότερες από μας συλλαμβάνουμε πλέον σε μεγαλύτερη ηλικία που τα ωάρια μας δεν είναι και στα καλύτερά τους. Οι παλίνδρομες οφείλονται κυρίως σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

Σίγουρα Νewbie..σημαντικό και αυτό!!!Αυτό που με ανησυχεί είναι όταν βλέπω μικρές κοπέλες και ταλαιπωρούνται και πως να πάρω θάρρος εγώ που διανύω την τρίτη δεκαετία πλεον.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα Νewbie..σημαντικό και αυτό!!!Αυτό που με ανησυχεί είναι όταν βλέπω μικρές κοπέλες και ταλαιπωρούνται και πως να πάρω θάρρος εγώ που διανύω την τρίτη δεκαετία πλεον.

Κοριτσια εγω ειμαι 23 κ εχω ηδη μια παλινδρομη στο βιογραφικο μου...........................:cry::cry::cry:

Στηρίξου στο λαγοπόδαρο αν θες, αλλά θυμήσου ότι δεν ωφέλησε το λαγό!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια εγω ειμαι 23 κ εχω ηδη μια παλινδρομη στο βιογραφικο μου...........................:cry::cry::cry:

Nαι αυτό βλεπω και λέω ότι άλλαξαν οι καιροί.Δεν μπορείς να κάνεις κατι γι'αυτό.Απλά να συνεχίσεις να προσπαθείς και να μην χασεις το κουραγιο σου γιατί εκεί είναι που θα χάσεις και το παιχνίδι.Ηταν μια κακοτυχία και το μόνο που μπορείς να κάνεις και εσύ και όλες μας είναι να φροντίσουμε τον εαυτό μας λιγάκι παραπάνω, όσο είναι δυνατό βέβαια.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια η γιαγια μου εκανε 12 παιδια και η 6 επιζησανε .Θελω να πω οτι δεν νομιζω ολα να ευθυνονται στο περιβαλλον , μιλαω τωρα πανο απο 5 δεκαετιες , τοτε δεν υπηρχανε ουτε αυτοκινιτα ( σε χοριο) ουτε φυτοφαρμακα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια νομιζω οτι οταν μιλαμε για παλινδρομες δεν εχουν σχεση η ηλικια και ολα τα αλλα.και τα παλια χρονια θα ειχαν και ουτε καν θα το επαιρναν ειδηση.εγω τωρα στα 41 την παλινδρομη που ειχα τωρα δεν θα την επαιρνα ειδηση αν δεν ελεγε ο γιατρος να παω για χοριακη.εγω ημουν στον κοσμο μου οτι ναι ειχα μια καθυστερηση αλλα μου ηρθε η περιοδος οποτε ολα οκ.να ομως που τελικα ημουν και παλινδρομησε πριν το καταλαβω καν.αρα τα παλια χρονια θα ειχαν πολλα τετοια περιστατικα .εγω βλεπω κοπελες ολων των ηλικιων να εχουν θεμα αρα θεωρω οτι ειναι θεμα οργανισμου και τυχης.αν το παρεις γρηγορα ειδηση ισως να το προλαβεις αλλα εγω που εχω περασει και τα δυο την πρωτη φορα και ξαπλα ημουν και χαπια ηπια και παλι παλινδρομησε.στην μικρη που ηπια χαπια γρηγορα ουτε ξαπλα εμεινα μια χαρα γεννηθηκε.τωρα παλινδρομησε πριν καν παρω ειδηση.σαν συμπερασμα δηλαδη το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι οτι ειναι θεμα τυχης και οργανισμου και θεμα της φυσης. φιλακια

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια εγώ λέω ότι μια παλίνδρομη μπορεί να είναι και τυχαίο και μια απλή τυχαία ανωμαλία στο έμβρυο. Οι περισσότερες όμως από μια δεν πιστεύω ότι είναι απλά νομίζω ότι ακόμη και σήμερα η επιστήμη υστερεί. Αν πας να πάρεις περισσότερες από μια γνώμη σε γιατρούς θα ακούσεις διάφορα. Και απορώ εγώ. Δεν έπρεπε όλοι οι γιατροί να έχουν μια ειδίκευση και να σου λένε κοπέλα μου εγώ δεν είμαι ειδικός σε αυτό το θέμα να πας σε άλλο. Αντί να γίνεται αυτό όμως μας κοροιδεύουν και μετά από τρεις αποβολές εγώ συνεχίζω να ακούω από κάποιους το 'είναι τυχαίο'. Θα προτιμούσα να μου λένε ακόμα δεν βρήκε η ιατρική όλες τις λύσεις για αυτά τα θέματα. Παρόλα αυτά εν έτη 2011 ακόμη μπαίνουμε σε δαπανηρές διαδικασίες, πολυέξοδες εξετάσεις και μετά από το 'όλα είναι καλά' να σου άλλη μια αποβολή για να σου επιβεβαιώσει ότι δεν είναι όλα καλά απλά η επιστήμη ακόμη υστερεί...

Εγώ κορίτσια κουράστηκα και θα ήθελα οι γιατροί επιτέλους να βγουν από τα γραφειάκια τους που τα έκαναν χάρη σ' εμάς και να ψάξουν να βρουν τις λύσεις που θα μας φέρουν το πολυπόθητο αποτέλεσμα. Και δε μιλαω μόνο για την εγκυμοσύνη αλλά και για άλλες αρρώστιες για τις οποίες υπάρχουν άλλες θεραπείες (όπως για τον καρκίνο) αλλά επειδή δε συμφέρει στις φαρμακευτικές ακόμα κάνει ο κόσμος χημειοθεραπείες. Μιλάω μέσα από εμπειρίες και ξέρω τι λέω...

Link to comment
Share on other sites

Lucky συμφωνώ μαζί σου.Εγώ σκέφτομαι οτι δεν είναι δυνατόν να πήγε ο ανθρωπος στο φεγγάρι και να μην μπορεί να βρεί ενα φάρμακο.Σίγουρα Σουλα μου παίζει ρόλο η τύχη και ο οργανισμός αλλά όσο συνεχίζει ο άνθρωπος να παρεμβαίνει στη φύση αυτά θα γίνονται..Και ας διαψευτώ όμως στο μέλλον θα είναι ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Και δεν είναι μόνο αυτό. Οι περισσότερες από μας συλλαμβάνουμε πλέον σε μεγαλύτερη ηλικία που τα ωάρια μας δεν είναι και στα καλύτερά τους. Οι παλίνδρομες οφείλονται κυρίως σε χρωμοσωμικές ανωμαλίες.

 

Σύμφωνα με το γιατρό μου, οποιαδήποτε χρωμοσωμική ανωμαλία, δεν είναι απόλυτο να οδηγηθεί σε παλίνδρομη κύηση.

Για παράδειγμα, εξακολουθούν να γεννιούνται παιδιά με Σύνδρομο down.

Το θέμα είναι πως η φύση αποφάσισε να μας τιμωρήσει και πολύ απλά αρνείται να λάβει μέρος στη φυσιολογική εξέλιξη του dna μας.Εν ολίγοις, σύμφωνα με τα λόγια του, εκφυλιζόμαστε. Και η ηλικία δεν έχει καμία σχέση...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Lucky εχεις κανει εξεταση για προγεστερονη? μηπως φταιει αυτο για τις αποβολες ?εγω ειχα 2 παλινδρομες και οι δυο εξαιτιας της ηταν.ηταν πολυ χαμηλη και την πρωτη φορα πηρα χαπια αλλα δεν προλαβαν να δρασουν ηταν ηδη αργα.και την δευτερη τωρα δεν προλαβα να παρω ουτε χαπια γιατι ειχα καθυστερηση μετα ειδα αιμα νομιζα οτι ηρθε η περιοδος και τελικα αφου με εστειλε ο γιατρος για χοριακη ανακαλυψα οτι ημουν εγκυος και απεβαλα.για αυτο ψαξτο για προγεστερονη .ποτε δεν ξερεις,ισως να ειναι κατι απλο .ελπιζω παντως να τα καταφερεις φιλακια!!!!

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κοριτσια .Το πρωι εκανα της εξετάσεις . Μετα απο μια εβδομάδα θα παρω της απαντήσεις .Καναμε για θυροειδη , θρομβοφιλια , κατι για το DNA μου είπε .Για ζαχαρο μου εκανε την απλή εξετασει .Μου ειπε οτι επειδή περασανε πολλα χρονια απο την πρώτη μου αποβολή ( πριν 8 χρονια ) δεν χιάζετε να κανω εξετασει για μικροβια στο κολπο ( εντωμεταξύ εγω εχω κανει τακτικα τα τελευτεα χρονια γιατι εχω προβλιμα με μύκητες) .Θα δουμε τι θα βρουμε.Η εξετάσεις κοστίζουν 580 ευρο και θα μου κόψη απόδειξη και μπρορω να παρω καπια λεφτα από το ΙΚΑ.θα δουμε .

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Κορίτσια!! Απο χθες είμαι κ Εγω στο club της παλινδρομης κύησης.. Έχω ένα αστέρι 2 χρόνων κ μου δίνει κουράγιο να μην τρελαθω.. η τελευταία περίοδος ήταν 27/7 κ 26/8 έκανα τεστ κ βγήκε θετικό. Χάρηκα πολυ Γιατί θέλαμε πολυ ένα δεύτερο παιδάκι..όταν 32/8 πήγα στον γιατρό είπε Ότι ήμουν 4,5 εβδ, κ να ξαναπαω σε 20 ημέρες να ακούσουμε καρδιά.. Όταν πήγα μου είπε Ότι ημερολογιακα ήμουν στην όγδοη εβδ, το παιδι φαινόταν 5 εβδ. Λέμε Οκ, μάλλον έγινε αργότερα η σύλληψη. Κάνω χοριακη κ είναι 26.000. Σε μια εβδομάδα έπεσε στις 15.000. Κ όταν ξαναπηγα πάλι δεν άκουγε καρδιά ο γιατρός.. Κ χθες πήγα να με καθαρίσει. Είπε μάλλον είναι τυχαίο γεγονός.. Θα κάνω κ ιστολογικη να δούμε τι έφταιγε.. Ακομα δεν έχω συνέλθει.. Ευτυχώς που έχω κοντά μου τον άντρα μου κ το αγγελουδι μου!!! Αυτά!!!

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΜΟΥ ΕΤΥΧΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΠΡΙΝ 4 ΧΡΟΝΙΑ ΣΤΟ 2 ΠΑΙΔΑΚΙ..ΗΤΑΝ Η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ. ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΟΝΟ 5 ΜΗΝΕΣ. ΣΗΜΕΡΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΖΟΥΖΟΥΝΑ 3 ΕΤΩΝ!! ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ ΟΛΟΙ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ (ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΕ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ...ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΛΟΓΙΚΗ) ΟΜΩΣ ΠΕΡΝΑΕΙ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΝ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΤΙ Η ΜΙΚΡΗ ΗΤΑΝ ΤΥΧΕΡΗ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΓΕΜΑΤΗ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ. ΠΡΟΣΕΞΕ ΜΗΝ ΧΑΣΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟΝ ΔΥΣΚΟΛΟ, ΤΙΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΠΡΩΤΟΥ ΣΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ (ΕΓΩ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΟΤΕ..)

ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΡΩΣΗ.

Υ.Γ. Η ΙΣΤΟΛΟΓΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΗ. ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΑΚΡΗ. ΚΑΝΕ ΕΛΕΓΧΟ ΠΗΚΤΙΚΟΤΗΤΑΣ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΨΑΧΤΕΙΣ ΠΟΛΥ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΙΔΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ ΑΠΟΒΟΛΗΣ ΣΤΟ ΕΛΕΝΑ ΒΕΝΙΖΕΛΟΥ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ (ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ..)

Link to comment
Share on other sites

:P

Καλημέρα κοριτσια .Το πρωι εκανα της εξετάσεις . Μετα απο μια εβδομάδα θα παρω της απαντήσεις .Καναμε για θυροειδη , θρομβοφιλια , κατι για το DNA μου είπε .Για ζαχαρο μου εκανε την απλή εξετασει .Μου ειπε οτι επειδή περασανε πολλα χρονια απο την πρώτη μου αποβολή ( πριν 8 χρονια ) δεν χιάζετε να κανω εξετασει για μικροβια στο κολπο ( εντωμεταξύ εγω εχω κανει τακτικα τα τελευτεα χρονια γιατι εχω προβλιμα με μύκητες) .Θα δουμε τι θα βρουμε.Η εξετάσεις κοστίζουν 580 ευρο και θα μου κόψη απόδειξη και μπρορω να παρω καπια λεφτα από το ΙΚΑ.θα δουμε .

νομιζω οτι εχει δικιο ο γιατρος σου .ας δουμε τι θα σου που νε οι εξετασεις.υποθετω οτι τωρα θα τις εχεις παρει και ελπιζω να ειναι καταπληκτικες.μην περιμενεις πολλα λεφτα απο το ικα.εχουν δικο τους κοστολογιο για τις εξετασεις αλλα παρτα μην τους τα αφησεις τοσα λεφτα μας κρατανε.περιμενω νεα σου φιλακια:P

 

 

Καλημέρα Κορίτσια!! Απο χθες είμαι κ Εγω στο club της παλινδρομης κύησης.. Έχω ένα αστέρι 2 χρόνων κ μου δίνει κουράγιο να μην τρελαθω.. η τελευταία περίοδος ήταν 27/7 κ 26/8 έκανα τεστ κ βγήκε θετικό. Χάρηκα πολυ Γιατί θέλαμε πολυ ένα δεύτερο παιδάκι..όταν 32/8 πήγα στον γιατρό είπε Ότι ήμουν 4,5 εβδ, κ να ξαναπαω σε 20 ημέρες να ακούσουμε καρδιά.. Όταν πήγα μου είπε Ότι ημερολογιακα ήμουν στην όγδοη εβδ, το παιδι φαινόταν 5 εβδ. Λέμε Οκ, μάλλον έγινε αργότερα η σύλληψη. Κάνω χοριακη κ είναι 26.000. Σε μια εβδομάδα έπεσε στις 15.000. Κ όταν ξαναπηγα πάλι δεν άκουγε καρδιά ο γιατρός.. Κ χθες πήγα να με καθαρίσει. Είπε μάλλον είναι τυχαίο γεγονός.. Θα κάνω κ ιστολογικη να δούμε τι έφταιγε.. Ακομα δεν έχω συνέλθει.. Ευτυχώς που έχω κοντά μου τον άντρα μου κ το αγγελουδι μου!!! Αυτά!!!

αχ κοριτσακι μου το εχω περασει 2 φορες,εχω τρια παιδια και το περασα πριν τρια χρονια ,μετα εκανα την μικρη μου και τωρα παλι που ειναι 27 μηνων το επαθα ξανα.μην το σκεφτεσαι και εχει δικιο ο γιατρος.η φυση σταματαει την εξελιξη της κυησης αν κατι δεν ειναι καλα.ειναι τυχαιο γεγονος τις πιο πολλες φορες,εμενα ηταν χαμηλη η προγεστερονη και δεν εδεναν τα εμβρυα.τι να πεις...ηπια χαπια αλλα δεν προλαβαν να δρασουν.να βλεπεις το παιδακι σου και ολα καλα θα πανε.δωσε καιρο και θα ηρεμησεις!σου ευχομαι να αποκτησετε το παιδακι που θελετε οσο πιο γρηγορα γινεται.φιλακιααααα

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ aphrodite_s και dimitris soula..οταν πρωτομπήκα εδώ στο forum έπαθα απλά σοκ,διαβάζοντας τις εμπειρίες των κοριτσιών.. τι να πω εγώ με μια παλίνδρομη κυηση... θέλω και μια γνώμη σας για κατι που με στραβωσε στον γιατρο μου. οταν γέννησα πριν απο 2 χρόνια την κόρη μου,ζορίστηκα πολύ.ηταν 4kg κ δεν μου εκανε καισαρική,με αποτέλεσμα μετα από 14 ώρες να πάθω ρήξη μήτρας.οπως οπως μου την σωσανε.2ημερες μεταγγιση αιματος κτλ,κτλ,κ μολις συνήλθα μου ειπε ο γιατρος οτι στο δευτερο με το καλό μονο με καισαρική.τωρα που πήγα για πρώτο ραντεβου,(πριν μαθω για παλλίνδρομη),τον ρώτησα αν πρεπει να προσεχω κατι. και μου λεει οχι δεν εχω σημειώσει τιποτα στον υπολογιστη για καμια επιπλοκή.

ειναι δυνατόν????μα ειναι δυνατόν? θεωρώ οτι ειναι απαράδεκτο να το έχει ξεχάσει..έψαχνα για αλλο γιατρο,αλλα δεν πρόλαβα...

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι είναι χειρότερο;;; Να είμαι, να ειμαστε στο μαιευτήριο, Εγω να κλαίω με μαύρο δάκρυ όλο το πρωινό, κ να περιμένω την σειρά μου για αποξεση, κ να είναι δίπλα κ κάτι να μην πω.. Να πηγαίνουν να το ρίξουν με μια αναισθησια που συχαινομαι Γιατί ετσι.. Απλα δεν γουσταρουν.. Τι να πω, κρίμα.....

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ξέρετε τι είναι χειρότερο;;; Να είμαι, να ειμαστε στο μαιευτήριο, Εγω να κλαίω με μαύρο δάκρυ όλο το πρωινό, κ να περιμένω την σειρά μου για αποξεση, κ να είναι δίπλα κ κάτι να μην πω.. Να πηγαίνουν να το ρίξουν με μια αναισθησια που συχαινομαι Γιατί ετσι.. Απλα δεν γουσταρουν.. Τι να πω, κρίμα.....

 

Δεν ξέρεις για ποιο λόγο οδηγείται μια κοπέλα σε απόξεση. Το ότι δείχνει αναίσθητη, δεν σημαίνει απαραίτητα και ότι είναι. Συχνά οι μηχανισμοί αυτοάμυνας μας κάνουν σκληρές για να το ξεπεράσουμε πιο εύκολα.

 

Πέρσι το Νοέμβριο έκανα αναγκαστική απόξεση μετά από παλίνδρομη. Το πόσο πόνεσα μονο εγώ κι ο άντρας μου το ξέρουμε. Δεν άφησα κανέναν να δει πόσο υπέφερα. 3 μέρες μετά την απόξεση πήγα χτύπησα τατουάζ, έκοψα τα μαλλιά μου κι έκανα shopping therapy. Ένα μήνα μετά έκανα ανοιχτό πάρτυ για να γιορτάσω τα γενέθλιά μου. Για μένα ήταν όλα απεγνωσμένες κινήσεις για να μπορέσω να συνεχίσω. Ταυτόχρονα έβλεπα ψυχοθεραπευτή. Μη κρίνετε ίνα μη κριθείτε.

 

 

ΥΓ Τον γιατρό σου μάλλον θα πρέπει να τον αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Πες Ότι τον άλλαξα ήδη.. Απλώς επειδή Ξέρει (υποτίθεται) το ιστορικό μου,λέω να τελειώσω Πρώτα με τις εξετάσεις κ θα ξεκινήσω απ την αρχή με άλλο γιατρό.. Για το αλλιώς θέμα που Είπα, για να μην παρεξηγηθώ, τι Είπα επειδή το άκουσα.το είπε, "απλά δεν το θέλω". Τι να πω.. Δεν ξέρω.

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Αννα στεναχοριεμε πραγματικα οταν ακουω παλλινδρομη.Κ'εγω το περασα πριν λιγο καιρο .Οταν ημουνα κ' εγω στο νοσοκομιο για να με ετιμασουν για αποξεσει ηταν μια γιφτισα που δεν το ηθελε το παιδι αλλα εγω δεν μπορω να το βαλω με καμια απο αυτες εκτος απο τη τυχη μου.Εισαι εχεις ενα παιδι , εγω οχι και πολες αλλες κοπελες και δεν ξερουμε αν θα αποκτισουμε ποτε.Να χαιρεσαι την κορη σου .

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ aphrodite_s και dimitris soula..οταν πρωτομπήκα εδώ στο forum έπαθα απλά σοκ,διαβάζοντας τις εμπειρίες των κοριτσιών.. τι να πω εγώ με μια παλίνδρομη κυηση... θέλω και μια γνώμη σας για κατι που με στραβωσε στον γιατρο μου. οταν γέννησα πριν απο 2 χρόνια την κόρη μου,ζορίστηκα πολύ.ηταν 4kg κ δεν μου εκανε καισαρική,με αποτέλεσμα μετα από 14 ώρες να πάθω ρήξη μήτρας.οπως οπως μου την σωσανε.2ημερες μεταγγιση αιματος κτλ,κτλ,κ μολις συνήλθα μου ειπε ο γιατρος οτι στο δευτερο με το καλό μονο με καισαρική.τωρα που πήγα για πρώτο ραντεβου,(πριν μαθω για παλλίνδρομη),τον ρώτησα αν πρεπει να προσεχω κατι. και μου λεει οχι δεν εχω σημειώσει τιποτα στον υπολογιστη για καμια επιπλοκή.

ειναι δυνατόν????μα ειναι δυνατόν? θεωρώ οτι ειναι απαράδεκτο να το έχει ξεχάσει..έψαχνα για αλλο γιατρο,αλλα δεν πρόλαβα...

συγνωμη που θα στο πω αλλα νομιζω οτι με τη βλακεια που σου εκανε με την μικρη σου επρεπε να τον εχεις ηδη αλλαξει απο πριν και να μην πας καθολου σε αυτον.τωρα φροντισε να βρεις καποιον καλυτερο γιατι με λιγα λογια ειναι απαραδεκτος.ο λογος που αλλαξα τον πρωτο γιατρο μου ειναι οτι με φουσκωσε στις ενεσεις στο δευτερο παιδι μου για να γεννησω γρηγορα γιατι ειχε καισαρικη για διδυμα προγραμματισμενη.πηγα σε αλλον και οταν μετα απο 9 χρονια εμεινα στην παλινδρομη τον αλλαξα και εκεινον γιατι ενω ηταν απο την αρχη πολυ χαμηλη η προγεστερονη μου εδωσε χαπια αλλα πολυ μικρη δοση και ετσι δεν ηταν αρκετο για να δεσει.τωρα ειμαι πολυ ευχαριστημενη με τον γιατρο μου γιατι εκανα την μικρη μου χωρις κανενα προβλημα ακολουθωντας τις οδηγιες του και παρολο που στην αρχη ηταν χαμηλη παλι η προγεστερονη.για αυτο αλλαξε τον ,φιλακια

sula 3-7-96/ 22-1-99/ 25-6-2009 i love you babies :D

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Αθήνα ; Ποιον γιατρο Έχεις αν επιτρέπεται; Τώρα που μου λες για προγεστερονη, δεν έχω Κάνει ποτε αυτήν την εξέταση, Ούτε στην Πρώτη εγκυμοσύνη, Ούτε τώρα;; Ανεβαίνει το αίμα μου στο κεφάλι όταν τα σκέφτομαι... Απ Ότι βλέπω στην τύχη πήγαινα κ τότε κ τώρα..

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ksanthi, εύχομαι κ σε σένα κ σε όλα τα Κορίτσια που είναι εδώ, να αποκτήσουμε παιδάκια που τόσο πολυ θελουμε.έχω κ Εγω μια πολυ πολυ Καλή φίλη, που Χρονια προσπαθεί κ ακομα τιποτα., κ ξέρω Ότι θέλει παρα πολυ ένα Μωρό. Όσο για την κορη μου, είναι σίγουρα βοήθεια, για να το ξεπεράσω Όσο πιο ανώδυνα γίνεται.Αλλά πως να εξηγήσεις, σε διχρονο παιδάκι,που έρχεται κάθε πρωί κ βάζει το αφτι της στην κοιλιά μου, Ότι δεν υπάρχει πια μωρό μέσα, δεν ξέρω...

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Είσαι Αθήνα ; Ποιον γιατρο Έχεις αν επιτρέπεται; Τώρα που μου λες για προγεστερονη, δεν έχω Κάνει ποτε αυτήν την εξέταση, Ούτε στην Πρώτη εγκυμοσύνη, Ούτε τώρα;; Ανεβαίνει το αίμα μου στο κεφάλι όταν τα σκέφτομαι... Απ Ότι βλέπω στην τύχη πήγαινα κ τότε κ τώρα..

 

Εξέταση για προγεστερόνη δεν κάνεις αφού μείνεις έγκυος, αλλά από πριν. Συμπεριλαμβάνεται στον ορμονικό έλεγχο που καλά είναι όλες να έχουμε κάνει πριν αποφασίσουμε να κάνουμε μωράκι για να ξέρουμε πού βρισκόμαστε. Σε περίπτωση που η προγεστερόνη βρεθεί χαμηλή, ο γιατρός σου ξεκινάει κολπικά υπόθετα, χάπια ή κολπικό τζελ προγεστερόνης με το που θα αντιληφθείς εγκυμοσύνη. Βασικά οι περισσότεροι γιατροί τη χορηγούν προληπτικά, ειδικά σε περιπτώσεις με ιστορικό παλίνδρομων/αποβολών, ή αν έχεις κάνει σπερματέγχυση/εξωσωματική.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...