Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Πολυ σωστα πρωι και νηστικη! και πρεπει να παρεις στο διαγνωστικο καθολη την διαρκεια της εξετασης! Εαν φυγεις και περπατησεις τα αποτελεσματα δεν ειναι αξιοπιστα, γιατι η ασκηση κατεβαζει το σακχαρο!

 

Α, περίφημα! Καλυτερεύει το σενάριο! Ε, δεν πειράζει, ας είναι...Θα πάρω μαζί μου κανένα βιβλιαράκι και θα περάσει η ώρα...Από Δευτέρα μπαίνει στο πρόγραμμα κι αυτό.

Α, και μια τελευταία ερώτηση: τα αποτελέσματα τα παίρνεις άμεσα ή καθυστερούν; ....σας ζάλισα ε; ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επισης καλο ειναι να ειμαστε οσο πιο ηρεμες γινεται κατα την διαρκεια της καμπυλης,καθισμενες με κανα περιοδικο ή μουσικη.Το στρες επιρρεαζει τις μετρησεις.Εχω να συστησω δυο καλους ενδικρινολογους που γνωριζουν απο θεματα γυναικολογικα (οι απλοι ενδοκρινολογοι ειναι ψιλοασχετοι για αποβολες ,εξωσωματικες κλπ).Ο ενας ειναι ο Παυλου και ο αλλος ο Σουβατζογλου .Υπαρχουν τα τηλεφωνα τους στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

Επισης καλο ειναι να ειμαστε οσο πιο ηρεμες γινεται κατα την διαρκεια της καμπυλης,καθισμενες με κανα περιοδικο ή μουσικη.Το στρες επιρρεαζει τις μετρησεις.Εχω να συστησω δυο καλους ενδικρινολογους που γνωριζουν απο θεματα γυναικολογικα (οι απλοι ενδοκρινολογοι ειναι ψιλοασχετοι για αποβολες ,εξωσωματικες κλπ).Ο ενας ειναι ο Παυλου και ο αλλος ο Σουβατζογλου .Υπαρχουν τα τηλεφωνα τους στο ιντερνετ.

 

Για τον έναν από τους δύο ούτε να ακούσω Silia2002! Ο ίδιος και ένα γιατρός του ιατρείου του ήταν η αιτία να χάσω το πρώτο μωρό μου!! :evil: :evil: :evil:

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή με βιβλιαράκι πας και περιμένεις?

περιοδικο, βιβλιο, μουσικουλα, οτι σου αρεσει αρκει να μην βολταρεις!!!

 

Α, και μια τελευταία ερώτηση: τα αποτελέσματα τα παίρνεις άμεσα ή καθυστερούν; ....σας ζάλισα ε; ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη...

Την επομενη μερα, οπως οι περισσοτερες εξετασεις αιματος!

 

Για τον έναν από τους δύο ούτε να ακούσω Silia2002! Ο ίδιος και ένα γιατρός του ιατρείου του ήταν η αιτία να χάσω το πρώτο μωρό μου!! :evil: :evil: :evil:

Συμφωνων και εγω για τον εναν δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα! απλα ειναι πολυ γνωστος και κατα τα αλλα κατω του μετριου. Τον ειχαν καποιες κοπελες που κατεληξαν τελικα στον γιατρο μου και μου περιεγραψαν "ξεπετα" και προσπαθεια να τους φαει λεφτα, δεν δεχοταν εξετασεις απο αλλα διαγνωστικα εκτος απο αυτο που συνεργαζεται κτλ. Δεν εχω τον εχω επισκευτει ομως οποτε καλυτερα να μην εκφραζω αποψη!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περιοδικο, βιβλιο, μουσικουλα, οτι σου αρεσει αρκει να μην βολταρεις!!!

 

 

Την επομενη μερα, οπως οι περισσοτερες εξετασεις αιματος!

 

 

Συμφωνων και εγω για τον εναν δεν εχω ακουσει και τα καλυτερα! απλα ειναι πολυ γνωστος και κατα τα αλλα κατω του μετριου. Τον ειχαν καποιες κοπελες που κατεληξαν τελικα στον γιατρο μου και μου περιεγραψαν "ξεπετα" και προσπαθεια να τους φαει λεφτα, δεν δεχοταν εξετασεις απο αλλα διαγνωστικα εκτος απο αυτο που συνεργαζεται κτλ. Δεν εχω τον εχω επισκευτει ομως οποτε καλυτερα να μην εκφραζω αποψη!

 

Αυτο το τελευταιο για τα αλλα διαγνωστικα το διαπιστωσα κι εγω οταν πηγα.Αλλα γενικα ,οπως εγραψα και στην Βαλια,νομιζω οτι ξερει αρκετα γυρω απο το θεμα.Απ οτι ξερω ηταν στην Αμερικη διευθυντης σε κλινικη εξωσωματικης .

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω παει και δεν μπορω να εχω αποψη αλλα απο αλλες κοπελες ξερω οτι εφυγαν δυσαρεστημενες. ο δικος μου παντως που θεωρειται ο "γκουρου" του διαβητη κυησης μια χαρα μου δεχεται τις καμπυλες απο το διαγνωστικο της γειτονιας!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το τελευταιο για τα αλλα διαγνωστικα το διαπιστωσα κι εγω οταν πηγα.Αλλα γενικα ,οπως εγραψα και στην Βαλια,νομιζω οτι ξερει αρκετα γυρω απο το θεμα.Απ οτι ξερω ηταν στην Αμερικη διευθυντης σε κλινικη εξωσωματικης .

 

Δε θα σας πω μόνο ότι έκανε λάθος στα φάρμακα και στη δοσολογία, μου διέλυσε τον αδένα (είχα υπερθυρεοειδισμό Graves και με τη θεραπεία του μου προκάλεσε υποθυρεοειδισμό, τώρα μεταξύ άλλων παίρνω και Τ4 για να ανεβάσω τις ορμόνες που μου έριξε στον πάτο...), πήρα 10 κιλά (μην το γελάτε, που θα βάλω και τα κιλά της επόμενης εγκυμοσύνης???) που δε φεύγουν με τίποτε και έχασα το μωρό μου από την απότομη πτώση των ορμονών..! :evil: :evil: :evil:

Και να σας πω το κορυφαίο: έκανα τις εξετάσεις και μετά κάθε φορά τον έψαχνα μέρες στα τηλέφωνα για να μου πει τι να κάνω με τα φάρμακα και τη δόση!!! Την τελευταία φορά τον έψαχνα μια εβδομάδα, άφηνα σαν τρελή μηνύματα στις γραμματείς! Την 8η μέρα είδαμε στον υπέρηχο ότι η καρδιά του μωρού είχε σταματήσει... Ε, ακόμα περιμένω τηλέφωνο! :evil:

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νόμιζα ότι την καμπύλη ζακχάρου την κάνουν μετά από το πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης. Στον προγεννητικό έκανα εξετάσεις και μέσα σε αυτές υπήρχε και μία τιμή για το ζάκχαρο που ήταν ΟΚ. Δεν έκανα όμως την καμπύλη. Λογικά, θα μου έλεγε να την κάνω μετά από το δεύτερο ραντεβού και αφού είχα κλείσει τις 12 εβδομάδες. Πάντως, στην οικογένεια κανείς δεν έχει ζάκχαρο ή διαβήτη, ούτε και η μητέρα μου εμφάνισε σε καμία της εγκυμοσύνη. Είναι σημαντική εξέταση? Πιστεύεις ότι πρέπει να την κάνω? Είναι δυνατόν να έφταιγε κάτι τέτοιο για την παλίνδρομη?

 

Εύχομαι καλή επιτυχία στις εξετάσεις σου και όλα να σου πάνε καλά από εδώ και πέρα!!! :P

 

ευχαριστώ πολύ! εγώ την καμπύλη την έκανα αφού έγινε η απόξεση και ήταν κανονική. Ρώτησε τον ενδοκρινολόγο σου όταν πας αν πρέπει να την κάνεις

Link to comment
Share on other sites

OK. Θα ρωτήσω και τον ενδοκρινολόγο και την επόμενη φορά που θα μείνω έγκυος, θα κάνω αμέσως καμπύλη σακχάρου. Αν κάνω από τώρα θα είναι το ίδιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα? Αφού ο οργανισμός αλλάζει κατά τη διαρκεια της εγκυμοσύνης. Το ίδιο και με το θυροειδή. Πριν δεν είχα, είχα απλά προδιάθεση, η εγκυμοσύνη μου τον εμφάνισε...

 

Τί να πώ, δεν ξέρω... Τώρα θα ήμουν στον 5ο μήνα και αντί αυτού, ασχολούμαι με όλων των ειδικοτήτων τους γιατρούς... Η αποβολή μου άφησε για souvenir δύο χαπάκια ημερησίως...ένα για θυρεοειδή και ένα για φυλλικό οξύ. Εγώ, που απέφευγα ακόμα και τις ασπιρίνες... Συν 1500 ευρώ έξοδα σε γιατρούς και εξετάσεις. Συν 400 ευρώ ψώνια σε ρούχα εγκυμοσύνης που τώρα δεν ξέρω τί να τα κάνω!!! χαχαχαχαχαχαχαχα Ωραία η πλάκα, Θεούλη μου! Γελάσαμε πολύ εδώ κάτω!!! Και να σας πω και το πιο αστείο? Ο άντρας μου έχει ήδη 1 παιδί από άλλη γυναίκα, εκτός γάμου, που έγινε κατά λάθος. 'Ηταν σχέση λίγω μηνών, περιστασιακή και η γυναίκα, προελεύσεως από το πρών σοβιετικό μπλοκ, επέμενε να κρατήσει το παιδί. Εκείνος δεν το ήθελε. Φυσικά, ο αντρας μου αναγνώρισε το παιδί, είχε αναλάβει τις ευθύνες του μετά από αυτό και μέχρι και σήμερα έχουμε προβλήματα λόγω αυτής της κατάστασης. Το άλλο άτομο φαιρεται εντελώς ανέυθυνα και εγκαταλείπει το παιδί για πολλές μέρες στους γονείς του άντρα μου, ενώ είχε πει στο δικαστήριο γαι την επιμέλεια ότι το παιδί δεν΄ήταν δικό του...Επίσης, το έχει πει και σε άλλο κόσμο, κοινούς μας γνωστούς. Ο άντρας μου πιστεύει ότι το κάνει από εκδίκηση. Γενικά, πιστεύω ότι εκμεταλεύεται την κατάσταση με το παιδί και προσπαθεί να κάνει κακό στη σχέση μας από εκδίκηση, γαιτί χώρισε μαζί της (ο χωρισμός έγινε πριν γνωρίσω εγώ τον άντρα μου). Η γυναίκα αυτή έκανε χρήση ναρκωτικών καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, κάπνιζε και έπασχε από ηπατίτιδα με κίνδυνο να κολλήσει και το παιδί....Αυτά τα έμαθα από τον άντρα μου. Αντίθετα, στη δική μας περίπτωση η σύλληψη έγινε επειδή το θέλαμε και οι δύο, γιατί αγαπιομασταν, παντρευτήκαμε και θέλαμε να κάνουμε οικογένεια. Αμέσως μόλις έμαθα ότι ήμουν έγκυος έκοψα το τσιγάρο, έπαιρνα βιταμίνες και έκανα τα πάντα για να είναι όλα τέλεια για το παιδί. Και όμως το δικό μας παιδί χάθηκε...Και με πληγώνει ακόμα περισσότερο το να ξέρω ότι ο άντρας μου έχει ένα άλλο παιδί με μία άλλη γυναίκα, το οποίο έγινε παρά τη θέλησή του, ενώ το δικό μας παιδάκι, που τόσο πολύ το θέλαμε και το περιμέναμε, χάθηκε...Μου φαίνεται πολύ άδικο αυτό που συνέβει.. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να το σκέφτομαο αυτό τώρα, όμως με πειράζει...Με κάνει να νιώθω εκτός από στενοχώρια και αδικία, για το ότι συνέβει αυτό σε μένα. Είμαι κακός άνθρωπος αν σκέφτομαι έτσι?

Link to comment
Share on other sites

οτι και να εγινε με την προηγουμενη του σχεση, εσυ πρεπει να κοιτας μπροστα και οχι πισω. Αυτη η γυναικα ισως τραβαει το δικο της γολγοθα αφου εμεινε εγκυος. Μην ξεχνας οτι οι εκτρωσεις ειναι απαραδεκτες απο πολλους και το παιδακι δεν φταιει σε τιποτα.

αποβολες εχουμε τραβηξει πολλες και τραυματικες, αλλα να εισαι σιγουρη οτι θα ερθει συντομα η ωρα που θα τα καταφερεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι φυσιολογικό να σκέφτεσαι όλα αυτά που σκέφτεσαι και σε καμια περίπτωση δεν σε κάνουν κακό άνθρωπο τα συναισθήματά σου. Απλά αυτή η οπτική γωνία δε σε βοηθάει να νιώσεις καλύτερα. Εννοώ το να συγκρίνεις τις 2 περιπτώσεις.

 

Σκέψου όσο μπορείς πιο λογικά δηλαδή ότι η παλίνδρομη συμβαίνει σε όλους τους ανθρώπους ασχέτως χαρακτήρα και καταστάσεων. Μοιάζει σαν να σε αδίκησε κάποιος αλλά είναι καθαρά θέμα πιθανοτήτων και στατιστικής. Όπως όταν ρίχνεις το ζάρι. Η παλλίνδρομη είναι κάτι που έχει συμβεί σε ανθρώπους που επιθυμούν πολύ ένα παιδί και που δίνουν μεγάλη προσοχή στην εγκυμοσύνη αλλά και σε ανθρώπους που δεν το ήθελαν. Το ίδιο ισχύει και για την τεκνοποίηση. Τυχαίνει να κάνουν παιδί άνθρωποι που δεν το επιθυμούν και που δεν είναι έτοιμοι (είτε λόγω ανωριμότητας είτε λόγω συνθηκών ζωής, είτε λόγω επιλογής) όπως τυχαίνει να κάνουν παιδί άνθρωποι που πληρούν όλες τις προϋποθέσεις.

 

Αν βγεις λίγο "έξω" από τον εαυτό σου και καταφέρεις να σε "δεις" μέσα σε αυτές τις περιπτώσεις σαν εξωτερικός παρατηρητής θα εστιάσεις περισσότερο στο λογικό κομμάτι του θέματος και όχι στο συναισθηματικό.

 

Εμένα με βοηθά αυτός ο τρόπος σκέψης γενικά στη ζωή μου. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα να με καταλάβεις και να το δεις λίγο διαφορετικά.

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

OK. Θα ρωτήσω και τον ενδοκρινολόγο και την επόμενη φορά που θα μείνω έγκυος, θα κάνω αμέσως καμπύλη σακχάρου. Αν κάνω από τώρα θα είναι το ίδιο αξιόπιστο το αποτέλεσμα? Αφού ο οργανισμός αλλάζει κατά τη διαρκεια της εγκυμοσύνης. Το ίδιο και με το θυροειδή. Πριν δεν είχα, είχα απλά προδιάθεση, η εγκυμοσύνη μου τον εμφάνισε...

 

Τί να πώ, δεν ξέρω... Τώρα θα ήμουν στον 5ο μήνα και αντί αυτού, ασχολούμαι με όλων των ειδικοτήτων τους γιατρούς... Η αποβολή μου άφησε για souvenir δύο χαπάκια ημερησίως...ένα για θυρεοειδή και ένα για φυλλικό οξύ. Εγώ, που απέφευγα ακόμα και τις ασπιρίνες... Συν 1500 ευρώ έξοδα σε γιατρούς και εξετάσεις. Συν 400 ευρώ ψώνια σε ρούχα εγκυμοσύνης που τώρα δεν ξέρω τί να τα κάνω!!! χαχαχαχαχαχαχαχα Ωραία η πλάκα, Θεούλη μου! Γελάσαμε πολύ εδώ κάτω!!! Και να σας πω και το πιο αστείο? Ο άντρας μου έχει ήδη 1 παιδί από άλλη γυναίκα, εκτός γάμου, που έγινε κατά λάθος. 'Ηταν σχέση λίγω μηνών, περιστασιακή και η γυναίκα, προελεύσεως από το πρών σοβιετικό μπλοκ, επέμενε να κρατήσει το παιδί. Εκείνος δεν το ήθελε. Φυσικά, ο αντρας μου αναγνώρισε το παιδί, είχε αναλάβει τις ευθύνες του μετά από αυτό και μέχρι και σήμερα έχουμε προβλήματα λόγω αυτής της κατάστασης. Το άλλο άτομο φαιρεται εντελώς ανέυθυνα και εγκαταλείπει το παιδί για πολλές μέρες στους γονείς του άντρα μου, ενώ είχε πει στο δικαστήριο γαι την επιμέλεια ότι το παιδί δεν΄ήταν δικό του...Επίσης, το έχει πει και σε άλλο κόσμο, κοινούς μας γνωστούς. Ο άντρας μου πιστεύει ότι το κάνει από εκδίκηση. Γενικά, πιστεύω ότι εκμεταλεύεται την κατάσταση με το παιδί και προσπαθεί να κάνει κακό στη σχέση μας από εκδίκηση, γαιτί χώρισε μαζί της (ο χωρισμός έγινε πριν γνωρίσω εγώ τον άντρα μου). Η γυναίκα αυτή έκανε χρήση ναρκωτικών καθ'όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, κάπνιζε και έπασχε από ηπατίτιδα με κίνδυνο να κολλήσει και το παιδί....Αυτά τα έμαθα από τον άντρα μου. Αντίθετα, στη δική μας περίπτωση η σύλληψη έγινε επειδή το θέλαμε και οι δύο, γιατί αγαπιομασταν, παντρευτήκαμε και θέλαμε να κάνουμε οικογένεια. Αμέσως μόλις έμαθα ότι ήμουν έγκυος έκοψα το τσιγάρο, έπαιρνα βιταμίνες και έκανα τα πάντα για να είναι όλα τέλεια για το παιδί. Και όμως το δικό μας παιδί χάθηκε...Και με πληγώνει ακόμα περισσότερο το να ξέρω ότι ο άντρας μου έχει ένα άλλο παιδί με μία άλλη γυναίκα, το οποίο έγινε παρά τη θέλησή του, ενώ το δικό μας παιδάκι, που τόσο πολύ το θέλαμε και το περιμέναμε, χάθηκε...Μου φαίνεται πολύ άδικο αυτό που συνέβει.. Δεν ξέρω αν είναι σωστό να το σκέφτομαο αυτό τώρα, όμως με πειράζει...Με κάνει να νιώθω εκτός από στενοχώρια και αδικία, για το ότι συνέβει αυτό σε μένα. Είμαι κακός άνθρωπος αν σκέφτομαι έτσι?

 

Κακός άνθρωπος δεν είσαι oneiropagida μου, πληγωμένη είσαι... Για την κατάσταση με το παιδί του άντρα σου και την κοπέλα δε θα σχολιάσω κάτι, παρά μόνο ότι σε κάθε παιδάκι αξίζει να το αγαπούν και αυτήν την αγάπη να την εισπράττει! Κανένα παιδάκι δεν ευθύνεται για τις πράξεις των μεγάλων και τίποτα δεν πρέπει να πληγώνει την αθώα ψυχούλα του.

Όσο για σένα καλή μου, το ξέρω καλά πόσο δύσκολο είναι να χάνεις το μωράκι σου, αλλά μαθαίνουμε να ζούμε με αυτήν την αίσθηση της απώλειας και να κοιτάμε μπροστά. Η ζωή ποτέ δεν είναι δίκαιη, άλλον τον αδικεί έτσι, άλλον αλλιώς, άλλον καθόλου...σημασία έχει να μην συγκρίνουμε τη δική μας τύχη με αυτήν των άλλων, γιατί πάντα θα βρίσκουμε πράγματα που θα μας πληγώνουν κι αυτό μόνο εμάς βλάπτει. Μην σκέφτεσαι ότι για κάποιες γυναίκες είναι πανεύκολο να κάνουν ένα παιδί, ενώ εμείς παιδευόμαστε. Ας επικεντρωθούμε στη δική μας προσπάθεια και ας ρίξουμε όλη μας τη θετική ενέργεια σ' αυτήν.

Μη νομίζεις, κι από μένα έφυγαν ένα σωρό ευρώ και θα φύγουν κι άλλα (όπως και από τόσες άλλες γυναίκες), αλλά μην τα σκέφτεσαι αυτά. Πες πως δεν τα είχες...

Κι εγώ έμεινα με περιττά κιλά (που δε λεν να μ' εγκαταλείψουν) και ρούχα εγκυμοσύνης, αλλά σκέφτομαι ότι δε θα πάνε χαμένα, θα τα βάλω την άλλη φορά...και τα κιλά θα τα χάσω όλα μαζί, άλλωστε δεν είναι και πολλά:wink:;-):wink:.

Κοίτα να είσαι καλά με τον άντρα σου, κάνε όσες εξετάσεις πρέπει, ώστε να είσαι ήρεμη εσύ για την επόμενη φορά, και θα δεις ότι αυτή δε θα αργήσει καθόλου να έρθει!!! Όλες εδώ στο ευχόμαστε ολόψυχα!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια γειά σας. δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος θα ήθελα όμως όποια ξέρει να μου απαντήσει. είχα τεπ 1-10-2010. 12-11 έκανα την πρωτη χοριακη βγηκε 160.8 μετά απο 3 μέρες 2η χοριακή βγήκε 217.3 σήμερα μετά απο 2 μέρες χοριακή 260. Απο συμπτώματα τίποτα μόνο πόνο στη μέση, το στήθος είχε πρειστεί στις πρωτες μερες τώρα επανήλθε. Ο γιατρός μου είπε να κάνω άλλη μια χοριακή τη δευτερα, φοβάται για εξωμήτριο. σας παρακαλώ όποια ξέρει κάτι ας μου γράψει. η αγωνία αυτών των ημερών δεν περιγράφεται. σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γειά σας. δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό μέρος θα ήθελα όμως όποια ξέρει να μου απαντήσει. είχα τεπ 1-10-2010. 12-11 έκανα την πρωτη χοριακη βγηκε 160.8 μετά απο 3 μέρες 2η χοριακή βγήκε 217.3 σήμερα μετά απο 2 μέρες χοριακή 260. Απο συμπτώματα τίποτα μόνο πόνο στη μέση, το στήθος είχε πρειστεί στις πρωτες μερες τώρα επανήλθε. Ο γιατρός μου είπε να κάνω άλλη μια χοριακή τη δευτερα, φοβάται για εξωμήτριο. σας παρακαλώ όποια ξέρει κάτι ας μου γράψει. η αγωνία αυτών των ημερών δεν περιγράφεται. σας ευχαριστώ

 

Η αλήθεια είναι πως η χοριακή σου δεν αυξάνεται καλά. Το σωστό είναι να διπλασιάζεται κάθε δεύτερη μέρα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα εξωμήτριο. Μιας φίλης η χοριακή δεν αυξανόταν καθολου τις πρωτες μέρες αλλά τελικά έφερε στον κοσμο ένα υγιέσταστο αγοράκι. Κάνε λίγη υπομονή. Σου εύχομαι η επόμενη χοριακή σου να είναι τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι πως η χοριακή σου δεν αυξάνεται καλά. Το σωστό είναι να διπλασιάζεται κάθε δεύτερη μέρα. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει απαραίτητα εξωμήτριο. Μιας φίλης η χοριακή δεν αυξανόταν καθολου τις πρωτες μέρες αλλά τελικά έφερε στον κοσμο ένα υγιέσταστο αγοράκι. Κάνε λίγη υπομονή. Σου εύχομαι η επόμενη χοριακή σου να είναι τεράστια.

δεν ξέρεις πόσο καλό μου κάνουν τα λόγια σου αν και ο γιατρός μου απέκλεισε πλέον το ενδεχόμενο να πάει καλά απο δώ και στο εξής

Link to comment
Share on other sites

ας με διορθώσει η christy, αλλά νομίζω ότι πρέπει να πας πρωί και νηστική για να ξεκινήσουν τη μέτρηση από το ζάχαρο νηστείας. θα ξέρουν και από το μικροβιολογικό να σου πουν. Εγώ θα ρωτήσω και την ενδοκρινολόγο μου.

 

την εχω κανει νηστικη και χωρις νερο για 12 ωρες!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΤΟ FORUM ΑΛΛΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΚΑΙΡΟ ΤΗΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ. ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 28 ΗΜΕΡΕΣ ΕΚΑΝΑ ΑΠΟΞΕΣΗ.ΟΧΙ ΑΚΡΟΒΩΣ ΔΗΛΑΔΗ ΑΠΟΞΕΣΗ ΔΙΟΤΙ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΓΩΣΕΙ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΠΛΩΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΝ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟ.ΣΤΙΣ 23/10 ΕΓΙΝΕ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ. ΠΗΓΑ 20 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΞΑΝΑ ΔΕΙ, ΜΕ ΒΡΗΚΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΟΛΑΣ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ.ΣΕ ΕΣΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΣΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΞΑΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΤΕ;

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες.εμενα μου ειχε πει μετα απο 3 κυκλους.δεν νομιζω ομως να υπαρχει προβλημα για νωριτερα αφου σου το ειπε ο γιατρος σου.καλη επιτυχια να εχεις;)

Link to comment
Share on other sites

εχω νια απορια.γιατι οταν κανεις αποξεση οι γιατρι συστηνουν(οι περισσοτεροι συνηθως) 3 με 6 μηνες αποχη απο εγκυμοσυνη ενω οταν εχεις γεννησει ακομα και με καισαρικη μπορεις να μεινεις στο καπακι εγκυος.και στις δυο περιπτωσεις δεν χρειαζεται ο οργανισμος να συνελθει? ειδικα οταν εχεις γεννησει η μητρα και οι ορμονες δεν ειναι στα φουλ?

wiUgp2.png VntSp2.png
Link to comment
Share on other sites

εχω νια απορια.γιατι οταν κανεις αποξεση οι γιατρι συστηνουν(οι περισσοτεροι συνηθως) 3 με 6 μηνες αποχη απο εγκυμοσυνη ενω οταν εχεις γεννησει ακομα και με καισαρικη μπορεις να μεινεις στο καπακι εγκυος.και στις δυο περιπτωσεις δεν χρειαζεται ο οργανισμος να συνελθει? ειδικα οταν εχεις γεννησει η μητρα και οι ορμονες δεν ειναι στα φουλ?

 

Άλλο η γέννα (που σημαίνει ότι η μήτρα έχει ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις της κύησης) κι άλλο η απόξεση. Πάντως εγώ δεν έχω ακούσει καμία περίπτωση που ο γιατρός είπε ότι μπορείς να μείνεις έγκυος ΑΜΕΣΩΣ μετά από καισαρική. Καταρχήν όσο θηλάζεις, δεν μενεις έγκυος, άρα χαλαρά χαλαρά περνάνε και μερικοί μήνες. Τώρα για την απόξεση, κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή. Εμένα η γιατρός μου είπε να απέχω μόνο έναν κύκλο και μετά βουρ! Όλα είναι σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

κανονικα οι γιατροι σου λενε οχι αμεσως μετα απο καισαρικη αλλα μια φιλη μου πανω στο τετραμηνο εμεινε εγκυος μετα απο καισαρικη και ολα πηγαν καλα.οπως επισης μια αλλη φιλη μου δυο μηνες μετα απο φυσιολογικο τοκετο εμεινε εγκυος και παλι ολα πηγαν καλα.απο τι εξαρταται το χρονικο διαστημα αποξεσης επομενη εγκυμοσυνη?

wiUgp2.png VntSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...