Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

σε ποια λίστα αναφέρεσαι?

 

Στη λίστα με τις εξετάσεις αναφέρομαι. Νόμιζα ότι είναι στανταρ για όλες τις κοπέλες που έχουν παλλίνδρομη γι' αυτό ρώτησα. Αλλά μάλλον δεν ισχύει αυτό. Εσύ ValiaK έκανες όλα όσα προβλέπονται; Απ' ό,τι κατάλαβα όλα καλά. Μπράβο!

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βίκυ μου δε νιώθεις τίποτα παράλογο, ούτε υπερβολική είσαι και φυσικά ΔΕΝ έφταιξες εσύ σε τίποτα!!!

Όσο για τον πόνο σου είναι όσο δε φαντάζεσαι φυσιολογικός! Και εννοείται ότι είναι απίστευτη παρηγοριά και σκοπός ζωής τα άλλα δύο σου παιδάκια, αλλά ποιος περιμένει από μια μάνα να μην πονάει όταν χάνει ένα από τα παιδιά της; Η δική μου λέει πάντα χαρακτηριστικά: "όποιο δάχτυλο και να σου κόψουν, το ίδιο θα πονέσεις!"

Δώσε στον εαυτό σου λίγο χρόνο να συνέλθεις και μετά ξεκίνα πάλι για το τρίτο...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια όσες κάνατε τις εξετάσεις για να δείτε τι έφταιξε βρήκατε άκρη; Πώς εξελίχθηκαν τα πράγματα;

 

Δεν υπάρχει κανόνας σε αυτό Μελινάκι μου. Άλλες φορές εντοπίζεται η πιθανή αιτία, άλλες φορές πάλι μένεις με τα ερωτηματικά σου. Ωστόσο, όλες μπαίνουμε στη διαδικασία της διερεύνησης, με την ελπίδα ότι θα βρεθεί η αιτία και θα αντιμετωπιστεί την επόμενη φορά. Αν πάλι δεν υπάρχει κάτι που να ενοχοποιείται για την αποβολή, τότε λες ευτυχώς είμαστε υγιείς και αναθεματίζεις τη ρημάδα την "τύχη" σου!!!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Στη λίστα με τις εξετάσεις αναφέρομαι. Νόμιζα ότι είναι στανταρ για όλες τις κοπέλες που έχουν παλλίνδρομη γι' αυτό ρώτησα. Αλλά μάλλον δεν ισχύει αυτό. Εσύ ValiaK έκανες όλα όσα προβλέπονται; Απ' ό,τι κατάλαβα όλα καλά. Μπράβο!

 

Δεν είναι στάνταρ οι εξετάσεις, διαφοροποιούνται από γιατρό σε γιατρό. Οπότε μάλλον καλύτερα να τον ρωτήσεις εάν είναι αιματολογικές μόνο. Μπορείς αν θες να μας γράψεις τι εξετάσεις σου είπε να κάνεις, μήπως και ξέρουμε. Εγώ μόλις έμεινα έγκυος έκανα αυτές http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26293&page=7

Έκανα και ιστολογική εμβρύου και καρυότυπο αλλά δε βρήκαμε τι έφταιξε...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα σε όλες! έχασα κι εγώ το τρίτο μου παιδάκι πριν λίγες βδομάδες. δε περνάει μέρα που να μη το σκέφτομαι αν και έχω πάψει να το συζητάω πια....

 

έχω πολλές ερωτήσεις....

δε μου χε ξανασυμβεί κι έχασα τη γη....

 

15 οκτώβρη έκανα την απόξεση, στις 10 εβδ και 2 μέρες.

σίγουρα θα ξαναπροσπαθήσω αλλά μάλλον θα πάρει καιρό.

 

εσάς μετά από πόσο καιρό σας είπε ο γιατρός να προχωρήσετε;

δε μου χει έρθει ακόμα περίοδος και σε 10 μέρες θα πάω να μάθω για τ αποτελέσματα της ιστολογικής.

 

θα πάρω απαντήσεις; θα μαθω τι φύλο ήταν το παιδί μου; μόνο και μόνο για να προσωποποιήσω την απουσία...την έλλειψη....

δεν υπάρχουν λόγια...

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες! έχασα κι εγώ το τρίτο μου παιδάκι πριν λίγες βδομάδες. δε περνάει μέρα που να μη το σκέφτομαι αν και έχω πάψει να το συζητάω πια....

 

έχω πολλές ερωτήσεις....

δε μου χε ξανασυμβεί κι έχασα τη γη....

 

15 οκτώβρη έκανα την απόξεση, στις 10 εβδ και 2 μέρες.

σίγουρα θα ξαναπροσπαθήσω αλλά μάλλον θα πάρει καιρό.

 

εσάς μετά από πόσο καιρό σας είπε ο γιατρός να προχωρήσετε;

δε μου χει έρθει ακόμα περίοδος και σε 10 μέρες θα πάω να μάθω για τ αποτελέσματα της ιστολογικής.

 

θα πάρω απαντήσεις; θα μαθω τι φύλο ήταν το παιδί μου; μόνο και μόνο για να προσωποποιήσω την απουσία...την έλλειψη....

δεν υπάρχουν λόγια...

 

Άννα, λυπάμαι πολύ... πάρα πολύ... :cry: :cry: :cry:

Πότε γίναμε πάλι τόσες πολλές ξαφνικά? Κορίτσια, δε μου αρέσει που μεγαλώνει η παρέα μας...

Ο γιατρός μου είπε να περιμένουμε 3 κύκλους. Ο καρυότυπος θα σου δείξει το φύλο του παιδιού και όχι η ιστολογική.

Μια μεγάλη αγκαλιά από μένα Άννα! Κουράγιο...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

anna λυπαμαι.

συνηθως μετα απο 3 μηνες ξαναρχιζουν οι προσπαθειες,εκτος εαν ο γιατρος θεωρει οτι πρεπει να παει πιο πισω

οσον αφορα για το φυλλο δεν νομιζω.....

Link to comment
Share on other sites

δυστυχώς αρκετές, ακούω πολλές φίλες τελευταία.... 3 που ήξερα από δω τον ίδιο μήνα με μένα θα γεννούσαν μάιο αλλά και οι 3 δε θα δουν τα μωρα τους... άσχημο είναι και δε μπορεί να το καταλάβει κανείς αν δε το ζήσει...όπως κι εγώ πριν το χάσω.

 

έχω ήδη 2 καισαρικές, μάλλον κουρασμένη μήτρα οπότε θα περιμένω....απ τον επόμενο σεπτέμβρη πάλι, να περάσει κάνας χρόνος...

 

όλο ονειρεύομαι και δε θέλω! έτσι και μέχρι πριν ένα μήνα...σκεφτόμουν ένα κοριτσάκι, πως θα έφτιαχνα το δωμάτιο του, πως θα το ονόμαζα, κακώς...

δε τα λογάριασα καλα

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αλήθεια τι είναι ο καρυότυπος;

δεν έχω ιδέα, ουτε ρωτήθηκα, απ το δημόσιο νοσοκομείο μου είπαν ότι είναι τακτική τους να στέλνουν δείγμα για ανάλυση και να πάω και τα αποτελέσματα του προγεννητικού για να τα ελέγξουν μεταξύ τους...

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

Και ξαναλέω: μάστιγα έχουν καταντήσει οι παλίνδρομες!!! Δε θέλω να ξανακούσω για καμιά κοπέλα με τέτοια εμπειρία! Αντί να με παρηγορεί που δεν έχω την αποκλειστικότητα της γκαντεμιάς, γίνομαι έξαλλη με την αδικία! ΓΙΑΤΙ;;;; ΘΑ ΣΚΑΣΩ ΠΙΑ!!!

Άννα μου, κρίμα βρε κορίτσι μου...τι να πω; Εμένα ο γιατρός μου μου έδωσε ήδη το πράσινο φως. Στην αρχή μου είπε για δύο κύκλους, μετά αφού με εξέτασε τρεις φορές και μου ήρθε και μια φορά περίοδος, μου είπε αν θέλω μπορώ και τώρα, είμαι πανέτοιμη σωματικά. Εγώ πάντως αν δε φύγει ο γκαντεμοχρόνος, δεν κάνω καμία προσπάθεια! Δε θέλω το νέο μου μωρό να έχει καμία σχέση με το 2010!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

αλήθεια τι είναι ο καρυότυπος;

δεν έχω ιδέα, ουτε ρωτήθηκα, απ το δημόσιο νοσοκομείο μου είπαν ότι είναι τακτική τους να στέλνουν δείγμα για ανάλυση και να πάω και τα αποτελέσματα του προγεννητικού για να τα ελέγξουν μεταξύ τους...

 

Ο καρυότυπος είναι εξέταση DNA, εν προκειμένω του εμβρύου και δείχνει το φύλο και αν υπάρχουν χρωμοσωματικές ανωμαλίες, που μπορεί να ενοχοποιούνται για την αποβολή.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

πάει πακέτο με την ιστολογική ή είναι διαφορετικά πράγματα; και αν είναι διαφορετικά η ιστολογική τι δείχνει;

μου είπαν ότι τις περισσότερες φορές στις παλίνδρομες η φύση προνοεί για να μη γεννιούνται άρρωστα παιδιά. αυτό με σοκάρει για να είμαι ειλικρινής.

 

σας ευχαριστώ όλες! μακάρι να μαστε οι τελευταίες!

συνεχώς κακίζω τον εαυτό μου...

το χα προγραμματίσει τοσο πολύ...πριν καν γεννήσω το δεύτερο παιδί μου...

έλεγα σε όλους ότι θα κάνω και τρίτο...κανείς δε ξέρει πόσο το ήθελα...

βιάστηκα!

και μπορεί να έφταιξε κι αυτό! μετά από 2 καισαρικές, μόλις χρόνισε το μικρό μου και το μεγάλο 3,5 και χωρίς βοήθεια καμία....έπρεπε να περιμένω...

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

πάει πακέτο με την ιστολογική ή είναι διαφορετικά πράγματα; και αν είναι διαφορετικά η ιστολογική τι δείχνει;

μου είπαν ότι τις περισσότερες φορές στις παλίνδρομες η φύση προνοεί για να μη γεννιούνται άρρωστα παιδιά. αυτό με σοκάρει για να είμαι ειλικρινής.

 

σας ευχαριστώ όλες! μακάρι να μαστε οι τελευταίες!

συνεχώς κακίζω τον εαυτό μου...

το χα προγραμματίσει τοσο πολύ...πριν καν γεννήσω το δεύτερο παιδί μου...

έλεγα σε όλους ότι θα κάνω και τρίτο...κανείς δε ξέρει πόσο το ήθελα...

βιάστηκα!

και μπορεί να έφταιξε κι αυτό! μετά από 2 καισαρικές, μόλις χρόνισε το μικρό μου και το μεγάλο 3,5 και χωρίς βοήθεια καμία....έπρεπε να περιμένω...

 

Η ιστολογική δείχνει την κατάσταση εμβρύου - πλακούντα και αν υπήρχαν άλλου είδους προβλήματα, π.χ. λοιμώξεις, θρόμβοι, σκελετικές ανωμαλίες κ. α. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει ότι δείχνει. Αν κάνω λάθος κορίτσια διορθώστε με, μη δίνω λάθος πληροφορίες.

Εμένα πάντως δεν έδειξαν τίποτα, ούτε ο καρυότυπος, ούτε η ιστολογική. Μόνο τον ομφάλιο λώρο τυλιγμένο σφιχτά στο ένα του ποδαράκι...

Σε μένα αλήθεια δεν ξέρω τι στην ευχή προνόησε η φύση...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω περάσει κι εγώ από εδώ..Εμένα ήταν β' τριμήνου η παλίνδρομη, ουσιαστικά ενδομήτριος θάνατος την 18η βδομάδα...

 

έχω ήδη 2 καισαρικές, μάλλον κουρασμένη μήτρα οπότε θα περιμένω....απ τον επόμενο σεπτέμβρη πάλι, να περάσει κάνας χρόνος...

 

όλο ονειρεύομαι και δε θέλω! έτσι και μέχρι πριν ένα μήνα...σκεφτόμουν ένα κοριτσάκι, πως θα έφτιαχνα το δωμάτιο του, πως θα το ονόμαζα, κακώς...

δε τα λογάριασα καλα

 

Άννα μου, κι εγώ 2 καισαρικές...το τρίτο(το αγγελάκι) ευτυχώς χωρίς καισαρική....

Ο γιατρός μου έδωσε το οκ αμέσως μετά την θεραπεία για επαναφορά του κύκλου, σε 2 μήνες....

 

μου είπαν ότι τις περισσότερες φορές στις παλίνδρομες η φύση προνοεί για να μη γεννιούνται άρρωστα παιδιά. αυτό με σοκάρει για να είμαι ειλικρινής.

 

σας ευχαριστώ όλες! μακάρι να μαστε οι τελευταίες!

συνεχώς κακίζω τον εαυτό μου...

το χα προγραμματίσει τοσο πολύ...πριν καν γεννήσω το δεύτερο παιδί μου...

έλεγα σε όλους ότι θα κάνω και τρίτο...κανείς δε ξέρει πόσο το ήθελα...

βιάστηκα!

και μπορεί να έφταιξε κι αυτό! μετά από 2 καισαρικές, μόλις χρόνισε το μικρό μου και το μεγάλο 3,5 και χωρίς βοήθεια καμία....έπρεπε να περιμένω...

 

Μην βασανίζεσαι...κι εγώ έτσι έλεγα....το είχα προγραμματίσει το τρίτο...όμως δεν ήρθε τελικά....Ήθελε να έρθει ο μπέμπης....ο τέταρτος....

Τον έστειλε η αδερφούλα του που πήγε αγγελάκι...

 

Έτσι κι εσείς κορίτσια....θα ξαναγίνετε όλες μανούλες....

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι αφού θέλεις τόσο πολύ τρίτο παιδάκι, θα το κάνεις!!!

Ξεκουράσου λίγο, ανασυγκροτήσου από κάθε άποψη και προχώρα.

Παρεμπιπτόντως η νύφη μου έχει 4 παιδιά με καισαρική και διαφορές από 1,5 ως 2 χρόνια και η κουνιάδα μου τρία με καισαρική (το δεύτερο δεν είχε χρονίσει όταν έμεινε έγκυος). Μην κατηγορείς τον εαυτό σου για τίποτα λοιπόν. Δεν έκανες κάτι παράλογο ούτε παρακινδυνευμένο.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι στάνταρ οι εξετάσεις, διαφοροποιούνται από γιατρό σε γιατρό. Οπότε μάλλον καλύτερα να τον ρωτήσεις εάν είναι αιματολογικές μόνο. Μπορείς αν θες να μας γράψεις τι εξετάσεις σου είπε να κάνεις, μήπως και ξέρουμε. Εγώ μόλις έμεινα έγκυος έκανα αυτές http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26293&page=7

Έκανα και ιστολογική εμβρύου και καρυότυπο αλλά δε βρήκαμε τι έφταιξε...

 

Είδα τις εξετάσεις σου, αυτές που μου έχει γράψει είναι μέσα στη λίστα σου εκτός από 3, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Εμένα μου έδωσε μια λίστα με αυτές:

 

ΑΝΑ (αντιπυρηνικά αντισώματα)

Αντιθρομβίνη ΙΙΙ (ΑΤ ΙΙΙ)

Πρωτείνη S

Πρωτείνη C

ΑΡΤΤ

APCR

LAC αντιπηκτικό λύκου

aCL αντισώματα καρδιολιπίνης (lgA, IgM,IgG)

Ra-test ρευματοειδής παράγων

αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα (aPL)

φυλλικό οξύ

αντιπατρικά αντισώματα

FT3

FT4

TSH

προλακτίνη

σακχαρο νηστείας και σακχαρο 1 ώρα μετά τη λήψη γλυκόζης

 

με κόκκινο είναι αυτές που δεν είδα στη λίστα σου.

 

Προ και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα κάνει κι εγώ πάρα πολλές όπως κι εσύ...

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Μιας και απ' ό,τι βλέπω στο "καθέξιν αποβολές" έχεις εντρυφήσει στο θέμα των εξετάσεων μήπως ξέρεις αν έχουν καμιά σχέση τα αντιπατρικά με το ότι είχαμε διαφορετικό αίμα με τον άντρα μου; Δηλαδή + ο ένας - ο άλλος. Μπορεί και να λέω κοτσάνα αλλά μου δημιουργήθηκε περιέργεια μήπως σχετίζεται.:roll:

"Great is the human who has not lost his childlike heart"-Mencius

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τα καλα σας λογια , πραγματικα ειναι ανακουφιστικο να μοιραζεσαι αυτα που νοιωθεις με ατομα που ξερεις οτι περνουνε το ιδιο και οτι μπορουνε να σε καταλαβουνε . Ηταν και λιγο δυσκολη η μερα χθες απο το ξεκινημα της. Εξετασεις δεν θελησαμε να κανουμε , ισως αμα ητανε πιο προχωρημενη η εγκυμοσυνη , ημουνα ακριβω 8w , αμα ξανασυνεβαινε τοτε θα το βλεπαμε καλυτερα το θεμα . Επειτα σε πιανει και η φοβια του εφοσον συνεβει μια μπορει να συμβει και αλλες . Ομως κοριτσια δικιο εχει η mousoudi , μαστιγα γινανε οι παλινδρομες , συνεχεια ακους , ολο και καποια μαμα το παθαινει , γιατι ομως? τελικα φταιει τοσο πολυ η ατμοσφαιρα , ο τροπος που ζουμε , αυτα που αναπνεουμε , αυτα που τρωμε ?? η απλα παλαιοτερα δεν ηξεραν καν τι ειναι η παλινδρομη κυηση ?

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Είδα τις εξετάσεις σου, αυτές που μου έχει γράψει είναι μέσα στη λίστα σου εκτός από 3, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος. Εμένα μου έδωσε μια λίστα με αυτές:

 

ΑΝΑ (αντιπυρηνικά αντισώματα)

Αντιθρομβίνη ΙΙΙ (ΑΤ ΙΙΙ)

Πρωτείνη S

Πρωτείνη C

ΑΡΤΤ

APCR

LAC αντιπηκτικό λύκου

aCL αντισώματα καρδιολιπίνης (lgA, IgM,IgG)

Ra-test ρευματοειδής παράγων

αντιφωσφολιπιδικά αντισώματα (aPL)

φυλλικό οξύ

αντιπατρικά αντισώματα

FT3

FT4

TSH

προλακτίνη

σακχαρο νηστείας και σακχαρο 1 ώρα μετά τη λήψη γλυκόζης

 

με κόκκινο είναι αυτές που δεν είδα στη λίστα σου.

 

Προ και κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είχα κάνει κι εγώ πάρα πολλές όπως κι εσύ...

 

Εκτός από την καμπύλη, όλες αιματολογικές είναι. Για το αντιφωσφολιπιδικό σύνδρομο έχω κάνει την εξέταση, φυλλικό οξύ παίρνω κάθε μέρα από τον Απρίλιο. Προλακτίνη δεν έχω κάνει αλλά σκεφτόμουν να την κάνω από μόνη μου, χωρίς να την έχει γράψει ο γιατρός. Αντιπατρικά δεν έχω κάνει, η Ξένια θα ξέρει περισσότερα πάνω σε αυτό

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια ευχαριστω για τα καλα σας λογια , πραγματικα ειναι ανακουφιστικο να μοιραζεσαι αυτα που νοιωθεις με ατομα που ξερεις οτι περνουνε το ιδιο και οτι μπορουνε να σε καταλαβουνε . Ηταν και λιγο δυσκολη η μερα χθες απο το ξεκινημα της. Εξετασεις δεν θελησαμε να κανουμε , ισως αμα ητανε πιο προχωρημενη η εγκυμοσυνη , ημουνα ακριβω 8w , αμα ξανασυνεβαινε τοτε θα το βλεπαμε καλυτερα το θεμα . Επειτα σε πιανει και η φοβια του εφοσον συνεβει μια μπορει να συμβει και αλλες . Ομως κοριτσια δικιο εχει η mousoudi , μαστιγα γινανε οι παλινδρομες , συνεχεια ακους , ολο και καποια μαμα το παθαινει , γιατι ομως? τελικα φταιει τοσο πολυ η ατμοσφαιρα , ο τροπος που ζουμε , αυτα που αναπνεουμε , αυτα που τρωμε ?? η απλα παλαιοτερα δεν ηξεραν καν τι ειναι η παλινδρομη κυηση ?

 

Δεν μπορεί, και παλιά θα είχαν παλλίνδρομες, απλά ίσως να αντιμετωπιζόταν διαφορετικά το θέμα, ένας σταθμός ακόμα στον κύκλο της ζωής, οι γυναίκες συνέχιζαν πιο εύκολα. Μήπως και το ανεμογκάστρι ήταν βιοχημική ή ανεμβρυική κύηση? Ποιος ξέρει? Ήταν και πιο σκληραγωγημένα τα σώματα. Το έχω ξαναγράψει: η γιαγιά μου ξεγέννησε μόνη της τον πατέρα μου στο χωράφι και έκοψε τον ομφάλιο λώρο με μια πέτρα... 60 χρόνια πριν, όχι έναν αιώνα...

Αυτό είναι το πρόβλημα, εγώ συνέχεια φοβάμαι ότι θα χάσω και το επόμενο μωρό. Αυτόν τον πόνο και το φόβο, πώς τα κουμαντάρεις? Όποια μου βρει λύση, κερνάω λουκουμά! :?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Μιας και απ' ό,τι βλέπω στο "καθέξιν αποβολές" έχεις εντρυφήσει στο θέμα των εξετάσεων μήπως ξέρεις αν έχουν καμιά σχέση τα αντιπατρικά με το ότι είχαμε διαφορετικό αίμα με τον άντρα μου; Δηλαδή + ο ένας - ο άλλος. Μπορεί και να λέω κοτσάνα αλλά μου δημιουργήθηκε περιέργεια μήπως σχετίζεται.:roll:

 

Αναφέρεσαι στο Rhesus? Εάν εσύ έχεις αρνητικό και ο πατέρας θετικό, τότε ίσως χρειαστεί να κάνεις αντιRhesus ένεση κατά την κύηση. Δε γνωρίζω λεπτομέριες όμως, ο άντρας μου κι εγώ έχουμε κι οι δύο θετικό... Δεν ξέρω εάν σχετίζεται με πρώιμη αποβολή ο παράγοντας αυτός, μια συνέδλφος που είχε το ίδιο θέμα έκανε την αντιRhesus μετά το πρώτο τρίμηνο. Δεν είμαι σίγουρη όμως... Ο γυναικολόγος σου θα σε κατατοπίσει.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Έχω περάσει κι εγώ από εδώ..Εμένα ήταν β' τριμήνου η παλίνδρομη, ουσιαστικά ενδομήτριος θάνατος την 18η βδομάδα...

 

 

 

Άννα μου, κι εγώ 2 καισαρικές...το τρίτο(το αγγελάκι) ευτυχώς χωρίς καισαρική....

Ο γιατρός μου έδωσε το οκ αμέσως μετά την θεραπεία για επαναφορά του κύκλου, σε 2 μήνες....

 

 

 

Μην βασανίζεσαι...κι εγώ έτσι έλεγα....το είχα προγραμματίσει το τρίτο...όμως δεν ήρθε τελικά....Ήθελε να έρθει ο μπέμπης....ο τέταρτος....

Τον έστειλε η αδερφούλα του που πήγε αγγελάκι...

 

Έτσι κι εσείς κορίτσια....θα ξαναγίνετε όλες μανούλες....

 

vasdeli, εννοείται ότι μόλις γεννήσεις, θα μπεις να μας το γράψεις! Να μας δώσεις κουράγιο... Μ' ένα πόνο κοπέλα μου, πάντα γερά τα παιδιά σου!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Αχ κοπελα μου ενα σωρο φοβιες , ειχα και παλια προβλημα με αρρωστοφοβιες , κρισεις πανικου , σωματικα ψυχοσυμπτωματα , εκανα εναν αγωνα να τα 3επερασω και με την ψυχαναλυση και προσωπικη προσπαθεια μεγαλη και τελικα παρατησα τον ψυχολογο και τα ειχα καταφερει μονη , και τωρα αυτο ... με γυρηζει πισω , με κανει να φοβαμαι , να τρεμω χωρις να 3ερω τι ειναι ακριβως αυτο που φοβαμαι . Και ολο αυτο με κουραζει απιστευτα . Πραγματικα πρεπει και στο παρελθον να ειχανε παλλινδρομες , οντως τι παει να πει ανεμογκαστρι ? Απλως φοβαμαι οτι αμα ξανασυμβει δεν θα θελω να ξαναπροσπαθησουμε , δεν θα εχω το κουραγιο . Γενικα προς το παρων δεν θα θελα να προσπαθησω , δηλαδη να περασει ο χειμωνας και μετα το καλοκαιρι πιστευω θα ητανε καλυτερα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...