Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα, είμαι 31 και διάβασα σχεδόν όλα τα μηνύματά σας... είχα κι εγώ μία δυσάρεστη εμπειρία.. έμεινα έγκυος για πρώτη φορά πριν από 2 μήνες και στην 5 εβδομάδα παλλινδρόμησε... η πρώτη μου β χοριακή ήταν 455 και μία εβδομάδα μετά μόνο 603. Περιμέναμε μία εβδομάδα ακόμη έκανα κάθε μέρα εξέταση και σε διαφορετικα εργαστήρια αλλά είχε κολλήσει εκεί! Στον υπέρυχο φάνηκε σάκος αλλά τίποτα άλλο και ο γιατρός μου είπε ότι έπρεπε να κάνω απόξεση όπως και έκανα πριν από 2 εβδομάδες... Ο γιατρός μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω έλεγχο στο θυροειδή μου που έχω υποθυροειδισμό, καρυότυπο για μένα και τον άντρα μου και έλεγχο θρομβοφυλίας. Έχει κάνει καμία αυτές τις τελευταίες 2 εξετάσεις? Είναι λέτε απαραίτητο με μία μόνο παλλίνδομη κύηση? Δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι μην μου ξανασυμβεί και απ την άλλη διάβασα και περιπτώσεις που δεν τους έχει βρεθεί πρόβλημα και συνεχίζουν να έχουν παλλίνδρομες... Εχω σκάσει...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είμαι 31 και διάβασα σχεδόν όλα τα μηνύματά σας... είχα κι εγώ μία δυσάρεστη εμπειρία.. έμεινα έγκυος για πρώτη φορά πριν από 2 μήνες και στην 5 εβδομάδα παλλινδρόμησε... η πρώτη μου β χοριακή ήταν 455 και μία εβδομάδα μετά μόνο 603. Περιμέναμε μία εβδομάδα ακόμη έκανα κάθε μέρα εξέταση και σε διαφορετικα εργαστήρια αλλά είχε κολλήσει εκεί! Στον υπέρυχο φάνηκε σάκος αλλά τίποτα άλλο και ο γιατρός μου είπε ότι έπρεπε να κάνω απόξεση όπως και έκανα πριν από 2 εβδομάδες... Ο γιατρός μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω έλεγχο στο θυροειδή μου που έχω υποθυροειδισμό, καρυότυπο για μένα και τον άντρα μου και έλεγχο θρομβοφυλίας. Έχει κάνει καμία αυτές τις τελευταίες 2 εξετάσεις? Είναι λέτε απαραίτητο με μία μόνο παλλίνδομη κύηση? Δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι μην μου ξανασυμβεί και απ την άλλη διάβασα και περιπτώσεις που δεν τους έχει βρεθεί πρόβλημα και συνεχίζουν να έχουν παλλίνδρομες... Εχω σκάσει...

 

καταρχας καλησπερα,λυπαμαι για την απωλεια σου αλλα την επομενη φορα ολα θα πανε καλα!!!!

οσον αφορα για τις εξετασεις εγω εκανα ελεγχο θρομβ μετα απο προωρο τοκετο στο 5ο μηνα κ τελικα εχω.νομιζω οτι γενικα ειναι κατι που πρεπει να ελεγχετ,φαντασου οτι στην αμερικη ειναι μεσα στις προγεν εξετασεις κ εδω μονο αν συμβει κατι....η αποψη μου ειναι να την κανεις κ αν υπαρχει κατι με ενεσουλες ολα θα πανε καταπληκτικα!!!!!!

χαμογελα τρελλα κ ολα θα πανε μια χαρα

το αγορακι μου ειναι η ζωη μου ολη!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είμαι 31 και διάβασα σχεδόν όλα τα μηνύματά σας... είχα κι εγώ μία δυσάρεστη εμπειρία.. έμεινα έγκυος για πρώτη φορά πριν από 2 μήνες και στην 5 εβδομάδα παλλινδρόμησε... η πρώτη μου β χοριακή ήταν 455 και μία εβδομάδα μετά μόνο 603. Περιμέναμε μία εβδομάδα ακόμη έκανα κάθε μέρα εξέταση και σε διαφορετικα εργαστήρια αλλά είχε κολλήσει εκεί! Στον υπέρυχο φάνηκε σάκος αλλά τίποτα άλλο και ο γιατρός μου είπε ότι έπρεπε να κάνω απόξεση όπως και έκανα πριν από 2 εβδομάδες... Ο γιατρός μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω έλεγχο στο θυροειδή μου που έχω υποθυροειδισμό, καρυότυπο για μένα και τον άντρα μου και έλεγχο θρομβοφυλίας. Έχει κάνει καμία αυτές τις τελευταίες 2 εξετάσεις? Είναι λέτε απαραίτητο με μία μόνο παλλίνδομη κύηση? Δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι μην μου ξανασυμβεί και απ την άλλη διάβασα και περιπτώσεις που δεν τους έχει βρεθεί πρόβλημα και συνεχίζουν να έχουν παλλίνδρομες... Εχω σκάσει...

 

angelic21 να σου πω ότι λυπάμαι πολύ... Να σου πω ότι εγώ είμαι υπέρ των πολλών εξετάσεων, το ψάχνω όσο πιο πολύ μπορώ μήπως και προλάβω ότι γίνεται να προληφθεί...

Καρυότυπο συζύγων δεν έχω κάνει (αν και ψήνομαι πολύ) αλλά θρομβοφιλία έχω κάνει. Αν μπεις στο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26293&page=7 θα βρεις τις εξετάσεις που έχω κάνει για θρομβοφιλία, μαζί με τον ανοσολογικό κόστισαν 550€.

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, είμαι 31 και διάβασα σχεδόν όλα τα μηνύματά σας... είχα κι εγώ μία δυσάρεστη εμπειρία.. έμεινα έγκυος για πρώτη φορά πριν από 2 μήνες και στην 5 εβδομάδα παλλινδρόμησε... η πρώτη μου β χοριακή ήταν 455 και μία εβδομάδα μετά μόνο 603. Περιμέναμε μία εβδομάδα ακόμη έκανα κάθε μέρα εξέταση και σε διαφορετικα εργαστήρια αλλά είχε κολλήσει εκεί! Στον υπέρυχο φάνηκε σάκος αλλά τίποτα άλλο και ο γιατρός μου είπε ότι έπρεπε να κάνω απόξεση όπως και έκανα πριν από 2 εβδομάδες... Ο γιατρός μου είπε ότι θα πρέπει να κάνω έλεγχο στο θυροειδή μου που έχω υποθυροειδισμό, καρυότυπο για μένα και τον άντρα μου και έλεγχο θρομβοφυλίας. Έχει κάνει καμία αυτές τις τελευταίες 2 εξετάσεις? Είναι λέτε απαραίτητο με μία μόνο παλλίνδομη κύηση? Δεν ξέρω τι να κάνω. Φοβάμαι μην μου ξανασυμβεί και απ την άλλη διάβασα και περιπτώσεις που δεν τους έχει βρεθεί πρόβλημα και συνεχίζουν να έχουν παλλίνδρομες... Εχω σκάσει...

 

Μη σκας καλή μου και πάρε τα πράγματα με μία σειρά. Κατ' αρχάς εσύ δε νιώθεις την επιθυμία να το ψάξεις, ώστε να ξέρεις αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα ή αν ήταν τυχαίο; Στη μία περίπτωση, όπως είπε και ο δικός μου γιατρός, όλα είναι αντιμετωπίσιμα, στην άλλη απλά ελπίζεις να μη σου ξανασυμβεί. Έπειτα, θέλεις να το ρισκάρεις αν θα συμβεί κάτι ή όχι την επόμενη φορά; Κι αν όντως υπάρχει κάποιο πρόβλημα και το ξαναπάθεις;

Εννοείται ότι η τελική απόφαση είναι δική σου, αλλά η γνώμη μου είναι ότι καλό είναι να τις κάνεις όλες, αν μη τι άλλο για να μην έχεις και την παραμικρή αμφιβολία. Και να νιώθεις τυχερή που έχεις γιατρό που το ψάχνει με τη μία και δεν περιμένει να επαναληφθεί το κακό...

Και ναι, υπάρχουν γυναίκες χωρίς εντοπισμένο πρόβλημα που το παθαίνουν ξανά, αλλά σ' αυτήν την περίπτωση, τι μπορείς να κάνεις;

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

angelic21 να σου πω ότι λυπάμαι πολύ... Να σου πω ότι εγώ είμαι υπέρ των πολλών εξετάσεων, το ψάχνω όσο πιο πολύ μπορώ μήπως και προλάβω ότι γίνεται να προληφθεί...

Καρυότυπο συζύγων δεν έχω κάνει (αν και ψήνομαι πολύ) αλλά θρομβοφιλία έχω κάνει. Αν μπεις στο http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=26293&page=7 θα βρεις τις εξετάσεις που έχω κάνει για θρομβοφιλία, μαζί με τον ανοσολογικό κόστισαν 550€.

 

ευχαριστώ για την απάντηση. Αν επιτρέπεται εσένα οι εξετάσεις σου ήταν καλές?? τι σου είπε ο γιατρός??

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για την απάντηση. Αν επιτρέπεται εσένα οι εξετάσεις σου ήταν καλές?? τι σου είπε ο γιατρός??

 

Πήγα σε αιματολόγο (μετά την απόξυση - πήρα τα αποτελέσματα μία μέρα πριν διαγνωσθεί η παλλίνδρομη), η οποία μου είπε ότι η θρομβοφιλία μου είναι αμελητέα αλλά θα με παρακολουθεί σε όλη την εγκυμοσύνη και να πάω αμέσως μόλις μείνω έγκυος. Φαντάζομαι ότι καλού κακού θα μου δίνει ηπαρίνες...

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει τελικά ότι κι εγώ θα μείνω με τις απορίες μου αγκαλιά!Ας μην προτρέχω βέβαια, περιμένω ακόμη ένα σετ αποτελεσμάτων. Προς το παρόν ξέρω ότι το πλασματάκι μου δεν είχε κάποια χρωμοσωμική ή συγγενή ανωμαλία. Τότε γιατί με άφησε μοναχούλα μου;

Τέλος πάντων, ας δούμε τι θα πει και ο γιατρός. Θα τον δω αργότερα, αλλά ανυπομονώ...

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..

Οι πόνοι εχθές ήταν αφόρητοι και μία και συνεχίστηκαν σήμερα μου είπε ο γιατρός να πάω στο μαιευτήριο..Μετά από μία χοριακή η οποία από 663 πήγε 513 πήγαμε να κάνουμε τον υπέρηχο ..Μόλις έβγαλα το παντελόνι είδα και το αίμα..Στον υπέρηχο δεν φάνηκε τίποτα και ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον δεν θα χρειαστεί απόξεση..

Περιμενα στο σαλόνι που περίμεναν οι συγγενείς των γυναικών που γεννούσαν..Εβγαινα η μαία και ανακοίνωνε γεννήσεις μωρών..Προσπαθούσα να συγκρατηθώ ,να μην κλάψω...Όταν έφυγα ξέσπασα σε λυγμούς..Είναι απαίσιο..Είδα και δυό μωράκια που τα πέρασε η μαία και τα πήγαινε στον θάλαμο..

Νοιώθω ΑΠΑΙΣΙΑ. Οι πόνοι βέβαια συνεχίζονται και είναι πολύ έντονοι..Ο γιατρός μου είπε ότι είναι τυχαίο γεγονός αλλά εγώ φοβάμαι πολύ..Μήπως δεν μπορέσω ποτέ να κάνω παιδιά..Νοιώθω τόσο άσχημα..

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια..

Οι πόνοι εχθές ήταν αφόρητοι και μία και συνεχίστηκαν σήμερα μου είπε ο γιατρός να πάω στο μαιευτήριο..Μετά από μία χοριακή η οποία από 663 πήγε 513 πήγαμε να κάνουμε τον υπέρηχο ..Μόλις έβγαλα το παντελόνι είδα και το αίμα..Στον υπέρηχο δεν φάνηκε τίποτα και ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον δεν θα χρειαστεί απόξεση..

Περιμενα στο σαλόνι που περίμεναν οι συγγενείς των γυναικών που γεννούσαν..Εβγαινα η μαία και ανακοίνωνε γεννήσεις μωρών..Προσπαθούσα να συγκρατηθώ ,να μην κλάψω...Όταν έφυγα ξέσπασα σε λυγμούς..Είναι απαίσιο..Είδα και δυό μωράκια που τα πέρασε η μαία και τα πήγαινε στον θάλαμο..

Νοιώθω ΑΠΑΙΣΙΑ. Οι πόνοι βέβαια συνεχίζονται και είναι πολύ έντονοι..Ο γιατρός μου είπε ότι είναι τυχαίο γεγονός αλλά εγώ φοβάμαι πολύ..Μήπως δεν μπορέσω ποτέ να κάνω παιδιά..Νοιώθω τόσο άσχημα..

 

όχι κοπέλα μου, όλες μας θα κάνουμε παιδιά!!! Να το δεις την επόμενη φορά που θα πας στο μαιευτήριο θα είναι για καλό! Νιώθεις πολύ άσχημα τώρα, το ξέρω, το έχω περάσει... Όλα όμως θα περάσουν με τον καιρό... Δώσε χρόνο στον εαυτό σου να πενθήσει το μωρό που έφυγε και μετά αφιερώσου στην οικογένειά σου. Έχεις τους δικούς σου ανθρώπους να σε φροντίζουν και να είναι δίπλα σου (κι εμάς φυσικά)

Όλα θα πάνε καλά...!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια..

Οι πόνοι εχθές ήταν αφόρητοι και μία και συνεχίστηκαν σήμερα μου είπε ο γιατρός να πάω στο μαιευτήριο..Μετά από μία χοριακή η οποία από 663 πήγε 513 πήγαμε να κάνουμε τον υπέρηχο ..Μόλις έβγαλα το παντελόνι είδα και το αίμα..Στον υπέρηχο δεν φάνηκε τίποτα και ο γιατρός μου είπε ότι μάλλον δεν θα χρειαστεί απόξεση..

Περιμενα στο σαλόνι που περίμεναν οι συγγενείς των γυναικών που γεννούσαν..Εβγαινα η μαία και ανακοίνωνε γεννήσεις μωρών..Προσπαθούσα να συγκρατηθώ ,να μην κλάψω...Όταν έφυγα ξέσπασα σε λυγμούς..Είναι απαίσιο..Είδα και δυό μωράκια που τα πέρασε η μαία και τα πήγαινε στον θάλαμο..

Νοιώθω ΑΠΑΙΣΙΑ. Οι πόνοι βέβαια συνεχίζονται και είναι πολύ έντονοι..Ο γιατρός μου είπε ότι είναι τυχαίο γεγονός αλλά εγώ φοβάμαι πολύ..Μήπως δεν μπορέσω ποτέ να κάνω παιδιά..Νοιώθω τόσο άσχημα..

 

Έχει δίκιο η ValiaK. Ξέσπασε, κλάψε, πόνεσε, ζήσε το, έτσι μόνο θα λυτρωθείς. Και μετά θα πιάσεις πάλι το νήμα από την αρχή και θα προχωρήσεις στα ευχάριστα. Και μη φοβάσαι τίποτα. Μια χαρά θα μπορέσεις να κάνεις παιδάκια και πολύ σύντομα μάλιστα! Δεν ξέρω πόσο σε παρηγορεί αυτό, αλλά όλες εδώ έχουμε περάσει κάτι αντίστοιχο και σε νιώθουμε.

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Κάτι μου λέει τελικά ότι κι εγώ θα μείνω με τις απορίες μου αγκαλιά!Ας μην προτρέχω βέβαια, περιμένω ακόμη ένα σετ αποτελεσμάτων. Προς το παρόν ξέρω ότι το πλασματάκι μου δεν είχε κάποια χρωμοσωμική ή συγγενή ανωμαλία. Τότε γιατί με άφησε μοναχούλα μου;

Τέλος πάντων, ας δούμε τι θα πει και ο γιατρός. Θα τον δω αργότερα, αλλά ανυπομονώ...

 

Ήτανε μικρές οι αγκαλιές μας για τα αγγελούδια μας mousoudi μου, αλλά δε μας άφησαν μόνες μας, τα μωρά μας είναι πάντα δίπλα μας...

Πήγες στο γιατρό? Τι άλλα αποτελέσματα περιμένεις?

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

alesofia: υπομονη και ξεκουραση δεν χρειαζεται να απελπιζεσαι γιατι μονο κακο θα σου κανει.παρε τον χρονο σου για να συνελθεις.

μουσουδι?????πηγες στον γιατρο????

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια..Ξέρω ότι μπορείτε να με καταλάβετε γι'αυτο΄έγραψα εδώ...Αυτή τη στιγμή πραγματικά αισθάνομαι πολύ άσχημα..Σκέφτομαι μήπως έκανα κάτι εγώ λάθος..Μήπως δεν ήταν κάτι τυχαίο και επαναληφθεί..Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά αυτή τη στιγμή είναι πολύ δύσκολο...Ήταν η πρώτη φορά που έμεινα έγκυος και είχα την εντύπωση (πόσο λάθος έκανα) ότι το δύσκολο ήταν να μείνεις έγκυος..αν γινοταν μετά γεννούσες το μωράκι σου..Τωρα όταν (αν) ξαναμείνω έγκυος θα έχω 10 φορές περισσότερο άγχος μην συμβεί πάλι το ίδιο..

Υπάρχουν τόσες γυναίκες σκέφτομαι που δεν τα θέλουν..Γυναίκες που κάνουν χρήση ναρκωτικών..δεν τις νοιάζει..δεν προσεχουν..ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ!!και εμείς που προσπαθούμε τόσο και προσέχουμε..σε μας τυχαίνει..είναι τόσο άδικο..

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια..Ξέρω ότι μπορείτε να με καταλάβετε γι'αυτο΄έγραψα εδώ...Αυτή τη στιγμή πραγματικά αισθάνομαι πολύ άσχημα..Σκέφτομαι μήπως έκανα κάτι εγώ λάθος..Μήπως δεν ήταν κάτι τυχαίο και επαναληφθεί..Προσπαθώ να σκέφτομαι θετικά αλλά αυτή τη στιγμή είναι πολύ δύσκολο...Ήταν η πρώτη φορά που έμεινα έγκυος και είχα την εντύπωση (πόσο λάθος έκανα) ότι το δύσκολο ήταν να μείνεις έγκυος..αν γινοταν μετά γεννούσες το μωράκι σου..Τωρα όταν (αν) ξαναμείνω έγκυος θα έχω 10 φορές περισσότερο άγχος μην συμβεί πάλι το ίδιο..

Υπάρχουν τόσες γυναίκες σκέφτομαι που δεν τα θέλουν..Γυναίκες που κάνουν χρήση ναρκωτικών..δεν τις νοιάζει..δεν προσεχουν..ΔΕΝ ΤΑ ΘΕΛΟΥΝ!!και εμείς που προσπαθούμε τόσο και προσέχουμε..σε μας τυχαίνει..είναι τόσο άδικο..

 

 

Κοριτσάκι, κάνε υπομονή καιι θα το αντέξεις κι αυτό.:-( Σε καταλαβαίνω, πέρασα τα ίδια τον Αύγουστο. Δυστυχώς είναι πολύ συχνό:-(:-(:-( Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι είναι τυχαίο και ότι δεν χρειάζονται εξετάσεις αλλά έπειδή τον ρώτησα για θρομβοφιλία μου είπε αν επιμένω να την κάνω αλλά κατά τη γνώμη του η αποβολή ήταν τυχαία.

Κι εγώ, επειδή προσπαθώ να μείνω έγκυος με πρόκληση ωορηξίας λόγω προβλήματος, πίστευα ότι το ΄δύσκολο ήταν να μείνεις έγκυος και μετά όλα οκ. Τώρα νομίζω ότι αν ποτέ τα ξανακαταφέρω, θα τρέμω για το αν θα προχωρήσει:-( Είμαστε πολλές σε αυτό, δυστυχώς, κάνε υπομονή και μην το βάζεις κάτω, θα τα καταφέρουμε, λίγο πιο δύσκολα από άλλες αλλά θα τα καταφέρουμε κι εμείς;)

Όσο για τον πόνο, κι εγώ πονούσα πάρα πολύ, οι γείτονες θα νόμιζαν ότι γεννούσα, είμαι σίγουρη;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια! Μετά από ένα μαραθώνιο αναμονής στο ιατρείο από τις 19.30 μέχρι τις 21.30, επιτέλους έφτασα σπίτι. Κάναμε και μια μικρή βόλτα, έτσι λίγο να ξεσκάσουμε...

Ο γιατρός με εξέτασε για άλλη μια φορά και με βρήκε σε άψογη κατάσταση, οπότε από αυτήν την πλευρά όλα καλά! Για τις εξετάσεις μου είπε να είμαι ευχαριστημένη, γιατί δείχνουν τουλάχιστον ότι δεν υπάρχει προδιάθεση για χρωμοσωμικές και συγγενείς ανωμαλίες, που είναι και πιο συχνές στην ηλικία μου (39).

Περιμένουμε όμως ένα σωρό άλλες εξετάσεις (ανοσολογικές, αιματολογικές, κυτταρολογικές), ώστε να έχουμε μια πιο σφαιρική εικόνα για το όποιο πρόβλημα, δικό μου ή του μωρού (αν υπήρξε κάποιο εντοπίσιμο). Πάντως πριν σιγουρευτεί ότι έχουμε καλυφθεί από κάθε πλευρά, καλό είναι να μην κάνω καμιά νέα προσπάθεια (αυτό φυσικά εξυπακούεται!!!). Ελπίζω ως το τέλος της εβδομάδας να έχω και τα άλλα αποτελέσματα...όχι για να "ξαναπιάσουμε δουλειά" (είναι νωρίς ακόμη), αλλά για να πάρει τέλος η αναμονή.

Και για τα νέα μέλη της παρέας μας, ναι, κάποιες γυναίκες δυστυχώς ζούμε τον πόνο της απώλειας, και σίγουρα δεν το αξίζουμε, δεν καταθέτουμε τα όπλα όμως, έτσι; Ο επιμένων νικά κι εμείς τελικά θα το αποκτήσουμε το παιδάκι μας (και γιατί όχι; τα παιδάκια μας)

Καλό βράδυ σε όλες

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

προβατάκι ακριβώς σαν εσένα σκέφτομαι..Εμείς με την πρώτη το πιάσαμε..Και σκεφτόμουν μα είμαι τόσο τυχερή? ...Δεν το βούλωνα καλύτερα..

Νοιώθω πολύ άσχημα..Τώρα άρχισα να έχω κανονικά αίμα..Και έχω κομμάτια ..Και με πιάνουν πιό πολύ τα κλάματα όταν τα βλέπω..Σκέφτομαι ότι μέσα σε αυτό το αίμα είναι και το σποράκι μου ..Για αυτές τις 3 εβδομάδες που ήξερα ότι είμαι έγκυος , ήμουν τόσο ευτυχισμένη..Είχε άλλο νόημα η ζωή μου..Δεν ήξερα κιόλας ότι είναι τόσο συχνό και έκανα όνειρα η χαζή..Και τώρα προσγειώθηκα απότομα..Ξέρω ότι ήμουν πολύ στην αρχή ακόμα αλλα πονάει τόσο πολύ..Νοιώθω σαν να έχασα κάποιον ..

ccicp3.png
Link to comment
Share on other sites

προβατάκι ακριβώς σαν εσένα σκέφτομαι..Εμείς με την πρώτη το πιάσαμε..Και σκεφτόμουν μα είμαι τόσο τυχερή? ...Δεν το βούλωνα καλύτερα..

Νοιώθω πολύ άσχημα..Τώρα άρχισα να έχω κανονικά αίμα..Και έχω κομμάτια ..Και με πιάνουν πιό πολύ τα κλάματα όταν τα βλέπω..Σκέφτομαι ότι μέσα σε αυτό το αίμα είναι και το σποράκι μου ..Για αυτές τις 3 εβδομάδες που ήξερα ότι είμαι έγκυος , ήμουν τόσο ευτυχισμένη..Είχε άλλο νόημα η ζωή μου..Δεν ήξερα κιόλας ότι είναι τόσο συχνό και έκανα όνειρα η χαζή..Και τώρα προσγειώθηκα απότομα..Ξέρω ότι ήμουν πολύ στην αρχή ακόμα αλλα πονάει τόσο πολύ..Νοιώθω σαν να έχασα κάποιον ..

 

Μα έχασες κάποιον! Έχασες το μωρό σου! Μην αφήσεις κανέναν να σου πει ότι αυτό που "έφυγε" δεν ήταν μωρό αλλά μερικά κύτταρα. Ήταν το πρώτο σου παιδί και πάντα θα είναι... Τώρα είναι αγγελούδι μαζί με τα δικά μας...

Κορίτσια, οι αποβολές είναι πολύ συχνό φαινόμενο, αλλά κρατάω κάτι που ισχύει και για πολλές από εμάς: πιάσαμε τα μωρά μας με την πρώτη! Μην το υποτιμάτε, άλλες γυναίκες προσπαθούν πολύ καιρό και τελικά πάλι κάτι πάει στραβα... Πρέπει να νιώθουμε ευλογημένες για το δώρο της γονιμότητας! Κλάψε, ξέσπασε και όταν είστε έτοιμη και ο γιατρός δώσει το πράσινο φως, ξαναξεκινήστε. Προς το παρόν χρειάζεσαι χρόνο για πένθος και μετά ανασυγκρότηση...

Η αιματολόγος μου μου είπε ότι πολύ συχνά το πρώτο κύημα αποβάλλεται κι αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι ο οργανισμός χρειάζεται χρόνο για να συνηθίσει τις αλλαγές που τελούνται, κάτι σαν "προετοιμασία" δηλαδή. Απλώς αυτή η προετοιμασία πονάει πολύ... :(

Καλή δύναμη κοπέλα μου!

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Μετά από ένα μαραθώνιο αναμονής στο ιατρείο από τις 19.30 μέχρι τις 21.30, επιτέλους έφτασα σπίτι. Κάναμε και μια μικρή βόλτα, έτσι λίγο να ξεσκάσουμε...

Ο γιατρός με εξέτασε για άλλη μια φορά και με βρήκε σε άψογη κατάσταση, οπότε από αυτήν την πλευρά όλα καλά! Για τις εξετάσεις μου είπε να είμαι ευχαριστημένη, γιατί δείχνουν τουλάχιστον ότι δεν υπάρχει προδιάθεση για χρωμοσωμικές και συγγενείς ανωμαλίες, που είναι και πιο συχνές στην ηλικία μου (39).

Περιμένουμε όμως ένα σωρό άλλες εξετάσεις (ανοσολογικές, αιματολογικές, κυτταρολογικές), ώστε να έχουμε μια πιο σφαιρική εικόνα για το όποιο πρόβλημα, δικό μου ή του μωρού (αν υπήρξε κάποιο εντοπίσιμο). Πάντως πριν σιγουρευτεί ότι έχουμε καλυφθεί από κάθε πλευρά, καλό είναι να μην κάνω καμιά νέα προσπάθεια (αυτό φυσικά εξυπακούεται!!!). Ελπίζω ως το τέλος της εβδομάδας να έχω και τα άλλα αποτελέσματα...όχι για να "ξαναπιάσουμε δουλειά" (είναι νωρίς ακόμη), αλλά για να πάρει τέλος η αναμονή.

Και για τα νέα μέλη της παρέας μας, ναι, κάποιες γυναίκες δυστυχώς ζούμε τον πόνο της απώλειας, και σίγουρα δεν το αξίζουμε, δεν καταθέτουμε τα όπλα όμως, έτσι; Ο επιμένων νικά κι εμείς τελικά θα το αποκτήσουμε το παιδάκι μας (και γιατί όχι; τα παιδάκια μας)

Καλό βράδυ σε όλες

 

Καλημέρα mousoudi! Πολύ χαίρομαι που ο γιατρός τα βρήκε όλα καλά! Άντε να βγουν οι υπόλοιπες εξετάσεις ώστε να έχετε μια σφαιρική εικόνα. Και ξέρεις ε, με το που αλλάξει ο χρόνος και μπει το 2011, βουρ στον πατσά κι εσύ! (να προλάβεις εμένα και την xenia :D :D :D )

pdNQp3.pngjWt5p3.png

 

  

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια! Μετά από ένα μαραθώνιο αναμονής στο ιατρείο από τις 19.30 μέχρι τις 21.30, επιτέλους έφτασα σπίτι. Κάναμε και μια μικρή βόλτα, έτσι λίγο να ξεσκάσουμε...

Ο γιατρός με εξέτασε για άλλη μια φορά και με βρήκε σε άψογη κατάσταση, οπότε από αυτήν την πλευρά όλα καλά! Για τις εξετάσεις μου είπε να είμαι ευχαριστημένη, γιατί δείχνουν τουλάχιστον ότι δεν υπάρχει προδιάθεση για χρωμοσωμικές και συγγενείς ανωμαλίες, που είναι και πιο συχνές στην ηλικία μου (39).

Περιμένουμε όμως ένα σωρό άλλες εξετάσεις (ανοσολογικές, αιματολογικές, κυτταρολογικές), ώστε να έχουμε μια πιο σφαιρική εικόνα για το όποιο πρόβλημα, δικό μου ή του μωρού (αν υπήρξε κάποιο εντοπίσιμο). Πάντως πριν σιγουρευτεί ότι έχουμε καλυφθεί από κάθε πλευρά, καλό είναι να μην κάνω καμιά νέα προσπάθεια (αυτό φυσικά εξυπακούεται!!!). Ελπίζω ως το τέλος της εβδομάδας να έχω και τα άλλα αποτελέσματα...όχι για να "ξαναπιάσουμε δουλειά" (είναι νωρίς ακόμη), αλλά για να πάρει τέλος η αναμονή.

Και για τα νέα μέλη της παρέας μας, ναι, κάποιες γυναίκες δυστυχώς ζούμε τον πόνο της απώλειας, και σίγουρα δεν το αξίζουμε, δεν καταθέτουμε τα όπλα όμως, έτσι; Ο επιμένων νικά κι εμείς τελικά θα το αποκτήσουμε το παιδάκι μας (και γιατί όχι; τα παιδάκια μας)

Καλό βράδυ σε όλες

mousoudi ελπιζω να εχεις ηρεμησει λιγο τωρα. να ειστε σιγουρες οτι ο,τι δεν μας σκοτωνει μας κανει πιο δυνατους ...και ξερετε τι αποθεμα δυναμης κουβαλαμε????δεν το φανταζεστε

 

 

<<Και ξέρεις ε, με το που αλλάξει ο χρόνος και μπει το 2011, βουρ στον πατσά κι εσύ! (να προλάβεις εμένα και την xenia :-D :grin: :-D ) >>

 

βαλια το ιδιο ακριβως σκεφτηκα κι εγω μολις ειδα το μην του μουσουδιου!!!

με το που θα αλλαξει ο χρονος στις 12:01 ξεκινα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα mousoudi! Πολύ χαίρομαι που ο γιατρός τα βρήκε όλα καλά! Άντε να βγουν οι υπόλοιπες εξετάσεις ώστε να έχετε μια σφαιρική εικόνα. Και ξέρεις ε, με το που αλλάξει ο χρόνος και μπει το 2011, βουρ στον πατσά κι εσύ! (να προλάβεις εμένα και την xenia :D :D :D )

 

Καλημέρα ValiaK!

Η αλήθεια είναι ότι μετά τη χθεσινή μου επίσκεψη στο γιατρό, συνειδητοποίησα πόσο δίκιο έχεις γι' αυτό που έγραψες στην alesofia. Είχα μια σχετική συζήτηση με το γιατρό (μιλήσαμε για πολλά, μεταξύ άλλων και για θέματα γυναικείας ψυχολογίας μετά από τέτοια περιστατικά σαν τα δικά μας) και εκείνο στο οποίο επέμενε είναι ότι το πλέον θετικό είναι ότι συλλαμβάνουμε αμέσως! Και ότι δεν πρέπει να υποτιμούμε καθόλου αυτό το "δώρο" που μας έκανε η φύση, γιατί είναι ανεκτίμητο, αν αναλογιστεί κανείς πόσες γυναίκες ταλαιπωρούνται αφάνταστα να το πετύχουν και μάλιστα συχνά χωρίς αίσια έκβαση! Και φυσικά μου συνέστησε ηρεμία και να φροντίζω να έχω πάντα καλή διάθεση. Τώρα πώς γίνεται αυτό; Ε, θα βρούμε τρόπο...

Μιλήσαμε και για το άγχος και την αγωνία της νέας εγκυμοσύνης και μου είπε ότι είναι το πιο φυσιολογικό συναίσθημα για μια γυναίκα που έχει ζήσει την απώλεια του μωρού της και να μη με απασχολεί (το επισημαίνω γιατί το συζητούσαμε χθες) γιατί το αντίθετο θα ήταν μέχρι και ανησυχητικό. Χαρακτηριστικά μου είπε: "ακόμη και η πιο ψύχραιμη, αν θες και ψυχρή, γυναίκα στον κόσμο, δεν υπάρχει περίπτωση να μη φοβάται και να μην αγχώνεται μέχρι να περάσει τουλάχιστον η εβδομάδα της απώλειας, όχι ότι μετά δεν το σκέφτεται, αλλά κάπως καθησυχάζεται". Αλλά όπως λέγαμε και χθες, χρειάζεται υποστήριξη από τον άντρα και την οικογένεια, και φυσικά από τον ίδιο, που θα με ηρεμεί και θα με φροντίζει, και θα το ελέγξουμε το "τέρας" του φόβου!

Εγώ γενικά ήμουν αισιόδοξη για το χειρισμό του φόβου μου, τον περιορισμό του εννοείται, όχι την εξάλειψή του, αλλά μετά από αυτά, συνειδητοποίησα ότι σωστά τα σκεφτόμουν.

Γι' αυτό κορίτσια, θετικές σκέψεις και "επί το έργον"!!!

Α, και εγώ σας εύχομαι να προηγηθείτε και να μη με περιμένετε ως το 2011!Με την πρώτη λοιπόν!

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Σε καλό σας πρωινιάτικα xenia και ValiaK! :P:p:p:p

Με τόσες ευχές θα κατεβάσω τα στολίδια και το χριστουγενιάτικο δέντρο, θα στολίσω και το σπίτι να μπούμε στο κλίμα, μπας και επιταχύνουμε τις διαδικασίες. ;););)

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!! :D :D :D

Λες να στολίσω κι εγώ? Τρέχω να πω του άντρα μου να ανεβάσει τα στολιδια από την αποθήκη!!!

http://www.youtube.com/watch?v=RZTfa3sLoi8

 

Και γιατί να μη στολίσουμε όλες; Φανταστείτε τι θα πάθουν οι άντρες μας να δουν το σπίτι χριστουγεννιάτικο τέλη Οκτωβρίου! Εγώ φαντάζομαι την απορημένη έκφραση του δικού μου και γελάω μόνη μου!!!:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

3642568b00.png

 

599c236a6c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...