Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΛΙΝΔΡΟΜΗ ΚΥΗΣΗ


mitsi1

Recommended Posts

Είμαι 28. Ναι είχα την παλίνδρομη στην 9η με δίδυμα. Ήταν η πρώτη μου φορά έγκυος και ο δεύτερος μήνας προσπαθειών όταν τα έπιασα. Δεν παιδεύτηκα να τα πιάσω, αλλά η μοίρα μου μάλλον είχε άλλα σχέδια. Τώρα την Τετάρτη τελειώνω με τα αντισυλληπτικά (επιτέλους) θα πάω να με δει ο γιατρός μόλις αδιαθετήσω και μου είπε ότι είμαι και πάλι έτοιμη να προσπαθήσω. Πέρα από την ιστολογική που ήταν καθαρή δεν μου ζήτησε άλλες εξετάσεις. Μου είπε ότι ήταν δύσκολο με τα δίδυμα στον ίδιο σάκο να μην παλλινδρομήσει το ένα και μετά το άλλο.

 

Προσπαθώ να μην το σκέφτομαι αλλά…

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Για εξήγησε μου... Καρδούλες ακούσατε? Είχες έναν σάκο και δυο λεκιθικούς ασκούς? Διότι και εμένα για δίδυμα μίλησε αλλά δεν είανι σίγουρο. Υπήρχαν δυο λεκιθικοί ασκοί αλλά δεν ακούσαμε καρδία.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

bp σου έδωσε να κάνεις εξετάσεις? Μετά από πόσο καιρό σου είπε να ξαναπροσπαθήσεις?

 

Δεν μου είπε τίποτε. Θα πάω στο ιατρείο του σε 15 ημέρες, για να με ξαναδεί και να μου δώσει τα αποτελέσματα της ιστολογικής.

Φαντάζομαι ότι τότε θα μου πει λεπτομέρειες.

Ό,τι και να μου πει πάντως, εγώ θα ξαναπροσπαθήσω μετά από 3 μήνες, για να ηρεμήσει ο οργανισμός μου. Δε λέει να μείνω έγκυος πιο πριν και να πάθω πάλι καμιά παλλίνδρομη και να χρειαστώ τόσο γρήγορα απόξεση.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Bp στατιστικά δεν έχει αποδειχτεί πως αν μείνεις έγκυος σε λιγότερο από 3 μήνες μετά από μια παλλίνδρομη έχει περισσότερες πιθανότητες να το ξαναπάθεις. Από όσο έχω καταλάβει το 3μηνο το προτείνουν για να χαλαρώσεις ψυχολογικά και για να ξεπεράσει η μήτρα το τραύμα της απόξεσης.

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

female μου ήταν στον ίδιο σάκο και τα δύο. Το ένα παλινδρόμησε την 8η βδομάδα και ο γιατρός φοβόταν ότι θα παρασύρει και το άλλο αφού ήταν στον ίδιο σάκο όπως και έγινε.

 

bp δεν ισχύει αυτό η female ¨εχει δίκιο. Ξέρω πολλές ευτυχώς για εμάς που έμειναν αμέσως μετά και ήταν μια χαρά. Να εμπιστεύεσαι το γιατρό σου και όταν πας να μας πεις τι σου είπε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέχασα να συμπληρώσω καρδούλα ακούσαμε στο ένα και την επόμενη βδομάδα που παλινδρόμησε δεν ξανακούσαμε. Στο άλλο δεν ακούσαμε ποτέ αλλά τα είδαμε και τα 2 στον υπέρηχο ήταν το ένα σχεδόν αγκαλιά με το άλλο. Απιστευτο θέαμα

Link to comment
Share on other sites

Bp στατιστικά δεν έχει αποδειχτεί πως αν μείνεις έγκυος σε λιγότερο από 3 μήνες μετά από μια παλλίνδρομη έχει περισσότερες πιθανότητες να το ξαναπάθεις. Από όσο έχω καταλάβει το 3μηνο το προτείνουν για να χαλαρώσεις ψυχολογικά και για να ξεπεράσει η μήτρα το τραύμα της απόξεσης.

 

female μου το ξέρω ότι είναι για την ηρεμία και την ξεκούραση του οργανισμού. Απλώς στην απίθανη περίπτωση που μείνω έγκυος πριν και το ξαναπάθω (γιατί ποτέ δεν ξέρεις), δεν θα ήθελα να μπω τόσο σύντομα πάλι σε διαδικασία απόξεσης. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά πριν.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο Bp. Σε καταλαβαίνω απόλυτα, αυτός ήταν και ο λόγος που δεν προσπάθησα και εγώ αμέσως παρά την διαβεβαίωση της γιατρού ό,τι είμαι έτοιμη. Πιστεύω πως η ψυχολογική κατάσταση κατά την σύλληψη και κατά την διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι μεγάλο πράμα!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι βρε κορίτσια δεν κρατιέμαι. Νιώθω έτοιμη για όλα, αν και έχουν περάσει μόνο 20 μέρες. Περιμένω πως και πως να τελιώσω τα χαπάκια και να αδιαθετήσω για να βάλω και πάλι μπρος. Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά τελικά μάλλον το πιο σωστό είναι το πως αισθάνεσαι. Αν αισθάνεσαι έτοιμη, γιατί όχι?

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη μου καλημέρα, πως είσαι σήμερα?

Σίγουρα έχει να κάνει πότε είναι καθένας έτοιμος αλλά πρέπει να αναρρώσει και το σώμα μας και η μήτρα. Αν είσαι τόσο ανυπόμονη βουρρρρρ!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κοριτσάκι μου, καλά είμαι. Λίγο ξενυχτησμένη αλλά καλά. Εσύ ολα καλα? Εννοείται ότι πρέπει να λαμβάνουμε υπόψι και τον γιατρό. Μπορεί να ήμουν έτοιμη αλλά να μην έπρεπε, όπως μου είπε ρητά no sex άσχετα αν εγώ ήθελα να κάνω. Πάντως απ' ότι έχω ακούσει και έχω καταλάβει η μήτρα, ο τράχηλος και όλα τα συναφή αναπλάθεται σχετικά γρήγορα.

Link to comment
Share on other sites

Τα όργανα που αναφέρεις αναπλάσσονται μέσα σε 2 βδομάδες μετά από κανονική γέννα. Σκέψου τώρα σε μια εγκυμοσύνη 8-10 εβδομάδων. Περισσότερο ψυχολογικό είναι το θέμα. Θα μπω σε λίγο fb να σε βρω!

5JP7p3.png

rnsFp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάντω κορίτσια εκτός από τον ένα μήνα αποχή, μου επέβαλε και ένα μήνα ακόμα με προφυλάξεις πριν προσπαθήσω ξανά. Παρολίγο να με δείρει όταν επιχείρησα να τον ρωτήσω μήηηηηηπως και θα μπορούσα πιο πριν.

EixMp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

bre koritsia kai emena meta tin apoxesi pou ekana ton ioulio mou eipe oti an thelo mporo kai amesos na meino eguos..

mou edose antiviosi 5 meres kai mitrotan gia to aima. oute antisilliptika oute tipota.

adiathetisa 35 meres meta tin apoxesi. kai meta o kuklos mou egine 28 imeron ...kai pali. monos tou, horis na hreiastei na ton rithmiso. Gia duo fores vevaia, giati tora emeina egios. 3 mines meta tin apoxesi.

De xero an paizei rolo to poso suntoma se shesi me tin pallindromi meneis eguos.. Thelo na pistevo oti einai anexartito...

 

Den einai oraia empeiria. Kai einai poli duskolo na xeperastei .

as1cA3c03761210MjU2ZGp8MDAwMDI2NjdkfG8gYW50cmlrb3MgbW91Li4u.gif

.png

Link to comment
Share on other sites

marias συγχαρητήρια. Άντε να και κάποια να μας δώσει κουράγιο. Δηλαδή εσύ έκανες πάλι προσπάθειες ένα μήνα μετά την απόξεση και τον τρίτο μήνα ξαναέμεινες? Είναι όλα καλα? Σου ευχομαι να έχεις μια καλή και ξεκούραστη εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

marias συγχαρητήρια. Άντε να και κάποια να μας δώσει κουράγιο. Δηλαδή εσύ έκανες πάλι προσπάθειες ένα μήνα μετά την απόξεση και τον τρίτο μήνα ξαναέμεινες? Είναι όλα καλα? Σου ευχομαι να έχεις μια καλή και ξεκούραστη εγκυμοσύνη.

 

Eirini mou nomiza oti eides ta nea mou ...xixix

 

Ohi , den eiha xanaprospathisei, den ithela psihologika na mpo se auti ti diadikasia. Itan kai katakalokairo...

 

Itan o protos minas pou prospathisa. De xero an einai ola kala. Avrioeho rantevou me to giatro. Ekana mia horiaki kai einai 1662 monades. De xero. Giati tin paraskevi pou perase piga apla na kano ena test pap kai tou eipa oti eho uponia mipos eimai egios kai den eide tipota. Ti horiaki tin ekane tin idia mera kai itan toso ipsili. Ki omos sako den eide. Mou eipe oti den itan aparaitito na fanei kai na pao tin tetarti. Ti na po. Makari na einai ola kala. Tous eho zalisei olous edo... Pantou etsi grafo... makari na einai ola kala...

as1cA3c03761210MjU2ZGp8MDAwMDI2NjdkfG8gYW50cmlrb3MgbW91Li4u.gif

.png

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι maria μου. Όλα καλά θα πάνε θα δείς. Να μας γράψεις τα νέα σου όμως έτσι?

 

Οι πιθανότητες να πιάσεις γρήγορα μπεμπέ μετά από παλίνδρομη είναι πάρα πολλές (από ότι έχω δει) όπως και να πάει μια χαρά η επόμενη εγκυμοσύνη. Οπότε μην αγχώνεσαι όλα θα πάνε καλά. θα το δείς. Άντε καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Πώς είστε?

marias, συγχαρητήρια και εύχομαι αυτή η εγκυμοσύνη να προχωρήσει τέλεια.

Κορίτσια, από χθες το απόγευμα πονάει λίγο η κοιλιά μου (σα να έχω περίοδο). Με είχε προειδοποιήσει βέβαια ότι μπορεί να με πονέσει και να πάρω παυσίπονο. Όμως το Σάββατο αμέσως μετά την απόξεση, δεν είχα πονάκια, την Κυριακή δεν είχα, τη Δευτέρα το πρωί δεν είχα και μου ξεκίνησαν Δευτέρα απόγευμα. Δεν πονάω πολύ αλλά είναι ενοχλητικό. Σήμερα πήρα κι ένα ντεπόν, τώρα μου πέρασε.

Το αναφέρω απλώς γιατί μου φάνηκε περίεργο να μην έχω πονάκια στην αρχή και να έχω 2 μέρες μετά.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

bp μου Πέμπτη έκανα την απόξεση και μέχρι Τρίτη πετούσα και έλεγα αυτό ήταν όλο? Την Τετάρτη το πρωί ξύπνησα από έντονους πόνους περιόδου μιλάμε για πολύ πόνο και λίγο αίμα. Τρελάθηκα γιατί τις πρώτες μέρες ήμουν΄τέλεια. Πήρα τον γιατρό μου και μου είπε ότι είναι όλα φυσιολογικά και το αίμα το θέλουμε γιατί αυτό δείχνει ότι όλα λειτουργούν και καθαρίζει ο οργανισμός. Μου κράτησε περίπου μια βδομάδα και τώρα δεν έχω τίποτα. Οπότε μην ανυσηχείς κοριτσάκι μου, άλλη μια ''φυσιολογική'' απόξεση..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...