Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Διανύω την 9η εβδομάδα κύησης για το 2ο παιδάκι μου και όλα πηγαίνουν μια χαρά. Μέσα στο 2012 είχα 2 παλίνδρομες και έκανα κάποιες εξετάσεις. Για την θρομβοφιλία ήταν αρνητική. Ωστόσο ο γιατρός μου, επειδή θέλει να έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα μου χορηγεί 3 utrogestan των 200 την ημέρα, filicine και clexane 0.4

Δεν θέλω να ζητήσω γνώμη άλλου γιατρού, γιατί δεν θέλω να τον αμφισβητήσω, ωστόσο και το utrogestan και το clexane μου φαίνονται υπερβολή. Θεωρώ ότι με φαρμακώνει άδικα και θέλω να του ζητήσω να μου τα κόψει, με δική μου ευθύνη για τη συνέχεια... Πείτε μου τη γνώμη σας, σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ, Δέσποινα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατρέ γεια σας!

Μετα από εξετάσεις τον Φεβρουάριο του 2011, διαγνώστηκα με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και αντίσταση στην ινσουλίνη. Λαμβάνω από τότε, εδώ και 2 χρόνια glucophage (1/μεσημέρι και 1/βράδυ) και αντισυλληπτικά gynofen 35.

Σταμάτησα τα αντισυλληπτικά 29/1/2013, είχα Τ.Η.Π 3/2 και ξεκινήσαμε προσπάθειες εγκυμοσύνης για 2ο παιδί. Περίοδος δεν ήρθε στις 3/3 στις 28-29 ημέρες όπως μου ερχόταν μετά την λήψη των αντισυλληπτικών. Έκανα ένα τεστ από φαρμακείο στις 11/3, βγήκε αρνητικό. Με είδε και ο γυναικολόγος μου, είδε λεπτό το ενδομήτριο και μου πρότεινε τα πριμολούτ στις 45-50 ημέρες μετά την Τ.Η.Π για να προκαλέσουμε περίοδο.

Έκανα λοιπόν , χθες στις 22/3 ένα δεύτερο τεστ εγκυμοσύνης από φαρμακείο προκειμένου να ξεκινήσω τα πριμολουτ και βγήκε μια πολύ αχνή γραμμή:!::!::!: Περιμένω να ανοιξουν τα μικροβιολογικά την Τρίτη, να πάω για β χοριακή και μακάρι να δείξει θετικό αποτέλεσμα.

Αν τελικά είμαι έγκυος, ποια είναι η γνώμη σας για την συνέχιση της λήψης των glucophage; Ο γυναικολόγος μου έχει πει, ότι θα τα παίρνω κανονικά στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, ενώ η ενδοκρινολόγος λέει το εντελώς αντίθετο, δηλαδή μόλις μάθω για εγκυμοσύνη να τα σταματήσω! Τί προσφέρουν και σε τί ζημιώνουν σε περίπτωση εγκυμοσύνης;

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Κάνω ανοσοθεραπεία για την αλλεργία που έχω (αυτή τη θεραπεία που αποκαλείται "εμβόλια" και διαρκεί 5 χρόνια) και είμαι έγκυος.

Θεωρείτε πως θα έπρεπε να διακόψω την ανοσοθεραπεία;

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σας γιατρε ,θα καταχραστω την καλοσυνη σας για να σας ρωτησω λοιπον το εξης ,δεν εχω καταφερει με τιποτα να αδυνατισω ισα ισα σιγα σιγα τα ανεβαζω τα κιλα μου ,μηπως το γκλουκοφειζ οντως θα με βοηθουσε στο να αδυνατισω ?ας πουμε οτι το συνεχιζα παρολες τις παρενεργειες(διαροιες και υπογλυκαιμιες).και η αλλη ερωτηση υπαρχει περιπτωση παιρνοντας αυτα τα χαπια να δημιουργησω προβλημα ?και να τα παιρνω εφ΄ορου ζωης ?

 

Καλησπέρα,

Ίσως όντως να μην ήταν κακή ιδέα να προσπαθήσετε και πάλι το Glucophage μια και αρκετές γυναίκες με παρόμοιο ιστορικό με το δικό σας έχουν βοηθηθεί από τη λήψη του. Βέβαια, λόγω των παρενεργειών που αναφέρετε θα πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεκτική (ειδικά με τις υπογλυκαιμίες) και καλό θα είναι να συμβουλευτείτε τον ενδοκρινολόγο σας αναφορικά με τη δόση που σας χρειάζεται.

Το φάρμακο δεν έχει ιδιαίτερες παρενέργειες ούτε προκαλεί κάποιου είδους "εξάρτηση" του οργανισμού από αυτό οπότε δε θα ανησυχούσα για τέτοιου είδους επιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για αλλη μια φορα σας ευχαριστω για την απάντηση και κανοντας μια παρενθεση οσον αφορα το θεμα της μη "διαθεσιμοτητας" του γιατρου μου εχετε δικιο και σιγουρα με προβληματιζει αυτο το γεγονος μιας και σε περιπτωση εγκυμοσυνης δε ξερω κατα ποσο θα με εξυπηρετουσε το συστημα το οποιο εχει(και γνωριζω και απο φιλες οτι το εφαρμοζει και στις εγκυμοσυνες).ισως και να με αγχωνε να σας πω την αληθεια και αν και γενικα σαν χαρακτηρας δεν θελω να ενοχλω με τηλεφωνα καθε ωρα και στιγμη καταλαβαινω και εσεις ανθρωποι ειστε και εχετε ζωη αλλα θα ηθελα εστω και γραπτως μια απαντηση απο τον ιδιο και οχι απο τις μαιες του οπως εξαλλου κανετε κι εσεις!

 

λοιπον στη δευτερη μερα με primolut μου ξεκινησε και το spotting.υπαρχει περιπτωση να εγινε αργοτερα η ωορρηξια και να μην ηταν αναγκαια τα primolut?ή μπορει να ειναι και παρενεργεια των χαπιων???

(εκανα ξανα test εγκυμοσυνης-ουρων αυτη τη φορα- πριν ξεκινησω τα primolut kai βγηκε αρνητικο.)

 

και δευτερον, το στρες το οποιο μου ειχατε αρχικα αναφερει μπορει να καθυστερησει και την ωορρηξια???και αν αυτη γινει σωστα χρονικα σε ενα κυκλο μπορει το στρες να καθυστερησει την περιοδο?

 

σας ευχαριστω!

 

 

Καλησπέρα,

 

Σας απαντώ μάλλον καθυστερημένα, υποθέτω ότι μέχρι τώρα μάλλον θα είχατε περίοδο μετά τη λήψη και του Primolut.

 

Το spotting που περιγράφετε συνήθως δεν είναι παρενέργεια του φαρμάκου όταν λαμβάνεται στη συνηθισμένη δόση. Αν αυτή η μικρή απώλεια αίματος ακολουθήθηκε από κανονική περίοδο τότε θα θεωρούσα ότι ήταν ανεξάρτητη της λήψης της αγωγής.

 

Το στρες μπορεί είτε να εμποδίσει τελείως, είτε να καθυστερήσει την ωορρηξία. Από τη στιγμή όμως που αυτή συμβεί τότε η περίοδος τείνει να έρθει σε περίπου 14 ημέρες, και αυτό το διάστημα κατά κανόνα είναι σταθερό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιατρε γεια σας,

το γρηγορο ιστορικο μου ειμαι 30 χρονων κα ο αντρας μου 31 και τον ιουνιο του 2012 εκανα αφαιρεση δεξιας σαλπιγγας λογω εξωμητριου!προσπαθουσα σχεδον 10 μηνες με αστατο κυκλο 35-45 μερες αλλα με εξετασεις ορμονικες και υπερυχογραφηματα ολα καθαρα και επισκεψεις σε γυναικολογους και ενδοκρινολογους που μου ελεγαν πως απλα εχω μεγαλους κυκλους δεν πηρα ποτε αντισυλληπτικα!στην επεμβαση ολα πηγαν καλα και ο γιατρος ειδε πως η αριστερη ειναι μια χαρα και κινητη και ετσι με συμφωνη γνωμη της γιατρου που με παρακολουθει απο τον σεπτεμβριο του 2012 ξεκινησαμε προσπαθειες!με τεστ ωορηξιας και θερμοκρασιες βρισκω τις μερες ωορηξιας αλλα ακομα δεν τα καταφεραμε!πηγα πριν 2 εβδομαδες στην γιατρο και τα βρηκε ολα καλα υπερυχο τραχυλο κτλ και η συμβουλη της ηταν πως μεχρι τον σεπτεμβριο πρεπει να περιμενουμε αφου ολα φαινονται μια χαρα και πρεπει να εχω υπομονη γιατι ωορηξια κανω πολυ καλη αλλα απο αυτες οι μισες θα ειναι απο δεξια και ετσι δεν γινετε γονιμοποιηση.τελος μου προτεινε να σταματησω τα τεστ ωορηξιας γιατι αγχωνουν αλλα της ειπα πως εμενα με βοηθανε και μου ειπε πως δεν εχει σημασια να βλεπω καθε μηνα απο ποια πλευρα γινετε η ωορηξια κατι που και εγω συμφωνω.εσεις τι θα προτεινατε?εμπιστευομαι τη γιατρο μου πολυ αλλα μια δευτερη γνωμη θα μου ηταν πολυ χρησιμη,ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Καλησπέρα,

 

Καταρχάς θα διαφωνήσω με την άποψη που σας διατυπώθηκε ότι δηλαδή τα ωάρια που παράγονται από τη δεξιά ωοθήκη πάνε "χαμένα" λόγω απουσίας σάλπιγγας στην πλευρά αυτή. Τα ωάρια, ανεξαρτήτως από ποια ωοθήκη παράγονται, συλλαμβάνονται από τη σάλπιγγα που είναι διαθέσιμη εκείνη τη στιγμή, και αυτή μπορεί να είναι η σάλπιγγα της άλλης πλευράς. Γι'αυτό και γυναίκες με μία σάλπιγγα διατηρούν περίπου το 80% της γονιμότητάς τους και όχι το 50% που θα περίμενε κανείς αν η μια πλευρά ήταν πλέον "άχρηστη" από αναπαραγωγικής άποψης.

 

Σε πρώτη φάση θα σας έλεγα πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Έξι μήνες προσπάθειας δεν είναι μεγάλο διάστημα, αντίθετα θα έλεγα ότι ειδικά λόγω ιστορικού, μέχρι 18 μήνες είναι ένα απόλυτα αποδεκτό διάστημα για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Πέρα από αυτό το χρονικό περιθώριο ίσως χρειαστεί κάποια επιπλέον διερεύνηση (π.χ. σαλπιγγογραφία) όμως είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Διανύω την 9η εβδομάδα κύησης για το 2ο παιδάκι μου και όλα πηγαίνουν μια χαρά. Μέσα στο 2012 είχα 2 παλίνδρομες και έκανα κάποιες εξετάσεις. Για την θρομβοφιλία ήταν αρνητική. Ωστόσο ο γιατρός μου, επειδή θέλει να έχουμε το καλύτερο αποτέλεσμα μου χορηγεί 3 utrogestan των 200 την ημέρα, filicine και clexane 0.4

Δεν θέλω να ζητήσω γνώμη άλλου γιατρού, γιατί δεν θέλω να τον αμφισβητήσω, ωστόσο και το utrogestan και το clexane μου φαίνονται υπερβολή. Θεωρώ ότι με φαρμακώνει άδικα και θέλω να του ζητήσω να μου τα κόψει, με δική μου ευθύνη για τη συνέχεια... Πείτε μου τη γνώμη σας, σας παρακαλώ.

Ευχαριστώ, Δέσποινα

 

Καλησπέρα,

 

Η ηπαρίνη πρέπει να χορηγείται σε πολύ συγκεκριμένες περιπτώσεις θρομβοφιλίας και δεν έχει ένδειξη για προληπτική χορήγηση χωρίς να υπάρχει παθολογία. Η προγεστερόνη δεν έχει αποδειχτεί να ωφελεί στην πρόληψη αποβολών και ως εκ τούτου ούτε αυτή σας βοηθά σε κάτι.

 

Θα συμφωνήσω λοιπόν μαζί σας ότι στην περίπτωσή σας, όπως την περιγράφετε, θα έτεινα να τα θεωρήσω υπερβολή. Δυστυχώς είναι συνηθισμένη πρακτική στη χώρα μας να δίνονται φάρμακα χωρίς να εξετάζεται το πραγματικό τους όφελος, μόνο και μόνο "προληπτικά". Όμως η άσκηση της ιατρικής με αυτή τη λογική είναι λανθασμένη και ούτε το ότι ένας γιατρός θέλει το καλύτερο αποτέλεσμα για την ασθενή του - ποιος άλλωστε δεν το θέλει; - τη δικαιολογεί.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ γεια σας!

Μετα από εξετάσεις τον Φεβρουάριο του 2011, διαγνώστηκα με σύνδρομο πολυκυστικών ωοθηκών και αντίσταση στην ινσουλίνη. Λαμβάνω από τότε, εδώ και 2 χρόνια glucophage (1/μεσημέρι και 1/βράδυ) και αντισυλληπτικά gynofen 35.

Σταμάτησα τα αντισυλληπτικά 29/1/2013, είχα Τ.Η.Π 3/2 και ξεκινήσαμε προσπάθειες εγκυμοσύνης για 2ο παιδί. Περίοδος δεν ήρθε στις 3/3 στις 28-29 ημέρες όπως μου ερχόταν μετά την λήψη των αντισυλληπτικών. Έκανα ένα τεστ από φαρμακείο στις 11/3, βγήκε αρνητικό. Με είδε και ο γυναικολόγος μου, είδε λεπτό το ενδομήτριο και μου πρότεινε τα πριμολούτ στις 45-50 ημέρες μετά την Τ.Η.Π για να προκαλέσουμε περίοδο.

Έκανα λοιπόν , χθες στις 22/3 ένα δεύτερο τεστ εγκυμοσύνης από φαρμακείο προκειμένου να ξεκινήσω τα πριμολουτ και βγήκε μια πολύ αχνή γραμμή:!::!::!: Περιμένω να ανοιξουν τα μικροβιολογικά την Τρίτη, να πάω για β χοριακή και μακάρι να δείξει θετικό αποτέλεσμα.

Αν τελικά είμαι έγκυος, ποια είναι η γνώμη σας για την συνέχιση της λήψης των glucophage; Ο γυναικολόγος μου έχει πει, ότι θα τα παίρνω κανονικά στο πρώτο τρίμηνο της εγκυμοσύνης, ενώ η ενδοκρινολόγος λέει το εντελώς αντίθετο, δηλαδή μόλις μάθω για εγκυμοσύνη να τα σταματήσω! Τί προσφέρουν και σε τί ζημιώνουν σε περίπτωση εγκυμοσύνης;

 

 

Καλησπέρα,

 

Καταρχάς ελπίζω η β-χοριακή να επιβεβαίωσε την εγκυμοσύνη!

 

Θα έτεινα να συμφωνήσω με την ενδοκρινολόγο σας. Όταν το Glucophage δίνεται για θεραπεία σακχαρώδους διαβήτη τότε έχει ένδειξη να συνεχιστεί και στην εγκυμοσύνη. Όταν όμως χορηγείται για ρύθμιση πολυκυστικών ωοθηκών η χρησιμότητά του εξαντλείται με την επίτευξη εγκυμοσύνης οπότε και διακόπτεται άμεσα μετά την επιβεβαίωσή της.

 

Ο λόγος της διακοπής είναι ότι το Glucophage δεν είναι αποδεδειγμένα ασφαλές για χρήση κατά την εγκυμοσύνη. Είναι "μάλλον ασφαλές" όμως οι έρευνες ακόμα συνεχίζονται. Συνεπώς αποφεύγουμε να το δίνουμε σε εγκύους εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Κάνω ανοσοθεραπεία για την αλλεργία που έχω (αυτή τη θεραπεία που αποκαλείται "εμβόλια" και διαρκεί 5 χρόνια) και είμαι έγκυος.

Θεωρείτε πως θα έπρεπε να διακόψω την ανοσοθεραπεία;

 

Καλησπέρα,

 

Η διεθνώς αποδεκτή πρακτική είναι πως αν η δόση των εμβολίων παραμένει η ίδια και δεν αυξάνεται σταδιακά, η ανοσοθεραπεία μπορεί να συνεχιστεί και στην εγκυμοσύνη. Αν όμως η δόση συνεχίζει να αυξάνεται ή χρειάζεται να χορηγηθεί κάποιο νέο αλλεργιογόνο τότε καλό είναι η αγωγή να διακόπτεται μέχρι το τέλος της κύησης. Ο λόγος είναι ο φόβος για πρόκληση αναφυλακτικού σοκ που μπορεί να έχει σοβαρές επιπτώσεις σε μητέρα και έμβρυο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ καλημέρα!!

πριν 5 μέρεs έκανα ένα προληπτικό υπερηχογράφημα μαστών

Εχθέs πήρα τα αποτελέσματα και έχω αγχωθεί , :confused: θα ήθελα τη γνώμη σαs για τη γνωμάτευση:

Πυκνοί μαστοί

αναγνωρίζονται αρκετεs κύστεs σε αμφότερουs τουs μαστουs.

Οι μεγαλύτερεs κύστεs στο δεξιό μαστό παρατηρούνται στην 8η ώρα διαμέτρου 1 εκ και στη 10η ώρα 0,93εκ , 0,58εκ και 0,58εκ

Στον αριστερό μαστό οι μεγαλύτερεs κύστεs αναγνωρίζονται στην 3η ώρα διαμέτρου 0.57εκ , ο,57εκ και στην 5η ώρα του μαστού διαμέτρου 0,44εκ

Συνιστάται κλινική συνεκτίμηση.

Σαs ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Καταρχάς ελπίζω η β-χοριακή να επιβεβαίωσε την εγκυμοσύνη!

 

Θα έτεινα να συμφωνήσω με την ενδοκρινολόγο σας. Όταν το Glucophage δίνεται για θεραπεία σακχαρώδους διαβήτη τότε έχει ένδειξη να συνεχιστεί και στην εγκυμοσύνη. Όταν όμως χορηγείται για ρύθμιση πολυκυστικών ωοθηκών η χρησιμότητά του εξαντλείται με την επίτευξη εγκυμοσύνης οπότε και διακόπτεται άμεσα μετά την επιβεβαίωσή της.

 

Ο λόγος της διακοπής είναι ότι το Glucophage δεν είναι αποδεδειγμένα ασφαλές για χρήση κατά την εγκυμοσύνη. Είναι "μάλλον ασφαλές" όμως οι έρευνες ακόμα συνεχίζονται. Συνεπώς αποφεύγουμε να το δίνουμε σε εγκύους εκτός συγκεκριμένων περιπτώσεων.

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σας γιατρέ.

Δυστυχώς η β χοριακή βγήκε μηδενική επομένως ξεκίνησα την λήψη πριμολουτ (έχουν περάσει 52 μερες από τη Τ.Η.Π. ) για να προκαλέσω περίοδο...

Μέχρι την Τ.Η.Π 3/2/13, είχα κύκλο σταθερό 28ημερών λόγω αντισυλληπτικών, τα οποία λαμβάνω μαζί με glucophage από τον φεβρ 2011. Από 29/1/13 τα σταμάτησα και δεν αδιαθέτησα από μόνη μου...

Γιατρέ για να μπορέσω να δω αν έχω ωορρηξία στον επόμενο κύκλο, να μετράω καθημερινά την θερμοκρασία μου μόλις ξυπνήσω; Πώς γίνεται ο έλεγχος της ωορρηξίας με την θερμοκρασία; Να πάω και για υπέρηχο κάποια μερα γύρω στην 10η;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Καταρχάς θα διαφωνήσω με την άποψη που σας διατυπώθηκε ότι δηλαδή τα ωάρια που παράγονται από τη δεξιά ωοθήκη πάνε "χαμένα" λόγω απουσίας σάλπιγγας στην πλευρά αυτή. Τα ωάρια, ανεξαρτήτως από ποια ωοθήκη παράγονται, συλλαμβάνονται από τη σάλπιγγα που είναι διαθέσιμη εκείνη τη στιγμή, και αυτή μπορεί να είναι η σάλπιγγα της άλλης πλευράς. Γι'αυτό και γυναίκες με μία σάλπιγγα διατηρούν περίπου το 80% της γονιμότητάς τους και όχι το 50% που θα περίμενε κανείς αν η μια πλευρά ήταν πλέον "άχρηστη" από αναπαραγωγικής άποψης.

 

Σε πρώτη φάση θα σας έλεγα πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας. Έξι μήνες προσπάθειας δεν είναι μεγάλο διάστημα, αντίθετα θα έλεγα ότι ειδικά λόγω ιστορικού, μέχρι 18 μήνες είναι ένα απόλυτα αποδεκτό διάστημα για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη. Πέρα από αυτό το χρονικό περιθώριο ίσως χρειαστεί κάποια επιπλέον διερεύνηση (π.χ. σαλπιγγογραφία) όμως είναι πολύ νωρίς για κάτι τέτοιο.

 

ευχαριστω πολυ γιατρε για την απαντηση σας αφου και εσεις εχετε την ιδια αποψη με τη γιατρο μου θα προσπαθησω να ηρεμησω και ελπιζω να τα καταφερω αυτη τη φορα!να ειστε καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Η γυναίκα μου μετά απο 2 γέννες εμφάνισε ομφαλοκήλη και επιγαστρική κήλη. Έκανε χειρουργείο και τοποθετήθηκε πλέγμα. Μπορεί να μείνει ξανά έγκυος ή απαγορεύεται;

Έχουν περάσει 5 χρόνια απο την τοποθέτηση του πλέγματός.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

Ίσως όντως να μην ήταν κακή ιδέα να προσπαθήσετε και πάλι το Glucophage μια και αρκετές γυναίκες με παρόμοιο ιστορικό με το δικό σας έχουν βοηθηθεί από τη λήψη του. Βέβαια, λόγω των παρενεργειών που αναφέρετε θα πρέπει να είστε ιδιαίτερα προσεκτική (ειδικά με τις υπογλυκαιμίες) και καλό θα είναι να συμβουλευτείτε τον ενδοκρινολόγο σας αναφορικά με τη δόση που σας χρειάζεται.

Το φάρμακο δεν έχει ιδιαίτερες παρενέργειες ούτε προκαλεί κάποιου είδους "εξάρτηση" του οργανισμού από αυτό οπότε δε θα ανησυχούσα για τέτοιου είδους επιπτώσεις.

Σας ευχαριστω πολυ ,εννοειται θα ακολουθησω τις συμβουλες σας .να ειστε καλα .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

Η γυναίκα μου μετά απο 2 γέννες εμφάνισε ομφαλοκήλη και επιγαστρική κήλη. Έκανε χειρουργείο και τοποθετήθηκε πλέγμα. Μπορεί να μείνει ξανά έγκυος ή απαγορεύεται;

Έχουν περάσει 5 χρόνια απο την τοποθέτηση του πλέγματός.

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα,

 

Σαφώς και δεν απαγορεύεται να μείνει έγκυος. Το πλέγμα δεν πρόκειται να επηρεάσει την εγκυμοσύνη όμως υπάρχει πιθανότητα να συμβεί το αντίστροφο. Δηλαδή η ισχύς του πλέγματος να μειωθεί λόγω εγκυμοσύνης και να αυξηθεί η πιθανότητα υποτροπής της κήλης. Εάν η σύζυγος είναι προετοιμασμένη για την πιθανότητα μελλοντικά να χρειαστεί νέα επέμβαση για αποκατάσταση της κήλης τότε μπορείτε κάλλιστα να κάνετε τρίτο παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντησή σας γιατρέ.

Δυστυχώς η β χοριακή βγήκε μηδενική επομένως ξεκίνησα την λήψη πριμολουτ (έχουν περάσει 52 μερες από τη Τ.Η.Π. ) για να προκαλέσω περίοδο...

Μέχρι την Τ.Η.Π 3/2/13, είχα κύκλο σταθερό 28ημερών λόγω αντισυλληπτικών, τα οποία λαμβάνω μαζί με glucophage από τον φεβρ 2011. Από 29/1/13 τα σταμάτησα και δεν αδιαθέτησα από μόνη μου...

Γιατρέ για να μπορέσω να δω αν έχω ωορρηξία στον επόμενο κύκλο, να μετράω καθημερινά την θερμοκρασία μου μόλις ξυπνήσω; Πώς γίνεται ο έλεγχος της ωορρηξίας με την θερμοκρασία; Να πάω και για υπέρηχο κάποια μερα γύρω στην 10η;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

 

Καλησπέρα,

 

Καταλαβαίνω απόλυτα την αγωνία σας και την επιθυμία σας να συλλάβετε όσο το δυνατό γρηγορότερα. Όμως θα σας συμβούλευα να κάνετε υπομονή για δυο-τρεις μήνες και να μη μπείτε στον πειρασμό να "κυνηγήσετε" την ωορρηξία γιατί πρόκειται για πολύ ψυχοφθόρα διαδικασία.

 

Μετά από τη λήψη αντισυλληπτικών για δυο χρόνια το πιθανότερο είναι πως η ωορρηξία σας δε θα επανέλθει αμέσως - τις πιο πολλές φορές οι πρώτοι κύκλοι είναι ανωορρηκτικοί, γι'αυτό και ο κύκλος δεν έχει φυσιολογική διάρκεια, η περίοδος δεν έρχεται στην ώρα της, κλπ. Πρέπει λοιπόν να δώσετε στον εαυτό σας λίγο χρόνο για να δείτε αν ο κύκλος σταδιακά ομαλοποιηθεί. Αν αυτό συμβεί μόνο τότε έχει ίσως νόημα να προσπαθήσετε να εντοπίσετε τη στιγμή της ωορρηξίας για να προσαρμόσετε ανάλογα τις επαφές σας. Αν ο κύκλος δεν αρχίσει να σταθεροποιείται μέσα σε τρεις μήνες τότε αυτό είναι ένδειξη ότι δε συμβαίνει και ωορρηξία οπότε χρειάζεται να το συζητήσετε με το γιατρό σας.

 

Συνεχίστε λοιπόν τις προσπάθειες για εγκυμοσύνη "ξεχνώντας" για λίγο το θέμα και δείτε πώς θα πάει το πράγμα. Ελπίζω να ανταμειφθείτε για την υπομονή σας!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλημέρα!!

πριν 5 μέρεs έκανα ένα προληπτικό υπερηχογράφημα μαστών

Εχθέs πήρα τα αποτελέσματα και έχω αγχωθεί , :confused: θα ήθελα τη γνώμη σαs για τη γνωμάτευση:

Πυκνοί μαστοί

αναγνωρίζονται αρκετεs κύστεs σε αμφότερουs τουs μαστουs.

Οι μεγαλύτερεs κύστεs στο δεξιό μαστό παρατηρούνται στην 8η ώρα διαμέτρου 1 εκ και στη 10η ώρα 0,93εκ , 0,58εκ και 0,58εκ

Στον αριστερό μαστό οι μεγαλύτερεs κύστεs αναγνωρίζονται στην 3η ώρα διαμέτρου 0.57εκ , ο,57εκ και στην 5η ώρα του μαστού διαμέτρου 0,44εκ

Συνιστάται κλινική συνεκτίμηση.

Σαs ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλησπέρα,

 

Κύστεις στους μαστούς δεν είναι ασυνήθιστες και στην πλειοψηφία τους δεν είναι ανησυχητικές. Εφόσον ο Ακτινολόγος δεν αναφέρει κάποια ανησυχητικά ευρήματα και δε σας πρότεινε να κάνετε κάποια άλλη εξέταση (π.χ. μαστογραφία) για περαιτέρω διερεύνηση, συμπεραίνω ότι πρόκειται για μικρές, απλές κύστεις που δε χρειάζονται κάποια αντιμετώπιση.

Συζητήστε το φυσικά και με το γιατρό σας, συνήθως μια ετήσια παρακολούθηση αρκεί σε τέτοιες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Σαφώς και δεν απαγορεύεται να μείνει έγκυος. Το πλέγμα δεν πρόκειται να επηρεάσει την εγκυμοσύνη όμως υπάρχει πιθανότητα να συμβεί το αντίστροφο. Δηλαδή η ισχύς του πλέγματος να μειωθεί λόγω εγκυμοσύνης και να αυξηθεί η πιθανότητα υποτροπής της κήλης. Εάν η σύζυγος είναι προετοιμασμένη για την πιθανότητα μελλοντικά να χρειαστεί νέα επέμβαση για αποκατάσταση της κήλης τότε μπορείτε κάλλιστα να κάνετε τρίτο παιδάκι.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ, σας ευχαριστώ παρα πολύ που μου απαντήσατε.

Δυστυχώς δεν καναμε καρυότυπο, δεν μου ειπαν τιποτα οι γιατροι στο νοσοκομείο της Ρόδου,όπου το "γέννησα", και μετά οταν μου το ζήτησε στην Αθήνα κάποιος άλλος γιατρός ήταν ήδη αργά. Για να το στειλουμε στην Αθήνα το βάλαμε σε φορμόλη.

Όλα αυτά που λέει για τον πλακούντα π.χ. χοριοαμνινίτιδα και λαχνίτιδα,έγιναν απο τον θάνατο του εμβρύου,πιστευέτε; ή μήπως είχα κάποιο πρόβλημα εκεί και τον προκαλεσε ; Ειναι δυνατόν να επηρεάσουν μια νέα εγκυμοσύνη; Συγνώμη για τις ερωτήσεις μου ίσως σας φαίνονται χαζές.

Εσεις με τις εξετάσεις που σας έχω στείλει μέχρι τωρα βλέπετε να έχω κάποιο θέμα και να χρειάζομαι κάποια θεραπεία για να προχωρήσω σε νέα προσπάθεια εγκυμοσύνης;

Συγχωρέστε με που σας κάνω τόσες ερωτήσεις, δεν είστε υποχρεομένος να μου απαντήσετε αν δεν θέλετε.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, το ανοσοποιητικό μίας εγκύου είναι πιο ευαίσθητο ή πιο δυνατό σε σχέση με πριν;

 

Καλησπέρα,

 

Κατά την εγκυμοσύνη συμβαίνει μια σχετική ανοσοκαταστολή προκειμένου να μην "επιτίθεται" το ανοσοποιητικό της μητέρας στο έμβρυο. Ως αποτέλεσμα οι έγκυες τείνουν να είναι πιο επιρρεπείς σε λοιμώξεις και να τις περνάνε πιο βαριά.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα η επιδημία της γρίπης των χοίρων κατά την οποία οι έγκυες θεωρούνταν πληθυσμός υψηλού κινδύνου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ, σας ευχαριστώ παρα πολύ που μου απαντήσατε.

Δυστυχώς δεν καναμε καρυότυπο, δεν μου ειπαν τιποτα οι γιατροι στο νοσοκομείο της Ρόδου,όπου το "γέννησα", και μετά οταν μου το ζήτησε στην Αθήνα κάποιος άλλος γιατρός ήταν ήδη αργά. Για να το στειλουμε στην Αθήνα το βάλαμε σε φορμόλη.

Όλα αυτά που λέει για τον πλακούντα π.χ. χοριοαμνινίτιδα και λαχνίτιδα,έγιναν απο τον θάνατο του εμβρύου,πιστευέτε; ή μήπως είχα κάποιο πρόβλημα εκεί και τον προκαλεσε ; Ειναι δυνατόν να επηρεάσουν μια νέα εγκυμοσύνη; Συγνώμη για τις ερωτήσεις μου ίσως σας φαίνονται χαζές.

Εσεις με τις εξετάσεις που σας έχω στείλει μέχρι τωρα βλέπετε να έχω κάποιο θέμα και να χρειάζομαι κάποια θεραπεία για να προχωρήσω σε νέα προσπάθεια εγκυμοσύνης;

Συγχωρέστε με που σας κάνω τόσες ερωτήσεις, δεν είστε υποχρεομένος να μου απαντήσετε αν δεν θέλετε.

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ.

 

Καλησπέρα,

 

Λόγω του ότι το έμβρυο έφερε χαρακτηριστικά ενδεικτικά χρωμοσωμικής βλάβης θα έτεινα να θεωρήσω ότι η αποβολή οφείλεται σε αυτές. Η θρομβοφιλία ίσως επηρέασε μερικώς τον πλακούντα, αμφιβάλλω όμως ότι προκάλεσε την αποβολή και θα έτεινα να μην θεωρήσω τα ευρήματα από τον πλακούντα καθοριστικής σημασίας.

 

Στις εξετάσεις σας δεν βλέπω κάτι που να απαιτεί θεραπεία πριν μια νέα εγκυμοσύνη. Όπως νομίζω έχουμε ξαναπεί, λόγω θρομβοφιλίας θα ήταν ωφέλιμη η λήψη ηπαρίνης κατά την εγκυμοσύνη. Επιπλέον, λόγω ιστορικού αποβολών, και τώρα των ευρημάτων από την εξέταση του πλακούντα, θα σας πρότεινα να πάρετε και ασπιρίνη τουλάχιστον ως τις 22 εβδομάδες για να βοηθηθεί κατά το δυνατό η ανάπτυξη του πλακούντα την επόμενη φορά.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...