Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

καλησπερα,εχω κανει 4 μηνιαιες ενεσεις Αρβεκαπ για κυστες ωοθηκων,την τελευταια την εκανα 30 δεκεμβριου και ακομα δεν μου ηρθε περιοδος,ποτε θα μου ερθει;Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα,εχω κανει 4 μηνιαιες ενεσεις Αρβεκαπ για κυστες ωοθηκων,την τελευταια την εκανα 30 δεκεμβριου και ακομα δεν μου ηρθε περιοδος,ποτε θα μου ερθει;Ευχαριστω.

 

Καλησπέρα,

 

Σε πολλές γυναίκες η περίοδος μπορεί να αργήσει αρκετά να επανέλθει μετά από θεραπεία με τέτοιου τύπου φάρμακα. Συνήθως ο κύκλος ξαναρχίζει μέσα σε 3 μήνες, σε κάποιες όμως περιπτώσεις μπορεί να χρειαστεί μέχρι και ένα εξάμηνο. Αυτό δεν είναι ένδειξη προβλήματος, απλώς έχει σχέση με το βαθμό καταστολής που προκαλεί η αγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ εδω και 8 μήνεs κάνουμε προσπάθεια για δεύτερο παιδάκι !!!

με τεστ ωορηξίαs έβρισκα την κατάλληλη μέρα και ερχόμασταν σε επαφέs αυτό το διάστημα, μέρα παρα μέρα αλλά χωρίs αποτέλεσμα !!Eχω σταθερή περίοδο κάθε 28 μέρεs υποθυρεοειδισμό και προλακτίνη και τα δύο

ελεγχόμενα με thyrormone και dostinex.

 

Αδιαθέτησα 18 φεβρουαρίου και πήγα για υπέρηχο στιs 28 φεβρουαρίου

οπου ο γιατρόs μου είπε οτι το πάχοs του ενδομητρίου είναι 6 cm

έχω ενα ινομύωμα 18x13 cm και δεν βλέπει πουθενά ωάριο.

Απο τα λεγομενά του αυτό ειναι σύνηθεs φενόμενο να μην κάνει μια γυναίκα ωοριξία και γι αυτό τόσο καιρό δεν έμενα έγκυοs , μου έδωσε να πάρω τα clomiphene citrate πρωί βράδυ για 5 μέρεs αρχίζονταs την 3η μέρα τηs περιόδου έωs την 7η μέρα αλλά εκείνη άφαντη δεν ερχόταν για να πάρω τα χάπια ,απο το αγχοσ μου? απο εγκυμοσύνη ? .

Έκανα τεστ εγκυμοσύνηs και βγήκε αρνητικό !

Στιs 29 Μάρτη με 10 μέρεs καθυστέρηση και αρνητικό τεστ εγκυμοσηνηs ξανα πήγα για υπέρηχο οπου το πάχοs του ενδομητρίου ήταν 12 cm. Αυτή τη φορά μου έδωσε να πάρω τα duphoston για να έρθει η περίοδο

και την τρίτη μερα τα clomiphene για την ωορηξία.

 

29 Μάρτη πήρα πρώτη μέρα duphaston

30 Μάρτη δεύτερη μέρα χαπι και το βράδυ είχα λίγεs ακαθαρσίεs και

είπα ΑΑΑΑΑ!!!! ωραία θα μου έρθει η περίοδοs

31 Μάρτη τρίτη μέρα χαπιου και ακόμα τίποτα παρα μονο λίγο αίμα σαν ακαθαρσίεs

Σήμερα τέταρτη μέρα χαπιου και αφαντη η περίοδοs παρα μόνο λίγο αίμα σαν ακαθαρσίεs

Με έτρωγε η περιεργεια και έκανα ενα τεστ εγκυμοσηνηs μήπωs και είχα καθηστερμένη ωορηξία..... αλλα τζιφοs

ΟΥΦ μπερδεύτηκα και σαs κούρασα και εσαs !!!! συγνώμη !!

Ποια είναι η γνώμη σαs για αυτά ????

Αυριο υποθετικά θα είναι η τρίτη μερα περιόδου και πρέπει να πάρω τα clomiphene αλλα πωs να τα πάρω αφου αυτο που έχω δε το λεs περιοδο !!!!!!!!

line_flow_rose_beg_39_time_1274500800_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας και καλο μηνα.θα ηθελα να σας ρωτησω κατι...βρισκομαι στις 39+6 και εδω και μια εβδομαδα νιωθω τραβηγματα και κραμπες πολλες και καθ'ολη την διαρκεια της ημερας ...πιο εντονα ομως τα βραδυα...δυστυχως εχω ξεμεινει που λενε απο γιατρο και σε οποιο μαιευτηριο (δημοσιο)και αν πηγα δε μπορει κανενας να με αναλαβει...πηγα και σε εφημερια να βρω καποιον αλλα τζιφος...με εχουν εξετασει και μου ειπαν οτι εχει ξεκινησει η διαδικασια αλλα να περιμενω λιγο...τωρα ομως τι να κανω πραγματικα εχω πελαγωσει...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα σας και καλο μηνα.θα ηθελα να σας ρωτησω κατι...βρισκομαι στις 39+6 και εδω και μια εβδομαδα νιωθω τραβηγματα και κραμπες πολλες και καθ'ολη την διαρκεια της ημερας ...πιο εντονα ομως τα βραδυα...δυστυχως εχω ξεμεινει που λενε απο γιατρο και σε οποιο μαιευτηριο (δημοσιο)και αν πηγα δε μπορει κανενας να με αναλαβει...πηγα και σε εφημερια να βρω καποιον αλλα τζιφος...με εχουν εξετασει και μου ειπαν οτι εχει ξεκινησει η διαδικασια αλλα να περιμενω λιγο...τωρα ομως τι να κανω πραγματικα εχω πελαγωσει...

 

Γεια σας,

 

Τραβήγματα και κράμπες δεν είναι ασυνήθιστες κατά τις τελευταίες εβδομάδες της κύησης και κατά κανόνα δεν είναι κάτι το ανησυχητικό. Σε γενικές γραμμές εφόσον δεν υπάρχει πόνος και το μωρό είναι δραστήριο, η μήτρα είναι φυσιολογικό να συσπάται προετοιμαζόμενη για τον τοκετό. Καταλαβαίνετε βέβαια ότι αυτή είναι η γενική ιδέα και ότι χωρίς τα στοιχεία της κλινικής εξέτασης είναι δύσκολο να σας συμβουλεύσω πιο εξειδικευμένα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Λόγω του ότι το έμβρυο έφερε χαρακτηριστικά ενδεικτικά χρωμοσωμικής βλάβης θα έτεινα να θεωρήσω ότι η αποβολή οφείλεται σε αυτές. Η θρομβοφιλία ίσως επηρέασε μερικώς τον πλακούντα, αμφιβάλλω όμως ότι προκάλεσε την αποβολή και θα έτεινα να μην θεωρήσω τα ευρήματα από τον πλακούντα καθοριστικής σημασίας.

 

Στις εξετάσεις σας δεν βλέπω κάτι που να απαιτεί θεραπεία πριν μια νέα εγκυμοσύνη. Όπως νομίζω έχουμε ξαναπεί, λόγω θρομβοφιλίας θα ήταν ωφέλιμη η λήψη ηπαρίνης κατά την εγκυμοσύνη. Επιπλέον, λόγω ιστορικού αποβολών, και τώρα των ευρημάτων από την εξέταση του πλακούντα, θα σας πρότεινα να πάρετε και ασπιρίνη τουλάχιστον ως τις 22 εβδομάδες για να βοηθηθεί κατά το δυνατό η ανάπτυξη του πλακούντα την επόμενη φορά.

 

Σας ευχαριστω παρα πολυ γιατρε για αλλη μια φορα.:P:p:pΕλπιζω την επομενη φορα να πανε ολα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Μιχαλόπουλε γεια σας και πάλι .Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα για ένα θέμα που πριν από λίγους μήνες σας είχα ξαναπασχολήσει .Έχω μια ξαδέρφη που έχει στο ιστορικό της πλέον 3 αποβολές .Μετά την δεύτερη αποβολή όπου έκανε και απόξεση μπήκε στη διαδικασία των εξετάσεων για να βρει τους λόγους των αποβολών .Έκανε εξετάσεις Θρομβοφιλίας ,Αντιπατρικά και Αυτοάνοσα .Τα Αυτοάνοσα όλα καλά .Στη Θρομβοφιλία στο παράγοντας V Leiden ετεροζυγώτης και στα Αντιπατρικά αρνητικά .Την Ομοκυστείνη της την έφερε σε φυσιολογικά επίπεδα με Φολικό οξυ .8 Μήνες μετά την απόξεση έμεινε έγκυος .Έκανε τεστ και χοριακή στις 2-3 μέρες καθυστέρηση και βγήκαν θετικά .Ξεκίνησε αμέσως προγεστερόνη και ενέσεις υπαρίνης .Η χοριακή της ηταν 87 και σε 4 μέρες έπεσε στο 45 .Τώρα περιμένει πότε θα της έρθει και πάλι περίοδος .Πριν από χρόνια επειδή είχε πρόβλημα με την περίοδο της (άστατο κύκλο) είχε πάει σε γιατρό και είχε κάνει μια θεραπεία και εκείνος της είχε πει όταν θα θέλει να μείνει έγκυος να πάει πάλι .Όταν ρώτησε τον γιατρό της μήπως χρειάζεται να κάνει κάποιες ορμονικές εξετάσεις της είπε πως σίγουρα δεν είναι θέμα αυτό και να μην μπει πάλι στον κυκεώνα των εξετάσεων .Επίσης να αναφέρω πως πριν κάποια χρόνια αφαίρεσε ον θυρεοειδή της αδένα και παίρνει φάρμακα . Ποια είναι η γνώμη σας ;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την καλή διάθεση που έχετε πάντα για να βοηθήσετε !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κυριε Μιχαλοπουλε. Ειμαι 28 ετων και προσπαθω 8 μηνες για μωρο. Ολες οι εξετασεις οι δικες μου και του αντρα μου ειναι καλες. Οταν εκανα σαλπιγγογραφια ομως ειδαν πολυποδα στη μητρα και μετα ο γιατρος μου τον ειδε και στον υπερηχο. Μου ειπε επειδη ειναι 1,5 εκ και η μητρα της γυναικας πολυ μικρη, αυτο πιανει αρκετο χωρο και ισως εμποδιζει τη συλληψη η την εμφυτευση. Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο; Επισης, επειδη εχω καπου 7 χρονια ενα θεμα με καφε αιμα αρκετες μερες πριν την περιοδο μου (ενιοτε και 7 μερες πριν) μου ειπε οτι ο πολυποδας τα προκαλει. Συμφωνειτε με αυτη την αποψη και αν ναι γιατι δημιουργει ο πολυποδας αυτη την αιμοραγια;Ολα αυτα τα χρονια μπορει να τον ειχα αλλα να μη φαινοταν στους υπερηχους; Αν κανω υστεροσκοπηση και τον αφαιρεσω πιστευετε θα μειωθει το καφε αιμα; Σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα με πολλες ερωτησεις!

Link to comment
Share on other sites

Κ. Μιχαλόπουλε,

ήθελα να σας ρωτήσω αν ισχύει πως το να παίρνει μία γυναίκα fillicine βοηθάει στη σύλληψη. Αν ναι για πόσο διάστημα μπορεί να το παίρνει? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που να βοηθάει μία υγιή γυναίκα να συλλάβει?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ.

Γέννησα πριν 20 μέρες το δεύτερο μου παιδάκι με καισαρική τομή. Το πρώτο μου παιδάκι ήταν με φυσιολογικό τοκετό.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Ο λόγος που έκανα καισαρική, ενώ πήγα με πόνους και διαστολή 3 όπως έμαθα αργότερα, ήταν πρόπτωση ομφάλιου λώρου. Με όσους και να μίλησα μου είπαν ότι ήταν ο μοναδικός τρόπος για να βγει το παιδί μου σώο, ότι δηλαδή η καισαρική ήταν επιβεβλημένη. Αυτό το κατάλαβα και μόνη μου καθότι επικράτησε χαμός ώσπου να με βάλουν στο χειρουργείο. Ήταν εμφανές το κατεπείγον της περιπτώσεως. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι, αν υπάρχει περίπτωση με κάποια ενέργεια του γιατρού μου να προκλήθηκε αυτή η πρόπτωση ομφάλιου λώρου. Και αυτό σας το ρωτάω γιατί διάβασα κάπου ότι μπορεί η πρόωρη ρήξη υμένων να προκαλέσει αυτό που έπαθα, και στην περίπτωση μου πράγματι η πρόπτωση έγινε αντιληπτή αφού ο γιατρός μου μου έσπασε τα νερά. Να σημειώσω ότι ο γιατρός μου είναι αποδεδειγμένα υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, απλά μου έχουν μπει ιδέες και θα ήθελα και την γνώμη σας...!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Σας απαντώ μάλλον καθυστερημένα, υποθέτω ότι μέχρι τώρα μάλλον θα είχατε περίοδο μετά τη λήψη και του Primolut.

 

Το spotting που περιγράφετε συνήθως δεν είναι παρενέργεια του φαρμάκου όταν λαμβάνεται στη συνηθισμένη δόση. Αν αυτή η μικρή απώλεια αίματος ακολουθήθηκε από κανονική περίοδο τότε θα θεωρούσα ότι ήταν ανεξάρτητη της λήψης της αγωγής.

 

Το στρες μπορεί είτε να εμποδίσει τελείως, είτε να καθυστερήσει την ωορρηξία. Από τη στιγμή όμως που αυτή συμβεί τότε η περίοδος τείνει να έρθει σε περίπου 14 ημέρες, και αυτό το διάστημα κατά κανόνα είναι σταθερό.

 

Καλησπερα!

 

Ναι μετα το spotting το οποιο διηρκησε μαζι με τη ληψη του πριμολουτ ηρθε κανονικα η περιοδος

 

εκανα τις εξης εξετασεις στη 2 μερα του κυκλου θεωρειτε οτι ειναι φυσιολογικες για να κανω μωρακι?

 

ANTI-TG 10.00 IU/ML

 

SHBG 52.73NMOL/L

 

ANTI TPO 5.00 IU/ML

 

FSH 6.04 MLU/ML

 

ΘΕΙΙΚΗ ΔΕΥΔΡΟΕΠΙΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ 147.4 MG/DL

 

ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΟΡΟΥ 10.72

 

Ε2 ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ 26,82PG/ML

 

ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ 0,453 NG/ML

 

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ 19,03 NG/ML

 

LH 7.41 MIL.ML

 

CRP 4.37 MG/LT

 

17-ΥΔΡΟΞΥΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ 0,7

 

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΟΛΙΚΗ 0,36

 

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ 4,8

 

Δ4 ΑΝΔΡΟΣΤΕΝΔΙΟΝΗ 2,1

 

DHEA 3

 

συγνωμη που σας κουραζω! σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

Κύριε Μιχαλόπουλε γεια σας και πάλι .Θα ήθελα να θέσω ένα ερώτημα για ένα θέμα που πριν από λίγους μήνες σας είχα ξαναπασχολήσει .Έχω μια ξαδέρφη που έχει στο ιστορικό της πλέον 3 αποβολές .Μετά την δεύτερη αποβολή όπου έκανε και απόξεση μπήκε στη διαδικασία των εξετάσεων για να βρει τους λόγους των αποβολών .Έκανε εξετάσεις Θρομβοφιλίας ,Αντιπατρικά και Αυτοάνοσα .Τα Αυτοάνοσα όλα καλά .Στη Θρομβοφιλία στο παράγοντας V Leiden ετεροζυγώτης και στα Αντιπατρικά αρνητικά .Την Ομοκυστείνη της την έφερε σε φυσιολογικά επίπεδα με Φολικό οξυ .8 Μήνες μετά την απόξεση έμεινε έγκυος .Έκανε τεστ και χοριακή στις 2-3 μέρες καθυστέρηση και βγήκαν θετικά .Ξεκίνησε αμέσως προγεστερόνη και ενέσεις υπαρίνης .Η χοριακή της ηταν 87 και σε 4 μέρες έπεσε στο 45 .Τώρα περιμένει πότε θα της έρθει και πάλι περίοδος .Πριν από χρόνια επειδή είχε πρόβλημα με την περίοδο της (άστατο κύκλο) είχε πάει σε γιατρό και είχε κάνει μια θεραπεία και εκείνος της είχε πει όταν θα θέλει να μείνει έγκυος να πάει πάλι .Όταν ρώτησε τον γιατρό της μήπως χρειάζεται να κάνει κάποιες ορμονικές εξετάσεις της είπε πως σίγουρα δεν είναι θέμα αυτό και να μην μπει πάλι στον κυκεώνα των εξετάσεων .Επίσης να αναφέρω πως πριν κάποια χρόνια αφαίρεσε ον θυρεοειδή της αδένα και παίρνει φάρμακα . Ποια είναι η γνώμη σας ;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την καλή διάθεση που έχετε πάντα για να βοηθήσετε !

 

Καλησπέρα,

 

Η εντύπωση που σχηματίζω είναι ότι σαφώς και δεν υπάρχει πρόβλημα σύλληψης μια και ήδη η κοπέλα έχει συλλάβει τρεις φορές. Βάσει όσων γράφετε η αγωγή που ξεκίνησε ήταν ορθή (αν και για την προγεστερόνη το όφελος είναι μάλλον ακαδημαϊκό παρά ουσιαστικό) και δεν υπάρχει κάτι επιπλέον που θα είχε νόημα να πάρει.

Θεωρώντας ότι οι θυρεοειδικές της ορμόνες είναι εντός φυσιολογικών ορίων, έχει φυσιολογική καμπύλη σακχάρου και γενικά οι εξετάσεις της δεν έχουν δείξει κάτι άλλο, μάλλον η περίπτωσή της κατατάσσεται στις "ανεξήγητες", των οποίων δηλαδή αγνοούμε την αιτιολογία. Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να συνεχίσει τις προσπάθειες - οι περισσότερες γυναίκες σε αυτή τη θέση τελικά αν επιμείνουν τα καταφέρνουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κυριε Μιχαλοπουλε. Ειμαι 28 ετων και προσπαθω 8 μηνες για μωρο. Ολες οι εξετασεις οι δικες μου και του αντρα μου ειναι καλες. Οταν εκανα σαλπιγγογραφια ομως ειδαν πολυποδα στη μητρα και μετα ο γιατρος μου τον ειδε και στον υπερηχο. Μου ειπε επειδη ειναι 1,5 εκ και η μητρα της γυναικας πολυ μικρη, αυτο πιανει αρκετο χωρο και ισως εμποδιζει τη συλληψη η την εμφυτευση. Ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο; Επισης, επειδη εχω καπου 7 χρονια ενα θεμα με καφε αιμα αρκετες μερες πριν την περιοδο μου (ενιοτε και 7 μερες πριν) μου ειπε οτι ο πολυποδας τα προκαλει. Συμφωνειτε με αυτη την αποψη και αν ναι γιατι δημιουργει ο πολυποδας αυτη την αιμοραγια;Ολα αυτα τα χρονια μπορει να τον ειχα αλλα να μη φαινοταν στους υπερηχους; Αν κανω υστεροσκοπηση και τον αφαιρεσω πιστευετε θα μειωθει το καφε αιμα; Σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν σας κουρασα με πολλες ερωτησεις!

 

Καλησπέρα,

 

Γενικά η παρουσία ενός πολύποδα μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στη φάση της εμφύτευσης οπότε θα συμφωνήσω ότι καλό θα ήταν να αφαιρεθεί. Συχνά αυτό θα λύσει και το πρόβλημα με το αίμα που αναφέρετε - ο πολύποδας έχει πιο "ευάλωτα" αγγεία στην επιφάνειά του, τα οποία μπορεί κατά περιόδους να αιμορραγούν.

 

Κατά κανόνα ένας πολύποδας θα φανεί στον κολπικό υπέρηχο αρκετά πριν φτάσει σε αυτό το μέγεθος αν και αυτό εξαρτάται από τη φάση του κύκλου που θα γίνει το υπερηχογράφημα. Αν αυτή δεν είναι η κατάλληλη τότε μπορεί να μην εντοπισθεί στον υπέρηχο ρουτίνας.

Link to comment
Share on other sites

Κ. Μιχαλόπουλε,

ήθελα να σας ρωτήσω αν ισχύει πως το να παίρνει μία γυναίκα fillicine βοηθάει στη σύλληψη. Αν ναι για πόσο διάστημα μπορεί να το παίρνει? Υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που να βοηθάει μία υγιή γυναίκα να συλλάβει?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Καλησπέρα,

 

Το φυλλικό οξύ δε βοηθάει στη σύλληψη. Βοηθά όμως στην ανάπτυξη του νευρικού συστήματος του εμβρύου αφού η γυναίκα συλλάβει, γι'αυτό και συνιστάται να λαμβάνεται καθ' όλο το πρώτο τρίμηνο, όσο το νευρικό σύστημα του εμβρύου σχηματίζεται. Πρακτικά δεν υπάρχει όριο για πόσο διάστημα μπορεί να ληφθεί είτε εντός είτε εκτός εγκυμοσύνης, είναι ασφαλές φάρμακο και δεν προκαλεί παρενέργειες.

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποια αγωγή που να βοηθάει τη σύλληψη σε γυναίκες χωρίς αναπαραγωγικό πρόβλημα. Απλά απαιτείται επιμονή και υπομονή μια και αρκετές φορές χρειάζονται αρκετοί μήνες προσπάθειας για να επιτευχθεί εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ.

Γέννησα πριν 20 μέρες το δεύτερο μου παιδάκι με καισαρική τομή. Το πρώτο μου παιδάκι ήταν με φυσιολογικό τοκετό.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής: Ο λόγος που έκανα καισαρική, ενώ πήγα με πόνους και διαστολή 3 όπως έμαθα αργότερα, ήταν πρόπτωση ομφάλιου λώρου. Με όσους και να μίλησα μου είπαν ότι ήταν ο μοναδικός τρόπος για να βγει το παιδί μου σώο, ότι δηλαδή η καισαρική ήταν επιβεβλημένη. Αυτό το κατάλαβα και μόνη μου καθότι επικράτησε χαμός ώσπου να με βάλουν στο χειρουργείο. Ήταν εμφανές το κατεπείγον της περιπτώσεως. Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι, αν υπάρχει περίπτωση με κάποια ενέργεια του γιατρού μου να προκλήθηκε αυτή η πρόπτωση ομφάλιου λώρου. Και αυτό σας το ρωτάω γιατί διάβασα κάπου ότι μπορεί η πρόωρη ρήξη υμένων να προκαλέσει αυτό που έπαθα, και στην περίπτωση μου πράγματι η πρόπτωση έγινε αντιληπτή αφού ο γιατρός μου μου έσπασε τα νερά. Να σημειώσω ότι ο γιατρός μου είναι αποδεδειγμένα υπέρ του φυσιολογικού τοκετού, απλά μου έχουν μπει ιδέες και θα ήθελα και την γνώμη σας...!Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Καλησπέρα,

 

Η πρόπτωση ομφαλίου είναι πράγματι κατεπείγουσα κατάσταση γιατί τα αγγεία του λώρου παθαίνουν σπασμό ή συμπιέζονται με αποτέλεσμα το μωρό να υπο-οξυγονώνεται και να κινδυνεύει.

 

Η επιπλοκή αυτή προκαλείται κατά κανόνα είτε επειδή το κεφάλι του μωρού είναι ακόμα ψηλά, είτε γιατί δεν είναι σταθερά εμπεδωμένο (π.χ. σε περιπτώσεις υδραμνίου). Σπάζοντας τα νερά, μια και το κεφάλι δεν βρίσκεται κοντά στον τράχηλο για να "σφραγίσει" μερικώς την τρύπα στους υμένες "βρίσκει ευκαιρία" ο λώρος και παρασύρεται προς το κόλπο με τα αποτελέσματα που ζήσατε.

 

Είναι πολύ δύσκολο να σας πω αν η επιπλοκή οφειλόταν σε κακή εκτίμηση του γιατρού σας ή ήταν αναπόφευκτη. Μπορώ να σας πω πάντως ότι η καισαρική ήταν απολύτως αναγκαία εφόσον συνέβη η πρόπτωση. Τουλάχιστον, επειδή είναι απίθανο να ξανασυμβεί και έχετε ήδη κάνει ένα φυσιολογικό τοκετό, έχετε άριστες πιθανότητες να πάνε όλα καλά και να γεννήσετε φυσιολογικά το τρίτο παιδάκι σας...! ;)

 

Να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα!

 

Ναι μετα το spotting το οποιο διηρκησε μαζι με τη ληψη του πριμολουτ ηρθε κανονικα η περιοδος

 

εκανα τις εξης εξετασεις στη 2 μερα του κυκλου θεωρειτε οτι ειναι φυσιολογικες για να κανω μωρακι?

 

ANTI-TG 10.00 IU/ML

 

SHBG 52.73NMOL/L

 

ANTI TPO 5.00 IU/ML

 

FSH 6.04 MLU/ML

 

ΘΕΙΙΚΗ ΔΕΥΔΡΟΕΠΙΑΝΔΡΟΣΤΕΡΟΝΗ 147.4 MG/DL

 

ΙΝΣΟΥΛΙΝΗ ΟΡΟΥ 10.72

 

Ε2 ΟΙΣΤΡΑΔΙΟΛΗ 26,82PG/ML

 

ΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ 0,453 NG/ML

 

ΠΡΟΛΑΚΤΙΝΗ 19,03 NG/ML

 

LH 7.41 MIL.ML

 

CRP 4.37 MG/LT

 

17-ΥΔΡΟΞΥΠΡΟΓΕΣΤΕΡΟΝΗ 0,7

 

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΟΛΙΚΗ 0,36

 

ΤΕΣΤΟΣΤΕΡΟΝΗ ΕΛΕΥΘΕΡΗ 4,8

 

Δ4 ΑΝΔΡΟΣΤΕΝΔΙΟΝΗ 2,1

 

DHEA 3

 

συγνωμη που σας κουραζω! σας ευχαριστω παρα πολυ!!!!

 

 

Καλησπέρα,

 

Δε βλέπω κάτι που να με ανησυχεί στις εξετάσεις σας, θεωρώ ότι μπορείτε κάλλιστα να προσπαθείτε για μωράκι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γενικά η παρουσία ενός πολύποδα μπορεί να προκαλέσει προβλήματα στη φάση της εμφύτευσης οπότε θα συμφωνήσω ότι καλό θα ήταν να αφαιρεθεί. Συχνά αυτό θα λύσει και το πρόβλημα με το αίμα που αναφέρετε - ο πολύποδας έχει πιο "ευάλωτα" αγγεία στην επιφάνειά του, τα οποία μπορεί κατά περιόδους να αιμορραγούν.

 

Κατά κανόνα ένας πολύποδας θα φανεί στον κολπικό υπέρηχο αρκετά πριν φτάσει σε αυτό το μέγεθος αν και αυτό εξαρτάται από τη φάση του κύκλου που θα γίνει το υπερηχογράφημα. Αν αυτή δεν είναι η κατάλληλη τότε μπορεί να μην εντοπισθεί στον υπέρηχο ρουτίνας.

Σας ευχαριστω πολυ, ειστε απολυτα σαφης! Στον επομενο κυκλο εχω αποφασισει να τον αφαιρεσω. Διαβασα οτι επειδη η υστεροσκοπηση γινεται με ναρκωση ολικη, πρεπει η γυναικα να εχει ξεβαμμενα νυχια; Επισης, επειδη εχω θρομβοφιλια (ετεροζυγωτης leiden και ετερωζυγωτης της μεταλλαξης C677T του MTHFR) πρεπει να προσεξω κατι; Ποια μερα του κυκλου θεωρειτε καταλληλοτερη για την επεμβαση; Σας ευχαριστω και παλι για την πολυτιμη βοηθεια σας!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα!

Μέσα στο πλαίσιο του τελευταίου μου τσεκ απ μου, η φεριτίνη ήταν πολύ χαμηλή (5ng/ml) με φυσιολογικές τιμές αναφοράς για γυναίκες 10-160ng/ml όπως και ο αιματοκρίτης μου 34,5%!!! Πήγα σε παθολόγο και μου είπε να αποφασίσει ο γυναικολόγος...

Ο γυναικολόγος μου συνέστισε να ξεκινήσω σίδηρο αλλά και felicine. Αναρωτιέμαι αν η πτώση της φεριτίνης εξαρτάται από το Σ.Π.Ω και την αντίσταση στην ινσουλίνη και στο ότι τα 2 τελευταία χρόνια λαμβάνω αντισυλληπτικά και Glucophage.

Έλεγχο είχα κάνει και στις 30/9/2011 όπου η φεριτίνη είχε πέσει στα 29ng/ml και τότε ο παθολόγος μου είχε δώσει χάπια σιδήρου ferro sanol duodenal για 2 μήνες. Νωρίτερα, από τον 12/2009 (μετά την γέννηση της μικρής 3o 2009) έως και 6/2011 είχα φεριτίνη μεταξύ 63 έως και 78 ng/ml. Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στα glucophage και στα gynofen 35, η πτώση της φεριτίνης;

 

  • Η λήψη του φελισίν πότε πρέπει να γίνεται; μαζί με τον σίδηρο; να είμαι νηστική και να αποφεύγω το φαγητό (ιδίως τα γαλακτοκομικά) για 2 ώρες;

Κάτι τελευταίο, εκκρεμεί να κάνω καμπύλη σακχάρου με 75G Γλυκόζης 0΄, 60΄, 120΄παρόλο που λαμβάνω glucophage. Ο γυναικολόγος μου επιμένει να την κάνω δίχως να διακόψω το glucophage. Μου έχετε πει την δική σας γνώμη για αυτό το θέμα αλλά θα την κάνω αφού έχω το παραπεμπτικό... Ποια είναι η προετοιμασία μου τις προηγούμενες μέρες πριν την λήψη του αίματος; Πρέπει να προσέξω την διατροφή μου;και το τελευταίο γεύμα να απέχει 12ωρο από την λήψη;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλημερα σας!

ειμαι 30 χρονων και ειχα περυσι το φεβρουαριο μια παλινδρομη κυηση στην 8η βδομαδα.απο τοτε προσπαθουμε αλλα δεν ξαναεμεινα εγκυος....εχω αγχος αρκετο μπορω να πω ολο αυτο τον καιρο.

αυτο το μηνα ομως ημουν πιο χαλαρη.

ο κυκλος μου,κυμαινεται απο 34-45 μερες.εχω ασταθη κυκλο το τελευταιο 6μηνο.εχω κανει τεστ παπ ολα οκ!και κολπικο υπερηχο,ειμαι οκ!

πως μπορω να υπολογισω της γονιμες μερες???

τον προηγουμενο μηνα ειχα κυκλο 41 μερες.

και θερμοκρασια εδω και 2 μερες 36,8-36,9.(πρωινη θερμοκρασια απο το στομα)

ειμαι μπερδεμενη...η ωορρηξια εγινε....?η ακομη....?α!και εδω και 7 μερες εντονο πονο στο στηθος,και πρηξιμο!ευχαριστω πολυ!!!!!!!

 

να συμπληρωσω.τελευταια περιοδος 12/3/13.με κυκλο 41 μερες και σημερα ειμαι στην 27η μερα του κυκλου μου!!!!

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γιατρέ!

Είμαι 7 εβδομάδων και 34 (σχεδόν) ετών.

Στην οικογένειά μου από τη πλευρά της μητέρας μου έχουμε σύνδρομο Down και συγκεκριμένα: η αδερφή της γιαγιάς μου και ένας πρώτος μου ξάδερφος.

 

Με αυτό το δεδομένο, έχω λίγο παραπάνω το νου μου για το συγκεκριμένο σύνδρομο και μου σύστησε η γιατρός μου να κάνουμε εξέταση τροφοβλάστης μετά την 12η εβδομάδα, αν μας επιτρέπεται από τη θέση του πλακούντα.

 

Την εξέταση αυτή την κάνουν ειδικά εκπαιδευμένοι γιατροί;

Αν βγει "καλή", χρειάζεται και αμνιοπαρακέντηση αργότερα ή όχι;

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ, ειστε απολυτα σαφης! Στον επομενο κυκλο εχω αποφασισει να τον αφαιρεσω. Διαβασα οτι επειδη η υστεροσκοπηση γινεται με ναρκωση ολικη, πρεπει η γυναικα να εχει ξεβαμμενα νυχια; Επισης, επειδη εχω θρομβοφιλια (ετεροζυγωτης leiden και ετερωζυγωτης της μεταλλαξης C677T του MTHFR) πρεπει να προσεξω κατι; Ποια μερα του κυκλου θεωρειτε καταλληλοτερη για την επεμβαση; Σας ευχαριστω και παλι για την πολυτιμη βοηθεια σας!

 

Η υστεροσκόπηση γίνεται όντως με γενική αναισθησία και για λόγους ασφαλείας θα πρέπει να πάτε στο νοσοκομείο χωρίς μακιγιάζ και βαφή νυχιών, και έχοντας αφαιρέσει κοσμήματα, σκουλαρίκια, δαχτυλίδια, piercings και γενικά οτιδήποτε τεχνητό πάνω σας. Επίσης αν έχετε θήκες στα δόντια σας ή τεχνητές οδοντοστοιχίες θα πρέπει να ενημερώσετε σχετικά τον Αναισθησιολόγο. Αν η επέμβαση γίνει πρωί θα πρέπει να είστε νηστική από το βράδυ.

 

Για τη θρομβοφιλία καλό θα ήταν να σας δώσουν να φορέσετε συμπιεστικές κάλτσες πριν την επέμβαση. Επειδή η διάρκεια του χειρουργείου είναι περιορισμένη συνήθως πάντως δε δημιουργούνται προβλήματα με θρομβώσεις.

 

Τέλος, από τεχνικής άποψης καλύτερα η υστεροσκόπηση να γίνει το πρώτο δεκαήμερο του κύκλου, αν και αυτό δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία όσο σε άλλες επεμβάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα!

Μέσα στο πλαίσιο του τελευταίου μου τσεκ απ μου, η φεριτίνη ήταν πολύ χαμηλή (5ng/ml) με φυσιολογικές τιμές αναφοράς για γυναίκες 10-160ng/ml όπως και ο αιματοκρίτης μου 34,5%!!! Πήγα σε παθολόγο και μου είπε να αποφασίσει ο γυναικολόγος...

Ο γυναικολόγος μου συνέστισε να ξεκινήσω σίδηρο αλλά και felicine. Αναρωτιέμαι αν η πτώση της φεριτίνης εξαρτάται από το Σ.Π.Ω και την αντίσταση στην ινσουλίνη και στο ότι τα 2 τελευταία χρόνια λαμβάνω αντισυλληπτικά και Glucophage.

Έλεγχο είχα κάνει και στις 30/9/2011 όπου η φεριτίνη είχε πέσει στα 29ng/ml και τότε ο παθολόγος μου είχε δώσει χάπια σιδήρου ferro sanol duodenal για 2 μήνες. Νωρίτερα, από τον 12/2009 (μετά την γέννηση της μικρής 3o 2009) έως και 6/2011 είχα φεριτίνη μεταξύ 63 έως και 78 ng/ml. Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στα glucophage και στα gynofen 35, η πτώση της φεριτίνης;

 

  • Η λήψη του φελισίν πότε πρέπει να γίνεται; μαζί με τον σίδηρο; να είμαι νηστική και να αποφεύγω το φαγητό (ιδίως τα γαλακτοκομικά) για 2 ώρες;

Κάτι τελευταίο, εκκρεμεί να κάνω καμπύλη σακχάρου με 75G Γλυκόζης 0΄, 60΄, 120΄παρόλο που λαμβάνω glucophage. Ο γυναικολόγος μου επιμένει να την κάνω δίχως να διακόψω το glucophage. Μου έχετε πει την δική σας γνώμη για αυτό το θέμα αλλά θα την κάνω αφού έχω το παραπεμπτικό... Ποια είναι η προετοιμασία μου τις προηγούμενες μέρες πριν την λήψη του αίματος; Πρέπει να προσέξω την διατροφή μου;και το τελευταίο γεύμα να απέχει 12ωρο από την λήψη;

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Απ' ό,τι καταλαβαίνω έχετε χρόνια σιδηροπενική αναιμία η οποία δεν έχει γνωστή συσχέτιση ούτε με τις πολυκυστικές ωοθήκες αλλά ούτε και με την αγωγή που ακολουθείτε. Αν πάντως έχετε πολύ βαριά περίοδο, παρόλο το Gynofen, μπορεί μέρος του προβλήματος να οφείλεται κι εκεί και καλό θα ήταν να το συζητήσετε με το γιατρό σας.

 

Ο σίδηρος είναι καλό να λαμβάνεται με άδειο στομάχι ή καλύτερα με λίγο χυμό πορτοκάλι και να αποφεύγετε τα γαλακτοκομικά και τον καφέ για δυο ώρες μετά. Το Filicine είναι πιο εύκολο και μπορείτε να το παίρνετε οποιαδήποτε ώρα. Καλό είναι πάντως να μην παίρνετε φάρμακα ταυτόχρονα αλλά να αφήνετε κάποια ώρα μεταξύ τους.

 

Για την καμπύλη σακχάρου συνήθως δε χρειάζεται τίποτα το ιδιαίτερο πριν την κάνετε, εκτός της νηστείας για 12 ώρες. Θα σας συνιστούσα πάντως να μιλήσετε προηγουμένως και με τον Μικροβιολόγο που θα σας την κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλημερα σας!

ειμαι 30 χρονων και ειχα περυσι το φεβρουαριο μια παλινδρομη κυηση στην 8η βδομαδα.απο τοτε προσπαθουμε αλλα δεν ξαναεμεινα εγκυος....εχω αγχος αρκετο μπορω να πω ολο αυτο τον καιρο.

αυτο το μηνα ομως ημουν πιο χαλαρη.

ο κυκλος μου,κυμαινεται απο 34-45 μερες.εχω ασταθη κυκλο το τελευταιο 6μηνο.εχω κανει τεστ παπ ολα οκ!και κολπικο υπερηχο,ειμαι οκ!

πως μπορω να υπολογισω της γονιμες μερες???

τον προηγουμενο μηνα ειχα κυκλο 41 μερες.

και θερμοκρασια εδω και 2 μερες 36,8-36,9.(πρωινη θερμοκρασια απο το στομα)

ειμαι μπερδεμενη...η ωορρηξια εγινε....?η ακομη....?α!και εδω και 7 μερες εντονο πονο στο στηθος,και πρηξιμο!ευχαριστω πολυ!!!!!!!

 

να συμπληρωσω.τελευταια περιοδος 12/3/13.με κυκλο 41 μερες και σημερα ειμαι στην 27η μερα του κυκλου μου!!!!

 

 

Δυστυχώς όταν ο κύκλος είναι τόσο ασταθής και διαρκεί τόσο πολύ είναι αφενός δύσκολο να υπολογίσει κανείς την πιθανή ωορρηξία, αφετέρου πολύ συχνά οι κύκλοι είναι ανωορρηκτικοί, δηλαδή δε συμβαίνει καν ωορρηξία.

 

Επειδή έχει περάσει ήδη ένας χρόνος προσπαθειών, και με δεδομένη την κατάσταση με τον κύκλο σας, θα σας συμβούλευα να δείτε τον γυναικολόγο σας. Μη χάνετε τον καιρό σας με θερμομετρήσεις και τεστ ωορρηξίας - προσωπικά σπάνια έχω δει τις μεθόδους αυτές να αυξάνουν τις πιθανότητες σύλληψης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γιατρέ!

Είμαι 7 εβδομάδων και 34 (σχεδόν) ετών.

Στην οικογένειά μου από τη πλευρά της μητέρας μου έχουμε σύνδρομο Down και συγκεκριμένα: η αδερφή της γιαγιάς μου και ένας πρώτος μου ξάδερφος.

 

Με αυτό το δεδομένο, έχω λίγο παραπάνω το νου μου για το συγκεκριμένο σύνδρομο και μου σύστησε η γιατρός μου να κάνουμε εξέταση τροφοβλάστης μετά την 12η εβδομάδα, αν μας επιτρέπεται από τη θέση του πλακούντα.

 

Την εξέταση αυτή την κάνουν ειδικά εκπαιδευμένοι γιατροί;

Αν βγει "καλή", χρειάζεται και αμνιοπαρακέντηση αργότερα ή όχι;

 

 

Η εξέταση τροφοβλάστης είναι εναλλακτική της αμνιοπαρακέντησης οπότε αν κάνετε τη μία δεν απαιτείται να γίνει η άλλη. Και οι δύο τεχνικές είναι καλό να γίνονται από ειδικά εκπαιδευμένους γιατρούς - συνήθως πρόκειται για συναδέλφους που ασχολούνται αποκλειστικά με υπερήχους και την εμβρυομητρική ιατρική.

 

Πάντως προσωπική μου άποψη είναι ότι εάν ο υπέρηχος Α' επιπέδου (11-14 εβδ) και οι συνοδές αιματολογικές εξετάσεις δεν δείξουν ότι υπάρχει αυξημένη πιθανότητα για Down, να προτιμήσετε να κάνετε αμνιοπαρακέντηση. Ο λόγος είναι ότι η τροφοβλάστη έχει ελαφρώς μεγαλύτερα ποσοστά αποβολής από την αμνιοπαρακέντηση, οπότε δεν την προτιμάμε εκτός αν υπάρχουν συγκεκριμένες ενδείξεις που κατατάσσουν την κύηση στις υψηλού κινδύνου για ανωμαλίες.

Link to comment
Share on other sites

Η εξέταση τροφοβλάστης είναι εναλλακτική της αμνιοπαρακέντησης οπότε αν κάνετε τη μία δεν απαιτείται να γίνει η άλλη. Και οι δύο τεχνικές είναι καλό να γίνονται από ειδικά εκπαιδευμένους γιατρούς - συνήθως πρόκειται για συναδέλφους που ασχολούνται αποκλειστικά με υπερήχους και την εμβρυομητρική ιατρική.

 

Πάντως προσωπική μου άποψη είναι ότι εάν ο υπέρηχος Α' επιπέδου (11-14 εβδ) και οι συνοδές αιματολογικές εξετάσεις δεν δείξουν ότι υπάρχει αυξημένη πιθανότητα για Down, να προτιμήσετε να κάνετε αμνιοπαρακέντηση. Ο λόγος είναι ότι η τροφοβλάστη έχει ελαφρώς μεγαλύτερα ποσοστά αποβολής από την αμνιοπαρακέντηση, οπότε δεν την προτιμάμε εκτός αν υπάρχουν συγκεκριμένες ενδείξεις που κατατάσσουν την κύηση στις υψηλού κινδύνου για ανωμαλίες.

 

Σας ευχαριστώ

PVxKp2.png

MrMwp2.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...