Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Δυστυχώς όταν ο κύκλος είναι τόσο ασταθής και διαρκεί τόσο πολύ είναι αφενός δύσκολο να υπολογίσει κανείς την πιθανή ωορρηξία, αφετέρου πολύ συχνά οι κύκλοι είναι ανωορρηκτικοί, δηλαδή δε συμβαίνει καν ωορρηξία.

 

Επειδή έχει περάσει ήδη ένας χρόνος προσπαθειών, και με δεδομένη την κατάσταση με τον κύκλο σας, θα σας συμβούλευα να δείτε τον γυναικολόγο σας. Μη χάνετε τον καιρό σας με θερμομετρήσεις και τεστ ωορρηξίας - προσωπικά σπάνια έχω δει τις μεθόδους αυτές να αυξάνουν τις πιθανότητες σύλληψης.

 

ευχαριστω πολυ για την απαντηση σας!

γιατρε καθε μηνα αισθανομαι ομως πονακια χαμηλα στις σαλπιγγες ειτε δεξια ειτε αριστερα καθε μηνα...αυτο τι σημαινει...?οτι μπορει και να μην κανω ωορρηξια...?πανικοβληθηκααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock:

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα σας Κε Μιχαλοπουλε

 

Λοιπον ειμαι 28 χρονων.. και περυσι το καλοκαρι ειχα μια παλλινδρομη κυηση 12 βδομαδων.. 3 μερες πριν την αυχενικη στο κλασσικο ραντεβου με την γυναικολογο μου ακοσαμε την καρδουλα του μωρου αλλα σταματησε την ωρα της εξετασης... Την επομενη μερα πηγα και εκανα αποξεση...

Για 6 μηνες με τον αντρα μου προσεχαμε παρα πολυ για να μην μεινω εγκυος.. Τον Φεβρουαριο ομως ξαναεμεινα... χωρις ομως να το γνωριζω αν και ειχα τα κλασσικα συπτωματα... οπως και την πρωτη φορα, δεν ειχα δωσει βαση.. το κακο ηταν οτι χτυπησα μπροστα στην μητρα με αποτελεσμα να δω αιμα 4/3 και μετα να ξαναδω αιμα στις 16/3 και εκει ηταν που υποσψιαστηκα οτι ημουν εγκυος.. Δεν χρειαστηκα ουτε αποξεση.. γιατι ηταν πολυ μικρο...

Η γυναικολογος με εβαλε και εκανα εξετασεις για την πηξη του αιματος.. (οχι τις ακριβες αλλα 4.... και μου ειπε οτι μπορω να ξεκινησω αμεσως να μεινω εγκυος. γιατι ημουν καθαρη...

ο κυκλος μου μετα την πρωτη αποβολη ειχε φτιαξει πολυ. ειχα 29 με 31 μερες.. ενω ποιο παλια ειχα πολυκυστικες και μπορει να εκανε και 40 μερες να ερθει...

Εγω λοιπονν εχω μια απορια ... Τερ ειχα 16/3... Και οταν πηγα στο ραντεβου το ενδομητριο μου ηταν 3,6... δηλαδη 8η μερα περιοδου απο οτι μου ειπε η γιατρος μου(29/3).. αυτο συμαινει οτι ο κυκλος μου μεγαλωσε...

Ωορρηξια εκανα αυτον τον μηνα...??? εχω ηδη ναυτιες και το στηθος μου με ποναει αρκετα, επισης νοιωθω πολυ κουρασμενη και θελω να κοιμαμε συνεχεια... Σημερα ειμαι 18η μερα βαση την γυναικολογο μου και 24η μερα βαση τερ.... Υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος...???

 

Και η αλλη μου ερvτηση ειναι βαση τις εξετασεις πηξης.. θεωρειτε οτι ειναι καλο να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια...????

Χρονος Προθρομβινης

Χρονος Quick Μαρτυρος -->12,00 sec

Χρονος Quick Εξετασθεντος -->12,00 sec

Ποσοστο --> 100%

I.N.R --> 1,00

 

APTT -->36,00 sec (25,00-44,00 )

ινωδογονο --> 250 Mg% (200-475)

 

Στις Γενικες που εκανα ηταν ολα καλα

Αιματοκριτης -->43

Αιμοσφαιρινη --> 14,3

Λευκα αιμοσφαιρια -->8.500

Αιμοπεταλια --> 212.000

Σιδηρος -->65

Φεριτινη -->39

 

Επισης Γιατρε Στον υπερηχο ειχαμε τις εξης ενδειξεις...

Ημερομηνια:29/3/13

Τ.ε.ρ:16/3/13

 

Μητρα

Παρυφή: Καλη

Ηχογενεια: Φυσιολογικη

Διαστασεις: 44,3 * 33,1 * 31,5 mm 6 με π.κ.κ

 

Ενδομητριο

Ηχογενεια:Φυσιολογικη

Παχος: 3,6

 

Δ.ε : 38,6 * 22,00

Α.ε :35,8 * 12,6

Δουγλασειος : Ελευθερα

 

Ξεχασα να σας πω Γιατρε μου οτι Απο την Δεξια μου πλευρα μεσα στην Σαλπιγγα βρηκαμε Κυστες... Αυτο ειναι κακο σωστα...???

 

Πειτε σας παρακλαω την Αποψη σας γιατρε .. γιατι ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη και αγχωμενη

Επεξεργάστηκαν by georgia-kak
Λαθος νουμερα

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου,καλησπερα σας!

πηγα στο γιατρο σημερα για κολπικο υπερηχο!

το ενδομητριο μου ηταν 10 χιλιοστα!πολυ καλο μου ειπε!σημερα ειμαι στην 29η μερα του κυκλου μου.ωορρηξια εκανα απο την αριστερη σαλπιγγα,και ειδε και υγρο απο την ωορρηξια....κατω χαμηλα...

αυτο το υγρο που ειδε,σημαινει οτι εκανα πριν 1-2 μερες ωορρηξια...?η και παραπανω...?:confused:

(Ξεχασα να τον ρωτησω...)

:rolleyes:

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας Κε Μιχαλοπουλε

 

Λοιπον ειμαι 28 χρονων.. και περυσι το καλοκαρι ειχα μια παλλινδρομη κυηση 12 βδομαδων.. 3 μερες πριν την αυχενικη στο κλασσικο ραντεβου με την γυναικολογο μου ακοσαμε την καρδουλα του μωρου αλλα σταματησε την ωρα της εξετασης... Την επομενη μερα πηγα και εκανα αποξεση...

Για 6 μηνες με τον αντρα μου προσεχαμε παρα πολυ για να μην μεινω εγκυος.. Τον Φεβρουαριο ομως ξαναεμεινα... χωρις ομως να το γνωριζω αν και ειχα τα κλασσικα συπτωματα... οπως και την πρωτη φορα, δεν ειχα δωσει βαση.. το κακο ηταν οτι χτυπησα μπροστα στην μητρα με αποτελεσμα να δω αιμα 4/3 και μετα να ξαναδω αιμα στις 16/3 και εκει ηταν που υποσψιαστηκα οτι ημουν εγκυος.. Δεν χρειαστηκα ουτε αποξεση.. γιατι ηταν πολυ μικρο...

Η γυναικολογος με εβαλε και εκανα εξετασεις για την πηξη του αιματος.. (οχι τις ακριβες αλλα 4.... και μου ειπε οτι μπορω να ξεκινησω αμεσως να μεινω εγκυος. γιατι ημουν καθαρη...

ο κυκλος μου μετα την πρωτη αποβολη ειχε φτιαξει πολυ. ειχα 29 με 31 μερες.. ενω ποιο παλια ειχα πολυκυστικες και μπορει να εκανε και 40 μερες να ερθει...

Εγω λοιπονν εχω μια απορια ... Τερ ειχα 16/3... Και οταν πηγα στο ραντεβου το ενδομητριο μου ηταν 3,6... δηλαδη 8η μερα περιοδου απο οτι μου ειπε η γιατρος μου(29/3).. αυτο συμαινει οτι ο κυκλος μου μεγαλωσε...

Ωορρηξια εκανα αυτον τον μηνα...??? εχω ηδη ναυτιες και το στηθος μου με ποναει αρκετα, επισης νοιωθω πολυ κουρασμενη και θελω να κοιμαμε συνεχεια... Σημερα ειμαι 18η μερα βαση την γυναικολογο μου και 24η μερα βαση τερ.... Υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος...???

 

Και η αλλη μου ερvτηση ειναι βαση τις εξετασεις πηξης.. θεωρειτε οτι ειναι καλο να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια...????

Χρονος Προθρομβινης

Χρονος Quick Μαρτυρος -->12,00 sec

Χρονος Quick Εξετασθεντος -->12,00 sec

Ποσοστο --> 100%

I.N.R --> 1,00

 

APTT -->36,00 sec (25,00-44,00 )

ινωδογονο --> 250 Mg% (200-475)

 

Στις Γενικες που εκανα ηταν ολα καλα

Αιματοκριτης -->43

Αιμοσφαιρινη --> 14,3

Λευκα αιμοσφαιρια -->8.500

Αιμοπεταλια --> 212.000

Σιδηρος -->65

Φεριτινη -->39

 

Επισης Γιατρε Στον υπερηχο ειχαμε τις εξης ενδειξεις...

Ημερομηνια:29/3/13

Τ.ε.ρ:16/3/13

 

Μητρα

Παρυφή: Καλη

Ηχογενεια: Φυσιολογικη

Διαστασεις: 44,3 * 33,1 * 31,5 mm 6 με π.κ.κ

 

Ενδομητριο

Ηχογενεια:Φυσιολογικη

Παχος: 3,6

 

Δ.ε : 38,6 * 22,00

Α.ε :35,8 * 12,6

Δουγλασειος : Ελευθερα

 

Ξεχασα να σας πω Γιατρε μου οτι Απο την Δεξια μου πλευρα μεσα στην Σαλπιγγα βρηκαμε Κυστες... Αυτο ειναι κακο σωστα...???

 

Πειτε σας παρακλαω την Αποψη σας γιατρε .. γιατι ειμαι παρα πολυ στεναχωρημενη και αγχωμενη

 

Καλησπέρα,

 

Θα σας συμβούλευα να μη στενοχωριέστε γιατί ειλικρινά δε βλέπω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα από αυτά που μου λέτε. Σίγουρα οι αποβολές είναι μια τραυματική εμπειρία και φυσικό είναι να ανησυχείτε όμως σκεφτείτε τα εξής:

- Οι δυο αποβολές ήταν σε εντελώς άλλη στιγμή της κύησης συνεπώς πιθανότατα διαφορετικής αιτιολογίας.

- Οι εξετάσεις σας είναι καλές και δε θα έλεγα ότι χρειάζεται να κάνετε κάτι άλλο επί του παρόντος.

- Εφόσον ο κύκλος σας τον τελευταίο καιρό είναι συνήθως σταθερός αυτό σημαίνει ότι κατά κανόνα συμβαίνει ωορρηξία. Αυτό άλλωστε αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι, αν κατάλαβα σωστά, δεν είχατε δυσκολία να μείνετε έγκυος μέχρι στιγμής.

- Σε κάποιους κύκλους μπορεί τα υπερηχογραφικά ευρήματα να μην είναι τα αναμενόμενα λόγω παροδικής ίσως αστάθειας, αυτό όμως δεν προδικάζει ότι όλοι οι κύκλοι σας θα είναι έτσι από δω και πέρα. Οι κύστεις στη σάλπιγγα δεν είναι σπάνιο εύρημα, δεν επηρεάζουν τη γονιμότητα και μπορείτε να τις αγνοήσετε.

 

Γενικά θα σας συμβούλευα να μην κάνετε τίποτα άλλο για την ώρα, απλά να προσπαθήσετε ξανά χωρίς άγχος. Αποβολές συμβαίνουν δυστυχώς, είναι μέρος της αναπαραγωγικής διαδικασίας, αλλά δεν προδικάζουν υποχρεωτικά την κατάληξη των επόμενων κυήσεων. Ποιος ξέρει, μπορεί άλλωστε να είστε ήδη έγκυος!

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε μου,καλησπερα σας!

πηγα στο γιατρο σημερα για κολπικο υπερηχο!

το ενδομητριο μου ηταν 10 χιλιοστα!πολυ καλο μου ειπε!σημερα ειμαι στην 29η μερα του κυκλου μου.ωορρηξια εκανα απο την αριστερη σαλπιγγα,και ειδε και υγρο απο την ωορρηξια....κατω χαμηλα...

αυτο το υγρο που ειδε,σημαινει οτι εκανα πριν 1-2 μερες ωορρηξια...?η και παραπανω...?:confused:

(Ξεχασα να τον ρωτησω...)

:rolleyes:

ευχαριστω πολυ εκ των προτερων!!!!!!!!!!:D:D:D:D:D:D:D

 

 

Αυτά είναι καλά νέα!

Αν και δεν είναι συνηθισμένο να γίνεται ωορρηξία τόσο αργά στον κύκλο δεν πρόκειται να διαμαρτυρηθούμε κιόλας :D Συνεπώς και οι πόνοι που νιώθετε εναλλάξ στην πύελο είναι πιθανό και αυτοί να σχετίζονται με ωορρηξία.

Προσπαθήστε να προγραμματίσετε τις επαφές σας βάσει αυτών των ημερομηνιών, ειδικά αν και τα πονάκια που έχετε συμβαδίζουν με αυτές. Μπορείτε επίσης να χρησιμοποιήσετε και τεστ ωορρηξίας για να σας κατευθύνουν σχετικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας Ευχαριστω πολυ γιατρε μου...

Ξερετε ακουμε τοσα και τοσα... Υπαρχουν τοσες γυναικες που εχουν προβληματα και ειναι πολυ αχωτικο... Πριν δεν το σκεφτομουν, τωρα ομως με τις δυο αποβολες θορυβηθηκα αρκετα... !! Σας Ευχαριστω... Ναι ποιο πριν δεν ειχα θεμα στο να μεινω εγκυος...

 

Σας ευχαριστω πολυ... Και Καλη σας μερα...

Να εισαστε παντα καλα...

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα......

Σας είχα συμβουλευτεί πριν απο ένα τετράμηνο περίπου.......τότε που ετοιμαζόμουν να κάνω επιτέλους εμβρυομεταφορά........(με την διέγερση ωοθηκών είχαμε μόνο 2 ωάρια όπου δεν γονιμοποιήθηκαν κ μετά έκανα συλλογή απο 6 φυσικούς κύκλους όπου προέκυψαν 3 εμβρυάκια κ τελικά μετά απο ένα διάστημα αρκετών μηνών φτάσαμε κ στην εμβρυομεταφορά)

τελικά απέτυχε η εξωσωματική........μου είπαν ότι μου έβαλαν 1 καλό έμβρυο (7 κυττάρων)κ 2 μέτρια......... Ως εξήγηση για την αποτυχία (πέρα απο τον παράγοντα τύχη) μου είπαν ότι ευθύνεται η ποιότητα ωαρίων μου.........

Αφού αλλαξα κέντρο (για οικονομικούς λόγους) πριν απο έναν μήνα προχωρήσαμε σε φυσικό κύκλο........ο γιατρός αυτός δεν συμφωνεί με την συλλογή, οπότε κάναμε εμβρυομεταφορά το μοναδικό εμβρυάκι που προέκυψε!!!! Ήμουν πολύ χαρούμενη επειδή γονιμοποιήθηκε χωρίς μικρογονιμοποίηση κ μου είπαν πως ηταν καλό!!!!!! (6 κυττάρων).

Δυστυχώς χθες η χοριακή μου ήταν πάλι μηδενική......... κ η εξήγηση ίδια........ φταίει η ποιότητα ωαρίων.......

Εδώ να πω πως πριν απο 4 χρόνια είχαμε φυσιολογική σύλληψη απο τον πρώτο μήνα των προσπαθειών μας όπου κατέληξε σε παλίνδρομη.......απο τότε...τίποτα........ Τότε κάναμε απόξεση, κ μου έχει κολλήσει πως κάτι έχω στην μήτρα γι αυτό δεν μπορεί να συγκρατήσει τα έμβρυα......οι γιατροί μου λένε πως δεν χρειάζεται να κάνουμε υστεροσκόπηση.......πως στον υπέρηχο δεν υπάρχει κάποια ένδειξη......

 

Οι ερωτήσεις μου είναι...... πιστεύετε πως χρειάζεται να κάνω υστεροσκόπηση μήπως κ ευθύνεται κάτι στην μήτρα μου??

Επίσης......αφού τα ωάρια μου γονιμοποιούνται πως είναι δυνατόν να μην είναι καλά ???? αδίκως προσπαθώ???? :(

 

Υ.Γ. ετών 37.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.......

mQsAp3.png
Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα.πριν απο 4 μηνες εκανα διακοπη κυησης στον 6ο με καισαρικη λογω cmv.αν ξεκινουσα τωρα προσπαθειες για ενα νεο μωρακι πιστευετε οτι θα υπαρχει προβλημα;

Link to comment
Share on other sites

γιατρε καλησπερα.πριν απο 4 μηνες εκανα διακοπη κυησης στον 6ο με καισαρικη λογω cmv.αν ξεκινουσα τωρα προσπαθειες για ενα νεο μωρακι πιστευετε οτι θα υπαρχει προβλημα;

 

Καλημέρα,

 

Λυπάμαι πολύ για την επιπλοκή και την κατάληξη της εγκυμοσύνης σας. Δε νομίζω ότι είναι εύκολο να έρθει κάποιος στη θέση σας - σας εύχομαι να είναι η τελευταία τέτοια στενοχώρια που θα περάσετε ποτέ.

 

Σχετικά με την ερώτησή σας, η απάντηση εξαρτάται από το αν σας ενδιαφέρει να γεννήσετε φυσιολογικά. Εάν όχι, ή αν η τομή στη μήτρα σας έγινε κάθετα (ρωτήστε το γιατρό σας τώρα που είναι ακόμα πρόσφατο) οπότε υποχρεωτικά θα κάνετε καισαρική, τότε συνήθως συστήνουμε να αρχίσετε τις προσπάθειες μετά από 6 μήνες. Αν προτίθεστε να γεννήσετε φυσιολογικά, το ασφαλέστερο είναι να προσπαθήσετε μετά από 9 μήνες για να ελαχιστοποιηθεί ο κίνδυνος ρήξης κατά τον τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Λυπάμαι πολύ για την επιπλοκή και την κατάληξη της εγκυμοσύνης σας. Δε νομίζω ότι είναι εύκολο να έρθει κάποιος στη θέση σας - σας εύχομαι να είναι η τελευταία τέτοια στενοχώρια που θα περάσετε ποτέ.

 

Σχετικά με την ερώτησή σας, η απάντηση εξαρτάται από το αν σας ενδιαφέρει να γεννήσετε φυσιολογικά. Εάν όχι, ή αν η τομή στη μήτρα σας έγινε κάθετα (ρωτήστε το γιατρό σας τώρα που είναι ακόμα πρόσφατο) οπότε υποχρεωτικά θα κάνετε καισαρική, τότε συνήθως συστήνουμε να αρχίσετε τις προσπάθειες μετά από 6 μήνες. Αν προτίθεστε να γεννήσετε φυσιολογικά, το ασφαλέστερο είναι να προσπαθήσετε μετά από 9 μήνες για να ελαχιστοποιηθεί ο κίνδυνος ρήξης κατά τον τοκετό.

 

 

 

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες.δυστυχως περασα πολυ δυσκολα.με καισαρικη θελω να γεννησω παλι δεν εχω προβλημα αν ειναι δυνατον.οταν πηγα για υπερηχο μου ειπε ο γιατρος ολα ειναι καλα.πιστευετε οτι αν προσπαθουσα τωρα κι εμενα θα υπηρχε προβλημα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατρέ καλησπέρα......

Σας είχα συμβουλευτεί πριν απο ένα τετράμηνο περίπου.......τότε που ετοιμαζόμουν να κάνω επιτέλους εμβρυομεταφορά........(με την διέγερση ωοθηκών είχαμε μόνο 2 ωάρια όπου δεν γονιμοποιήθηκαν κ μετά έκανα συλλογή απο 6 φυσικούς κύκλους όπου προέκυψαν 3 εμβρυάκια κ τελικά μετά απο ένα διάστημα αρκετών μηνών φτάσαμε κ στην εμβρυομεταφορά)

τελικά απέτυχε η εξωσωματική........μου είπαν ότι μου έβαλαν 1 καλό έμβρυο (7 κυττάρων)κ 2 μέτρια......... Ως εξήγηση για την αποτυχία (πέρα απο τον παράγοντα τύχη) μου είπαν ότι ευθύνεται η ποιότητα ωαρίων μου.........

Αφού αλλαξα κέντρο (για οικονομικούς λόγους) πριν απο έναν μήνα προχωρήσαμε σε φυσικό κύκλο........ο γιατρός αυτός δεν συμφωνεί με την συλλογή, οπότε κάναμε εμβρυομεταφορά το μοναδικό εμβρυάκι που προέκυψε!!!! Ήμουν πολύ χαρούμενη επειδή γονιμοποιήθηκε χωρίς μικρογονιμοποίηση κ μου είπαν πως ηταν καλό!!!!!! (6 κυττάρων).

Δυστυχώς χθες η χοριακή μου ήταν πάλι μηδενική......... κ η εξήγηση ίδια........ φταίει η ποιότητα ωαρίων.......

Εδώ να πω πως πριν απο 4 χρόνια είχαμε φυσιολογική σύλληψη απο τον πρώτο μήνα των προσπαθειών μας όπου κατέληξε σε παλίνδρομη.......απο τότε...τίποτα........ Τότε κάναμε απόξεση, κ μου έχει κολλήσει πως κάτι έχω στην μήτρα γι αυτό δεν μπορεί να συγκρατήσει τα έμβρυα......οι γιατροί μου λένε πως δεν χρειάζεται να κάνουμε υστεροσκόπηση.......πως στον υπέρηχο δεν υπάρχει κάποια ένδειξη......

 

Οι ερωτήσεις μου είναι...... πιστεύετε πως χρειάζεται να κάνω υστεροσκόπηση μήπως κ ευθύνεται κάτι στην μήτρα μου??

Επίσης......αφού τα ωάρια μου γονιμοποιούνται πως είναι δυνατόν να μην είναι καλά ???? αδίκως προσπαθώ???? :(

 

Υ.Γ. ετών 37.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντηση σας.......

 

 

Γεια σας,

 

Δυστυχώς η σύλληψη είναι μια διαδικασία που επηρεάζεται από πολλούς παράγοντες και δεν είναι πάντα εύκολο να βρούμε τι ακριβώς φταίει σε τέτοιες περιπτώσεις. Η αλήθεια πάντως είναι ότι, ανατρέχοντας και σε αυτά που μου γράψατε στο παρελθόν, μου ακούγεται λογικοφανής η εξήγηση ότι υπάρχει θέμα με την ποιότητα των ωαρίων. Το αν ένα ωάριο είναι "καλό" δεν αφορά μόνο το αν γονιμοποιείται - από την ποιότητά του εξαρτάται και πόσο καλά θα λειτουργήσει ο μηχανισμός που θα οδηγήσει στην εμφύτευση του εμβρύου στη μήτρα. Ένα ωάριο "κακής" ποιότητας μπορεί να πάσχει σε αυτό τον τομέα, αν και κατά τ'άλλα γονιμοποιείται και πολλαπλασιάζεται όπως θα περιμέναμε.

 

Αυτό που λέτε σχετικά με την υστεροσκόπηση ίσως θα έπρεπε να διερευνηθεί αν και η πιθανότητα να έχει δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα ως αποτέλεσμα της απόξεσης είναι μάλλον μικρή. Ο υπέρηχος όντως δεν εντοπίζει τα πάντα και η υστεροσκόπηση είναι πιο άμεση και ακριβής, απλά προφανώς οι γιατροί σας προσπαθούν να αποφύγουν να σας υποβάλλουν σε κάτι που πιθανώς δε θα δείξει κάτι νέο.

 

Φοβάμαι ότι αρκετές παρόμοιες περιπτώσεις, αν δε βρεθεί άλλη αιτία, αποδεικνύεται τελικά πιο αποτελεσματικό να σκεφτεί κανείς τη δωρεά ωαρίων προκειμένου να αποφύγει μια μακρά και πολυέξοδη διαδικασία με αβέβαιο αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις ευχες.δυστυχως περασα πολυ δυσκολα.με καισαρικη θελω να γεννησω παλι δεν εχω προβλημα αν ειναι δυνατον.οταν πηγα για υπερηχο μου ειπε ο γιατρος ολα ειναι καλα.πιστευετε οτι αν προσπαθουσα τωρα κι εμενα θα υπηρχε προβλημα;

 

Εφόσον θα γεννήσετε με καισαρική θα έλεγα ότι παρόλο που η συνήθης σύσταση είναι η αναμονή μέχρι τους 6 μήνες, δε θα περίμενα να έχετε κάποιο πρόβλημα ακόμα κι αν μένατε έγκυος νωρίτερα.

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα γεννήσετε με καισαρική θα έλεγα ότι παρόλο που η συνήθης σύσταση είναι η αναμονή μέχρι τους 6 μήνες, δε θα περίμενα να έχετε κάποιο πρόβλημα ακόμα κι αν μένατε έγκυος νωρίτερα.

 

 

κ παλι σας ευχαριστω για την απαντηση σας.απλα θελω να προσπαθησω γιατι τωρα ειναι κ το αγχος κ δεν ξερω ποτε θα ρθει.γιατρε οσο για τον cmv μου ειπαν οτι δεν θα εχω προβλημα σε επομενη εγκυμοσυνη εσεις τι πιστευετε;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ. Είμαι σχεδόν 35 ετών και μετά από 8 χρόνια έμεινα έγκυος στο δεύτερο παιδί μου. Αυτή τη στιγμή διανύω την 19η εβδομάδα κύησης (2/12/2012 τελευταία περίοδος). Αλλά όπως σας προείπα...εμεινα έγκυος μετά από 8-9 χρόνια οποτε κάποια πράγματα τα έχω ξεχάσει λίγο. Με έχει αγχώσει λίγο το γεγονός ότι δεν έχω νιώσει ακόμα το "φτερούγισμα" που λένε και γενικά δεν έχω νιώσει ακόμα την μπέμπα να κουνιέται. Εχω νιώσει κάποια πράγματα σαν μπουρμπούλήθρα που σκάει....σαν κινήσεις χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρη ότι είναι το μωρό και όχι το έντερο. Θα ήθελα και εγώ λοιπόν να σας παρακαλέσω αν μπορείτε να μου απαντήσετε....ποτε περίπου θα νιώσω το μωρό μου να κουνιέται για να είμαι και εγώ ήσυχη ότι όλα βαίνουν καλώς. Στην πρώτη μου κόρη θυμάμαι ότι την είχα νιώσει στον τέλος του 4ου μήνα περίπου και βάση κοινών γνώμεων θα έπρεπε να έχω νιώσει πιο νωρίς τώρα τις κινήσεις του. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Σ. Τα φάρμακα που μου έχουν χορηγηθεί τώρα είναι σίδηρος, φολικό οξύ, ασβέστιο, μαγνήσιο καθώς και τα yotopar λόγω κάποιων πόνων που είχα και έχω στην κοιλιακή χώρα ενδεχομένως από κούραση ή στεναχώρια που και τα δυο τα ζω λίγο έντονα τις τελευταίες 2 εβδομάδες παρότι δεν το θέλω και δεν το επιδιώκω. Η δουλειά μου είναι καθιστική (εργαζομαι σε γραφείο και στην ουσία επί 5 ώρες καθομαι). Ευχαριστώ και πάλι και θα περιμένω την απαντησή σας με αγωνία

Link to comment
Share on other sites

γιατρέ καλησπέρα !!!!

Σήμερα πήγα για κολπικό υπέρηχο είμαι στην 9 μέρα του κύκλου και το ωοθυλάκιο το είδε 20 cm ! Απο οτι μου είπε μέχρι αύριο το βράδυ θα έχει σπάσει !!!!! Πια είναι η γνωμη σαs για το πότε πρέπει να προγραμματίσουμε τις επαφές με των αντρα μου?????? Ευχαριστωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ παλι σας ευχαριστω για την απαντηση σας.απλα θελω να προσπαθησω γιατι τωρα ειναι κ το αγχος κ δεν ξερω ποτε θα ρθει.γιατρε οσο για τον cmv μου ειπαν οτι δεν θα εχω προβλημα σε επομενη εγκυμοσυνη εσεις τι πιστευετε;

 

Σε ό,τι αφορά τη λοίμωξη με CMV πράγματι δε θα έχετε πρόβλημα σε επόμενη εγκυμοσύνη εφόσον έχει περάσει αρκετός καιρός ώστε αφενός να έχει φύγει ο ιός από τον οργανισμό σας, αφετέρου να έχετε αναπτύξει επαρκή ανοσία. Αυτό συνήθως γίνεται περίπου μετά 3-6 μήνες και θα πρέπει να ελεγχθεί πριν τη σύλληψη. Συγκεκριμένα θα πρέπει το CMV IgM να είναι αρνητικό και το CMV IgG να είναι σε επίπεδα που υποδηλώνουν ανοσία.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε,καλησπερα σας!:D

στις 9 του μηνα οπως σας ειχα πει ειχα πει,εκανα ενα κολπικο υπερηχο!ημουν στην 29η μερα του κυκλου μου.ωορρηξια ειχα κανει απο την αριστερη σαλπιγγα και ειχε δει και υγρο στην μητρα...οποτε μου ειπε εγινε ιδη η ωορρηξια σου!για ν να ειχε υγρο σημαινει οτι η ωορρηξια εγινε 1-2 μερες πριν?η και παραπανω απο 1-2 μερες?τελευταια επαφη με τον συζηγο μου ηταν στις 5 του μηνα.υπαρχουν πιθανοτητες εγκυμοσυνης...?

ευχαριστω πολυ...!;)

as1cOS5Nw3-0000Mzk5ZHwwMDAxNzU1ZHxEZXBwZQ.gif

 

''Oμορφαινεις τη ζωη μου....οταν βρισκεσαι μαζι μου!!!'';)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιατρε... Σας ειχα γραψει και πριν μερικες μερες παλι... Και ειλικρινα μου δωσατε θαρρος...

Θα ηθελα να μου δωσετε τα Φωτα σας

σημερα ειχα μια συζητηση και λεγαμε για το αιμα.. μιας Φιλης μου η μαμα ειχε 0+ και ο Μπαμπαςς της ειχε Β+... οταν γεννησε λοιπον.. τις εκαναν ενεση για αντισωματα γιατι υπηρχε θεμα αν ηθελα να κανει ξανα παιδι... Με αγχωσε λιγο αυτο...

Εγω ειμαι 0+.. και ο συζηγος μου ειναι Α+... υπαρχει περιπτωση να συμβαινει το ιδιο και σε εμας..??? να εχω τις αποβολες λογο του αιματος..??

 

Μηπως πρεπει να κανουμ εκαποιες εξετασεις...??? ειμαστε και οι δυο με Rz +... και εγω μεχρι και πριν απο λιγο ηξερα οτι μονο οταν το Rz ειναι αρνητικο υπαρχει προβλημα...

Τι λετε και εσεις...???

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε,καλησπερα σας!:D

στις 9 του μηνα οπως σας ειχα πει ειχα πει,εκανα ενα κολπικο υπερηχο!ημουν στην 29η μερα του κυκλου μου.ωορρηξια ειχα κανει απο την αριστερη σαλπιγγα και ειχε δει και υγρο στην μητρα...οποτε μου ειπε εγινε ιδη η ωορρηξια σου!για ν να ειχε υγρο σημαινει οτι η ωορρηξια εγινε 1-2 μερες πριν?η και παραπανω απο 1-2 μερες?τελευταια επαφη με τον συζηγο μου ηταν στις 5 του μηνα.υπαρχουν πιθανοτητες εγκυμοσυνης...?

ευχαριστω πολυ...!;)

 

Καλησπέρα,

 

Το ελεύθερο υγρό στην πύελο είναι πράγματι μια από τις ενδείξεις που υποδηλώνουν ότι έγινε ωορρηξία, αλλά ο προσδιορισμός της στιγμής της ωορρηξίας βάσει αυτού είναι μάλλον δύσκολος. Συνήθως πάντως το υγρό τείνει να απορροφηθεί μετά από 2-3 μέρες οπότε μιλάμε περίπου για ένα τέτοιο χρονικό διάστημα.

 

Σύμφωνα με τις ημερομηνίες σας θεωρητικά υπάρχουν πιθανότητες εγκυμοσύνης, ειδικά αν η ωορρηξία έγινε γύρω στις 6 ή 7 του μήνα. Κι αυτό γιατί η απόσταση από την επαφή θα ήταν λιγότερο από τη μέγιστη διάρκεια ζωής των σπερματοζωαρίων που είναι γύρω στις 72 ώρες.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Γιατρε... Σας ειχα γραψει και πριν μερικες μερες παλι... Και ειλικρινα μου δωσατε θαρρος...

Θα ηθελα να μου δωσετε τα Φωτα σας

σημερα ειχα μια συζητηση και λεγαμε για το αιμα.. μιας Φιλης μου η μαμα ειχε 0+ και ο Μπαμπαςς της ειχε Β+... οταν γεννησε λοιπον.. τις εκαναν ενεση για αντισωματα γιατι υπηρχε θεμα αν ηθελα να κανει ξανα παιδι... Με αγχωσε λιγο αυτο...

Εγω ειμαι 0+.. και ο συζηγος μου ειναι Α+... υπαρχει περιπτωση να συμβαινει το ιδιο και σε εμας..??? να εχω τις αποβολες λογο του αιματος..??

 

Μηπως πρεπει να κανουμ εκαποιες εξετασεις...??? ειμαστε και οι δυο με Rz +... και εγω μεχρι και πριν απο λιγο ηξερα οτι μονο οταν το Rz ειναι αρνητικο υπαρχει προβλημα...

Τι λετε και εσεις...???

 

 

Καλησπέρα,

 

Νομίζω ότι κάτι δεν έχει καταλάβει καλά η φίλη σας γιατί τα πράγματα είναι όπως τα λέτε. Η ομάδα αίματος κατά κανόνα δεν παίζει κάποιο ρόλο, μόνο το Rhesus της μητέρας και αυτό μόνο αν είναι αρνητικό. Εφόσον εσάς είναι θετικό δεν πρέπει να ανησυχείτε για το θέμα.

 

Το πιθανότερο είναι ότι η κυρία ήταν Rhesus αρνητικό και της έκαναν anti-D, όπως γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις. Αν ήταν κάτι πιο εξειδικευμένο υποθέτω ότι θα γνώριζε και περισσότερες λεπτομέρειες...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που μου πρότεινε η γυναικολόγος μου. Γέννησα πριν από 7 εβδομάδες περίπου και θηλάζω αποκλειστικά. Ο σκοπός μου ήταν (και είναι ακόμα) να θηλάσω για όσο το δυνατόν περισσότερο, σίγουρα για 2 χρόνια. Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στη γυναικολόγο μου για έλεγχο και συζητώντας για το θηλασμό μου πρότεινε να θηλάσω για 8 μήνες με ένα χρόνο το πολύ, με την αιτιολογία ότι είμαι 35 ετών και υπάρχει φόβος για τα οιστρογόνα της εγκυμοσύνης, μήπως δημιουργήσουν κακοήθεια στο στήθος. Έτσι μου πρότεινε να μην αργήσω τόσο να αποθηλάσω, ώστε να μπορέσω να κάνω υπέρηχο στήθους και ό,τι άλλο χρειαστεί. Εσείς τι νομίζετε;

Σημειωτέον ότι η μητέρα του πατέρα μου πέθανε από καρκίνο του στήθους, κάτι που ξέχασα να αναφέρω στη γυναικολόγο μου και δεν ξέρω αν συνιστά επιβαρυντικό ιστορικό.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα!

Είμαι έγκυος 22 βδομ. σε δίδυμα με φυσιολογική σύλληψη, έχω ήδη 2 παιδάκια και είμαι 40χρ. Πριν 3 βδομάδες ο τράχηλός μου είχε μήκος 36mm και μετά από 10 μέρες που ξαναμετρήθηκε μειώθηκε στα 22mm!!! Οι γιατροί είπαν οτι δεν είναι καλά για δίδυμη κύηση. Είχαν προηγηθεί κάτι πόνοι στην κοιλιά επί 2-3 μέρες κι έτσι εισήχθησα για παρακολούθηση όπου και διαπιστώθηκε το 22mm του τραχήλου. Είπαν πως προφανώς υπήρχαν συσπάσεις και μου δώσαν "yutopar" και "utrogestan". Μια βδομ. μετά ο τράχηλος είχε μήκος 37mm (σε ηρεμία) και 27mm μετά από προκλητή σύσπαση. Μου είπαν πάμε καλύτερα από πριν και να είμαι ξάπλα και ξεκούραση. Επίσης οτι είναι επίφοβο να γίνει περίδεση σε τέτοια εβδομ. κύησης

Παρακαλώ πολύ, πείτε μου την άποψή σας.

Μπορεί να αντέξει ο τράχηλος σε τέτοιο μήκος μέχρι να φτάσω σε ασφαλή εβδομάδα για τοκετό?

Τι θα πρέπει να κάνω για να μη μειωθεί κι άλλο?

Ποια η γνώμη σας για περίδεση?

Δεν θέλω με τίποτα να κινδυνέψουν τα μωράκια γι΄αυτό με απασχολεί πολύ το θέμα του τραχήλου.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και περιμένω την απάντησή σας!:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Γιατρε...

Χιλια συγνωμη.. σας ενοχλω και παλιιι ομως....

εχω να κανω μια ερωτηση και δεν ξερω που να απευθηνθω...

Εαν το Τεστ Εγκυμοσυνης ειναι Ληγμενο Δυο μηνες.... Και το αποτελεσμα βγει αρνητικο.. τοτε ισχυει...??? η Επειδη εχει ληξει δεν το λαμβανουμε καθολου υποψιν μας...????

το εχω ψαξει στο Internet,. αλλα ειλικρινα δεν βρηκα κατι.. εσεις σαν πιο εμπειρος ισως μπορειτε να με βοηθησετε...!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Γιατρε...

Χιλια συγνωμη.. σας ενοχλω και παλιιι ομως....

εχω να κανω μια ερωτηση και δεν ξερω που να απευθηνθω...

Εαν το Τεστ Εγκυμοσυνης ειναι Ληγμενο Δυο μηνες.... Και το αποτελεσμα βγει αρνητικο.. τοτε ισχυει...??? η Επειδη εχει ληξει δεν το λαμβανουμε καθολου υποψιν μας...????

το εχω ψαξει στο Internet,. αλλα ειλικρινα δεν βρηκα κατι.. εσεις σαν πιο εμπειρος ισως μπορειτε να με βοηθησετε...!!!

 

Συνήθως εάν τα τεστ δεν έχουν εκτεθεί σε κακές συνθήκες συντήρησης (ζέστη, υγρασία) παραμένουν αξιόπιστα αρκετά παραπάνω από την ημερομηνία λήξης τους. Συνεπώς θα έτεινα να λάβω το αποτέλεσμά τους σοβαρά...

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ καλησπέρα.

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για κάτι που μου πρότεινε η γυναικολόγος μου. Γέννησα πριν από 7 εβδομάδες περίπου και θηλάζω αποκλειστικά. Ο σκοπός μου ήταν (και είναι ακόμα) να θηλάσω για όσο το δυνατόν περισσότερο, σίγουρα για 2 χρόνια. Την προηγούμενη εβδομάδα πήγα στη γυναικολόγο μου για έλεγχο και συζητώντας για το θηλασμό μου πρότεινε να θηλάσω για 8 μήνες με ένα χρόνο το πολύ, με την αιτιολογία ότι είμαι 35 ετών και υπάρχει φόβος για τα οιστρογόνα της εγκυμοσύνης, μήπως δημιουργήσουν κακοήθεια στο στήθος. Έτσι μου πρότεινε να μην αργήσω τόσο να αποθηλάσω, ώστε να μπορέσω να κάνω υπέρηχο στήθους και ό,τι άλλο χρειαστεί. Εσείς τι νομίζετε;

Σημειωτέον ότι η μητέρα του πατέρα μου πέθανε από καρκίνο του στήθους, κάτι που ξέχασα να αναφέρω στη γυναικολόγο μου και δεν ξέρω αν συνιστά επιβαρυντικό ιστορικό.

 

Σας ευχαριστώ πολύ

 

 

Καλησπέρα,

 

Φοβάμαι ότι η άγνοια της γυναικολόγου σας είναι πραγματικά απογοητευτική... Πείτε της να δει το Wikipedia! ;)

 

Όσο διαρκεί ο θηλασμός τα επίπεδα οιστρογόνων παραμένουν χαμηλά, όχι υψηλά, κάτι που δρα προστατευτικά έναντι των παθήσεων του μαστού... Γι'αυτό και ο θηλασμός θεωρείται ότι συμβάλλει στην ελάττωση του ποσοστού εμφάνισης καρκίνου του μαστού! Αυτά είναι βασική φυσιολογία - τι να πω...

 

Θηλάστε το παιδάκι σας όσο μπορείτε - και αυτό ωφελείται και εσείς. Και αλλάξτε γιατρό!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...