Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλησπέρα γιατρέ.

Γέννησα το δεύτερο μου παιδάκι με καισαρική τομή στις 16 Μαρτίου.Είχα αίμα όλο το διάστημα μέχρι να σαραντήσω, επισκέφτηκα τον γιατρό μου ο οποίος μετά από ενδοκολπικό υπέρηχο με διαβεβαίωσε ότι όλα είναι καλά.

Εντούτοις, εγώ ξαναείδα αίμα τις ημέρες του Πάσχα, λίγο βέβαια και μετά από κουραστικές δουλειές στο σπίτι, το οποίο σταμάτησε μετά από 2-3 ημέρες, και πάλι είδα αίμα σήμερα, πάλι λίγο.Πρέπει να ανησυχήσω? Να σημειώσω ότι θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου, γεγονός που καθυστερεί την επάνοσο της περιόδου αν δεν κάνω λάθος.

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημερα γιατρε, Σας ειχα γραψει παλι προχτες.. λοιπον.. επειδη τοσα διαβαζω και μπερδευτηκα.. αυτον τον μηνα εχω κανει ωορρηξια..?? δεν εχω μετρησει ολες τις μερες λογο οτι εαν ο κλυκλο μου ειναι κοντα στις 40 μερες.. θα ηταν δωρο αδωρο να τις μετρησω.. μετραω ομως απο την 20μερα και μετα σιγουρα, ετσι και αλλιως και να εχει μειωθει ο κυκλος, δεν νομιζω να εχει παει κατω απο 35 μερες ετσι αποτομα

 

Λοιπον γιατρε μου, πιστευετε οτι εχω κανει ωορρηξια αυτον τον μηνα.??

εγω υποθετω οτι εκανα στις 14/5, λογο χαμηλης, και λογο οτι μετα αρχισε να αυξανετε.. και επισης απο τις 12/5 ειχα ποναλακια χαμηλα σαν κραμπες περιοδου και απο εχτες το πρωι 16/5 εχω απιστευτο πονο στην μεση ενω δεν εχω κανει τιποτα κουραστηκο, ισα ισα... που ειμαι πολυ χαλαρη

 

 

 

 

@ 1η μερα: 25/4-36,6 - δυο σταγονες αιμα

2η: 26/4-36,4 - λιγο αιμα το πρωι, κανονικη ροη το βραδυ

3η: 27/4-36,4 - κανονικη ροη το πρωι - λιγη το βραδυ

4η: 28/4-36,4 -λιγο αιμα

@ 5η: 29/4- - - καθαρισα

6η: 30/4- -

7η: 1/5-36,6

@ 8η: 2/5- -

9η: 3/5- -

@ 10η: 4/5- - -

11η: 5/5- - ξυπνησα με ναυτια και ταση για εμ..το

@ 12η: 6/5-36,8

@ 13η: 7/5-36,6

14η: 8/5-36,4

@ 15η: 9/5-36,6

16η: 10/5-36,6

@ 17η: 11/5-36,7

18η: 12/5- - -πονακια χαμηλα σαν κραμπες

19η: 13/5- - -πονακια χαμηλα σαν κραμπες

@ 20η: 14/5-36,3 πονακια χαμηλα σαν κραμπες-διαφανα σαν ασπραδι αυγου υγρα σαν τσιχλα

(συγνωμη για τις λεπτομερειες)

@ 21η: 15/5-36,6 -πονος στην μεση απο οταν ξαπλωσα

@ 22η: 16/5-36,6 -απιστετα δυνατος πονο στην μεση απο τα ξημερωματα

23η: 17/5-36,9 - Πονος στην μεση -ζαλαδες

24η: 18/5-36,8

 

το @=επαφηηηη...!!

 

εσεις τι πιστευετε..??? οτι παλι θα ειναι ανωρηκτικος ο κυκλος μου γιατρε..???

τον προηγουμενο μηνα οντως ειχα κουραστει πολυ (λογο σπιτιου, καθαριοτητας, και δουλεια) Και ειχα αγχωθει και παρα πολυ, λογο οτι ξεκινησαμε προσπαθειες..

αυτπν τον μηνα ομως ειπα οτι δεν [αιζει να αγχωθω, και οτι εαν ειανι να ερθει θα ερθει.. ισα ισα που δεν πιστευω οτι εχω μεινει εγκυος..

απλα με ανησυχησε οτι μπορει απο εδω και περα να κανω ανωρηκτικους κυκλους... !!

 

Να σας πω επισης οτι και τα δυο μωρακια που εχασα τα ειχα πιασει την 18η μερα και την 21η μερα !!!

 

 

Και σημερα 19/5-- 36.9

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ…θα ήθελα την βοήθειά σας στον προβληματισμό μου…είμαι 35 χρόνων και έχω ασταθή κύκλο…αδιαθετώ συνήθως από 5 έως και 10 μέρες πριν.. έχω κάνει προγεννητικό έλεγχο πριν κάποια χρόνια και το μόνο ανησυχητικό ήταν η λίγο αυξημένη προλακτίνη μου πράγμα που πιθανόν να οφείλεται και ο ασταθής κύκλος μου. Ο γυναικολόγος μου πρότεινε το DOSTINEX για να την ρυθμίσουμε αλλά λόγω δικής μου στάσης (όχι και τόσο πολύ υπέρ των φαρμάκων) δεν ακολούθησα την θεραπεία… η τελευταία μου περίοδος ήταν στις 23/4/2013. Βάσει ενός ημερολογίου που κρατάω (καθαρά στατιστικά) η πιθανή ημέρα ωορρηξίας μου ήταν στις 4/5/2013. Την ωορρηξία μου για καλό ή για κακό την νοιώθω…με συμπτώματα πρηξίματος και με σουβλιές δυνατές χαμηλά.. Είχα λοιπόν ελεύθερη επαφή εκείνη την μέρα… την ίδια μέρα και μετά την επαφή ένοιωσα μια μικρή σουβλιά χαμηλά η οποία μου επιβεβαίωσε ότι όντως πρέπει να ήταν η ωορρηξία μου εκείνη την μέρα …στις 7 ημέρες ακριβώς με έπιασαν κάτι φοβερές σουβλιές χαμηλά σε σημείο να μην μπορώ να λυγίσω…θεώρησα ότι πιθανόν είναι επειδή θα αδιαθετήσω…ψάχνοντας όμως στο ίντερνετ διάβασα ότι και η εμφύτευση του γονιμοποιημένου ωαρίου στις 7ημέρες μετά την ωορρηξία μπορεί να προκαλέσει πόνους χαμηλά.. πέρασαν οι μέρες και λόγω και κάποιων συμπτωμάτων όπως λίγο πρήξιμο στο στήθος, μεγάλωμα των θηλών οι οποίες έχουν γίνει και ποιο σκούρες, λίγα υγρά και κάποιες λίγες ζαλάδες – ανακατωσούρες σκέφτηκα το ενδεχόμενο του μήπως είμαι έγκυος…όποτε θεώρησα καλό και χωρίς να έχω πραγματική καθυστέρηση ακόμα να πάω να κάνω εχθές 16/5/2013 μια εξέταση βʼ χορειακής αντί του τεστ εγκυμοσύνης για να δω αν όντως είμαι έγκυος…η χορειακή βγήκε αρνητική… ήθελα τώρα να ρωτήσω το εξής: υπάρχει πιθανότητα να έκανα την χορειακή νωρίς και γιʼ αυτό να μην δείχνει ή θα έδειχνε βάσει των ημερομηνιών που σας αναγράφω..? η μικροβιολόγος ήταν λίγο κάθετη στο ότι αν υπήρχε εγκυμοσύνη θα φαινόταν στην εξέταση της χορειακής…αλλά διαβάζοντας εδώ και κάποιες άλλες μαρτυρίες γυναικών βλέπω ότι υπάρχουν πιθανότητες και να μην δείχνει αλλά και να είναι λάθος η εξέταση…διαισθητικά αλλά και βάσει λίγο τον συμπτωμάτων νοιώθω ότι κάτι διαφορετικό συμβαίνει στο σώμα μου…θα ήθελα την γνώμη σας…να επαναλάβω την χορειακή?? Ή μάταια….Ευχαριστώ…:)

 

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα ότι μάλλον κάνατε τη χοριακή κάπως νωρίς για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα. Η εξέταση κατά κανόνα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη και ακριβής όμως πιθανώς να μη δόθηκε αρκετός χρόνος στην ορμόνη για να αυξηθεί επαρκώς. Πιστεύω ότι θα είχε νόημα να επαναλάβετε την εξέταση στο τέλος της εβδομάδας ή να περιμένετε για να δείτε την εξέλιξη του κύκλου σας. Αν και καταλαβαίνω ότι η αναμονή είναι μάλλον δύσκολη!

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα.

Ειμαι στην 32 ημερα του κυκλου,γενικα εχω κυκλου 32-35 ημερες λογο πολυκυστυκων. την 23η ημερα του κυκλου ειδα μια πολυ παχια καφε βλενα με ινες μεσα,νομιζα οτι αδιαθετησα αλλα οχι.την επομενη κ μεθεπομενη μερα ειδα σε ενα σκουπισμα λιγο πολυ αχνο καφε με παρα πολλα υγρα.τοτε αρχησα κ να εχω πονακια περιοδου.απο αιμα ομως τιποτα κ τα πονακια συνεχιζονται.Υπαρχει περιπτωση εγκυμοσινης;

ευχαριστω!

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα γιατρε, Σας ειχα γραψει παλι προχτες.. λοιπον.. επειδη τοσα διαβαζω και μπερδευτηκα.. αυτον τον μηνα εχω κανει ωορρηξια..?? δεν εχω μετρησει ολες τις μερες λογο οτι εαν ο κλυκλο μου ειναι κοντα στις 40 μερες.. θα ηταν δωρο αδωρο να τις μετρησω.. μετραω ομως απο την 20μερα και μετα σιγουρα, ετσι και αλλιως και να εχει μειωθει ο κυκλος, δεν νομιζω να εχει παει κατω απο 35 μερες ετσι αποτομα

 

Λοιπον γιατρε μου, πιστευετε οτι εχω κανει ωορρηξια αυτον τον μηνα.??

εγω υποθετω οτι εκανα στις 14/5, λογο χαμηλης, και λογο οτι μετα αρχισε να αυξανετε.. και επισης απο τις 12/5 ειχα ποναλακια χαμηλα σαν κραμπες περιοδου και απο εχτες το πρωι 16/5 εχω απιστευτο πονο στην μεση ενω δεν εχω κανει τιποτα κουραστηκο, ισα ισα... που ειμαι πολυ χαλαρη

 

 

 

 

@ 1η μερα: 25/4-36,6 - δυο σταγονες αιμα

2η: 26/4-36,4 - λιγο αιμα το πρωι, κανονικη ροη το βραδυ

3η: 27/4-36,4 - κανονικη ροη το πρωι - λιγη το βραδυ

4η: 28/4-36,4 -λιγο αιμα

@ 5η: 29/4- - - καθαρισα

6η: 30/4- -

7η: 1/5-36,6

@ 8η: 2/5- -

9η: 3/5- -

@ 10η: 4/5- - -

11η: 5/5- - ξυπνησα με ναυτια και ταση για εμ..το

@ 12η: 6/5-36,8

@ 13η: 7/5-36,6

14η: 8/5-36,4

@ 15η: 9/5-36,6

16η: 10/5-36,6

@ 17η: 11/5-36,7

18η: 12/5- - -πονακια χαμηλα σαν κραμπες

19η: 13/5- - -πονακια χαμηλα σαν κραμπες

@ 20η: 14/5-36,3 πονακια χαμηλα σαν κραμπες-διαφανα σαν ασπραδι αυγου υγρα σαν τσιχλα

(συγνωμη για τις λεπτομερειες)

@ 21η: 15/5-36,6 -πονος στην μεση απο οταν ξαπλωσα

@ 22η: 16/5-36,6 -απιστετα δυνατος πονο στην μεση απο τα ξημερωματα

23η: 17/5-36,9 - Πονος στην μεση -ζαλαδες

24η: 18/5-36,8

 

το @=επαφηηηη...!!

 

εσεις τι πιστευετε..??? οτι παλι θα ειναι ανωρηκτικος ο κυκλος μου γιατρε..???

τον προηγουμενο μηνα οντως ειχα κουραστει πολυ (λογο σπιτιου, καθαριοτητας, και δουλεια) Και ειχα αγχωθει και παρα πολυ, λογο οτι ξεκινησαμε προσπαθειες..

αυτπν τον μηνα ομως ειπα οτι δεν [αιζει να αγχωθω, και οτι εαν ειανι να ερθει θα ερθει.. ισα ισα που δεν πιστευω οτι εχω μεινει εγκυος..

απλα με ανησυχησε οτι μπορει απο εδω και περα να κανω ανωρηκτικους κυκλους... !!

 

Να σας πω επισης οτι και τα δυο μωρακια που εχασα τα ειχα πιασει την 18η μερα και την 21η μερα !!!

 

Καλησπέρα,

 

Κρίνοντας από τα γραφόμενά σας κι εγώ θα έλεγα ότι είναι πιθανό να είχατε ωορρηξία γύρω στις 14/5, πράγμα που θα ταίριαζε και με τις προηγούμενες συλλήψεις. Θα έλεγα να μην ασχολείστε με τη μέτρηση της θερμοκρασίας γιατί συνήθως είναι δύσκολο να ερμηνευθεί.

Αν το θέμα της ωορρηξίας σας απασχολεί γιατί δεν κάνετε υπερηχογραφικό έλεγχο με το γιατρό σας οπότε να αποφύγετε την αβεβαιότητα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Κρίνοντας από τα γραφόμενά σας κι εγώ θα έλεγα ότι είναι πιθανό να είχατε ωορρηξία γύρω στις 14/5, πράγμα που θα ταίριαζε και με τις προηγούμενες συλλήψεις. Θα έλεγα να μην ασχολείστε με τη μέτρηση της θερμοκρασίας γιατί συνήθως είναι δύσκολο να ερμηνευθεί.

Αν το θέμα της ωορρηξίας σας απασχολεί γιατί δεν κάνετε υπερηχογραφικό έλεγχο με το γιατρό σας οπότε να αποφύγετε την αβεβαιότητα;

 

 

Σε ενα προγραμμα γιατρε μου, που χρησιμοποιω... μου εβγαλε σημερα οτι οι γονιμες μου ηταν απο 13/5 εχω και 17/5... με εμφαση στις 17/5.. ΚΑι ηταν τοτε που αρχισε να με ποναει η μεση μου.. και να πρηζετε το στηθος μου.. Δεν ξερω αλλα εχω ενα προαισθημα αυτον τον μηνα... Μακαρι να μην βγω λαθος... Θα δειξει... !!!

Βασικα μου ειπε η γιατρος μου.. οτι εαν αργησει και αυτον τον μηνα πανω απο 40 μερες.. να παω να δουμε εαν οντως κανω ωορρηξια.. και αυτο επειδη ειχα λιγο αιμα την τελευταια φορα.. Τωρα θα δειξει...

 

Γιατρε μου στην ουσια πρωτη φορα ασχοληθηκα τοσο πολυ με το θεμα της θερμοκρασιας.. ωστοσο ξερω οτι πιανω και ευκολα.. Μακρι αυτον τον μηνα να εισαστε γουρλιδικος και να το εχω πιασει..

Γιατι και στην πρωτη εγκυμοσυνη.. απο την πρωτη μερα συληψης ειχα συπτωματα.. μεση-ναυτιες-ζαλαδες... Οπως εχω και τωρα... !!!! Θα σας πω τελος του μηνα για σιγουρια...

 

Σας ευχαριστω πολυυυυ... !!!!

2311399a5vqu82s2t.gif

 

PjlKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατρέ μου καλησπέρα. Γεννησα πριν από λίγες μέρες το τρίτο μου παιδάκι το οποίο ήταν σε ισχιακή προβολη και μάλιστα φυσιολογικά. Είχαμε πει με τον γιατρο μου ότι σίγουρα θα το παίρναμε με καισαρικη αλλα: όταν έσπασαν τα νερα μου είπε να μην πάω άμεσα στην κλινική αλλα να χαλαρωσω και να περιμένω εκτός αν με πιάσουν πόνοι. Μια ώρα αργότερα με έπιασαν πόνοι και πήγα στην κλινική. Όταν έφτασε ο γιατρός μου είπε ότι είχα διαστολη τελεία και έπρεπε να το πάρουμε φυσιολογικά. Τρόμαξε παρα πολυ μήπως συμβεί κάτι κακό γιατί ήμουν ενημερωμένη από τον γιατρο μου για το τι θα μπορούσε να συμβεί αλλα τελικά όλα καλα. Έχω μείνει όμως με τη απορία. Αργησαμε να κάνουμε την καισαρικη ή έτσι έπρεπε να γίνει? Υπήρξε καθυστέρηση απο την πλευρά του γιατρού ή κακή εκτίμηση? Να σημειώσω ότι είναι εξαιρετικός επιστήμονας και έχει ασχοληθεί με ισχιακους τοκετους και γενικώς του έχω εμπιστοσύνη, όμως....

Ευχαριστώ

 

Καλησπέρα και να σας ζήσει!

 

Ο συνήθης προγραμματισμός σε περιπτώσεις ισχιακής προβολής είναι είτε προγραμματισμένη καισαρική στις 39 εβδομάδες, ή άμεση καισαρική με τα πρώτα σημάδια τοκετού. Σε αυτά περιλαμβάνεται και η ρήξη υμένων. Συνεπώς εφόσον το είχατε συμφωνήσει εκ των προτέρων θα περίμενα να σας είχαν συμβουλέψει να πάτε άμεσα στην κλινική, ειδικά όντας το τρίτο σας παιδάκι, ακριβώς για να αποφύγετε το σενάριο που τελικά συνέβη. Φτάνοντας στο νοσοκομείο σε πλήρη διαστολή θα έλεγα ότι η απόφαση ήταν σωστή να μη γίνει πλέον καισαρική μια και αυτό θα ήταν πιο τραυματικό και για σας και για το μωρό.

Η τακτική του γιατρού σας μου ακούγεται ασυνήθιστη, ειδικά για ελληνικά δεδομένα, όμως εφόσον είχε αίσιο τέλος να σκέφτεστε ότι σε τελική ανάλυση σας γλίτωσε από μια καισαρική. Φαντάζομαι όμως ότι ήταν μια μάλλον αγχωτική εμπειρία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ, είμαι 29 ετών και από την αρχή της εμμηνου ρυσεως δεν είχα σταθερό κύκλο.οσες φορές επισκέφτηκα γυναικολογο για το λόγο αυτό μετά απο εξετάσεις κατέληξε ότι οι ώοθηκες μου έχουν φυσιολογική απεικόνιση και ειναι μεν πολυκυστικου τύπου αλλά δν έχω πολυκυστικες ώοθηκες καθώς οι ορμονολογικες εξετάσεις ήταν φυσιολογικές.περιοδο έχω περίπου κάθε 45-50 μέρες.το ερώτημα μου ειναι το εξής:περίοδο είχα στις 7/5 και απο τις 15/5 εχω συχνοουρια και κολπικες εκκρισεις σαν μύξα(συγγνώμη για την περιγραφή )δεν υπάρχει δυσοσμία ούτε κνησμος.επισης ποναω χαμηλά σαν να εχω κρυωσει.ειναι κάτι ανησυχητικό ;τι εξετάσεις πρέπει να κάνω για να διαπιστώσω αν πρόκειται για κάποια μόλυνση ή κάτι σχετικό;

 

Καλησπέρα,

 

Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να ζητήσετε από το γυναικολόγο σας να σας δει γιατί όντως μπορεί τα συμπτώματά σας να υποκρύπτουν κάποια λοίμωξη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γνωρίζετε για τον εξωτερικό μετασχηματισμό ως λύση για την αποφυγή καισαρικής σε περίπτωση που το έμβρυο είναι ισχιακό. Είναι ασφαλής μέθοδος για τη μητέρα και το έμβρυο; Είναι επώδυνη; Ποια είναι η διαδικασία; Από ότι διάβασα στο εξωτερικό χρησιμοποιείται ως μέθοδος, ωστόσο στην Ελλάδα δεν είναι διαδεδομένη. Για ποιο λόγο; Τέλος, γνωρίζετε αν υπάρχει κάποιος γιατρός που χρησιμοποιεί αυτή τη μέθοδο;

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας στις (πολλές) ερωτήσεις μου!!!

 

Καλησπέρα,

 

Ο εξωτερικός μετασχηματισμός είχε συζητηθεί και λίγο παλιότερα εδώ. Είναι μέθοδος γενικά ασφαλής - η μόνη ουσιαστικά επιπλοκή είναι η πολύ μικρή πιθανότητα πρόκλησης βραδυκαρδίας (πτώσης των παλμών του εμβρύου) που θα απαιτήσει άμεση καισαρική, γι'αυτό και δεν δοκιμάζεται στο ιατρείο αλλά στην κλινική. Δε θα έλεγα ότι είναι επώδυνη, οι περισσότερες γυναίκες τη βρίσκουν απλώς κάπως δυσάρεστη λόγω της πίεσης στην κοιλιά.

Δεν είμαι σίγουρος γιατί δε χρησιμοποιείται στην Ελλάδα, ίσως έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο φυσιολογικός τοκετός (άρα και ότι τον κάνει περισσότερο πιθανό...) δεν προάγεται στη χώρα μας. Προσωπικά όλη η εμπειρία που έχω αποκτήσει στη μέθοδο προέρχεται από τη Σκωτία όπου ήταν πράγματι συνηθισμένη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα ότι μάλλον κάνατε τη χοριακή κάπως νωρίς για να βγουν ασφαλή συμπεράσματα. Η εξέταση κατά κανόνα είναι ιδιαίτερα ευαίσθητη και ακριβής όμως πιθανώς να μη δόθηκε αρκετός χρόνος στην ορμόνη για να αυξηθεί επαρκώς. Πιστεύω ότι θα είχε νόημα να επαναλάβετε την εξέταση στο τέλος της εβδομάδας ή να περιμένετε για να δείτε την εξέλιξη του κύκλου σας. Αν και καταλαβαίνω ότι η αναμονή είναι μάλλον δύσκολη!

 

 

ευχαριστώ πολύ γιατρέ για την απάντησή σας αλλά δυστυχώς σήμερα αδιαθέτησα..άρα η χορειακή αποδείκτηκε σωστή...δεν πειράζει όμως...δεν το βάζουμε κάτω... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ.

Γέννησα το δεύτερο μου παιδάκι με καισαρική τομή στις 16 Μαρτίου.Είχα αίμα όλο το διάστημα μέχρι να σαραντήσω, επισκέφτηκα τον γιατρό μου ο οποίος μετά από ενδοκολπικό υπέρηχο με διαβεβαίωσε ότι όλα είναι καλά.

Εντούτοις, εγώ ξαναείδα αίμα τις ημέρες του Πάσχα, λίγο βέβαια και μετά από κουραστικές δουλειές στο σπίτι, το οποίο σταμάτησε μετά από 2-3 ημέρες, και πάλι είδα αίμα σήμερα, πάλι λίγο.Πρέπει να ανησυχήσω? Να σημειώσω ότι θηλάζω αποκλειστικά το μωράκι μου, γεγονός που καθυστερεί την επάνοσο της περιόδου αν δεν κάνω λάθος.

 

Καλησπέρα,

 

Εφόσον ο γιατρός σας σάς είδε και δεν βρήκε κάτι το ανησυχητικό το πιθανότερο είναι πως το αίμα που έχετε είναι ορμονικής αιτιολογίας. Μερικές φορές αυτό συμβαίνει και δεν είναι απαραίτητο ότι ο θηλασμός καταστέλλει εντελώς τον κύκλο. Κάντε υπομονή ένα-δυο μήνες και αν δεν επανέλθει ένας στοιχειώδης ρυθμός στον κύκλο σας μιλήστε και πάλι με το γιατρό σας.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα.

Ειμαι στην 32 ημερα του κυκλου,γενικα εχω κυκλου 32-35 ημερες λογο πολυκυστυκων. την 23η ημερα του κυκλου ειδα μια πολυ παχια καφε βλενα με ινες μεσα,νομιζα οτι αδιαθετησα αλλα οχι.την επομενη κ μεθεπομενη μερα ειδα σε ενα σκουπισμα λιγο πολυ αχνο καφε με παρα πολλα υγρα.τοτε αρχησα κ να εχω πονακια περιοδου.απο αιμα ομως τιποτα κ τα πονακια συνεχιζονται.Υπαρχει περιπτωση εγκυμοσινης;

ευχαριστω!

 

Καλησπέρα,

 

Φοβάμαι ότι είναι κάπως δύσκολο να πει κανείς από τα συμπτώματα που περιγράφετε. Συνήθως πάντως λέμε ότι εφόσον έχετε ελεύθερες επαφές υπάρχει πάντοτε πιθανότητα εγκυμοσύνης...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η λογική πίσω από την κίνηση και την δραστηριότητα είναι ότι όσο παραμένετε δραστήρια η μήτρα κάνει συσπάσεις που ωθούν και το μωρό να κάνει κινήσεις. Όσο το μωρό κινείται τόσο πιθανότερο να "βρει το σωστό δρόμο" και να γυρίσει κεφαλικά. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι αυτό είναι θεωρητική σκέψη και δεν υπάρχει στην πράξη τρόπος να αποδειχτεί. Πάντως θα σας συμβούλευα να μην ανησυχείτε και να συνεχίσετε τις δραστηριότητές σας όπως συνήθως.

 

Σας στέλνω ένα προσωπικό μήνυμα με τα στοιχεία συναδέλφου στη Θεσσαλονίκη που ασχολείται με εξωτερικό μετασχηματισμό.

 

Καλσπερα έχω το ίδιο πρόβλημα μπορείτε να μου στείλετε τα στοιχεία του βγιατρουπου ασχολείται με τον εξωτερικό μετασχηματισμο

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα !

Θα χρειαστω τη βοηθεια σας αλλη μια φορα .

Ειμαι εγκυος στη 36η εβδομαδα κ εδω κ 2 μερες εχω εντοπισει ενα γρομπαλακι στην αριστερη μου μασχαλη .

Δεν με ποναει , παρα μονο αν το πιεσω αρκετα δυνατα .

Εχω ραντεβου με τον γιατρο μου το Σαββατο , αλλα μεχρι τοτε θα με φαει η αγωνια .

Πιστευετε οτι μπορει να ειναι κατι ανησυχητικο ή μπορει να ειναι απλα ενας ερεθισμος απο το ξυρισμα κ το αποσμητικο ;

Γενικα αυτα το ευρηματα σας ανησυχουν ;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας !

Live like it is heaven on earth ..!

S8vKp2.png?0fKsGsow

 

bcHCp3.png?2xpjfQKo

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα γιατρέ,

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι.

Πριν 8 μήνες είχα μια εξωμήτρια κύηση στην αριστερή και μοναδική μου σάλπιγγα (η δεξιά έχει αφαιρεθεί- ηταν υδροσάλπιγγα). Ευτυχώς διαπιστώθηκε νωρίς και αντιμετωπίστηκε με μεθοτρεξάτη. Μπορώ να προσπαθήσω πάλι ή εφόσον έκανε εξωμήτριο έχει καταστραφεί η σάλπιγγα? Θα ήταν σκόπιμο να κάνω μια σαλπιγγογραφία?

Ευχαριστώ πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ! Διανύω την 6η εβδομάδα κύησης και έκανα μια εξέταση προγεστερόνης η οποία βγήκε 17,7ng/ml, πιστεύετε οτι είναι εντάξει για να συνεχιστεί φυσιολογικά η εγκυμοσύνη ή πρέπει να πάρω συμπλήρωμα?

1tUfp2.png

UW5Pp3.png

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλησπερα !

Θα χρειαστω τη βοηθεια σας αλλη μια φορα .

Ειμαι εγκυος στη 36η εβδομαδα κ εδω κ 2 μερες εχω εντοπισει ενα γρομπαλακι στην αριστερη μου μασχαλη .

Δεν με ποναει , παρα μονο αν το πιεσω αρκετα δυνατα .

Εχω ραντεβου με τον γιατρο μου το Σαββατο , αλλα μεχρι τοτε θα με φαει η αγωνια .

Πιστευετε οτι μπορει να ειναι κατι ανησυχητικο ή μπορει να ειναι απλα ενας ερεθισμος απο το ξυρισμα κ το αποσμητικο ;

Γενικα αυτα το ευρηματα σας ανησυχουν ;

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας !

 

Καλησπέρα,

 

Συνήθως πρόκειται για διογκωμένο λεμφαδένα, που μπορεί να οφείλεται όπως λέτε σε κάτι αθώο όπως μια μικρο-μόλυνση από το ξύρισμα. Πολύ σπάνια η αιτία θα είναι πιο σοβαρή, οπότε μην ανησυχείτε. Σίγουρα θα πρέπει να σας δει ο γιατρός σας και να εξετάσει τους μαστούς όμως το πιθανότερο είναι πως θα είναι καθησυχαστικός.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ,

Θα ήθελα τη γνώμη σας σε κάτι.

Πριν 8 μήνες είχα μια εξωμήτρια κύηση στην αριστερή και μοναδική μου σάλπιγγα (η δεξιά έχει αφαιρεθεί- ηταν υδροσάλπιγγα). Ευτυχώς διαπιστώθηκε νωρίς και αντιμετωπίστηκε με μεθοτρεξάτη. Μπορώ να προσπαθήσω πάλι ή εφόσον έκανε εξωμήτριο έχει καταστραφεί η σάλπιγγα? Θα ήταν σκόπιμο να κάνω μια σαλπιγγογραφία?

Ευχαριστώ πολυ

 

Καλησπέρα,

 

Το πρόβλημα με την εξωμήτριο κύηση είναι ότι είναι αμφίβολο σε τι κατάσταση αφήνει τη σάλπιγγα. Ακόμα κι αν η σάλπιγγα εξακολουθεί να είναι βατή και η σαλπιγγογραφία είναι φυσιολογική, το πιθανότερο είναι ότι η εσωτερική δομή της έχει πάθει σημαντική βλάβη ώστε η λειτουργία της να είναι προβληματική. Η σάλπιγγα δεν είναι ένας παθητικός σωλήνας που λειτουργεί ως δίοδος για το ωάριο, αντίθετα έχει ενεργητική λειτουργία και κεντρικό ρόλο στην προώθηση του ωαρίου, την επίτευξη γονιμοποίησης και την τελική μεταφορά της αρχόμενης κύησης στη μήτρα. Η εξωμήτριος δεν προκαλεί μόνο συμφύσεις που πιθανώς φράσσουν τη σάλπιγγα, καταστρέφει και μέρος της εσωτερικής της δομής που ευθύνεται για την καλή λειτουργία της.

 

Ως αποτέλεσμα η φυσική σύλληψη μετά από μια εξωμήτριο σε μοναδική σάλπιγγα είναι μάλλον αμφίβολη, με χειρότερο σενάριο την πρόκληση νέας εξωμητρίου. Δυστυχώς σε αυτές τις περιπτώσεις η φυσική σύλληψη έχει ρίσκο και κάποιες γυναίκες προτιμούν να καταφύγουν απευθείας σε εξωσωματική ώστε να παρακάμψουν τη σάλπιγγα εντελώς. Λυπάμαι που δεν μπορώ να είμαι πιο ενθαρρυντικός...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα γιατρέ! Διανύω την 6η εβδομάδα κύησης και έκανα μια εξέταση προγεστερόνης η οποία βγήκε 17,7ng/ml, πιστεύετε οτι είναι εντάξει για να συνεχιστεί φυσιολογικά η εγκυμοσύνη ή πρέπει να πάρω συμπλήρωμα?

 

Καλησπέρα,

 

Θα έλεγα να μην αγχώνεστε με τέτοια πράγματα γιατί δεν έχουν νόημα. Είναι αλήθεια ότι τα επίπεδα προγεστερόνης έχουν χρησιμοποιηθεί για την πρόβλεψη της εξέλιξης μιας αρχόμενης κύησης όμως δεν είναι αρκούντως αξιόπιστος τρόπος για να εφαρμοστεί σε μεγάλη κλίμακα. Αυτό σημαίνει ότι πολλές γυναίκες με χαμηλή προγεστερόνη θα έχουν καθόλα φυσιολογική εγκυμοσύνη ενώ άλλες με υψηλή τελικά θα αποβάλλουν.

 

Επιπλέον, σημαντικό είναι το γεγονός ότι η λήψη συμπληρωματικής προγεστερόνης από το στόμα ή τον κόλπο δεν έχει τεκμηριωθεί ότι είναι ωφέλιμη για την πρόληψη αποβολών. Η χαμηλή προγεστερόνη είναι απλό σύμπτωμα και όχι αιτία της πρόκλησης αποβολών οπότε η λήψη της ορμόνης εξωγενώς δεν αντιμετωπίζει το πρόβλημα.

 

Θα σας συμβούλευα να παραμείνετε αισιόδοξη και να περιμένετε τη φυσική εξέλιξη των πραγμάτων. Το πιθανότερο είναι ότι όλα θα πάνε καλά, οπότε δε χρειάζεται να στενοχωριέστε μόνο και μόνο επειδή μια εξέταση έδειξε το όποιο αποτέλεσμα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Γνωρίζετε συναδέλφους που να αναλαμβάνουν εξωτερικό μετασχηματισμό; Κατά προτίμηση στην Βόρειο Ελλάδα. Είμαι στην εβδομάδα 38. Μήπως εχω αργήσει και δεν ενδυκνειται πλέον αυτή η διαδικασία; Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε!κανω προσπαθειες εδω και 9 μηνες για μωρο!εδω και ενα χρονο κανω συχνα υπερυχους σε γυναικολογο γιατι εχω κυστες,σπανε και βγαινουν αλλες!αυτο το μηνα λοιπον ημουν γονιμη,μου το επιβεβαιωσε ο γιατρος μου.ειχα ωορρηξια με πονους και υγρα στις 8 μαρτιου,ποτε πιστευετε οτι πρεπει να αδιαθετισω?επισης σημερα ενιωσα 2 τσιμπιες στην αριστερη μου ωοθηκη που απο κει ημουν γονιμη και απο κει εχω παντα κυστες.ειναι και κατι αλλο ομως που με απασχολει.αυτον τον μηνα εσκασε και μια κυστη υπαρχει περιπτωση να με μπερδεψε αυτο και η ωορρηξια να εγινε αργοτερα?αυτη η ηδικη βλεννα που βγαινει στις γονιμες μερες υπαρχει περιπτωση να την ειχα και απο την κυστη? δεν εχω σταθερο κυκλο και προσπαθω να μετραω απο την ωορρηξια για το ποτε θα αδιαθετισω.κυκλος 26-30.στις 27-4 αδιαθετησα και στις 8-5 ειχα εντονους πονους στην αριστερη μου ωοθηκη μαζι με βλεννα.συνεχισα ομως να εχω μικροπονακια για 3-4 μερες,μου ειχε πει και ο γιατρος μου οτι θα ποναω λιγο απο τα υγρα που αφησε η κυστη.ελπιζω να μην σας μπερδεψα!η ανησυχια μου ειναι μεγαλη για το ποτε θα τα καταφερω!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας κι ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Γνωρίζετε συναδέλφους που να αναλαμβάνουν εξωτερικό μετασχηματισμό; Κατά προτίμηση στην Βόρειο Ελλάδα. Είμαι στην εβδομάδα 38. Μήπως εχω αργήσει και δεν ενδυκνειται πλέον αυτή η διαδικασία; Ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα,

 

Όχι δεν είναι αργά να δοκιμάσετε εξωτερικό μετασχηματισμό στη 38η εβδομάδα. Σας στέλνω πμ με τα στοιχεία συναδέλφου στη Θεσσαλονίκη που εφαρμόζει τη μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα γιατρε!κανω προσπαθειες εδω και 9 μηνες για μωρο!εδω και ενα χρονο κανω συχνα υπερυχους σε γυναικολογο γιατι εχω κυστες,σπανε και βγαινουν αλλες!αυτο το μηνα λοιπον ημουν γονιμη,μου το επιβεβαιωσε ο γιατρος μου.ειχα ωορρηξια με πονους και υγρα στις 8 μαρτιου,ποτε πιστευετε οτι πρεπει να αδιαθετισω?επισης σημερα ενιωσα 2 τσιμπιες στην αριστερη μου ωοθηκη που απο κει ημουν γονιμη και απο κει εχω παντα κυστες.ειναι και κατι αλλο ομως που με απασχολει.αυτον τον μηνα εσκασε και μια κυστη υπαρχει περιπτωση να με μπερδεψε αυτο και η ωορρηξια να εγινε αργοτερα?αυτη η ηδικη βλεννα που βγαινει στις γονιμες μερες υπαρχει περιπτωση να την ειχα και απο την κυστη? δεν εχω σταθερο κυκλο και προσπαθω να μετραω απο την ωορρηξια για το ποτε θα αδιαθετισω.κυκλος 26-30.στις 27-4 αδιαθετησα και στις 8-5 ειχα εντονους πονους στην αριστερη μου ωοθηκη μαζι με βλεννα.συνεχισα ομως να εχω μικροπονακια για 3-4 μερες,μου ειχε πει και ο γιατρος μου οτι θα ποναω λιγο απο τα υγρα που αφησε η κυστη.ελπιζω να μην σας μπερδεψα!η ανησυχια μου ειναι μεγαλη για το ποτε θα τα καταφερω!

 

Καλησπέρα,

 

Εφόσον ο κύκλος σας είναι 26-30 ημερών η ωορρηξία λογικά συμβαίνει περίπου μεταξύ 9ης και 17ης μέρας. Από τη στιγμή της ωορρηξίας μπορεί να έχετε ενοχλήσεις στην πλευρά απ'όπου έγινε για 24-48 ώρες και αυτό είναι φυσιολογικό. Αν τελευταία περίοδος ήταν 27/4 τότε στις 8/5 (12η μέρα) θα ήταν λογικό να έχετε ωορρηξία με τον πόνο και τη βλέννα που περιγράφετε. Η βλέννα παρεμπιπτόντως προέρχεται από τον τράχηλο και είναι ανεξάρτητη της παρουσίας κύστεων οπότε δεν υπάρχει σύνδεση. Η περίοδος συνήθως έρχεται 14 μέρες μετά την ωορρηξία άρα λογικά δε θα αργήσει.

 

Θα έλεγα ότι αν ο κύκλος σας είναι σταθερός και δεν υπάρχει κάποιο άλλο ζήτημα, έχοντας επαφή μέρα παρά μέρα από την 9η ως τη 17η μέρα έχετε μεγάλη πιθανότητα να πετύχετε εγκυμοσύνη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Εφόσον ο κύκλος σας είναι 26-30 ημερών η ωορρηξία λογικά συμβαίνει περίπου μεταξύ 9ης και 17ης μέρας. Από τη στιγμή της ωορρηξίας μπορεί να έχετε ενοχλήσεις στην πλευρά απ'όπου έγινε για 24-48 ώρες και αυτό είναι φυσιολογικό. Αν τελευταία περίοδος ήταν 27/4 τότε στις 8/5 (12η μέρα) θα ήταν λογικό να έχετε ωορρηξία με τον πόνο και τη βλέννα που περιγράφετε. Η βλέννα παρεμπιπτόντως προέρχεται από τον τράχηλο και είναι ανεξάρτητη της παρουσίας κύστεων οπότε δεν υπάρχει σύνδεση. Η περίοδος συνήθως έρχεται 14 μέρες μετά την ωορρηξία άρα λογικά δε θα αργήσει.

 

Θα έλεγα ότι αν ο κύκλος σας είναι σταθερός και δεν υπάρχει κάποιο άλλο ζήτημα, έχοντας επαφή μέρα παρά μέρα από την 9η ως τη 17η μέρα έχετε μεγάλη πιθανότητα να πετύχετε εγκυμοσύνη.

 

 

 

καταγραφω την περιοδο μου απο το 2010 και ειμαι μεσα στα πλαισια που προειπα.εγω περιμενα οτι θα αδιαθετουσα σημερα μιας και ειναι η 14η μερα αλλα τιποτα ακομη.σας ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...