Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρωτήστε τον ειδικό:κο Γιώργο Μιχαλόπουλο Μαιευτήρα Χειρουργό Γυναικολόγο


Recommended Posts

Καλημέρα!!!

Εκανα την αυχενικη μπορω να πω οτι αγχωθηκα λιγάκι!!!

 

το μωρακι ειναι καλα ειδαμε ρηνικο οστο χερακια δακτυλάκια στομαχακι-κρανιο εγκεφαλο- σπονδυλικη στηλη -κοιλια- ουροδοχο κυστη όλα φυσιολογικά, φυσιολογικη καρδια(157 χτυποι) μηκος εμβρυου 59,6 πλακουντας οπισθιος ορατο ρινικο οστο και φυσιολογικη ροη στην τριγλωχινα βαλβιδα και φλεβωδη πόρο αλλα το αυχενικο υγρο ηταν αυξημενο2,7 mm.

 

Mαζι με το pap A τα αποτελεσματα βγηκαν καλα δηλαδη 1:3236 για τρισωμια 21 - 1:16654 για τρισωμια 18 και 1:32973 για τρισωμια 13!!! μου ειπαν δεν χρειαζετε να κανω αμνιοπαρακεντηση γιατι θεωρει οτι το υγρο απλα ετυχε να ειναι αυξημενο, το εγραψε ως παραλλαγη του φυσιολογικού (όλο έλεγε οτι δεν ειχε και καλη θεση και το μωρο ειχεε κοληση χαμηλα και δεν φαινονταν όλες οι γραμμες), θα με ξαναδει στην β επιπεδου οταν θα ειμαι 20 εβδομαδων!!!!

 

 

Σας παρακαλώ πειτε μου την γνωμη σας!!!!!

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

 

Καταρχάς να σας ζήσει! Και μόνο το γεγονός ότι παραμένετε απτόητη με μωράκι 4 μηνών και σκέφτεστε την επόμενη εγκυμοσύνη είναι άξιο συγχαρητηρίων! :)

 

Απ' όσο καταλαβαίνω από την περιγραφή σας, στον πρώτο τοκετό έγινε καισαρική λόγω βραδυκαρδίας του εμβρύου, σε διαστολή 7 εκατοστών. Αυτό σημαίνει ότι από πλευράς μήτρας υπήρχε ανταπόκριση στις συσπάσεις (ανεξάρτητα αν προκλήθηκαν τεχνητοί πόνοι) και η καισαρική δεν έγινε επειδή υπήρχε πρόβλημα μη εξέλιξης ή δυσαναλογίας αλλά για να προστατευθεί το έμβρυο.

 

Αυτό το σενάριο είναι ιδιαίτερα ευνοϊκό για να προσπαθήσετε για φυσιολογικό τοκετό την επόμενη φορά και θα σας πρότεινα να το τολμήσετε. Γυναίκες που έχουν φτάσει σε σημαντική διαστολή στον πρώτο τοκετό όπως εσείς έχουν πολύ καλές πιθανότητες επιτυχημένου VBAC γιατί γνωρίζουμε ήδη ότι ο μηχανισμός συσπάσεων και διαστολής του τραχήλου λειτουργεί φυσιολογικά.

 

Το ιδανικό ελάχιστο διάστημα μεταξύ τοκετών είναι 18 μήνες, δηλαδή να μείνετε έγκυος 9 μήνες από την τελευταία γέννα. Αυτό ελαχιστοποιεί τις πιθανότητες επιπλοκών, όπως ρήξη της μήτρας κατά τον τοκετό. Δεν σημαίνει ότι αν μείνετε έγκυος πιο πριν θα συμβεί κάτι το φοβερό, απλά ο κίνδυνος επιπλοκών αυξάνει. Θα σας συμβούλευα να δείτε το έγγραφο εδώ γιατί περιέχει πολλές πληροφορίες που νομίζω θα βρείτε χρήσιμες.

 

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Αν και 4 μηνες χωρις υπνο με την μπεμπα ναι σκεφτομαι και το θελω πολυ να κανω 2ο μωρακι!

Δεν ξερω αν επαιξε ρολο οτι στις 36 εβδομαδες ειχα συσπασεις ανα 10 λεπτα και ο γιατρος μου, μου εδωσε yotopar και 1 αλλο σε πρασινο κουτι που δεν θυμαμαι γιατι ηταν νωρις να γεννησω αλλα η μπεμπα ηταν απο τοτε σφηνομενη στην λεκανη μου και εγω πιστευω οτι αν δεν τα ειχα παρει αυτα θα ειχα καταφερει να γεννησω φυσιολογικα που με σταματησε με 2 διαστολη τοτε! Η μπεμπα μου λογικο ειναι να μην αντεχε γιατι ηταν 21 ωρες και εγω δειλιασα και δεν το ηθελα να παω για καισαρικη! Αλλα ειληκρινα τους εκλειπαρουσα να μου δωσουν 1 παυσιπονο για 5 λεπτα να ηρεμισω και μου ελεγαν το νοσοκομειο δεν κανει αναισθησια κανενος ειδους. Εσεις πιστευετε οτι καλος εκριναν? Εγω εφταιγα που εκανα καισαρικη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Γιατρε,λογω υπερβολικου αχγους η περιοδος σταματησε τρεις μερες νωριτερα(αντι για περιπου 7 μερες κρατησε 4)κι αυτο μου δημιουργησε δυστυχως ενα επιπροσθετο αγχος μηπως αυτο σημαινει οτι υπαρχουν πιθανοτητες να μην εχω ωορρηξια αυτο το μηνα. Ποια ειναι η γνωμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!!

Εκανα την αυχενικη μπορω να πω οτι αγχωθηκα λιγάκι!!!

 

το μωρακι ειναι καλα ειδαμε ρηνικο οστο χερακια δακτυλάκια στομαχακι-κρανιο εγκεφαλο- σπονδυλικη στηλη -κοιλια- ουροδοχο κυστη όλα φυσιολογικά, φυσιολογικη καρδια(157 χτυποι) μηκος εμβρυου 59,6 πλακουντας οπισθιος ορατο ρινικο οστο και φυσιολογικη ροη στην τριγλωχινα βαλβιδα και φλεβωδη πόρο αλλα το αυχενικο υγρο ηταν αυξημενο2,7 mm.

 

Mαζι με το pap A τα αποτελεσματα βγηκαν καλα δηλαδη 1:3236 για τρισωμια 21 - 1:16654 για τρισωμια 18 και 1:32973 για τρισωμια 13!!! μου ειπαν δεν χρειαζετε να κανω αμνιοπαρακεντηση γιατι θεωρει οτι το υγρο απλα ετυχε να ειναι αυξημενο, το εγραψε ως παραλλαγη του φυσιολογικού (όλο έλεγε οτι δεν ειχε και καλη θεση και το μωρο ειχεε κοληση χαμηλα και δεν φαινονταν όλες οι γραμμες), θα με ξαναδει στην β επιπεδου οταν θα ειμαι 20 εβδομαδων!!!!

 

 

Σας παρακαλώ πειτε μου την γνωμη σας!!!!!

 

 

Καλησπέρα,

 

Εφόσον ο γιατρός που σας εξέτασε είναι ειδικός της εμβρυομητρικής ιατρικής τότε θα έτεινα να εμπιστευθώ τη γνώμη του.

Η εκτίμηση του κινδύνου χρωμοσωμικών ανωμαλιών δίνει τα ποσοστά που αναφέρετε έχοντας ήδη λάβει υπόψη και τη μέτρηση της αυχενικής διαφάνειας. Παρόλο που το αποτέλεσμα αυτής σας ανησύχησε ο τελικός εκτιμώμενος κίνδυνος είναι όντως χαμηλός, και επιπλέον η μέτρηση φαίνεται ότι δεν έγινε και με τις ιδανικότερες συνθήκες οπότε μπορεί να μην είναι και απολύτως σωστή.

Συνεπώς το να γίνει αμνιοπαρακέντηση πράγματι κι εμένα δε μου ακούγεται απαραίτητο στην περίπτωσή σας.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για την απαντηση! Αν και 4 μηνες χωρις υπνο με την μπεμπα ναι σκεφτομαι και το θελω πολυ να κανω 2ο μωρακι!

Δεν ξερω αν επαιξε ρολο οτι στις 36 εβδομαδες ειχα συσπασεις ανα 10 λεπτα και ο γιατρος μου, μου εδωσε yotopar και 1 αλλο σε πρασινο κουτι που δεν θυμαμαι γιατι ηταν νωρις να γεννησω αλλα η μπεμπα ηταν απο τοτε σφηνομενη στην λεκανη μου και εγω πιστευω οτι αν δεν τα ειχα παρει αυτα θα ειχα καταφερει να γεννησω φυσιολογικα που με σταματησε με 2 διαστολη τοτε! Η μπεμπα μου λογικο ειναι να μην αντεχε γιατι ηταν 21 ωρες και εγω δειλιασα και δεν το ηθελα να παω για καισαρικη! Αλλα ειληκρινα τους εκλειπαρουσα να μου δωσουν 1 παυσιπονο για 5 λεπτα να ηρεμισω και μου ελεγαν το νοσοκομειο δεν κανει αναισθησια κανενος ειδους. Εσεις πιστευετε οτι καλος εκριναν? Εγω εφταιγα που εκανα καισαρικη?

 

 

Το να μπείτε στη διαδικασία αναζήτησης του ποιος "φταίει" που καταλήξατε να κάνετε καισαρική είναι ανούσιο και δεν πρόκειται να φτάσετε τελικά σε κάποιο συμπέρασμα. Το βέβαιο είναι ότι δεν έχω ποτέ συναντήσει γυναίκα που να προκάλεσε η ίδια την καισαρική που της έγινε, εκτός κι αν τη ζήτησε η ίδια!

 

Ο τοκετός είναι μια διαδικασία με συχνά απρόβλεπτη κατάληξη και έχει σημασία να γίνονται οι κατάλληλες κινήσεις από την ιατρική ομάδα ώστε να μεγιστοποιούνται οι πιθανότητες να ολοκληρωθεί φυσιολογικά και με ασφάλεια. Ποιες είναι αυτές οι κινήσεις διαφέρει από περίπτωση σε περίπτωση και δεν μπορώ να ξέρω τι θα έπρεπε να είχε γίνει στη δική σας. Τελικά όμως αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δε νιώσατε πως έγινε ό,τι θα ήταν δυνατό για να μην καταλήξετε σε καισαρική, και αυτό είναι που έχει σημασία. Γυναίκες που αναγκάζονται να γεννήσουν με καισαρική αλλά συνειδητοποιούν ότι ο γιατρός τους έκανε ό,τι μπορούσε για να την αποφύγει σπάνια νιώθουν απογοητευμένες από τον τοκετό τους.

 

Νομίζω ότι το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να σταματήσει να σας στενοχωρεί αυτό που έγινε και δεν αλλάζει και όταν με το καλό μείνετε και πάλι έγκυος να εξηγήσετε στην ομάδα που θα σας αναλάβει τι σας ενόχλησε στον τελευταίο τοκετό και πώς θα θέλατε να εξελιχθεί ο επόμενος. Είμαι βέβαιος ότι αν νιώσετε πως ο γιατρός και η μαία σας είναι πραγματικά με το μέρος σας, ακόμα κι αν τελικά τα φέρει η τύχη έτσι και καταλήξετε και πάλι με καισαρική, θα βλέπετε τον τοκετό σας εντελώς διαφορετικά απ' ό,τι τώρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Γιατρε,λογω υπερβολικου αχγους η περιοδος σταματησε τρεις μερες νωριτερα(αντι για περιπου 7 μερες κρατησε 4)κι αυτο μου δημιουργησε δυστυχως ενα επιπροσθετο αγχος μηπως αυτο σημαινει οτι υπαρχουν πιθανοτητες να μην εχω ωορρηξια αυτο το μηνα. Ποια ειναι η γνωμη σας;

 

Καλησπέρα,

 

Η διάρκεια της περιόδου δεν είναι κάτι που επηρεάζει την ωορρηξία του επόμενου κύκλου οπότε μην ανησυχείτε. Βέβαια το άγχος κάνει κακό γενικώς, αλλά αυτό προφανώς το γνωρίζετε ήδη! :)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Η διάρκεια της περιόδου δεν είναι κάτι που επηρεάζει την ωορρηξία του επόμενου κύκλου οπότε μην ανησυχείτε. Βέβαια το άγχος κάνει κακό γενικώς, αλλά αυτό προφανώς το γνωρίζετε ήδη! :)

Ναι,οντως γιατρε το γνωριζω,αλλα πως να το διωξω αυτο το αγχος δεν ξερω...τουλαχιστον μου πηρατε με την απαντηση σας ενα μεγαλο κομματι αγχους ;). Να΄σται καλα!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, πειτε μου την γνωμη σας,ειμαι στην εβδομη βδομαδα κυησης και στην 5 βδομαδα μου βρηκαν 83 παλμους,τωρα στην 7η μου βρισκουν 68 και μου ειπαν οτι αυτοι οι παλμοι μπορει να ειναι και οι δικοι μου,γενικα οτι ειναι πολυ υποτονικοι και οτι μαλλον θα εχουμε παλινδρομιση,αλλα το εμβρυο διχνει καλα και οτι ειναι οντως 7 εβδωμαδων,αυριο εχω τον υπεριχο μου ειπε να τρωω καμια σοκολατα και να πινω τσαι με μελι,μηπως και βοηθησω την κατασταση γιατι και εγω απο ειμαι υποτονικη στους παλμους μου, σας παρακαλω απαντηστε μου,υπηρξε καποια αναλογη εμπειρια? και τι εγινε?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

 

ειμαι 31 ετων και εδω και 6-7 μηνες εχουμε ξεκινησει τις προσπαθειες με το συζυγο μου για οτο πρωτο μας παιδακι. Χωρις αποτελεσμα δυστυχως προς το παρον... Ο κυκλος μου ειναι σταθερος 28-30 μερες.

Οι εξετασεις μας γενικα καλες. Στον ετησιο γυναικολογικο ελεγχo υπερηχος ΠΑΠ κλπ τα αποτελεσματα ειναι καλα εκτος απο μία κολπιτιδα που καταπολεμησα.

 

Βρισκομαι εξωτερικο και δεν ειναι ευκολο να επικοινωνησω με τους γυναικολογους εδω που βρισκομαι και θα ηθελα τη γνωμη σας στο εξης : την 18 και 19 μερα του κυκλου δηλαδη σημερα εχω μια ελαφρια αιμοραγια . μου ξανασυνεβη πριν δυο κυκλους και μαλιστα χαρηκαμε οτι ισως ειναι πιθανη εγγυμοσυνη αλλα τελικα ηταν λογω ωορηξιας.

 

Ειναι δυνατον να ειναι συμπτωμα εμφυτευσης αυτη τη φορα τόσο νωρις ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, πειτε μου την γνωμη σας,ειμαι στην εβδομη βδομαδα κυησης και στην 5 βδομαδα μου βρηκαν 83 παλμους,τωρα στην 7η μου βρισκουν 68 και μου ειπαν οτι αυτοι οι παλμοι μπορει να ειναι και οι δικοι μου,γενικα οτι ειναι πολυ υποτονικοι και οτι μαλλον θα εχουμε παλινδρομιση,αλλα το εμβρυο διχνει καλα και οτι ειναι οντως 7 εβδωμαδων,αυριο εχω τον υπεριχο μου ειπε να τρωω καμια σοκολατα και να πινω τσαι με μελι,μηπως και βοηθησω την κατασταση γιατι και εγω απο ειμαι υποτονικη στους παλμους μου, σας παρακαλω απαντηστε μου,υπηρξε καποια αναλογη εμπειρια? και τι εγινε?

 

Καλησπέρα,

 

Δυστυχώς εμβρυϊκοί παλμοί κάτω από 100 στο πρώτο τρίμηνο έχουν συνδεθεί με αυξημένα ποσοστά αποβολών. Αυτό φυσικά δεν είναι απόλυτο αλλά στατιστικά ο κίνδυνος είναι αυξημένος. Δεν έχει σχέση με το δικό σας καρδιακό ρυθμό ή με κάτι που μπορείτε να κάνετε, είναι θέμα εμβρύου. Ελπίζω παρόλα αυτά η πρόγνωση να είναι καλύτερη στην περίπτωσή σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα,

 

ειμαι 31 ετων και εδω και 6-7 μηνες εχουμε ξεκινησει τις προσπαθειες με το συζυγο μου για οτο πρωτο μας παιδακι. Χωρις αποτελεσμα δυστυχως προς το παρον... Ο κυκλος μου ειναι σταθερος 28-30 μερες.

Οι εξετασεις μας γενικα καλες. Στον ετησιο γυναικολογικο ελεγχo υπερηχος ΠΑΠ κλπ τα αποτελεσματα ειναι καλα εκτος απο μία κολπιτιδα που καταπολεμησα.

 

Βρισκομαι εξωτερικο και δεν ειναι ευκολο να επικοινωνησω με τους γυναικολογους εδω που βρισκομαι και θα ηθελα τη γνωμη σας στο εξης : την 18 και 19 μερα του κυκλου δηλαδη σημερα εχω μια ελαφρια αιμοραγια . μου ξανασυνεβη πριν δυο κυκλους και μαλιστα χαρηκαμε οτι ισως ειναι πιθανη εγγυμοσυνη αλλα τελικα ηταν λογω ωορηξιας.

 

Ειναι δυνατον να ειναι συμπτωμα εμφυτευσης αυτη τη φορα τόσο νωρις ?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την απαντηση σας.

 

 

Καλησπέρα,

 

Μικρή αιμορραγία στη φάση του κύκλου που περιγράφετε συνήθως σχετίζεται με την ωορρηξία. Παρόλα αυτά αν η ωορρηξία συνέβη σχετικά νωρίς θα μπορούσε να είναι και λόγω εμφύτευσης. Φοβάμαι ότι είναι δύσκολο να πει κανείς με βεβαιότητα...

Link to comment
Share on other sites

γιατρέ καλή σας μέρα,

παίρνω το θάρρος να σας ρωτήσω κάτι και για τη δική μου περίπτωση!!!

έχω ήδη ένα παιδάκι 3 χρόνων και 3 μηνών και πριν λίγους μήνες είχα μείνει για 2η φορά έγκυος!!! όμως δυστηχώς στις 04/12/2012 έκανα απόξεση λόγω του ότι ήταν παλίνδρομη η κύηση.....

είχα λίγη μπορώ να πω ροή αίματος μετα την απόξεση και περίμενα την πρώτη μου κανονική περίοδο η οποία ήρθε στις 50 μέρες ακριβώς μετά την απόξεση...

τώρα είμαι ήδη στις 35 μέρες μετά την τελευταία περίοδο και ακόμα περιμένω....

έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης πριν μία βδομάδα ακριβώς αλλά ήταν αρνητικό...

και η ερώτηση μου είναι η εξής: πόσο διάστημα πρέπει να περάσει για να φτιάξει ο κύκλος μου και πως θα ξέρω ποιες είναι οι γόνιμες μου μέρες επειδή είναι πολύ ψυχοφθόρο να περιμένεις να περιμένεις και να μην έρχεται...

δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα έτσι όπως τα έγραψα αλλά σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απαντησή σας.

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites

γιατρέ καλή σας μέρα,

παίρνω το θάρρος να σας ρωτήσω κάτι και για τη δική μου περίπτωση!!!

έχω ήδη ένα παιδάκι 3 χρόνων και 3 μηνών και πριν λίγους μήνες είχα μείνει για 2η φορά έγκυος!!! όμως δυστηχώς στις 04/12/2012 έκανα απόξεση λόγω του ότι ήταν παλίνδρομη η κύηση.....

είχα λίγη μπορώ να πω ροή αίματος μετα την απόξεση και περίμενα την πρώτη μου κανονική περίοδο η οποία ήρθε στις 50 μέρες ακριβώς μετά την απόξεση...

τώρα είμαι ήδη στις 35 μέρες μετά την τελευταία περίοδο και ακόμα περιμένω....

έκανα ένα τεστ εγκυμοσύνης πριν μία βδομάδα ακριβώς αλλά ήταν αρνητικό...

και η ερώτηση μου είναι η εξής: πόσο διάστημα πρέπει να περάσει για να φτιάξει ο κύκλος μου και πως θα ξέρω ποιες είναι οι γόνιμες μου μέρες επειδή είναι πολύ ψυχοφθόρο να περιμένεις να περιμένεις και να μην έρχεται...

δεν ξέρω αν σας μπέρδεψα έτσι όπως τα έγραψα αλλά σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια απαντησή σας.

 

 

Καλησπέρα,

 

Το διάστημα για να επανέλθει ο κύκλος στο φυσιολογικό μετά από μια εγκυμοσύνη (ανεξαρτήτως κατάληξης) ποικίλει, συνήθως όμως δεν ξεπερνά τους τρεις-τέσσερις μήνες. Συνήθως οι πρώτοι ένας-δυο κύκλοι μπορεί να είναι ανωορρηκτικοί (δηλαδή να μην παράγουν ωάρια) γεγονός που προκαλεί αστάθεια, όπως αυτή που περιγράφετε. Όταν επανέλθει η συχνότητα και διάρκεια της περιόδου στα συνηθισμένα για εσάς τότε μόνο έχει νόημα να αρχίσετε να προσπαθείτε να υπολογίσετε την πιθανή ημερομηνία ωορρηξίας, κλπ. Μέχρι τότε δώστε χρόνο στον εαυτό σας να αναρρώσει πλήρως.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Το διάστημα για να επανέλθει ο κύκλος στο φυσιολογικό μετά από μια εγκυμοσύνη (ανεξαρτήτως κατάληξης) ποικίλει, συνήθως όμως δεν ξεπερνά τους τρεις-τέσσερις μήνες. Συνήθως οι πρώτοι ένας-δυο κύκλοι μπορεί να είναι ανωορρηκτικοί (δηλαδή να μην παράγουν ωάρια) γεγονός που προκαλεί αστάθεια, όπως αυτή που περιγράφετε. Όταν επανέλθει η συχνότητα και διάρκεια της περιόδου στα συνηθισμένα για εσάς τότε μόνο έχει νόημα να αρχίσετε να προσπαθείτε να υπολογίσετε την πιθανή ημερομηνία ωορρηξίας, κλπ. Μέχρι τότε δώστε χρόνο στον εαυτό σας να αναρρώσει πλήρως.

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση σας, να είστε καλά!!!

LzEcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλημερα σας,

 

Σας παραθετω τις εξετασεις μου να μου πειτε την γνωμη σας,βρισκομαι στην 5η εβδομαδα και ειναι οι εξετασεις του προγεννετικου.

 

Αεροβια κ/α κολπικου υγρου:ουδεν παθογονο

Μυκοπλασμα κολπικου υγρου:αρνητικο

ουρεοπλασμα κολπικου υγρου:αρνητικο

χλαμυδια trachomatis κολπικου:αρνητικο

HBsAG(αυστραλιανο αντιγονο):αρνητικο

HIV Ag(p24)/HIV ab (type1+type2):αρνητικο

Αντισωματα κυτταρομεγαλοιου (cmv) lgG:509 Φ.Τ.<1,0

Αντισωματα κυτταρομεγαλοιου (cmv) lgM:αρνητικο

Αντισωματα ερυθρας lgG:0,2 Φ.Τ.<10

Αντισωματα ερυθρας lgΜ:αρνητικο

Αντισωματα τοξοπλασμα IgG:αρνητικο

Αντισωματα τοξοπλασμα IgM:αρνητικο

VDRL 0.4 units με Φ.Τ.<1,0 units :confused:

Aντισωματα λιστεριας τυπου 4β IgG:αρνητικο

Aντισωματα λιστεριας τυπου 4β IgΜ:αρνητικο

 

Με ανησυχει το VDRL,τι σημαινει,εχω συφιλη;θα πρεπει να αποβαλω;

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα γιατρέ,

 

σε υπέρηχο της 31ης εβδ το psv (μέση εγκεφαλική αρτηρία) βγήκε 66,0. Ο γιατρός μου θέλει να το επαναλάβω σε 1 εβδ. Πήρα κ 2η γνώμη άλλου γιατρού κ το θεωρεί περιττό, καθώς προκύπτουν τέτοιες τιμές κ ότι αυτό που έχει σημασία είναι τι ΡΙ. Εσείς τι γνώμη έχετε?

 

Ευχαριστώ πολύ

Μφχ

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε καλημερα σας,

 

Σας παραθετω τις εξετασεις μου να μου πειτε την γνωμη σας,βρισκομαι στην 5η εβδομαδα και ειναι οι εξετασεις του προγεννετικου.

 

Αεροβια κ/α κολπικου υγρου:ουδεν παθογονο

Μυκοπλασμα κολπικου υγρου:αρνητικο

ουρεοπλασμα κολπικου υγρου:αρνητικο

χλαμυδια trachomatis κολπικου:αρνητικο

HBsAG(αυστραλιανο αντιγονο):αρνητικο

HIV Ag(p24)/HIV ab (type1+type2):αρνητικο

Αντισωματα κυτταρομεγαλοιου (cmv) lgG:509 Φ.Τ.<1,0

Αντισωματα κυτταρομεγαλοιου (cmv) lgM:αρνητικο

Αντισωματα ερυθρας lgG:0,2 Φ.Τ.<10

Αντισωματα ερυθρας lgΜ:αρνητικο

Αντισωματα τοξοπλασμα IgG:αρνητικο

Αντισωματα τοξοπλασμα IgM:αρνητικο

VDRL 0.4 units με Φ.Τ.<1,0 units :confused:

Aντισωματα λιστεριας τυπου 4β IgG:αρνητικο

Aντισωματα λιστεριας τυπου 4β IgΜ:αρνητικο

 

Με ανησυχει το VDRL,τι σημαινει,εχω συφιλη;θα πρεπει να αποβαλω;

 

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!

 

 

Καλησπέρα,

 

Όπως γράφετε κι εσείς οι φυσιολογικές τιμές της VDRL που σας δίνει το εργαστήριο είναι κάτω από 1. Το δικό σας αποτέλεσμα είναι 0,4 δηλαδή κάτω από 1. Συνεπώς βρίσκεται εντός των φυσιολογικών ορίων, δεν έχετε σύφιλη και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ,

 

σε υπέρηχο της 31ης εβδ το psv (μέση εγκεφαλική αρτηρία) βγήκε 66,0. Ο γιατρός μου θέλει να το επαναλάβω σε 1 εβδ. Πήρα κ 2η γνώμη άλλου γιατρού κ το θεωρεί περιττό, καθώς προκύπτουν τέτοιες τιμές κ ότι αυτό που έχει σημασία είναι τι ΡΙ. Εσείς τι γνώμη έχετε?

 

Ευχαριστώ πολύ

Μφχ

 

 

Καλησπέρα,

 

Σ'αυτές τις περιπτώσεις είναι πολύ σημαντικό ο γιατρός που σας κάνει το υπερηχογράφημα να είναι πιστοποιημένος στην εμβρυομητρική ιατρική, αλλιώς η μέτρηση δεν είναι απαραίτητα και ορθή.

 

Σε γενικές γραμμές το MCA-PI "προειδοποιεί" νωρίτερα για την πιθανότητα εμβρυϊκής αναιμίας όμως δε θεωρείται εξίσου αξιόπιστο με το MCA-PSV (δηλαδή υπάρχουν περιπτώσεις που η τιμή του δεν ανταποκρίνεται στην πραγματική βαρύτητα της κατάστασης). Συνήθως χρησιμοποιείται λοιπόν το MCA-PSV που είναι πολύ πιο αξιόπιστη μέτρηση.

 

Θεωρώντας ότι η μέτρηση ήταν σωστή και ότι έχετε κάποιο λόγο να ανησυχείτε για την πιθανότητα εμβρυϊκής αναιμίας, θα σας συμβούλευα κι εγώ να το επαναλάβετε σύντομα και να ζητήσετε τη συμβουλή ειδικού εμβρυομητρικής ιατρικής που είναι και ο κατεξοχήν αρμόδιος να σας κατευθύνει.

Link to comment
Share on other sites

Αφελής η απορία μου, αλλά προέκυψε από συζήτηση με έγκυο και ομολογώ ότι θορυβήθηκα. Επιτρέπονται οι κολπικές πλύσεις (π.χ. με σοδόνερο για τους μύκητες) κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αφελής η απορία μου, αλλά προέκυψε από συζήτηση με έγκυο και ομολογώ ότι θορυβήθηκα. Επιτρέπονται οι κολπικές πλύσεις (π.χ. με σοδόνερο για τους μύκητες) κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης;

 

Καλησπέρα,

 

Καθόλου αφελής η απορία σας και ευκαιρία να εξηγήσουμε τι είναι ασφαλές και γιατί.

 

Οι κολπικές πλύσεις γενικώς είναι κακή ιδέα, και κατά την εγκυμοσύνη αλλά και εκτός. Ο λόγος είναι ότι νερό το οποίο εισέρχεται με πίεση στον κόλπο θεωρητικά μπορεί να παρασύρει μικρόβια από τον κόλπο μέσα στη μήτρα, προκαλώντας λοίμωξη. Κατά την εγκυμοσύνη υπάρχει ενός βαθμού προστασία λόγω του ότι ο τράχηλος είναι κλειστός με βλέννη, όμως δεν εξαλείφεται ο κίνδυνος.

 

Το σοδόνερο παρόλα αυτά είναι ασφαλές απλά πρέπει να αλλάξει ο τρόπος εισαγωγής του στον κόλπο. Οι ευκολότερες λύσεις είναι είτε διαλύοντας σόδα σε λίγο νερό μέσα στη μπανιέρα, είτε βυθίζοντας ένα ταμπόν μέσα σε σοδόνερο ώστε να το απορροφήσει και τοποθετώντας το στη συνέχεια μέσα στον κόλπο.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε θα ηθελα τα φωτα σας παλι!

Γινεται μια γυναικα να εχει ωορρηξια χωρις να εχει τραχηλικη βλεννα ή ειναι απαραιτητο σημαδι; Εχω πονακια στην κοιλια αλλα χωρις τραχηλικη βλεννα-τουλαχιστον εμφανης. Υπαρχει περιπτωση να ειμαι λιγες ωρες ή μερες πριν την ωορρηξια γι'αυτο να ποναω και μετα αφου εμφανιστει η βλεννα να υποθεσω οτι εχω ωορρηξια; Με 33 μερες κυκλο και σημερα 17 μερα τι να υποθεσω; Τους τελευταιους 2 μηνες παρατηρησα πως ειχα ωορρηξια την 19 μερα.

Link to comment
Share on other sites

Γιατρε θα ηθελα τα φωτα σας παλι!

Γινεται μια γυναικα να εχει ωορρηξια χωρις να εχει τραχηλικη βλεννα ή ειναι απαραιτητο σημαδι; Εχω πονακια στην κοιλια αλλα χωρις τραχηλικη βλεννα-τουλαχιστον εμφανης. Υπαρχει περιπτωση να ειμαι λιγες ωρες ή μερες πριν την ωορρηξια γι'αυτο να ποναω και μετα αφου εμφανιστει η βλεννα να υποθεσω οτι εχω ωορρηξια; Με 33 μερες κυκλο και σημερα 17 μερα τι να υποθεσω; Τους τελευταιους 2 μηνες παρατηρησα πως ειχα ωορρηξια την 19 μερα.

 

Καλησπέρα,

 

Προσωπικά δε θεωρώ την τραχηλική βλέννα ως ιδιαίτερα αξιόπιστο τρόπο για να κρίνει κανείς αν έγινε ή όχι ωορρηξία. Σε κάποιες γυναίκες είναι ιδιαίτερα εμφανής και χαρακτηριστική, σε άλλες όχι. Θα έλεγα ότι εκτός κι αν έχετε πολύ συγκεκριμένη εμφάνιση της βλέννας σε τακτική βάση κάθε μήνα, να μην τη λαμβάνετε υπόψη ιδιαίτερα.

 

Για κύκλο 33 ημερών ωορρηξία τη 19η μέρα είναι στη σωστή χρονικά στιγμή, όπως και τη 17η άλλωστε. Το ασφαλέστερο είναι να έρθετε σε επαφή σήμερα και ανά 2 ημέρες ως και την 21η ημέρα για να είστε καλυμμένη και να πιάσετε όλες τις πιθανές ημερομηνίες. Μετά την 21η ημέρα είναι μάλλον απίθανο να συμβεί ωορρηξία σε κύκλο 33 ημερών.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Προσωπικά δε θεωρώ την τραχηλική βλέννα ως ιδιαίτερα αξιόπιστο τρόπο για να κρίνει κανείς αν έγινε ή όχι ωορρηξία. Σε κάποιες γυναίκες είναι ιδιαίτερα εμφανής και χαρακτηριστική, σε άλλες όχι. Θα έλεγα ότι εκτός κι αν έχετε πολύ συγκεκριμένη εμφάνιση της βλέννας σε τακτική βάση κάθε μήνα, να μην τη λαμβάνετε υπόψη ιδιαίτερα.

 

Για κύκλο 33 ημερών ωορρηξία τη 19η μέρα είναι στη σωστή χρονικά στιγμή, όπως και τη 17η άλλωστε. Το ασφαλέστερο είναι να έρθετε σε επαφή σήμερα και ανά 2 ημέρες ως και την 21η ημέρα για να είστε καλυμμένη και να πιάσετε όλες τις πιθανές ημερομηνίες. Μετά την 21η ημέρα είναι μάλλον απίθανο να συμβεί ωορρηξία σε κύκλο 33 ημερών.

Σας ευχαριστω για αλλη μια φορα γιατρε!
Link to comment
Share on other sites

Δεν παρακολουθω τι γινεται σε καθε κυκλο αλλα σιγουρα εχω δει αρκετες φορες αυτην την βλεννα. Αν δεν υπαρχει σε καποιον κυκλο,απο τη στιγμη που σε αλλους ειναι εμφανης μηπως σημαινει απουσια ωορρηξιας,γιατρε;

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...