Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσιστικό σχόλιο ( τι εστί ρατσισμός?)


Recommended Posts

Μα ούτε και η ίδια δεν θέλει να εκφράσει αυτό που πραγματικά πιστεύει. Τόσο καιρό ανεβάζει τα σαχλά με τα όπλα που γράφουν μολών λαβέ, τα βίντεο με τις αερομαχίες και τίτλο (Γ**α τον κ****τουρκο), κάνει retweet τον Κασιδιάρη και του στέλνει ευχές για τα γενέθλιά του, κι όταν την έκραξαν για το ανεκδοτάκι (πριν γίνει η αποβολή), απάντησε με τη χαριτωμενιά "ελάτε βρε παιδιά, μια πλακίτσα έκανα, δεν έχω "ανάμηξη" με την πολιτική". Ούτε το θάρρος των πεποιθήσεών της δεν έχει - όπως και οι περισσότεροι άλλωστε που κρυφογουστάρουν ΧΑ, το ρίχνουν και καλά στους αριστερούς, στους προοδευτικούς, στα φεγγάρια, στον ανάδρομο Ερμή, στο οτιδήποτε από το να παραδεχτούν ότι τους αρέσει να γελάνε εις βάρος των πιο αδύναμων. Κι εκεί έγκειται η διαφορά με τα ανέκδοτα με τις ξανθιές και τους δικηγόρους που προαναφέρατε. Ούτε η ξανθιά ούτε ο δικηγόρος ζουν σε συνθήκες απόλυτης εξαθλίωσης, στις οποίες περιέπεσαν εξαιτίας αυτών που τους κοροϊδεύουν ;)

 

Όπως σωστά παρατήρησε η Μαρία Στυλιανάκη πάντως, θα έπρεπε να τους μαθαίνουν στη γυμναστική ακαδημία ότι ο αθλητής δεν είναι μόνο ένα άλογο κούρσας, πρέπει να εχει κι ένα δημόσιο προφίλ. Δεν του απαγορεύεται να έχει τις οποιεσδήποτε πεποιθήσεις, αλλά θα πρέπει να τις εκφράζει και χωρίς να προσβάλλει το κοινό αίσθημα. Κι όπως είπα και νωρίτερα, αφού είχε τόσο χρόνο να ασχολείται με χαζομάρες, δεν άνοιγε και κανένα βιβλίο να ξεστραβωθεί στα Ελληνικά, πιο χρήσιμο θα της ήταν και με λιγότερες συνέπειες για την καριέρα της...

 

Δηλαδή όποιος παραδεχτεί ότι υπάρχει τρομερό πρόβλημα στην Ελλάδα λόγω της αθρόας μετανάστευσης είναι χρυσαυγίτης? Όποιος βλέπει την εικόνα του κέντρου -και όχι μόνο- της Αθήνας και του έρχεται να βάλει τα κλάματα είναι χρυσαυγίτης?

 

Η απλή παραδοχή της πραγματικότητας είναι φασισμός?

 

Πρέπει να πούμε ότι καλά θα είναι να έρθει όλη η Αφρική και η Ασία στην ψωρικώσταινα για να θεωρηθούμε άνθρωποι σωστοί?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 496
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Επιτέλους η κουβέντα πήρε λίγο προς τον δρόμο που θα έπρεπε.

 

Διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλον.

 

Όσο για το σχόλιο...εγώ το βρήκα σχετικά αστείο όπως ένα πετυχημένο ειρωνικό σχόλιο που αναφέρεται κυρίως στο μεταναστευτικό, κατώτερο δε από τα ανέκδοτα που κυκλοφορούν για τους Πόντιους (δεν είδα κανέναν Πόντιο να προσβάλλεται), τις ξανθιές και πολλούς πολλούς άλλους με τα οποία γελάω μέχρι να θεωρηθώ ρατσίστρια και να μου απαγορευτεί.

Αλλά είπαμε. Ας ασχοληθούμε με ανοησίες ενώ ο κόσμος καίγεται γύρω μας. Πόλεμοι γίνονται, άνθρωποι αυτοκτονούν, όλο και περισσότεροι άποροι προστίθονται στον λογαριασμό, η υγεία και η παιδεία πάνε κατά δια... Σε λίγο δεν θα έχουμε να φάμε, αλλά τουλάχιστον θα έχουμε καταδικάσει και ξορκίσει στην πυρά ένα τέτοιο απαράδεκτο γεγονός όπου κάποια κάπου κάποτε έγραψε κάτι στο τουίτερ της και φυσικά αυτό θα μείνει χαραγμένο βαθιά στη μνήμη όλων.

 

Το ότι η συγκεκριμένη είναι αθλήτρια δεν μου λέει τίποτε για το ήθος το οποίο πρέπει να έχει.Έτσι την ανέθρεψαν, αυτές τις αξίες πήρε, μπράβο στη μαμά και στον μπαμπά της. Για να πηδάει μακριά και να φέρνει μετάλλια δεν την θέλουμε εξάλλου? Αν θέλαμε κάτι άλλο ας βάζαμε και τις συνεντεύξεις στο παιχνίδι ώστε να διασφαλίσουμε πως οι αθλητές θα έχουν συγκεκριμένη ιδεολογία. Εδώ βάλαμε τη χ.α. στη βουλή αλλά μας πείραξε η αμφιλεγόμενη κουνουποκρυάδα.Οι υπόλοιποι είναι άγιοι και ενοχλήθηκε η αγιοσύνη τους? (όχι, ξεκινήσατε και αναφέρετε κάποια περιστατικά, που να ξέρατε κι άλλα να σας σηκωθεί η τρίχα)

 

Τα πάντα είναι θέμα μάρκετινγκ και σκοπιμότητας, όταν το καταλάβουμε θα τους δώσουμε την ανάλογη αξία. Μέχρι τότε απλώς θα λέμε για να λέμε.

 

Αλήθεια, πήρε κάποια άλλη τη θέση της? (από ενδιαφέρον ρωτάω :wink: )

 

έντιτ

Θα συμφωνήσω με την goody που αναφέρει παραπάνω πως αν θέλει κάποιος, μπορεί να βρει κάτι ρατσιστικό στο σχόλιο αναλογιζόμενος το "τι θέλει να πει ο ποιητής". Κατά γράμμα όμως το σχόλιο δεν θεωρείται από την δική μου γραμμική λογική ρατσιστικό.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να ζει κανείς κάτω από ένα βράχο για να μην έχει πάρει είδηση τον πόλεμο που έχει ξεσπάσει στο διαδίκτυο με το σχόλιο της Ελληνίδας πρωταθλήτριας και τα αφρικανικά κουνούπια.

 

Φυσικά για άλλη μια φορά δεν πρόκειται κανείς να βγάλει άκρη. Τα μισά μηνύματα την βρίζουν, τα υπόλοιπα βρίζουν εκείνους που την βρίζουν. Κάποιοι θεώρησαν υπερβολικό τον αποκλεισμό της πρωταθλήτριας, ενώ κάποιοι άλλοι ως δίκαιη τιμωρία ενός ανθρώπου που δεν αγωνίζεται μόνο ατομικά, αλλά και στο όνομα της Ελλάδας την οποία προσβάλλει μαζί με τα Ολυμπιακό ιδεώδες. (Τώρα, το ότι το Ολυμπιακό ιδεώδες έχει μετατρέπει σε μια πολυεθνική, με χορηγούς, φάρμακα, τηλεθεάσεις και show, είναι μια άλλη, πικραμένη ιστορία).

Ήταν ένα ανόητο αστείο το tweet της Βούλας ή ένα ρατσιστικό σχόλιο; Την απάντηση τη δίνει η ίδια από τη σελίδα της. Μια ματιά να ρίξει κανείς, θα δει ότι το αστειάκι της τελικά, είναι στάση ζωής. Και ειδικά όταν το αστειάκι δεν λέγεται στους καναπέδες του σπιτιού μας -ανάμεσα σε ανέκδοτα με Πόντιους ή ξανθές- αλλά το κάνουμε ανάρτηση, ώστε να γελάσουν και άλλοι, τότε προφανώς μια συγνώμη δε φτάνει.

Μερικοί φίλοι μου υποστηρίζουν ότι είναι εξίσου φασιστικό το γεγονός να διώχνεις κάποιον λόγω των πεποιθήσεων του. Εγώ πάλι όταν μου ζητάει κάποιος συγνώμη, υποκύπτω και δίνω πάντα δεύτερη ευκαιρία. Εσείς μπορείτε να πιστεύετε κάτι άλλο. Το ποιος έχει δίκαιο, είναι θέμα προσωπικών επιλογών.

 

Ο ρατσισμός όμως καλλιεργείται μέσα μας, σα φυτό που ποτίζεται από τα παιδικά μας χρόνια. Από το "φάε το φαγητό σου θα σε πάρει ο μαύρος" ή και ο γύφτος σε μερικές περιπτώσεις, μέχρι το κλασικό "δύο πράγματα δεν θέλω να γίνει ο γιος μου, π@@στης και εγκληματίας". Πίσω από αστειάκια και διηγήσεις κρύβεται ο φόβος, η ξενοφοβία, η υπεροψία και η προκατάληψη.

Πίσω από τα κλισέ για την ελληνική ψυχή και την καθαρότητα της εθνικής και φυλετικής ταυτότητας, κρύβονται ψήγματα νεοφασισμού, όταν τουλάχιστον προβάλλονται σαν χαρακτηριστικά ανωτερότητας. Άραγε ποιος θυμάται τη δήλωση της Φανής Χαλκιά όταν μετά το χρυσό στην Αθήνα δήλωνε: «Οι Έλληνες είμαστε γεννημένοι πρώτοι. Τα υπόλοιπα είναι για τους δεύτερους. Εμείς είμαστε για την κορυφή. Το έχουμε στα κύτταρά μας». Η περήφανη Ελληνίδα, ξέχασε πως στους Αρχαίους Έλληνες, για τέτοιου είδους αλαζονική συμπεριφορά υπήρχε η ύβρις. Τέσσερα χρονιά αργότερα, στο Πεκίνο, το μόνο που βρέθηκε στο αίμα της Φανής ήταν το αναβολικό Μεθυλτριενολόνη.

Στη δημοσιογραφία λέμε ότι κανένα θαύμα δεν διαρκεί πάνω από 3 μέρες. Έτσι το θέμα του ρατσιστικού αστείου της Βούλας θα ξεχαστεί και αυτό, όπως τόσα άλλα. Όπως ξεχάσαμε τον Παναγιώτη Ψωμιάδη που έκαιγε βιβλία στην πλατεία Αριστοτέλους στη Θεσσαλονίκη, όπως ξεχάσαμε τον Μητροπολίτη Θεσσαλονίκης Άνθιμο, που έλεγε από άμβωνος πώς, "Η Ελλάδα ανήκει στους Έλληνες" (το ίδιο σύνθημα την ίδια εποχή υπήρχε σε φέιγ βολάν της Χρυσής Αυγής, που είχαν γεμίσει την Αθήνα). Όπως ξεχάσαμε μεγάλη απογευματινή εφημερίδα, που έγραφε "O γνωστός κίναιδος Μάνος Χατζιδάκις", "αυτός ο κύριος ή ...κυρία" και "Αυτό το σκουληκιασμένο τομάρι, ο χαμερπής ομοφυλόφιλος".

 

Εδώ ξεχάσαμε τόσα και τόσα, τη Βούλα δε θα ξεχάσουμε;

 

http://www.queen.gr/CELEBRITY-SPOTTING/TALK-OF-THE-TOWN/item/56004-voyla-papahristoy-ratsistria-i-aplos-anoiti

 

Τα ίδια πράγματα που συζητάμε εδώ μέσα:lol::lol::lol:......... έλα μολόγα Αναγνωστόπουλε , ποιό μέλος είσαι?????????:P:p:p

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όποιος παραδεχτέι ότι υπάρχει τρομερό πρόβλημα στην Ελλάδα λόγω της αθρόας μετανάστευσης είναι χρυσαυγίτης?

 

Πρέπει να πούμε ότι καλά θα είναι να έρθει όλη η Αφρική και η Ασία στην ψωρικώσταινα για να θεωρηθούμε άνθρωποι σωστοί?

 

Αυτο ακριβως εννοουσα!

Σε καμια περιπτωση δεν υποστηριζω την βια και την βρισια. Δεν ειπα κατι τετοιο!

Διαβαστε σας παρακαλω και λιγο παραπάνω και μην πιανεστε απο μια προταση!

Αυτο που κατηγορω ειναι το να μην μπορει καποιος να εχει αντιθετη αποψη απο το "ειμαστε μια ωραια ατμοσφαιρα", οταν γυρω μας γινεται το ελα να δεις!

Αμεσως μπαινει η ταμπελα Χρυσαυγητης κλπ Γιατι?

Δεν δικαιουμαστε να εχουμε την αποψη μας, οταν την εκφραζουμε κοσμια?

Χαλαρωστε λιγο βρε παιδια! Κανεις δεν θελει κατα βαθος να ειναι ρατσιστης!

Μανουλες εισαστε! Βλεπετε οτι και με τα παιδακια ακομα το ιδιο ισχυει... Οταν πιεζετε πολυ προς μια κατευθυνση και δεν αφηνετε καθολου περιθωρια, παιρνετε το ακριβως αντιθετο αποτελεσμα!

Ειπαμε "Κοντα στο νου και η γνωση" Σοφοι οι αρχαιοι ημων προγονοι!

Link to comment
Share on other sites

Το ότι η συγκεκριμένη είναι αθλήτρια δεν μου λέει τίποτε για το ήθος το οποίο πρέπει να έχει.Έτσι την ανέθρεψαν, αυτές τις αξίες πήρε, μπράβο στη μαμά και στον μπαμπά της. Για να πηδάει μακριά και να φέρνει μετάλλια δεν την θέλουμε εξάλλου? Αν θέλαμε κάτι άλλο ας βάζαμε και τις συνεντεύξεις στο παιχνίδι ώστε να διασφαλίσουμε πως οι αθλητές θα έχουν συγκεκριμένη ιδεολογία.

 

Δεν είναι έτσι. Οι εποχές που ο αθλητής απλά πηδούσε πιο μακριά/ έτρεχε πιο γρήγορα/ έβαζε τα περισσότερα γκολ κι όταν άνοιγε το στόμα του έβγαιναν βατράχια (ή απλά μιλούσε ο μάνατζερ αντί αυτού) έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί. Τουλάχιστον στον υπόλοιπο κόσμο, όπου οι αθλητές φοιτούν σε κανονικά πανεπιστήμια, παίρνουν υποτροφίες για σπουδές πέρα από τον αθλητισμό και γενικά καλλιεργούν και την προσωπικότητά τους και αποκτούν κι άλλα εφόδια για όταν θα εγκαταλείψουν τον αθλητισμό.

 

Σίγουρα στις μέρες μας τα πάντα είναι θέμα εικόνας. Κι επειδή σε επίπεδο Ολυμπιακών (και γενικότερα αθλητικών συναντήσεων πέρα από το εθνικό επίπεδο) η εικόνα μετράει και εκπροσωπεί μια χώρα, εγώ προσωπικά δεν θέλω να δίνουν εικόνα για την Ελλάδα τέτοιοι κάγκουρες. Υπάρχουν και πιο σοβαρά άτομα.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί η κυρία Παπαχρήστου δεν έχει το δικαίωμα να εκφράζεται ελεύθερα; Επειδή είναι υπάλληλος. Έχει αφεντικά και έχει χορηγούς.

 

Οι πρωταθλητές πληρώνονται από το Κράτος και τους χορηγούς.

 

Οι προσωπικές απόψεις των πρωταθλητών -αυτών των υπερανθρώπων των σταδίων που δεν έχουν σχέση με τον αθλητισμό και τους αθλητές- δεν αφορούν κανέναν.

 

Κανείς δεν τους πληρώνει για να μιλάνε. Δουλειά τους είναι να «ανεβάσουν την Ελλάδα στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου και να κάνουν περήφανους όλους τους Έλληνες».

 

Η υπάλληλος Παπαχρήστου -το προϊόν Παπαχρήστου- έγραψε ένα ρατσιστικό αστείο στο twitter που εξόργισε πολλούς καταναλωτές.

 

Αυτό ενοχλεί τους χορηγούς της κυρίας Παπαχρήστου όχι επειδή είναι αντιρατσιστές -μπορεί να είναι και ναζιστές- αλλά επειδή οι πωλήσεις των προϊόντων τους μπορεί να επηρεαστούν αρνητικά από την ταύτισή τους με την κυρία Παπαχρήστου.

 

Τα ρατσιστικά σχόλια -ακόμα και ως αστεία- αποκλείουν κάποιους καταναλωτές.

 

Επίσης, η Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή έχει να κάνει μπίζνες -γιατί μόνο μπίζνες είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες-, οπότε δεν μπορεί να παρουσιάσει στους αγώνες μια πρωταθλήτρια που χαλάει τη σούπα των ιδεωδών του Ολυμπισμού, που υπάρχουν, βέβαια, μόνο στη φαντασία του παγκόσμιου καταναλωτικού κοινού.

 

Άρα, ο αποκλεισμός της κυρίας Παπαχρήστου από τους Ολυμπιακούς Αγώνες δεν οφείλεται στο ρατσιστικό αστείο που έγραψε αλλά στο ότι έχει αφεντικά και χορηγούς. Α ναι, και εκπροσωπεί την Ελλάδα. Αυτό πού το βάζεις;

 

Αν κάποιος απλός χρήστης είχε γράψει στο twitter το ίδιο αστείο που έγραψε η κυρία Παπαχρήστου, δεν θα έτρεχε κάστανο.

 

http://www.newsbomb.gr/blogs/story/221199/pitsirikos-i-papahristoy-den-ehei-to-dikaioma-na-ekfrazetai-eleythera

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Καταγγέλει μεταξύ άλλων ότι στη χώρα μας όποιος πει έστω και μία λέξη για τους λαθρομετανάστες διαπομπεύεται ηθικά και εξοντώνεται ουσιαστικά.

 

Η ανακοίνωση της Χρυσής Αυγής:

 

«Ο αποκλεισμός αθλήτριας κατόπιν υπόγειων πολιτικών παρεμβάσεων - με αφορμή ένα ανέκδοτο που κυκλοφορεί ευρέως στο διαδίκτυο - αποδεικνύει πόσο άθλιο και ανθελληνικό είναι το κράτος μας, αλλά και οι διεθνείς φορείς που καπηλεύονται το Ολυμπιακό Ιδεώδες.

 

Ο μοναδικός ρατσισμός που υπάρχει στη χώρα μας είναι ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Το γελοίο και αφελληνισμένο πολιτικό μας σύστημα έχει μοναδικό στόχο να συντρίψει πνευματικά τον Ελληνικό λαό. Όποιος πει έστω και μία λέξη για τους λαθρομετανάστες διαπομπεύεται ηθικά και εξοντώνεται ουσιαστικά.

 

Δυστυχώς, στη χώρα που γέννησε το Ολυμπιακό πνεύμα – ένα πνεύμα που εξύψωσε και αποθέωσε την υπεροχή και την ανωτερότητα του Ελληνισμού – κυριαρχούν και κυβερνούν μαρξιστικά κόμματα όπως η ΔΗΜΑΡ του Κουβέλη και της Ρεπούση.

 

Μέσα σε αυτό το Σύστημα, εξοντώνεται κυριολεκτικά και δι' ασήμαντον αφορμή, όποιος τολμήσει να εκφράσει διαφορετική άποψη, ακόμα και αστειευόμενος. Εξοντώνονται αθλητές – και κυρίως νέοι άνθρωποι – που αντιστέκονται στο κυρίαρχο κλίμα της παρακμής και αγωνίζονται για να τιμήσουν και να εξυψώσουν μία Ελλάδα που καταρρέει.

 

Αντίθετα αγιοποιούνται διάφορα προκλητικά υποκείμενα, που καθυβρίζουν εκατοντάδες χιλιάδες σφαγιασθέντες προγόνους μας. Θα ήταν προτιμότερο και σίγουρα πιο τίμιο να ψηφιζόταν νόμος που θα καταδίκαζε σε θάνατο διά δημοσίου λιθοβολισμού όποιον τολμούσε να εκφράσει οποιαδήποτε διαφορετική γνώμη, από αυτή που έχει επιβάλλει η ανθελληνική εξουσία».

 

http://www.newsbomb.gr/politikh/story/221170/hrysi-aygi-ratsismos-o-apokleismos-tis-voylas-papahristoy

 

Έτσι για να μη λέτε ότι δεν είμαι δημοκρατικό άτομο:P:p

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

http://www.newsbomb.gr/politikh/story/221170/hrysi-aygi-ratsismos-o-apokleismos-tis-voylas-papahristoy

 

Έτσι για να μη λέτε ότι δεν είμαι δημοκρατικό άτομο:P:p

 

Aλήθεια τώρα...τι ακριβώς δεν ισχύει από αυτά που αναφέρει η ανακοίνωση της χα ?;)

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

...

Και επισης σκεφτομαι οτι αν το εκανε αυτο αθλητης αλλης χωρας, και ο ιδιος ζητουσε συγνωμη, εδινε διευκρινισεις κλπ, η χωρα του θα τον στηριζε. Θα προσπαθουσε τουλαχιστον να τον βοηθησει και οχι να τον χαντακωσει πρωτη και μια ωρα αρχυτερα.

Η ολυμπιακή αποστολή είναι σαν μια διπλωματική αποστολή. Κάποιοι αγωνίζονται (και για την προσωπική τους προβολή βέβαια) εκπροσωπώντας τη χώρα τους. Πιστεύω ότι όταν μετέχεις σε μια τέτοια ομάδα προσπαθείς να καλύψεις κατά το δυνατόν τις αδυναμίες των μελών για να μην εκθέσεις την ομάδα και τη χώρα. Αντί λοιπόν να την στήσουν στα 3 μέτρα για παραδειγματισμό, θα μπορούσαν να την καλέσουν για εξηγήσεις και να της υποδείξουν να κατεβάσει τις αναρτήσεις της. Ελάχιστοι είχαν ασχοληθεί με το θέμα μέχρι τότε. Ενώ τώρα η δικιά μας η επιτροπή, μας έκανε βούκινο, δηλ βγάλαμε πάλι τα μάτια μας μόνοι μας ως συνήθως.

Εξακολουθώ να μην βρίσκω το συγκεκριμένο σχόλιο ρατσιστικό, αλλά η όλη συζήτηση και κυρίως οι άλλες αναρτήσεις της ήταν απαράδεκτες. Τα κουνούπια ήταν το λιγότερο.

Link to comment
Share on other sites

Aλήθεια τώρα...τι ακριβώς δεν ισχύει από αυτά που αναφέρει η ανακοίνωση της χα ?;)

 

Δεν είμαι σίγουρη αν είναι ρητορική η ερώτηση :) αλλα για μένα πχ πολλά δεν ισχύουν, κυρίως δε αυτό:

Ο μοναδικός ρατσισμός που υπάρχει στη χώρα μας είναι ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Το γελοίο και αφελληνισμένο πολιτικό μας σύστημα έχει μοναδικό στόχο να συντρίψει πνευματικά τον Ελληνικό λαό. Όποιος πει έστω και μία λέξη για τους λαθρομετανάστες διαπομπεύεται ηθικά και εξοντώνεται ουσιαστικά.

 

Βεβαια, δεν περίμενα να πουν και κάτι διαφορετικό...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η ολυμπιακή αποστολή είναι σαν μια διπλωματική αποστολή. Κάποιοι αγωνίζονται (και για την προσωπική τους προβολή βέβαια) εκπροσωπώντας τη χώρα τους. Πιστεύω ότι όταν μετέχεις σε μια τέτοια ομάδα προσπαθείς να καλύψεις κατά το δυνατόν τις αδυναμίες των μελών για να μην εκθέσεις την ομάδα και τη χώρα. Αντί λοιπόν να την στήσουν στα 3 μέτρα για παραδειγματισμό, θα μπορούσαν να την καλέσουν για εξηγήσεις και να της υποδείξουν να κατεβάσει τις αναρτήσεις της. Ελάχιστοι είχαν ασχοληθεί με το θέμα μέχρι τότε. Ενώ τώρα η δικιά μας η επιτροπή, μας έκανε βούκινο, δηλ βγάλαμε πάλι τα μάτια μας μόνοι μας ως συνήθως.

Εξακολουθώ να μην βρίσκω το συγκεκριμένο σχόλιο ρατσιστικό, αλλά η όλη συζήτηση και κυρίως οι άλλες αναρτήσεις της ήταν απαράδεκτες. Τα κουνούπια ήταν το λιγότερο.

 

 

Χμμμ.... Και σκεπτομαι εγω τώρα...

Μηπως τελικα, κατω από καποιες "μασκες", κρυβονται ααααλλα συμφεροντα και ααααλλα προσωπα?

Μήπως σε θεσεις κλειδια, υπαρχουν τελικα λαθος ανθρωποι οι οποιοι εκροσωπουν καποια συμφεροντα?

Λεω εγω τωρα....

Κατσε να πιω μια γουλια φραπε να σκεφτω καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι έτσι. Οι εποχές που ο αθλητής απλά πηδούσε πιο μακριά/ έτρεχε πιο γρήγορα/ έβαζε τα περισσότερα γκολ κι όταν άνοιγε το στόμα του έβγαιναν βατράχια (ή απλά μιλούσε ο μάνατζερ αντί αυτού) έχουν παρέλθει ανεπιστρεπτί. Τουλάχιστον στον υπόλοιπο κόσμο, όπου οι αθλητές φοιτούν σε κανονικά πανεπιστήμια, παίρνουν υποτροφίες για σπουδές πέρα από τον αθλητισμό και γενικά καλλιεργούν και την προσωπικότητά τους και αποκτούν κι άλλα εφόδια για όταν θα εγκαταλείψουν τον αθλητισμό.

 

Σίγουρα στις μέρες μας τα πάντα είναι θέμα εικόνας. Κι επειδή σε επίπεδο Ολυμπιακών (και γενικότερα αθλητικών συναντήσεων πέρα από το εθνικό επίπεδο) η εικόνα μετράει και εκπροσωπεί μια χώρα, εγώ προσωπικά δεν θέλω να δίνουν εικόνα για την Ελλάδα τέτοιοι κάγκουρες. Υπάρχουν και πιο σοβαρά άτομα.

 

πες τα ρε κινκα, δηλαδη αν αυτο το κοριτισι τελικα συμμετειχε στην ολυμπιαδα και εφερνε το χρυσο θα καμαρωναμε? εγω παντως οχι, με τετοιες τοποθετησεις πως μπορει να με εκφρραζει ενα τετοιο ατομο και να νιωθω υπερηφανη ως ελληνιδα ακομα κι αν σαρωσει τα μεταλλια

Link to comment
Share on other sites

Aλήθεια τώρα...τι ακριβώς δεν ισχύει από αυτά που αναφέρει η ανακοίνωση της χα ?;)

 

Τώρα ....Seriously DALIA

 

 

Καταγγέλει μεταξύ άλλων ότι στη χώρα μας όποιος πει έστω και μία λέξη για τους λαθρομετανάστες διαπομπεύεται ηθικά και εξοντώνεται ουσιαστικά.

 

Ένα όνομα να μας πει ο τύπος?

Ποιός εξοντώνθηκε ουσιαστικά?

 

Να ξέρω κι εγώ βρε παιδί.

 

Γιατί τι μόνο που ξέρω είναι ότι οι Χρυσαυγίτες επιτίθενται και σε νόμιμους μετανάστες.

 

Δεν έχουν τέλος οι επιθέσεις που καταγγέλουν πως δεχονται μετανάστες από μέλη της Χρυσής Αυγής. Πρόκειται για ανθρώπους που ζουν και εργάζονται μόνιμα στη χώρα μας, νοικοκυραίους με μαγαζιά που πληρώνουν φόρους και που τα παιδιά τους πάνε σε ελληνικά σχολεία.

http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=149450&catid=3

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη αν είναι ρητορική η ερώτηση :) αλλα για μένα πχ πολλά δεν ισχύουν, κυρίως δε αυτό:

Ο μοναδικός ρατσισμός που υπάρχει στη χώρα μας είναι ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Το γελοίο και αφελληνισμένο πολιτικό μας σύστημα έχει μοναδικό στόχο να συντρίψει πνευματικά τον Ελληνικό λαό. Όποιος πει έστω και μία λέξη για τους λαθρομετανάστες διαπομπεύεται ηθικά και εξοντώνεται ουσιαστικά.

 

Βεβαια, δεν περίμενα να πουν και κάτι διαφορετικό...

 

Εσυ δηλ δεν βλεπεις κανεναν απολυτως ρατσισμο απεναντι στους Ελληνες?

Γιατι σε καποια αντιρατσιστικα σαιτ (Θα βρεις πολλα στο διαδυκτιο εαν ψαξεις), δεν μπορεις να αναφερεις καμια εγκληματικη πραξη ή σχολιο εναντιων των αλλοδαπων, αντιθετως ομως, μπορεις ανετα να αναφερθεις εναντιων των Ελληνων.... (Δεν αναφερομαι σε συγκεκριμενο σαιτ, γενικα μιλαω...)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά, μετά και τα τελευταία κρούσματα ντοπαρισμένων Ελλήνων αθλητών, μήπως τελικά η Παπαχρήστου δεν είναι τόσο ρατσίστρια ή ανόητη (διαλέξτε ό,τι σας ταιριάζει) και απλά βρήκε έναν ωραίο τρόπο να αποφύγει τον έλεγχο για ντόπα?? (λέω εγώ τώρα...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πες τα ρε κινκα, δηλαδη αν αυτο το κοριτισι τελικα συμμετειχε στην ολυμπιαδα και εφερνε το χρυσο θα καμαρωναμε? εγω παντως οχι, με τετοιες τοποθετησεις πως μπορει να με εκφρραζει ενα τετοιο ατομο και να νιωθω υπερηφανη ως ελληνιδα ακομα κι αν σαρωσει τα μεταλλια

 

Ουυυυυ καλά είσαι, αν θα καμαρώναμε λέει! Δεν είδες τι έγινε και με την άλλη που βγήκε και είπε "οι Έλληνες είναι γεννημένοι να είμαστε πρώτοι, οι άλλοι δεύτεροι. Το έχουμε στο αίμα μας".. όταν βγήκε ντοπέ ποιος βγήκε να την κράξει; Κανένας... Τον Κεντέρη και τη Θάνου ποιος τους έκραξε; Κανένας... Φώναζαν μόνο στο γήπεδο όταν έτρεχε η κούρσα του, γιατί αδικήθηκε το παιδί...

 

Και πριν αρχίσουμε πάλι τα γνωστά "γιατί οι άλλοι δεν είναι ντοπέ;" να πω ότι προσωπικά δεν με νοιάζει τι κάνουν οι άλλοι, με νοιάζει να είναι οι δικοί μου σωστοί. Τους δικούς μου θα τους κρίνω πολύ πιο αυστηρά από τους άλλους...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι σίγουρη αν είναι ρητορική η ερώτηση :) αλλα για μένα πχ πολλά δεν ισχύουν, κυρίως δε αυτό:

Ο μοναδικός ρατσισμός που υπάρχει στη χώρα μας είναι ο ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ. Το γελοίο και αφελληνισμένο πολιτικό μας σύστημα έχει μοναδικό στόχο να συντρίψει πνευματικά τον Ελληνικό λαό. Όποιος πει έστω και μία λέξη για τους λαθρομετανάστες διαπομπεύεται ηθικά και εξοντώνεται ουσιαστικά.

 

Βεβαια, δεν περίμενα να πουν και κάτι διαφορετικό...

 

δυστυχως ζουμε σε πολυ ασχημους καιρους, η κατασταση ειναι εκρυθμη, φοβαμαι οτι θα ζησουμε πολυ αγριες καταστασεις, δυστυχως αυτες οι φωνες, οι παραφωνιες για την ακριβεια ειναι μπαρουτι για ολη την ευρωπη:(:(

Link to comment
Share on other sites

Από πότε η λογοκρισία υπάρχει στην Ελλάδα; Έχει περάσει κάποιος νόμος που επιτρέπει τη λογοκρισία; Μήπως νωσταλγούμε τον κακαρθυσμό, ή την λογοκρισία της ΕΣΣΔ;

Αν διαβάζαμε την Κυριακή σε μία έγκριτη εφημερίδα ένα ρατσιστικό άρθρο της κυρίας, τότε θα έπρεπε να τιμωρηθεί ή θα μιλούσαμε για ελευθερία του τύπου;

Πού είναι ο Βολταίρος;

Όποιος λογοκρίνει κάποιον ρατσιστή, δεν γίνεται ο ίδιος ρατσιστής;

Γιατί δεν έχει υποστεί καμία τιμωρία η κ. Παπαρήγα που σε ομιλία της στη Βουλή ζήτησε ανυπακοή στο Σύνταγμα;

 

Γιατί είναι ρατσιτστικός ένας γεωγραφικός προσδιορισμός;

Η διαφήμιση με τον Πιου δεν είναι ρατσιστική διαφήμιση;

Το ανέκδοτο που κυκλοφορεί με τον Άκη και τα υποβρύχια και την πισίνα του Κορυδαλλού δεν είναι ρατσιστικό;

 

Γιατί θεωρείται ρατσιστικό ένα ανέκδοτο για τα κουνούπια του Νείλου και τους αφρικανούς, αλλά δεν θεωρείται το ίδιο ρατσιστικό από την κοινωνία μας ένα ανέκδοτο για τις ξανθιές, τους Ποντιους, τους Λαρισαίους κτλ;

 

Γιατί ανεχόμαστε το σλόγκαν "Μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι"; Δεν είναι ρατσισμός κατά των αστυνομικών;( άνθρωποι είναι και αυτοί).

Η βλασφημία, δεν είναι ρατσισμός κατά των Χριστιανών; Γιατί αυτό το ανεχόμαστε;

 

Εδώ μου έχει πει κάτοικος της Καλαμάτας, ότι οι Βορειοελλαδίτες δεν είναι και τόσο Έλληνες, και εμάς μας μάραναν τα κουνούπια!!!

 

Πολύ φοβάμαι ότι τα δημοκρατικά μας αισθήματα δεν είναι τόσο δημοκρατικά...

Link to comment
Share on other sites

Μην γελιεσαι...Δυστηχώς, και λεω δυστηχως ειναι πολλοι οι Ελληνες που με αυτα και με αυτα, και ενω αρχικα δεν ειναι ρατσιστες, καταντουν να γινονται... Πιστεψε με. Μετα λύπης μου το λεω...

Μερικες φορες, η πολυ πιεση φερνει ακριβως το αντιθετο αποτελεσμα...

Εαν ρωτησεις ψυχολογο, πιστευω οτι θα συμφωνησει

 

εχεις κι αλλες λυσεις , απο την πολυ πιεση οι ανθρωποι δημιουργησαν απιστευτα εργα, προβαλλαν το ανθρωπινο, εκφραστηκαν αυθεντικα, εκαναν ρηξεις με το κατεστημενο,,,βλεπε προσφατο παραδειγμα ισλανδιας,,εκτος απο αυτο οι ανθρωποι υπο πιεση οπως λες βεβαια εγιναν και ρατσιστες και βιαστες ψυχων και συνειδησεων,, θα επιτρεψουμε κατι τετοιο στον πιεσμενο μας εαυτο?

Link to comment
Share on other sites

Από πότε η λογοκρισία υπάρχει στην Ελλάδα; Έχει περάσει κάποιος νόμος που επιτρέπει τη λογοκρισία; Μήπως νωσταλγούμε τον κακαρθυσμό, ή την λογοκρισία της ΕΣΣΔ;

Αν διαβάζαμε την Κυριακή σε μία έγκριτη εφημερίδα ένα ρατσιστικό άρθρο της κυρίας, τότε θα έπρεπε να τιμωρηθεί ή θα μιλούσαμε για ελευθερία του τύπου;

Πού είναι ο Βολταίρος;

Όποιος λογοκρίνει κάποιον ρατσιστή, δεν γίνεται ο ίδιος ρατσιστής;

Γιατί δεν έχει υποστεί καμία τιμωρία η κ. Παπαρήγα που σε ομιλία της στη Βουλή ζήτησε ανυπακοή στο Σύνταγμα;

 

Γιατί είναι ρατσιτστικός ένας γεωγραφικός προσδιορισμός;

Η διαφήμιση με τον Πιου δεν είναι ρατσιστική διαφήμιση;

Το ανέκδοτο που κυκλοφορεί με τον Άκη και τα υποβρύχια και την πισίνα του Κορυδαλλού δεν είναι ρατσιστικό;

 

Πολύ φοβάμαι ότι τα δημοκρατικά μας αισθήματα δεν είναι τόσο δημοκρατικά...το ίδιο ρατσισμός είναι οι φραστικές απειλές κατά της δημοκρατίας από αριστερούς κύκλους, με τις απειλές της άκρας δεξιάς κατά των μεταναστών.

 

η διαφωνια μου ειναι οτι βαση νομου οι ρατσιστικες θεσεις που προκαλουν το δημοσιο αισθημα πρεπει να απαγορευονται με σχετικες νομοθεσιες, οποιος δημοσια τοποθετειται ετσι βλαπτει την κοινωνια και την ομαλη συνυπαρξη των ανθρωπων και πρεπει να εχει να κανει με τον νομο οπως και η ιδρυση τετοιων κομματων πρεπει να απαγορευθει,,,αφου η παιδεια μας δεν φτανει για να απορριψουμε το νοσηρο και να προβαλλουμε το δημοκρτατικο, να απαγορευτουν δια νομου

Link to comment
Share on other sites

Από πότε η λογοκρισία υπάρχει στην Ελλάδα; Έχει περάσει κάποιος νόμος που επιτρέπει τη λογοκρισία; Μήπως νωσταλγούμε τον κακαρθυσμό, ή την λογοκρισία της ΕΣΣΔ;

 

 

Γιατί θεωρείται ρατσιστικό ένα ανέκδοτο για τα κουνούπια του Νείλου και τους αφρικανούς, αλλά δεν θεωρείται το ίδιο ρατσιστικό από την κοινωνία μας ένα ανέκδοτο για τις ξανθιές, τους Ποντιους, τους Λαρισαίους κτλ;

 

Γιατί ανεχόμαστε το σλόγκαν "Μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι"; Δεν είναι ρατσισμός κατά των αστυνομικών;( άνθρωποι είναι και αυτοί).

Η βλασφημία, δεν είναι ρατσισμός κατά των Χριστιανών; Γιατί αυτό το ανεχόμαστε;

 

Εδώ μου έχει πει κάτοικος της Καλαμάτας, ότι οι Βορειοελλαδίτες δεν είναι και τόσο Έλληνες, και εμάς μας μάραναν τα κουνούπια!!!

 

Πολύ φοβάμαι ότι τα δημοκρατικά μας αισθήματα δεν είναι τόσο δημοκρατικά...

 

Συμφωνώ απολύτως!Και στο κάτω κάτω στο τουιτερ το γραψε η κοπέλα δεν το ανήρτησε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης!!Σε λίγο δεν θα χουμε να φάμε, ο ρατσισμός μας μάρανε!!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απολύτως!Και στο κάτω κάτω στο τουιτερ το γραψε η κοπέλα δεν το ανήρτησε στην Εφημερίδα της Κυβέρνησης!!Σε λίγο δεν θα χουμε να φάμε, ο ρατσισμός μας μάρανε!!

 

ελα ντε, στο τουιτερ το εγραψε, ποιος το διαβασε?

οσο για το τελευταιο τι ωραια να μην εχουμε να φαμε και να κλωτσοπατινιαζομαστε ταυτοχρονα, η απολυτη ζουγκλα

Link to comment
Share on other sites

η διαφωνια μου ειναι οτι βαση νομου οι ρατσιστικες θεσεις που προκαλουν το δημοσιο αισθημα πρεπει να απαγορευονται με σχετικες νομοθεσιες, οποιος δημοσια τοποθετειται ετσι βλαπτει την κοινωνια και την ομαλη συνυπαρξη των ανθρωπων και πρεπει να εχει να κανει με τον νομο οπως και η ιδρυση τετοιων κομματων πρεπει να απαγορευθει,,,αφου η παιδεια μας δεν φτανει για να απορριψουμε το νοσηρο και να προβαλλουμε το δημοκρτατικο, να απαγορευτουν δια νομου

 

υπάρχει νόμος που να απαγορεύει ανέκδοτα στο tweeter; Υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την δημοσίευση καθαρά ρατσιστικού άρθρου;

 

Ας μην είμαστε υποκριτές. Η χειρότερη μορφή ρατσισμού είναι η λογοκρισία.

Θέλουμε λοιπόν δημοκρατία ή ρατσισμό; Αν θέλουμε το 1ο, τότε θα πρέπει να προασπίζουμε την ελευθερία της έκφρασης, μέχρι το βαθμό που δεν καταλύεται η δική μας ελευθερία. Το συγκεκριμένο tweet δεν κατέλυσε την ελευθερία κανενός.

Αν θέλουμε όμως τη λογοκρισία, τότε σε τι διαφέρουμε από την Αλβανία του Χάτζα ή τις ΗΠΑ του Μακαρθυ;

 

 

Ας θυμηθούμε λίγο το Βολταίρο και ας σκεφτούμε μετά πόσο ρατσιστές είμαστε όταν βάζουμε την ταμπέλα "ρατσιστικό" σε ότι δεν μας βρίσκει σύμφωνους:

 

«Μπορεί να μην συμφωνώ με ό,τι υποστηρίζεις. Μα θα υπερασπίσω μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να διατυπώνεις ελεύθερα τις απόψεις σου.»

 

«Ονομάζω ελευθερία το να μπορώ ανεμπόδιστα να σκέπτομαι ή να μην σκέπτομαι για κάτι, να κινούμαι ή να στέκομαι, σύμφωνα με την εκλογή του πνεύματός μου.»

Link to comment
Share on other sites

ελα ντε, στο τουιτερ το εγραψε, ποιος το διαβασε?

οσο για το τελευταιο τι ωραια να μην εχουμε να φαμε και να κλωτσοπατινιαζομαστε ταυτοχρονα, η απολυτη ζουγκλα

το τουίτερ είναι κάτι προσωπικό και παντελώς ανεπίσημο. Επίσης όντως δεν θα χουμε να φάμε και αντί να κάνει κάποιος κάτι γι αυτό κάποιοι ασχολούνται με αφρικανούς, κουνούπια κ άλλες μ......ς.....και ο νοών νοείτω...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...