Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ρατσιστικό σχόλιο ( τι εστί ρατσισμός?)


Recommended Posts

 

είναι λάθος να πρέπει να πω σε αξιολόγους φίλους μου απο την αμερική με πτυχία και γνώσεις και ευρώπη που εχουν αφρικανικη καταγωγή, οτι μην τολμήσουν μονοι τους ναπάνε στο κέντρο της αθήνας (Ακουσον!) καθώς κινδυνεύουν εξαιτίας του χρώματος του δέρματός τους.

 

1. Από μόνη σου κινείσαι ρατσιστικά, θεωρώντας ότι οι Αφρικανοί έχουν μαύρο δέρμα. Προφανώς δεν ξέρεις ότι υπάρχουν Αφρικανοί με γαλανά μάτια και χαρακτηριστικά Βορειο-ευρωπαίου. Εσύ μόνη σου κάνεις αναγωγή ενός απλού γεωγραφικού προσδιορισμου σε φυλετικό προσδιορισμό.

2. Το να κρίνεις κάποιον ώς ρατσιστή γιατί δεν σε κάνει και εσένα ρατσιστή;

3. Η δημοκρατία δεν ισχύει για τους ρατσιστές;

4. Γιατί δεν μας ενοχλεί το τσαντόρ και το ξύλο που τρώνε οι γυναίκες στα μουσουλμανικά κράτη;

5. Γιατί δεν είναι ρατσισμός το να βλασφημήσεις;

6. Γιατί δεν είναι ρατσισμός το να λογοκρίνεις;

7. Γιατί είναι ρατσισμός η βλακεία που γράφει κάποιος στο tweeter αλλά δεν είναι ρατσισμός το να δηλώνεις από το βήμα της βουλής ότι θέλεις κατάλυση του πολιτεύματος;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 496
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

η διαφωνια μου ειναι οτι βαση νομου οι ρατσιστικες θεσεις που προκαλουν το δημοσιο αισθημα πρεπει να απαγορευονται με σχετικες νομοθεσιες, οποιος δημοσια τοποθετειται ετσι βλαπτει την κοινωνια και την ομαλη συνυπαρξη των ανθρωπων και πρεπει να εχει να κανει με τον νομο οπως και η ιδρυση τετοιων κομματων πρεπει να απαγορευθει,,,αφου η παιδεια μας δεν φτανει για να απορριψουμε το νοσηρο και να προβαλλουμε το δημοκρτατικο, να απαγορευτουν δια νομου

 

 

Αχχ... Ποσο πολυ μου θυμιζεις την κατακριταια Χουντα!

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει νόμος που να απαγορεύει ανέκδοτα στο tweeter; Υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την δημοσίευση καθαρά ρατσιστικού άρθρου;

 

Ας μην είμαστε υποκριτές. Η χειρότερη μορφή ρατσισμού είναι η λογοκρισία.

Θέλουμε λοιπόν δημοκρατία ή ρατσισμό; Αν θέλουμε το 1ο, τότε θα πρέπει να προασπίζουμε την ελευθερία της έκφρασης, μέχρι το βαθμό που δεν καταλύεται η δική μας ελευθερία. Το συγκεκριμένο tweet δεν κατέλυσε την ελευθερία κανενός.

Αν θέλουμε όμως τη λογοκρισία, τότε σε τι διαφέρουμε από την Αλβανία του Χάτζα ή τις ΗΠΑ του Μακαρθυ;

 

 

Ας θυμηθούμε λίγο το Βολταίρο και ας σκεφτούμε μετά πόσο ρατσιστές είμαστε όταν βάζουμε την ταμπέλα "ρατσιστικό" σε ότι δεν μας βρίσκει σύμφωνους:

 

«Μπορεί να μην συμφωνώ με ό,τι υποστηρίζεις. Μα θα υπερασπίσω μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου να διατυπώνεις ελεύθερα τις απόψεις σου.»

 

«Ονομάζω ελευθερία το να μπορώ ανεμπόδιστα να σκέπτομαι ή να μην σκέπτομαι για κάτι, να κινούμαι ή να στέκομαι, σύμφωνα με την εκλογή του πνεύματός μου.»

 

Εδω σε βρισκει συμφωνο κοτζαμ Βολταιρος! Εμεις θα διαφωνισουμε?

Μαζι σου!

Link to comment
Share on other sites

Η αθλήτρια αυτή είχε ελπίδες για διάκριση ή, ακόμα καλύτερα, για μετάλλιο? Αν ναι κακώς την απέβαλαν από την ομάδα

Μηπως εδω θα έπρεπε να εστιάσουμε; Γιατι νομιζω πως είχε.Πολλα παιζονται πισω απο τις πλατες μας αλλα εμεις ασχολουμαστε με τα κουνουπια.

Α, μηπως πρεπει να τους αλλαξουμε και ονομα μην προσβληθεί ο Νείλος;

Link to comment
Share on other sites

Διάβασες πιο πάνω γιατί το έκανα αυτό?

Τον ότι τον έθιξα για το χρώμα του δέρματός του είναι όντως ρατσιστικό, δεν κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου.

 

Με διαολόστειλε σε άπταιστα Ελληνικά επειδή του είπα 3-4 φόρες ΟΧΙ, δεν θέλω να μου καθαρίσεις τον παρπρίζ του αυτοκινήτου μου.

 

Κι εγώ νευρίασα (βγήκα από τα ρούχα μου στην κυριολεξία) και τον χτύπησα εκεί που πόναγε!

 

Fair enough? Ένα ρατσιστικό σχόλιο πάνω στα νεύρα σου δεν σε κάνει ρατσιστή.

 

Καθόλου fair. Θα ήταν, αν του έλεγες και εσυ να πάει στο αγυριστο και ακομα παραπέρα. Δε σου εβρισε την εθνικότητα ή χρωμα σου. ΑΡΑ ειναι ρατσιστικο. Και γιατι δηλ. λες οτι τον χτυπησες εκει που πόναγε; Ειναι πονος να εισαι μαυρος; ΠΙΟ ρατσιστικο απο αυτο δεν υπαρχει.Και δεν μπορει να λέγεσαι στιγμιαιος ρατσιστης οπως λέμε στιγμιαίος καφες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από πότε η λογοκρισία υπάρχει στην Ελλάδα;απο παντα. Τον τελευταιο καιρο παραεγινε ομως το κακο

Έχει περάσει κάποιος νόμος που επιτρέπει τη λογοκρισία; γιατι γινονται πολλα βαση νομου στην Ελλαδα?

Μήπως νωσταλγούμε τον κακαρθυσμό, ή την λογοκρισία της ΕΣΣΔ; Δεν εισαι αριστερος?:P Τωρα θα βγεις χρυσαυγιτης

Αν διαβάζαμε την Κυριακή σε μία έγκριτη εφημερίδα ένα ρατσιστικό άρθρο της κυρίας, τότε θα έπρεπε να τιμωρηθεί ή θα μιλούσαμε για ελευθερία του τύπου; Αναλογα για το αν η εφημεριδα ηταν ο Ριζοσπαστης η η απογευματινη

Πού είναι ο Βολταίρος; καμια αρχη του ευρωπαικου διαφωτισμου δεν διαφωτιζει τις μερες μας πλεον

Όποιος λογοκρίνει κάποιον ρατσιστή, δεν γίνεται ο ίδιος ρατσιστής; ιδιος αλλα δεν το παραδεχεται

Γιατί δεν έχει υποστεί καμία τιμωρία η κ. Παπαρήγα που σε ομιλία της στη Βουλή ζήτησε ανυπακοή στο Σύνταγμα; αυτη εχει βουλευτικη ασυλια. Αυτην που ειχε και ο Ακης τοσα χρονια.

Γιατί είναι ρατσιτστικός ένας γεωγραφικός προσδιορισμός; δεν ειναι. Ο ρατσισμος προυποθετει 'προθεση'

Η διαφήμιση με τον Πιου δεν είναι ρατσιστική διαφήμιση; ειναι, ρωτησε και η Dalia

Το ανέκδοτο που κυκλοφορεί με τον Άκη και τα υποβρύχια και την πισίνα του Κορυδαλλού δεν είναι ρατσιστικό; η για τον εμπορικο συλλογο Κολωνακιου και την Σταματη?

Γιατί θεωρείται ρατσιστικό ένα ανέκδοτο για τα κουνούπια του Νείλου και τους αφρικανούς, αλλά δεν θεωρείται το ίδιο ρατσιστικό από την κοινωνία μας ένα ανέκδοτο για τις ξανθιές, τους Ποντιους, τους Λαρισαίους κτλ; Γιατι οι ξανθιες και οι Ποντιοι δεν ειπαν χρονια πολλα στον Κασιδιαρη

Γιατί ανεχόμαστε το σλόγκαν "Μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι"; Δεν είναι ρατσισμός κατά των αστυνομικών;( άνθρωποι είναι και αυτοί). Η το "καλος γαυρος ειναι ο τηγανητος"

Η βλασφημία, δεν είναι ρατσισμός κατά των Χριστιανών; Γιατί αυτό το ανεχόμαστε; Οι θρησκειες δεν ειναι ρατσιστικες?

Εδώ μου έχει πει κάτοικος της Καλαμάτας, ότι οι Βορειοελλαδίτες δεν είναι και τόσο Έλληνες, και εμάς μας μάραναν τα κουνούπια!!! το ιδιο λενε και οι Μακεδονες για τους υπολοιπους.

 

Πολύ φοβάμαι ότι τα δημοκρατικά μας αισθήματα δεν είναι τόσο δημοκρατικά...

Συμφωνω pκ33, χαιρομαι που σε διαβασα.

Link to comment
Share on other sites

ε

 

το εχω ξαναγραψει. καποτε πηγαινα δημοτικο και στο σχολειο επαιρνα τετραδια unicef και εκει ειχε φωτογραφίες παιδιών απο την αφρικη που οχι μονο σχολειο δεν ειχαν αλλα να φάνε. αυτά μεγάλωσαν τώρα και ψάχνουν την τύχη τους.

εάν τότε όλοι είχαν παρει τετράδια unicef (συμβολικά το εννοώ, και φυσικά για όλη την ευρώπη οχι μονο για εμας εδω) τότε αυτά τα παιδάκια σημερα

στην χώρα τους δε θα χρειαζόταν να φύγουν σε ΙΔΙΑ σκλαβοκαράβια, όπως τότε, να έρθουν εδώ.

 

 

Μηπως ζω σε διαφορετικο κόσμο; Ειναι δυνατον να πιστεύουμε τέτοια πραγματα μετα απο τοσα που γνωρίζουμε πλέον. Αν ολα τα χρηματα που δόθηκαν για την Αφρική πήγαιναν όντως εκει, Ναι σίγουρα θα ειχαν σωθεί. Αλλα αυτοι που το παιζουν σωτηρες(ολοι κατα φαντασίαν μη ρατσιστές) κανουν πανηγυρι με αυτα τα λεφτά και εμεις ζουμε στο πεμτο συννεφο.

Ποιος ειναι ρατσιστής αυτοι ή εγω που γελασα με το αστειο(γιατι περι αστειου ο λόγος)κουνουπι;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως ζω σε διαφορετικο κόσμο; Ειναι δυνατον να πιστεύουμε τέτοια πραγματα μετα απο τοσα που γνωρίζουμε πλέον. Αν ολα τα χρηματα που δόθηκαν για την Αφρική πήγαιναν όντως εκει, Ναι σίγουρα θα ειχαν σωθεί. Αλλα αυτοι που το παιζουν σωτηρες(ολοι κατα φαντασίαν μη ρατσιστές) κανουν πανηγυρι με αυτα τα λεφτά και εμεις ζουμε στο πεμτο συννεφο.

Ποιος ειναι ρατσιστής αυτοι ή εγω που γελασα με το αστειο(γιατι περι αστειου ο λόγος)κουνουπι;

 

Συμφωνώ

 

Ξέρω κοπέλα που δούλευε μέχρι πριν λίγους μήνες για ανθρωπιστικές οργανώσεις στην Αφρική και τα ξέρει από πρώτο χέρι:( Κουτόχορτο τρώμε?

 

Αλήθεια ο φασιστικός χαιρετισμός του Σάμαρανκ δεν σας έκανε εντύπωση?

Αυτόν πώς και δεν τον απέκλεισαν ποτέ από τους Ολυμπιακούς???

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι αναρωτιεμαι το εξής...

Γιατι οι περισσοτεροι από τα ατομα που γνωριζω ως φανατικοι αντιρατσιστες, (και εχω αρκετα παραδειγματα από τον κυκλο μου και οχι μονο), καποια στιγμη, επάνω στα νευρα τους, ή επάνω στον φοβο τους, ή οταν προκειται για την ζωη τους ή την ζωη αυτων που αγαπάνε, τους ξεφευγουν διαφορα μικρα μεν, ρατσιστικα δε, σχολια, για τα οποια, μετα (εαν τους τα επισημανεις) λενε συνηθως "Εαν το ειπα αυτο, τοτε δεν ειναι σωστο... Λαθος μου" Ποσες φορες εχω ακουσει αυτην την ατακα απο ατομα που υπερασπιζονται, συχνα με σπαθι, σε συζητησεις τα δικαιωματα των αλλοδαπων, την ισοτητα, το "ολοι ανθρωποι ειμαστε", κλπ

Ποσες φορες....

Η Harlow, προς τιμην της, το παραδεχτηκε...

Τωρα, θα ζητησω την βοηθεια ενος ψυχολογου (εαν υπαρχει αναμεσα μας) να μας πει τι σημαινει αυτο... Εγώ απο τα λιγα που εχω διαβασει, χωρις να ειμαι ψυχολογος στο επαγγελμα, βγαζω το συμπερασμα οτι σε καποιες τετοιες στιγμες, οπως επισις και επάνω στο μεθυσι, βγαζουμε τον πραγματικο ανθρωπο που κρυβουμε μεσα μας, και τις πραγματικες μας σκεψεις....

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάλι αναρωτιεμαι το εξής...

Γιατι οι περισσοτεροι από τα ατομα που γνωριζω ως φανατικους αντιρατσιστες, (και εχω αρκετα παραδειγματα από τον κυκλο μου και οχι μονο), καποια στιγμη, επάνω στα νευρα τους, ή επάνω στον φοβο τους, ή οταν προκειται για την ζωη τους ή την ζωη αυτων που αγαπάνε, τους ξεφευγουν διαφορα μικρα μεν, ρατσιστικα σχολια, για τα οποια, μετα (εαν τους τα επισημανεις)λενε συνηθως "εαν το ειπα αυτο, τοτε δεν ειναι σωστο... Λαθος μου" Ποσες φορες εχω ακουσει αυτην την ατακα απο ατομα που υπερασπιζονται, συχνα με σπαθι, σε συζητησεις τα δικαιωματα των αλλοδαπων, την ισοτητα, το"ολοι ανθρωποι ειμαστε", κλπ

Ποσες φορες....

Η Harlow, προς τιμην της, το παραδεχτηκε...

Τωρα, θα ζητησω την βοηθεια ενος ψυχολογου (εαν υπεαρχει αναμεσα μας) να μας πει τι σημαινει αυτο... Εγώ απο τα λιγα που εχω διαβασει, χωρις να ειμαι ψυχολογος στο επαγγελμα, βγαζω το συμπερασμα οτι σε καποιες τετοιες στιγμες, οπως επισις και επάνω στο μεθυσι, βγαζουμε τον πραγματικο ανθρωπο που κρυβουμε μεσα μας, και τις πραγματικες μας σκεψεις....

 

Φαντάσου τι πρέπει να πει ο ψυχολόγος σε αυτούς που λένε "δεν θέλω να είμαι ρατσιστής κατά βάθος, αλλά θα με αναγκάσουν να γίνω"!

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φαντάσου τι πρέπει να πει ο ψυχολόγος σε αυτούς που λένε "δεν θέλω να είμαι ρατσιστής κατά βάθος, αλλά θα με αναγκάσουν να γίνω"!

 

Διαφωνεις, στο οτι το περιβαλλον που ζουμε, τα βιωματα μας, τα ήθη και τα εθιμα του τοπου μας, οι παρεες μας, τα πάντα γυρω μας επιρρεαζουν τον τροπο σκεψης μας, και καθοριζουν σχεδον αποκλειστικα αυτα, τον τροπο που σκεφτομαστε?

Οι πραξεις ελεγχονται. Οι σκεψεις ομως οχι. Η σκεψη ειναι ελευθερη και δρα ανεξαρτητα απο τον δρομο που εσυ θελεις να της δωσεις...

Μπορεις να κανεις κατι για το οποιο δεν συμφωνεις, απλως και μονο επειδη πρεπει. Δεν μπορεις ομως να σκεφτεις/νιωσεις κατι εαν στο επιβαλλουν...

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεις ομως να σκεφτεις/νιωσεις κατι εαν στο επιβαλλουν...

 

Αυτό λέω κι εγώ, αν το έχεις μέσα σου να μην γελάς εις βάρος των πιο αδύναμων και να μην κρίνεις τους άλλους με βάση την καταγωγή τους, δεν μπορεί κανείς να σε αναγκάσει ξαφνικά να συμφωνείς με τα μανιφέστα της ΧΑ... κάτι πρέπει να προϋπάρχει για να αρχίσεις να σκέφτεσαι ότι θα μπορούσες ποτέ να συμφωνήσεις με τέτοιου είδους ιδέες...

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αυτό λέω κι εγώ, αν το έχεις μέσα σου να μην γελάς εις βάρος των πιο αδύναμων και να μην κρίνεις τους άλλους με βάση την καταγωγή τους, δεν μπορεί κανείς να σε αναγκάσει ξαφνικά να συμφωνείς με τα μανιφέστα της ΧΑ... κάτι πρέπει να προϋπάρχει για να αρχίσεις να σκέφτεσαι ότι θα μπορούσες ποτέ να συμφωνήσεις με τέτοιου είδους ιδέες...

 

Και ποιος σου ειπε οτι εχω γελασει ποτε με τους αδυναμους, ή με αυτο το χαζο αστειο, ή γενικα οτι συμπεριφερομαι ασχημα σε καποιες ομαδες ανθρωπων... Ισα-ισα. Ποτε δεν εχω αποκαλεσει στην ζωη μου καποιον "μαυρο", "χοντρο", κλπ

Αυτο που με ενοχλει ειναι αυτη η υποκρισια που βλεπω γυρω μου απο τους ανθρωπους... Στην αρχη, πολλοι, το παιζουν αντιρατσιστες. Μολις καταλαβουν οτι εσυ δεν υποκρινεσαι, αρχιζουν και λενε το τι πραγματικα πιστευουν.... Υποκρισια

Link to comment
Share on other sites

Και ποιος σου ειπε οτι εχω γελασει ποτε με τους αδυναμους, ή με αυτο το χαζο αστειο, ή γενικα οτι συμπεριφερομαι ασχημα σε καποιες ομαδες ανθρωπων... Ισα-ισα. Ποτε δεν εχω αποκαλεσει στην ζωη μου καποιον "μαυρο", "χοντρο", κλπ

Αυτο που με ενοχλει ειναι αυτη η υποκρισια που βλεπω γυρω μου απο τους ανθρωπους... Στην αρχη, πολλοι, το παιζουν αντιρατσιστες. Μολις καταλαβουν οτι εσυ δεν υποκρινεσαι, αρχιζουν και λενε το τι πραγματικα πιστευουν.... Υποκρισια

 

Δεν μιλάω για σένα, μιλάω γενικά.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ρατσιστης δεν γινεσαι ρε παιδια αν εχεις μεγαλωσει με αρχες που σου εμαθαν να σεβεσαι τη διαφορετικοτητα. Ο,τι και να σου κανει ο αλλος, δεν γινεσαι.

Ακομη και αν προσωπικα σε πειραξει συγκεκριμενη φυλη, (πχ ρομα μια που αναφερθηκε) θα γινεις ισως επιφυλακτικος αλλα οχι ρατσιστης. Επιφυλακτικοτερος με ολλους ομως οχι μονο με τη φυλη.

Πιστευω πως ρατσισμος ειναι "βαρια" λεξη. Δεν ειναι ουτε η επιφυλλαξη ουτε ακομη και η ξενοφοβια (που επισης για εμενα ειναι αρνητικη)

Στο Βικιπαιδεια λεει:

"με την θεωρία αυτή υποστηρίζουν ότι η φυλή με συγκεκριμένα (ανώτερα) εξωτερικά ή ανθρωπολογικά χαρακτηριστικά, έχει το δικαίωμα να θεωρεί εαυτόν της ανώτερη από τις άλλες."

"Γενικά ο ρατσισμός θεωρείται κάτι περισσότερο από τη φυλετική προκατάληψη (race prejudice)."

http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A1%CE%B1%CF%84%CF%83%CE%B9%CF%83%CE%BC%CF%8C%CF%82

Το να ενοχλειται απο το μεταναστευτικο προβλημα ο κοσμος δεν ειναι ρατσισμος. Ειναι ιδιο με το να ενοχλειται απο την οικονομικη εξαθλιωση, την μη δωρεαν παιδεια, την εγκληματικοτητα κλπ. Ειναι "προβληματα" αυτα που επηρρεαζουν τη ζωη μας.

Αληθινα ρατσιστες λοιπον δεν πιστευω οτι ειμαστε εμεις οι Ελληνες. Καχυποπτοι με ολους τους λαους αλλα και με τους ιδιους τους Ελληνες ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με τον ρατσισμο εχω τεραστιο προβλημα, οι λογοι ειναι ευνοητοι! Εχω κανει μικτο γαμο, εχω κορη με ασιατικα χαρακτηριστικα, οταν βλεπω τετοιες ιδεολογιες, το ενστικτο της αυτοσυντηρησης μου λεει να αρχισω να κοπαναω.

 

Αλλα αυτο που μου την δινει περισσοτερο απο τον ρατσισμο, ειναι η ηλιθιοτητα (που παει χερι χερι με τον ρατσισμο, γιατι αραγε?), και το σχολιο της συγκεγκριμενης νεαρας, (που εγω το βαζω στοιχημα θα την δουμε υποψ.βουλευτη σε επομενες εκλογες) ηταν απο καθαρη ηλιθιοτητα. Και δη, η ηλιθιοτητα της ηταν τεραστιων διαστασεων γιατι εκπροσωπουσε την χωρα της οταν την εκανε. Καλως και τιμωρηθηκε, αλλα πιστευω οτι ο τροπος που τιμωρηθηκε ηταν λιγουλακι αυστηρος περαν του δεοντος.

 

Ρατσισμος ειναι οποιαδηποτε συμπεριφορα η οποια στοχο εχει καποιο ατομο ή ομαδα ατομων με διαφορετικα χαρακτηριστικα απο τον γενικο πληθυσμο, βασει καταγωγης, χρωματος, σεξ. προσανατολισμου, θρησκ.πεποιθησεων, σωματικης ικανοτητας, ψυχολογικης ωριμοτητας ή αλλων χαρακτηριστικων.

Link to comment
Share on other sites

Κι έλεγα κι εγώ, για τα μέτρα που τελικά αποφάσισαν τέτοια εμμονή με την Παπαχρήστου?

Άντε καλορίζικα, άρχισαν να σκάνε τα πρώτα κρούσματα ντόπινγκ της ολυμπιακής μας ομάδας. Χονδροκούκης σωστά?

 

Όπως κι αν μας φαίνεται το σχόλιο, όποια η άποψη του καθενός, οι κανονισμοί είναι σαφέστατοι. Ορθώς έμεινε εκτός η εν λόγω αθλήτρια. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να τα συζητάμε μεταξύ μας και να γεμίζουμε το θέμα.

 

Βλέπω κανείς δεν διάβασε τον παρακάτω κανονισμό της ΔΟΕ για την χρήση social media από τους αθλητές.

http://www.olympic.org/Documents/Various/MODERATION-GUIDELINES-FOR-SOCIAL-FINAL.pdf

στη μέση της πρώτης σελίδας είναι...με τον τίτλο RACISM.

Link to comment
Share on other sites

Κι έλεγα κι εγώ, για τα μέτρα που τελικά αποφάσισαν τέτοια εμμονή με την Παπαχρήστου?

Άντε καλορίζικα, άρχισαν να σκάνε τα πρώτα κρούσματα ντόπινγκ της ολυμπιακής μας ομάδας. Χονδροκούκης σωστά?

 

Όπως κι αν μας φαίνεται το σχόλιο, όποια η άποψη του καθενός, οι κανονισμοί είναι σαφέστατοι. Ορθώς έμεινε εκτός η εν λόγω αθλήτρια. Όλα τα υπόλοιπα είναι για να τα συζητάμε μεταξύ μας και να γεμίζουμε το θέμα.

 

Βλέπω κανείς δεν διάβασε τον παρακάτω κανονισμό της ΔΟΕ για την χρήση social media από τους αθλητές.

http://www.olympic.org/Documents/Various/MODERATION-GUIDELINES-FOR-SOCIAL-FINAL.pdf

στη μέση της πρώτης σελίδας είναι...με τον τίτλο RACISM.

 

Το έβαλα κι εγώ παραπάνω, αλλά φωνή βοώντος εν τη ερήμω :-D:grin:

 

όσο για το ντόπινγκ, κάνει εκείνες τις μακρινές αθώες εποχές με τον Πύρρο Δήμα, την Πατουλίδου, το Μελισσανίδη και τους υπόλοιπους να περιφέρονται δαφνοστεφανωμένοι και χιλιάδες κόσμου να τους επευφημεί να μοιάζουν με κωμωδία.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα τα περισσότερα από τα σχόλια,όχι όλα.Θα πω ότι συμφωνώ 100% με την Κυρία Στυλιανάκη.Το σχόλιο ήταν ρατσιστικό.Μπορεί να μην το καταλαβαίνουν όλοι αλλά ήταν.Θεωρώ απαράδεκτη την συμπεριφορά της,σε καμιά περίπτωση δεν συνάδει με συμπεριφορά αθλήτριας που εκπροσωπεί μια χώρα σε αγώνα με έγχρωμους αθλητές.Ως ενήλικη κοπέλα νομίζω ξέρει ότι κάποια πράγματα δεν μπορούν να αποτελούν αντικείμενο αστεϊσμού επομένως γράφοντας κάτι τέτοιο έπρεπε να είναι έτοιμη να δεχτεί τις συνέπειες όποιες και αν ήταν.

Link to comment
Share on other sites

υπάρχει νόμος που να απαγορεύει ανέκδοτα στο tweeter; Υπάρχει νόμος που να απαγορεύει την δημοσίευση καθαρά ρατσιστικού άρθρου;

 

Λυπάμαι που θα στο χαλάσω αλλά ΝΑΙ, υπάρχει τέτοιος νόμος και χρονολογείτε από το 1979.

 

αντιρατσιστικός νόμος 927 /1979

 

 

Άρθρο 1

 

1. Όστις δημοσίως, είτε προφορικώς, είτε δια του τύπου ή δια γραπτών κειμένων ή εικονογραφήσεων ή παντός ετέρου μέσου εκ προθέσεως προτρέπει εις πράξεις ή ενεργείας δυναμένας να προκαλέσουν διακρίσεις, μίσος ή βίαν κατά προσώπων ή ομάδος προσώπων εκ μόνου του λόγου της φυλετικής ή εθνικής καταγωγής των, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι δύο ετών ή με χρηματικήν ποινήν ή και δια αμφοτέρων των ποινών τούτων.

2. Δια των εν παραγράφω 1 ποινών τιμωρείται και όστις (συστήνει) ή συμμετέχει εις οργανώσεις, αι οποίαι επιδιώκουν οργανωμένην προπαγάνδα ή δραστηριότητας πάσης μορφής (οδηγώντας) εις φυλετικάς διακρίσεις.

 

Άρθρο 2

 

Όστις δημοσίως είτε προφορικώς είτε δια του τύπου ή δια γραπτών κειμένων ή εικονογραφήσεων ή παντός ετέρου μέσου, εκφράζει ιδέας προσβλητικάς κατά προσώπου ή ομάδος προσώπων λόγω της φυλετικής ή εθνικής καταγωγής των, τιμωρείται με φυλάκιση μέχρις ενός έτους ή χρηματικήν ποινήν ή και δια αμφοτέρων των ποινών τούτων.

(εδω παει το μερικοι κακομοιρηδες ταλειπωροι κλπ κλπ ο κατακαιρους εχουν γραψει διαφοροι ....)

Αρθρο 3

 

Δια φυλακίσεως μέχρι ενός έτους ή δια χρηματικής ποινής η δια αμφοτέρων των ποινών τούτων τιμωρείται όστις κατʼ επάγγελμα προμηθεύων αγαθά ή προσφέρων υπηρεσίας αρνείται εις τινά την παροχήν τούτων, μόνον λόγω της φυλετικής ή εθνικής καταγωγής αυτού ή εξαρτά την παροχήν από όρον αναγόμενον εις την φυλετικήν ή εθνικήν καταγωγή τινός.

 

Αρθρο 4

 

Επί των κατά τον παρόντα νόμον εγκλημάτων η δίωξης χωρεί μόνον επί εγκλήσει.

 

Άρθρο 5

 

Η ισχύς του παρόντος άρχεται από της δημοσιεύσεώς του δια της Εφημερίδος της Κυβερνήσεως.

Ο παρών νόμος ψηφισθείας από της Βουλής και παρ' Ημών...δημοσιευθείτο δια της Εφημερίδος της Κυβερνήσεως και (εκτελεσθήτω) ως νόμος του Κράτους.

 

Εν Αθήναις τη 22 Ιουνίου 1979

 

Ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας

Κωνσταντίνος Δ. Τσάτσος

 

Οι υπουργοί

Γεώργιος Σταμάτης-Δικαιοσύνης

Γεώργιος Ράλλης-Εξωτερικών

 

Εθεωρήθη και ετέθη η μεγάλη του Κράτους σφραγίς.

 

Εν Αθήναις τη 25 Ιουνίου 1979.

 

 

Όπως υπάρχουν και γραπτές οδηγίες από την ΔΟΕ για την συμμετοχή των αθλητών στα social media

Βλέπω κανείς δεν διάβασε τον παρακάτω κανονισμό της ΔΟΕ για την χρήση social media από τους αθλητές.

http://www.olympic.org/Documents/Var...CIAL-FINAL.pdf

στη μέση της πρώτης σελίδας είναι...με τον τίτλο RACISM.

 

Όπως και υπάρχει νόμος ενάντια της βλασφημίας και αν σου κάνουν μήνυση για βλασφημία δεν μπορεί να ανακληθεί μια τέτοια μήνυση (πάω στοίχημα ότι δεν το'ξερες):-P

 

Όπως επίσης υπάρχει και νόμος που επιτρέπει τις εκτρώσεις.

 

Τουλάχιστον όταν σχολιάζεις κάτι ψάξε λίγο τους νόμους για να ξέρεις να συμμετέχεις σε συζητήσεις με επιχειρήματα και όχι μόνο με απόψεις.

 

 

 

Η διαφήμιση με τον Πιου δεν είναι ρατσιστική διαφήμιση;

Η διαφήμιση με τον Πίου σχολιάζει τα κακώς κείμενα του Ελληνικού ποδοσφαίρου τις μίζες και τους εκβιασμούς από τους μεγαλοπαράγοντες και όχι τους ίδιους τους αθλητές.

θα μπορούσα να την πω και δυσφημιστική για τους Έλληνες ποδοσφαιριστές γιατί δείχνει την προτίμηση των "μεγαλοπαραγόντων" στους "εισαγόμενους" αθλητές έναντι του "ντόπιου" δικού μας "υλικού"

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Από πότε η λογοκρισία υπάρχει στην Ελλάδα; Έχει περάσει κάποιος νόμος που επιτρέπει τη λογοκρισία; Μήπως νωσταλγούμε τον κακαρθυσμό, ή την λογοκρισία της ΕΣΣΔ;

Αν διαβάζαμε την Κυριακή σε μία έγκριτη εφημερίδα ένα ρατσιστικό άρθρο της κυρίας, τότε θα έπρεπε να τιμωρηθεί ή θα μιλούσαμε για ελευθερία του τύπου;

Πού είναι ο Βολταίρος;

Όποιος λογοκρίνει κάποιον ρατσιστή, δεν γίνεται ο ίδιος ρατσιστής;

Γιατί δεν έχει υποστεί καμία τιμωρία η κ. Παπαρήγα που σε ομιλία της στη Βουλή ζήτησε ανυπακοή στο Σύνταγμα;

 

Γιατί είναι ρατσιτστικός ένας γεωγραφικός προσδιορισμός;

Η διαφήμιση με τον Πιου δεν είναι ρατσιστική διαφήμιση;

Το ανέκδοτο που κυκλοφορεί με τον Άκη και τα υποβρύχια και την πισίνα του Κορυδαλλού δεν είναι ρατσιστικό;

 

Γιατί θεωρείται ρατσιστικό ένα ανέκδοτο για τα κουνούπια του Νείλου και τους αφρικανούς, αλλά δεν θεωρείται το ίδιο ρατσιστικό από την κοινωνία μας ένα ανέκδοτο για τις ξανθιές, τους Ποντιους, τους Λαρισαίους κτλ;

 

Γιατί ανεχόμαστε το σλόγκαν "Μπάτσοι, γουρούνια, δολοφόνοι"; Δεν είναι ρατσισμός κατά των αστυνομικών;( άνθρωποι είναι και αυτοί).

Η βλασφημία, δεν είναι ρατσισμός κατά των Χριστιανών; Γιατί αυτό το ανεχόμαστε;

 

Εδώ μου έχει πει κάτοικος της Καλαμάτας, ότι οι Βορειοελλαδίτες δεν είναι και τόσο Έλληνες, και εμάς μας μάραναν τα κουνούπια!!!

 

Πολύ φοβάμαι ότι τα δημοκρατικά μας αισθήματα δεν είναι τόσο δημοκρατικά...

Επιτελους!Η κοινη λογικη δεν χαθηκε ακομα:P:p
Link to comment
Share on other sites

 

Η Harlow, προς τιμην της, το παραδεχτηκε...

Τωρα, θα ζητησω την βοηθεια ενος ψυχολογου (εαν υπαρχει αναμεσα μας) να μας πει τι σημαινει αυτο... Εγώ απο τα λιγα που εχω διαβασει, χωρις να ειμαι ψυχολογος στο επαγγελμα, βγαζω το συμπερασμα οτι σε καποιες τετοιες στιγμες, οπως επισις και επάνω στο μεθυσι, βγαζουμε τον πραγματικο ανθρωπο που κρυβουμε μεσα μας, και τις πραγματικες μας σκεψεις....

 

Έχω απαντήσει πάνω σε αυτό

 

 

Όπως επίσης πάνω στα νεύρα σου κάνεις λάθη για τα οποία αργότερα μετανιώνεις.

Αν ήθελα να το παίξω υπεράνω εδώ μέσα δεν θα παραδεχόμουν ποτέ ότι είπα κάποιον σκυλάραπα.

 

Όπως έχω παραδεχτεί ότι έχω σηκώσει χέρι 2 φορές στο παιδί μου πράγμα το οποίο και θεωρώ κακοποίηση ενώ άλλοι οχι.

Τι να υποθέσω δηλαδή?

Ότι στ'αλήθεια μου βγαίνει ότι είμαι τύπος που κακοποιεί παιδιά?:lol:

 

Απλά θεωρώ ότι είμαι τύπος που κάνει λάθη πάνω στα νεύρα του και μεγαλώνοντας προσπαθώ να κοντρολάρω αυτό το άσχημο σημείο του χαρακτήρα μου που λέγεται "νεύρα" και να μην τα επαναλάβω.

 

Επίσης

Καθόλου fair. Θα ήταν, αν του έλεγες και εσυ να πάει στο αγυριστο και ακομα παραπέρα. Δε σου εβρισε την εθνικότητα ή χρωμα σου. ΑΡΑ ειναι ρατσιστικο. Και γιατι δηλ. λες οτι τον χτυπησες εκει που πόναγε; Ειναι πονος να εισαι μαυρος; ΠΙΟ ρατσιστικο απο αυτο δεν υπαρχει.Και δεν μπορει να λέγεσαι στιγμιαιος ρατσιστης οπως λέμε στιγμιαίος καφες.

Το Fair enough το έλεγα ειρωνικά.........εννοείται ότι ήταν χτύπημα κάτω από τη ζώνη.

Ένα από τα ελαττώματα του χαρακτήρα μου όταν νευριάζω πολύ.

Κι ένα προτέρημα του χαρακτήρα μου (από τα λίγα που έχω-πιστεύω) είναι ότι αναγνωρίζω τα λάθη μου και προσπαθώ να μην τα επαναλάβω

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν έχει υποστεί καμία τιμωρία η κ. Παπαρήγα που σε ομιλία της στη Βουλή ζήτησε ανυπακοή στο Σύνταγμα;

Η κα Παπαρήγα όταν μιλάει εκπροσωπεί το κόμμα της και όχι όλους τους Έλληνες. Όσο για το αν τιμωρήθηκε, τα ποσοστά του κόμματός της τα λένε όλα...

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι, θα ήθελα αληθινα να μάθω πού ακριβώς υπάρχουν αυτοί οι Αφρικάνοι με τα γαλανά μάτια και τα βορειοευρωπαϊκά χαρακτηριστικά, που ανέφερε ο pkk33 παραπάνω.

Για το θέμα, πιστεύω ότι οφείλεται γενικά μια υπακοή στους κανονισμούς των Ολυμπιακών αγώνων -και σε όλους τους κανονισμούς θα έλεγα- την οποία όμως οι Ελληνες δυσκολευόμαστε να δείξουμε διότι τα τελευταία (τουλάχιστον) 30 χρόνια η βασική αρχή ανατροφής μας ήταν αυτή του "έλα μωρέ..." "σιγά μη μας βρουν/πιάσουν/καταλάβουν/τιμωρήσουν" "εδώ είναι Ελλάδα", "όταν εμείς (?)χτίζαμε την Ακρόπολη οι άλλοι ακόμα ζούσαν στα δέντρα" και άλλα τέτοια ηθικοπλαστικά. Πιστευω επίσης ότι οι "ρατσιστές", εκτός των δηλωμένων, δεν το ξερουν καν ότι είναι ρατσιστές, πιστευουν μάλιστα ότι δεν είναι και σίγουρα δεν θα ήταν ρατσιστές αν άδειαζε η Αθήνα από τους ξένους. Οπως είπε και η μάνα μου όταν της παρουσίασα τον άντρα μου : "Καλοί οι Αφρικάνοι, να τους βοηθήσουμε, να τους δώσουμε ρούχα, λεφτά, αλλά όχι να τους βάλουμε και σπίτι μας" :)

Υπάρχει λοιπον ο ρατσισμός αλλά θέλει την ευκαιρία για να εκδηλωθεί, κάτι σαν τον έρπη, θα έλεγα :)

Πέρα όμως από το αν είναι ρατσιστικό ή όχι κάτι που είπε/έγραψε/έκανε κάποιο δημόσιο-κυρίως-πρόσωπο, συμφωνώ απόλυτα με το να τιμωρείται όταν παραβαίνει τους κανόνες.

 

Υ.Γ Το "σκυλάραπα" απαράδεκτο

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι, θα ήθελα αληθινα να μάθω πού ακριβώς υπάρχουν αυτοί οι Αφρικάνοι με τα γαλανά μάτια και τα βορειοευρωπαϊκά χαρακτηριστικά, που ανέφερε ο pkk33 παραπάνω.

 

Είναι οι απόγονοι των Ολλανδών που πήγαν στην Νότια Αφρική πριν από 300 περίπου χρόνια. Μιλάνε μία τοπική διάλεκτο, τους λένε Africaners, και μέχρι πριν από μερικά χρόνια είχαν το καθεστός του Απαρχαϊντ στην Ν. Αφρική. Ρατσισταράδες, αλλά δεν παύουν να είναι Αφρικανοί.

 

Επίσης, για όσους συμφωνούν με την λογοκρισία και την τιμωρία χωρίς απολογία της αθλήτριας: Ποιά η συμπεριφορά σας απέναντυ στους χοντρούς και τις χοντρές; Φέρεστε σε έναν χοντρό με τον ίδιο ακριβώς τρόπο που φέρεστε σε έναν όμορφο άντρα;

Ή αντίστοιχα για τους άντρες: ΘΑ φερθείτε το ίδιο καλά σε μία χοντρή που θα έρθει να εξυπηρετήσετε, με μία δίμετρη ξανθιά με γαλανά μάτια;

Αν ναι μπράβο σας. Αν όχι είστε ρατσιστές. Τόσο απλά. Συνεπώς μην κρίνετε έτσι εύκολα και μην μιλάτε έτσι εύκολα για ρατσισμό.

 

Όσο για τις μαμάδες: Αφήνετε τα παιδιά σας (γνήσια Ελληνάκια από την κουρτζούβαλη με τον παππού τον Αρβανίτη) να παίζουν με Αλβανάκια, Βουλγαράκια κτλ στην παιδική χαρά; Αν ναι μπράβο σας! Αν όχι, είστε ρατσίστριες χειρότερες από την Παπαχρήστου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...