Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
irene1984,πως τα καταφερε ο συζυγος σου να κοψει τον ομφαλιο λωρο?θα ηθελα να μαθαινα τον τροπο...

πεπικα μου απλα με συζητηση και κατανοηση.καποιες φορες και με καβγαδες αλλα βγηκε αποτελεσμα.ειδε και καποια πραγματα που εκανε η μαμα του που παλιοτερα δεν τους εδινε σημασια και σιγα σιγα πηρε χαμπαρι καποια πραγματα.το δικο μου οπλο ηταν οτι κι εγω ημουν μακρια απο τους δικους μου,γιατι παλιοτερα εμενα αθηνα και μετα ο τοτε φιλος και νυν αντρας μου ηθελε να φυγουμε απο την αθηνα και εν μια νυκτι τον ακολουθησα.οποτε λογικο νομιζω καποια στιγμη κι αυτος να καταλαβει οτι δεν γινεται να ειναι μονιμως με τη μαμα του ή να ακουει τη μαμα του.βεβαια αν δεν θελει κι ο αλλος ειναι πιο δυσκολο το θεματακι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

A!εισαι τυχερη!Εμεις μενουμε διπλα στην πεθερα απο εκει που μεναμε σε αλλο προαστειο της Αθηνας...ηθελε ο συζυγος γιατι δεν του αρεσε η πολυκατοικια και το κεντρο...ωραια..δεχτηκα...η χαζη!καλα και εκεινος ηταν επιμονος..αλλα και εγω που να φανταστω..οταν δεν ειχαμε παιδια,η την πεθερα την εβλεπα μια φορα στις 15,δουλευα κιολας,αν και διπλα δεν την επισκεπτομουν ,χωρις να δημιουργειται θεμα,ομως.Ο γιος πηγαινε συχνοτερα.Με τα παιδια,την θελει καθε μερα να απασχολει τον γιο,η κορη ειναι μωρο,την εχω εγω που δε δουλευω,οποτε καθε μερα ειναι στο σπιτι,λεει οτι δεν της πεφτει λογος για τα διαφορα,αλλα ανοιγει το στοματακι της...και ο γιος,συχνα σιγονταρει,αλλοτε της αντιτιθεται,τι νατο κανεις,ομως?Ειναι,δε,παχυς,που να παρει τον γιο να πανε παιδικη χαρα ή αλλου μονοι τους?Θελει και αλλο ατομο..αστα...και μετα θα απαιτει και σσυμπεριφορα στη μαμα του,αν δεν εχω ορεξη να ειμαι πιο ευγενικη...ουφ!μπλεξιμο,ε?Και εχω και γιο...Εισαι τυχερη,παντως...

Link to comment
Share on other sites

A!εισαι τυχερη!Εμεις μενουμε διπλα στην πεθερα απο εκει που μεναμε σε αλλο προαστειο της Αθηνας...ηθελε ο συζυγος γιατι δεν του αρεσε η πολυκατοικια και το κεντρο...ωραια..δεχτηκα...η χαζη!καλα και εκεινος ηταν επιμονος..αλλα και εγω που να φανταστω..οταν δεν ειχαμε παιδια,η την πεθερα την εβλεπα μια φορα στις 15,δουλευα κιολας,αν και διπλα δεν την επισκεπτομουν ,χωρις να δημιουργειται θεμα,ομως.Ο γιος πηγαινε συχνοτερα.Με τα παιδια,την θελει καθε μερα να απασχολει τον γιο,η κορη ειναι μωρο,την εχω εγω που δε δουλευω,οποτε καθε μερα ειναι στο σπιτι,λεει οτι δεν της πεφτει λογος για τα διαφορα,αλλα ανοιγει το στοματακι της...και ο γιος,συχνα σιγονταρει,αλλοτε της αντιτιθεται,τι νατο κανεις,ομως?Ειναι,δε,παχυς,που να παρει τον γιο να πανε παιδικη χαρα ή αλλου μονοι τους?Θελει και αλλο ατομο..αστα...και μετα θα απαιτει και σσυμπεριφορα στη μαμα του,αν δεν εχω ορεξη να ειμαι πιο ευγενικη...ουφ!μπλεξιμο,ε?Και εχω και γιο...Εισαι τυχερη,παντως...

οπως το δει κανεις:Pεχω γραψει και αλλου οτι η πεθερα μου ειναι στα 5 λεπτα αποσταση απο εμας,σχετικα κοντα.και ο αντρας μου πηγαινει σχεδον καθε μερα κ τη βλεπει και εννοειται οτι δεν εχω προβλημα με αυτο αλιμονο,μανα του ειναι.αλλου εχω θεματα και ευτυχως τα εχει δει και με στηριζει πλεον αρκετα.τωρα ο δικος σου αντρας ειναι αλλο θεμα.εαν τον ξερεις καλα ισως θα μπορουσες να βρεις το κουμπι του,αν οχι φροντισε να τον μαθεις;)κι εγω ειμαι μυστηρια αλλα ο αντρας μου που με ξερει μπορει σε 2 λεπτα να με κανει αρνακι....με την καλη εννοια.ριχνουμε και οι δυο λιγο νερο στο κρασι μας,αυτος περισσοτερο γιατι ειμαι και ελαφρως εγωιστρια...προσεξε κακομοιρα μου να γινεις καλη πεθερα και οχι σαν αυτες που διαβαζουμε και γραφουμε:P εδω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Είπα να μην ανοίξω καινουργιο θέμα.Είμαι έγκυος στο τρίτο παιδάκι μου το οποίο μας ήρθε σχετικά γρήγορα οπότε δεν πρόλαβαμε να βαφτίσουμε το δευτερο.Τώρα λέμε όταν με το καλό γεννησω να βαφτίσουμε και τα 2 μαζί.Προσπαθήσαμε να βρούμε νονους αλλά όλοι μας είπαν όχι.Μάλιστα προτειναμε να πληρωσουμε εμείς ότι έξοδα μπορούμε και πάλι μας είπαν όχι.Ρωτησαμε φίλους,γνωστούς και ακουσαμε τις πιο γελοίες δικαιολογίες.Τέλος πάντων αυτό το να θεωρεις βάρος να βαφτίσεις ένα παιδάκι δεν το έχω καταλάβει.Δηλαδή προτιμας να βλέπεις τον φίλο σου να έχει το παιδί αβαφτιστο;

Τελικά σκεφτήκαμε να βαφτίσουν η γιαγιά από την μία μεριά και ο παππούς από την άλλη τα εγγόνια τους.Ξέρετε αν γίνεται ή αν κάποιος αντιμετώπισε προβλήματα με την εκκλησία;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα να περιμένετε λίγο ακόμη να γεννήσεις Ίσως τότε σας γίνει κάποια πρόταση.

Το δεύτερο παιδάκι μου είναι σχεδόν 1 χρονών. Πόσο να περιμένουμε; Άσε που είναι πολύ ψυχοφθορο να προτείνεις σε κάποιον με όλη σου την καλή καρδιά να του εξηγείς πως δεν περιμένεις τίποτα από εκείνον παρά μία λαμπάδα το Πασχα και τελικά να σου λέει όχι.Βαρέθηκαμε να ακούμε το σε ευχαριστώ για την τιμή αλλά δεν μπορώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είπα να μην ανοίξω καινουργιο θέμα.Είμαι έγκυος στο τρίτο παιδάκι μου το οποίο μας ήρθε σχετικά γρήγορα οπότε δεν πρόλαβαμε να βαφτίσουμε το δευτερο.Τώρα λέμε όταν με το καλό γεννησω να βαφτίσουμε και τα 2 μαζί.Προσπαθήσαμε να βρούμε νονους αλλά όλοι μας είπαν όχι.Μάλιστα προτειναμε να πληρωσουμε εμείς ότι έξοδα μπορούμε και πάλι μας είπαν όχι.Ρωτησαμε φίλους,γνωστούς και ακουσαμε τις πιο γελοίες δικαιολογίες.Τέλος πάντων αυτό το να θεωρεις βάρος να βαφτίσεις ένα παιδάκι δεν το έχω καταλάβει.Δηλαδή προτιμας να βλέπεις τον φίλο σου να έχει το παιδί αβαφτιστο;

Τελικά σκεφτήκαμε να βαφτίσουν η γιαγιά από την μία μεριά και ο παππούς από την άλλη τα εγγόνια τους.Ξέρετε αν γίνεται ή αν κάποιος αντιμετώπισε προβλήματα με την εκκλησία;

 

Οχι δεν επιτρέπεται αλλα έτσι όπως ειναι η εκκλησία που άλλοι ιερείς κάνουν αλλα πράγματα καλου κακου να ρωτήσεις εκεί

Ξεφτίλα πάντως να μην βαφτίζουν παιδάκι.. Μα ειναι φίλοι αυτοί; Αν εχεις κανα καλο ιερέα να μιλησεις ρωτα τον τι προτείνει να κάνετε .. Πολλες φορές και οι ιερούς βαφτίζουν!

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς δεν το περιμέναμε τόσο δύσκολο.Μα να μην θέλεις την ευλογία;Ενταξει να καταλαβω την κριση αν και σε καποιους που προτειναμε εχουν οικονομικη ανεση αλλα δεν εχουμε απαιτησεις.Τέλος πάντων ρωτησαμε τον πατερ της ενορίας μας και ούτε και αυτός ξέρει.Θα ρωτήσει και θα μας πει είπε.Άντε να δούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσι μου. Κ θέλω τοόσο πολύ να βαπτισω ένα παιδάκι. Το θεωρώ μεγάλη ευλογία. Που μένεις?? Μακαρι να ησουν κοντα. Αυτο λεω συνεχεια στον αντρα μ ποσο πολυ θελω να βαπτισω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πάντως δε συμφωνώ...όλο κ κάποιος θα βρεθεί βρε παιδιά δε μπορεί...οι παππούδες ειναι παππούδες κ για εμένα προσωπικά ο ρόλος τους πρέπει να παραμείνει αυτός...τώρα, όσο αφορά το " μια λαμπάδα το Πάσχα", πάλι δε συμφωνώ, αλλά οκ θεωρώ ότι το λες μεταφορικά...Να σας ζήσουν τα παιδάκια σας κ με το καλό!

 

υγ: πως θα σου φαινόταν να γράψεις δυο γραμμές εδώ στο φόρουμ; Καμιά φορά δεν ξέρεις... ίσως κ να βρεθεί εδώ ο-η νονός-ά...επίσης, θα μπορούσες να το προτείνεις στο γυναικολόγο ή στη μαία σου...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε κορίτσια πολύ με συγκινησατε.Να μην έχω εσάς φίλες .Ούτε και εμένα μου αρέσει ή ιδέα να μπλεξούμε γιαγιάδες με βαφτίσεις αλλά ειλικρινά έχουμε εξαντλήσει τις επιλογές μας.Και στον γυναικολόγο όταν μας ρώτησε ποτε επιτέλους θα βαφτίσουμε το μικρούλι ειπαμε πως δεν έχουμε νονο αλλά δεν είπε τιποτα.Εντάξει από εκεί και πέρα ντραπηκαμε.Να φανταστείτε πως σκεφτήκαμε να τα βαφτίσουμε εμείς οι γονείς αλλά μας είπαν κατηγορηματικά ότι απαγορεύεται.Τελικά αναθεωρεις πολλές φιλίες οσο περνάνε τα χρονια.

όσο για την μία λαμπάδα το Πασχα θέλαμε να τονίσουμε πως δεν περιμένουμε δώρα γιορτές,γενέθλια .Μην νομίζουν πως ψάχνουμε για χορηγούς.Εμείς δόξα τον Θεό κουτσά στραβά τα παρέχουμε όλα στα παιδάκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Οι εποχές είναι δύσκολες, εκτός απ το άμεσα οικονομικό ζήτημα (γιατί ο νονός δε σκέφτεται τη λαμπάδα αλλά το σχεδόν 1.000 ευρώ που θα δώσει για βαπτιστικά, σταυρό, εκκλησία), η κατάσταση της χώρας αντί να μας ανοίξει τις αγκαλιές, τις κλείνει. Εγώ στο 2ο παιδί δεν είχα καμία πρόταση (που να μην ήμασταν και κοινωνικοί δηλαδή) αλλά αρνούμαι κατηγορηματικά να ζητήσω από κάποιον να μου βαπτίσει το παιδί. Ο νονός ζητάει να βαπτίσει, δεν του ζητείται. Δική μου άποψη. Έτσι, αρνούμενοι να περιμένουμε το μάννα εξ ουρανού και το παιδί να πάει 2 χρονών για να βαπτιστεί μήπως εμφανιστεί νονός, το βάπτισε ο αδελφός μου. Δε μου αρέσει να μπλέκονται οι ρόλοι αλλά σάμπως και εμένα που με βάπτισε άλλος, οι θείες μου κατέληγαν να φέρνουν λαμπάδες το Πάσχα...

 

Και εγώ θέλω πολύ να βαπτίσω ένα παιδάκι, το θεωρώ τόσο σημαντικό που ενώ μου λείπουν τα χρήματα για κάτι τέτοιο, θα το έκανα χωρίς να το σκεφτώ.

 

Είναι το πως ιεραρχείς τα πράγματα, πως το χεις στο μυαλό σου, τι σημαίνει για εσένα αυτός ο ρόλος, πόσο θες να δεθείς με τον άλλο κ.ο.κ.

 

Μην απελπίζεστε, θα βρείτε την καλύτερη λύση για τα παιδιά σας.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ!

 

Με το καλό το τρίτο σου παιδάκι!

 

Θα εστιάσω σε κάτι: Ψάχνετε έναν νονό και για τα δύο? Αν είναι έτσι, μήπωςαυτό είναι "ανασταλτικός" παράγοντας σε ό,τι έχει να κάνει με το κόστος της βάπτισης?

 

Για σας θα είναι μία, με ένα τραπέζι και για τα δύο, για το νονό όμως το κόστος θα είναι επί δύο...

 

Εκτός αν θα βαφτίσετε και τα δύο παιδάκια στο ίδιο μυστήριο με διαφορετικούς νονούς...

Φιλικά,

Ελίνα

Link to comment
Share on other sites

Κ εμείς σκεφτόμαστε να βαπτίσουμε σε λίγο καιρό το παιδάκι μας κ δυςτυχώς ούτε εμείς δεχτήκαμε καποια πρόταση...τέτοιες εποχές ειδικά, εννοείται ότι κ εγώ δίσταζα να το ζητήσω...τελικά, πήρα τη μεγάλη απόφαση κ η νονά δέχτηκε με μεγάλη της χαρά...κ να φανταςτείτε οτι κ οικογένεια εχει, κ δυο παιδάκια κ υποχρεώσεις πολλές...εμείς εννοείται φυςικά ότι δεν εχουμε απαιτήσεις...κ από τη μεριά μας ό,,τι μπορούμε θα κάνουμε...άλλωςτε ούτε γκλαμουριές θελουμε να κάνουμε ούτε τιποτα...μια απλή βάπτιση εχουμε σκοπό να κάνουμε, ας πούμε μια μικρή γιορτούλα, για να γιορτάςουμε το θαύμα της ζωής που μετά από πολύ καιρό, μας έστειλε ο Θεός...πολύ στενοχωριέμαι...εύχομαι να βρεθεί ο καλύτερος νονός για τα παιδάκια σας κ να ειναι πάντα δίπλα τους κ να τα αγαπά σα να ναι δικά του παιδιά...

jTRQp2.png KPxIp3.png
Link to comment
Share on other sites

Είπα να μην ανοίξω καινουργιο θέμα.Είμαι έγκυος στο τρίτο παιδάκι μου το οποίο μας ήρθε σχετικά γρήγορα οπότε δεν πρόλαβαμε να βαφτίσουμε το δευτερο.Τώρα λέμε όταν με το καλό γεννησω να βαφτίσουμε και τα 2 μαζί.Προσπαθήσαμε να βρούμε νονους αλλά όλοι μας είπαν όχι.Μάλιστα προτειναμε να πληρωσουμε εμείς ότι έξοδα μπορούμε και πάλι μας είπαν όχι.Ρωτησαμε φίλους,γνωστούς και ακουσαμε τις πιο γελοίες δικαιολογίες.Τέλος πάντων αυτό το να θεωρεις βάρος να βαφτίσεις ένα παιδάκι δεν το έχω καταλάβει.Δηλαδή προτιμας να βλέπεις τον φίλο σου να έχει το παιδί αβαφτιστο;

Τελικά σκεφτήκαμε να βαφτίσουν η γιαγιά από την μία μεριά και ο παππούς από την άλλη τα εγγόνια τους.Ξέρετε αν γίνεται ή αν κάποιος αντιμετώπισε προβλήματα με την εκκλησία;

 

Με το καλό να έρθει το μωράκι σου... ένας φίλος μου τον έχει βαπτίσει ο παππους του αλλά μιλάμε πριν 40 χρόνια .. ρώτα την Εκκλησία να σου πουνε.. από την άλλη (δεν μιλάω για εσένα) δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο να "κατηγορούμε" κάποιον γιατί δεν θέλει να αναλάβει τον ρόλο του νονού.. ο νονός δεν είναι μόνο μία λαμπάδα το Πάσχα... οπότε εγω προσωπικά καταλαβαίνω εάν κάποιος δεν θέλει... πάντως δεν νομίζω ότι υπάρχει θέμα να βαπτίσει η γιαγιά - παππούς από την στιγμή που μπορεί να βαπτίσει αδελφή κλπ.. με το καλό η βάπτιση και των 2...

Ζήτω η παιδική χαρά!!!

Link to comment
Share on other sites

Είπα να μην ανοίξω καινουργιο θέμα.Είμαι έγκυος στο τρίτο παιδάκι μου το οποίο μας ήρθε σχετικά γρήγορα οπότε δεν πρόλαβαμε να βαφτίσουμε το δευτερο.Τώρα λέμε όταν με το καλό γεννησω να βαφτίσουμε και τα 2 μαζί.Προσπαθήσαμε να βρούμε νονους αλλά όλοι μας είπαν όχι.Μάλιστα προτειναμε να πληρωσουμε εμείς ότι έξοδα μπορούμε και πάλι μας είπαν όχι.Ρωτησαμε φίλους,γνωστούς και ακουσαμε τις πιο γελοίες δικαιολογίες.Τέλος πάντων αυτό το να θεωρεις βάρος να βαφτίσεις ένα παιδάκι δεν το έχω καταλάβει.Δηλαδή προτιμας να βλέπεις τον φίλο σου να έχει το παιδί αβαφτιστο;

Τελικά σκεφτήκαμε να βαφτίσουν η γιαγιά από την μία μεριά και ο παππούς από την άλλη τα εγγόνια τους.Ξέρετε αν γίνεται ή αν κάποιος αντιμετώπισε προβλήματα με την εκκλησία;

 

να σου ζησουν τα μικρακια σου και με το καλο να ερθει και το καινουργιο μελος στην οικογενεια σας...

δεν καταλαβαινω ομως γιατι μιλας τοσο πικροχολα για οποιον δεν θελει να αναλαβει τον ρολο του νονου...οι νονοι δεν ειναι μονον για να φερνουν μια λαμπαδα το πασχα και ενα δωρο τα χριστουγεννα...ειναι πολλα παραπανω...και αν καποιος δεν θελει να αναλαβει αυτον τον ρολο,προφανως θα εχει τους λογους του οποιοι και αν ειναι αυτοι...και πρεπει να ειναι σεβαστοι,ετσι δεν ειναι??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Σωστές οι τοποθετήσεις περί νονού. Ξέχασα να αναφέρω πως παρότι δεν δεχτήκαμε πρόταση από κανέναν, δεν σκέφτηκα στιγμή να αναθεωρήσω φιλίες και διαπροσωπικές σχέσεις με κανέναν! Ο καθένας έχει τους λόγους του. Φυσικά, να σημειώσω πως δεν θέλαμε όποιον να ναι για νονό του παιδιού μας, αν ήταν έτσι θα βρίσκαμε. Όπως και δεν θέλω να γίνω νονά σε όποιο παιδι να ναι. Ο ρόλος του νονού είναι άκρως σημαντικός για να δοθεί στην τύχη. Είναι αδελφός μας και πνευματικός γονιός του παιδιού μας, ότι κι αν αυτό σημαίνει για τον καθένα.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σορυ αλλα εγω αν έβλεπα φιλη μου να πασχίζει να βρει νονό εννοείται οτι θα βοηθούσα!!! Για μένα ειναι μεσα στα καθήκοντα της φιλίας ειδικα αν η κοπέλα εχει προβλημα, δηλαδή το παιδάκι να μείνει αβαπτηστο; Ε οχι ρε παιδια!

 

Γιαννα εισαι πολυ γλυκεια κοπέλα μου! Μακαρι ολοι να ειχαν καρδιά σαν και σένα!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...