Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Όσπρια


BIZELI

Recommended Posts

Μια χαρά ειστε τοτε, η δικιά μου τσακίζει σπανακόρυζο και φακες και φασολάδα αυτα!

Φασολάκια, αρακα ουτε με σφαιρες. Μπροκολο κουνουπιδι το ετρωγε μεχρι προτινος αλλα τωρα περνάει τη φαση δεν τρωω τιποτα εκτος απο μακαρονια, πατατες και ρυζι.....

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Να ρωτησω κατι; Τα φασολακια θεωρουνται οσπρια; Όχι λαχανικα;:oops: Μ' αρεσει που ειμαι και καλη νοικοκυρα τρομαρα μου. Γιατι εγω τα φασολακια τα βαζω στο φαι του απο την αρχη των στερεων και μια χαρα τα τρωει. χθες μαλιστα φασολακια με κρεας φαγαμε. Οσπρια σημερα θα δωσω για πρωτη φορα. φακες και θα δω αντιδρασεις...

Link to comment
Share on other sites

Τα φασολακια θεωρουνται οσπρια; Όχι λαχανικα;

 

Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Ο παιδίατρος μου είπε ότι μπορώ να της δίνω όλα τα καλοκαιρινά φαγητά για να δοκιμάζει επειδή είναι πιο ελαφρά (λίγο με το δάκτυλο και χωρίς αλάτι). Όσπρια μετά το χρόνο. Μπορεί να της δώσω λίγο για να δω την αντίδρασή της. Τα φασολάκια τα προτιμάμε τώρα το καλοκαίρι.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω κατι; Τα φασολακια θεωρουνται οσπρια; Όχι λαχανικα;:oops: Μ' αρεσει που ειμαι και καλη νοικοκυρα τρομαρα μου. Γιατι εγω τα φασολακια τα βαζω στο φαι του απο την αρχη των στερεων και μια χαρα τα τρωει. χθες μαλιστα φασολακια με κρεας φαγαμε. Οσπρια σημερα θα δωσω για πρωτη φορα. φακες και θα δω αντιδρασεις...

 

Κι εγώ την ίδια απορία έχω. Ο παιδίατρος μου είπε ότι μπορώ να της δίνω όλα τα καλοκαιρινά φαγητά για να δοκιμάζει επειδή είναι πιο ελαφρά (λίγο με το δάκτυλο και χωρίς αλάτι). Όσπρια μετά το χρόνο. Μπορεί να της δώσω λίγο για να δω την αντίδρασή της. Τα φασολάκια τα προτιμάμε τώρα το καλοκαίρι.

 

http://agronomist.gr/Beans.pdf

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλαμαρακι ευχαριστουμε για το αρθρο. Αρα θεωρειται λαχανικο, οποτε αφοβα η ακταναλωση.

 

Με τις φακες αποτυχαμε (οχι εντελως γιατι εφαγε τη μιση ποσοτητα), παρα την πατατα και το καροτο. Τον ενοχλει η φλουδα. Και αλλη μια αφορα που του εδωσα φασολι να φαει δεν το μπορουσε απο τη φλουδα. Σιγα σιγα θα συνηθισει. Παντως δεν εβγαλε εξανθηματα κτλ. Αλλα του εκατσε λιγο βαρια στο στομαχι:?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα,μας εκανε ο παιδιατρος εισαγωγη τα οσπρια στο φαγητο της μπεμπας!η μικρουλα ειναι 11 μηνων,η απορια ειναι πως θα γινει αυτο,δηλ θα βαλω τα οσπρια μεσα στη κρεατολαχανοσουπα η σαν ξεχωριστη τροφη!αν εχετε καποιες συνταγες βοηθηστε!!:)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Δηλαδή αν κάνω φακές με ρύζι βράζω πρώτα τιε φακές και μετά προσθέτω το ρύζι και τα αλέθω τελικά;;;;;

 

Είμαστε 8,5 μηνών. Όλα αλεσμένα τα τρώμε.

 

βρασε πρωτα τις φακες για κανα τεταρτακι και μετα ριξε ρυζακι και μαγειρεψε για κανα 20λεπτο ακομα σε σιγανη φωτια για να χυλωσει και λιγακι (αν βαλεις δηλαδη 2 φλιτζανια φακη να βρασει ας πουμε.... βαλε ενα φλυτζανι ρυζι)

οσο αφορα το αλεσμα εγω θα το περναγα ελαφρως απο το μουλτι για να μην γινει νιανια αλλα το μωρακι σου μπορει να τα θελει πολτο!περι ορεξεως δεν παιρνω θεση!:P:p αλλα οχι και καθολου αλεσμα μην μας παθει και τιποτα!

Link to comment
Share on other sites

βρασε πρωτα τις φακες για κανα τεταρτακι και μετα ριξε ρυζακι και μαγειρεψε για κανα 20λεπτο ακομα σε σιγανη φωτια για να χυλωσει και λιγακι (αν βαλεις δηλαδη 2 φλιτζανια φακη να βρασει ας πουμε.... βαλε ενα φλυτζανι ρυζι)

οσο αφορα το αλεσμα εγω θα το περναγα ελαφρως απο το μουλτι για να μην γινει νιανια αλλα το μωρακι σου μπορει να τα θελει πολτο!περι ορεξεως δεν παιρνω θεση!:P:p αλλα οχι και καθολου αλεσμα μην μας παθει και τιποτα!

 

 

Για να πετύχω 350 - 400 γρ να βάλω 1 φλυτζάνι του τσαγιού φακές και μισό ρύζι;

 

Λοιπόν σας λέω την διαδικασία και να μου πείτε αν κάνω λάθος.

 

Βράζω τις φακές 5', πετάω το πρώτο νερό.

Βάζω καινούργιο και τις αφήνω να βράσουν μαζί με τη σάλτσα και το κρεμμύδι (τα οποία έχω αλέσει στο multi - την ντομάτα την έχω ξεφλουδίσει), βάζω και ένα καροτάκι.

 

Μετά από 15-20' θα ρίξω και το ρύζι.

 

Κρατάω ζουμί μήπως το απορροφήσει όλο το ρύζι;

 

Και όλα αυτά τα αλέθω στο multi αφού βάλω ωμό λάδι.

 

Σωστά;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για να πετύχω 350 - 400 γρ να βάλω 1 φλυτζάνι του τσαγιού φακές και μισό ρύζι;

 

Λοιπόν σας λέω την διαδικασία και να μου πείτε αν κάνω λάθος.

 

Βράζω τις φακές 5', πετάω το πρώτο νερό.

Βάζω καινούργιο και τις αφήνω να βράσουν μαζί με τη σάλτσα και το κρεμμύδι (τα οποία έχω αλέσει στο multi - την ντομάτα την έχω ξεφλουδίσει), βάζω και ένα καροτάκι.

 

Μετά από 15-20' θα ρίξω και το ρύζι.

 

Κρατάω ζουμί μήπως το απορροφήσει όλο το ρύζι;

 

Και όλα αυτά τα αλέθω στο multi αφού βάλω ωμό λάδι.

 

Σωστά;;;

 

Έτσι ακριβώς τις μαγειρεύω κι εγώ, μια φορά αντί για ρύζι έβαλα πατάτα και της άρεσε περισσότερο! Α! Βάζω και λίγο πράσο και γίνεται πιο νόστιμο.

0mthp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμείς είμαστε 9.5 περίπου και τρώμε φακόρυζο όπως μας είπε η γιατρός μας εδώ και 3 βδομάδες (1 φορά την εβδομάδα δηλαδή). Αλλά τις κάνω με ντομάτα και βάζω και σέλινο ή σπανάκι και καρότο, πατάτα και κολοκύθα. Ότι της αρέσει δηλαδή...

 

Φασολάδα λογικά θα μας ξεκινήσει σήμερα που έχουμε ραντεβού...Μπορείτε να μου πείτε πως θα τα φτιάξω; Ντρέπομαι να ρωτήσω τη γιατρό. Θέλω να είναι 400 γρ περίπου, πόσα φασόλια να βάλω...;;;;

Link to comment
Share on other sites

Εμείς είμαστε 9.5 περίπου και τρώμε φακόρυζο όπως μας είπε η γιατρός μας εδώ και 3 βδομάδες (1 φορά την εβδομάδα δηλαδή). Αλλά τις κάνω με ντομάτα και βάζω και σέλινο ή σπανάκι και καρότο, πατάτα και κολοκύθα. Ότι της αρέσει δηλαδή...

 

Φασολάδα λογικά θα μας ξεκινήσει σήμερα που έχουμε ραντεβού...Μπορείτε να μου πείτε πως θα τα φτιάξω; Ντρέπομαι να ρωτήσω τη γιατρό. Θέλω να είναι 400 γρ περίπου, πόσα φασόλια να βάλω...;;;;

 

 

εγω τα οσπρια τα μαγειρευω κανονικα οπως τα τρωμε εμεις.....και προς το τελος πριν βαλω αλατι και πιπερι βγαζω ενα πιατακι για την μπεμπα, μερικες φορες τις τα δινω χωρις να τα αλεσω στο μουλτι π.χ το καροτο το λιωνω με πιρουνι, τις φακες ολοκληρες,τις πατατες κομματακια.

για να μην κουραζεσαι πολυ με το φαγητο του μωρου μπορεις να το κανεις οπως το κανω και εγω δηλαδη μαγειρευω κανονικα για ολη την οικογενεια (συμφωνα βεβαια και με το προγραμμα του μωρου,οσπρια λαδερα, ψαρι, κοτοπουλο,μοσχαρακι) και πριν αλατισω βγαζω την μεριδα του μωρου....αν ειναι μοσχαροσουπα τοτε τα αλεθω στο μουλτι για να τα φαει ολα μαζι.....

καθε μερα ολο και περισσοτερες εκπληξεις....

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...
On 19/11/2021 at 2:47 ΜΜ, Sophians1 είπε:

Φακες με φετα;;

Αργα το ειδα,αλλα οποια μανουλα δε το γνωρίζει, δεν ειναι καλος συνδιασμος

Γενικως ο,τι εχει σιδηρο (οσπρια, κρεας, σπανακι κλπ) καλο ειναι να μην συνδυαζεται με γαλακτοκομικα γιατι το ασβεστιο "δεσμευει" το σιδηρο και δεν μπορει να απορροφηθει απο τον οργανισμο.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Γενικως ο,τι εχει σιδηρο (οσπρια, κρεας σπανακι κλπ) καλο ειναι να μην συνδυαζεται με γαλακτοκομικα γιατι το ασβεστιο "δεσμευει" το σιδηρο δεν μπορει να απορροφηθει απο τον οργανισμο.

To έχω διαβάσει! Σκέψου όμως πόσο τρελό είναι, όλοι νομίζω έχουμε συνδυάσει ότι η σπανακόπιτα περιέχει φέτα.. ή ότι με τα λαδερά ή τα όσπρια τρώμε φέτα κλπ

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, irin said:

To έχω διαβάσει! Σκέψου όμως πόσο τρελό είναι, όλοι νομίζω έχουμε συνδυάσει ότι η σπανακόπιτα περιέχει φέτα.. ή ότι με τα λαδερά ή τα όσπρια τρώμε φέτα κλπ

Πράγματι αυτό ισχύει, τα συνδυάζουμε έτσι, όμως και εγώ γνωρίζω αυτό που λέει η σεντιρ. εμέις τις φακές τις τρώμε με αυγό βραστό.. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 34 λεπτά , irin είπε:

To έχω διαβάσει! Σκέψου όμως πόσο τρελό είναι, όλοι νομίζω έχουμε συνδυάσει ότι η σπανακόπιτα περιέχει φέτα.. ή ότι με τα λαδερά ή τα όσπρια τρώμε φέτα κλπ

Γευστικα ταιριαζουν ναι. Εμεις για να τα απολαυσουμε οπως παλια τα τρωμε και μια φορα με τυρι :wink:

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 42 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Γευστικα ταιριαζουν ναι. Εμεις για να τα απολαυσουμε οπως παλια τα τρωμε και μια φορα με τυρι :wink:

 

πρίν από 47 λεπτά , kotsifikos είπε:

Πράγματι αυτό ισχύει, τα συνδυάζουμε έτσι, όμως και εγώ γνωρίζω αυτό που λέει η σεντιρ. εμέις τις φακές τις τρώμε με αυγό βραστό.. 

Κι εγώ έχω κόψει τη φέτα ως συνοδευτικό στις φακές, τρώμε ελιές και ψωμί. Σπανακόπιτα που μας αρέσει πολύ τρώμε σπάνια, οπότε...ας έχει και φέτα, δεν πειράζει!

Link to comment
Share on other sites

Το ασβέστιο εμποδίζει την απορρόφηση του σιδήρου που προέρχεται από πηγές όπως φακές και σπανάκι οπότε καλό είναι να μην τα συνδυάζουμε. Βέβαια κι εμείς τρώμε σπανακοτυρόπιτα. Ο αιμικός σίδηρος (π.χ. από το μοσχάρι) δεν επηρεάζεται τόσο από την κατανάλωση γαλακτοκομικών. Η βιταμίνη C ενισχύει την απορρόφηση του σιδήρου, π.χ. μετά την κατανάλωση τροφών με σιδήρου προσωπικά πίνω χυμό πορτοκάλι, ή προσθέτω λεμόνι στο φαγητό ή συνοδεύω με σαλάτα με πιπεριές, για παράδειγμα.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης ο μη αιμικός σίδηρος δεν απορροφάται τόσο εύκολα όσο αυτός από το κρέας, οπότε δεν είναι βασική πηγή σιδήρου το σπανάκι και τα όσπρια.

Η σπανακοτυρόπιτα εξάλλου δεν είναι και κύριο γεύμα...

Εγώ τρώω λιγη φέτα με ρεβύθια και φασολάδα, με φακές ποτέ. Ο άντρας μου δεν τρώει τίποτα χωρίς φέτα, οπότε βάζει μπολική και στις φακές. Στο σπανακόρυζο βάζω καμιά φορά λίγη φέτα, ανάλογα με την όρεξή μου. Στο παιδί όμως δεν δίνουμε τυρί γενικά με το φαγητό, το τρώει σε άλλες ώρες εκτός αν το ζητήσει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 36 λεπτά , Έσπερος είπε:

Επίσης ο μη αιμικός σίδηρος δεν απορροφάται τόσο εύκολα όσο αυτός από το κρέας, οπότε δεν είναι βασική πηγή σιδήρου το σπανάκι και τα όσπρια.

Η σπανακοτυρόπιτα εξάλλου δεν είναι και κύριο γεύμα...

Εγώ τρώω λιγη φέτα με ρεβύθια και φασολάδα, με φακές ποτέ. Ο άντρας μου δεν τρώει τίποτα χωρίς φέτα, οπότε βάζει μπολική και στις φακές. Στο σπανακόρυζο βάζω καμιά φορά λίγη φέτα, ανάλογα με την όρεξή μου. Στο παιδί όμως δεν δίνουμε τυρί γενικά με το φαγητό, το τρώει σε άλλες ώρες εκτός αν το ζητήσει. 

Μια χαρα γευμα ειναι η σπανακοτυροπιτα!!!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , irin είπε:

Μια χαρα γευμα ειναι η σπανακοτυροπιτα!!!

Συμφωνώ! Για μένα και το παιδί μια χαρά γεύμα είναι η σπανακοτυρόπιτα. Ο σύζυγος σίγουρα θέλει και συνοδευτικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...