Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μαρία σε παρακαλώ αν θες δωσε μου τα στοιχεια του φωτογραφου σου!

Το ηξερα οτι εδω στην περιοχη μου εχουμε μεγαλες διαφορες στην τιμη (μας χρεωνουν και τα ενοικια τους και τη φημη τους βλεπεις) αλλα δεν περιμενα και τετοια διαφορα!!

Κλεισαμε στην Αγ. Άννα, 27 Ιουνίου!:D:D

Ευτυχως δεν ειχα κανενα προβλημα με την ημερομηνια. Τωρα αρχιζουν τα δυσκολα λοιπον!!

Για τα δωρα εχεις δικιο...αν δεν ειναι πολυ πολυ κοντινος σου ανθρωπος ο αλλος κατι το προσωπικο ειναι δυσκολο και επιφοβο..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Σε 2 εβδομάδες είναι η βάπτιση της μικρής μου και αν και παρήγγειλα μπομπονιέρες αγχώθηκα γιατί προσκαλέσαμε προφορικά καμμια 10 άτομα επιπλέον και φοβάμαι μήπως δεν μου φτάσουν. Θα ήθελα να ρωτήσω εσείς πόσες μπομπο και γλυκά παραγγείλατε παραπάνω σε σχέση με τους καλεσμένους σας για να σας φτάσουν?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

φοβάμαι μήπως δεν μου φτάσουν.

 

Γλυκά είχα παραγγείλει 10% λιγότερα από τους καλεσμένους και μπομπονιέρες λίγο παραπάνω από τους καλεσμένους διότι ήθελα να κρατήσω 2-3 και να στείλω κάποιες σε όσους ήταν εκτός.

Πάντα έχεις ένα 10-20% απώλειες ανάλογα με τον αριθμό των καλεσμένων. Ειδικά στις βαφτίσεις όλο και κάποιο παιδάκι έχει ίωση, κάποιοι είναι ήδη διακοπές, κάτι απρόοπτο τέλος πάντων.

Ο μόνος τρόπος για να βεβαιωθείς ότι δεν θα πάρει κάποιος πάνω από μία μπομπονιέρα και σου ληφθούν είναι να τις μοιράσεις εσύ η ίδια (με τη νονά για βοήθεια) μετά που θα καθήσει ο κόσμος στο τραπέζι (και όχι στη χαιρετούρα στο τέλος του μυστηρίου).

Tip1: Μην δώσεις στα μωρά.

Tip2: Μην δώσεις για όσα μέλη της καλεσμένης οικογένειας δεν ήρθαν.

Tip3: Όποιος σου ζητήσει δεύτερη μπομπο πες ευγενικά: "πολύ ευχαρίστως, μόλις τις μοιράσουμε όλες θα επανέρθω". Σκας ένα χαμόγελο σαν να μην τρέχει τίποτα και όλα μέλι-γάλα.:wink:

Αργότερα μπορείς να δώσεις έξτρα παραγγελία και να στείλεις σε όσους δεν πήραν ή δεν ήρθαν.

Link to comment
Share on other sites

Αν και είχα κάνει απόλυτη καταγραφή των καλεσμένων (έναν-έναν μιλάμε) είχα παραγγείλει ακόμα περισσότερες για να δώσουν και οι γονείς μας όπου ήθελαν. Και γι αυτό και από το άγχος μου. Έτσι και παρα-δώσαμε και έχουν μείνει ενθύμιο.

Γλυκά υποτίθεται ότι τα κάναμε ίσα-ίσα αλλά τρώγαμε 3 οικογένειες 15 μέρες...

Όλα καλά θα πάνε, μην αγχώνεσαι!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κυριες της τεχνολογίας, παρακαλώ τα φώτα σας!!!!

Θέλω να φτιαξω μόνη μου τις προσκλήσεις στο word με τη βοήθεια της ζωγραφικής. Εχω βάλει τις ζωγραφιές που θέλω και τώρα θέλω να τοποθετήσω το κείμενο πάνω απο τις ζωγραφιες. Εχω φτιαξει το κείμενο στο word αλλα οταν το κανω αντιγραφή κ επικόλληση στη ζωγραφική και το τοποθετώ πάνω στη ζωγραφιά φαίνεται άσπρο απο κάτωκαι όχο οι ζωγραφιές. Σε μία προσπάθεια μου το κατάφερα αλλα δεν θυμάμαι τι είχα κανει διαφορετικά!!!!Τι πρεπει να κανω????

Link to comment
Share on other sites

Το να τις μοιράσω εγώ δεν γίνεται αφού δεν θα κάνουμε τραπέζι. Οπότε επαφίωμαι στα κοριτσάκια που θα βάλω να μην δώσουν διπλές. Κι εγώ θέλω να κρατήσω κανα 2-3 για ενθύμιο. Και σήμερα που ξαναμέτρησα τους πιο πιθανούς να έρθουν καλεσμένους βγαίνουν ακριβώς 5 μπομπονιέρες επιπλέον εαν δεν έρθουν κάποια άτομα που γνωρίζω.

Ελπίζω να φτάσουν για όλους

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια,περασα απο το καταστημα ef amore ή eflam

και ενω μου έλεγαν τιμές οταν μου έδειχνα τα ρουχαλάκια στο τέλος οταν τους ζήτησα να τα μου τα γράψουν σ ενα χαρτι, μου είπαν οτι αυτες οι τιμές που μου ειχαν αναφέρει ειναι χωρις ΦΠΑ γιατι ειναι καταστημα χονδρικής και οτι πρεπει να προσθέσω το φπα, μου φάνηκε ύποπτο γιατι δεν εχει αναφερθεί ποτε κατι τετοιο στο forum.επίσης τα παπουτσια που ειναι ετοιμα μου είπαν 70 ευρω + φπα, ενω το κουτι εγραφε επανω 78 λανική και σε αλλο καταστημα τα ειχα βρει παλι 78 ευρω. Επισης στο site τους εχει το φορεμα 120 ευρω (δεν αναφέρει τιποτα για φπα) και στο καταστημα για το ιδιο μου ειπε 190 +φπα. Οσες μανουλες εχετε ψωνισει απο εκει, σας ελεγαν τις τιμες χωρις το φπα ή με κοροιδεψαν? Επίσης για το συγκεκριμένο κατάστημα πρόσφατα είχαν αφιερωθει 1-2 σελίδες¨"διαμάχης" μεταξυ των μελών του forum. Εαν καποια μανούλα θυμάται σε ποια θεματική ενότητα και σε ποια σελίδα ειναι, σας παρακαλώ να με ενημερώσει να τα ξαναδιαβάσω....

Link to comment
Share on other sites

Κυριες της τεχνολογίας, παρακαλώ τα φώτα σας!!!!

Θέλω να φτιαξω μόνη μου τις προσκλήσεις στο word με τη βοήθεια της ζωγραφικής. Εχω βάλει τις ζωγραφιές που θέλω και τώρα θέλω να τοποθετήσω το κείμενο πάνω απο τις ζωγραφιες. Εχω φτιαξει το κείμενο στο word αλλα οταν το κανω αντιγραφή κ επικόλληση στη ζωγραφική και το τοποθετώ πάνω στη ζωγραφιά φαίνεται άσπρο απο κάτωκαι όχο οι ζωγραφιές. Σε μία προσπάθεια μου το κατάφερα αλλα δεν θυμάμαι τι είχα κανει διαφορετικά!!!!Τι πρεπει να κανω????

Για να βάλεις το κείμενο πάνω στις φωτό θα πάρεις το εργαλείο ΠΛΑΙΣΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟΥ απ' τη ΣΧΕΔΙΑΣΗ. Μέσα στο πλαίσιο που θα σου βγάλει θα γράψεις το κείμενο,θα φτιάξεις και τη γραμματοσειρά-χρώμα-μέγεθος και μπορείς να το μεταφέρεις σε όποιο σημείο του εγγράφου θες. Έπειτα πάνω σ' αυτό το πλαίσιο θα κάνεις διπλό κλικ και θα σου εμφανίσει τη ΜΟΡΦΟΠΟΙΗΣΗ ΠΛΑΙΣΙΟΥ. Εκεί θα επιλέξεις ΧΩΡΙΣ ΓΕΜΙΣΜΑ και ΧΩΡΙΣ ΓΡΑΜΜΗ. Είσαι έτοιμη!

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, ψάχνω πεταλούδες μεγαλούτσικες για να φτιάξω τον στολισμό της κολυμπήθρας. Θα βρω στη Ρόμβης στην Αθήνα που θα πάω για τούλια και γάζα; Ακόμα, αν ξέρετε, πείτε μου πόσο περίπου πάει το μέτρο το τούλι και η γάζα.

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια, ψάχνω πεταλούδες μεγαλούτσικες για να φτιάξω τον στολισμό της κολυμπήθρας. Θα βρω στη Ρόμβης στην Αθήνα που θα πάω για τούλια και γάζα; Ακόμα, αν ξέρετε, πείτε μου πόσο περίπου πάει το μέτρο το τούλι και η γάζα.

 

τη φθηνοτερη γαζα την πηρα απο ενα δρομο κοντα στη νικιου.μολις βρεις ενα μαγαζι που λεει 1 ευρω ολα τα υφασματα-δεν εχει γαζα- θα κανεις λιγο αρεστερα κ σε ενα δρομακι ειναι ενα μικρο μαγαζι.μου την αφησε 1.40. πολυ καλη τιμη

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε και για μας η βάπτισή μας χθες το απόγευμα. Όλα καλά αν και έκλαψε αρκετά. Το όνομά της Μιχαέλα. Μόλις ετοιμάσω τις φωτογραφίες θα τις ανεβάσω.

Ευχαριστώ όλα τα κορίτσια για τις ιδέες σας που με βοηθησαν αρκετά.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελείωσε και για μας η βάπτισή μας χθες το απόγευμα. Όλα καλά αν και έκλαψε αρκετά. Το όνομά της Μιχαέλα. Μόλις ετοιμάσω τις φωτογραφίες θα τις ανεβάσω.

Ευχαριστώ όλα τα κορίτσια για τις ιδέες σας που με βοηθησαν αρκετά.

 

Να σου ζήσει η μικρή Μιχαέλα! Καλοφώτιστη και καλότυχη εύχομαι!!:D:D:D

5dyVp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο οικονομικές μπορείς να βρείς!!! Συνήθως είναι ακριβές αυτές, αν θές να είναι τυπωμένο το κείμενο πάνω στην σοκολάτα θα πρέπει να πληρώσεις και τη μακέτα!!

Εγώ τύπωσα σε σοκολατάκια ένα μικρό κειμενάκι σαν ευχαριστήριο και μου πήρε για τη μακέτα μόνο...70 ευρώ πριν 2 χρόνια!!!!

Αν πάλι έχεις κολλήσει με τη σοκολάτα μπορείς να πάρεις απλές ΄πλάκες σοκολάτας απο το σουπερ μάρκετ να βγάλεις το χαρτί περυτιλίγματος για να δείς τις διαστάσεις και να πάρεις ένα άλλο είδος χαρτιού και να τυπώσεις το κείμενο της βάφτισης και μετά να το περιτυλίξεις με το καινούριο χαρτί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακόμα, αν ξέρετε, πείτε μου πόσο περίπου πάει το μέτρο το τούλι και η γάζα.

τουλι φθηνο εχει ελχις 0.69 λεπτα το μετρο μπες καλυτερα να δεις στο σιτε παντος εκει ειναι σιγουρα το πιο φθηνο τουλι που ξερω...:P:p για δες και εδω νομιζω εχει καλες τιμες http://www.veryniceday.gr/eshop/product.php?productid=2685&cat=268&page=1

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γνωρίζεται που θα βρω οικονομικές πλάκες σοκολάτας για πρόσκληση?

 

θες ετοιμες τυπωμενες ή απλα τις σοκολατες να το φτιαξεις μονη σου?

ειδα προσφατα προσκλητηριο κ το ειχαν κανει μονοι τους.. ειχαν παρει μικρες λακτα ειχαν βγαλει το κοκκινο κ τις ειχαν τυλιξει με το κειμενακι κ μετα τις ειχαν βαλει μεσα σε διαφανες ζελατινα δεμμενο σαν καραμελα με δυο κορδελακια σε καθε πλευρα κ στην μια πλευρα ειχαν κρεμασει κ ενα μεταλλικο καραβακι.

Πολυ ομορφο ηταν.

 

Τωρα για το αλλο που ρωτας..

εγω τα δικα μου τα εκανα ως εξης.

Πηρα τη φωτογραφια που ηθελα, την επικολλησα σε μια σελιδα κειμενου word , ανοιξα τη γραμμη εργαλειων "εικονα" κ εχει ενα κουτακι που δειχνει ενα "σκυλι μεσα σε κατι γριλιες" (ετσι μου φαινεται εμενα -αναδιπλωση κειμενου λεγεται)

Πατας αυτο βγαζει ενα πινακακι.. κ επιλεγεις το "πισω απο το κειμενο"

Και μετα πας κ γραφεις απο πανω οτι θες..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

MARIEVA

Να σου ζήσει ο νεοφώτιστος !!!

Και το όνομα αυτού???

Όλα καλά με τη βάπτιση? έκλαιγε ο μικρούλης ή ήταν ήρεμος?

Μη ξεχάσεις να μας βάλεις foto

 

Ευχαριστώ πολύυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Το όνομά του ....ΙΑΣΟΝΑΣ!

Hταν πολύ καλός, δεν έκλαψε καθόλου, λίγο νιαούρισε όταν τον έβγαλε από την κολυμπήθρα και τον άλοιφε με μύρο.

γενικά είναι καλόβολος τύπος και χαρούμενος!

Ολα ήταν πολύ όμορφα, πήγαν κατ ευχή, το μόνο μελανό σημείο ήταν ότι ο μεγάλος μου (2 ετών) έχει πυρετό από το Σάββατο και ήταν λίγο θέμα αυτό.

Χαιρόμουν μεν, είχα πολύ άγχος για τον Γιώργο δε.

Τώρα ξενυχτάμε με το σύζυγο γιατί ο πυρετός δε λέει να πέσει! sorry για το off topic!

Φωτό θα βάλω κάποιες δικές μου (σήμερα τις έβγαλα :lol:)

Και αργότερα του φωτογράφου!

 

Πότε θα βάλεις το προσκλητήριο να το δούμε?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Καλημέρα κορίτσια. Θα ήθελα να μου απαντήσετε σε κάτι.Επειδή δεν μου αρέσουν τα καλάθια για να βάλω μέσα τις μπομπονιέρες, που αλλού θα μπορούσα να τις βάλω;;;

 

 

Καλημέρα και από μένα!

Τις δικές μας μπουμπουνιέρες το μαγαζί μας τις είχε βάλει σε 2 μεγάλα τετράγωνα χάρτινα κουτιά πουά λευκό-ροζ. Το ένα κουτί ήταν λευκό με ροζ πουά και το άλλο ροζ με λευκα πουά.

Ήταν από χοντρό χαρτί ψιλογυαλιστερό (δεν έχω φωτό δυστυχώς)

Ακριβώς το ίδιο ήταν και τα 2 καλαθάκια για τα μαρτυρικά. Ηταν πολύ όμορφα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσες επίσης να πάρεις "ωραιότατα" ξύλινα καφάσια από το μανάβη της γειτονιάς σου και να τα βάψεις με λαδομπογιά ή με σπρέι στα χρώματα της βάπτισής σου.

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...