Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καφέ "η Βάφτιση!!"


administrator

Recommended Posts

Μια απλη και οικονομικη λυση για το στολισμο της κολυμπιθρας ειναι γαλαζιο τουλι 2 κοματια ,περιπου 2 μετρα το καθενα και επανω στο τουλι ανα 20 εκ. δεμενα μικρα μπουκετακια με αυτα τα μικρα μπουμπουκακια που βαζουν στο δεσιμο της μπομπονιερας .Εχουν συρματινο κοτσανακι και στερεονονται πανευκολα.Εγω το δοκιμασα και δειχνει πολυ ομορφο και σχετικα λιτο μιας και ειναι αγορι.Στα πλαγια που ειναι τα χερουλια δενεις το τουλι που περισευει και το υπολοιπο κρεμετε.Ολα μαζι στοιχιζουν 10-12 Ε.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ναι, τα ζητάνε τα μαλλιοκέφαλά τους αλλά γενικά δεν θα κάνω τίποτα παραπάνω και ελπίζω να μη μου ζητήσει πάνω από 150 ευρώ για τη γιρλάντα γιατί κάποιος θα με γδάρει...

Είναι και γνωστή μου και δεν γίνεται να τη ρωτήσω πόσο θέλει ή ενώ ήδη πήγα να μην πάω τελικά...

Άσχετο... Πήγε ο άνδρας μου σε έναν φωτογράφο σήμερα να δει τι παίζει από τιμές και με τι παροχές (τη δουλειά του την ξέρουμε). Και στη μαγική ερώτηση "τις φωτογραφίες τις δίνετε σε κανονική ανάλυση?" η απάντηση ήταν η αθλιότερη "Ε, όχι είναι πνευματική ιδιοκτησία!" Και φυσικά ο άνδρας μου απάντησε κατάλληλα..."Πνευματική σου ιδιοκτησία το δικό μου το παιδι? Όχι βέβαια..." και έφυγε

Άκου φίλε μου...

Μου φαίνεται θα πάρω έναν φίλο φωτογράφο να τραβήξει φώτο, και ο αδελφός μου κάμερα και θα φτιάξουμε μόνοι μας άλμπουμ και dvd... Αι σιχτίρ δηλαδή

 

αυτη την μλκια μας την εκανε ο φωτογραφος στο γαμο μας. δεν εδωσε φωτο ουτε σε δειγμα αλλα ουτε τα αρνητικα γιατι ειναι δικα του... λεει... και οταν ζητησα ενα cd με τις φωτο -τζαμπα φυσικα- για να τις εχω στον υπολογιστη πχ για φοντο και καλα, ξερεις τι μου εδωσε? τις φωτο μεν σε cd αλλα σε μεγεθος 128χ128... ουτε σπιρτοκουτο...

απο τοτε εχει να με δει... στη βαπτιση λοιπον και ενω μου ζητησε αλλος φωτογραφος κανα 500ρι και για καμερα, αποφασισαμε να μας βγαλουν συγγενεις φωτογραφιες -στο γαμο ειχα 3 dvd και πολλες φωτο απο συγγενεις- και αγορασαμε με λιγοτερα λεφτα καμερα και μας εμεινε κιολας! ε, μα!

και τωρα το ιδιο θα κανω...

me and my men...

Link to comment
Share on other sites

Καλέ ναι σου λέω! Θέλει 750 ευρώ για ψηφιακό άλμπουμ και 3 dvd. Ούτε μεγάλες φώτο, ούτε τίποτα άλλο. Με αναλογικό θέλει 500. Θα πω και εγώ στο φιλαράκι πάρε 200 ευρώ και τράβα φωτογραφιες (θα έρθει που θα έρθει, το χε κάνει και στο στρώσιμο του κρεββατιού από μόνος του και χωρις χρήματα) και φτιάχνουμε μόνοι μας άλμπουμ. Όσο για την κάμερα, η δική μας είναι και τελευταίας τεχνολογίας, HD και δε συμμαζεύεται. Στήσιμο στο τρίποδο εν ώρα μυστηρίου και χαιρετούρας και λίγο στο χέρι και τσουπ, έτοιμο κ αυτό. Δόξα την Παναγία άνδρας, αδελφός και μάνα είναι εξπέρ στο θέμα φώτο-βίντεο

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εφτιαξα μονη μου ενα απο σιρμα, κορδελες και χαρτινα τριανταφυλλακια. Βρηκα και μερικα τριανταφυλλακια απο οργατζα και τα εβαλα εγω κι εκει.. (το θελω για το γαμο του αδερφου μου)

 

της εφτιαξα και βραχιολακι για το χερι με τα ιδια λουλουδια ...

 

Από ότι έχω δει από αυτά που φτιάχνεις θα ήταν τέλειο. Εγώ δυστυχώς δεν...

Τα χεράκια μου δεν πιάνουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τα μικρα υπολογιζω κι εγω... αντε τα αμεσως μεγαλυτερα του 1ε.

οι βασιλικοι -και γενικα ολα τα φυτα- αν δεν πας σε ανθοπωλειο και τα παρεις απο γεωπονο κατευθειαν πχ. ειναι πολυ πιο φτηνοι.

εγω δεν ξερω αν θα κανω στολισμο στην κολυμπηθρα γιατι 1ον ζητανε τα μαλλιοκεφαλα τους για μια γιρλαντα, 2ον ειναι αγορι οποτε δεν θελω και πολλους φραμπαλαδες και 3ον μ'αρεσει αρκετα και σκετη η κολυμπηθρα χωρις στολισμο... εκτος αν η νονα κανει κατι...

 

Εγώ είπα στη νονά ότι απαγορεύεται ο στολισμός γιατί δεν θέλω να ξοδέψουν και για αυτό χρήματα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά όπου σε πιάσουν είναι. Ευτυχώς βρήκα οικονομικό φωτογράφο που θα μας δώσει και τις φωτογραφίες σε κανονική ανάλυση.

 

Έχω μια ερώτηση για τα γλυκά. Μου είπαν 1,30 ? ανά κομμάτι για προφιτερόλ ή τσιζκεικ σε χάρτινο κουτάκι με κουταλάκι. Πως σας φαίνεται σαν τιμή?

Link to comment
Share on other sites

Αν παρεις μικρα ατομικα γλυκακια σου στοιχιζει πολυ λιγοτερο.Εγω πηγα χθες και ρωτησα και διαλεξα εκλερακι τυλιγμενο με διαφανη ζελατινα (το στριβουν στα πλαγια και περισευει λιγη ζελατινα)μοιαζει με καραμελα και απο πανω κολλανε αυτοκολλητο με το ονομα του μικρου.Το ενα στοιχιζει 0,40 Ε και το ιδιο σχεδιο μπορει να γινει σχεδον σε ποιοδιποτε γλυκο(χωρις σιροπι).Εδω συνιθιζεται πολυ το εκλερακι στις βαφτισεις μεσα σε χαρτινο κουτακι με σχεδια disney αλλα στοιχιζει αλλα 0,40 Ε το κουτακι,δηλ. παει στα διπλα λεφτα.Εγω παντως το βρισκω εντελως περιτο για κατι που θα πεταχτει μετα (εννοω το κουτι)ασε που ειναι και αντιοικολογικο..!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν παρεις μικρα ατομικα γλυκακια σου στοιχιζει πολυ λιγοτερο.Εγω πηγα χθες και ρωτησα και διαλεξα εκλερακι τυλιγμενο με διαφανη ζελατινα (το στριβουν στα πλαγια και περισευει λιγη ζελατινα)μοιαζει με καραμελα και απο πανω κολλανε αυτοκολλητο με το ονομα του μικρου.Το ενα στοιχιζει 0,40 Ε και το ιδιο σχεδιο μπορει να γινει σχεδον σε ποιοδιποτε γλυκο(χωρις σιροπι).Εδω συνιθιζεται πολυ το εκλερακι στις βαφτισεις μεσα σε χαρτινο κουτακι με σχεδια disney αλλα στοιχιζει αλλα 0,40 Ε το κουτακι,δηλ. παει στα διπλα λεφτα.Εγω παντως το βρισκω εντελως περιτο για κατι που θα πεταχτει μετα (εννοω το κουτι)ασε που ειναι και αντιοικολογικο..!

 

 

Λυπαμαι που θα στην χαλασω, δουλευα χρονια σε ζαχαροπλαστειο, το εκλερακι επειδη εχει σοκο επανω, με την ζελατινα θα γινει χαλια. δυο ειναι οι εναλακτικες. Η τα παιρνεις τελευταια στιγμη η ζητας να ειναι παγωμενα ετσι ωστε μεχρι το τελος του μυστηριου να εχουν μαλακωσει!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να είναι σε κουτάκι με κοιυταλάκι γιατί άπειρες φορές έχει τύχει σε βάφτισε να προσπαθώ να κάνω τον ζογκλέρ με τσαντάκι μινιατούρα, μπομπονιέρα δική μου, μπομπονιέρα συζύγου και γλυκό που αρχίζει να λιώνει στα χέρια μου και δεν μπορώ να φάω εκείνη τη στιγμή και πρέπει να βρω και χαρτομάντιλο για τον σύζυγο που έχει αρχίσει να τρώει το γλυκό και πέφτει πάνω του κλπ.

Έτσι θέλω να είναι σε κουτάκι με κουταλάκι να το φάει ο άλλος με την ησυχία του!

 

Άλλη ερώτηση. Στο κέντρο πρέπει να κόψεις τούρτα?

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκιο babyboom. Απλά ΑΝ θες να ρίξεις το κόστος, ρώτα τιμή με το διαφανές κυπελλάκι που έχει ή ροζ ή γαλάζιο καπάκι και το ανάλογο κουταλάκι (ή διαφανές). Είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι είναι φθηνότερο απ το χάρτινο με παραστάσεις disney ή looney tunes. Προσωπικά προτιμώ τα δεύτερα κι ας κοστίσουν παραπάνω.

Όσο για την τούρτα, δεν είναι υποχρεωτικό απλά μπορείς να έχεις για να σερβίρεις και ένα γλυκό μετά το φαγητό. Εγώ θα έχω και μάλιστα θα την πάω κομμένη για πολλούς και διάφορους λόγους

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λυπαμαι που θα στην χαλασω, δουλευα χρονια σε ζαχαροπλαστειο, το εκλερακι επειδη εχει σοκο επανω, με την ζελατινα θα γινει χαλια. δυο ειναι οι εναλακτικες. Η τα παιρνεις τελευταια στιγμη η ζητας να ειναι παγωμενα ετσι ωστε μεχρι το τελος του μυστηριου να εχουν μαλακωσει!!

 

 

nathael,σ'ευχαριστω για τη συμβουλη.Το ζαχαροπλαστειο ειναι κοντα στην εκκλησια και θα πεταχτει ο πατερας μου 10 λεπτα πριν το τελος της βαφτισης

να τα φερει.Ετσι δε νομιζω να εχουμε προβλημα.

Αλωστε αυτα ειναι συμπλιρωματικα.Ειμαι στην επαρχια Χανιων και εδω το παραδοσιακο μας γλυκο ειναι το ξεροτηγανο(δεν ξερω αν γνωριζεις τι ειναι).

Απο αυτα θα εχουμε αφθονα και ειναι το καθενα σε μεγεθος οπως το πιατο της παστας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θέλω να είναι σε κουτάκι με κοιυταλάκι γιατί άπειρες φορές έχει τύχει σε βάφτισε να προσπαθώ να κάνω τον ζογκλέρ με τσαντάκι μινιατούρα, μπομπονιέρα δική μου, μπομπονιέρα συζύγου και γλυκό που αρχίζει να λιώνει στα χέρια μου και δεν μπορώ να φάω εκείνη τη στιγμή και πρέπει να βρω και χαρτομάντιλο για τον σύζυγο που έχει αρχίσει να τρώει το γλυκό και πέφτει πάνω του κλπ.

Έτσι θέλω να είναι σε κουτάκι με κουταλάκι να το φάει ο άλλος με την ησυχία του!

 

Άλλη ερώτηση. Στο κέντρο πρέπει να κόψεις τούρτα?

 

 

Πολυ ωραια ειναι η τουρτα,το μονο που δεν μ'αρεσει ειναι οταν βαζουν επανω τη φωτογραφια του νεοφωτιστου γιατι μετα που τη κοβουν ειναι καπως...

Εμεις μετα το φαγητο θα εχουμε σε ατομικο πιατο για τον καθενα ,ενα κομματι ζουμερο κεικ σοκολατα με μια μπαλα παγωτο διπλα.

Παντως σιγουρα πρεπει να προσφερεις γλυκο μετα το φαγητο.Συνηθως εχουν φυγει αρκετοι απο τους καλεσμενους μεχρι να ερθει η ωρα του γλυκου και ετσι δεν χρειαζεται να εχεις και τεραστια ποσοτητα.

 

Αντε ,με το καλο να βαπτισετε το παιδακι σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολυ ωραια ειναι η τουρτα,το μονο που δεν μ'αρεσει ειναι οταν βαζουν επανω τη φωτογραφια του νεοφωτιστου γιατι μετα που τη κοβουν ειναι καπως...

Εμεις μετα το φαγητο θα εχουμε σε ατομικο πιατο για τον καθενα ,ενα κομματι ζουμερο κεικ σοκολατα με μια μπαλα παγωτο διπλα.

Παντως σιγουρα πρεπει να προσφερεις γλυκο μετα το φαγητο.Συνηθως εχουν φυγει αρκετοι απο τους καλεσμενους μεχρι να ερθει η ωρα του γλυκου και ετσι δεν χρειαζεται να εχεις και τεραστια ποσοτητα.

 

Αντε ,με το καλο να βαπτισετε το παιδακι σας!

 

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και εσείς με το καλό!

 

Έχεις απόλυτο δίκιο babyboom. Απλά ΑΝ θες να ρίξεις το κόστος, ρώτα τιμή με το διαφανές κυπελλάκι που έχει ή ροζ ή γαλάζιο καπάκι και το ανάλογο κουταλάκι (ή διαφανές). Είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι είναι φθηνότερο απ το χάρτινο με παραστάσεις disney ή looney tunes. Προσωπικά προτιμώ τα δεύτερα κι ας κοστίσουν παραπάνω.

Όσο για την τούρτα, δεν είναι υποχρεωτικό απλά μπορείς να έχεις για να σερβίρεις και ένα γλυκό μετά το φαγητό. Εγώ θα έχω και μάλιστα θα την πάω κομμένη για πολλούς και διάφορους λόγους

 

Ίδια τιμή μου είπαν και για τα δύο κυπελλάκια παραδόξως!

Link to comment
Share on other sites

ΣΤΗ ΒΑΠΤΙΣΗ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ ΒΟΛΕΥΤΗΚΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΤΑ ΠΟΥΓΚΑΚΙΑ ΕΧΕΙ ΜΕΣΑ ΤΟ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΕΝΑ ΠΑΣΤΑΚΙ ΚΑΙ ΚΑΡΑΜΕΛΙΤΣΕΣ!!!! ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟ ΤΡΩΣ ΟΠΟΤΕ ΘΕΛΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΙΛΕΓΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΥΓΚΑΚΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ ΤΗΣ ΒΑΠΤΙΣΗΣ ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΑΝ ΣΥΝΟΛΟ!!!

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρετε πού μπορώ να προμηθευτώ κουφέτα του Χατζηγιαννάκη???

έχω κολήσει τρελλά με αυτό το κουφέτο ..

http://www.hatziyiannakis.gr/prod.php?idpr=33

κι επίσης, ξάπου άκουσα και για μια άλλη κουφετοποιοία την "Καραμάνης" στο Αιγάλεω .. τη γνωρίζει καμία σας???

μου είπανε για 9ε το κιλό ότι πουλάνε τα κουφέτα τους ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

.. κι επίσης, το άτλας-πακέτο έχει τα πιο οικονομικά κουτάκια για μπομπο ή να απευθυνθώ αλλού???

θένξ εκ των προτέρων ;)

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Κουφέτα Χατζηγιαννάκη έχει σίγουρα ο Τσακανίκας Ευριπίδου και Αθηνάς, στο κέντρο. Πάρε όμως τηλ στον Χατζηγιαννακη να σου πει ποια καταστήματα προμυθεύει στην περιοχή σου.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Πήγα προχθές να δω για στεφανάκι για τη βάφτιση της μικρής μου. Είχα σκεφτεί να δω κάτι σε φυσικά λουλούδια αλλά μετά λέω άσε μην έχουμε καμιά αλλεργία και τρέχουμε.

Πήγσ στα allouette και βλέπω ένα στεφανάκι με αποξηραμένα εκρού λουλουδια? / χορτάρια? κάτι τέλος πάντων με τιμή 55 ?!!!!!!

Πήγα στα Frattina, το ίδιο σχέδιο, ίδια τιμή.

Πήγα τελικά σε ένα μαγαζί με είδη συσκευασίας και είχε έτοιμα στεφανάκια και έδειξε στη μαμά μου πως να τα κάνουν και τα υλικά πήγαν 5 ?. Και είναι καλύτερο.

Και μου το είχε πει η Vicky (αν δεν κάνω λάθος) ότι το έφτιαξε μόνη της αλλά που να φανταστώ τέτοια τιμή!!!

Πήγα επίσης να δω για μπαλόνια. Δεν θέλω κατασκευή θέλω απλά μπαλόνια με ήλιο. 2? το ένα. Μου φαίνεται έχουν τρελαθεί!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα ειμαι σχετικα καινουρια και θα ήθελα να μπω στη παρεα σας!!!ετοιμαζω να βαφτισω τη μικρουλα μουκαι θα ηθελα να μου δωσετε καποιες ιδεες πως να φτιαξω το βιβλιο των ευχων.το θεμα της βαφτισης ειναι η χιονατη και οι 7 νανοι πως σας φαινεται;

line_m122_beg_16_time_1220414400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Πήγα προχθές να δω για στεφανάκι για τη βάφτιση της μικρής μου. Είχα σκεφτεί να δω κάτι σε φυσικά λουλούδια αλλά μετά λέω άσε μην έχουμε καμιά αλλεργία και τρέχουμε.

Πήγσ στα allouette και βλέπω ένα στεφανάκι με αποξηραμένα εκρού λουλουδια? / χορτάρια? κάτι τέλος πάντων με τιμή 55 ?!!!!!!

Πήγα στα Frattina, το ίδιο σχέδιο, ίδια τιμή.

Πήγα τελικά σε ένα μαγαζί με είδη συσκευασίας και είχε έτοιμα στεφανάκια και έδειξε στη μαμά μου πως να τα κάνουν και τα υλικά πήγαν 5 ?. Και είναι καλύτερο.

Και μου το είχε πει η Vicky (αν δεν κάνω λάθος) ότι το έφτιαξε μόνη της αλλά που να φανταστώ τέτοια τιμή!!!

Πήγα επίσης να δω για μπαλόνια. Δεν θέλω κατασκευή θέλω απλά μπαλόνια με ήλιο. 2? το ένα. Μου φαίνεται έχουν τρελαθεί!!!

εχουμε κι εμεις τη βαφτιση του μπεμπη μας μεσα Οκτωβριου και εχω ριξει το ψαξιμο της ζωης μου...οι τιμες εχουν ξεφυγει πολυ...αλλα επειδη εκανα ερευνα κανω μια σχετικα οικονομικη βαφτιση

ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΟΧΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΜΑΜΑ!!!

ΓΙΩΡΓΟΣ 6/8/04 ΝΙΚΟΛΑΣ 23/9/05

ΕΚΤΟΡΑΣ 2/2/09

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...